WERELDRECORD EDWIN MOSES Leidse roeiploegen succesvol Stones: conflict met belasting Polen Oranje's evenknie Jeugd breekt door op estafettenummers Tijdens wedstrijden in Ratzeburgen Groningen Van der Doe/Rutten sterk op Zaanregatta MAANDAG 13 JUNI 1977 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT Dwight Stones LÖS ANGELES - Dwight Sto nes, de Amerikaanse wereld recordhouder hoogspringen met 2.32 meter, is in conflict met de belastingdienst van zijn land. Stones vertelde bij de Amerikaanse atletiekkam- pioenschappen in Westwood bij Los Angeles: „De belas tingdienst zit al vier maanden achter mij aan. Men heeft mij nergens op kunnen betrappen. Ik ben niet van plan een marte laar te worden. Als ik er aan ga dan trek ik alle amateur- spprters mee." Stones zegt dat men hem spe ciaal heeft uitgezocht om te controleren hoeveel geld Ame rikaanse atleten krijgen voor het deelnemen aan weds trijden. „De Amerikaanse sportmensen zijn zeer bezorgd over wat er zich nu rond mij afspeelt. De sportmensen we ten dat ik mij niet zal laten slachtofferen. Het*" grote pro bleem is de amateurregel. De ideale definitie daarvan is dat je als amateur buiten vergoe ding en omkosten niets mag accepteren. In absolute zin ge sproken is niemand meer ama teur. Men moet toch begrijpen dat je in Europa geen strijd meer kunt leveren met je te genstanders als je niet op een of andere manier steun krijgt. Of dat nu legaal of illegaal is, doet er niet toe." Stones gaf toe dat hij onkos tenvergoedingen heeft ont vangen van wedstrijdorgani satoren. „Volgens de regels van de Amerikaanse bond mo gen wij geen reiskostenver goedingen aannemen. Dat weet iedereen. Toch krijgt ie dereen reiskostenvergoeding. Topmensen in andere takken van sport ontvangen jaarlijks bedragen die een kwart mil joen dollar kunnen belopen. Wat kan men mij dan in feite verwijten?" Het afgelopen najaar schorste de Internationale Amateur At letiek Federatie (IAAF) de Franse Olympische kampioen en wereldrecordhouder op de 110 meter horden, Guy Drut, voor het leven omdat hij open lijk had toegegeven geld ont vangen te hebben voor het deelnemen aan atletiekweds trijden. Vrij spel BIJMLERLAND TEGEN NORDRHEIN Polsstokrecord WARSCHAU - De Pool Wladislaw Kozakiewicz heeft gisteren tijdens atletiekwedstrijden in Warschau het Europese record polstok hoogspringen verbeterd en ge bracht op 5,64 meter. Het oude re cord stond met 5,62 meter op naam van Kozakiewicz en zijn landge noot Tadeusz Slusarski, die op 29 mei van het vorig jaar in Bydgocsz deze prestatie leverden. LEIDEN/PAPENDAL - Wat de laatste weken al duidelijk was ge worden is gisteren tijdens de jeugd-interland atletiek Neder- land-Nordrhein op Papepdal be vestigd. Nederland kan bij de Eu ropese jeugdkampioenschappen, die half augustus in Ponetzk wor den gehouden, met een grote ploeg vertegenwoordigd zijn. De KNAU zal vooral moeten wer ken aan de uitzending van estafet teploegen. Het jongensteam op de 4x400 meter bestaande uit Hans Verroen, Steef Meppelink, Hugo Pont en Koen Gijsbers (lid van De Bataven uit Leiden) kwam gisteren ZWOLLE/AMSTELVEEN - Het Oosteuropese hockeyweekeinde heeft twee zaken aangetoond. Tij dens de duels van zaterdag in Zwolle tegen Polen (1-1) en van gis teren in Amstelveen tegen de Sowjet-Unie (4-1) bleek dat de te genstanders de kloof met de Wes- teuropese top aardig aan het ver kleinen zijn. Voorts werden de zwakke