Rijksweg 11 ontlast Yoorschotense wegen NSF wil ministerie van sport Brazilië komt tegen Engeland niet verder dan gelijkspel Lezers schrijven Bij Tienertoerkaart dagkaart kado. Aanleg als autosnelweg of auto weg Jimmy Connors komt toch naar Wimbledon VRIJDAG 10 JUNI 1977 VOORSCHOTEN - Vij fentwintig procent minder verkeer op de Papelaan en twintig procent minder op de Veurseweg. Dat zou vol gens Rijkswaterstaat het gevolg zijn van de aanleg van Rijksweg 11 voor de verkeersdrukte in Voor schoten. Ir. J. Nusch, hoofd van de afdeling voorbereiding en planning van de directie Zuid-Holland van Rijkswaterstaat kon gisteravond, op een hoorzitting over de aanpeg van Rijksweg 11, nog geen cijfers noemen waaruit de invloed van Rijksweg 11 op het Leidse wege nnet moet blijken, omdat een on derzoek naar die invloed nog niet is afgerond. Busch noemde gisteravond, in de overvolle aula van het scholen complex in Noord-Hofland, drie redenen die pleiten voor aanleg van Rijksweg 11. In de eerste plaats is dat de verkeerdverzame- lende functie die de weg 'heeft. Met name ontlast de Rijksweg 11 het huidige wegennet van het oost-west verkeer tussen de hui dige rijkswegen 4 en 44. Dat ver keer wordt bovendien beter gedi rigeerd. Voor het noord- zuidverkeer heeft de weg een functie ter ontlasting van onder meer de Papelaan en de traverse in Wassenaar, omdat veel ver keer, dat nu daar gebruik van maakt maar eigenlijkniet in het centrum van Den Haag moet zijn, dan naar rijksweg 4 Geleid wordt. Tenslotte heeft de weg dan de meer lokale randfunctie. Mogelijkheden Er zijn twee mogelijkheden om de nieuwe rijksweg aan te leggen: als autoweg of als autosnelweg. Aangeg als autoweg heeft het voordeel dat er niet twee, maar vier aansluitingen komen; bij de Vlietlanden, bij de Admiraal de Ruytersingel, bij de bij de Ste- venshofjespolder en bij de Voor- De Stevenshofjespolder schoterweg. Bij de aan leg als au tosnelweg zou alleen sprake zijn van de laatste twee aansluitingen. Wanneer het een autoweg wordt komer er gelijkvloerse kruisin- gen en aansluitingen, die minder opvallend zijn. Dat heeft dan weer wep het nadeel dat er met stoplichten gewerkt moet wor den. Aanleg van de weg als auto weg kost circa vijftig miljoen, als autosnelweg zeventig miljoen. Het is nog niet duidelijk op wat voor manier de weg de spoorbaan Leiden - Den Haag zal kruisen. Er wordt gedacht aan een tunnel, maar dat brengt vijftien miljoen meer aan aanlegkosten met zich mee. De weg zal als vierbaansweg worden aangelegd. Namens de tegenstanders van de weg sprak ondermeer dr. Helias Udo de Haes van dè milieuwerk groep van de Leidse universiteit. Hij wees op de geluidsoverlast, die de weg veroorzaakt in het toekomstig recreatiegebied de Vlietlanden. Verder noemde hij doorsnijding van de Stevenshof jespolder, die de werkgroep ook niet onbebouwd wil zien, onaan vaardbaar gezien het feit dat de werkgroep de Stevenshof opge nomen wil zien in een landschap spark. De polder zou de functie van buffer tussen het milieu en het landschap moeten vervullen. "Ook in geval van bebouwing van de Stevenshofjespolder blijven wij tegen," aldus Helias Udo de Haes, "Want in dat geval moet de bebouwing voor de overgang tussen stad en landschap zorgen. Als je die bebouwing gaat "af lijnen" met een vierbaansweg dan komt er van die overgang niets terecht."Hij zei te menen dat er naar alternatieven gezocht moet worden, waarbij hij onder kende dat niets doen onmogelijk is. Hij vroeg zich af of een tunnel onder de spoorbaan bij De vink, een parallelweg langs fle Hoge Rijndijk en meer aandacht voor het openbaar vervoer geen goed alternatief voor de aanleg van de rijksweg zou zijn. De werkgroep Rijksweg 11 