Ook de Italiaanse Senaat verwerpt abortus Elke maand weer die nota's, premies, gas, licht, huur... Wij helpen. ABN Bank Meerderheid Florida vóór Schaduw over Gemenebest-top Bestrijding van werkloosheid krijgt voorrang JBB3S&3SEEBB Wet al goedgekeurd door Kamer van Afgevaardigden MOGELIJKE RASSENSTRIJD ZUID-AFRIKA AMIN MOGELIJK NOG IN LIBIË Staat van beleg in Pakistan opgeheven WOENSDAG 8 JUNI 1977 Anita Bryant leidt de campagne om homofielen te discrimineren. MIAMI (AFP/Reuter) - Bij een referendum in de Ameri kaanse staat Florida heeft een grote meerderheid zich uitge sproken voor afschaffing van een verordening waarbij elke discriminatie van homofielen op het gebied van werkgele genheid en huisvesting was verboden. Toen de resultaten van 172 van de 466 districten van Dade County, waarin onder andere Miami ligt, bekend waren, be schikten de tegenstanders van de verordening over 79.393 stemmen, tegen de voorstanders over 33.626 stemmen. De campagne tegen de veror dening werd geleid door de 37-jarige Anita Bryant, die al vele jaren ageert tegen wat zij beschouwt als „het morele verval van de Verenigde Sta ten". Zij is een voormalige schoonheidskoningin die nu een bekende figuur is op het gebied van de televisierecla me, waar zij o.a. het drinken van sinaasappelsap uit Flo rida aanprijst. Toen de om streden verordening vijf maanden geleden van kracht was geworden, richtte zij de beweging „Redt onze kinde ren" op voor een campagne die zij omschreef als „Gods strijd tegen perversie". Deze beweging stelt aan de hand van de bijbel dat homo filie godslasterlijk is en dat de homofielen er op uit zijn de kinderen te bederven. De kruistocht van Anita Bryant kreeg de steun van de baptis- tische kerk, conservatieve roomskatholieken en ande ren. Het herhaaldelijk verze keren dat de strijd werd ge voerd uit naam van Jezus Christus bracht enkele be woners van Miami er toe, stickers op hun auto te plak ken met de tekst „dood een homo voor Christus". Homofiele activisten in het ge- biéd van Miami hadden zich verenigd in een „coalitie voor mensenrechten", die gelde lijke en morele steun ontving van groepen uit andere delen van de Verenigde Staten. De ijveraars voor handhaving van de omstreden verorde ning stelden, dat het niet spe ciaal om de rechten van ho mofielen ging, maar om de rechten van de mens in het al gemeen. Op deze gedachte was ook de advertentie gebaseerd, die enkele tientallen Nederlan ders - voornamelijk politici en kerkelijke leiders - afgelo pen zaterdag in de „Miami Herald" hadden geplaatst. De ondertekenaars, onder wie minister Pronk van Ontwik kelingssamenwerking, ruim 20 Kamerleden van de Partij i PPR, van de Arbeid, D'66 er de liberalen Vonhoff ertsema. en geestelijken als ds. Van Veen, Van Heusden, Van Kilsdonk, Gottschalk, Klamer, Soetendorp en Li- lienthal, riepen de kiezers op tegen afschaffing van de ver ordening te stemmen. „Wij, in het land van Anne Frank, we ten waartoe vooroordelen en discriminatie kunnen lei den", zo begon de oproep. Anita Bryant heeft tijdens haar campagne aangekondigd, dat zij na een overwinning in Miami haar veldtocht tegen de homofilie tot geheel Ame rika zal uitbreiden. In vele grote steden, waaronder Washington, Detroit en San Francisco, bestaan verorde ningen die het discrimineren van homofielen verbieden. Voorts zijn de laatste tijd in 18 staten de strafrechtelijke be palingen ten aanzien van seksueel verkeer tussen vol wassenen van hetzelfde ge slacht geschrapt. Het resultaat van het referen dum in Florida zal zeker van invloed zijn op de verdere gang van zaken met een wets ontwerp inzake de burger rechten van homofielen, dat weliswaar bij het Congres is ingediend, maar waarmee tot dusver niet veel is gebeurd. Er wonen in de Verenigde Staten naar schatting 20 mil joen homofiele mannen en vrouwen. Dit is bijna 10 pet. van de bevolking. ROME (UPI) - Evenals in Nederland heeft de Ita liaanse Senaat gisteren een abortuswet verwor pen die al door de Kamer van Afgevaardigden was goedgekeurd. Het verloop van de stemming bete kent dat pas na een half jaar weer een nieuwe abortuswet aan het par lement kan worden voorgelegd. Bovendien wordt door de uitslag het voortbestaan van het wankele kabinet van de christen-democraat Giulio Andreotti bedreigd. De stemmenverhouding was 156 tegen en 154 voor. De wet was in januari van dit jaar aangenomen door de Kamer van Afgevaardig den, na verbitterd verzet van de rooms katholieke kerk. De stem menverhouding hier was 