Partij tel te weinig echte CD „Drie Uren van Alphen": redding voor speedbootracen PUBLIEK „Tegenvaller van jewelste" Van Eisen heeft nog genoeg te doen na verlaten Binnenhof Boek over de Slag om Arnhem herdrukt NU ERKEND „VINOLOGE" MONIQUE COSTER (22) PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 8 JUNI 1977 SASSENHEIM - Als de Tweede Kamer na het zomerreces bijeenkomt, zal de heer Van Eisen in de CD A-fractie ontbreken. Het oorspronkelijk bij de KVP behorende Kamerlid is dan ruim zes jaar als zodanig werkzaam geweest. Hij gold binnen zijn fractie als defensie-deskundige bij uitstek. Van Eisen brak destijds een militaire loopbaan af om in de politiek te gaan. Hij is eenenzestig en lid van de Sassenheimse gemeenteraad. In een weekblad zei u over uw af scheid van de Tweede Kamer: "Ik voel het echt als een bevrijding, ik heb genoeg gedaan. Ik wil nu rust". Bent u niet bang dat er naast die rust een enorme leegte gaat ontstaan als u het drukke Kamer werk niet meer doet?. "Bang voor een leegte ben ik niet. In die zes jaar Kamerwerk heb ik zoveel gedaan, zoveel relaties op gebouwd, met name ook in interna tionaal verband, dat ik voorlopig nog méér dan genoeg te doen heb. Op zeven juni, mijn officiële af scheid van de Kamer, reis ik on middellijk af naar Le Bourget in Frankrijk voor een luchtshow. Door Frits Beutick Het daarop volgende weekend moet ik naar een demonstratie van anti-tankgeschut. Het einde van de maand zal ik naar Luxemburg gaan voor Euro-Arabisch overleg, terwijl er ook nog een militaire reis naar de Verenigde Staten in het verschiet ligt". Van Eisen loopt weg en komt terug met een grote stapel enveloppen. "Dit zijn de uitnodigingen voor deze maand. Het is duidelijk dat er genoeg te doen blijft. Juist door het neerleggen van het Kamerwerk kom ik toe aan het militair wetens chappelijk werk. Vragen als de constante bedreiging van de atoombom. De mogelijkheden om nucleaire middelen in het militaire gebruik terug te dringen. Daarnaast ben ik nog steeds lid van de Adviesraad van Defensie Aange legenheden". Is ondanks de drukke werkzaam heden de kans groot dat hij veel meer tijd gaat besteden aan het gemeenteraadwerk. Ambieert hij wellicht zelfs een wethoudersze tel? '"Dat ik meer aan raadwerk ga doen is wel waarschijnlijk. Een wethou derszetel ambieer ik echter niet. Anderzijds: het lidmaatschap van de gemeenteraad heb ik destijds ook niet geambieerd. Ik heb daarin pas toegestemd toen verschillende malen werd gezegd: doe het nou. Nu ik een aantal jaren in de raad zit vind ik het heel erg fijn werk, om- datje zo dicht bij de mensen staat". Binnen het CDA is de laatste tijd een toenemende wil te bespeuren om wederom met de progressie ven te gaan regeren. De progress ieven, die in het verleden vaak te gen de defensie-uitgaven geschopt hebben. Hoe denkt hij hierover? "Men moet binnen het progress ieve kamp natuurlijk goed onder scheid maken tussen de verschil lende groepen. Enerzijds zijn er de ministers en de kiezers die zeer goed beseffen wat mogelijk is. Die weten dat Nederland een erg klein land is en datje daarom niets geïso leerd, zonder rekening te houden met anderen, kunt uitvoeren. Belachelijk De hele NAVO is dermate geïnte greerd in het westemdat je je export wel kunt vergeten als je uit de orga nisatie stapt. We moeten echt de ta ken vervullen die ons in NAVO- verband zijn opgedragen. Mensen als Vredeling, Stemerdink en Den Uyl zien dat erg goed in. Anderzijds zijn er een aantal lieden die rege lrecht van de universiteiten komen en die menen dat Nederland wel al leen verder kan gaan. Ik noem dat druiloren. Daarnaast