bleef gisteravond bij het eerder inge nomen standpunt dat eerst moet worden aangetoond fat het aantal knelpunten in het huidige ver keer de aanleg van de nieuwe rijksweg rechtvaardigt. LEIDEN - In het psychiatrisch zie kenhuis "Endegeest" zijn geslaagd voor het diploma Ziekenverpleging B de dames G. de Bresser-De Boer, A. v. Buuren-Boers, B.A.M. Koek, F.A.M. Schalkx, E. Soetekouw- Meulbroek, M.P. Termeulen, en de heren D. Parlevliet, J. Uittenbo- gaard. Vakantie Tot onze grote verontwaardiging lazen wij het stuk van de heer Van B»ussel in uw krant van 6 juni jl. betreffende de sluiting van de Leidse buurt- en clubhuizen tijdens de zomervakantie. In de eerste plaats hebben wel zijnswerkers ook recht op vakantie, net zo goed als ieder ander. Het is gebleken dat tijdens de zomerva kanties de aktiviteiten in de club huizen erg slecht bezocht worden en ook de frekwente bezoekertjes van Jeugdvakantiedorp komen echt niet zes weken aaneengesloten naar het Jeugddorp. Als de buurt en clubhuizen de hele schoolva kantie door geopend zouden zijn, zouden de kosten daaraan verbon den, nauwelijks te rechtvaardigen zijn. Maar ondanks dat, worden er in diverse instellingen aktiviteiten georganiseerd, zoals kampen etc. Wij vragen ons af, waar de heer Van Brussel zijn informatie vandaan haalt. Er wordt in het stuk een ci taat aangehaald van de heer Stein- bach van de Leidse Jeugd Aktie, waarin onder andere wordt opge merkt dat hij blij is, dat het Jeugd dorp Zuid-West in de vakantie open is. Wel, daar zijn wij dan ook blij om en het is geenszins waar, dat het "een probleem was, om de drie clubhuizen, die daaraan meewer ken, zover te krijgen, mensen te le- Van het begin af zijn de clubhuizen in de weer om medewerkers te krijgen en het is nooit onze bedoe ling geweest om het Jeugdvakan tiedorp niet door te laten gaan, zoals wordt gesuggereerd. Tenslotte willen wij opmerken dat de laatste alinea over de 50 procent uitvoerend werk volslagen uit de lucht gegrepen is. Werkt de heer Van Brussel in zijn vakantie ook door? Staf v. d. Tamboerijn Staf van De Klinker Aad Braggaar, seer. v. d. OLI (Noot van de redactie: De informatie waarop het artikel stoelt is aflwmstig van iedere buurthuis afzonderlijk. Een buurt huis werkt niet alleen voor kinde ren, maar in principe ook voor an dere leeftijdsgroepen. Er zijn duide lijke problemen geweest bij de plannen voor een bezetting van het jeugddorp Zuid-West. Steinbach geeft dat ook aan. De vuistregel voor het welzijnswerk schrijven 50 °Ic uitvoerend werk voor. Iedereen heeft recht op vakantie. Ton van Brussel werkt in zijn vakantie niet door,maar dat betekent niet dat het Leidsch Dagblad die periode niet verschijnt). Roomburg Voor de beoordeling van de vraag of en wanneer in de Stevenshof- polder gebouwd moet worden is het van groot belang om te weten welke andere bouwplaatsen er in Leiden zijn. Daarover is door de gemeente informatie gegeven in het laatste pre-advies over het toe komstige woningbouwbeleid. Aan de voorbereiding van dit pre-advies is maandenlang gewerkt en we zouden dan ook mogen verwachten dat de erin verwerkte gegevens goed doordacht zijn. Nu werd tot onze verbanzing door wethouder Waal in de commissie vergadering van 7 juni plotseling verteld, dat de bouwlokatie in Roomburg wellicht beter als indus trieterrein gebruikt zou kunnen worden. In het pre-advies werd op deze lokatie, naast de ruime moge lijkheden voor werkgelegenheid, de bouw van 1200 woningen voor gesteld. Het is voor ons volstrekt onbegrij pelijk, dat deze woningbouw moge lijk zo maar eventjes zonder enige verdere toelichting staande de ver gadering op losse schroeven werd geze Het wordt op deze manier onduidelijk waar dan