'KOM ONS TOCH HALEN' Kaastosti Lubbers auto bierman Dij hangt even de spiegel op. 1 Dan maak ik intussen een ir lekkere tosti's. Den Uyl houdt vast aan „progressief" kabinet wil best vier jaar bijtekenen Betere bewaking vitale objecten van PTT Frieda Tomasoa: „Ik weet van niets...'' Ook opvangprogram Molukse kinderen W Eis van twaalf jaar voor dubbele moord Noodkreet via spiegeltje vanuit gekaapte trein: Pa's goed eten. VRIJDAG 10 JUNI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 CAPELLE AAN DE 1JSSEL (SP) - "Ik wist en ik weet nog van niks. Ik schrok ervan toen ik opeens mijn naam over de radio hoorde Dat zei gisteravond Frieda Toma soa, de jonge sociologe, die ge noemd werd als de Zuidmoluk.se DEN HAAG (SP) - Alle vitale ob jecten van het PTT-bedrijf in Ne derland worden aangesloten op alarmcentrales. De maatregel is bedoeld „ter wering van mogelijke acties van kwaadwillenden". Er wordt een zodanig signaleringssys teem geïnstalleerd, dat een inbraak „op afstand" kan worden onder kend. De daarvoor benodigde alarmcentrales worden dag en nacht bewaakt. Voor die taak is contactpersoondie in de middag met dr. Tan en mevrouw Soumo- kil naar de gekaapte trein zou gaan. Aanvankelijk werd gemeld dat Frieda Tomasoa "niet was komen opdagen"; later heette het dat het duo Tan-Soumoukil de deelname van Friedar Tomasoa aan het ge- speciaal opgeleid personeel nodig. In het kader daarvJn wordt ge doemd „postale beveiliging" wor den zes alarmcentrales ingericht waarop enkele honderden postkan toren in het hele lar.d een aanslui ting krijgen. Dit project wordt uit gevoerd onder supervisie van de hoofddirectie Post, die ook is belast met het aannemen en opleiden van personeel voor deze centrales. „Te zijner tijd gaat het hier om on- sprek met de kapers had afgewe zen. Het voormalige hoofdbestuurslid van de Vrije Zuidmolukse Jonge ren verklaart stomverbaasd te zijn dat haar naam is genoemd. Niemand heeft mij benaderd en nadat ik via de radio hoorde dat ook ik naar de trein zou gaan heb DEN HAAG (sp) - de demissio- .naire CDA-minister Ruud Lub bers (38) is uitdrukkelijk be schikbaar voor een nieuwe ter mijn van vier jaar op economi sche zaken. Hij zegt dit zonder omwegen als wij hern ernaar vragen. Dit naar aanleiding van pogingen vanuit de PvdA-hoek om voor de komende vier jaar een socialist op economische zaken te zetten. door Jan Dost De PvdA heeft, zoals eerder gemeld, een sterkere positie opgeëist binnen de sociaal- economische driehoek (fina nciën, economische zaken en sociale zaken). In het huidige kabinet hebben de socialisten daar alleen Duisenberg (Fina nciën) in zitten. Lubbers wil echter niet tot elke prijs weer met de socialisten in één kabinet zitten.In navolging van zijn politieke leider Van Agt DEN HAAG (SP) - Kabi netsformateur Den Uyl blijft bij zijn standpunt dat geprobeerd moet worden een "progressief* kabinet samen te stellen bestaande uit PvdA, CDA en D*66. De mededeling van Van Agt dat een "progressief' ka binet voor het CDA on aanvaardbaar is, heeft Den Uyl naast zich neergelegd. geveer negentig personen", 'aldus de Algemene Bond van Ambtena ren (ABVA) in een reactie op het PTT-alarmeringsproject. Aanvankelijk wilde de PTT een speciaal korps beveiligingsbeamb ten oprichten van in totaal 400 man. Deze „bedrijfspolitiemannen" moesten ongeveer 140 vitale objec ten gaan bewaken. De ABVA was over dit idee niet onverdeeld en thousiast, met name over de ver- ik geen actie ondernomenAls om mijn bemiddeling gevraagd was zou het beleidscentrum me dat wel hebben laten weten. Ik dacht dat het niet aan mij was om op te bellen, aldus Frieda Tomasoa. 