LEIDSCH DAGBLAD GIJZELINGEN ZITTEN NOG STEEDS VAST Mogelijke actie AZL tegen beschuldiging altijd 1 mi vader.. Geloogd Massief Eiken REGERING PRAAT MET VERKEERDEN Nu f 980,- Verzetstijd bij pensioen +E8 alles Meubelfabriek Oisterwijk [anciaB Alweer 'n grapje van Meubeldroom VRIJDAG 10 JUNI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35263 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Opnieuw brief met dreigementen van Zuidmolukse jongeren: 9? ASSEN (SP, ANP) - Zuidmo lukse jongeren vinden het ver bazingwekkend dat de regering over dè dramatische gijzelings acties in Drente overleg voert met Zuidmolukkers van wie zij. zeker wfeet dat ze niet represen tatief zijn voor de groep waaruit de 'vrijheidsstrijders' voortko men. Dit staat in de verklaring die vanmorgen vroeg is uitgegeven door het informatiecentrum 'Pattimura' in Assen. Net als vorige week, toen de jonge Zuidmolukkers uit dit centrum, een eerste brief aan de regering schreven, wordt in deze verklaring opnieuw gewezen op het leven van de gijzelaars in de trein bij De Punt en de bezette school in Bovensmilde: "Gaan de politieke en economische be trekkingen met Indonesië boven het leven van ongeveer zestig mensen en de onderdrukte vol keren in Indonesië en een vreed zaam leven in Nederland?" al dus vragen de Zuidmolukse jon geren (uit Assen, Bovensmilde, Hapert, Tiel, Eist, Heer, Huizen en Marum) zich ,af. In hun eerste brief meenden zij dat ze met het leven van de gijze laars veel te bieden hadden, maar dat had zulke felle reacties uit het ministeriële crisiscen trum in Den Haag en uit de Ne derlandse bevolking tot gevolg dat de verklaring kort daarop enigszins werd afgezwakt. Nu waarschuwen de jonge Zuid molukkers voor nieuwe acties als de regering geen gesprek aangaat met de organisatie Vrije Zuidmolukse Jongeren over een politieke oplossing. In de verklaring van vanmorgen wordt een felle aanval gedaan op het beleid van de regering. De ondertekenaars zeggen er be grip voor te hebben dat de minister-president het druk heeft met de kabinetsformatie, maar zij hadden van hem als po liticus toch meer verwacht. "Het enige wat wij tot nu toe van hem gehoord hebben is via de nieuwsdienst dat hij diep ge schokt is en dan later dolgeluk kig en dat vierentwintig keer per dag." Ook van minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken hadden de Zuidmolukse jongeren meer initiatief verwacht, maar het meest verbaasd tonen zij zich over minister Van Doorn van CRM. "De geringe invloed die de heer Van Doorn op het beleids centrum heeft, is schandelijk", zeggen zij. Op de begroting van CRM staat een groot bedrag voor Molukse aangelegenheden, waaruit wel zijnswerkers worden betaald, "maar waarom worden deze niet gevraagd om mee te denken in het te voeren beleid in deze za ken?" aldus wordt gevraagd in de brief. Van de benadering door minister Van Agt van Justitie zeggen de Molukkers evenmin veel te be grijpen. En minister Duisenberg van Financiën wordt verweten dat hij voor dë televisie heeft ge zegd dat de regering de zaak, evenals twee jaar geleden bij Wijster, wel weer zal klaren. ASSEN/DEN HAAG (SP, ANP) - De situatie rond de gijzelingen in Drente blijft zeer ernstig. Niet alleen heeft ook een tweede gesprek van de twee Zuidmolukse "con tactpersonen" in de gekaapte trein vooralsnog geen concreet zicht op een oplossing gegeven, maar ook is vanmorgen vroeg een brief van de Vrije Zuidmolukse jongeren gepubliceerd, waarin zij opnieuw het leven van de gegijzelden dreigend ter discussie stellen. De jongeren waarschuwen voor nieuwe acties als in plaats van voor een politieke oplossing wordt ge kozen voor een uitputtingsslag. Zij vinden dat nu de tijd is gekomen voor werkelijke onderhandelingen. Volgens de Zuidmolukse jongeren is aan al de voorwaarden van de re gering voor nieuwe onderhande lingen voldaan: "De kinderen zijn vrij, de plaats van bestemming is bekend, de zwangere vrouwen zijn losgelaten". Waar de kapers van de trein en de bezetters van de school per vlieg tuig naar toe willen gaan, wordt ook uit deze brief niet duidelijk. In dit verband is wel de naam ge noemd van de Westafrikaanse marxistische republiek Benin, het vroegere Dahomey. Nachtelijk beraad De ministers van het crisiscentrum, met uitzondering van mr. Van der Stoel die onderweg was uit Athene, hebben tot diep in de nacht be raadslaagd over het gesprek van ruim vier uur dat de contactperso nen mevrouw Soumokil en dokter Tan gistermiddag met de treinka pers hadden. De