alle voorbe reidende nota's en pre-adviezen voor dienen. Hoe kan een raadslid zich op deze manier nog behoorlijk voorbereiden? en hoe kan een wet houder van de raadsleden een zin nige discussie verwachten als hij op een dergelijke manier met voorstel len goochelt? Bij een dergelijke werkwijze kunnen raadsleden maar beter opstappen en hun avond beter gebruiken. De discus sie werd overigens voortgezet door wethouder Verboom, die onder an dere voorstelde om vooral eerst maar met alle gemakkelijke bouw- plannen te beginnen. Ach ja, laten we de binnenstad nog maar even tien jaar laten zitten, dan zien we wel verder. Wat zei de Partij van de Arbeid ook weer allemaal bij de verkiezingen H. A. Udo de Haes namens Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit Kaiserstraat 63 LEIDEN Bejaarden woningen Negentig bejaardenwoningen gep land in Zuid-West. Hoe komt men op het prachtige idee, deze wonin gen neer te zetten in een wijk vol met jonge kinderen die -echt wel speelruimte nodig hebben, willen ze naderhand niet in een inrichting belanden. Ik heb het nu vooral over het grasveld Brahmslaan- Mendelsohnkade. Men krijgt nu reeds de schrik als de mooie zo merse dagen aankomen. Waar moe ten ze heen? Op de stoepen is te gevaarlijk en schadelijk voor de geparkeerde auto's. De grote stoep aan de winkelkant is met in- en uit gaande kopers ook niet te doen. Dan de zijkant maar, ja hoor, dat de ruiten niet sneuvelen van het getik is een wonder. Want de ballen of shuttles komen op de luifel en ha len is dan een risico vanwege het gedrag der oudere bewoners. Er zijn heus wel aardige opa's en oma's die kinderen begrijpen, maar hoe zoek je die uit als bewoners van de aanstaande huizen. Zijn er geen andere braakliggende stukken land te vinden, zoals bij voorbeeld het terrein aan de Schu- bertlaan waar ook in 1978 het scho lencomplex leeg komt, daar deze dan verhuizen naar de Apollolaan. Mevrouw C. van Dijk Brahmslaan 189, LEIDEN Uitholling Met het voorstel van~een paar raads leden om scholieren als belange ngroep te laten optreden in de ver- keerscommissie, geven deze partij leden echt blijk verder mee te wer ken aan een verdere uitholling. Hoe meer de nadruk op belangengroe pen wordt gelegd, des te meer kans is er dat men de realiteit helemaal uit het oog gaat verliezen. Het ge praat op vele vergaderingen is vaak tot meerdere glorie om naar zijn ei gen stem te luisteren. Een grondre gel in het totale verkeerspakket is dat iedere weggebruiker recht heeft op een deel van het wegennet, en als men daar ongelimiteerd van gaat afwijken, dan krijgt men chaos en daaruit voortvloeiende bewust gepleegde verkeersovertredingen die in Leiden nogal talrijk zijn. Als deze mensen de dienst gaan uitma ken, dan kunnen de vakmensen wel aan de kant gaan staan. De toe rist die nu in Leiden vertoeft, moet wel eerst naar het stadhuis, om een grote kaart van Leiden te halen. Zo ver zijn we al gevorderd. B. J. Boonstra Jan Luykenlaan 97 LEIDEN HOCKEY - Een Nederlands selec tieteam heeft donderdagavond in Utrecht een hockeywedstrijd tegen de Sovjet-Unie met 9-1 gewonnen Topscorer bij de Nederlanders was Paul Litjens, die zesmaal scoorde. Het duel werd op het kunstgras van Kampong gespeeld. DEN HAAG - Het bestuur van de Nederlandse Sport Fe deratie (NSF) heeft in een brief aan kabinetsformateur drs. J. M. Den Uyl gepleit voor het aanstellen van een bewinds man, die in het nieuwe kabinet uitsluitend met de verant woordelijkheid voor lichamelijke opvoeding, sport en re creatie zal worden belast. De NSF wijst er in de brief op dat alleen al voor wat de sportbeoefening in Nederland betreft bij de Nederlandse Sport Federatie meer dan tachtig organisaties zijn