WAAR IS AMIN? Gemenebest-toD zwijgt over grote afwezige Ecevit wil coalitiedans ontspringen Europa scherpe krijgt kritiek Lomé-p arlement Olie verversen tijdens de vakantie is vaak je reinste onzin. Cuba stopt terugtrekking militairen uit Angola Fiat: geen losgeld voor hoofd Revelli Shell helpt Shell helpt de autokosten drukken. Ook op vakantie. DONDERDAG 9 JUNI 1977 ADVERTENTIE BRUSSEL, NAIROBI, KAMPALA (AFPIREUTERIUPI) - De Belgi sche regering zal een eventuele landing van een vliegtuig met president Idi Amin van Oeganda aan boord niet verbieden als de omstandigheden het nodig zou den maken, zo heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel gisteren gezegd. Wel zal in zo'n geval een afgezant van de Belgische regering de Oe- gandese president meedelen "dat hij niet in België werd verwacht en hem eraan herinneren dat zijn aanwezigheid in Londen niet wordt gewenst. De woordvoerder wees er overigens op dat geen verzoek van Oegan dese zijde is ontvangen om het Belgische luchtruim te mogen passeren en dat geen vliegplan aan Brussel is voorgelegd. Radio Oeganda heeft Idi Amins po ging om toch de gemenebesconfe- rentie in Londen bij te wonen,gis teren in één adem genoemd met het lot van de Britten die nog steeds in Oeganda wonen. Een besluit over hun "lot" zal wor den genomen wanneer president Amin van de Gemenebest-top in Londen zal zijn teruggekeerd, zo verklaarde de Oegandese radio. Waar de president zich op het oge nblik ophoudt zei de radio niet, noch op welk ogenblik hij koers zet naar de Gemenebestconferen tie waar hij volgens Groot- Brittanië niet welkom is. Idi Osman, persoonlijk vertegen woordiger van Amin in Londen, zei gisteren dat de president tus sen nu en eind van de week in de Britse hoofdstad verwacht kan worden. Over de Britten in Oe ganda zei Osman dat zij "niet in fysiek gevaar" verkeerden. Volgens de laatste berichten wonen Palestijnse extremisten en werken ongeveer 240 Britten in kaapt. Oeganda. De meesten zijn zende- De opdracht voor de Britten i ling maar er zijn ook zakenlieden en boeren onder. Groot-Brittanië wil president Amin liever niet ontvangen, vanwege de aanhou dende Oeganda over moorden op grote schaal in Oeganda, sinds hij er zes jaar geleden aan de macht kwam. Een reddingsactie ten gunste van de Britten in Oegnanda is volgens de Oegandese radio zinloos "om dat de Britten verspreid over het hele land leven". Israël ondernam )orig jaar een geslaagde Oe ganda om het land niet te verla ten, werd gegeven door het kabi net van de vice-president in Kampala. Vice-president is gene- raai Moestafa Adrisi die, volgens Groot-Brittanië heeft radio Oeganda, Amin vervangt terwijl deze afwezig is Adrisi is van dezelfde stam als Amin, de mohammedaanse Kakwa-stam, en hij is diens rechterhand sinds hij in 1971 president Milton Obote afzette. Obote bevond zich toen in Singapore, voor een gemenebe stconferentie commando-overval op het vlieg- Dinsdag had radio Oeganda mee- veld in Entebbe, waar joodse ge- gedeeld dat Amin in een "be- gijzelden vastgehouden werden vriend Arabisch land" was aan- in een vliegtuig dat door pro- gekomen en Frankrijk, West-Duitsland Noord-lerland per boot naar Londen zou doorreizen, een dezer dagen zou aankomen. Radio Oeganda verklaarde giste ren dat 's morgens een Brits ver kenningsvliegtuig in het Oegan dese luchtruim was gesignaleerd en dat het later "lafhartig weg vloog". Het zou worden "vernie tigd" wanneer het zou terugko men, aldus de radio. Het Britse ministerie van buitenlandse za ken sprak het bericht tegen. julivanhet vorig jaar zijn diplomatieke be trekkingen met Oeganda afge broken nadat verscheidene Britse diplomaten uit Kampala waren gezet. Sindsdien behartigt de de Franse ambassade in Kampala de Britse belangen. De Britten die in Oeganda achterbleven kregen de waarschuwing van hun over heid, dat zij geen verantwoorde lijkheid zou dragen voor wat daarna met hen zou kunnen ge beuren. WASHINGTON (UPI) - De Cu baanse premier Fidel Castro heeft tegenover een medewerker van de Amerikaanse omroepmaatschappij NBC verklaard, dat hij de terug trekking van Cubaanse militairen uit Angola heeft stopgezet. Hij zei, dat het nog lang zal duren voordat Cuba en de Verenigde Staten nor male