Regenboog' voor drugsverslaafden Duits geld uit Holland Frankrijk is favoriet bij toerist uit Nederland Slachtoffer brand eist betaling postgiro en rijkspostspaarbank Abortus opnieuw in Italiaanse Kamer gebracht Gemotiveerde vrijwilligers blijven onmisbaar bij on twen ningsproces AMSTERDAM - Dankzij een belangrijke gift uit het bedrijfsleven heeft het Regenboog-werk in Amsterdam een boerderij met drie hectare grond in Koekange (Drente) kunnen aankopen. In deze boerderij zal de stichting "De Regenboog" straks drugs-verslaafde jongeren, die de weg terug wil len beginnen, opnemen. De boerderij wordt een zogeheten "eerste-lijns-huis": hier begint het ontwenningsproces, dat bij voortgang, in "De Statenhof' te Bussum kan worden afgerond. De Kloveniersburgwal (met de Zuiderkerktoren), waar "De Regenboog" haar centrum De boerderij moet nog helemaal voor dit doel worden geschikt ge maakt. Zelfs bij de subsidiëring van het lopende werk zal de stichting dit inrichten en bedrijfsklaar ma ken zelf moeten financieren. Een Voorzichtige begroting wijst uit, dat hiermee zeker een bedrag van 200.000 gemoeid zal zijn. Daar over maken bestuur en staf van "De Regenboog" zich echt wel zorgen. Wat zou het goed zijn, als een grote landelijke organisatie zich hiervoor Wilde inzetten. ïn ieder geval gaan nog deze zomer twee groepen van Youth for Christ Nederland in Koekange aan het werk en wordt met het bedrijfs klaar maken van de boerderij dus een begin gemaakt. Kerken, diako nieën (van de hervormde kerk en van de gerefortmeerde en de chris telijke gereformeerde kerken) en instellingen in Drente hebben ook hulp aangeboden. Met de kerken De stichting "De Regenboog", Kloveniersburgwal 25, Amsterdam-centrum telefoon 020-253737, bestaat nu twee jaar. Voortgekomen uit het "Vondel project" wil zij hulp geven aan jon geren die aan drugs verslaafd zijn. Daarnaast probeert zij via zomer- projecten en met hulp van vrijwilli gers en met deskundige begelei ding iets te zijn voor de vele jonge toeristen die Amsterdam aandoen, voorlichting en informatie te geven en daardoor de jonge toerist uit het milieu van de drugs te houden. "De Regenboog" doet dit werk in nauw contact met kerken en groe pen en hun diakonale organen. Vanuit haar evangelische opdracht om in getuigenis en dienst bezig te zijn, is, met vallen en opstaan, ge probeerd hulp te verlenen, ook in situaties waar dit, menselijkerwijs gesproken, niet mogelijk was. Het begih was niet makkelijk. Ook in eigen kring stuitte men wel op weerstanden. Men zag "De Rege nboog" als een club van goedwil lende vrijwilligers, die op amateu ristische wijze, weliswaar vanuit een evangelische motivatie, het probleem van de drugs-verslaving te lijf wilde gaan. In deze twee jaren zijn echter veel misverstanden uit de weg geruimd en heeft "De Re genboog" veel begrip gekweekt voor haar werkwijze. Van meet af aan werden bij het werk deskundigen ingeschakeld, mensen die geschoold zijn op het gebied van de medische begelei ding.- maatschappelijk werk, psy chiatrie en sociale pedagogie. Met tal van instellingen, die ook werk zaam zijn op het gebied van de hulpverlening aan verslaafden, werden contacten gelegd, men nam vaste medewerkers (maatschappe lijke werkers en anderen) in dienst en bouwde een grote kring van ad viseurs op. Maar in de verschil lende fasen van het werk bleef de vrijwilliger met zijn of haar gemoti veerde inzet onmisbaar. Daar is men bij "De Regenboog" erg ge lukkig mee. Uiterste inzet In deze korte tijd is het werk "ont stellende" op wijze toegenomen; van werkers en