Gemeente betaalt schuld stichting "DIT JAAR SPEEL IK ALLES OF NIETS ITALIË WINT OOK DERDE WEDSTRIJD Werkloosheid Leidse regio iets gedaald SKM doet niet mee in beheer kabelnet gemeente Hezemans op Le Mans nwi f Ondanks wanbeheer bij Migrantencentra LEIDEN - De gemeente zal alle schulden van de Stichting Migrantencentra op zich nemen; B en W stellen aan de gemeenteraad voor hier een be drag van ruim 80.000 gulden voor beschikbaar te stellen. Migrantencentra heeft van juli 1973 tot december 1975 een aantal pensions voor gastarbeiders aan de Groenesteeg en Morssingel beheerd. De gemeentelijke ac countantsdienst heeft becijferd dat de stichting in die tijd ruim 83.000 gulden aan schulden heeft gemaakt. Ondanks de conclusie van de accountantsdienst dat het bestuur van de Stichting op een groot aantal punten de statuten niet heeft nageleefd en dat het fi nanciële beheer niet naar beho ren is gevoerd, zijn B en W van mening dat er een aantal omstan digheden zijn die aanleiding ge ven om toch de tekorten van de Stichting te dekken. Het college wijst erop dat op ver zoek van de gemeente indertijd de Stichting Migrantencentra het beheer van een aantal pensions op zich heeft genomen. De pan den waren in bijzonder slechte staat waard oor hoge onderhoud s- en schoonmaakkosten gemaakt moesten worden. Verder is de gemeente volgens het college medeverantwoordelijk voor de ontwikkeling van nieuw- bouwplannen \oor de Groenes teeg waaraan ruim 25.000 gulden besteed is, maar die nooit uitge voerd zijn. "Alle omstadigheden in aanmer king nemend", menen B en W dat er toch voldoende reden is de te korten wel geheel te dekken. Het college noemt hierbij als "prak tisch gegeven" dat bij een niet dekken van de tekorten niet zo zeer de Stichting wordt gedu peerd als wel een aantal particu lieren, de Stichting Rijn en Lek en diverse gemeentelijke diens ten. De Stichting Rijn en Lek is een voor gastarbeiders werkzame stichting die nauw gelieerd is aan de Stichting Migrantencentra; Rijn en Lek heeft een vordering van ruim 11.000 gulden op Mi grantencentra. De verschillende gemeentelijke diensten kunnen nog ruim 36.000 gulden van Mi grantencentra vorderen. Verder staat nog een bedrag open van 6600 gulden aan particuliere vor deringen. In onderzoek Nog steeds is bij de Rotterdamse officier van justitie het reilen en zeilen van de Stichting Migran tencentra in onderzoek. De offi cier is in juni van het verleden jaar door de gemeente ingescha keld. De gemeente ging hiertoe over omdat de Stichting wei gerde inzicht te geven in haar fi nanciële situatie. De gemeente meende nog vorderingen te heb ben op de Stichting, Migranten centra anderzijds meende rtog vorderingen te hebben op de ge meente. De gemeente schakelde uiteindelijk de justitiëMn omdat men de indruk had dat er bij Mi grantencentra sprake was van wanbeheer. De kwestie is enige maanden bij de officier op tafel blijven liggen tussen soortgelijke zaken omdat er dringender werkzaamheden waren. De beslissing van de ge meente om alle schulden van Mi grantencentra op zich te nemen kan van invloed zijn, aldus de of ficier op de beslissing, om al dan niet stappen te ondernemen te gen de Stichting Migrantencen tra. Ontoereikend Als een andere oorzaak van het ont staan van de schulden noemt het college de ontoereikende organi satorische en administratieve op zet van de exploitatie en het be heer van de panden waardoor niet tijdig het ontstaan van de te korten is gesignaleerd en te laat is ingegrepen. "Dit zou een reden kunnen zijn althans een gedeelte van de tekorten niet voor reke ning van de gemeente te nemen". Verkeerd voorgelicht LEIDEN - Het hoofd van de afde ling voorlichting in Leiden, mr. J.C. Lelieveldt moet vanochtend wat verbaasd hebben gekeken toen hij pagina 21 van het Algemeen Dag blad opsloeg. Want