twee contactpersonen hebben Kapers hebben waarschijnlijk korte-golf-radio ASSEN (ANP. AP) - Het ver- moeden bestaat dat de kapers in de trein bij De Punt over een korte-golfradio beschikken om daarmee contact te onderhou den met andere Zuidmolukkers in het gebied. De Nederlandse regering heeft bevestigd dat sommige familieleden van de gegijzelden gevraagd hebben geen geweld te gebruiken tegen de terroristen in de trein en de school. Overigens bestaat er nog steeds geen zekerheid over het aantal Zuidmolukkers in de school. De autoriteiten houden het op drie tot vijf. Twee ex-gegijzelde kinderen verklaarden gister- r dè regionale tv dat srvallers waren van n later huilend de hebben verlaten na dat hij zich spelend met een ge weer in het been had geschoten. avond i er vijf i wie er school 2 gesproken met alle terroristen in de trein, die bij toerbeurt buiten de wacht hielden. Over de inhoud van t werd alleen meegedeeld dat vrouw Soumokil en dokter Tan de treinkapers moesten duidelijk ma ken dat de regering hun positie als hopeloos beschouwt, zowel met be trekking tot hun eisen als 'de poli tieke idealen die zij nastreven. Zonder dat een ultimatum is ge steld, heeft de regering gewaar schuwd voor de ernstige gevolgen als de Zuidmolukkers hun gegij zelden niet spoedig vrijlaten. Mi nister Van Agt had eerder deze week al gezinspeeld op het feit dat het geduld opraakt. Wat dat betreft, wordt er inmiddels ook rekening mee gehouden da,t de geestelijke weerbaarheid van de ruim 50 gegij zelden in de school en de trein ver mindert. Vandaag is op de gebruikelijke wijze voedsel en drank naar de ge kaapte trein gebracht. Surinamers De voorzitter van het Surinaamse parlement, Wijntuin, is ernstig bezorgd dat de gijzelingen door Molukkers gevolgen zullen hebben voor de in Nederland wo nende Surinamers. Het gevaar bestaat dat "de groeiende aversie tegen alles wat donker is" zou kunnen worden af gewenteld op de Surinamers, zo verklaarde hij in Luxemburg te genover Nederlandse verslagge- De Surinaamse parlementsvoorzit ter deed een beroep op de Neder landse regering, van de gijzelingen "geen prestigezaak" te maken, en op de Molukkers om via een dia loog tot een oplossing van hun pro bleem te komen. De in Nederland wonende Surinamers zouden dui delijk moeten maken dat zij zich geheel distanciëren van de acties van de Molukkers. "De heer Duisenberg liet door schemeren dat de zaken via een uitputtingsslag geregeld zouden worden. Wij kennen onze jon gens en weten dat dit de ver keerde manier is." De Zuidmolukse jongeren protes teren ook tegen de aanpak van de gijzeling in Bovensmilde. Bij het in- en uitgaan van de Mo lukse wijk worden de bewoners gefouilleerd. Dit betekent dat alle bewoners voor de Neder landse wet verdacht zijn. "Deze maatregelen horen niet thuis in een rechtsstaat maar in een politiestaat met een discri minerende aanpak," zeggen zij. DEN HAAG (SP) - Verzetstijd wordt in de toekomst meegeteld bij de berekening van het pensioen van deelnemers aan het binnen lands verzet tijdens de Tweede We reldoorlog die tijdens of na hun verzetstijd bij de overheid werk zaam zijn geweest. Bij de Tweede Kamer wordt daarover binnenkort een wettelijke regeling ingediend. In de nieuwe wet zal als verzetstijd gelden niet alleen de tyd van daad werkelijk verzet, maar ook de tijd die in gevangenschap is doorge bracht. De buitengewone. Pen sioenraad zal beoordelen of verzets tijd al dan niet kan meetellen by de berekening van het pensioen. Jimmy Carter krijgt het als president van Amerika wat harder te verduren. De pers is niet zo vriendelijk meer. Het Kremlin pakte stevig tegen hem uit. En nu heeft ook de Senaat een streep door zijn rekening gehaald door één en ander van zijn energievoorstellen af knabbelen. PAGINA 9 Lubbers wil best vier jaar bijtekenen. PAGINA 7 I Ad Tak betrapt op gebruik van stimulerende middelen. PAGINA 13 I Aanleg rijksweg 11 zou keer in Voorschoten ontlas ten. PAGINA 15 I Frankrijk in trek bij Neder landse toerist. PAGINA 17. De Haagse procureur generaal mr. W. ABaron van der Feltz zal de leiding houden van het beleidscentrum in Assen. Eerder tijdens de trein kaping en de schoolbezetting heeft het centrum onder leiding gestaan van de procureur-generaal van Leeuwarden, mr. W. C. van Binsbergen en van de prócureur-generaal in Amsterdam mr. J. Hartsuiker. Volgens voorlich ter Van Leeuwen van justitie ligt het in de bedoeling dat baron Van der Feltz tot de afloop van de gijzelingen de leiding van het