"Sterfgevallen door nalatig heden artsen" Acties dreigen bii LAF diiJiiiiH:—a als er geen plan komt Controverse overwoning tussen taxi bedrijf en de gemeente Historische put in Breestraat 'Positief tegenover Frans via kabel-tv" DONDERDAG 9 JUNI 1977 Mej. Olivier dreigt AZL met onthulling: Wethouder Van Aken: LEIDEN - De 45-jarige hoofdverpleegster Tine Olivier uit Oegstgeest, die tot vandaag enkele weken in hongerstaking was, heeft gisteren in kort geding voor de Haagse recht bank bij monde van haar advocaat mr. A, L. C, M. Oomen gedreigd onthullingen te doen over nodeloze sterfgevallen in het verleden op de kinderafdeling van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. "Zij kan precies aangeven welke kinderen door nalatigheden van artsen het leven hebben verloren", zei mr. Oomen. "En ik moet er niet aan denken dat ouders van een overleden kind, de naam van hun kind in de krant zouden zien staan". De advocaat van het ziekenhuis, mr. J. 6. de Vroom, reageerde tij dens de zitting niet op dit dreige ment. Naderhand verklaarde hij dat hij het beneden zijn waardig heid had gevonden om op een der gelijke "infame leugen" te ant woorden. Drs. J. J. Overeem, adjunct-directeur personeelszaken van het AZL, zei na afloop van de zitting dat bestuur en directie mej. Olivier al eerder per brief hebben gewaarschuwd tegen het uiten van deze "volkomen ongefundeerde beschuldiging". Beiden wezen erop dat het kort ge ding niet de gelegenheid was om dit soort beschuldigingen te uiten en erop te reageren. Daarvoor zijn de inspectie van de volksgezondheid, de medische tuchtraad en de offi cier van justitie aangewezen. Ter zitting stelde mr. Oomen vast dat het AZL zich schuldig had ge maakt aan onrechtmatig handelen en wanbeleid door mej. Olivier eerst over te plaatsen van de kin derkliniek naar algemene heel kunde en haar vervolgens in 1974 te schorsen. Hij noemde de klachten die hieraan ten grondslag hebben gelegen "kinderlijke klachten" en "futiliteiten die nergens op slaan". Mr. Oomen zei zich erover verbaasd te hebben dat terwijl mej. Olivier immer tot volle tevredenheid had gefunctioneerd, zij "plotsklaps niet geschikt zou zijn". Hij weet dat aan "intermenselijke storingen". Na haar overplaatsing en schorsing is er volgens de advocaat flink gerod deld, vuilgesproken en vuilge- schreven over mej. Olivier. Haar beroep tegen de overplaatsing en schorsing is door het ambtena rengerecht en vervolgens door de centrale raad van beroep volgens de advocaat slechts "marginaal ge toetst" en toen afgewezen. Maar, aldus mr. Oomen, een degelijk on derzoek naar de gefundeerdheid van de klachten is er nooit inge steld. Daarentegen heeft het zie kenhuis volgens de advocaat ge probeerd om de geschorste hoofd verpleegster arbeidsongeschikt te laten verklaren. Hij zei dat dat niet is gelukt gezien de positieve uitslag van een psychiatrisch onderzoek dat zij heeft ondergaan. Zij is volle dig in staat haar werk te doen. Ondanks een suggestie daartoe van de psychiater weigert het AZL de hoofdverpleegster terug te nemen. Stafmedewerkers van diverse afde lingen zijn gehoord en die willen haar niet op de afdeling hebben. Niet bevoegd Namens het ziekenhuis zei mr. De Vroom dat mr. Oomen helemaal geen recht op arbeid via kort ge ding kan vorderen, omdat hierin niet de burgerlijke rechter, maar al leen het ambtenarengerecht be voegd is. In spoedeisende gevallen kan de voorzitter van het ambtena rengerecht een beslissing nemen. Dat werd onderstreept door mr. Korthals-Altes die namens de Staat der Nederlanden zei niet te be grijpen waarom in deze zaak ook de staat was gedagvaard. Mr. De Vroom wees de beschuldi ging over wanbeleid overigens van de hand. Mej. Olivier kon haar werk uit organisatorisch oogpunt niet aan en de noodzakelijke relatie met de medische staf was verstoord. Een bespreking over een wacht geldregeling heeft zij getorpedeerd. Het ziekenhuis heeft al het moge lijke gedaan om tot een minnelijke schikking te komen. Er zit niets an ders op dan een procedure voor on gevraagd ontslag in gang te zetten, aldus mr. De Vroom. Mr. Oomen zei in zijn dupliek dat als mej. Olivier over nalatigheden van artsen zou vertellen, er onmid dellijk ontslagen zouden vallen. "Zij is voornemens de pers niet te schuwen", zei hij. "En ik moet er niet aan denken welke repercussies dat zou hebben". Uitspraak