moet men ook niet te- Van Eisen: "Lieden die menen kan, dat noem ik druiloren...". veel waarde hechten aan uitspra ken die op partijcongressen wor den gedaan. Als een congres besluit dat een bepaald Amerikaans vlieg tuig er niet mag komen en dat vlieg tuig is goed, dan komt het er tóch. En de mening dat het korps mari niers moet verdwijnen is met de ac ties in Bovensmilde en De Punt in het achterhoofd ronduit belache lijk. Veel uitspraken op congressen zijn vaak emotioneel. Als christelijken staan wij op het standpunt: zo min mogelijk bewapening. We staan daarin dichter bij de PvdA, dan bij de WD. Echter, en dat wordt ook in de pauselijke encyclieken aan gehaald, het stoppen met de bewa pening mag niet gaan ten koste van onze veiligheid. Men duidt dit prin cipe wel aan met de term: "De schi zofrenie van de Christenen". dat Nederland het zonder de NAVO Ik ben het trouwens niet eens met de door beroepsmilitairen wel ge lanceerde kreet dat elke cent die meer uitgegeven wordt voor bewa pening automatisch ook meer vei ligheid betekent. Het feit dat bij de laatste verkiezingen de CPN bijna van het toneel verdwenen is, met andere woorden, dat de mensen zich afkeren van datgene wat er aan de andere kant van het ijzeren gor dijn gebeurt, vind ik veel belangrij ker dan het kopen van kanonnen of fregatten. Waarmee natuurlijk niet gezegd is, dat ik dat onbelangrijk vind. Bevalling In de tijd dat Van Eisen in de Ka mer zat heeft hij de vorming van het CDA meegemaakt. Is hij blij met het resultaat? "Ik moet voorop stellen: ik vind het een hele prestatie. Vergelijkt men de samenwerking tussen de PvdA, D'66 en PPR met die van de drie partijen die nu het CDA vormen, dan blijkt duidelijk dat onze sa menwerking veel hechter en na uwer is dan die van de progressie ven. Er zijn echter een aantal zaken die moeilijk gaan. Het is een moei zame bevalling die vrij lang duurt. Ik hoop niet té lang, want een beval ling die te lang duurt heeft allerlei nare gevolgen. Ik ben van mening dat de fout die men momenteel maakt is, dat er te weinig echte CDA-ers in de partij zitten. De meeste mensen in het CDA komen uit de KVP, AR of CHU. Ze denken meer in de trant van de partij waar ze vandaan ko men dan als CD A-lid. Dat is ook één van de redenen waarom ik uit de Kamer stap. Laat er oor mij in de plaats maar eens iemand komen die vanaf het begin vanuit de CDA- gedachte gaat werken. Fout Ik vind het ook.fout dat de drie lei ders van de partijen gewoon blijven zitten. Zo wordt de kans datje drie stromingen houdt erg groot. Hier en daar in Nederland is de CDA- gedachte al erg geoed doorgedron gen. In Warmond heeft het CDA iemand van de anti-revolutionairen als voorzitter, terwijl die gemeente overwegend katholiek is. Daar is, dus het onderscheid tussen de drie stromingen al aardig weggevallen". - Is het juist als ik stel dat de vor ming van het CDA in Sassenheim wat moeizaam tot stand is geko men? "De moeilijkheid is, dat als we in Sassenheim als CDA in de race zit ten er één zetel minder voor ons in. Dat we met aparte algemene be schouwingen komen, zit hem ge woon hierin dat we bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen als KVP en als protestants- christelijken hebben meegedaan. De mensen die destijds op ons ge stemd hebben kun je nu niet opeens confronteren met het feit dat hun partij verdwijnt en dat er iets anders voor in de plaats komt. We kunnen in de raad pas als CDA opereren na de volgende gemee nteraadsverkiezingen, als de men sen hun stem op de combinatie hebben uitgebracht. Dan vallen ook de aparte algemene beschou wingen weg". Verwachtingen - De laatste 