diplomatieke betrekkingen kunnen onderhouden. Het vraaggesprek met de Cubaanse leider werd gisteren bekendge maakt. De terugtrekking van de 10.000 a 15.000 man Cubaanse troepen in Angola is een van de voorwaarden, die volgens president Carter ver vuld moeten worden voordat vol ledige diplomatieke betrekkingen tussen Cuba en de V.S. tot stand gebracht kunnen worden. De Cubaanse leider zei de terug trekking gestopt te hebben toen Frankrijk en Marokko Zaire te hulp kwamen. Castro wil eerst afwach ten hoe de toestand zich ontwik kelt, alvorens verder te gaan met het terugtrekken van Cubaanse troepen. Wat de mensenrechten aangaat - een tweede voorwaarde voor het normaliseren van de Cubaans- Amerikaanse betrekkingen - gaf Castro toe, dat er "wellicht twee- a drieduizend politieke gevangenen op Cuba zijn. De totstandkoming van volledige diplomatieke betrekkingen hangt volgens Castro af van de goede wil van beide partijen en ook van tijd. "Ik geloof niet, dat volledige di plomatieke betrekkingen geves tigd zullen worden tijdens Carters ambtstermijn. Wellicht tijdens zijn tweede ambtstermijn, van 1980 tot 1984". In Spanje verloven ingetrokken MADRID (UPI) - De Spaanse rege ring heeft gisteren alle verloven van de strijdkrachten en de politie inge trokken als eerste fase van een ope ratie die bedoeld is om vrije en or delijke verkiezingen op 15 juni te waarborgen. De bijna half miljoen militairen, pa ramilitair personeel van de Guardia Civil en politiemannen zullen op de avond voor de eerste verkiezingen in Spanje in 41 jaar volledig paraat zijn. Regeringskringen zeiden dat de operatie voornamelijk gericht is te gen mogelijke extremistische rel- lenschoppers. Ook in de afgelopen nacht zijn uit verschillende delen van Spanje in cidenten gemeld. In Sevilla werd een plaatselijk hoofdkantoor van een maoïstische beweging aange vallen. In Santiago de Compostela in het noordwesten werden twee brand bommen gegooid naar het gebouw van een gerechtelijke instantie waarbij een kleine brand ontstond. LONDEN (UPI) - De leiders van landen van het Gemenebest, wier bevolking een kwart van de wereldbevolking vormt, hebben gisteren in Lon den de topconferentie geopend, waarover een schaduw hangt van de afwezige Oegandese pre sident Idi Amin, wiens aanwezigheid door de meeste deelnemers aan de conferentie niet op prijs gesteld wordt, maar die niettemin heeft aan gekondigd, dat hij alsnog naar Londen zal gaan. In de openingstoespraken van gis- de conferentie zou bijwonen, maar teren heeft niettemin slechts één hij liet verstek gaan. Ook de hoge van de jongste leden van het 36 lan- commissaris in Londen van de den tellende Gemenebest, Papoea Seychellen, Georges Rassooi, die Nieuw Guinea, het over Oeganda door de leider van de staatsgreep gehad. Albert René was aangewezen om De premier van Papoea Nieuw de conferentie bij te wonen, is niet Guinea, Michael Somare had kri- komen opdagen. In een brief aan de tiek op de situatie in Oeganda en Londense "Times" heeft Rassooi drong aan op actie van Afrikaanse gezegd, dat hij zijn "naam, eer en landen tegen het bewind van Amin. Dreigingen De andere sprekers, voorafgegaan door de Britse premier Callaghan en de Zambiaanse president Kaoenda, hadden het slechts over de dreigingen, die de blanke rege ringen in zuidelijk Afrika beteken den. "Het vraagstuk-Zuid-Afrika zal niet verdwijnen", aldus Callaghan. "Het zal acuter worden". Beroep De Britse premier deed een beroep op Rhodesië en Zuid-Afrika hun "kortzichtige denkbeelden" aan gaande een meerderheidsbewind te wijzigen en verergering van de rassenstrijd in Zuidwest-Afrika (Namibië) en Rhodesië te ver mijden. Kaoenda zei, dat de topconferentie van het Gemenebest veel gelukki ger zou zijn geweest indien "de schaduw van een gewapend con flict in zuidelijk Afrika" niet over de leden van het Gemenebest hing. Kloof Callaghan zei nog, dat een ander groot vraagstuk waarvoor de confe rentie zich geplaatst ziet de ver houding is tussen de rijke en de ontwikkelingslanden. De kloof tussen rijk en arm was groot en werd nog groter, zo constateerde hij. Premier Moraiji Desai van India pleitte eveneens voor vernauwing van de kloof tussen rijk en arm. integriteit" niet aan René en zyn aanhangers