CDA: 'Geen nee tegen D'66' Vijf jaar cel geëist tegen overvallers Geen ernstige fouten tijdens jongste Bezwaar tegen progresskabinet Kinderen waren besmet met soort van influenza- virus VYDM kiest Uit in de Randstad Griekse regering eert Van der Stoel OP STEFFELAARS PROEFTAFEL DONDERDAG 9 JUNI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Het on derzoek naar begane fouten of ernstige bezwaren tegen de stembusuitslag van 25 mei jl. heeft tamelijk weinig resul taat opgeleverd. Dit blijkt uit de mededelingen van PvdA-kamerlid Vellenga die, als voorzitter van de commissie geloofsbrieven inde Tweede Kamer, tijdens de beëdiging van het nieuwe pa r- lementgisteren onder meer verslag uitbracht over de gang van zaken tijdens de Kamer verkiezingen. Bij een aantal stembureau's kwamen klachten binnen over de moeilijke ligging of de toe gankelijkheid voor ouden van dagen en invaliden. Er was een klacht over te veel inkijk in het stemhokje of men vond in een enkele geval dat het schrijfblad te hoog zat. Ook beklaagde men zich hier en daar over de kwaliteit van het "rooie" potlood terwijl de af meting van het stembiljet nog wel eens moeilijkheden ople verde bij het in de gleuf stop pen van de stembus. In één ge val kwam een klacht binnen over de eenzijdige samenstel ling van een stembureau. Al deze klachten zijn .volgens Vel lenga niet van invloed op de uitslag geweest. In stembureau 2 van de ge meente Eist ging een stemma- chine in de fout. Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 1709, waarvan er 1626 geldig werden verklaard. Het aantal blanco stemmen was dus 83, een ongeloofwaardig aantal. De machine bleek de blanco stemmen niet te hebben geregi streerd. Geen nieuwtje overi gens want dezelfde machine werkte bij de verkiezingen van 1972 ook al erg gebrekkig. In Heeze moest tussentijds een stembus geopend worden. Een kiezer gooide met zijn stembil jet per ongeluk ook zijn bran dende sigaret in de bus. Om te voorkomen dat de biljetten verloren gingen was hier een ingreep dringend geboden. Vellenga vertelde verder dat het stemmen bij volmacht druk was beoefendAls voorbeelden gaf hij enkele Waddeneilan den: op Ameland kwamen 1705 personen zelf naar de stembus terwijl 1148 stemmen bij volmacht werden uitge bracht. Voor S ch ierm onnikoog waren die cijfers 396 en 546. voor Terschelling 2711 en 1192 en voor Texel 670 en 406. Nu is zelf jam maken doodeenvoudig 3^ 4j3§ Met van Gilse geleisuiker maakt u in'n mum gezonde en overheerlijke jam Lukt iedereen altijd. Zelf jam maken is nu veel eenvoudiger want met van Gilse geleisuiker hoeft u slechts vier minuten te koken.Daardoor blijven vitamines en smaak veel en veel beter bewaard. Dq bereiding is simpel: één deel vruchten en één deeJ van Gilse geleisuikcr. even roeren, even koken en u heeft gegarandeerd de meest verrukkelijke jam.'t Lukt iedereen altijd. Op het kilopak vindt u recept-ideeën en u kunt ook 't uitgebreide recepten-boekje aanvragen door f 1,65 over te maken op^ postrekening 1101939 t.n.v. van Gilse, Roosendaal. alweer zo'n opmerkelijk Suiker Unie produkt DEN HAAG (SP) - Het CDA sluit samenwerking met D'66 in een nieuw kabinet niet bij voorbaat uit. Het CDA heeft er echter bezwaar tegen dat voor een kabinet tussen PvdA, CDA en D'66 de term "progressief' wordt gebruikt. Dat zijn de twee punten uit de brief die de christen-democraten