van waggelend over finish WIL HARTOG NIET TE STUITEN Turnploeg naar Rusland Renault in Le Mans verschrikkelijke verliezer MAANDAG 13 JUNI 1977 SPORT I SPORT Le Mans vlak na de start. De Alpine's nog aan kop. KLASSEMENT LE MANS 1. Jacky Ickx (Bel)-Hurley Haywood (Vst)-Jürgen Barth (Wdl) met Porsche 936, 342 ronden is 4671,638 kilometer (194,651 km/uur) 2. Jean-Pierre Jarier (Fra)-Vern Schuppan (Aus), met Renault- Mirage, op 11 ronden. 3. Claude Ballot-Lena (Fra>-Peter Gregg (Vst), met Porsche 935 Turbo, op 27 ronden. 4. Jean Rondeau (Fra)-Jean Ragnotti (Fra), met Inaltera, op 27 ronden. 5. Alain de Cadenet (Gbr)-Chris Craft (Gbr), met de Cadenet Lola, op 27 ronden. 6. Michel Pignard (Fra>-Albert Dufrene (Fra>-Jacques Henry (Fra), Chevron B 36, op 39 ronden. 7. Steve Philippe Gurdjian (Fra)-Bob Wollek (Fra), met Porsche 934 Turbo, op 44 ronden. 8. Jean Hencheval (Bel), Pierre Dieudonne (Bel)-Spartaco Dini (Ita), met BMW 3,0 CSL, op 51 ronden. 21. Ernst Berg (Ned)-Martin Birrane (Eng), Lola T 294 S, op 130 ronden. 1A7AV Renault tS definitief verslagenJabouille staat er hulpeloos bij. LE MANS - Het was haast een complete veldslag. Met aan het einde bijna nog geen winnaar ook. Omdat de Porsche- 936 Turbo waarmee de Belg Jacky Ickx zijn vierde Le Mans-zege behaalde - en daarmee het record van zijn landgenoot Gendebien evenaarde - na 23,5 uur stuk ging en waggelend als een aangeschoten v'ogel naar de finish van de moordende race kroop. En dat was dan het sluitstuk van een adembenemende 24 uursrace. Een prestigeslag zonder weerga tussen Porsche en Renault. Met als verschrikke lijke verliezer het Franse merk, dat na een hautaine zegetocht van vele, vele uren in de vroege morgenuren plotseling werd geconfronteerd met onoplosbare problemen. Vier Renault Turbo-prototypes moesten het opnemen tegen twee Porche-936 Turbo's. Een ongelijke strijd op het eerste gezicht, ook al omdat Renault een jaar lang miljoenen francs had geïnspi reerd om van Le Mans een triomftocht te maken. En zelfs toen direct al na de start de eerste Renault in brand vloog maakte men zich niet al teveel zorgen, omdat het hier de enige semi-fabrieksinschrijving betrof. De combinatie Jabouille-Bell voerde het 55 wagens sterke veld onmiddellijk aan. Daarachter kwamen de beide Porsche- prototypes en weer daarachter de twee andere Renaults. De taktiek was duide lijk. Jabouille fungeerde als lokaas, mocht zo hard rijden als hij wilde in de hoop de Porsche's mee te sleuren naar een door overbelasting veroorzaakt voortijdig einde. En hoe goed leek die taktiek te slagen. De eerste Porsche-935 maakte al na twintig minuten een pits stop om de versnellingsbak te repareren en de tweede, die van de Belg Jacky Ickx en de Fransman Henri Perscarolo - een koningsduo want beide rijders hadden al driemaal Le Mans gewonnen - lag na drie uur compleet uit de race met een opge blazen motor. Paniek bij Porsche. Hoe was het in godsnaam mogelijk. Hoe kon die wagen stuk gaan. Ze hadden toch 24 uren met hetzelfde type op Paul Ricard getest, ze hadden het ding niet stuk kun nen krijgen. Toine Hezemans, lang derde met zijn Porsche-936 maar na negentien uur uit gevallen met een stokkende benzinetoe voer - had er wel een verklaring voor. Hij wees er op dat bij de tests nimmer een circuit was gebruikt met een