daar prijkte on der de kop "Topambtenaar honk vast" de mededeling dat topamb tenaar Lelieveldt van de Hoog ovens in augustus plaatsvervan gend directeur-generaal van de in dustrie wordt bij het ministerie van Economische Zaken. Op zich niet zo vreemd. Wel merkwaardig dat daarbij de foto van de Leidse ge- meentevoorlichter prijkte. Mr. Le lieveldt vanochtend: "Ik ben al van alle kanten opgebeld. Tot uit Am- LEIDEN - De werkloosheid in de regio Leiden is de afgelopen maand iets gedaald. Bij mannen was er een vermindering van 2267 tot 2210 werklozen, voor vrouwen daalde het cijfer van 572 tot 568. Met name de vraag naar mannelijke arbeidskrachten steeg (van 774 naar 1034), waaronder een groot aantal uit de bouw. Verwacht wordt dat dit jaar in de regio 1200 jongens en 900 meisjes hun school afronden en werk zullen gaan zoeken. Voor degenen meteen oplei ding in de bouw- of metaalnijverheid of met een HAVO- of M A V O-diploma en de behoefte aan een kantoorbaan is er volgens het Gewestelijk Arbeid sbureau een redelijke kans op een baan. Duidelijk inzicht in de mogelijk heden voor ander werk bestaat er evenwel nog niet. gelegen op de hoek Morssingel- PAGINA' 15 LEIDEN - De Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM), die het net voor kabeltelevisie in de Merenwijk be heert, zal niet langer meewerken om tot één gezamenlijk beheer te komen van het kabelnet dat in heel Leiden komt te liggen. De advocaat van de SKM mr. Linskens zal ook niet langer namens de SKM deel nemen aan de besprekingen die over het beheer worden gevoerd in de werkgroep kabeltelevisie. Dit staat in een brief die mr. Linskens namens de SKM geschreven heeft aan wethouder Van Aken, voorzit ter van de werkgroep kabeltelevi sie. De SKM is tot de slotsom gekomen dat er te grote verschillen zullen zijn tussen de tarieven voor kabel televisie in de Merenwijk en (in de toekomst) in de rest van Leiden. In het door alle partijen in de werk groep kabeltelevisie aanvaarde compromis over het beheer van het Leidse kabelnet is één van de voorwaarden dat er in heel Leiden (inclusief de Merenwijk) eenzelfde tarief komt. De SKM zou haar hui dige tariefstelling willen waarbor gen. Gezien het "niet te overbrug- ,gen verschil" ziet de SKM geen aan leiding mee te werken aan inbreng van de Merenwijk in één Leidse op zet. De SKM ziet dan verder ook geen reden om de door de PTT aan de SKM verleende machtiging voor het beheer van het kabelnet in de Merenwijk af te staan aan de ge meente. Dit zou betekenen dat in de toekomst de SKM als afzonderlijk beheersorgaan blijft fungeren voor de Merenwijk naast een in te stellen gemeentelijke commissie die het kabelnet in de rest van Leiden gaat beheren. Wethouder Van Aken heeft beslo ten naar aanleiding van deze brief de SKM uit te nodigen voor een ge sprek. Al enkele weken geleden had hij over deze kwestie een ge sprek met de SKM, waarbij de ver wachting was dat na enige bedenk tijd het gesprek zou worden voort gezet. LE MANS - De 24-uren van Le Mans. De grootste beproe ving op racegebied. Bejubeld in de loop der jaren door miljoenen autosportverslaafden. Gehaat door honderden en nog eens honderden coureurs, die, als zij al het „geluk" hebben dat hun wagens een stevig aantal uren van deze slijtageslag overleven, met roodomrande ogen in de mor genschemering turen. Want wanneer de eerste grondnevels steels naderbij sluipen en de dageraad aarzelend aan de horizon begint te knagen, bereikt de lange nacht van Le Mans een dieptepunt, in die overgangsfase tussen licht en donker wordt het moeilijk de naar behoren te schatten, dan daalt het gemiddelde fors. Concurrentie voor Hezi de Alpine van Dpailler en Lafitte. De 24-uren van Le Mans. Flarden van herinneringen uit vervlogen ja ren. Een rookpluim al in de eerste ronde is de voorbode van de dood