'Als er om mij gevraagd was, had me dat overigens niet zo ver baasd. Ik ben tenslotte één van de eist hij in een eventuele PvdA*-CDA-coalitie evenveel zetels op voor de christen democraten als voor de PvdA. Zijn standpunten luiden als volgt: "Essentieel voor de vraag of ik opnieuw met de PvdA in één kabinet wil zitten is of PvdA en CDA het samen eens kunnen worden over een toereikende visie op het werkgelegenheids beleid. Men praat altijd over die vier hervormingsvoorstellen. Die hebben hun eigen, goede betekenis. Maar die alleen kun nen zeker niet een evenwichtige economische ontwikkeling bewerkstelligen". "In de politieke context van een toereikende visie op de werkge legenheid bezien, verdient een coalitie van PvdA en CDA de voorkeur. Die biedt een brede parlementaire meerderheid, verschillende opvattingen en maatschappelijke stromingen kunnen n zo'n beleid tot uit drukking komen. Om het echt samen te in zal volwassenheid Ook is Den Uyl niet van plan om nu al in te gaan op de eis van het CDA dat deelname van D'66 aan het' kabinet dat hem voor ogen staat niet ten koste mag gaan van het aantal CDA-ministers. De christen-democraten willen - ook bij deelname van D'66 aan een nieuwe regering - evenveel kabi netszetels als de PvdA. De socialisten hebben afgelopen zaterdag echter een meerder heidspositie in zo'n kabinet op geëist. Den Uyls onverzettelijk- houding met het gewone person eel": „De problemen betreffen de moeilijke inpassing in het PTT- rangensysteem en de moeilijke verplaatsingsmogelijkheden op la tere leeftijd", aldus de ABVA. Bij nader inzien is de directieraad nu tot de slotsom gekomen dat men in het PTT-bedrijf al de beschik king heeft over een kern van men sen aan wie de bewakingstaak kon worden toevertrouwd: de grote jongeren die altijd actief zijn ge weest in onze gemeenschap" Op de vraag of Frieda Tomasoa ook inderdaad naar de trein gegaan zou ziin, antwoordt ze: "Natuur lijk. Maar ik ga alleen als de jon gens in de trein dat echt willen Ik zal proberen mijn bijdrage te le- bij het CDA en de PvdA nodig zijn. Brengt men die niet op dan zal de werkgelegenheid het kind van de rekening zijn. Dan worden de zwakkeren getrof fen". Mag D'66 ook meedoen? "Daar heb ik geen harde gevoelens over. Maar het moet niet zo zijn dat D'66 mee moet doen om het breekbare evenwicht tussen PvdA en CDA in stand te hou den. Dat zou ik een zwaktebod vinden". "CDA en PvdA zullen met we derzijds respect, gelijkwaar digheid in program en zetelver deling moeten gaan samenwer ken. Den Uyl zal met een net iets grotere PvdA minister president zijn. Bij een gelijke ministersverdeling over CDA en PvdA is dat voor de PvdA al een belangrijke plus". "Is die evenwichtige verhou ding er, dan kan een rol van D'66 zeker nuttig zijn. Dan kan het een bijdrage zijn ten gunste van de coalitie, en niet ten koste van de ander". heid ten opzichte van het CDA blijkt uit een brief die hij gister avond aan CDA-leider Van Agt heeft gestuurd. Daarin zegt hij dat het hem be vreemdt dat Van Agt bezwaar maakt tegen de betiteling "pro gressief' van een kabinet waarin het CDA een naar program en ze telverdeling volwaardige plaats moet krijgen. "Voor mij heeft die karakteristiek in elk geval het nut van het voor ieder duidelijke en groep portiers, die straks beter de bewaking kan uitoefenen naarmate hun object is voorzien van de ge plande technische middelen. Volgens de ambtenarenbond kan door dit PTT-plan „de soms nogal eenzijdige receptie-taak van por tiers uitgroeien tot een meer op de algemene veiligheid gerichte be wakingstaak", al zal op verschil lende plaatsen de inzet van speciale bewakers niet te vermijden zijn. BOVENSMILDE (ANP) - "We streven er naar de kinderen als het ware gewoon naar school te laten gaan om ze geen al te grote achterstand te iaten oplopen. Ons programma is niet bedoeld om de tijd door te komen. Het gekke is, dat de kinderen zelf vragen om taal en rekenen". Dit zegt de Zuidmolukse onder wijzeres M. Toisuta uit Bo- vensmilde. Zij gaat dagelijks naar een school in Assen maar is daarnaast nauw betrokken bij het opvangprogramma voor de Zuidmolukse kinderen, die al bij het begin van de bezetting van de openbare lagere school werden vrijgelaten. De groep van 31 Zuidmolukse kinderen is daardoor min of meer in een buitenspel-positie geraakt. Zoals bekend is afgelo pen dinsdag voor de Neder landse kinderen van de open bare lagere school een speciaal opvangprogramma gestart maar op verzoek van hun ou ders zijn de Zuidmolukse kinde ren daarbij niet betrokken. Mevrouw Toisuta vertelt, dat men