Goede goedkope film Cassanova: schitterend maar leeg... TÉh^tfUiacle LAWRENCE EN HET FEMINISME Hellman imiteert 'Jaws' sikkens VRIJDAG 10 JUNI 1977 FILM PAGINA 19 ^Blindgangers" Ate de Jongs blindgangers: Ansje Beentjes en Derek de Lint "Blindgangers"; regie: Ate de Jong; hoofdrollen: Ansje Beentjes en Derek de Lint; Trianon, 18 jaar. In het woordenboek staat als defi nitie voor een blindganger: niet ontploft projectiel. Een bom dus die niet is afgegaan, maar wel dege lijk gevaarlijk blijft. "Blindgange rs" is het verhaal van een verhou ding die stuk dreigt te lopen. Hij is nog niet kapot, maar elk ogenblik kan het gebeuren. De twee betrok kenen zijn zich er wel degelijk van bewust, maar de woorden om ero ver te praten kunnen zij niet vin den. De situatie blijft al die tijd ex plosief en als het tot een uitbarsting komt' is het een kleine, maar hij komt niet minder hard aan. De jonge regisseur Ate de Jong schildert deze situatie tussen twee 'van zijn leeftijdgenoten op een heel doorleefde manier. Met weinig middelen schetst hij een sober, maar niettemin treffend beeld van een verhouding tussen twee jonge mensen, die de kracht en de levens ervaring missen om het tot een goed einde te brengen. Wanneer tegenwoordig een film wordt gelanceerd gaat dat met veel opschepperij gepaard over het feit dat het zoveel gekost heeft. "De duurste Nederlandse speelfilm ooit gemaakt", "de kostbaarste film al ler tijden" zijn kreten waarmee je al maanden voor de première wordt doodgegooid. Bij Ate de Jong is het precies an dersom. Met erg weinig geld heeft hij deze film tot stand gebracht. Daaruit blijkt maar weer dat juist door een beperking van (geld)mid- delen vaak de mooiste dingen kun nen worden gemaakt. Het is geen kunst om met honderdduizenden tot je .beschikking iets goeds te scheppen, door Ate de Jongs ma nier van werken worden mensen in een film geschapen die echt men sen zijn. Geen schitter-figuren, geen opgesmukte poppen die menselijke dingen meemaken, maar échte goed herkenbare men- Er is geen afstand tussen publiek en de acteurs op het doek. De toe schouwer kan zich derhalve volle dig in de situatie inleven en dat maakt het gegeven veel levendiger. Ansje Beentjes en Derek de Lint ac teren heel natuurlijk zonder valse kunstjes. Een goede film dus van dit trio, dat nog aan het begin van een ongetwij feld goede carrière staat. We zullen er nog meer van zien, hopelijk. ANNEMIEK RUYGROK Lido II:„II Cassanova di Fellini", hoofdrol: Donald Sutherland, 18 jaar. Rampzalige berichten sijpelden vorig jaar in de filmpers door over de realisering van twee al lang ge leden aangekondigde monsterpro ducties van Italiaanse cineasten. Bernardo Bertolucci's „Novecen- to" zou een buitensporige lengte dreigen aan te nemen en bovendien niet meer zijn dan een aaneenscha keling van obsceniteiten. Federico Fellini's Cassanova" bleek na eerst door de handen van drie pro ducenten te zijn gegaan, ook te lang en goed voor een proces wegens overschrijding van de goede zeden. Fellini nam daarnaast in het uit spuwen van zijn gal over „Cassano va" geen blad voor de mond. Maar de soep bleek ook nu weer aanmerkelijk koeler te worden ge geten. Bertolucci's epos mag dan wel in Italië niet worden vertoond en is in Amerika nog steeds inzet van een touwtrekpartij tussen hem de de distributiemaatschappij, die „Novencento" tot „normale" lengte wil terug brengen, een vijf uur du rende orgie is het niet geworden, een meesterwerk wel. Ook Fellini's „Cassanova" kon uit eindelijk, ondanks de diefstal van een groot deel van het toen nog niet gemonteerde materiaal, normaal de projector op. Met weliswaar vernie tigende kritieken in Amerika als gevolg, maar een enthousiaste ont vangst in dit continent. Commencini In Amsterdam ging „II Cassanova di Fellini" tegelijk met de „Cassa nova" van zijn landgenoot Com mencini in première. Jammer ge