plekken in de ploeg, die coach Wim van Heumen aan het opbouwen is voor de strijd om de wereldbeker, volgend jaar in Arge ntinië, nog eens geaccentueerd. De Polen, die vorig jaar de veel voudige international en ausputzer Otulakoyski zagen afhaken en de ploeg drastisch hebben verjongd, lieten de Nederlanders, die een wat matte indruk achterlieten, zaterdag niet in hun spel komen. Toch kon Nederland in de 23e minuut door Ron Steens de leiding nemen in de rebound van een strëfcorner. Al te veel inspiratie putten de pupillen van Van Heumen hier echter niet uit. Bovendien wilden de strafcor- ners van "kanon" Litjens, die in oe fenwedstrijden tegen de Sowjet- Unie en Polen donderdag en 'Tij- dag in totaal acht keer raak schoot, maar niet lukken. In de elfde minuut van de tweede helft kregen de Polen de verdiende gelijkmaker. Bij een scrimmage kregen de Poolse aanvallers tot drie keer toe de gelegenheid in te schie ten. Sikking, pas hersteld van een meniscus-operatie, verzuimde de tweede maal de bal afdoende weg te werken. Merlinger kon toen van dichtbij scoren. Amerikaan breekt traditie WESTWOOD - Edwin Moses heeft met zijn we reldrecord op de 400 meter horden voor de beste prestatie bij de Amerikaanse atletiekkampioens- chappen in Westwood (Los Angeles) gezorgd. De 21-jarige Amerikaan, die vorig jaar in Montreal Olympisch kampioen werd in de nieuwe wereld recordtijd van 47,64 seconden, stelde dat record bijna tweetiende seconde scherper: 47,45 secon den. Edwin Moses op weg '■AV'- Ah4» jMMKT wereldrecord Moses brak daarmee de "traditie", dat het wereldrecord op de 400 me ter horden alleen op de Olympische Spelen wordt gebroken. In 1968 kwam David Hemery (Eng) in Mexico tot 48.1 seconden. Die tijd stond tot de Spelen van München toen John Akii-Bua (Oeganda) als eerste onder de 48 seconden kwam: 47,82. De prestatie van Akii-Bua, die in Montreal door de Afrikaanse boycot zijn kampioenschap niet kon verdedigen, werd toen verbe terd door Moses tot 47,64 seconden. Moses, die als eerste 400 meter hor denloper de afstand tussen alle horden in dertien passen aflegt, had in Westwood anderhalve seconde voorsprong op zijn naaste concur rent Tom Andrews (49.03 sec). Mo ses, die vindt dat zijn prestatie van Montreal in de Verenigde Staten niet voldoende erkenning heeft ge had, wierp na afloop van zijn race supportersspelden met zijn foto met handenvol tussen de ruim 10.000 juichende toeschouwers op de tribunes. Niet alleen Moses zorgde voor een voortreffelijke prestatie. In de late avonduren van zaterdag trachtte Dwight Stones zijn wereldrecord hoogspringen (2,32 m) te verbete ren. Stones was als enige over de 2,29 meter gekomen waarna hij de nieuwe wereldrecordhoogte van 2,33 m probeerde. Hij miste echter drie maal. Franklin Jacobs en Rory Kotinek werden resp. tweede en derde met 2,26 m. Voor de Amerikaanse dames en he ren betekende de nationale titels trijd de definitieve selectie voor de Amerikaanse ploeg, die van 2 t/m 4 september in Dusseldorp deel neemt aan de strijd om de wereld beker. Twee andere Olympische kam pioenen, verspringer Arnie Robin son en discuswerper Mac Wilkins zorgden voor beste wereld seizoen prestaties. Robinson sprong 8,24 m ver in de finale waarin liefst vijf at leten boven de 8,10 meter bleven. Mac Wilkins, met 70,86 meter we reldrecordhouder, kwam met 69,18 meter dicht in de buurt van zijn re cordprestatie. De Amerikaan, die