van de president van de rechtbank mr. J. H. Blaauw volge nde week woensdagochtend. LEIDEN - "We staan uitermate po sitief tegenover de wens om via de kabeltelevisie Franstalige pro gramma's uit te zenden. Maar van de PTT hebben we gehoord, dat het niet zonder meer kan". Dit zei wet houder Van Aken gisteravond in de vergadering van de raadscommis sie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Hij ging met deze woorden in op een verzoek dat enkele scholen hebben gedaanom wanneer straks in heel Leiden ka beltelevisie zijn intrede doet, daar ook een Franse zender op aan te sluiten. Tot nu toe wordt in Leiden alleen de Merenwijk bediend door de mast, die in Oegstgeest is opgericht. Tele visiekijkers daar kunnen zes kana len ontvangen: de beide Neder landse zenders, drie Duitse en één Belgische. Overigens zou uiteinde lijk het orgaan, dat de mast gaat beheren, moeten beslissen of er Franstalige uitzendingen via ka beltelevisie verzorgd zullen worden aldus Van Aken. Voor het beheer van de mast zal een gemeenschap pelijke regeling van de deelne mende gemeenten in de Leidse regio in het leven worden geroepen. De commissie ging gisteravond ak koord met de instelling van een be heerscommissie. die speciaal de zorg heeft over het doorgeven van het signaal binnen de Leidse ge meentegrenzen. Deze commissie zal in principe bestaan uit drie gemee nteraadsleden, een lid van B.en W. en vertegenwoordigers van de Fe deratie van Woningbouwvereni gingen, het Overleg Wijkorganen Leiden en de Stichting Kabelnet Merenwijk. Volgens wethouder Van Aken is het mogelijk dat ook de Con sumentenbond en de Bond van Grond- en Huiseigenaren tot de commissie met een evengroot aan tal worden uitgebreid. Wethouder Van Aken drong op spoed aan met de instelling van de beheerscommissie, omdat het over leg op technisch gebied met de PTT in een vergevorderd stadium is. "Ik denk dat dat bin,nen een paar we ken rond is. Buiten de Merenwijk krijgen we al steeds meer vragen van mensen die willen weten wan neer ze nu ook zo n mooi beeld krijgen", aldus de wethouder. Dier en Kleur in de Hortus LEIDEN - Op 20 juni wordt in de Oranjerie van de Leidse Hortus Bo tanicus een tentoonstelling ge opend onder de titel "Dier en kleur". De expositie wordt georga niseerd door het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. In verband met ruimtegebrek in het museum kon de tentoonstelling niet in het eigen museum worden gehouden, maar moest er worden uitgeweken naar de Hortus. De tentoonstelling wijst op alle mogelijke aspecten, die met dieren en kleuren te maken hebben, zoals kleur en functie, schutkleuren, kleurvariaties. "Dier en kleur" is geopend tot 18 september. Op werkdagen van 10 tot 16.30 uur en op zondag van 12.30 tot 15.30 uur. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. Alleen moet de normale toe gangsprijs voor de Hortus (0.25 cent) worden betaald. Meer Leids nieuws op pagina 15 BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden groeibriljant briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen de ko mende weken een beslissing ne men in de controverse, die is ont staan tussen de gemeente Leiden en de Leidse Taxicentrale Eltax- BV. Inzet is een woning gelegen boven de Eltax-garage aan de Bonairestraat. De huidige eige naar van het taxibedrijf, de heer H.L. van Gulden, wil deze wo ning inrichten als bedrijfsruimte. De gemeente heeft bezwaar tegen de onttrekking van deze goede en goedkope woning aan de voor raad en heeft daarom toestem ming geweigerd. Tij ens de behandeling van de zaak voor de provinciale commissie voor administratieve geschillen benadrukte de heer Van Gulden, dat in de ruimte bove de garage nooit sprake kan zijn van leefbaar woonklimaat. Dag en nacht rijden er auto's af en aan en bo vendien is er geregeld telefoon- en mobilofoonverkeer. De gemeente stelt daategenover dat het pand omstreeks 1960 ge bouwd werd en van goede kwali teit is. Die kwaliteit wordt welis waar enigszins benadeeld door de onderliggende garage, maar, zo zegt de gemeent, het gaat om een zelfstandige bovenwoning, waar best een gezin met een of twee kinderen kan wonen. De woning op de eerste en tweede verdieping werd tot augustus bewoond door de toenmalige ei genaar van het taxibedrijf de heer Marks. Nadat het bedrijf werd overgenomen door zijn schoon zoon de heer Van