van John Wolf die zijn Porsche 917 niet weet te temmen en jammerlijk omkomt. De trieste gang naar de Nederlander Gijs van Lennep die opgeschrikt uit een hazenslaapje moet vernemen, dat even na een wonderschone zonsopgang zijn coequipier Joakim Bonnier zijn le ven heeft beëindigd in een boom kruin nadat zijn Lola bij een bot sing is gelanceerd. De pogingen van Ford in de jaren 60 om de he gemonie van Ferrari te breken, de teleurstellingen aanvankelijk, met tenslotte toch een magnifieke overwinning in een prestigeslag zonder weerga met als gevolg dat Ford de omzet dat jaar in Fran krijk verdubbeld ziet De nek aan nek-race tussen Jackie Ickx (Ford) en Hans Herrmann (Porsche) in 1969, twaalf meter ver schil na 24 lange urenDe onder drukte kreten van de monteurs wanneer ondanks alle voorberei dingen er toch iets stuk gaat in de motoren en ze hun handen branden aan witgloeiende onderdelen. De kermis ook, compleet met steile wand alsof er meters verderop over de baan geen waaghalzen rond scheuren; het vertier lokt. onder de van de honderdduizenden slof fende bezoekers, wervelt het stof hoog op; geofferd wordt er met graagte, om de Siamese tweeling te zien, rug aan rug vergroeid waar door ze immer in elkaarsuitge- bluste ogen kunnen staren, een paar francen slechts voor dit- nooit vertoonde wereldwonder Zoek Le Mans 1976. Gijs van Lennep is op weg naar zijn tweede zege. Een voorsrong van vele ronden valt voor de concurrentie niet meer te achterhalen, de spanning is zoek en op het binnenterrein bruist bij het Franse merk Inaltera de champag ne. Achter in het vertrek de video recorder die continue de complete historie van de monsterrace op rispt, de jaartallen volgen elkaar snel op, maar pas wanneer de cij fers 1955 oplichten stokken de ge sprekken even, wordt de aandacht gevangen. Omdat nu de zwartste bladzijde uit de toch al macabere autosportgeschiedenis, vastgelegd in reeds gekabeld zwart-wit, wordt omgeslagen. Hier in de klamme warmte van de bedompte en over volle ruimte is het moeilijk de in dertijd zo verschrikkelijke realiteit te beseffen, kan het best fictie zijn, de twee wagens die op elkaar klap pen, de motor van de Mercedes 300 SLR die zich losscheurt, een een ei gen leven gaat leiden, als een pro jectiel de dichtopeengepakte men sen massa's binnendringt, maar in verarmd zwart-wit blijft de werke lijkheid verborgen... Vierentachtig doden is de tol Onder die 84 de coureur Pierre Levegh, een bezeten amateur, wiens naam via een kleine plaquette op de plaats van de ramp aan de vergetel heid wordt ontrukt, maar wie leest anno 1977 nog de letters van al die duizenden die zich zaterdag a.s. om vier uur langs de omheining verd ringen als het startsein wordt gege ven... Pierre Levegh. Een kleine stille Pa- rijzenaar. Een race per jaar placht hij te rijden. Le Mans. In 1938, hij reikte al naar de veertig jaren, ver scheen hij er met een Talbot die echter stuk ging voordat Levegh het stuur van zijn teamgenoot kon overnemen. In 1951 werd hij vierde met een fabrieks Talbot. Brak ver volgens al zijn spaargeld aan, kocht zich een nieuwe Talbot om zijn droom te realiseren, de 24-uren van Le Mans alleen uit te rijden en te winnen, wat reglementair toen nog mogelijk was. Hoe dicht kwam de kleine Fransman bij dat ideaal, hoe gul bedeelde het lot de anderen met pech, hoe goed bleek Levegh zijn Talbot te hebben geprepareerd. Zo reed twee uur voor het einde Le vegh op kop, met een voorsprong van vier ronden op twee Mercedes- sen. Bijna 50 was hij toen al, de ogen tranend van vermoeidheid, terwijl het publiek de toegangswegen blokkeerde want de kreet „Levegh doet het alleen" lokte die zondag nog drommen kijkers naar Le Mans. Smeekbeden In die laatste uren moet de as grauwe Levegh niet meer geweten hebben wat hij deed, moet hij om zijn verslappende