310 voor en 296 tegen geweest. De kleine radicale partij in Italië verzamelt op het ogenblik handte keningen voor een volksraadple ging over de afschaffing van alle bestaande wetten tegen abortus, een poging hiertoe vorig jaar leidde tot grote onenigheid tussen de par tijen, de val van het kabinet en ver vroegde kamerverkiezingen in de Als de radicalen de vereiste 500.000 handtekeningen weten te verzame len, zullen de Italianen over een jaar kunnen uitmaken of zij abortus al dan niet gewettigd willen zien. Senaatsvoorzitter Amintore Fan- fani besliste na twee en een half uur beraad met de commissie van orde van de senaat, dat de stemming geldig was geweest, hoewel de christendemocratische senator An- tonino Senese twee zwarte balletjes in plaats van een zwart en een wit balletje voor het gooien in de stem bus had gekregen, waardoor ver warring was ontstaan bij de telling. Volgenside huidige wet kan iemand die een abortus uitvoert tot maxi maal vijf jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld ingeval de vrouw haar toestemming heeft gegeven. Als dit laatste niet het geval is, als LONDEN - Koningin Eli- zij nog geen 14 jaar oud is of aan de zabeth II van Engeland en haar echtgenoot prins Philip gefotografeerd in ingreep bezwijkt, is de hoogste de gouden staatsiekoets waarmee zij gisteren een tocht door Londen maalc- straf 12 jaar. ten ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Britse vorstin. LONDEN (UPI/Reuter) - De scha duw van een mogelijke rassens- trijd in zuidelijk Afrika doemt op over de topconferentie van Ge- menebéstlanden die vandaag in het Londense Lancasterhouse begint. Leiders uit vijfendertig landen, die met hun een miljard inwoners ruim een kwart van de wereldbevolking vertegenwoor digen, zullen tot 16 juni spreken over hun onderlinge problemen en wereldvraagstukken bespre ken waarbij de situatie in Rhode- sië en Namibië en economische kwesties een belangrijke plaats zullen innemen. Zoals gebruikelijk zal er geen for mele agenda zijn en zullen er geen formele resoluties worden aangenomen. Maar duidelijk is dat Groot- Brittannië steun zal zoeken voor zijn inspanningen te zamen met de Verenigde Staten een vreed zame overdracht van de macht aan zwarte regeringen in Rhode- sië en Namibië tot stand te bren gen. Volgens diplomatieke krin gen zal Londen mogelijk kritiek te horen krijgen omdat het geen krachtiger standpunt jegens de Rhodesische premier, Ian Smith, Ook wordt vuurwerk verwacht over de omstreden kwestie van sportcontacten met Zuid-Afrika. Groot-Brittannië, Canada en Aus tralië zullen ongetwijfeld onder sterke druk van de ontwikke lingslanden komen te staan om hun industriële partners er toe te bewegen veel meer - en met spoed - te doen tot verhoging van de levensstandaard in de Derde Wereld. In de sfeer van teleurstelling die er heerste na de magere resultaten van de Noord-Zuid-dialoog in Parijs waarop de hoop van de Derde Wereld was gevestigd, zal de top zich bezighouden met ontwikkelingshulp en monetaire en handelsvraagstukken. Jamaica en Barbados verklaarden dat de nieuwe economische orde die gericht is op verbetering van de levensstandaard van miljoe nen in het Caribische gebied, Latijns-Amerika, Afrika, het Midden-Oosten en Azië, een be langrijk onderwerp zal zijn. Pre mier Robert Muldoon van Nieuw-Zeeland zei na zijn aan komst in Londen dat de groeiende kloof tussen rijke en arme landen het voornaamste punt van bespreking zal zijn. De Londense top zal zich buigen over een rapport van Gemenebest-deskundigen dat ook handelt over de kwestie van de vorming van een gemee nschappelijk fonds om de prijzen van grondstoffen stabieler te ma ken. Dit rapport beveelt de vor ming van een dergelijk fonds aan dat in eerste instantie een bedrag van drie miljard dollar zou moe ten omvatten en dat te zijner tijd verhoogd zou moeten worden tot zes miljard. NAIROBI (UPI>- Radio- Oeganda heeft gisteravond bekendgemaakt, dat presi dent Iki Amin van Oeganda in een niet nader aangegeven Arabisch land is aangeko men en daarmee de eerste etappe heeft afgelegd van een reis naar Engeland, waar hij de Gemenebest conferentie zou willen bij- De Oegandese radio voegt eraan toe, dat Amin vandaag of morgen naar Engeland denkt te varen, vanuit Frankrijk, West-Duitsland of Ierland en vervolgens van plan is per auto naar Londen te rijden, waar hij een grootse ontvangst verwacht. Het bericht van de Oegandese radio werd om zeven uur uitgezonden. Het is geba seerd op inlichtingen uit