bestuurders vraagt het een uiterste inzet. Uit het zomer-project van 1975 vloeide vanzelfsprekend de voortgaande hulpverlening in Amsterdam voort. Die vroeg weer om een opvangcen trum, waarvoor "De Statenhof' in Bussum werd ingericht. Het huis daar was zo gesitueerd, dat er geen arbeidstherapie kon worden be dreven. In Koekange werd daarom een boerderij aangekocht. En zo breidt het werk steeds maar uit, jeéfÊSr /ffcSaÊ** Jeugd in het Vondelpark waarbij dit alles toch nog maar een druppel op een gloeiende plaat is, omdat het aantal drugs-verslaafden ook meer wordt en vanuit Amster dam nu ook een landelijk probleem is geworden. Tientallen jongeren in nood zijn al geholpen. Duizenden jonge toeris ten hebben in de zomermaanden van 1975 en 1976 de weg naar het Vincentiushuis aan de Kloveniers burgwal, bij de Zuiderkerk, gevon den. Kerken, diakonieën, vele vrienden van het Regenboogwerk, organisaties en instellingen maken deze menslievende onderneming financieel mogelijk. Bij het overwegen van plannen wordt de grens vaak mee bepaald door de financiële mogelijkheden. De start van het werk leverde wat dat betreft geen moeilijkheden op, maar juist de inzet van deskundi gen, de huisvesting in Amsterdam, het huis in Bussum en nu ook de boerderij in Koekange vragen veel geld. De overheid heeft het werk van "De Regenboog" in beginsel subsidiabel verklaard, maar tot dusver slechts een bescheiden bij drage in de huisvestingskosten in Amsterdam verleend. Zo gaat de stichting haar derde jaar niet zon der zorg tegemoet. Toeristen Toch zijn er plannen voor de naaste toekomst. "De Regenboog" zal ook dit jaar een leef- en werkgemee nschap vormen om preventief be zig te zijn en door informatie en handreiking iets te betekenen voor jonge toeristen in de hoofdstad. Er zijn hiervoor vier werkkampen ge projecteerd in de periode van 18 juni tot 27 augustus, elk kamp met 20 deelnemers(sters) van 18 tot 30 jaar. De morgens worden besteed aan voorlichting en training, de middagen aan contacten leggen in de stad, de avonden zijn gevuld met het werk in de koffiebar, waar men in gemoedelijke sfeer de jonge toe rist weer ontmoet. Alles staat onder deskundige leiding. Wonen doet men in het Vincentiushuis. Wie zich hiervoor nog een paar weken van zijn vakantie beschikbaar wil stellen kan contact opnemen met Martha Bruyn, 020-253737, of een briefje naar "De Regenboog" stu- Ook de ouders Dit jaar hoopt men vanuit de Rege nboog meer aandacht te kunnen geven aan de ouders en familiele den van aan drugs verslaafde jon- Het hoofdbestuur van het Hu manistisch Verbond heeft gis teren bij de kabinetsformateur een memorandum gedepo neerd, waarin het een zekere achterstelling van humanisten en andere buitenkerkelijken in de Nederlandse samenleving signaleert. Het vindt, dat daaraan zo spoedig een eind moet komen. "De gelijkwaar digheid van elke staatsburger dient te worden erkend, onge acht de levensoveruiging", al dus het hoofdbestuur. Verwijzigingen in overheids stukken naar een bepaalde le vensovertuiging (bijvoorbeeld dat het staatshoofd "bij de gra tie Gods" beveelt en de spreuk "God zij met ons" op munten) acht het Verbond verouderd. Daarmee wordt de gelijk waardigheid van alle staats burgers miskend. Dat bezwaar Humanisten: God weghalen van de gulden heeft het Humanistisch Ver bond ook tegen de, wat het noemt, "eenzijdige bevoorde ling van de confessionelen in het onderwijs, de geestelijke verzorging in zieken- en be jaardentehuizen en bij de ver deling van de zendtijd"Jn het memorandum pleit het hoofd bestuur voor: afschaffing van