reflexen hebben gereden, bij de pitsstops reageerde hij niet op de smeekbeden vanzijn monteurs even uit te stappen om dat de voorsprong toch groot ge noeg was. En met nog vijf kwartier voor de boeg ging het mis, scha kelde Levegh terug, daar waar hij op moest schakelen, de versnel lingsbak kon het brullendoplo- pende toerental niet meer verwer ken, de tandwielen vlogen ker mend in het rond en kondigde daarmee het einde van de droöm- van Pierre Levegh aan.... In 1955 kreeg Levegh van Mercedes een aanbod een officiële fabrieks- wagen te rijden. Twee uur na de start stuurde Mike Hawthorn zijn Jaguar voor de veel langzamere Austin Healy van Lance Mackiiri langs en boog vervolgens snel af naar de pits. Magklin schrok, week uit naar links en bevond zich toen in de baan van de aanstormende Mercedes van Levegh. Met een enorme dreun vloog de Mercedes op de Austin Healy, klapte de aar den wal heen en explodeerde tus sen het publiek. HELSINKI - Italië heeft ook zijn derde wedstrijd voor de voorron den van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal (groep 2 Europese zone) gewonnen. In Helsinki versloegen de Italianen Finland met 3-0. De ruststand was 1-0. Voor de doelpunten zorgden Claudio Gentile, Roberto Bettega en Romeo Benetti. Door zijn overwinning heeft Italië de leidende positie in groep 2 van Engeland overgenomen. De stand is: Italië 3 3 0 0 6 9-1 Engeland 4 3 0 1 6 11-4 Finland 5 2 0 3 4 10-10 Luxemburg 4 0 0 4 0 2-1-7 In Stockholm versloeg Zweden in een wedstrijd voor groep 6 Zwit serland met Z-l. Alle doelpunten werden na rust gescoord. Het was de derde zege van Zweden in suc cessie. Zwitserland, dat eveneens drie maal in het veld kwam, leed drie nederlagen. De stand in groep 6: 3 0 0 3 0 2-5 Vergeten De 84 doden zijn al weer lang verge ten. Al 21 maal na die fatale datum is het startsein voor Les Vingt- Quatre Heures du Mans gegeven. Twee keer in die jaren won een Ne derlander, Gijs van Lennep, beiden keren met Porsche. Dit jaar Le Mans het strijdtoneel tussen het Franse merk Renault Alpine en het Duitse merk Porsche. Een bittere prestigeslag wordt verwacht. Re nault zette alles op een kaart, mikt alleen op Le Mans, investeerde mil joenen guldens, liet op circuits als Paul Ricard de Alpine Turbo's vele malen 24 uren achtereen lopen, meed alle andere sportwagenraces van dit seizoen. Vijf Turbomotoren, ingebouwd in drie Renault Alpines en twee Mirages, moeten de Franse eer hooghouden, en de Porsche he gemonie breken. Porsche ant woordt met twee open Turbo's 936 en zeven gesloten Turbo 935 bolid es. Onder kanshebbers, kanshab- bers, een Nederlander, Toine He zemans die met een Porsche 935 van de Loosstal verschijnt, samen met de Australiër Tim Schenken. Hezemans, vorig jaar Europees kampioen in zijn Porsche, gelooft heilig in zijn zege. Legt het omstan dig uit: „Mijn wagen loopt, als ik alles geef, rondjes van drie min. 43 sec. De open Porsches en Alpines rijden 3.40 rond. Dat scheelt drie seconden per ronde. Maar en de fa brieks Porsches 936 en de Alpines moeten, willen ze niet stuk gaan, een 24-uursrace terug naar rondjes van 3 min. 50. Wij moeten ook terug. Maar wij blijven op 3.48 steken. Dat is twee seconden winst per ronde. Natuurlijk is daardoor de kans dat mijn wagen stuk gaat wat groter. Maar wie niet waagt die niet wint. Ik heb geen zin om eervolle zesde te worden. Deze keer wordt het voor mij alles of niets UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) Hula adrw: S.v.p. In btokl«tt«ra tnvulknt In l»d«r vak), a v.p „n ^tlcr NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en Belgie. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. f Wij kunnen dus helaas geen verantwoording voor het niet tijdig arriveren van kranten op kantieadres.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15