wil verbinden. Hij is ervan overtuigd, dat de meerder heid van de bevolking der Seychel len achter Mancham staat. Hoewel de Oegandese dictator Amin niet welkom is op de Gemenebe stconferentie in Londen, was er gisteren toch een stoel voor hem klaargezet. Die bleef leeg. LUXEMBURG (ANP) - "De ver antwoordelijkheid voor het uit breken van de vijandelijkheden in zuidelijk Afrika berust geheel bij Europa en zijn bondgenoten. Europa heeft de macht om een einde te maken aan de vrijheids strijd in zuidelijk Afrika, maar het gebruikt die macht niet. Eu ropa beschikt over de middelen om de basis te leggen voor vrede en samenwerking in zuidelijk Af rika, maar door het leveren van wapens en olie aan de racisten ondergraaft het elke kans op suc ces. Met westelijke olie en wa pens hebben de Rhodesische strijdkrachten ongestraft Mo zambique kunnen binnendrin gen en gedeeltelijk bezetten". Met deze uitermate felle kritiek heeft de voorzitter van de ACP- ministerraad (de ACP is de "Afri kaanse EG"-red.), de Zambiaanse minister voor economische en technische samenwerking Peter Matoka gisteren in Luxemburg de zitting van het zogenaamde Lomé-parlement geopend. Dit parlement bestaat uit 98 parle mentariërs van de negen EG- landen die zitting hebben in het Europese parlement en eveneens 98 afgevaardigden van de 49 Af rikaanse, Caralbische en Pacifi- clanden die twee jaar geleden met de EG de overeenkomst van Lomé hebben gesloten. Deze overeenkomst regelt technische en financiële ontwikkelingssa menwerking. handel, de op brengst van bepaalde grondstof fen en dergelijke. Ministe Matoka sprak niet alleen felle woorden over "de moeilijk heden waarmee de uitvoering van de overeenkomst van Lomé gepaard blijft gaan". "Zolang zuidelijk Afrika gebukt gaat on der kolonialisme, fascisme en ra cisme zal Afrika geen volledige bijdrage kunnen leveren aan de economische en sociale samen werking tussen de ACP en de EG". De Zambiaanse minister maakte slechts in het voorbijgaan mel ding van de Engels-Amerikaanse pogingen de leider van het blanke minderheidsbewind in zuid-Rhodesië Ian Smith tot een soepeler standpunt te bewegen. "Als Smith éérlijk was zou hij niet op zo'n beslissend tijdtip in de Engels-Amerikaanse initiatie ven andere staten binnenvallen en grondgebied bezetten van landen die de sleutel tot stabili teit van zuidelijk Afrika en het beëindigen van de bevrijdings oorlog bezitten. Smith wil geen oplossing door onderhandelen en heeft dit nooit gewild". "Smith", aldus Matoka, "wil Zuid-Afrika en het Westen in de strijd betrekken. Door het con flict uit te breiden krijgt hij de gelegenheid om zich met weste lijke steun dieper in te graven. Smith is welbewust bezig om Mozambique en zijn bondgeno ten uit te lokken om hard terug te slaan om Vorster een excuus te geven de leiding van de strijd op zich te nemen. Wij waarschuwen degenen die de sancties (die de Veiligheidsraad van de VN tegen Rhodesië heeft afgekondigd) ontduiken en Smith steunen voor de ernstige gevolgen van hun op treden". Het Lomé-parlement zal morgen zeker een resolutie aannemen waarin wordt gevraagd om "spe ciale maatregelen" in het kader van de overeenkomst van Lomé tegen het bewind in zuidelijk Af rika. Warm onthaal Noemeiri in Peking PEKING (Reuter) - Het bezoek van de Soedanese president Noemeiri aan de Chinese hoofdstad Peking krijgt van de Chinese pers de volle aandacht. Gisteren was Noemiri samen met partijvoorzitter Hoea Koeo-feng te zien op de voorpagina van het officiële Volksdagblad. Dinsdagavond zond de Chinese te levisie een lange documentaire uit over de historie en ontwikkeling van het Afrikaanse land. Noemeiri is in Peking formele besprekingen begonnen met vice-premier Li Hsien-nien. Diplomaten verwach ten dat China hulp zal aanbieden, mogelijk ook in de vorm van mili taire goederen. Soedan is in Peking in een goed daglicht komen te staan door Rus sische militaire deskundigen uit te wijzen. ADVERTENTIE Seychellen Behalve Amin was gisteren ook af wezig James Mancham, de presi dent van de Seychellen, die zondag j.l. dooreen staatsgreep werd afge zet. Mancham had gezegd, dat hij ADVERTENTIE ISTANBOEL (UPI) - De Turkse verkiezingsoverwinnaar Bulent Ecevit, die op korte termijn een