Kruispunt Sumatra- straat: geen tunnel Demonstratieve tocht in Leidse binnenstad tegen vacaturestops Gastouders voor opvang van kinderen Merenwijk Geen sproei- installatie in plafond fabriek Teekens WKL neemt proef Meer vignetten voor parkeren op zieken huisterrein van AZ? Nu al 30 vacatures onbezet en grote werkachterstand VRIJDAG in JUNI 1977 LEIDEN - De gemeente is niet van plan op het kruispunt ter hoogte van Surinamestraat, Paramaribostraat en Suma- trastraat in De Kooi een tunnel te maken ten behbeve van voetgangers en wielrijders, uit een onderzoek dt ter plaatse is ingesteld direct na de schooltijden bleek dat in het gun stigste geval slechts dertig procent van de (brom)fïetsers gebruik zou maken van de tunnel. Bovendien zou de tunnel aan de kant van de Paramaribostraat door het gebrek aan ruimte een nogal steile in- en uitrit krijgen. Verwacht wordt dat dat voor oudere personen en kinderen problemen geeft. De voorkeur wordt nu gegeven aan een beschermde voetgangersoversteekplaats met een vluchtheuvel. Dat blijkt uit een reconstructieplan dat de gemeente heeft opgesteld voor de Sumatrastraat, een straat na het gereedkomen van de Sumatrabrug naar het industrieterrein "De Waard meer verkeer te verwerken zal krijgen. Op de aanleg van de tunnel was tijdens de informatieavonden sterk aangedrongen door bewoners van De Kooi. Het plan, dat nu op tafel ligt gaat bijna 1.7 miljoen kosten en zal volgende week dinsdag besproken worden in de gemeentelijke commissie ruimtelijke ordening. In dat plan is gekozen voor een afwikkeling van het verkeer dat van en naar De Waard" rijdt over de nieuwe brug via de Sumatrastraat. Onderzoek heeft uitgewezen dat het de beste oplossing is. Op het ogenblik wordt de Sumatrastraat dagelijks gebruikt door ongeveer 3000 auto's (waaronder 300 vrachtwagens) en 2000 fietsers en bromfietser. Verwacht wordt dat na het openstellen van de Sumatrastraat dat verkeer zal toenemen, maar volgens de gemeente toch „Binnen redelijke grenzen zal blijven". Hoge snelheden Omdat de Sumatrastraat op sommige plaatsen nogal breed is, wordt er door het autoverkeer soms met vrij hoge snelheden gereden Om de matiging van de snelheid te bevorderen wordt er gestreefd naar een versmalling van de rijweg tot ongeveer zes meter. Waar mogelijk zullen vrijliggende fietspaden worden aangelegd en trot toirs worden verbreed. Verder zijn volgens het voorstel in het plan voldoende oversteekmogelijkheden voor fietsers en voetgangers opge nomen. Op enkele plaatsen zullen oversteekplaatsen voorzien worden van een zogenaamde Son-verlichting. Om te voorkomen dat er hinderlijke trillingen optreden zal de rijweg voorzien worden van een asfaltverharding. Verder zullen er maatregelen getroffen worden om te verijdelen dat er via de Sumatrastraat en de Zeeheldenbuurt een sluiproute naar het centrum van de stad zal ont staan. Voor de Zeeheldenbuurt zijn twee plannen ontworpen. De gemeente geeft de voorkeur aan die oplossing waarbij de buurt aan de oostzijde voor alle autoverkeer wordt afgesloten. De andere oplossing: een verkeerscircu latieplan, sluit de mogelijkheid van sluipverkeer niet helemaal uit. Speeltuin krijgt „open karakter" LEIDEN - Op de gisteravond ge houden vergadering van de werk groep speeltuin "Groenoord", werd besloten de speeltuin voortaan een open karakter te geven. Het lid maatschap en de donatie zullen ge handhaafd blijven, de entreegelden worden opgeheven ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging V/. J. ZIRKZEE b.V. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - Er bestaat een kans dat de directie van het Acade misch Ziekenhuis extra par- keervignetten zal gaan uitdelen voor het ziekenhuisterrein. Sinds het aantal parkeerplaat sen werd teruggebracht, van 800 naar 500 en er slechts 500 vig netten werden uitgedeeld, is namelijk gebleken dat er dage lijks zo'n 150 plaatsen niet wor den benut. Algemeen directeur drsJ.B.M. Verhey liet gisteren tijdens een informatieve bijeenkomst voor het personeel van het ziekenhuis weten, dat er de komende weken tellingen zullen worden verricht bij de poort aan de Wassenaar- seweg. Als na enkele weken nog blijkt dat er dagelijks parkeer plaatsen onbenut blijven.zullen er misschien extra vignetten worden uitgereikt. De nieuwe parkeermaatregel op het AZL-terrein was voor een LEIDEN - In de Merenwijk begint in september een twee]aar durende proef om kinderen op te vangen bij "gastouders"Met financiële steun van het Nederlands Comité Kin derpostzegels gaat de Werkgemee nschap Kindercentra Leiden daar uitzoeken in hoeverre er mogelijk heden bestaan om kinderen van bijvoorbeeld werkende moeders de dag te laten doorbrengen in andere gezinnen. In veel andere Westeuropese landen en ook in Amerika een heel gewone en veel toegepaste manier van kin deropvang. oordelen de Leidse in itiatiefnemers, die ook hier ouders meer bewegingsvrijheid kan geven. Het gastouderproject kan daarna ast in Leiden een welkome aanvul ling zijn op andere opvangsmoge- lijkheden als crèches, kinderdag verblijven en kinderkantines. Qua opzet is het project het meest te ver gelijken met die in kinderdagver blijven. Bij die instellingen bestaat voor ouders de mogelijkheid van opvang gedurende de hele dag, ook in de vakanties. Leiden heeft echter maar twee kin derdagverblijven en dat is, gezien de lange wachtlijsten, te weinig. Een uitbreiding van deze vorm van professionele opvang is bij gebrek aan geld niet op korte termijn te verwachten, zodat werkende ou ders in grote moeilijkheden komen. Een crèche biedt daarbij geen uit komst, de kinderkantine, waarbij opvang tussen-de-middag mogelijk is, ook niet, ook al omdat de kanti nes tijdens de schoolvakanties ge sloten zijn en niet voorzien i?i een opvang na schooltijd. Vandaar het gastouderproject in de Merenwijk, een wijk waar, mede door het grote aantal jonge gezin nen, het probleem, van kinderop vang groot is. In principe kan iedereen als gas touder fungerenniet alleen echtpa ren die zelf kinderen hebben komen in aanmerkingook alleenstaanden en bijvoorbeeld bejaarden kunnen meedoen. Iemand die zich opgeeft krijgt allereerst bezoek van een van de krachten van de Werkgemee nschap Kindercentra, waarna de kennismaking met de andere ouder Tijdens de opening van de vergade ring bracht voorzitter Koos Los verslag uit over de opruimactie van zaterdag 14 mei. Hij zei teleurge steld te zijn over de geringe deel name uit dé buurt. Toch is het een en ander tot stand gekomen De te gels zijn verwijderd en gevaarlijke speeltoestellen afgebroken. In de toekomst zal het terrein voor zien worden van houtkrullen en ongevaarlijke houten speelwerk- tuigen. De portier zal toezicht hou den en in geval er jets gebeurt, in grijpen. Het lidmaatschap zal vanaf 1 sep tember, als de vereniging zijn 40- jarige bestaan zal vieren, 25 per jaar of 2.50 per maand gaan be dragen. Tijdens de vergadering kwam de kandidatuur voor een nieuwe be stuur tot stand, nadat verandering van de statuten werd voorgesteld en de taken voor een nieuw bestuur werden omschreven. Als bestuursleden werden geko zen: Athie van den Have, Daan van den Linden, Norie Los, Sjaak Waasdorp en Koos Los. Drs. J. K. Gever, verantwoorde lijke mail in het college van bestuur voor de vacaturestops ADVERTENTIE aantal artsen en verpleegkun digen vorige week aaiileiding een demonstratie te houden bij de ingang van het ziekenhuis. Niet alleen ontstond hierdoor een enorme verkeerschaos, ook moesten er operatieprogram ma's worden opgeschort. De demonstranten maakten be zwaar tegen de parkèermaat- regel omdat er naar hun men ing geen goed alternatief tegenover stond. Verhey benadrukte dat het aan tal parkeerplaatsen op aan drang van de Leidse brandweer is