Belg Pollentier loopt weer uit op concurrenten Jos Hermens loopt op Papendal tegen Puttemans Ad Tak na gebruik van stimulerende middelen voor maand geschorst Coopertest in de Leidse Hout Knetemann tweede in Luxemburg Katwijkse atletiekclub organiseert de eerste 'Ronde van Rijnsoever' Martin Yenix aast op werelduurrecord VRIJDAG 10 JUNI 1977 ABERYSTWYTH - De Neder landse amateur wielrennen Ad Tak is gediskwalificeerd in de •Ronde van Groot-Brittannië nadat hij positief was bevon den bij een dopingcontrole. De urine van Tak was maandag gecontroleerd na de achtste etappe en op verzoek van ploegleider van Erp was een tweede monster opgestuurd naar de speciale laboratoria van de universiteit van Chels ea. In de twee urinemonsters werden sporen van efedrine gevonden, een door de interna tionale wielerunie verboden stimulerend middel. Tak, die in de achtste etappe tweede werd en in het algemeen klas sement met een dertiende plaats de beste Nederlander was, is de eerste renner, die sinds zeven jaar in deze ronde is gediskwalificeerd. In 1965 werd winnaar Luis Santé Ma ria (Spa) na de laatste etappe gediskwalificeerd. De 24- jarige Tak is automatisch voor een maand geschorst. Ploeg leider van Erp heeft na de uit slag van het tweede monster zijn masseur Peter Korsten naar huis gestuurd. De diskwalificatie van Tak Taj wegens het gebruik van stimu lerende middelen heeft de ge moederen in de karavaan van de milkrace gisteren het meest bezig gehouden. De tiende etappe had dan ook een tam verloop, zodat het kon gebeu ren dat een groepje van vijf tien renners na 172 kilometer in Porthcawl in de eindsprint moest uitmaken wie etappe winnaar zou worden. De Pool Janusz Bieniek toonde zich de snelste. In het algemeen klas sement veranderde aan de top niets. Sajid Goesseinov uit de Sovjet-Unie zat bij de beslis sende ontsnapping en conso lideerde zijn koppositie met een derde plaats in de ein dsprint. Zijn voorsprong van acht seconden op de Zweed Alf Segersall is echter allesbe halve veilig te noemen. Twee renners, die dinsdag in de negende etappe bij een val partij betrokken waren, gaven op. Vladimir Kaminski uit de Sowjet-unie kwam niet eens aan de start voor de tiende etappe en de Zwitser Daniel Müller kwam gisteren opniew ten val, waarna hij de strijd staaV'e. De acntste etappe van de Ronde van Oostenrijk werd gewonnen door Anris Jakob- sons uit de Sovjet-Unie. Hij had aan het einde van de 139 kilo meter lange rit van Heiligenblut naar Millstadt een voorsprong van 56 seconden op de West duitser Herbert Brehm. De Oos tenrijker Rudolf Mitteregger handhaafde zich op de eerste plaats in het algemeen klasse ment. SAN PELLEGRINO TERME - De Belg Michel Pollentier heeft tijdens de derde en laatste Dolomieten-etappe zijn voorsprong in het klas sement van de Ronde van Italië op de Italiaan Francesco Moser weer verder uitgebouwd. Jos Hermens zal ook op de wereldspelen in Helsinki uitkomen. Ondanks de elfde plaats, die de Belg bezette eindigde hij 24 secon den voor Mpser, die veertiende werd. De negentiende etappe van de Giro leverde een overwinning op voor Renato Laghi, die met een voorsprong van 1 minuut en 32 se conden op Gaetano Baronchelli als eerste San Pellegrino Terne na een rit van 205 kilometer bereikte. Michel Pollentier heeft drie dagen voor het einde van de tweede grote ronde van het seizoen een voor sprong van twee minuten en twee seconden op Moser. Deze Italiaan fs volledig in elkaar geklapt en zelfs nog vrezen voor zijn tweede plaats. Het verschil tussen hem en zijn landgenoot Gibi Baronchelli is nog maar 23 seconden. Alleen een ern stige valpartij of andere zware te genslagen zouden etappes: nog terug kunnen werpen. Sportief hoeft de Belg niets meer te vrezen. Lintwormen De Belg Johan De Muynck heeft gisteravond besloten de Ronde van Italië te verlaten. De Muynck heeft last van lintwormen en moet zich onmiddellijk onder doktersbehan deling stellen. De Muynck werd vo rig jaar tweede in de giro. Dooreen valpartij kort voor het einde ver