in de Zuidmolukse wijk toen noodgedwongen maar zelf een programma heeft opgesteld. Twintig vrijwilligers - onder wie veel huismoeders hebben in de wijk materialen verzameld en dat naar het wijkcentrum gebracht, waar de kinderen da gelijks onderwijskrijgen. Hoewel ook bij dit programma in eerste instantie de nadruk op expressie en creativiteit gaat men er volgens mevrouw Toi suta langzamerhand steeds meer toe over om ook "echt" on derwijs te geven. Dat gebeurt dan op het verzoek van de kin deren zelf. Mevrouw Toisuta is overigens niet gelukkig met de huidige si tuatie. hoewel zij er begrip voor heeft dat de Zuidmolukse kin deren voorlopig nog worden geweerd door de Nederlandse ouders. "Ik ben bang, dat als dit te lang duurt,er nog een grotere verwijdering ontstaat. En de m Minister Lubbers gewenste onderscheid met een kabinet gevormd uit CDA en WD", aldus Den Uyl. Hij ontkende dat hem door de PvdA-fractie het verzoek was ge daan D'66 bij de formatie te be trekken. Dat was volgens hem ook overbodig, omdat hij dat al bij voorbaat gewenst achtte. "Mijn wens spruit geheel en al voort uit mijn inzicht dat alleen door dat te doen recht wordt ge daan aan de verkiezingsuitslag, waarbij partijen die vóór de ver kiezingen zich hebben uitge sproken voor een combinatie van PvdA, CDA en D'66 duidelijk hebben gewonnen. Over de door Van Agt geformu leerde eis dat deelname van D'66 niet ten koste van CDA- kabinetszetels mag gaan wilde hij zich nog niet uitspreken. "Consequenties van deelname van de drie partijen voor de samens telling van het kabinet acht ik thans nog niet aan de orde", aldus Den Uyl. Het leek hem van be lang nu eerst over programma punten een vertrouwensbasis tussen de betrokken fracties te leggen. "Ik deel overigenè het door U geformuleerde uitgang spunt dat de zetelverdeling in het nieuwe kabinet ten volle recht moet doen aan de verkiezingsuit slag", zei hij tot Van Agt. kinderen zelf begrijpen er niets van. Zij vinden het vervelend, dat ze niet met hun vriendjes naar school kunnen gaan". Zoals bekend doen de Zuidmo lukse en de Nederlandse kinde ren die op de christelijke lagere school zitten, wel mee aan een onderwijsprogramma. ARNHEM (SP) - De auditeur militair (officier) bij de krijgsraad in Arnhem heeft 12 jaar gevangenis straf en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling geëist tegen de 22-jarige Peter M., die samen met zijn éen jaar oudere broer Ronald op 23 oktober vorig jaar een jongen en een meisje op gruwelijke wijze om het leven bracht. Verdachte was toen in militaire dienst. Zijn broer is inmiddels door de rechtbank-naeen eis van 15 jaar en terbeschikkingstelling - veroor deeld tot 12 jaar gevangenisstraf. De twee broers ontmoetten hun la tere slachtoffers op de zolder boven een kantoorgebouw aan het Spui in Amsterdam waar ze hadden inge broken. Ze eisten geld. Het meisje ging met Ronald naar beneden om dat te ha len. Daar werd het meisje door bei den verkracht. Peter had inmiddels de vriend van het meisje zodanig met een fietsketting geslagen dat deze stierf. Toen de broers dat ontdekten be sloten ze ook het meisje te doden om herkenning te voorkomen. Ze sneden haar de keel door. De raadsman achtte doodslag noch mishandeling die de dood tot ge volg had bewezen. Wèl zware mis handeling. Hij pleitte voor een minder lange en uitzichtloze straf. De krijgsraad doet op 22 juni uit spraak. SCHAKEN - In de zesde ronde van het Vidmar-schaaktoernooi heeft de Nederlander Genady Sosonko remise gespeeld tegen de Joegos- laag Janez Barle. Sosonko staat nu op een vierde plaats, met drieë* neenhalf punt achterstand op de koplopers Larsen en Savon. TAFELTENNIS - Tijdens het tafel tennistoernooi om de internatio nale kampioenschappen van Oos tenrijk hebben de Nederlandse jongens en meisjes gisteren een ne derlaag geleden. De jongens verlo ren met 5-0 van het sterke Tsechos-» lowakije, terwijl de meisjes tegen'. West-Duitsland net iets te kort kwamen: 3-2 MODERNE VIJFKAMP - De Ne derlander Andries van der Woerd gaat na twee onderdelen van de moderne vijfkamp, die in het Zwit serse Bern gehouden