Gulden, kwam de bovenwoning leeg te staan. In de woonkamer staat op dit oge nblik de mobilofoon- telefooncentrale van de Eltax en de slaapruimten op de tweede verdieping worden gebruikt voor opslag van materialen. Volger\s de gemeente moet het mo gelijk zijn een afgeschoten ruimte voor de mobilofoon telefoon-installatie te maken in de garage en reparatieruimte op de begane grond. De heer Van Gulden wees er gistermorgen op, dat als in de garage de dertien au to's staan waarover het taxibe drijf beschikt, de deur nog net dicht kan. De voorzitter van de commissie, commissaris der Ko ningin mr. M. Vrolijk wees erop, dat er volgens de verklaringen al tijd taxi's op de weg zijn, zodat er wel ruimte beschikbaar zou kun nen zijn. De heer Van Gulden wees er echter op, dat het aantal auto's nog voor het eind van het jaar zal worden uitgebreid tot 15 en dat de ge- - meenteeist.dat voor elke taxi een plaats in een garage beschikbaar is. Bovendien wees hij erin zijn beroepschrift op dat er geen al ternatief voorhanden was voor de opslag van materialen. Hef plaat sen van de mobilofoon-installatie in de garage-ruimte achtte hij een zeer moeilijk te verwezenlijken zaak, ook al gezien de stank van uitlaatgassen en benzinedamp in deze ruimte. Gemeente-vertegenwoordiger de heer Dekker wees erop, dat de woning geen directe verbinding heeft met de garage, omdat dat in verband met de brandveilig heidsvoorschriften verboden is. In het verweer zeggen B en W bo vendien dat de bovenwoning mogelijk verhuurd zou kunnen worden aan een van de werkme- mers van het taxi-bedrijf en dat men gezien de grote behoefte aan goede en goedkope woningen in Leiden onttrekking aan de voor raad zeer beslist afwijst. LEIDEN - De werknemers van de Leidse Apparatenfa- briek (LAF), voor zover die zijn aangesloten bij de indus triebonden NVV en NKV, hebben gisteravond hun leden van de ondernemingsraad gevraagd het overleg op te schorten. Zij adviseerden de overige gekozen leden van de ondernemingsraad hetzelfde te doen. Dat gebeurde tijdens een vergadering in 't Parlement. De verdere besprekingen over de positie van de LAF dienen, volgens de leden van NVV en NKV, uitslui tend plaats te vinden tussen de vakbonden en de raad van bestuur van Gist-Brocades (Delft), het con cern waartoe de LAF al jaren be hoort. De leden van NVV en NKV onder schreven de eis van de bonden dat "optimale werkgelegenheid in Lei den uitgangspunt van de onder handelingen zal moeten zijn". Er zal een concreet uitgewerkt plan ter tafel moeten komen dat daarop ge richt is. "Indien Gist-Brocades daartoe niet bereid is dan zullen er acties volgen". Zoals bekend had de onderne mingsraad van de LAF met de concern-leiding willen gaan praten over een reorganisatieplan waarbij de werkgelegenheid voor 76 man (van de in totaal 100) was veiligge steld. De directie van Gist- Brocades liet intussen echter weten het aantal werknemers van de LAF te willen terugbrengen van 100 tot 40 wegens het onrendabele karak ter van het bedrijf. De vergadering van gisteravond, waarop de districtsbestuurders Nol de Jong (NVV) en Carel Verhappen (NKV) de huidige stand van zaken met de leden doornamen, vond plaats in een geprikkelde sfeer. Nol de Jong wees er op dat het geen zin heeft over "afslanking" te pra ten als Gist-Brocades niet precies aangeeft wat zij wil met de LAF. "Als er geen concreet plan om te overleven wordt ontvouwd dan lo pen de 40 werknemers die Gist- Brocades nu zegt te willen handha ven het risico dat over een jaar de rest van de fabriek wordt gesloten. Naar mijn mening vindt Gist- Brocades gewoon dat de LAF niet meer binnen het concern thuis hoort en daarom wil men er van af. Naar buiten toont men zich welis waar zeer bezorgd, maar intern heeft men, naar wij moeten vrezen, al besloten de LAF - gefaseerd - de nek om te draaien". De Jong en Verhappen vonden het niet verwonderlijk dat de LAF geen redabel bedrijf meer is. "Gereeds chap. machines, outillage en orga- nistie zijn totaal verouderd. Er moet hoog nodig geïnvesteerd worden. En dat kan best. De LAF heeft in het verleden zoveel voor Gist-Brocades verdiend, er mag nu wel eens wat worden teruggedaan. Tenslotte is Gist-Brocades geen armlastig concern. Er ligt ongeveer een halve meter papier aan rappor ten en onderzoeken over de LAF, maar nooit is er wat mee gebeurd". De Jong vond dat de