2e Kamer verkiezingen vertoonden in Sassenheim verlies voor het CDA en winst voor de WD en Progressief Sassenheim. Bent u niet bang voor de situtatie na de volgende gemeenteraadsver kiezing. "Ik ben daar niet zo bang voor. Met name in Sassenheim blijkt de uit slag van de Tweede Kamer verkie zing altijd heel anders uit te vallen dan de gemeenteraadsverkiezing. Dat komt omdat men landelijk op partijen, en plaatselijk op personen stemt. Een aanta jaren geleden verwachtte de VVD op grond van de Tweede Kamerverkiezing de grootste partij in Sassenheim te worden. En om eerlijk te zijn: ik dacht het toen zelf ook. De WD vroeg toen om een VVD- burgemeester. Maar bij de daarop volgende gemeenteraadsverkie zing bleek het merendeel der Sas- senheimers toch weer op het CDA te hebben gestemd. Het is niet te verglijken". Wat verwacht u als insider van de samenstelling van het nieuwe ka binet. "Ik verwacht een nieuw kabinet onder leiding van Den Uyl, acht ze tels voorde PvdA, één voor D'66 en zeven voor het CDA. Met als moge lijkheid dat het CDA zegt dat als de PvdA, D'66 er zo graag bij wil heb ben ze zelf de zetel maar beschik baar moeten stellen. Overigens zijn er grote overeenkomsten tussen het CDA en D'66. Met name op het gebied van defensie en onderne merschap. Ik vind dat Boersma, Lubbers en Van der Stee het in het afgelopen kabinet uitstekend heb ben gedaan. Beetje bang Ik ben een beetje bang voor de toe komstige houding van de PvdA nu dat de grootste partij is. Doordat ze denken dat ze kunnen ordonneren is de vriendschap tussen de PvdA en het CDA wel op een erg laag pitje gekomen". Tenslotte: heeft hij de periode van zijn Kamerlidmaatschap met ple zier vervuld? "Ja. Niemand kan zeggen dat ze mij met een verdrietig gezicht door de Kamer hebben zien lopen. Er zijn slechts twee minder prettige din gen geweest. Eén keer toen een journalist van Panorama zonder enig bewijs bepaalde zaken over mijn gedrag tijdens de oorlog schreef en de tweede keer toen er tijdens die vliegtuigaffaire sugge rerend werd 'geschreven dat ik in een grote Volvo reed. Het ding zakte bijna van ellende in elkaar. Verder ben ik wel blij dat ik nu wat meer thuis kan zijn. De eerste tien jaar van mijn huwelijk ben ik pre cies honderd dagen thuis geweest". Boormachines verdwenen KATWIJK - Bij Coenweesjes BV, een doe-het-zelf-zaak in aanbouw aan de Lageweg in industriegebied 't Heen zijn zestien boormachines ontvreemd. De machines hadden een totale waarde van 2500 gulden. De dader(s) kwamen binnen door het forceren van een deur. -WIELRENNEN - Jos Schipper heeft gisteren de profwielerronde van Woerden gewonnen. In de laat ste ronde demarreerde Schipper uit een kopgroepje bestaande uit Bal, Raas, Krekels en Huisjes. Huisje werd tweede en Krekels derde. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphenaar H. Jekel is aan de culina ire vakschool in Groningen ge slaagd voor het examen B-restaurantkok III. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense zandwinplas moet het speedboatracen in Nederland redden. De meest bekende inter nationale races, de Drie Uren van Amsterdam en Rotterdam, defini tief van de baan door het ver vuilde water ter plaatse (te ge vaarlijk), worden nu gebundeld in de Drie Uren van Alphen, zaterdag 18 en zondag 19 juni te houden op de Alphense zandwinplas. Deze plas, die in de speedboatwereld de nodige bekendheid heeft gekregen door races op Koninginnedag, wordt door de Nederlandse Speedboat Club (NSC) als één van de veiligste in Europa aangeduidt. De NSC verwacht een zeer grote belangstelling voor de races. De evenementen in Amsterdam en Rotterdam