noeg is deze laatste film in Leiden (nog) niet te zien. Waar Commen cini de historie zoveel mogelijk op de voet volgt, en de jeugd van deze 18e eeuwse bon vivant heeft aange pakt, begint Fellini, op het moment waar de film van Commencini ein digt, zich daarbij louter toespitsend op het „liefdesleven" van Cassano- In een door wijdlopige bevestigin gen van eikaars werk nogal verve lend interview tussen Simenon en Fellini in het Franse weekblad L'expresse zegt maestro: „Het werd een ramp. Wat zou ik met die man Cassonova gemeen kunnen hebben. Hij is geen kunstenaar, hij praat nooit over natuur, kinderen, honden, niets" en „het is een play boy uit de provincie, die denkt dat ie geleefd heeft, maar die niet eens geboren is. Een dwalende geest door zijn eigen leven. Het plan was er voor dat ik het boek had gelezen. Ik had alleen wat vage, treurige her inneringen van school". Identieke geluiden in een vraagge sprek met Ceés Nooteboom. Kör- tom „Cassanova" was een blok aan zijn been en de haat nam gedurende de draaitijd eerder toe dan af. Zoals de titel al zegt werd het geen com pleet en waarheidsgetrouw beeld van Cassanova, maar werd het een rechtzetting van een in de loop van de eeuwen scheef getrokken beeld van een volstrekt leeghoofd. Met de suggestie dat Cassanova op eniger lei wijze met „liefde" in verband kan worden gebracht rekent Fellini al in zijn openingsscne af. Hij laat zien hoe tijdens het carnaval in Ve netië de beeltenis van Venussia (godin van de liefde) onder de op pervlakte van het water in het Ca- nale Grande verdwijnt, precies zoals de stad van de liefde zelf ook aan het water ten prooi zal vallen. Gedrochten Eindeloze beelden van de sexuele escapades van Cassanova volgen. Schitterend van aankleding (Fellini is weer in staat gebleken alle reu zen, gebochelden, gedrochten en kreupelen naar zijn set te halen, onze vaderlandse Hans (Daisy Dy namite) Van der Hoek incluis), Camera (nacht): Women in Love", naar D. H. Lawrence, regie: Ken, Russel. Hoofdrollen: Glenda Jack son, Jennie Linden, Oliver Reed en Alan Bates, 18 jaar. "De beste man om mee te leven is de man die je in jezelf vindt. Ik word woedend als ze weer van me zeggen dat ik zo onvrouwelijk ben, maar als eigenschappen als trots, onafhankelijkheid en lef mannelijk genoemd worden, dan moeten vrouwen maar hun eigen manne lijkheid gaan ontwikkelen. Zo lang ze hun vermogen om te geven maar weten te handhaven". Einde citaat uit een recènt inter view met Glenda Jackson (VN 30/4). Een persoonlijke visie, voor maar in schril contrast met vrijwel het enige wat de film aan indruk achterlaat: de gigantische leegte, het onafwendbare moeten van Gia- como Cassanova. De gevoelens van overweldiging die ongetwijfeld bij een groot deel van het publiek in de pauze domi neren, verdwijnen plotseling in het tweede deel. Voor zover eigenlijk niet de hele film als een hoogepunt moet worden omschreven, is het dat laatste deel dat, althans mij, het meest boeit. Dan is ook de fraaie scène aan de beurt, waarin Cassanova voor het eerst een werkelijk orgasme lijkt te bereiken. Niet mét een vrouw van vlees en bloe» maar met een pop, waarmee het trieste beeld compleet is. Waarlijk schitterend van zowel beeld als geluid. Pathetisch Hoewel een alternatief niet direct bedacht is, heb ik wat moeite met de voorduring pathetische ver schijning van Donald Sutherland als Cassanova. Als dat fellini's op zet is geweest (en vermoedelijk is dat het geval) gaat zijn poging om een zo ongenuanceerd mogelijke „Cassanova" te laten zien, naar mijn gevoel net even iets te ver. Rest nog de zeer verdiende Oscar voor het decor- en kostuumwerk en voor degenen die het nog niet wis ten de mededeling dat de oor spronkelijk geplande scènes van Cassanova in Napels en Amster dam niet in de film zijn opgenomen. Van opnamen in Amsterdan werd al vrij snel afgezien, terwijl Napels