formatie-opdracht zal krijgen, heeft gisteren te kennen gegeven dat hem een regering voor ogen staat die geheel bestaat uit leden van zijn Republikeinse Volkspartij (RVP). Deze behaalde zondag 213 van de 450 zetels in de nationale vergade ring - 13 zetels te weinig voor de krapst mogelijke parlementaire meerderheid. Niettemin probeert Ecevit de coalitiedans te ontsprin gen met steun van "constructieve" elementen uit andere fracties. "Onze deur staat open voor alle af gevaardigden die de RVP willen steunen in haar streven de demo cratie van nieuw leven te bezielen", zei Ecevit gisteren. Zijn extra parlementaire steun hoopt Ecevit voornamelijk te vin den binnen de thans 24 man sterke fractie van de nationale Rechtvaar digheidspartij (NRP). Een coalitie met deze conservatieve orthodox-mohammedaanse partij wil Ecevit kennelijk pas in aller laatste instantie overwegen. Hij heeft daar zo zijn redenen voor. In 1974 kwam er pas na eindeloos "flirten" van de RVP een coalitie met de NRP. uit de bus. Deze zoge heten "watermeloen-coalitie" - groen (de mohammedaanse kleur) van buiten en rood van binnen - stortte na negen maanden in elkaar waardoor Ecevit weer in de opposi- tiebanken mocht plaatsnemen. NRP-voorman Necmettin Erbakan liet inmiddels duidelijk blijken dat hij zichzelf goede kaarten vindt hebben. In een Turkse variant op de "lood-om-oud-ijzer-theorie" zei Erbakan tot een gehoor in Ankara: "Wij zitten op de wip. Zowel de RVP als (Demirels) Rechtvaardig heidspartij zijn ziek. Als zij hun kwaal onderkennen en het bed wil len houden zullen wij de artsen zijn die genezing bieden". U kent vast wel de verhalen van automobilisten, die in het bui tenland werd geadviseerd hun olie te laten verversen, omdat de olie zwart was. Heus, dat is flauwekul. Elke goede olie wordt na 'n paar honderd kilometer zwart. Kijk maar 'ns in „Shell helpt, deel 2!' Daarin staan nog veel meer van die tips om autoproblemen in de vakantie op te lossen en te voor komen. Neem dat boekje dus mee als u vertrekt - 't kan altijd van pas komen. Nog geen boekje ontvangen? Vraag er dan even naar bij een Shell verkooppunt. Kontroleer onderweg zelf regelmatig uw olie. Zorg dat de auto goed vlak staat en hou er rekening mee dat het oliepeil meteen na het afzetten van de motor iets lager is. Zolang de olie boven MIN staat hoeft u nog met bij te vullen. voor voeten die vrolijk J verder moeten! j uitsluitend bij apotheker en drogist PARIJS (DPA) - Het Italiaanse au toconcern Fiat is niet bereid een losgeld te betalen voor het hoofd van de Franse tak, Luchino Revelli-Beaumont, die op 13 april in Parijs werd ontvoerd. Dit is me vrouw Revelli-Beaumont te ver staan gegeven bij een bezoek aan de leiding van het concern in Turijn. Bij haar terugkeer in Parijs deed zfj dringend beroep op de ont voerders om haar man vrij te laten. Deze ontvoerders die zeggen het "verdedigingscomité van de Ita liaanse arbeiders in Frankrijk" te vertegenwoordigen, eisen een los geld van drie miljoen frank (onge veer f 1,5 min). Als dit geld niet wordt betaald zal de Fiat-directeur zaterdag worden "terechtgesteld", zo hebben zij gedreigd. Mevrouw Revelli-Beaumont ver klaarde: "Ik heb alles gedaan wat ik kon maar ik kan geen geld geven dat ik niet bezit. Mijn man heeft geen geld". Zij maakte de inhoud bekend van twee brieven die zij on langs van haar man heeft ontvan gen. In het eerste epistel schrijft de ontvoerde: "Ik voel me eenzaam, in de steek gelaten als een uitgeperste citroen door de onderneming waarvoor ik zoveel jaren heb ge- heb voor het tot stand komen van werkt. Niemand neemt het voor me een rechtvaardiger wereld waar op. Mijn enige troost is mijn grote geen onderdrukking zal zijn noch liefde voor jou en onze kinderen exploitatie van de ene mens door de Laura en Paolo". andere. Ik verzoek je Umberto Ag nelli (een van de leiders van Fiat) te In de tweede brief dankt de direc- herinneren aan wat ik in de loop teur van Fiat-Frankrijk zijn zoon van zovele jaren voor hem gedaan Paolo voor zijn pogingen om hem te heb waarbij ik in zijn denkbeelden redden. "Ik heb een gerust geweten geloofde. Van hem hangt mijn le- want ik weet dat ik altijd geijverd ven af'.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9