aangesloten, die gezamenlijk naar beste weten verant woordelijkheid dragen voor de sportbeoefening van ruim 3.4 miljoen landgenoten. De tekst van de brief aan de kabinetsformateur luidt: "In de nota Sport '70, waaraan de gehele georganiseerde sport heeft mee gewerkt en vervolgens zijn goedkeuring heeft gehecht, komt duidelijk naar voren dat de behartiging van de belangen en de ontplooiing van lichamelijke opvoeding, sport en recreatie slechts dan gewaarborgd kan zijn indien deze aspecten binnen onze samenleving ook van overheids wege een geconcentreerde aandacht krijgen. In de achter ons liggende jaren is steeds weer gebleken, dat het ontbreken van deze aandacht - hetgeen zich ondermeer uit in een gebrek aan coördinatie tussen ge noemde werkterreinen - ongunstige gevolgen heeft voor de ontwikke ling, bundeling en de optimalisering van de inspanningen van het parti culier initiatief en dat van de overheden. Naar de mening van ons bestuur kan in deze situatie slechts dan verande ring ten goede worden verwacht, indien van overheidswege de dringe nde noodzaak van specifieke beleidsverantwoordelijkheid op ge noemde gebieden wordt ingezien. Wij verzoeken u dan ook het optreden in het komende kabinet van een bewindsman te bevorderen, die uitslui tend met de verantwoordelijkheid voor lichamelijke opvoeding, sport en recreatie zal worden belast. Alleen al voor wat betreft de sportbeoefening in Nederland moge worden opgemerkt dat bij onze federatie meer dan 80 organisaties zijn aangeslo ten, die gezamenlijk naar beste weten verantwoordelijkheid dragen voor de sportbeoefening van ruim 3.4 miljoen landgenoten. Afgezien hiervan liggen de bestuurlijke, functionele, financiële en ruimtelijke relaties tussen lichamelijke opvoeding, sport en recreatie zodanig, dat moet worden vastgesteld dat mede uit een oogpunt van welzijnsbeleid de belangen van nog veel meer Nederlanders in het geding zijn. Bovendien ontwikkelen zich thans in het kader van het door minister van Doorn geinitieerde nationaal sport overleg tal van nieuwe overlegsitua ties, die verdergaande coördinatie van de bemoeiingen van de overhe den en vanparticuliere organisaties met de lichamelijke opvoeding, sport en recreatie zonder meer noodzakelijk maken. Mocht blijken, dat uit een oogpunt van departementale herindeling de bundeling van beleidsverantwoordelijkheid voor de drie zojuist ge noemde gebieden onder één bewindsman nog niet haalbaar is, dan geven wij u met nadruk in overweging te beginnen met het realiseren van een dergelijke bundeling voor wat betreft de sport en de recreatie binnen het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Na verloop van tijd zal dan de ontwikkeling vanzelf de noodzaak aantonen van verdergaande integratie met de lichamelijke opvoeding binnen schoolverband". In het slot van de brief zegt het bestuur van de NSF bereid te zijn met de kabinetsformateur nader van gedachten te wisselen over de in de brief aangehaalde punten. Ni LONDEN - Jimmy Connors zal zijn dreiging niet aan het Wimbledon- toernooi deel te nemen, niet uitvoe ren. De Amerikaan was aanvanke lijk van plan niet naar Engeland af te reizen omdat hij in de veronder stelling verkeerde dat de organisa tie niet genoeg faciliteiten zou scheppen voor familieleden, vrien den en vriendinnen van de spelers en speelsters. Connors, de nummer een van de wereldranglijst, zal voordat op 21 juni Wimbledon be gint, alleen nog in het töernooi van de Queen's Club spelen. De Amerikaan Brian Gottfried heeft gisteren tijdens het interna tionale tennistoernooi op de gras- banen van Nottingham binnen drie uur twee partijen gewonnen. Eerst versloeg hij de Nieuwzeelander Chris Lewis met 6-8 8-6 6-4 