teruggebracht met het oog op de bereikbaarheid van de ge bouwen. De directie is het daar altijd mee eens geweest, maar heeft geprobeerd drastische parkeermaatregelen zo lang mogelijk uit te stellen. Volgens Verhey heeft de brandweer vo rig jaar echter gedreigd geen bouwvergunning meer te zullen afgeven als het aantal parkeer plaatsen niet zou worden ver minderd. Overigens gaat de directie van het AZL volgende week praten met wethouder Waal over het plan voor een nieuw parkeer terrein met 850 plaatsen naast het ziekenhuis. Dat parkeerter rein zou ongeveer ter hoogte van het huidige heli-haven moeten komen en zou een in- en uitgang moeten krijgen bij de Plesman- laan. Verhey zei hiervoor op zeer korte termijn in principe toestemming te verwachten van het ministerie van O. en W. volgt. Tijdens die gesprekken wor den afspraken gemaakt over zake lijke punten als tijdeneten en ver goeding, maar wordt uiteraard ook over de betrokken kinderen gespro ken. Zijn er bijzonderheden te mel den over de gezondheid, heeft het kind speciale gewoontes en derge lijke. Niet alleen vöor vrouwen en man nen die werken is deze vorm van opvang wellicht een uitkomst, ook voor vrouwen die meer tijd willen hebben voor bijvoorbeeld het volgen van een cursus of voor ouders die het leuk vinden om hun kinderen eens kennis te laten maken met de manier van opvoeden in andere ge zinnen of voor ouders die een speel kameraadje voor hun kinderen zoeken Bedoeling is om regelmatig met be trokkenen eventuele problemen te bespreken, die zich in de opvang voordoen. Het project in de Merenwijk is een proefproject. Dat betekent dat de WKL gedurende de periode van twee jaar aan de hand van rege lmatig te houden tussentijdse ge sprekken met de ouders een beeld wil krijgen van de manier waarop het beste gewerkt kan worden en in de toekomst ook in andere wijken in de stad een dergelijk project kan worden opgezet. De WKL is bij voorbeeld ook benieuwd of door deze wijze van kinderopvang de contacten tussen buurtbewoners verbeterd worden en de burenhulp ipuls kan krijgen. Het project wordt niet alleen door de WKL ondersteund, maar ook door twee stagières van het Peda gogisch Instituut, enkele vaste krachten van dit instituut en door medewerksters van de stichting K O/OpvoedingsvoorlichtingMet. de financiële steun van het Comité Kinderpostzegels wordt een. coór- dinator aangetrokken, die als vaste kracht bij het "gastouderproject" wordt betrokken. In de wachtkamers van huisartsen in de wijk is in middels een informa tiefolder neergelegd. Voor meer in lichtingen: Werkgemeenschap Kin der Centra Leiden, Hooglandse Kerkgracht 4 (ingang Koppenhink- steeg). telefoon 130360. LEIDEN - Het slagersbedrijf Teekens hoeft geen ingrijpende maatregelen te treffen aan het plafond van zijn fabriek in de Rooseveltstraat. De commissie van beroepschriften heeft de eis hierover van het college van B en W afgewezen. B en W grondden hun eisen des tijds op rapporten van de brandweer en de afdeling Bouw en Woningtoezicht van de ge meente, die de destijds zonder de vereiste vergunningen uitge voerde verbouwing van de fa briek aan de Rooseveltstraat (de voormalige Juweel-bakkerijen) onvoldoende vonden. Volgens de brandweer zou er in het pla fond een zg. sprinklerinstallatie moeten worden aangebracht, een sproei-installatie die een eventuele brand zou kunnen be perken. In geval van brand zou het van po lystyreen vervaardigde plafond zoutzuurdampen afscheiden, aldus de brandweer destijds. Teekens vreesde echter o.m. problemen met binnenrijdende vrachtauto's, die de sproei- installatie niet zouden kunnen ontwijken. Hij ging tegen de be slissing van B en W in beroep bij de uit een onafhankelijke voor zitter en gemeenteraadsleden bestaande commissie beroeps chriften. Deze commissie heeft advies ge vraagd aan de inspecteur van het district Zuid-Holland voor het