verdween bij de tweede montage, na de kritieken in Amerika die de uiteindelijke lengte van de film van twee uur en drie kwartier tot tweeeneenhalf uur terug brachten. TON VAN BRUSSEL aan het menselijk bestaan, waarin natuur en mystiek en andere ken nelijk onafwendbare invloeden een grote rol spelen. Genoemde uitgangspunten vor men de basis van deze roman, waarin de afkeer van Lawrence van mechanisering en het daaraan ge koppelde geloof in grotere wel vaart, die het bestaan meer inhoud moet geven, sterk vorm krijgen. De discussie over films die beter zijn dan het boek en omgekeerd kan in het geval van „Women in lo ve" eigenlijk achterwege blijven. Nodigt het boek uit tot het zien van de film, andersom is dit ook het ge val en breekt deze film een lans voor de omzetting van woord in beeld. Russell is er op voortreffelijke wijze in geslaagd Lawrence' themariek te visualiseren, daarbij gesteund door een juiste rolbezetting. En om op het citaat van Glenda "Tentacles"; regie: Oliver Hell man; hoofdrollen: Bo Hopkins en John Huston; theater: Luxor; 14 jaar. De gelijkenis tussen de films "Jaws" en "Tentacles" is in één woord gênant. De enige bedoeling die regissuer Oliver Hellman met zijn gigantische mensetende octo pus moet hebben gehad, is een graantje mee te pikken van het fiks geldmakende epos rond de witte haai. Het is maar ^oed dat dat tot dusver niet bijster gelukt is. Je kunt een film als "Jaws" natuurlijk van alles verwijten, maar er moet toch ook bewondering zijn voor het ca merawerk en het uitgekiend dose ren van griezelige momenten. Het zou te ver voeren om alle overeen komsten tussen de twee films hier onder de loupe te nemen, maar aan de hand van het verhaal wordt al veel duidelijk. Net als in "Jaws" opent Hellman met aantrekkelijke beelden van een rustig vakantie plaatsje aan zee. Een zee waar om raadselachtige redenen allerlei mensen in verdwijnen. Een journa list ruikt onraad en wil de zaak op helderen, maar wordt daarbij van alle kanten tegengewerkt, (in "Jaws" was het de politieman die in opdracht van de autoriteiten moest zwijgen). Uiteindelijk (en na vele doden) lost een wat rauwe eige nwijze deskundige de zaak op (in "Jaws" was het een even rauwe so-' list die te hulp w^rd geroepen). Hij heeft twee dodende walvissen ge traind die de octopus na een spec taculair gevecht doden. Anders ge zegd: de jaws (kaken) winnen het van de tentacles (vangarmen). Zelfkennis kan Hellman dus niet worden ontzegd. BART JUNGMAN Jackson terug te komen: evenals Lawrence geeft Russell een aut hentiek belld van de psychologie van man en vrouw van het moment waar die van beide elkaar raken en met elkaar in overeenstemming zijn: de vrouw in de man en de man in de vrouw. Schreef Vestdijk ooit eens een ge nuanceerd essay over het probleem voor een schrijver om binnen te dringen in de karakterstructuur van een andere sexe en de vele spaak lopende pogingen die daar toe in de wereldliteratuur zijn on dernomen, Lawrence ondergraaft in „Women in love" eigenlijk de stelling dat er enig wezenlijk ver schil tussen man en vrouw zou be staan. Daarmee maakt hij ook dui delijk dat feminisme feitelijk een niet bestaand probleem is, dat al leen relevant is in verhoudingen die van hun oorsprong zijn vervreemd. T. v. B. Women in Loveterug in Leiden Verhoog de waarde van uw huis Laat uw huis schilderen dooreen vakman-schilder metSikkens produkten. Dat betekent verfraaiing en bescherming voor jaren. haar kennelijk zo wezerffijk, dat deze in vrijwel alle door haar ge speelde rollen is terug te vinden. Ook in Gudrun in Ken Russells „Women in Love", deze week in de nachtvoorstelling van Camera te zien. En hoewel het geen gewoonte is op deze pagina nachtfilms te be spreken (veelal gaat het immers om reprises), moet daar dit keer van af worden geweken, simpelweg om dat het tenslotte ook niet dagelijks voorkomt dat een film, nu