en ver volgens ging de Zuidafrikaan Ray Moore met 5-7 7-5 6-1 -ten onder. Gottfried, die nu 56 van zijn laatste 64 partijen heeft gewonnen, had tussen de partijen door nauwelijks tijd voor een adempauze. Voor de kwartfinales plaatsten zich zes Amerikanen, de Mexicaan Ramirez en de Chileen Fillol. Derde ronde: Roscoe Tanner (VS)-Bill Scanion (VS) 6-1 6-4; Tim Gullikson (VS)-Brian Failie (Nwz) 6-1 6-3; Stan Smith (VS)-Phil Dent (Aus) 9-8 6-3; Raul Ramirez (Mex}-Dick Bohrnstedt (VS) 6-0 6-3; Brian Gottfried (VS)-Ray Moore (Zaf) 5-7 7-5 6-1; Tim Gullikson (VS>-Victor Amaya (VS) 6-4 9-7; Phil Dent (Aus)-Jim Delaney (VS) 8-6 6-8 7-5; Andrew Pattison (RhoPTim Gul likson (VS) 6-2 3-6 6-1; Brian Gott fried (VSj-Chris Lewis (Nwz) 6-8 8-6 6-4; Bob Lutz (VS)-Colin Di- bley (Aus) 6-2 6-1; Dick Stockton (VS)-Dick Crealy (Aus) 4-6 6-1 6-3; Jaime Fillol (ChipAndrew Pattison (Rho) 6-8 7-5 10-8. Jhr. mr. A. Feith trad gisteren terug als voorzitter van de NSF. Op de foto overhandigt hij de hamer c opvolger jhr. mr. Quarles van Ufford (links). RIO DE JANEIRO - Een duidelijk vermoeid Engels voetbalelftal heeft in Rio de Janeiro een vriend schappelijke wedstrijd tegen Brazi lië gelijkgespeeld met 0-0. De twee ex-wereldkampioenen begonnen enthousiast, maar Engeland legde al na een kwartier het accent op de verdediging. Mede daardoor kon Brazilië de ontmoeting beheersen, maar voor de ruim 77.000 toe schouwers in hetMaracana-stadion maakte het team een ongediscipli neerde indruk. Brazilië leed veel balverlies en slaagde er niet in een aantal uitstekende mogelijkheden in een doelpunt om te zetten. Enge land dankte het gelijke spel aan enige geluk en aan een aantal uit- stkende reddingen van doelman Ray Clemence. deo zijn tweede wedstrijd tijdens de Zuidamerikaanse toernee ge wonnen. Voor 60.000 toeschouwers behaalde de wereldkampioen in Montevideo een gemakkelijke zege van 2-0 tegen Uruguay. Flohe (41e minuut) en Dieter Müller (90e) zorgden voor de doelpunten. West-Duitsland, dat tegen Argenti nië de eerste wedstrijd van dit toer nooi had gewonnen met 3-1, on dervond weinig tegenstand van Uruguay, dat voor de eindronden van het wereldkampioenschap al is uitgeschakeld. Mede door de slechte gesteldheid van het veld lag het tempo erg laag. Er werd welge teld twee keer vanuit de tweede lijn geschoten en het enige hoogtepunt was de treffer van Flohe. De mid denvelder profiteerde in de 41e mi nuut van het slechte uitverdedigen bij Uruguay na een inzet van Bon hof. Feyenoord begint de voorbereidin gen op het nieuwe seizoen op dins dag 5 juli. De Rotterdammers gaan niet in een trainingskamp. De ge hele voorbereiding vindt in de ei gen vertrouwde omgeving plaats. Feyenoord speelt op 20 juli in het Rotterdamse stadion de eerste oe fenwedstrijd tegen Kotoko uit Ghana. Op 24 juli volgt, eveneens in Rotterdam, een ontmoeting met St. Etienne. Twee dagen later spelen de Rotterdammers een uitweds trijd tegen FC Köln, de winnaar van de Westduitse voetbalbeker. Ver der komt Feyenoord nog uit in twee internationale toernooien. Op 29 en 31 juli in Utrecht en van 4 t/m 8 augustus in La Coruna (Spa). Voor 2 augustus staat nog een oefen wedstrijd in Barendrecht tegen de club van die naam op het pro gramma. Met de Tienertoerkaart kun je 8 dagen per spoor heel Nederland door. Voor maar f 39,—. En koop je'm in juni, dan krijg je er ook nog's een dagkaart bij. Da's helemaal mooi. Kun je je vriend, vriendin, broer of zus ook's een dagje mee de trein in nemen. En Nederland in. De Tienertoe rkaart geldt t/m 19 jaar.Bij't loket even een bevvijsje meebrengen waaruit je leeftijd blijkt. Plus een pasfoto. En niet dringen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15