tegenwoordig in West-Duitsland woont, keerde onmiddellijk na zijn overwinning terug naar Europa, omdat daar de komende dagen en kele belangrijke wedstrijden voor hem op het programma staan. - Michielsen wint 10 mijl MIDDELBURG - De Belgische at leet Roger Michielsen heeft zater dag in Middelburg een loop over 10 Engelse mijl gewonnen. De Belg maakte een tijd van 48 minuten en 48,2 seconden en had daarmee een voorsprong van bijna 50 seconden op de Brit John Jones, die als tweede eindigde. Wies van Houten was met de 4de plaats, meer dan 1 min achter de winnaar, de beste Nederlander. Sylvia Barlag heeft gisteren in Oost-Berlijn het Nederlandse re cord vijfkamp op haar naam ge bracht. De Amsterdamse atlete vergaarde in de 3-landenwedstrijd tegen Oost-Duitsland en Zwitser land een totaal van 4275 punten. De KNAU had voor de vijfkamp "nieuwe stijl", waarin de 200 m ver vangen is door de 800 m, een limiet gesteld van 4250 punten. uit op 3 minuten 13,8 seconden. Het betekende niet alleen een verbete ring van het nationale record met tweeëneenhalve seconde maar te vens een internationaal zeer goede tijd. Gijsbers toonde op Papendal bovendien zijn kracht op de 800 meter die hij duidelijk won in 1.52.2 waarmee hij ook op dit nummer opnieuw binnen de limiet voor Do- netzk bleef. Ook de 4xl00m meisjesploeg biedt perspectieven. Het kwartet Tineke Hidding, Els Vader, Lilian Gillis sen, Lilian van de Ham noteerde 46.4, slechts tweetiende seconde verwijderd van het nationale re cord. Tineke Hidding evenaarde voorts op de 100m horden het jeugdrecord van Henriette Vooys met 14.4 sec. Nederlandse jeugdatletes die op Papendal ook de limiet voor de Eu ropese jeugdkampioenschappen haalden waren Bea Wiarda bij het discuswerpen (49,86m), Elly van Hulst op de 800m (2.05.8), Monique Jansen op de 800m (2.08.5) en Lilian Mandema op de 400jm (55.8). Tij dens de interland op Papendal kwam ook Tom Saat van het Leidse AV Holland in actie. Hij noteerde op de 100m horden een tijd van 15.7^ sec en was daarmee op dit nummer de beste Nederlander. Overigens verloor Nederland de in terland met negen punten verschil: 163 tegen 172. GRONINGEN/RATZEBURG - Het was weer een druk weekeinde voor de Nederlandse roeiers. De topploegen Paul Litjens Zo slecht als strafcornerspecialist Paul Litjens zaterdag op dreef was, zo goed mikte de Kampongspeler een dag later in het Wagenerstadion tegen de Sowjet-Unie. In de tweede officiële interland tussen beide teams (de eerste eindigde in 1970 te Brussel in 5-2 voor Nederland) scoorde Litjens vijf en zeventig procent: drie van de vier strafcor- ners moest de dappere Russische doelman Pakhomov laten gaan. In valler Tom van 't Hek zorgde twaalf minuten voor het einde voor het enige velddoelpunt. Even later kon de Sowjet-Unie (twaalf van de zes tien spelers in de selectie waren uit Alma Ata afkomstig) iets terug doen. Ionkin benutte een strafbal nadat Van Buul te ruw met Zago- rodnev was omgesprongen (4-1). De Nederlandse dames zijn er niet in geslaagd de Europese beker te winnen. In de finale verloren de Nederlandse meisjes gistermiddag na het nemen van strafballen (45) van West-Duitsland. Na de regle mentaire speeltijd was de stand 2-2 en na de verlenging 3-3. Bij de lichte roeiers vielen de resultaten tegen. Skadi/Spaame weeKemae voor ae iNeaenanase roeiers. ï^e loppioegen vorjge week, vorige week ARB- manifesteerden zich in het