zo lang (zes kilometer) recht eind als op Le Mans, dat met plank-gas wordt afgeraasd en waar de belasting dus lang optimaal is. Beslist Hoe het ook zij, de Porsche van Ickx was stuk, de andere Duitse hoop lag op vele ronden achterstand achter drie triomfan telijk leidende Alpine's en de strijd leek zo tegen een uur of een 's nachts volko men beslist. Maar Jacky Ickx dacht daar anders over. Die stapte over op de tweede Porsche en begon er aan te trekken op een verschrikkelijke manier. Trok lang zaam op van de twaalfde naar de vierde plaats in de rangschikking. Ickx was een ziedende streep door de nacht, de kop lampen vol aan, geconcentreerd als nooit tevoren in zijn carriere. Hij gaf het lange- afstandrijden een nieuwe dimensie, ver brijzelde nota bene in het pikkedonker het onaantastbaar lijkende ronderecord van 3 min. 39 van Francois Cevert (Matra) en bracht het op 3.36.8, gemiddeld meer dan 226 kilometer per uur en dat alles alleen bijgestaan door de koplampen van de Porsche. Ickx was de jager die zich in het midden van die lange Le Mansnacht achter de Renaults nestelde en ze begon op te ja gen, net zolang tot ze uitgeput moesten afhaken. De eerste Renault ging nog voor de dageraad stuk. Vier uur later, krap ne gen uur 's morgens, kwam er plotseling een grote rookwolk uit de Renault van Jabouille en Bell, de wagen die zeventien uur lang op kop had gelegen. En toen was er nog maar een prodiikt van de regie in de piste, bestuurd op dat moment door Formule I-rijder Patric Depailler. Die had de Porsche van Icjtx al lang moeten laten gaan, lag Jw'eede en begon een in haalrace die om tien voor twaalf abrupt eindigde toen een van de zuigers van de zes cilindermotor het begaf. Veertien Van de 24 Le Mans-uren reed Jacky Ickx er zelf veertien. Vermoeid tot op zijn bot ten moest "hij in de ochtenduren uit de wagen worden geholpen. Om drie uur 's middags stapte hij weer in om de ver plichte laatste ronde te rijden. En toen ineens bleek dat hij toch van die Porsche ook teveel had gevergd. Een van de zui gers ging stuk, de wageri -stond drie kwartier aan de pits. Op zichzelf gaf-dat weinig, want de voorsprong op de Mirage van Jarier en Schuppan was zo groot dat die hun achterstand niet meer konden goedmaken in het laatste uur. Maar in Le Mans geldt een zege alleen als de wagen rijdend over de finish gaat. En zo moest de hele Porsche-stal met verkrampte tenen toezien hoe om tien voor vier de teamgenoot van Jacky Ickx, de Westduitser Jochen Barth heel voor zichtig de wagen de pits uitstuurde voor de laatste tien minuten van de strijd, ter wijl er enorme rookwolken uit de uitlaat kolkten. De Porsche hield het vol. Kwam hoestend en sputterend over de finish. Maar voor de winnende wagen van Le Mans had de race echt geen tien minuten langer moeten duren. En zo kon Gerard Larrousse, teammanager van Renault, met een asgrauw gezicht zijn spullen bij een gaan pakken met het weinig opwek kende vooruitzicht de blamage in Parijs te moeten gaan melden. Op Le Mans kwam hij niet verder dan te mompelen dat Renault wel verschrikkelijk veel pech had gehad in deze 24 uren Steve Baker in Raalte onderuit bij poging achterstand goed te maken LUTTENBERG - Ook Steve Baker weet nu wat het betekent om op een stratencircuit te rijden. De Ameri kaanse Yamaha-coureur, voor