centrum op zich neemt. „Kinderen gestorven door nalatigheid" Opnieuw ontvoering in Italië ROME (DPA) - Drie bandieten hebben vandaag in Milaan de 35- jarige Enzo Vigliani, algemeen dir. van een der grootste transporton dernemingen in deze stad, ont voerd. Hij is sinds het begin van dit jaar het veertigste ontvoerings slachtoffer in Italië. De gisteren vrijgelaten Stefania Ri- voira uit Turijn zei dat haar ont voerders haar driemaal tien ku bieke centimeter bloed hadden af getapt. De vierde maal hadden zij de hoeveelheid verhoogd tot dertig cm3 en daarna de ouders van het 22-jarige meisje g'ewaarschuwd haast te maken met de betaling van het geëiste losgeld omdat zij de hoeveelheid afgetapt bloed elke dag zouden vergroten. De familie Kivoira betaalde daarna een los prijs van 670 miljoen lire. voor z'n hond, VOqSlS Of 1 aquarium.» Nieuwe Rijn 50. Tel. 120B24 (071) dogjeEElGSail I 4 /Hollandsf.ins.erecreaUecen rum me. talloze Era.Lsdo^«raobroperen 0|'SSiag;j m (Van r verslaggevers) VOOR STORINGEN 24 UUR PER DAG BEREIKBAAR LEIDEN - De directie en het be stuur van het Academisch Zie kenhuis Leiden overwegen stap pen te ondernemen naar aanlei ding van de uitspraak van de 45- jarige hoofdverpleegster Tine Olivier over nodeloze sterfgeval len op de kinderafdeling van het AZL. De Oegstgeester hoofdver pleegster verklaarde woensdag bij monde van haar advocaat dat er kinderen waren gestorven als gevolg van nalatigheden van de médische staf. Zij zou precies kunnen aangeven om welke kin deren het gaat. Zonnige perioden Zonnige perioden met vooral in het binnenland enkele buien. Meest matige wind tussen zuid en west. Minima on geveer 10 graden, maxima morgen van 16 graden aan zee tot 20 graden in het binnenland. (Opgemaakt om 11.15 uur). 11 JUNI Zon op: 5.20 uur, onder: 22.00 uur. Maan op: 2.43 uur, onder: 16.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.28 en 12.39 uur, laagwater te 7.56 en 20.38 uur. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikeh'out en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.). Noorclcindseweg I 16 (langs het u 9-18 uur. vrijdaga1 LJ eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droog- kamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gem-wkl 111 eigen wi rl-.pl.i.iKen veik.p uit sluitend in eigen toontalen I 2 )aar gaiantie ongekende service# gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Dr. A. T. Schweizer, directeur ge zondheidszorg van het AZL, zei vanochtend dat het ziekenhuis deze beschuldiging heel ernstig 'neemt. Als er stappen worden ondernomen, dan gebeurt dat ter bescherming van de ouders van overleden kinderen en ook van de artsen en verpleegkundigen, die op de kinderafdeling werk zaam zijn, aldus de directeur. Schweizer zei verder dat er al een ouder van een overleden kind heeft gereageerd op de publika- ties over de uitspraken van mej.' Olivier. Deze ouder zal de officier van justitie inschakelen. Het zie kenhuis kan de zaak aanhangig maken bij de" inspectie van de volksgezondheid en het Medisch Tuchtcollege. Overigens heeft de advocaat van mej. Olivier, mr. A. L. Chr. M. Oomen, inmiddels aangeboden tot een minnelijke schikking te komen in het conflict tussen zijn cliënte en het academisch zie kenhuis. Schweizer zei dat het AZL gisteren - een dag na het kort geding dat mej. Olivier tegen het ziekenhuis had aangespan nen - een brief van de advocaat heeft gekregen. Daarin wordt volgens de directeur heel duide lijk een positief aanbod gedaan om onder bepaalde voorwaarden "op een nette manier afscheid van elkaar te nemen". Mej. Olivier eiste woensdag nog dat zij zou worden gerehabiliteerd en dat zij een functie zou krijgen in het AZL. waar zy in 1974 na aller lei moeilijkheden werd ge schorst. Schweizer zei de uit spraken die zijn gedaan tijdens het-kty* geding niet te kunnen rijmen met de brief. KOREVAARSTRAAT 19 - LEIDEN TELEFOON 071-142146 /i'sQ Dat zou best aardig .staan in die kamer van u. Vier massief eiken stoelen 'J met originele 8S2SWoerde9eliik üJMf- biezen zit, J H v4. en m oud hollandse stijl. Samen met deze eiken uitschuifbare tafel betaalt u er normaal f 1285,- voor Nog veel Rieer moois Bij Meubeldroom vindt u nog veel meer moois. Stijlmeubelen, klassiek en eiken, zoals u ze maar zelden ziet. Meestal uit eigen fabriek en daarom zo goedkoop. Winkelcentrum de Kopeimolen to.o. Albert Hei(ii-Leiden Merenwijk tel. 071-133913. Vanaf het station bereikbaar met bus 60 en 45.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1