speelde hij de overwinning. Dit jaar bekleedde hij lang de vijfde plaats, maar tijdens de eerste etappe door de Dolomieten werd hij - naar nu blijkt door ziekte - naar de der tiende plaats in het algemeen klas sement i 19 Het algemeen klassement op 2 min. en 2 sec.; 3. Gianbattista Baronchelli (Ita) op 2 min. en 25 sec.; 4. Vandi (Ita) op 5 min. en 33 sec.; 5. Panizza (Ita) op 5 min. en 56 sec.; 6. De Witte (Bel) op 7 MIN. EN 3 sec.; 7. Riccomi (Ita) op 8 min. en 27 sec.; 8. Beccia (Ita) op 9 min. en 58 sec.; 9. Bortolotto (Ita)op 10 min. en 18 sec.; 10. Lasa (Spa) op 14 min. en 14 sec. Luxemburg Gerrie Knetemann, dit seizoen al winnaar van de Vierdaagse van Duinkerken, is gisteren als tweede geëindigd in de proloog van de Ronde van Luxemburg. De ex- Amsterdammer heeft daarmee een goede uitgangspositie gecreëerd voor een eventuele eindoverwin ning. Knetemann werd overigens geklopt in zijn specialiteit. De pro loog van de tot zondag durende Luxemburgse ronde was namelijk een 3 kilometer lange bergtydrit. De zeer verrassende winnaar was de 24-jarige Belg Franky de Gendt. Deze versloeg Knetemann met tien seconden. In een acht kilometer lange bergtijdrit in Parijs-Nice op de col d'Ampus had Knetemann alle grote tijdrijders en klimmers verslagen. In de proloog op de Cóte de Müh- lenbach eindigde Bert Pronk op de vierde plaats en was Arie Hassink de beste Nederlandse amateur op de achtste plaats. Hennie Kuiper werd elfde. Jan Raas ging niet van start in de Ronde van Luxemburg. Ook de Belg Van Springel en Raas' hebben getekend Spaanse ploeggenoot Luis Ocana in Frankrijk, bleven weg. Voor hen kan dit nog nare consequenties hebben. Het De uitslag van de heette gisteren dat zij contracten Ronde van Luxer DEN HAAG - Voor de internationale atletiek- "ik ter plaatse bekijken wat ik T-» loop. Er staat zowel een vyf als tien wedstrijden, die woensdag 15 juni op Papendal kilometer oP het programma Mijn worden gehouden, staan twee bijzonder aantrek- keuze valt op het sterkst bezette /-xi mnn nummeraldus de Nymegenaar. kelijke nummers op het programma. Op de 5000 oP 26 juni 1975 verbeterde Jos meter zullen Jos Hermens en de Belg Miel Put- temans tegen elkaar uitkomen. Knetemann: tweede i ïms 1Franky de Gendt (Bel) 3 km indi viduele tijdrit in 5 min. en 13 sec.; 2. Gerrie Knetemann (Ned) op 10 sec.; 1 de 3. Jos Jacobs (Bel) op 11 sec.; 4. Bert Pronk (Ned) op 14 sec. Veelvuldig toegepaste vorm van conditiemeting i de Leidse Hout de zogenaamde Cooper test. Deze test is bedoeld voor trimmers, re creatielopers maar ook voor wedstrijdlopers om de conditie te meten. De Cooper-test bestaat uit een twaalf minuten durende loop op de sintelbaah waarbij de af? gelegde afstand nauwkeurig wordt bijge houden. Uit door de Amerikaanse arts Cooper samengestelde tabellen kan men af lezen hoe het er met de conditie voorstaat. Cooper heeft wetenschappelijk vastgesteld dat uithoudingsvermogen een uitnemende raaat is voor het vaststellen van fitheid. De Cooper-test is een algemeen erkende en veelvuldig toegepaste vorm van conditie meting. De test wordt zondag tussen 12.00 en 14.U0 uur afgenomen. Inschrijven is mogelijk vanaf 11.00 uur bij de sintelbaan. Het inschrijfgeld bedraagt f 3,50. Enige atleten uit Leiden en omgeving reali seerden tijdens avond-wedstrijden op de kunststofbaan in Roosendaal goede tijden op de 1500 meter. Noord wijker Piet Waaning, lid van De Spartaan uit Lisse kwam binnen de vier minuten aan de eindstreep: 3 minuten 57 seconden. Datzelfde lukte ook bijna aan Voorschotenaar Dré de Wit van het Leidse AV Holland. De Wit kwam uit op een tijd van 4.00.2. Eveneens in de buurt van de vier minuten kwam een clubgenoot van De Wit, Jos Renne. Hij had voor de 1500m 4.02.1 nodig. Een derde Holland-atleet, Nico Volker, liet een tijd van 4.13.2 afdrukken. Twee jaar geleden liep het tweetal op Papendal eveneens tegen el kaar. Puttemans zegevierde toen in 13 minuten en 18 seconden, wat la ter de beste seizoenprestatie van 1975 bleek te zijn. In die race bracht Jos Hermens het Nederlands re cord op 13 minuten en 22.4 secon den. Miel Puttemans is houder van het wereldrecord op de vijf kilome ter met 13 minuten en 13 seconden. 