gisteravond aan formateur Den Uyl hebben gestuurd. In de brief, die ondertekend is door Van Agt, staat dat het CDA zich niet zonder meer tegen deelneming van D'66 aan de kabinetsformatie zal verzetten. "Wij verbinden hieraan evenwel het voorbehoud dat het CDA hier door bij de samenstelling van het kabinet niet mag geraken in een ongunstiger positie dan die waarop het aanspraak zou maken in een twee-partijenkabinet, derhalve een kabinet van PvdA en CDA", aldus de brief. De christen-democraten vinden de term "progressief' niet aanvaard baar, omdat deze "in het nabije ver leden is gemonopoliseerd door de Partij van de Arbeid, D'66 en PPR en daardoor in de vaderlandse poli tiek een specifieke duiding heeft gekregen". Volwaardig ASSEN (SP/ANP) - Laborato riumproeven hebben uitgewezen dat de 105 kinderen die vijf dagen gegijzeld zijn geweest in de open bare lagere school van Bovensmil- de, besmet zijn geraakt met een zgn. mixo-virus, een virus dat ver want is aan het influenzavirus. De ziekte, die voor veel kinderen gepaard ging met ernstige bui kloop, leidde tot de vrijlating van de kinderen. Ruim 20 kinderen hebben een paar dagen in het zie kenhuis doorgebracht. Ze zijn daaruit inmiddels allemaal ontsla gen. Volgens de artsen is het virus al voor het begin van de bezetting door de Zuidmolukkers in de groep aanwezig geweest. Gisteren is rond zes uur eten ge bracht naar zowel de trein als de bezette school in Bovensmilde. Paniek ontstond er gisteren in Limburg. Het treinverkeer tussen Venlo en Roermond werd vanaf kwart voor zeven een half uur stil gelegd omdat twee machinisten meldden tien Zuidmolukkers bij een overweg te hebben gezien, en kelen van hen gemaskerd. Zij zou den volgens de machinisten ook wapens bij zich hebben gehad. De NS legden daarop het treinverkeer stil. Een woordvoerder van de NS verklaarde later dat de Venlose po litie inderdaad Zuidmolukkers van de overgang hebben verwijderd. De recherche stelt een nader on derzoek in. Verder werd over het voorval niets medegedeeld. ling volwaardige plaats moeten krijgen. De door u gewenste betite ling progressief is hiermee niet in overeenstemming", zo vervolgt de brief aan Den Uyl. Het CDA geeft er de voorkeur aan om niet over alle vier hervormings voorstellen tegelijk te gaan praten. Van Agt wil dat eerst het wetsont werp tot wijziging van de onteige ningswet aan de orde komt, omdat daarover het kabinet is gevallen. Daarna zou eerst gesproken moe ten worden over het sociaal- economisch en financieel beleid voordat over andere zaken ("van immateriële aard") wordt onder handeld. Onderhandelingen Formateur Den Uyl heeft gisteren koningin Juliana op de hoogte ge bracht van zijn vorderingen. Pas na gisteren is de kabinetsformatie echt begonnen. Tot nu toe wachtte Den Uyl op het groene licht van het CDA om te beginnen met de on derhandelingen die uiteindelijk tot de vorming van een kabinet van PvdA, CDA en D'66 moeten leiden. Of D'66 nu weer regeringspartij wordt, staat nog niet helemaal vast. Als de PvdA er op staat mag D'66 van het CDA best meedoen aan het tweede kabinet-Den Uyl. Maar dan moet het plaatsje dat voor D'66 wordt ingeruimd volgens Van Agt ook ten koste gaan van het aantal ministersposten dat de PvdA voor zichzelf heeft opgeëist. Overwicht Het is twijfelachtig of die voor waarde van het CDA voor de PvdA aanvaardbaar is. De PvdA'ers