Chef-luchtmachtstaf Wolif te loslippig bij de industrie Oplossing van kaping ligt niet in geweld' Politieman: „Ik deed gewoon mijn plicht" Dat was schrikken in het Zwarte Woud. Opvang van ex-gijzeiaartjes geslaagd Vervanging vliegtuigen in de jaren zestig Boete geëist na mishandelingen Twee gewonden en een dode bij ontploffing De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. WOENSDAG 8 JUNI 1977 PAGINA 7 ASSEN (SP) - "De eerste dag van het opvangprogramma voor de ex-gijzelaartjes kunnen we ge slaagd noemen. De kinderen hebben zich goed gedragen. Het had net zo goed de eerste school dag na de grote vakantie kunnen zijn. Ze vroegen elkaar alleen maar wat ze de afgelopen vrije dagen hadden gedaan. De gijze ling is nauwelijks ter sprake ge komen". Dat liet gisteren pedagoog drs. J. Oosterwijk weten. Hij is direc teur van de schooladvies en begeleidingscommissie in de provincie Drente. De heer Oos terwijk is de verantwoordelijke man voor het opvangprogramma dat is opgesteld voor de kinderen van de openbare lagere school in Bovensmilde, die ruim twee we ken geleden door Zuidmoluk- kers werden gegijzeld en enkele dagen lang in hun school werden vastgehouden. Drs. Oosterwijk: "Onze dienst werd vorige week door het opvangcen trum van het. Groningse zieken huis gevraagd een dergelijk pro gramma voor de kinderen samen te stellen. Dat hebben we gedaan, na gesprekken met de niet- gegijzelde leerkrachten en de ou ders. Het programma werd ver volgens door iedereen geaccep teerd. De ouders bleken echter hun kinderen alleen te willen stu ren als ook de beveiliging gere geld zou worden". Gistermorgen verschenen onge veer 90 van de 150 ex-gijzelaartjes op school, ditmaal op de christe lijke school in Bovensmilde. Vijf politiemannen zorgden voor de bewaking. Ook de ouders, die haast allen hun kinderen kwa men brengen en halen, kregen van tevoren gelegenheid het schoolgebouw te verkennen. Waarom ruim tien ex- gijzelaartjes niet naar school kwamen is niet bekend. Volgens de heer Oosterwijk moet men dat zoeken in het normale schoolver zuim. Er waren geen Molukse kinderen bij het programma be trokken. Vandaag heeft de schooladviescommissie gespro ken met de leerkrachten die in de Molukse wijk werken over een apart opvangprogramma. De kinderen uit Bovensmilde zijn gisteren expressief en creatief bezig geweest. Ze hebben elkaar geïnterviewd (niet over de gijze ling) en gewerkt met audio visuele middelen. Drs. Ooster wijk: "We hebben gewacht op de reacties die van hun kant kwa men. We hebben geen reacties uitgelokt of gestimuleerd. We hebben niks gemerkt van uitge sproken emoties. Ja, we waren erg verrast dat ze niet of haast niet spraken over de gijzeling. We be naderen de kinderen overigens vanuit een kinderlijke belevenis van de dingen en niet vanuit het gezichtspunt van een volwasse- Na elke dag bespreken we het pro gramma. Dat programma is voor lopig opgesteld voor een week. Begin volgende week bekijken we wat er daarna moet gebeuren. De twee weken die ons resten tot de grote vakantie". De kinderen krijgen voorlopig al leen 's ochtends les, van negen uur tot kwart voor twaalf. GLIMMEN (SP) - Het demonstratiebord is bijna onleesbaar gewor den door de dikke regendruppels, maar de bedoeling is duidelijk. „Oplossing zonder geweld. Bereid tot plaatsvervanging gegijzel den",staat erop. Het bord staat er nu al meer dan een week langs de rijksstraatweg van Vries naar Groningen, bij het Drentse Glim- Op ruim drie kilometer afstand van de gekaapte trein bij de Punt trokken leden en sympathisanten van de landelijke werkgroep Geweldloze Weerbaarheid de aandacht van de langsrazende au tomobilisten. Een van hen is de heer E. Vroom uit Zwolle, 68 jaar. Naast hem staan twee paraplu's in de berm geprikt. DEN HAAG (SP) - In de langdurige onderhandelingen met vliegtuigindustrieën die halverwege de jaren '60 voorafgin gen toen de aankoop van de Northrop F-5 jager is de toe nmalige chef luchtmachtstaf generaal A. B. Wolff te loslip pig geweest. Reeds een jaar voor het parlement de zaak goedkeurde verzekerde Wolff wijlen Fokker-directeur Diepen dat het praktisch wel besloten was dat Northrop de order zou krijgen, als nog een paar punten werden opgelost. door Robert Schouten