Duitse Ratzeburg, terwijl de wat winnaars reikte nu naar een derde jonge en minder begaafden zich uitleefden op het Gronin- en e ger Eemkanaal. In beide regatta's gingen Leidenaars win- nend over de eindstreep. Zo won onder andere Barbara de Jong (Njord) samen met Liesbeth Vosmaer (Nereus) in de dames dub bel twee op zondag in RatzeburgIn Groningen ging Leiden dertien maal het hardst. Allersnelsten wa ren de senior-A-acht van Njord, die de 2 km in een recordtijd van 5 min naar een voortreffelijke tweede plaats, slechts 0,2 sec. achter de Duitse combinatie, die in Mann heim won. Gisteren had slag Bosman last van zijn rug gekregen en startte de vier niet. Een zelfde rugblessure had Ronald Vervoort, die toch samen 55 sec. en de lichte senior-Bracht met zijn broer Jeroen tweemaal aan Asoposlde Vliet, die dezelfde de start verscheen in de onge- 8 sec. aflegden, stuurde twee. Een derde en een vierde plaats waren het resultaat. Hegemonie afstand De wedstrijd in Ratzeburg was - na Mannheim - het tweede internatio nale evenement voor onze vader landse elite. De strijd daar was ech ter wat gedevalueerd, doordat de Bij de dames was sprake van een Westduitsers en bijna alle Oostblo- Nederlandse hegemonie. Wel dient klanden werden landse successen behaald. Zo nen Van de Pas en Kroes (Du dok/Laga) zowel zaterdag als giste- ontbraken. Niettemin gezegd te worden, dat de tegen- hele sprekende^Neder- stand niet op haar sterkst was. Za terdag wonnen de dames vier net van Nereus en de ongestuurde twee van dezelfde vereniging, terwijl t de gestuurde twee voor gere- ook de dubbelvier van Orca/Hunze nommeerde Engelsen. De door de De dubbel twee Dë TAC samengestelde ongestuurde Jong/Vosmaer werd eerst nog op vier (Aegir/Phocas) roeide zaterdag één sec. tweede maar zou gisteren vierde plaats in de lichte zonder stuurman Duitsers Engelsen. De lichte vier van Njord haalde beide dagen de finale niet. Harald Punt had zaterdag met materiaalpech te kampen en kon niet starten. Gisteren lag hij 1600 m lang voor, maar stortte vervolgens in en werd derde. Hij had in het be gin blijkbaar teveel van zijn krach ten gegeven. Nu eindigde hij op vijf seconden achter de Spaanse win- Die Leythe Die Leythe liet in Ratzeburg nog enkele goede uitslagen noteren. De echte dubbel twee Robbers/Florijn belandde op een voortreffelijke derde plaats. Florijn werd skiffend tweede in het senior-a-veld. In Groningen roeide alles wat on der de top zit. Het meest succesvol waren de Njord-dames Meerburg, Van Hoogstraten, Staring, Van Ge us, die met stuurvrouw Meerburg (die Leythe) maar liefst vier blikken mocht meenemen als gevolg van overwinningen in de senior vier en acht (samen met Triton). Zowel op de 500 als op de 100 meter waren deze dames onverslaanbaar. Asopos/de Vliet Ook Asopos/de Vliet liet zich dit weekeinde van zijn goede kant zien en behaalde naast een drietal sprin toverwinningen nog drie echte blikken in de dames nieuwelingen-acht. Deze ploeg van de coaches Edauw, Kiela en Reits- ma, haalde het stoute stukje uit om na de zege in het nieuwelingenveld op zaterdag meteen als lichte senior-B-acht ook razendsnel te winnen. Njord Njord ging beide dagen het snelst over de baan. De tweedejaars- lichte-acht won in 6.30.45, een tijd die niemand die dag verbeterde. De uit de oude vier en tweedejaars senioren-B-vier samengestelde senioren-A-acht-ploeg, die slechts driemaal geoefend