eisen een socialistisch overwicht in het tweede kabinet-Den Uyl op. Ook is de PvdA er tegen dat D'66 een sleu telrol krijgt, waarbij het naar belie ven CDA of PvdA schaakmat kan zetten. Dat zou het geval zijn wan neer er een kabinet komt waarin zeven PvdA-ministers, ëén D'66-er en zeven van CDA-huize zitten. De stem van de D'66-minister is dan doorslaggevend. Voor het CDA is dat aantrekkelijk als het om sociaal-economische problemen gaat. D'66 staat daarbij wel eens dichter bij het CDA dan bij de PvdA. Maar daartegenover zit D'66 bij vraagstukken als abortus en euthanasie meer op de lijn van de PvdA. In de Tweede Kamer zijn gisteren de nieuw gekozen leden beëdigd. Onder hen ook oud-zwemster Erica Terpstra. ARNHEM (SP) - Voor het Arn hemse gerechtshof heeft procureur-generaal- mr. J. Vrie- sema gisteren tegen vier Zuidmo- lukse overvallers, in hoger beroep gevangenisstraffen geëist die va rieerden van één jaar en drie maan den tot vijf jaar. Het viertal wordt ervan verdacht in '75 en '76 in de omgeving van Twello vier overvallen te hebben uitgevoerd. Een familie woonach tig naast de Rabobank werd tweemaal gegijzeld, het postkan toor was een ander doelwit en te vens werd een caféhoudster van f 10.000,- (haar spaarcenten) be roofd. De verdediging had in verband met de gijzelingsacties om aanhouding van de zaak gevraagd. Op last van het ministerie van Justitie mogen Zuidmolukse gedetineerden sinds het begin van de kaping geen be zoek ontvangen. In deze sfeer van wat men noemde "discriminatie" leek de raadslieden geen eerlijke berechting mogelijk. Het hof oordeelt daar echter anders voorzitter AMSTERDAM (ANP) - De alge mene ledenvergadering van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen heeft gisteren in Am sterdam de 24-jarige Hans Tomson gekozen tot haar nieuwe voorzitter. Tomson volgt Jos Linnemann op, die binnenkort afzwaait als diens tplichtige. De nieuwe voorzitter is afkomstig uit Rotterdam, waar hij zijn studie rechten voltooide, voor hij in dienst werd opgeroepen. Voorts gaf de ledenvergadering het bestuur toestemming besprekin gen te beginnen over aansluiting van de WDM bij de algemene cen trale van overheidspersoneel, die weer is verbonden aan de Federatie Nederlandse Vakbeweging. over. De vier, afkomstig uit respec tievelijk Utrecht, Zoetermeer, Am sterdam en Woerden, hadden eer der in Zutphen terechtgestaan. Daar werd tegen de "leider" van het stel zelfs acht jaar geëist. De rechter kwam toen tot vijf jaar. Mr. Vriesema stelde dat er geen sprake van een "leider" is. Hij wilde meer lijn in de straffen gebracht zien. Daarom kwam hij tot eisen^ van éénmaal vijf, tweemaal vier en éénmaal één jaar en drie maanden, de vierde had slechts een gering aandeel in de overvallen gehad. De verdediging stelde dat de Ne derlandse regering met deze over vallen storm oogst van de wind die ze zelf heeft gezaaid. Met name mi nister Van Agt verweet hij onge lukkige en discriminerende uitla tingen. Tenslotte werd betoogd dat Neder land in zijn totaliteit schuldig is aan pet vele geweld in de Zuidmolukse wereld. Tegen die achtergrond kwam hij tot de conclusie dat de geëiste straffen te zwaar zijn. De uitspraak is bepaald op 22 juni. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 11 juni, 14.00 uur, internationaal inva- lidenconcert door het Concertgebouworkest; 12 juni, 20.15 uur, Con certgebouworkest en het Ned. Operakoor; 14 juni, 20.15 uur, het Omroeporkest en het Groot Omroepkoor. Kleine zaal: 10 juni, 20.15 uur, Cathy Berberian, sopraan en Bruno Canino, piano; 11 juni. 20.15 uur, gitaristen-collectief; 12 juni, 20.15 uur, Tom Krause, bas en Irwin Gage, piano; 14 juni, 20.15 uur, Amsterdams Sinfonietta; 15 juni, 20.15 uur, klavecimbelrecital. Stadsschouwburg: 10 juni, 20.00 uur, Carolyn Carlson, ballet; 11 juni, 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "II Tabarro" en "Gianni Schicchi"; 13 en 15 juni, 19.30 uur, Ned. Opera Stichting met "Axel"; 14 en 16 juni, 20.15 uur, Nationaal Ballet. Centrum Bellevue: 10 juni, 20.30 uur, solo-optreden door Philip Glass; 11 juni, 20.30 uur, optreden Terry Riley. Frascati: 10 t/m 16 juni (beh. 13 juni), 20.15 uur, Funhouse "After eight". Nieuwe de la Mar; 10 t/m 16 juni (beh. 12 en 13 juni), "Hou jij nou van mij of ik van jou?", blijspel met Luc Lutz en Simone Rooskens. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 10 20.15 uur, Nationaal Ballet; 12 juni, 20.15 uur, poëtisch experimenteel danstheater van Caroly Carlson; 14 juni, 20.15 uur, Jennifer Muller and the Works, ballet. De Doelen: Grote zaal: 10 juni, 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest; 12 juni, 20.15 uur, "Minimal Music" door Terry Riley en Pandit Nath; 15 juni, 20.15 uur, Ned. Kamerorkest. Kleine zaal: 12 juni, 14.30 uur, „Mini maal Music" door de koorworkshop Philip Glass; 12 juni, 22.30 uur, "Minimal Music" door het Louis Andriessen Ensemble: 13 juni, 20.15 uur, Poetry National; 14,15 en 16 juni, 20.15 uur, Poetry International Alle zalen: 10 juni, 20.15 uur en 11 juni, 19.30-3 uur, Rotterdam Folk '77. Hofpleintheater: 10 en 11 juni, 20.15 uur, cabaret Don Quishocking "Afscheidstoernee I"; 14 en 15 juni20.15 uur, "Kom van het dak af', klucht van Michael Pertwee. De Lantaren: 10 en 11 en 13 t/m 16 juni, 20.30 uur, het Pente Theater met "Schoonschijn" en "De nederige dienaar". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 12 juni, 20.15 uur, "Dans, Wajang en Drama" van West-Java, uitgevoerd door Suryabrata en zijn gezels chap; 15 juni, 20.15 uur, Jennifer Muller and the Works met "Mond riaan" en "Speeds", ballet. Circustheater: 10 juni, 19.30 uur. Ned. Opera Stichting met "Axel"; 11 en 12 juni, 20.15 uur, Nationaal Ballet; 16 juni, 20.15 uur, Ned. Operastichting met "II Tabarro" en "Gianni Schicchi". Congresgebouw: 11 en 13 juni, 20.15 uur, Komische Oper, Berlijn met "Die Hochzeit des Figaro" van Mozart. Diligentia: 10 juni. 20.15 uur. Vrouwencabaret Natascha Emanuels "Een traan voor elke roos": 11 juni, 20.15 uur, liederenrecital door Tom Krause, bas, m.m.v. Irwin Gage, piano; 12 juni, 14.30 uur, Hof- stad's Jeugdorkest; 15 juni, 20.15 uur, Ana-Maria Vera, piano; 16 juni, 20.15 uur, Muiziektheater "Humdrum an d Hullabaloo". Appeltheater: 10 en 11 'juni, 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "De Storm" van Shakespeare. Openluchttheater Zuiderpark: 11 en 12 juni, 14.00 uur, Residentie- Orkest met twee muzikale sprookjes, verteld en gezongen door Mar- tine Bijl; 15 juni, 14.00 uur, Ned. Marionettentheater met "Robin Hood"; 15 en 16 juni, 20.30 uur, Federatie Haags Amateur Toneel met "De getemde feeks" van Shakespeare. LEIDEN Leidse Schouwburg: 13 juni, 20.15 uur, "Beach", ballet van Jennifer Muller and The Works, New