v-eel geld naar het Raalter circuit gelokt, maakte tijdens de tweede manche in de 500 cc-klasse bij het uitkomen van de Timmerbocht. pal voor de grote tribune, de „mooiste" buite ling uitzijn 9-jarige race-loopbaan. Nou ja, mooi... De Yamaha, die zich in de training na de Suzuki van Wil Hartog de snelste had getoond, denderde het weiland in. verloor de tank. en kwam flink beschadigd tot stil stand. En Steve Baker, die slechts over pijn aan zijn geschaafde hals klaagde? „Er lag een olievlek, daar remde ik voor". Maar haastig toe gesnelde baancommissarissen be zwoeren bij hoog en bij laag dat de olie, waar Steve op doelde, pas tij dens zijn crash op de baan was ge lopen. „Dus mijn eigen fout?" Bak ker zweeg, betastte peinzend zijn zwaarbeschadigde valhelm. Bloody fast Grinnikte plotseling weer, terwijl op het circuit Wil Hartog en de En gelsman John Newbold elkaar de manche-zgge betwistten. „He is fast, bloody fast", knikte Baker in de richting van de op kop rijdende „Witte Reus" Wil Hartog, keek nog een keer naar zijn inmiddels door helpers afgedekte motor en liep te rug naar het rennerskwartier, te leurgesteld over zijn zwaarbescha digde machine, maar ongetwijfeld blij dat hij er beter was afgekomen, dan een dag eerder zijn Zwitserse race-makker Bruno Kneubuhler, die in de Tiesbocht crashte en met een gecompliceerde enkelbreuk naar het ziekenhuis in Zwolle moest worden gebracht. Maar al vestigden Baker en Kneu buhler met hun crashes de aan dacht op zich, sportief bekeken vie len hun buitelingen in het niet bij de prestaties van de Nederlanders Wil Hartog en Jack Middelburg bij de halve liters, terwijl Alan North, Jon Ekerold en Kork Ballington er in de 250- en 350 cc er een Zuidafri kaans onderonsje van maakten. Want, het moet gezegd, met de wan prestatie van Tubbergen nog in het geheugen, hebben de buitenlandse topcoureurs er op de smalle, slechts 3150 meter kleine Luttenbergring erg had aan getrokken. Het gevolg is dan meestal, dat zelfs de snelste Nederlandse coureur op vele se conden worden gereden. Zoals in de kwartliterklasse, waar achter de Zuidafrikanen North, Ekerold en Ballington, Zaltbommelse Bert Struyk als zevende en beste Neder lander binnen kwam. net voor Hans Rebel en Willem-Jan Nooteboom. Ook na de 350 cc klonk weer het Zuidafrikaanse volkslied, ditmaal voor Jon Ekerold. Maar tussen Bal lington en Newbold reed Jack Middelburg zich naar een fraaie derde plaats. Bert Struyk werd met zijn zesde plaats de tweede Neder lander. Vorm In de 125 cc-klasse bewees Peter van Niel uit Zoetermeer zijn goede vorm, doorzijn Morbidelli als vijfde en beste Nederlander over de streep te sturen. Maar het grote ge weld moest komen, de strijd in de 500 cc, evenals vorig jaar verreden in twee manches. Na de eerste manche stond Wil Hartog, die ook in de training de beste tijd had ge realiseerd, op de eerste plaats, ge volgd door Steve Baker. De Ameri kaan had toegezegd zijn faam als winnaar van de 200 mijls-races van Daytona en Imola, en zijn leidende positie in het wereldkampioens chap 750 cc, op het Luttenbergcir- cuit waar te komen maken. En Baker ging hard, in de training, maar ook in de eerste manche, waarin hij zich tussen Hartog en Jack Middelburg op de tweede plaats nestelde. Maar de grootste verrassing was toch wel het rijden van de