trokken volgens de speedboatclub meermalen toe schouwersaantallen die de 100.000 overschreden terwijl de toe schouwerscapaciteit rond de zandwinplas in Alphen wordt ge schat op ongeveer 150.000. In de Koning Willem Ill-kazerne in Apeldoorn, dezelfde lokatie waar in september en oktober 1944 zo'n 1250 Britse en Poolse krijgsge vangenen van de Slag om Arnhem werden verpleegd, is de zwaar herziene herdruk ten doop gehouden van "Zwevend naar de dood". Een boek over de Slag om Arnhem, geschreven door de Waddinxveense landmachtmajoor A. van Vliet. De eerste druk (er werden 4600 exemplaren van verspreid) werd een onverwacht groot succes. Niet alleen wat de verkoop betreft, maar wellicht meer nog vanwege de vele reacties die er op zijn gekomen van mensen, die nog aanvullende informatie konden verschaffen over de in het boek beschreven en voor de geallieerden zo desa streus verlopen gevechtshandelingen. Die aanvullende gegevens zijn verwerkt in de 220 bladzijden, 8 kleu- renpagina's en 200 zwart-wit foto's tellende herdruk, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Commonwealth War Graves Commission, die het nabestaanden van rond Arnhem gesneuvelde militairen, mogelijk maakt in Nederland het graf van hun dierbare te bezoeken. Kerkhoven Bij de herdruk-doop van "Zwevend naar de dood" is de netto opbrengst van de eerste uitgave, 5000 gulden, aangeboden aan de Engelse oud-militair Wall. Hij is belast met het toezicht op de Britse Gemenebest kerkhoven in West-Europa. Intussen blijkt ook in Engeland grote belangstelling te bestaan voor wat de Waddinxveense majoor in samenwerking met legeradju- dantTh. Peelen over de Slag om Arnhem op papier heeft gezet. Er komt waarschijnlijk een Engelse uitgave van. Een gepensioneerd militair heeft aangeboden gratis de vertaling te zullen maken. Op de presentatie in Apeldoorn zou ook aanwezig zijn geweest de Britse arts G. Warrack, onder wiens leiding in de Koning Willem Ill-kazerne de krijgsgevangenen destijds zijn verpleegd. Toen zijn taak er in 1944 op zat, ontsnapte hij, na zich een paar weken op de kazerne in een grote luchtkoker schuil te hebben gehouden. Zijn schuilplaats werd een paar jaar geleden ontdekt. Bij de boekdoop had men de arts zelf iets over die spectaculaire ontsnappping willen laten vertellen. Maar op het laatste moment moest hij zijn komst naar Apeldoorn afzeggen. De tegenvaller geldt de zoon en schoonzoon van de landbou wer Uit den Boogaard uit Rijpwetering. De zoon be woont met zijn twee kinderen een gebrekkige woonkeet. De ander is kortgeleden ge trouwd en heeft tijdelijk on derdak in een eengezinswo ning. Beiden hadden er vast op gerekend een nieuwe wo ning te mogen bouwen, vooral omdat de gemeente Alkemade steeds positief te genover hun aanvraag heeft gestaan. Onder de weinige vrouwelijke vinologen die Nederland telt be vindt zich sinds gisteren ook een Leidse. De 22-jarige Monique Coster doorliep met succes een opleiding, waarbij wijnen in de meest uigebreide zin van het woord centraal staan. Monique moest op haar examen onder meer een staaltje wijnproe ven weggeven. Nederland telt ongeveer 200 vinologen. Monique is de tweede in Leiden. In Holiday-Inn in Utrecht ontving zij gisteren haar oor konde. Samen met nog 46 examenkandidaten, onder wie de Katwijkers Ijsbrand Verdoes en Jack de Held en de Noordwijkerhouter Ru van Dijk. De kersverse wijn-deskundige Monique Coster temidden van de heren Verdoes, De Held en Van Dijk, die zich nu ook "vinoloog" mogen noemen. Er is niet zoveel verbeeldingskracht voor nodig om het geen twee jonge inwoners van Alkemade dreigt te overkomen, te