al voor de vijfde keer, naar Leiden terug keert en ongetwijfeld ook dit keer twee volle zalen zal trekken. Aan „Women in Love" is meer on gewoon. Allereerst het boek van D. H. Lawrence, dat aan de film ten grondslag ligt. Veel minder bekend dan het geruchtmakende "Lady Chatterly's lover", maar niettemin, samen met "The Rainbow" (waarin dezelfde twee vrouwen, Gudrun en Ursula, centraal staan) ongetwij feld het beste en meest auto biografische wat hij schreef. Tegen de achtergrond van de in dustriële revolutie, de dreigende ontwikkeling van automatisering in, in dit geval de mijnbouw, schil dert Lawrence de relatie van twee vrouwen (de een onafhankelijker - feministischer zouden we nu zeg gen - dan de ander) en twee mannen (de een bewuster van minder voor de hand liggende waarden dan de ander). Een eerste kennismaking met een levensgevoel dat veel later in het existentialisme als stroming in de filosofie en literatuur werd onderkend. Heeft Gerald (Oliver Reed) een le vensdoel door zijn ambitie in zijn directeurschap van de mijn, die hij van zijn vader heeft overgenomen, de ander, Birkin (Alan Bates), kent een dergelijke drift nauwelijks of hoogstens in de onderkenning en analysering van wat wezenlijk is Terug in Leiden CAMERA - "De muiterij op de Bounty" met Marlon Brando als de man die de muiterij de kop in moet drukken. Blijvers LIDO 1 - "Silver Streak Ex presse," met Gene Wilder die deze ontspannende treinreis ondergaat. LIDO 3 - "Rocky", een vrij bloederig verhaal met Silver- ster Stallone in de hoofdrol, bekroond met een Oscar. STUDIO - "Het debuut" van een jong meisje (Marina de Graaf) in de liefde met een ou dere man (Gerard Cox). Kindermatinee CAMERA - "Het zwaard van Nachtfilms CAMERA - "Women in love". REX - "Ook Ninotchka weet wat vrijen is". Rex "Vrouwen die voor sex beta len" - Nog geld op de koop toe, is dat even boffen. Goede films in an dere steden "Ryan's daughter" van David Lean met Robert Mitchum en Sarah Miles, Bellevue Cine rama, Amsterdam. "Carrie" met Cissy Spacek, Tuschinski 5, Amsterdam. Haagse bioscopen APOLLO 1: "Car wash", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 14 iaar. APOLLO 2: "De gebochelde Notre Dame", dag. 2.00, 7.30 e uur, zo.2.30, 4.45, 7.30 en 9.45 i ASTA: "De langste dag", dag. 2.00 BIJOU: "Bretonse peper", daj 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 v CALYPSO: "Jaws", dag. 2.15, 7 9.30 uur, zo. 1.45,4.15, 7.00 en 9.3 CINEAC: "M.A.S.H.", dag. 7.00 en 9.30 CORSO: "Spartacus", dag.2.00en8.00 DU MIDI „Papillon", dag. 8.15 uur 8.15 uur. 14 jaar. METROPOLE 2: A star is bom", dag. 2.00,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4.00,6.45 en 9.30 uur. 14 jaar. METROPOLE 3: "Tentacles", dag.'' 2.15,7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30,4.15, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. METROPOLE 4: "Rocky", dag. 2.15, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur. 14 jaar. ODEON I "King Kong contra Godzil la, dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. ODEON 2: "De killer van Central High", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 jaar. OLYMPIA: "The wind and the lion", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar PASSAGE: "Mister Miljard", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. ROYAL '70: „Aber Johnny", do., za. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, vr. 2.00 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8.00 uur, di. en woe. 2.15 uur. 18 jaar. ROYAL: "De schedelkrakers", ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur, do. t/m zo. 2 00, TOO en 9.30 uur, za. en zo. ook 4.30 STUDIO 2000: "Silver Streak Ex presse", dag. 7.00 en 9.30 uur, do., vr., zo., ma. en di. ook 2.00 uur. 14 jaar. DE UITKIJK: "Un éléphant qa trompe enormement, dag. 2.00,7.00 en

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19