York. Groenoordhal: 11 juni, 20.00 uur, optreden van Eric Clapton. ADVERTENTIE DEN HAAG - De kleinste gemee nte van Nederland, Madurodam bestond gisteren op de kop af vij fentwintig jaar .Alle reden dus voor prinses Beatrix, die ook al vijfent wintig jaar burgemeester is van het plaatsje, om even langs te komen. Het miniatuur stadje werd in '52 ge sticht door mevrouw Boon, en was mogelijk dankzij de grote inbreng van de gefortuneerde Antilliaan George Maduro, naar wie Maduro dam werd genoemd. ADVERTENTIE leder donderdag-koopavond en zaterdagochtend hebben wij een aantal wijnen klaar staan voor geïnteresseerden die zonder plichtplegingen iets willen proeven. Vorige week waren dat Elzassers, deze week een droge rose en wat eenvoudige rode wijnen. Coteaux Varois rose sec; Pierbel, lichte rode Ardèche wijn; Grands Meslés, rode tafelwijn; Beaujolais Villages 1975 en een volle Gigondas. WIJNKOPERIJ C. T. STEFFELAAR - DISTILLEERDERIJ ONDER DE BOOMPJES Nieuwstraat 32 (bij Hooigracht). Ook privé opslag van wijnen! DEN HAAG (ANP) - De Griekse regering heeft vanmiddag de Ne derlandse minister van Buiten landse Zaken bedankt voor zijn strijd voor het herstel van de demo cratie. Op uitnodiging van de rege ring in Athene brengt minister van der Stoel een kort bezoek aan de Griekse hoofdstad. Daar zal hem onder meer door president Kon- stantijn Tsatsos het grootkruis in de orde van de Phoenix worden uitgereikt. Tijdens zijn verblijf in Athene, dat in verband met de gijzelingen in Drente is teruggebracht tot minder dan een dag, maakte minister Van der Stoel van de gelegenheid ge bruik voor besprekingen met pre mier Konstantijn Karamanlis, de minister van Buitenlandse Zaken Dimitrios Bitsios en met de minis ter van Coördinatie, tevens voorzit ter van de Griekse onderhande lingsdelegatie voor de toetreding tot de EG, Panavotis Papaligouras. Voor zijn ministerschap kreeg Van der Stoel al grote bekendheid, toen hij als Kamerlid in de Raad van Eu ropa keer op keer het kolonelsbe wind in Griekenland hekelde. Kwart ton voor tip moordzaak Tegelen TEGELEN (SP) - De hoofdofficier van justitie in het arrondissement Roermond heeft in overleg met het ministerie van j.ustitie in Den Haag besloten een beloning van f. 25.000.- uit te loven voor de tip die leidt tot oplossing van de moord op de bri gadier van de gemeentepolitie Te- gelen, H. Hovens.De politieman werd op eerste pinksterdag om streeks vijf uur in een bosgebied bij de Duitse grens doodgeschoten. Kamerleden: Pronk moet naar rechter DEN HAAG - (SP) - De VVD- fractie in de Tweede Kamer heeft kritiek geuit op het besluit van mi nister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) om de hulp aan Cuba te laten doorgaan. Pronk meent dat het beslag dat de weduwe een van ex-personeelslid van de Cubaanse ambassade we gens het niet betalen van speciale premies op de ontwikkelingsgel den heeft laten leggen onrechtma tig is.De WD meent dat dat de on rechtmatigheid van een dergelijke beslaglegging moet worden be paald door de rechter en niet door de minister. Men maakt er daarom bezwaar tegen dat Pronk het beslag naast zich neerlegt. ADVERTENTIE PEPERZAK bêheerst 't vakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN en I SP'*-1 149-151 DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070 - 60 48 9S

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7