LAF weg moet uit het huidige oude gebouw; in de naaste omgeving was volgens hem zeker een geschikte plaats voor een nieuwe fabriek te vinden. Uit de vergadering kwamen bittere geluiden over het directiebeleid van de LAF. "De heer Spelter is ie mand die van alles heeft overwogen en niets heeft aangedurfd En nu wil hij van de hele zaak af'. De Jong en Verhappen voelden er weinig voor om over hem verder te praten. "Je spijkert één man aan het kruis, maar daarmee los je het probleem niet op. Daarvoor moeten we in Delft zijn. We moeten deze zaak breed zien". Tenslotte verklaarden De Jong en Verhappen zich bereid "er voor te knokken". Gistermiddag werd de grote ronde put volgestort met zand; nog duide lijk is een rand van het ronde metselwerk te zien met daarboven nog net zichtbaar de ingang van een van de vier gemetselde riolen. •k Het pand aan de BonairestraatOp de benedenverdieping de garage, boven de woning LEIDEN - Bij de rioleringswerkzaamheden in de Breestraat is men gister ochtend onverwacht gestoten op een beerput uit het midden van de zes tiende eeuw. Het is een zogenaamde zakput met een diameter van drie meter waarop vier gemetselde riolen uitkomen. In de put zelf heeft men gisteren scherven gevonden die dateren van 1600 tot 1650. Voortdurend heeft ir. Vos, directeur Gemeentewerken, de werkzaamhe den in de Breestraat met veel interesse gevolgd. Bij het graven van de 2.20 meter diepe sleuf voor de nieuwe riolering bleek al snel de vaste samens telling van de grond. De eerste meter is zandgrond met daarin lagen van allerlei bestratingen van de Breestraat vanaf 1400. Dan volgt een pakket huisvuil met allerlei scherven en houtresten. De bovenste laag is het jong ste huisvuil (van rond 1400), de onderste oudste laag dateert waarschijnlijk uit 1250. Die datering kan men afleiden uit de scherven die men vindt. Na deze laag huisvuil van anderhalve meter (ter hoogte van het stadhuis zelfs tweeënhalve meter, schat ir. Vos) stuit men op een kleilaag die op NAP- niveau ligt. Bij het verder graven van de sleuf voor de nieuwe riolering stuitte men vanmorgen op een gemetselde put. De put bleek in opmerkelijk goede conditie, ondanks het feit dat er eeuwenlang verkeer overheen gereden is. Bij het openbreken van de put bleek het een zogenaamde zakput te zijn met een gemetseld gewelf. Het rioolvuil bezinkt in de put terwijl het water via een ton 'middenin de put afvloeit naar lagere zandlagen. Het hout van deze op elkaar gestapelde tonnen is vandaag nog teruggevonden. Het gemetseld geweld werd vroeger van tijd tot tijd opengebroken om het verzamelde vuil weg te kunnen scheppen. Misschien dat er in de Brees traat nog meer van deze putten zitten, opperde ir. Vos. De verhalen die naar aanleiding van deze vondst de kop opstaken over onderaardse gangen kan men wel rustig vergeten, aldus ir. Vos. Dergelijke gangen zijn onmogelijk in verband met het peil van het grondwater. Waar ir. Vos verder nog naar zou willen zoeken is de oude kleikade die oorspronkelijk als waterwering gediend moet hebben. Bij het opengraven van de Haarlemmerstraat heeft men indertijd in het midden van de straat de oude kade teruggevonden, waarover dus vanoudsher de straat gelopen heeft. Bij de Breestraat heeft men nog niet iets dergelijks aangetroffen. Ir. Vos heeft de indruk dat men bij de huidige graafwerkzaamheden te doen heeft met opgehoogde binnenterreinen die achter de huizen moeten hebben gelegen, gezien de grote laag huisvuil. De kade zou dan meer aan de zijde van de Rijn moeten liggen of aan de zijde van de Langebrug. Dat betekent dus dat het tracé van de Breestraat in de loop van de eeuwen verschoven is. voor korte en langere termijn nieuwe Opeis Kadett Special, Kadett City en Ascona bij het autoverhuurbedrijf van uw bekende Opel-dealer Motorhuis Verhuur een naam die borg staat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend nieuwe auto's, alle auto's met autoradio, zeer gunstige voorwaarden bij verhuur op langere termijn, snel een auto voor u klaar, ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: verhuur volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontract, kosteloos reserveren. vraag inlichtingen aan: L0U Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar de heer Th. W. de Goede (na 18 00 uur 071-891195)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3