het gebed bij opening en slui ting van vergaderingen van openbare lichamen; geen ach terstelling; van buitenkerke van het woord "humanist" in de rubriek „levensovertui ging" op vragenlijsten van de overheid; legalisering van de abortus en geen dwingelandij op grond van een levensover tuiging ten aanzien van de vrijwillige euthanasie; respec tering door dragers van een openbaar ambt, in het bijzon der de minister van justitie, van andere ethische inzichten dan zij zelf hebben; erkenning van andere relatievormen dan het huwelijk en het verstrek ken van faciliteiten aan de verschillende relatiehuishou dingen; versterking van de rechten van minderjarigen; bescherming van de persoon lijke levenssfeer door vermij ding van onnodige overheids registratie van Joden, homo fielen en andere minderheids groepen. geren. De nood waarin zij geestelijk verkeren is groot, en men weet vaak met de situatie totaal geen raad. Ook aan voorlichting (scholen) wil men meer gaan doen. Voor dit werk kan "De Regenboog" nu een maat schappelijk werker aantrekken. Dit is mogelijk gemaakt door een fina nciële garantie uitsluitend voor dit "'doel uit het "solidariteitsfonds'1 van de Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk. Twee "veldwerkers" (maatschap pelijke werkers) zijn in Amsterdam dag in dag uit bezig met de directe hulpverlening. Zij zoeken verslaaf den op in eigen milieu (kroegen, kraakpanden en ook huizen van bewaring), helpen in crisis-situaties en begeleiden waar maar mogelijk heden zijn. Dag en nacht zijn ze be reikbaar. Vaak worden werkweken van 60 uur en meer gemaakt. Uit breiding van dit team is eigenlijk dringend nodig, maar financieel kan dat nog niet. "Huiskamer" Behalve deze directe hulpverlening is er een wekelijks contact in de "huiskamer" van het centrum, waar verslaafde jongeren die bege leid worden hun leeftijdgenoten uit de kring van de vrijwilligers ont moeten. De classis Amsterdam van de Gereformeerde Kerken heeft gelden ter beschikking gesteld waardoor een werker kan worden aangesteld die zich in het bijzonder zal bezighouden met de vele uit Su riname afkomstige drugsverslaaf den. Terugbrengen Twee gezinnen, een groepsleider en een consulent begeleiden in "De Statenhof' in Bussum 6 tot 8 ex- verslaafden. Er wordt gebruik ge maakt van hulp van artsen, een psychiater en een creatief thera peute. Via deze therapieën en door het leven in gezinsverband wordt getracht, de ex-verslaafde terug te brengen in de maatschappij. Dat gaat met vallen en opstaan. Er zijn ex-verslaafden die het niet vol houden. Anderen moeten worden doorverwezen. Maar "De Rege-' nboog" maakt ook melding van po sitieve resultaten. En daarom moet dit werk door gaan. Dat kan echter alleen als ker ken, diakonieën, charitatieve fond sen en vrienden "De Regenboog" financieel blijven gedenken. De jubileumactie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Rudolph-stichting - een gereformeerd-diakonale instelling voor jeugd- welzijnszorg die het jeugddorp De Glind in de Gelderse Vallei exploiteert - heeft 400.000 opgebracht. De helft gaat naar het protestantse kinderdorp "Casa Materna" bij Napels, waar wezen en half-wezen worden opgeno men maar ook onderwijs uit sociaal zwakke gezinnen en van ouders die aan het onderwijs in dit centrum de voorkeur geven boven dat aan de officiële rk scholen. Deze week was een van de gebroeders Santi, die het tehuis bij Napels leiden, op uitnodiging van de stichting Casa Materna Nederland hier om de 200.000 in ontvangst te nemen. Hij logeerde in Zoeterwoude bij een lid van het