brandweerwezen. Inmiddels heeft ook de Leidse brandweer deze maand een nieuw rapport uitgebracht, waarin een aantal andere eisen, in plaats van het aanbrengen van een sprinkle rinstallatie, staan opgesomd. De commissie heeft deze eisen overgenomen. Zij houden in dat Teekèns bij de deur op de eerste verdieping tussen het hoofdge bouw van de fabriek en het silo gebouw aan weerszijden kastjes moet maken, waarin de sleutel van deze deur zit. De deur moet brandwerend en zelfsluitend uitgevoerd worden. Verder moet Teekens op verschillende plaatsen drukslanghaspels en slangen aanbrengen. In de gang tussen beide kantoor gedeelten van het complex moet een brandwerende deur en brandwerende scheiding wor den geplaatst. Wel moet het pla fond in de stookruimte en in de ruimte waar rookkasten zijn opgesteld worden vervangen. Teekens hoeft niet te voldoen aan de eis van B en W dat de stalen liggers van het dak met brand werend materiaal worden be kleed. De commissie beroeps chriften is unaniem tot deze uit spraken gekomen. Zij bestaat uit mr. Woudstra (voorzitter) en de raadsleden Koning (PvdA), Beijen (PPR/D'66), Ham (CDA) en Zonnevylle (VVD). LEIDEN - Ruim honderd studenten, wetens chappers en ander personeel van de Leidse uni versiteit hebben gisteren een demonstratieve op tocht gehouden door de binnenstad om te protes teren tegen de vacaturestops aan de universiteit. Zij eisen dat de vacaturestops onmiddellijk wor den ingetrokken en dat er in Den Haag wordt aangedrongen op meer personele middelen voor de universiteit. De demonstranten voerden op hun tocht, die werd voorafgegaan door een politie-escorte, leuzen met zich mee als "Stop de vacaturestop; meer geld uit Den Haag" en "In trekking vacaturestop nu". De optocht begon bij het Van der Werfpark en ging vervolgens via de Doezastraat, Witte Singel, Kaisers- traat, Rapenburg richting molen De Valk om ten slotte te eindigen bij Stationsweg 46, het gebouw waar het college van bestuur van de universiteit zetelt. Daar werd op het trottoir een "meeting" gehouden. Een van de demonstranten, Dick Juffermans, hield een toespraak, waarin hij uitvoerig inging op het personeelsbeleid zoals dat door het college van bestuur gevoerd wordt. De vacaturestops, die o.a. zijn afge kondigd voor de faculteit sociale wetenschappen en het bureau van de universiteit, dienen om aan het eind van het jaar niet met een over schrijding van het personeelsbud get te komen te zitten. Tot nu toe konden de faculteiten en centrale diensten van de universi teit elk jaar opnieuw profiteren van een bepaalde ruimte in de midde len die de universiteit jaarlijks van Den Haag kreeg. Nu Den Haag ech ter minder geld beschikbaar heeft gesteld, dreigt de universiteit in grote moeilijkheden te komen. Verschillende faculteiten en diens ten hebben namelijk met het extra geld waarvan ze jaarlijks konden profiteren, tijdelijk personeel aan getrokken voor niet onbelangrijke functies. Als dat tijdelijke person eel wegvalt door de vacaturestops, komen het onderwijs, onderzoek en het promotiebeleid in gevaar, zo redeneren de demonstranten. Juffermans wees er op dat het col lege van bestuur nog onlangs heeft laten weten het niet uitgesloten te achten dat er voor de hele universi teit een vacaturestop komt. Hij zei verder dat er nu al 30 vacatures on bezet zijn en wees op de grote ach terstand in het werk van het bu reau, waar bijv. ruim duizend pers- oneelsmutaties op afwerking wachten. "Deze demonstratie is een waarschuwing aan het college van bestuur "dat het zo niet langer kan", aldus Juffermans, "en dat het beleid honderdtachtig graden om moet. Het college van bestuur moet niet naar beneden trappen, maar naar boven. Dan zullen wij daar achter kunnen gaan staan". De demonstranten bij het bureau van de universiteit aan de Stationsweg

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3