Die mededeling zal Northrop waar schijnlijk spoedig bereikt hebben, zo concludeert droogjes de bijzon dere Tweede-Kamercommissie voor het onderzoek van wapenaan kopen in een eerste rapport over de F-5-zaak. Fokker had groot belang bij een contract met Nortrop. De heer Die pen deelde de generaal in hetzelfde gesprek trouwens mee, dat Nortrop belangstelling zou hebben voor overname van een pakket aandelen Fokker. De ex-luchtmachtchef zegt zich van dit - genotuleerde - gesp rek niets meer te herinneren. Het spitwerk van de commissie heeft aangetoond dat Nortrop,.iog weer enkele maanden eerder op de hoogte moet zijn geweest van de operationele inzichten binnen de luchtmachtstaf en op basis daarvan voorstellen heeft gedaan. Hoe Nor trop deze wetenschap toen verwierf heeft de commissie niet kunnen vaststellen. De commissie heeft getracht na te gaan of Nortrop en Fokker uitein delijk hebben geprofiteerd van het feit dat hen reeds in een zo vroeg stadium bekend was dat de F-5 hoge ogen gooide. Zij heeft dat ech ter niet kunnen uitmaken, maar acht het niet waarschijnlijk. De commissie, onder leiding van de KVP'er drs. M. J. J. Amerlsvoort, werd eind vorig jaar ingesteld als uitvloeisel van het rapport-Donner. Dit nieuwe rapport geeft als totaal indruk dat er buiten de genoemde loslippigheid (gesproken wordt van twijfels over de gewenste te rughoudendheid en over onge wenste contacten) met de F- 5-aankoop verder weinig aan de hand is geweest. Opmerkelijk is dat geen conclusies worden verbonden aan de rol van prins Bernhard, toen nog inspecteur-generaal der strijd krachten en commissaris bij Fok ker. Een tweetal keren heeft hij op verzoek van generaal Wolff in Ame rika bemiddeld en een keer samen met president-directeur Van den Wall Bake van Fokker. Het ging resp. om het verkrijgen van gegevens over de prestaties van de F-5 in de Vietnam-oorlog, een gunstiger regeling van de ontwik kelingskosten en opschorting van een prijsverhoging. In de eerste twee gevallen schijnt hij enig resul taat te hebben geboekt. Zijn tele grafische bemiddeling bij zijn vriend Nortroppresident- directeurs Jones haalde niets uit. Van Tahiti, waar deze toen zou zijn, kwam geen antwoord. Deze gegevens zijn alle opgediept door een deel van de commissie die onder leiding staat van de socialist mr. K. de Vries Een andere sub commissie, onder voorzitterschap van de liberaal mr. J. G. Rietkerk, gaat zich op basis hiervan en met nog te verwachten rapporten van de regeringscommissie Kooijmans, die eveneens wapenaankopen on derzoekt, beraden op betere contro- leremogelijkheden voor het parle ment. Die zijn na het schandaal verwekkende rapport van de commissie-Donner over de rol die prins Bernhard bij de vliegtui gaankopen heeft gespeeld, reeds aangescherpt. De Vries, die zich sterk maakt voor het parlementaire enqueterecht, meent dat zijn subcommissie al "een stukje parlementaire geschie denis heeft gemaakt". Het bewijs is volgens hem geleverd "dat het kan" en zelfs, zoals in dit geval met ge tuigenverhoren op vrijwillige basis. DEN HAAG - De heren Algra (links) en Drees sr., twee oude be kenden uit de politieke arena ont moetten elkaar gisteren bij de slui ting van de Tweede Kamer in de oude sameTistellingDe Kamer nam gisteren afscheid van vijftig leden, onder wie prominenten als Tilanus, Jongeling, Van Mierlo en De Gaay Fortman jr. De zitting van de Staten-Generaal werd gesloten door zijn vader, de minister van Binnenlandse Zaken, De Gaay Fortman sr. ROTTERDAM (SP) - De hele sa menleving kijkt naar u. Alles wat u eventueel verkeerd doet, komt op de rug van de hele politie. Uw werk moet hoe dan ook de toets der kri tiek kunnen doorstaan", Dat hield de Rotterdamse rechtbank- APELDOORN (SP) - Bij een ont ploffing in de distilleerruimte van de firma Gestetner BV in Apel doorn gistermiddag is de 32-jarige H. Luechis uit Vaassen vrijwel op slag gedood. Technisch directeur H. A. Oudefut- tikhuis en adjunct-directeur P. Veld werden ernstig gewond. Zij zijn met zware brand- en snijwon- den naar het ziekenhuis gebracht. Omstreeks twaalf uur ging in het bedrijf, waar dupliceerapparaten worden vervaardigd, het alarmsig naal over. De drie bovengenoemde personen gingen op onderzoek uit. De distilleerruimte bleek vol stoom te staan. Vrijwel direct nadat de be- diemngsapparatuur van de machi nes van automatische op handbe diening was gezet ontstond achter de schakelkast een steekvlam, die onmiddellijk werd gevolgd door een ontploffing. De heer Luechis werd tegen een van de muren geslingerd en over leed ter plaatse. De beide anderen vlogen door de kracht van de ex plosie dwars door de deur naar bui ten. Het bedrijf liep ernstige schade op. Enkele muren bleken geheel te zijn weggevaagd. In een naastliggend bedrijf ontstond grote glasschade. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. GOLF - Alex Goesberg van'de Hat- temse Golfclub heeft gisteren op de golflinks van de Pan in Huis ter Heide beslag gelegd op de natio nale golftitel bij de professionals. Loesberg overbrugde 54 holes in 221 slagen, twee minder dan de ont troonde kampioen Bertus van Mook en Martien Groenendaal. president mr. J. L. M. Elders giste ren de 22-jarige Schiedamse politie-agent Tonnie H. voor die te recht moest staan wegens het mis handelen van twee mannen. "Ik heb gewoon mijn werk gedaan. In beide gevallen kon ik niet anders handelen", hield de agent, ondanks verscheidene verklaringen van col lega's, staande. Op 29 september vorig jaar deed H., volgens de officier mr. H. R. G. Fe- ber, de eerste misstap. Een Schie dammer, die thuis in een dronken bui de boel kort en klein had gesla gen, was ter ontnuchtering in een glazen cel ("het aquarium", zeggen ze op het bureau) geplaatst en gaf met wilde gebaren blijk van zijn ongenoegen daarover. Op een ge geven ogenblik dreigde hij een ruit in te schoppen. Agent H. schoot toe en opende de cel, waarna de dron keman prompt aanstalten maakte om naar buiten te gaan. "Best be grijpelijk, dat hij weg wilde. Hij was geen arrestant, dus hij zat er ten on rechte", stelde mr. Elders. H. echter dacht er anders over. Toen de man niet onmiddellijk reageerde op zijn verzoek om weer terug te keren in de eek kreeg hij van H. een fikse klap en liep een gapende hoofd wond op. "Ik voelde me bedreigd en moest slaan", bleef H. verklaren. Dat andere agenten in zijn directe omgeving waren geweest en direct zijn gedrag afkeurden, noemde hij gisteren onbegrijpelijk. Luttele weken later kwam de werkwijze van agent H. wederom in opspraak, toen hij een chauffeur na een ver keersovertreding enkele forse klappen met de wapenstok toebe deelde. De betrokken chauffeur Samen met zes anderen (aca demici. studenten) post de heer Vroom van 's ochtends acht tot 's avonds een uur of half elf. „Wat wij willen be nadrukken is dat er voor niets, dus ook niet voor deze kaping een oplossing is met geweld. Als je geweld gaat gebruiken of razzia's gaat houden, lok je alleen maar meer kapingen uit. Begrijp me goed, wij veroordelen ook deze terreur". „Maar ik kan hun actie mis schien nog wel begrijpen. Ze zijn gefrusteerd. nooit is er naar hen geluisterd. Ze willen aandacht, erkenning, of dat nu voor de republiek is of voor een integratie, dat maakt niet uit. Goed ze hebben meer rechten gekregen, maar ze blijven tweederangs burgers. Zo mogen niet stemmen, ze hoeven niet in militaire dienst. Ze mogen met hun pas zelfs niet naar het bui tenland". Een dominee van de werk groep zegt even later via de televisie dat wij Nederlan ders ook schuld moeten er kennen. Hij wil dat de Zuidmolukse kapers van de trein en de overvallers in de school in Bovensmilde moe ten worden gevrijwaard van strafvervolging. Ook pleit hij voor strafvermindering voor de Zuidmolukkcrs die destijds zijn veroordeeld voor hun acties in Wijster en Amsterdam en het plan om de koningin te gijzelen. „Dat mag dan tegen ons rechtsgevoel indruisen, maar wij moeten dan maar voortaan het rechtsgevoel van de Molukkers inbou wen in ons eigen gevoel voor wat recht is", zegt hij vast beraden. „Ik kan het misschien wel be grijpen dat veel mensen de Zuidmolukkers de grond in willen stampen", zegt de heer Vroom, "maar ik vind het onmenselijk. Net zo on menselijk vindt hij het op treden van een nog onbe kende en kennelijk ander- sgezinde automobilist die vanmiddag in volle vaart op hem kwam afrijden en pas op het allerlaatste moment de weg op snelde. Overigens krijgt hij niet veel reacties. „Sommigen wijzen