worden aan de leiding. Van der Woerd won het schieten en werd tweede bij het schermen. De Duitser Delker, die het schermen won staat in het al gemeen klassement tweede. DEN HAAG (SP) - Het kabinet neemt waarschijnlijk vandaag de beslissing om prof. dr. JKremers 44) voor te dragen voor benoeming tot commissaris der koningin in Limburg. Dat is uit doorgaans zeer goedinge- lichte CD A-kring vernomen. De heer Kremers gold al geruime tijd als de belangrijkste CDA- katididaat voor de post van "gou verneur" in Limburg. Eerder was ook al de naam van minister Van Agt genoemd. Kremers zal mr.dr.C.van Rooy op volgen die met pensioen gaat. ASSEN (SP, ANP) - Van de gegijzelden in de gekaapte trein bij De Punt is gistermiddag een noodkreet ontvangen. „Kom ons halen", zo luidde ongeveer de bood schap die met een spiegeltje in morsesignalen uit een treinraampje werd geseind. Een cameraploeg van de BBC legde de boodschap op film vast. De En gelse journalisten stelden hun ma teriaal daarna aan de politie ter be schikking, die de boodschap ontcij ferde. De BBC zond het stuk film gisteravond uit met als Engelse ver taling van de boodschap de woor den „Come and collect us". Ook de Belgische en Duitse televi sie lieten de spiegelsignalen uit de trein zien. Het NOS-journaal zag na overleg met het beleidscentrum in Assen af van uitzending. De hoofdredacteur van het NOS- journaal Ed van Westerloo lichtte dat besluit gisteravond als volgt toe: „Ik weet dat er in de school in Bovensmilde naar de Nederlandse televisie wordt gekeken en ik ben niet zeker van het feit dat er in de trein niet een t.v.-toestel is. Het op vangen van zo'n boodschap door de kapers zelf zou consequenties kun nen hebben". „Onze NOS-ploeg heeft de bood schap overigens zelf ook gefilmd. Het is niet de eerste keer dezer da gen dat ik een beslissing heb moe ten nemen over het niet uitzenden van een stuk film". voerder kwijt dat de kapers hun standpunt aan de contactpersonen hebben meegegeven. De heer Van Leeuwen, voorlichter van het ministerie van justitie, deelde gisteravond mee, dat het be leidscentrum in Assen verbaasd was over het feit, dat de derde con tactpersoon, Frieda Tomasoa van het Molukse crisiscentrum in Ca- pelle aan den Ijssel niet was mee gekomen. Men had op haar komst gerekend. Hij ontkende, dat de re gering de vrouw gevraagd had. De heer Tan em mevrouw Soumokil hadden de aanwezigheid van me vrouw Tomsoa op prijs gesteld. Zowel de regering als de kapers hadden tegen dit verzoek geen be zwaar. Tot een uur voor de aan komst van mevrouw Soumokil en de heer Tan stond het voor het be leidscentrum vast, dat de derde contactpersoon mee zou komen. Ontsnapt In een uitzending van de regionale omroep Noord en Oost (RONO) hebben enige uit de school in Bo vensmilde vrijgelaten kinderen verteld dat er in de eerste dagen van Soumokil (midden) keren na een verblijf van zes uur in de trein terug naar het Ernstig Een woordvoerder van het crisi scentrum in Den Haag deelde gis teravond mee dat de situatie rond de gijzelingen onverminderd ern stig is. Of het gesprek van mevrouw Soumokil, dr. Tan en de treinka pers iets ten goede of ten slechte veranderd heeft wilde de woord voerder niet zeggen: „In het belang van de gegijzelden kunnen over het gesprek geen mededelingen wor den gedaan". Wel wilde de woord- de bezetting vijf Zuidmolukkers waren geweest en later nog maar vier. Eén van de bezetters had de school verlaten nadat er iets was gebeurd met zijn been en zijn ge weer. De kinderen, die elkaar in de RONO-uitzending mochten inter- vieuwen, waren het niet geheel eens met elkaar over het preciese tijdstip waarop de Zuidmolukse overvaller de school had verlaten. Wel was de man vorige week door de kinderen op de televisie herkend toen vier Zuidmolukkers een ver klaring voorlazen. ADVERTENTIE Leiden - Oegstgeesterweg tel. Q71 -140447 Voorhout - Jacoba van Beierenweg 31 tel. 02522 -11280 Katwijk - Valkenburgseweg 2 tel. 01718 - 71704 ADVERTENTIE Weetje wat Wïe 't eerst klaar is. Ambtenarenbond: uitbreiding van portierstaak

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7