had, raasde in 2 min en 55 sec de baan over, daar mee de winnaars van het hoofd nummer van de ARB (Orca) zeven seconden achter zich houdend en een nieuw baanrecord vestigend. In de overige nummers versloeg het Delftse Laga tamelijk verras send de sterke Aegir-senior-acht, die dit seizo.en nog ongeslagen was. Voorts won RIC, vorige week tweede in de lichte elite vier- zonder-stuurman, moeiteloos in de r-A-met en de Goede prestatie Marjan Bruinsma LEIDEN - Marjan Bruinsma, atlete van de AV Leiden, is dit weekeinde tijdens districts kampioenschappen meerkamp in Dordrecht, derde geworden op de vijfkamp bij de dames. Zij haalde een puntentotaal van 2992 tegen districts-kampioene Riet van Gils uit Dordrecht 3203 en de Zeeuwse Jacqueline de Jong 3170. Marjan Bruinsma liet een heel regelmatige serie prestaties registreren zonder uitschieters „naar boven of be neden": 100 m horden in 17.2 sec.; kogelstoten 9.60 m; versp ringen 4.62 m; hoogspringen 1.55 m en 800 m in 2.44.3. Enige jeugdige clubgenotes van Marjan Bruinsma kwamen dit weekeinde bij wedstrijden in Den Haag en Amsterdam in ac tie. Vooral Hella v. d. Graaf en Anne Kooistra waren bij de D-meisjes succesvol. Anne Kooistra sprong zaterdag in Den Haag 1.35 m hoog, liep de 60 m in 9.2 sec. en stootte de kogel naar 8.09 m. Een dag later ging de 60 m in Amsterdam ook in 9.2 sec. en ging de kogel dit maal naar 7.01 m. Hella v. d. Graaf sprong in Den Haag 1.25 hoog, sprintte op de 60 m naar 9.0 sec en haalde 7.01 m met de kogel. In Amsterdam ging de 60 m in 8.9 sec, werd de kogel 7.58 m gehaald en werd in de ver springbak 4.12 m opgemeten. Twee C-meisjes van de AV Lei den haalden in Den Haag de zelfde prestatie bij het hoogsp ringen en op de 80 m. Gerrie lodder en Marjan Floor spron gen beiden over 1.35 m em sprintte naar 11.6 op de 80 m. Rechts de win na medestrijder Bloen ir van de kl Rutten die de felicitaties krijgt van zijn (links) die op het brons beslag legde. VOO/? ££N VEGS146 uwrs7£ M£T£t>S /S NU N&r IVWRD AAN ZIE DIE STERKE ABMEK) DOOR 'T UjKTER •PLOE&EM êcaj-TTO^E: éfio-TwcE... ZAANDAM noduo Ruud Rutten zal Nederland in september tijdens de wereldkampioenschap pen vermoedelijk als enige ploeg vertegenwoordigen. Op de Voor- zaan in Zaandam waar voor de 19e keer de internationale Zaanregatta werd gehouden, lag er voor de Haarlemmers tweemaal een zilve ren medaille aan de finishlijn. Daarmee bleven ze even zovele ma len het in kanokringen toonaange vende koppel Bloem/Jacobs, dat ons land vorig jaar nog in Montreal vertegenwoordigde, voor. Tweem aal moest van der Doe/Rutten ech ter in Belgische kanovaarders de meerder erkennen. Op de 500 meter waren dat Buc- ke/Vervack die zich daarmee eën Het Haarlemse ka- vaste plaats veroverden in de na der Doe en Sjef tionale Belgische ploeg. Op de dubbele afstand was de winst voor de Bucke/Hanssens. Karei Muys, de naar Nederland teruggekeerde trainer bij de kanovaarders, was over de prestatie van zijn pupillen in Zaandam best te spreken. Zowel op de k-1 over 1000 meter als 500 meter bij de heren eindigde Neder land op de eerste plaats. Op de 500 meter gind de zege naar de Haar lemmer Sjef Rutten, terwijl Eize Huizing uit Enschede de eerste plaats op de 1000 meter voor zich opeiste. Dat het met het Nederlandse kano varen bij de dames droevig gesteld is werd op de Zaanregatta nog een benadrukt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13