bestempelen als een „te genvaller van jewelste". Een jaar of wat geleden kochten ze van een particulier twee oude huisjes aan de Voorweg in Nieuwe Wetering. Lande lijk gelegen tegen een dijk, een plek waar het goed toeven is. De aankoop werd gedaan met de bedoeling op den duur beide woningen af te breken en er nieuwe voor in de plaats te zetten. De tijd was nu aan gebroken. De sloop is inmiddels prima voor elkaar. Maar het tweede deel van het plan kan helaas niet worden uitgevoerd. Ge heel onverwacht heeft de provincie geweigerd een ver klaring van geen bezwaar af te geven waardoor er geen stukje nieuwbouw kan plaatsvinden. Als reden is opgegeven dat de inmiddels gesloopte pandjes te lang leeg hebben gestaan (vanaf 1974) en dus, zo stelt de provincie, van het woningbe stand in Nieuwe Wetering zijn afgevoerd. Grote pech dus voor de twee, die bovendien nog tegen hebben dat Nieuwe Wetering op grond van het provinciale woningbouwprogramma, voorlopig tot 1980 haar wo ningbestand met maar één huis per jaar mag uitbreiden. Woonkeet Chef algemene zaken Van Elk kan er met zijn pet niet bij. Hij zei mij: „Het is onbegrijpelijk dat de provincie nu opeens één of andere regeling tevoor schijn tovert waaruit zou moeten blijken dat een krot woning maar een beperkte tijd leeg mag staan en anders uit het vaste woningbestand wordt geschrapt. Dat is voor ons totaal nieuw, terwijl we toch regelmatig over de woningbouwproble- matiek met de provincie con tact onderhouden. Dan had den ze ons dit wel eens mee mogen delen. Nu krijg je sterk de indruk dat ze zonder overleg met de ge meenten langzaam maar ze ker de voorwaarden rond de uitbreiding van kleine woon kernen, verzwaren. Een be denkelijke ontwikkeling". De verontwaardiging, al dan niet gemeend, is dus niet van de lucht in Alkemade. En wat doet men over het algemeen in zulk soort gevallen? Men dient een bezwaarschrift in. De gemeente heeft dat in middels gedaan en ook de Hier stonden de twee oude huisjes. Ze zijn nu gesloopt, maar de twee jonge eigenaren mogen er geen nieuwbouw voor in de plaats zoon en schoonzoon van de landbouwer, die dreigen te blijven zitten met een in dat geval duur betaald lapje grond. De zaak is aanhangig gemaakt bij de commissie AROB (Administratieve Recht spraak Overheids Beschik king), die in gunstige gevallen („de betrokken partijen ge hoord hebbende") de provin cie kan adviseren haar stand punt te wijzigen. Weigert de provincie dan staat voor de tegenpartij nog de mogelijk heid open een beroepschrift in de dienen bij de Raad van State. Maar zover is het nog niet. Op 22 juni a.s. komt het verschil van mening eerst in de cie AROB. Zoals de kaarten nu op tafel liggen lijkt het er op dat de provincie eventueel bereid is over stag te gaan. Een wijziging in die richting kwam van gedeputeerde ir. Buvsert die kortgeleden op bezoek was in Roelofarends- veen en tijdens een informeel gesprek met de betrokkenen liet doorschemeren dat het zo'n vaart niet zal lopen. Aan de andere kant zal de pro vincie wel eerst duidelijkheid eisen over een aantal zaken. Zo zei het hoofd van het bu reau ruimtelijke ordening en bestuurlijke organisatie van de provincie, de heer Holtrop, mij: „Laat men eerst maar eens aantonen dat die twee afgebroken huisjes nog in de woningvoorraad zaten. Nagaan Daarnaast zal moeten worden nagegaan of ter compensatie van de twee wegvallende wo ningen er niet al eerder elders in het dorp plaatsvervange nde huizen zijn neergezet. Want dan is de netto woning voorraad al aangezuiverd en heeft men niet het recht op nóg eens twee".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4