naar hun hoofd, anderen kregen was er een van de re gering die hun aanbod om de plaats in te nemen van de gijzelaars vriendelijk af sloeg. De heer Vroom ziet daarin geen enkele aanlei ding om met zijn actie op te houden. „Wij willen er iedereen op wijzen dat geweld nooit zin heeft. Je zult met ze moeten praten. Blijven praten. Daarop moet je blijven ha meren. De problemen van de Zuidmolukkers moeten we in onze aandacht blijven houden. We moeten besef fen dat als deze kaping is af gelopen het eigenlijk nog niet is afgelopen. Dan moe ten we ervoor zorgen dat dit nooit weer gebeurt." Zijn aflosser knikt instem mend. Het is de 24-jarige werkloze mo Engels student Cees Lampers uit Amsterdam. Ook hij denkt er voorlopig niet aan naar huis te gaan. „Het gaat om de bereidheid van ons om toch naar de trein te gaan, als ze in Den Haag nog van mening mochten verande ren. Ik heb van familieleden van de gijzelaars gehoord dat ze dit erg op prijs stellen. Het is een serieuze zaak. We zijn niet uit op publiciteit. Het is goed gemeend.". Op zijn pet zit een speldje. Een gebroken geweertje. Een van de weinige officiële reacties die de demonstran ten in Glimmen hebben ge- Surinaams staatsbezoek in september SCHIPHOL (SP) - De president van Suriname dr. J. H. E. Ferrier zal in het midden van september op nieuw naar Nederland reizen om dan een officieel bezoek aan ons land te brengen. Een juiste datum is echter nog niet bekend. Dit heeft de Surinaamse premier Henak Arron op Schiphol ver klaard voordat hij naar zijn land te rugkeerde. President Ferrier blijft nog tot 17 juni in Nederland. De gijzelingen in Drente hebben de Nederlandse en Surinaamse rege ring doen besluiten het staatsbe zoek van president Ferrier, dat van 1 tot en met 4 juni zou plaatsvinden af te gelasten. had zich niet direct overgegeven en H. enkele keren geschopt. "Ik raakte daardoor erg geëmotio neerd. Wij, politiemannen, zijn ook maar mensen". Ook nadat een collega-agent de chauffeur in een houdgreep had, bleef de boze Schiedamse politieman inslaan op de arrestant, die diverse verwon dingen opliep. Van die laatste tik ken kon H. zich gisteren niets meer voor de geest halen. "Als je als agent zo van de kaart bent, kunt u geen dienst meer doen", haakte de president daar op in. "Dat punt mag u nu eenmaal als politieman niet bereiken". De officier van justitie vond, dat de jonge agent wel degelijk over de schreef was gegaan en "niet geheel terecht geweld had gebruikt: Hij vorderde behalve een geldboete van 250 gulden ook een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee weken. Hij ging er daarbij vanuit, dat H., die in Schiedam goed be kend staat, zijn werk kan blijven voortzetten. H.'s raadsman vond, dat een openbare behandeling van de zaak al meer dan voldoende cor rectie was, dan H. in zijn ijver had verdiend. "Mijn cliënt is zo'n agent die geen straatje om gaat zoals sommigen van zijn collega's wel doen vandaag de dag. In deze tijd waarin de rechtsorde toch behoor lijk op de tocht staat, blijft de agent een mens, waaraan niets mens elijks vreemd is". De raadsman laakte het feit dat het in het Schie damse korps kennelijk heeft ont broken aan voldoende begeleiding van jonge agenten, maar haastte zich er op te laten volgen, dat er een schreeuwend tekort aan man kracht is bij hetzelfde korps. Uit spraak op 21 juni. Vreselijk. We waren aan picknicken, ik liep wat rondtotdat ik er tegenaan stootte: onmiddellijk werd ik aangevallen door die zwerm bijen. Dat werd dus dokterswerk. En dus óók pijn in m 'n portemonnaie. Fijn is andersnietwaar Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd onze uitgebreide reisverzekering aan. Voor een gering bedrag bent u dan verzekerd tegen verlies, diefstal en beschadiging van bagage. En ook nog voor minstens 250 gulden contant geld. Bovendien dekt diezelfde Amro reisverzekering tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familieomstandigheden naar huis moeten. En wat uw geld betreft, raden wij u aan alleen buiten lands geld mee te nemen voor de éérste dagen en veilige Amro reis- cheques voor de rest van uw -vakantie. Dat is een rustig idee. Dus wie niet van schrikken houdt tijden: z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7