1 Aan de wedstrijd op de vijf kilome ter zullen verder Gerard Tebroke (Ciko '66) en Klaas Lok (Phoenix) deelnemen. Het is niet uitgesloten dat ook nog een sterke Westduitse loper zal uitkomen. Een ander topnummer kan het hoogspringen heren worden. Het is vrijwel zeker dat Dragan Tancic met zijn groep hoogspringers naar Papendal komt. Van die groep maakt ook Ruud Wielart, die afge lopen zondag in Turijn het Neder landse record op 2,26 meter bracht, deel uit. Verder zitten in de selectie van "hoogspring professor" Dra gan Tancic de Westduitsers Carlo Thraenhardt(2.21)en Wolfgang Kil ling (2.18 m) alsmede de Belg Guy Moreau (2.21 m). Een aantrekkelijk kan ook de 800 meter dames worden met Olga Commandeur, de Europese jeugd kampioene van 1975. De atlete uit Velsen ontmoet o.a. de Belgische Annemarie van Nuffel, die dit sei zoen reeds 2.02.32 liep en de natio nale kampioene Riet Kruiswijk, die woensdagavond op Papendal haar beste seizoenprestatie van 2.06 rea liseerde. Jos Hermens, de drievoudige we reldrecordhouder op de 10 Engelse mijl, 20 kilometer en de uurloop, zal op 29 en 30 juni deelnemen aan de z.g. "wereldspelen" in Helsinki. De Nijmegenaar weet nog niet op welk nummer hij in de Finse hoofdstad zal starten. Helsinki het Nederlandse record op de 10.000 meter tot 28 minuten en 04.7 seconden. Die tijd stelde hij twéé maanden later bij wedstrijden in Londen scherper. De prestatie van Londen (27.46.52)ds nog steeds nationaal record. LEIDEN - Dé ruim één jaar bestaande Katwijkse atletiekvereniging SC Rijnsoevér treèdt, na een periode van opbouw en interne organisatie, morgen naar buiten met een loopevenement om zich nadrukkelijker bij geïnteresseerden in Katwijk en omgeving te presenteren. Morgen wordt namelijk de Ronde van RijnsoevePgeorganiseerd, een loop waaraan zowel jong als oud uit Katwijk en omgeving kan meedoen. Gekozen is voor de opzet van vier aparte lopen. Elke loop is bedoeld voor een andere leeftijdscategorie. 's Morgens om 10.00 uur bijt de jeugd van 8 tot 10 jaar het spits af met een loop over 400 meter rond de Van Brugghenschool. Alle deelnemers aan deze loop ontvangen een medaille. Een uur later (11.00 uur) staat een estafetteloop voor vijfde en zesde klassers van lagere scholen op het programma. Voor de beste school is er een wisselbeker. 's Middags om twee uur kunnen de dames aan de slag voor een ronde van circa 1500 meter door het park Rijnsoever. Het evenement wordt beslo ten met een loop voor jongens en heren (vanaf 14 jaar) over een afstand van ongeveer 3300 meter. Zowel bij de dames als de heren zijn er wissel- bekers en medailles voor de eerstaankomenden beschikbaar. De start van alle lopen is bij de sporthal Rijnsoever. De Katwijkse wethou der Haasnoot van onderwijs en sportzaken lost de startschoten en zal tevens de prijzen uitreiken. De organisatoren spelen met de gedachte van de Ronde van Rijnsoever een jaarlijks terugkerend evenement te maken. Voorde eerste "editie" van morgen kan men voor verdere inlich tingen terecht bij: Uwe Voss (tel. 01718-22693), Els Schaap (tel. 01718- 14188) en bij Ineke dg. Ruiter (tel. 01718-15282). HUMMELO - De profstayer Mar tin Venix wil volgende maand in sportpaleis Ahoy een aanval doen op het werelduurrecord met gangmaking, dat de Italiaan Pie- tro Algeri afgelopen winter in Mi laan vestigde met een afstand van iets meer dan 69 kilometer. Na een gedegen voorbereiding denkt de Nederlandse kampi9en ruim schoots de 70 kilometergrens te doorbreken. Martin Venix wil op korte termijn met gangmaker Joop Stakenburg dit record in handen krijgen, om dat ook de Zwitser René Savary heeft aangekondigd in Wenen (op de nieuwe winterbaan) een aanval te willen ondernemen. De Delbana-renner: "Ahoy" heeft er een goede piste voor. Gezien de te verdringen in Rotterdam"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13