beide Nederlanders, met een opmerkelijk beheerste Middel burg, die na een zwakke start van de tiende plaats opklom naar de derde positie, vc North, Newbold, Lansivi Lucchinelli. Compleet In de tweede manche en tevens laatste race, maakten Wil Hartog en Jack Middelburg die op zijn door het Haags Motorcentrum beschik baar gestelde Suzuki, alsmaar har der gaat, de Nederlandse triomf compleet. Weer was super-starter Hartog als eerste weg, merkte daardoor niet dat Baker's motor af sloeg, terwijl ook Middelburg weer moeizaam vertrok. Hartog heeft het allemaal niet gezien, maakte zich met nog twee ronden te gaan meer zorgen over de schakelproblemen aan zijn Suzuki, waardoor de Enge lsman John Newbold nog tot op enkele meters kon komen. Voor Steve Baker was het toen allemaal' al voorbij. Niet echter voor Jack Middelburg, die opnieuw voor sensatie zorgde, door, spottend met reputaties, achtereenvolgens Alan North, Lansivuori en Gianfranco Bonera te passeren. Het betekende voor „De Briet" opnieuw een derde plaats in de manche en daarmee achter winnaar Wil Hartog een knappe tweede plaats in de ein dstand. John Newbold (vijfde en tweede) werd derde en Alan North (tweemaal vierde) vierde. Motorcrosszege Van de Berg en Van der Laan GEMERT - Wil van der Laan (foto) en Marius van de Berg uit Ter Aar hebben gisteren in Gemert de 'eerste zijspanmotorcross meetel lend voor het kampioenschap van Nederland KNMV/NMB geown- nen. Het Zuidhollandse duo zege vierde in beide manches. CHIMAY - Theo Timmer is bij motorwegraces in de Belgische plaats Chimay in de 50cc klasse op de negende plaats geëindigd. Tim mer reed met een Kreidler. De Westduitser Rittberger was de snelste na de vijf ronden, in totaal 47,5 kilometer. Hij had een voor sprong van twintig seconden op de Zwitser Dorflinger, die evenals de winnaar op een Kreidler reed. Bij de kwartliters, die zeven ronden af legden (66,5 kilometer), werd de Fin Nurmi winnaar. Hij had een voor sprong van 0,08 seconden op de Belg Hubin en 1 seconde op de Aus traliër John Dodds. In Chimay is de Westduitser Neumann om het le ven gekomen. Samen met Scherz startte Neumann in de zijspanklas- se. In de eerste bocht raakte het duo DEN HAAG - Drie turn sters en vier turners zul len van 2 tot en met 12 au gustus een trainingsstage i de baan. Scherz kwam er met gaan volgen in de lichte verwondingen af. In de 500- Sowjet-Unie. cc klasse won de Italiaan Agostini voor het eerst in dit motorseizoen van de Brit Sheene, die wel eerste werd in de 750 cc klasse. De stage wordt in Erevan gehouden onder leiding van Albert en Lisa Asar- jan. De trainingsstage is mogelijk gemaakt door vier instanties. Het sport fonds Leo van der Kar verzorgt de uitzending van Cor Smulders en Dick Ooykaas. Verder reizen Ron Lamboo en Joahn Molenaar naar de Sovjet Unie. Nationaal kampioene Marianne Heeren, die af gelopen week terug keerde in de rangen van de Nederlands Katho lieke Gymnastiek Bond (NKGB) gaat naar de Sowjet-Unie omdat zij bij de verkiezing van de sportvrouw van het jaar de aanmoedigingsprijs kreeg. De andere turn sters zijn Connie Zwart- hoed en Marijke Aar- noutse. Cor Smulders zal zich in Erevan vooral gaan be kwamen als coach. Vrij spel v v l PÜ»v 4.'j\ <5'''" •'<-*•'• V Vfl l k j i

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12