be trouwbare bron. In diplomatieke kringen in Na irobi meent men, dat het on genoemde Arabische land, waar Amin zou zijn aange komen, zo goed als zeker Li bië is, dat nauwe betrekkin gen met Oeganda heeft. Radio-Oeganda meldde gis teravond ook nog, dat reeds maatregelen zijn getroffen voor het escorteren van het schip van Amin tijdens zijn oversteek naar Engeland. RAWALPINDI (Reuter) - De Pa kistaanse regering en de oppositie hebben gisteren in een gezamen lijke verklaring meegedeeld, dat de staat van beleg in de steden Lahore, Karachi en Hyderabad onmiddelijk opgeheven zal worden. Zeven we ken geleden werd in deze steden de staat van beleg afgekondigd, in een poging van premier Bhoetto, een eind te maken aan de groeiende agi tatie van de oppositie en het poli tieke geweld, die gericht waren op de omverwerping van zijn bewind. De opheffing van de staat van beleg is voor waarnemers geen verras sing, aangezien de regering het moeilijk had met een uitspraak van vorige week van het hooggerechts hof in Lahore, volgens welke de staat van beleg onwettig is. Met een ABN Salarisrekening wordt het betalen een eenvoudige zaak. U laat er uw inkomsten op storten en u kunt thuis rustig uw betalingsopdrachten invullen. Nóg gemakkelijker is het om regelmatig terugkerende betalingen, zoals gas, huur en licht, automatisch te laten verrichten. Bovendien kunt u als ABN Salaris rekeninghouder van Eurocheques gebruik maken, en van nog talrijke andere diensten, zoals lenen, sparen, verzekeren en vakanties. Trouwens, als u onverhoopt eens een keer 'rood' komt te staan op uw ABN-rekening, hoeft dat echt geen bezwaar te zijn. Inderdaad, een klant van de ABN wordt het zo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Belgische premier: 99 99 U kunt mij helpen door informatie te sturen over de voordelen van een rekening bij de ABN. Dhr./Mevr./Mej.: Straat: Plaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: I In ongefrankeerde envelop zenden aan: I Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. C-/S BRUSSEL (ANP) - De christen democraat Leo Tindemans, die eind vorige week een nieuwe rege ring wist te vormen die gesteund wordt door christen-democraten, socialisten, en twee "taaipartijen" (het FDF, Front van Fransspreken den en de Vlaamse Volksunie) heeft gisteren in het Belgische par lement zijn regeringsverklaring af gelegd. In die verklaring zegt Tin demans de bestrijding van de werk loosheid als een "absolute priori teit" te beschouwen. Leo Tinde mans, de nieuwe Belgische pre mier, herinnerde eraan dat tussen de coalitiepartners ongeveer 200 uur onderhandeld is over twee overeenkomsten: die inzake de nieuwe Belgische staatsvorm en die over het sociaal-economisch be leid. We weigeren, zo zei Tindemans gis teren in het parlement, om de ge volgen van de economische we reldcrisis passief te ondergaan. België wordt bedreigd door een verarming. Die is in de eerste plaats te wijten aan een gebrek aan vitale grondstoffen en basisprodukten. Daarom is er een vooruitziend energie- grondstoffenbeleid nodig. Tindemans verklaarde gisteren dat België ook veel te duchten heeft van de inflatie "die werkgelegen heid kan vernietigen". De regering zal in de eerste plaats aanvullende inkomsten zoeken uit de strijd tegen belastingontdui king. Voorts zal ze bezien hoe een billijker verdeling van de belastin gen mogelijk gemaakt kan worden, aldus de nieuwe Belgische eerste minister. Tindemans benadrukte in zijn regeringsverklaring dat eco nomisch herstel en het opnieuw op gang brengen van economische groei geen doelstellingen op zich zelf zijn. De kwaliteit van het leven is voor deze regering het belang rijkste, aldus Tindemans. De Belgische eerste minister be loofde gisteren de Belgen "meer ge lijke en grotere kansen tot ont plooiing in de ruimste zin", "sociale vooruitgang" en "verbetering van het lot van de minst bedeelden". De welvaartsvastheid van sociale uit keringen zal blijven, de pensioenen zullen worden verhoogd, onrecht vaardigheden zullen weggewerkt worden, het bestaansminimum zal worden opgetrokken en gehandi capten zullen bijzondere aandacht krijgen, aldus Tindemans. Tindemans zei voorts dat de nog resterende juridische ongelijkhe den bestaan tussen man en vrouw, weggewerkt zullen worden. De be scherming van de persoonlijke le venssfeer zal bij de wet worden ge garandeerd. De veiligheid van de burgers zal de bijzondere aandacht krijgen van de regering.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9