plaatselijke comité. Elk jaar gaat een groep Zoeterwoudenaren naar het Italiaanse kinderdorp om er karweitjes te doen en zo de uitgaven van het centrum te drukken. Het aantal leden van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt is vorig jaar toegenomen met 1704. Deze kerken telden in januari van dit jaar 93.769 leden. Religieuzen In het deze week gehouden halfjaarlijkse gesprek met de Nederlandse bisschoppen hebben vertegenwoordigers van de religieuzen in ons land als wens naar voren gebracht, dat de religieuzen de komende jaren een activere rol binnen de rk geloofsgemeenschap krijgen, en niet alleen de priester-religieuzen. Ook de broeders en de zusters willen de mogelijkhe den vergroten om vrijwilligers toe te rusten voor werk in de kerk. Niet om de gaten te vullen die door het priestertekort zijn ontstaan, maar om mee te werken in een kerk waarin religieuzen samen met de andere gelovigen verantwoordelijkheid dragen. Zij denken concreet aan: catechese en vorming voor volwassenen, inzet voor groeperingen als gastarbeiders en werkende jongeren en het op nieuw gestalte geven aan het specifiek religieuze ideaal van de gast vrijheid. Het accent van hun werk blijft liggen op onderwijs en ziekenzorg. Vooral met het oog op de jongeren onder de religieuzen bepleiten zij een actievere rol. Pastores zien hen nogal eens als "concurrent". Plaatselijke kerken zouden naar hun gevoelen attenter moeten zijn op de mogelijkhe den om een beroep op religieuzen te doen. Zangdienst Zondagavond om half 8 houdt het Leger des Heils een zangdienst in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan in Leiden. Voorganger is kapitein R. B. Poppema, die van Gouda naar Leiden is overgeplaatst na de benoeming van officier Hayo Ruysink tot leider van het korps in Leeuwarden. De Brass-band van het Leger des Heils in Scheveningen verleent medewer king. De liederen voor de samenzang zijn afgestemd op de zomer- en vakantietijd. Van kwart over 7 af is er inleidende muziek en zang. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - aangenomen naar Workum (deelwerk) M. J. Pool aldaar, bedankt voor Sleeuwijk (NB) I. Kandel Laren (Geld.). DEN HAAG (SP) - In 1976 is Frankrijk het favoriete va kantieland van de Neder lander geweest. Dit blijkt uit het gisteren verschenen jaaroverzicht van de ANWB. Frankrijk nam hiermee de eerste plaats over van West-Duitsland. Het "ver schil" is overigens maar ge ring: 19 procent van de va derlandse "buitenlandgan- gers" trok naar het zuiden, de oosterburen scoorden 18 procent. Bij de "thuisblijvers" was de Noordzeekust duidelijk favoriet. Dat is trouwens al lang het geval. De auto wordt steeds meer hét ver voermiddel voor de vakantiegan ger. In 1976 steeg het aandeel van de eigen auto naar 67 procent tegen 63 procent het jaar ervoor. Voorts viel de groei van het aantal caravans op. De ANWB noemt deze groei opmerkelijk. Ook het aantal wintersportvakan ties nam weer toe. Een "ongekende stijging" viel te bespeuren in het aantal hulpverleningen door de wegenwacht: 12 procent meer daa in 1975. De wielrijdersbond noemt het ten slotte verontrustend dat zo weinig mensen hun bestemming bij de achterblijvers melden (als ook het vervoermiddel waarmee wordt ge reisd). ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - De waar nemend president van de recht bank in Amsterdam, mr. W. C. Has- soldt, zou vandaag uitspraak doen in het kort geding dat één van de slachtoffers van de brand in hotel Polen tegen de Krasnapolsky- groep heeft aangespannen. De Argentijnse mevrouw L. Frac- caro uit Buenos Aires, die bij een sprong uit het raam zeer ernstig aan beide voetert werd gewond eist van het concern betaling van de extra kosten die gemoeid zijn met haar vervoer op een brancard per vlieg tuig naar Argentinië. Het gaat hier bij om een bedrag van 4500 gulden voor twee extra zitplaatsen. Ze is ook bereid een voorschot, lening of garantie te aanvaarden, zo bleek gistermiddag bij de behandeling van het geding. Volgens haar raadsman, mr. H. A. Bouman, heeft de vrouw geen geld om de extra kosten te betalen en kunnen of willen het Argentijnse consulaat, haar familieleden en haar werkgever (een staatsbedrijf) niets voor haar doen. Zij hdd geen reisvèrzekering omdat dit in Arge ntinië volstrekt ongebruikelijk zou zijrt cCrspos.auxnéertanda.slf^Q^fg) betaalkaart carte de paiement 9234567 TH G LUCASSEN 08 STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 -antietot 100 gulden ni UDDEL - Prinses Beatrix heeft gistermiddag in haar hoedanigheid van beschermvrouwe van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Lande lijke Rijveren igin gen in de manege te Uddel aan deze federatie de nieuwe standaard uitgereikt. De oude was bij een brand in de manege verloren gegaanGeholpen door de heer C.van Eysinga, voorzitter van de federatie, overhandigde de prinses aan ruiter Bril. Krasnapoisky is van mening niet aansprakelijk te zijn. Mr. F. C. Samwel, raadsman van de Krasna poisky groep verklaarde dat Kras wel bereid is te betalen mits het de garantie krijgt dat dit het enige ge val blijft. Maar mr. Bouman kon een dergelijke garantie niet geven. Voor zover hem bekend was zou mevrouw Fraccaro het enige slach toffer zijn dat in financiële nood verkeert. Mr. Samwel zei er niet van overtuigd te zijn dat de vróuw in nood is. "Ik zie niet in, dat er voor haar geen andere weg is om aan geld te komen", aldus de raadsman. Brengt u uw vakantie door bij onze oosterburen? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk postkantoor in de Bondsrepubliek en West-Berlijn geeft u er maximaal 200 mark per kaart voor, op vertoon van uw nieuwe giropas en uw geldig paspoort. Gute Fahrt! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. ROME (Reuter/UPI)- De zeven Ita liaanse partijen die voorstander zijn van gelegaliseerde zwanger schapsonderbreking hebben giste ren opnieuw een abortus wetsvoorstel ingediend bij het Huis van Afgevaardigden. Het is in grote trekken (maar niet precies) de zelfde tekst die - in januari al door het Huis goedgekeurd - twee dagen geleden tot ieders verbazing door de Senaat werd verworpen. De abortus-voorstanders - com munisten, socialisten en vijf kleinere partijen - willen met deze tegenzet voorkomen dat het emo tioneel geladen onderwerp tot inzet wordt van een al even emotioneel referendum. Door het veto van de senatoren geldt een parlementaire afkoe lingsperiode van zes maanden. Wat de voorstanders met wederindie- ning van het wetsontwerp beogen is een tweede "ja" van het Huis. Vervolgens - na de zes maanden uitstel - zou dan ook de Senaat ge legenheid krijgen terug te komen van zijn "nee" waarmee het wets ontwerp dinsdag werd verworpen. Dat gebeurde met de uiterst krappe marge van 156 stemmen tegen 154. Een rekensommetje leert dat de abortus-tegenstanders - de christen-democraten en de neo fascisten - het pleit alleen hebben kunnen winnen dankzij minimaal zeven "overlopers" uit het andere kamp. Kernpunt in de wet is nagenoeg vrije abortus voor vrouwen vanaf 16 jaar binnen de eerste drie maan den van hun zwangerschap.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17