Onzekere cijfers in nota over volkshuisvesting 'Halt aan vacaturestops en bezuinigingen Bouwplan LBF-terrein loopt stuk op financiële problemen Nieuw uurwerk en restauratie carillon kerk Minder woningbouw in Roomburg? Werkgroep „Vrouw en werkgelegenheid Studentenwetenschappers en personeel universiteit houden demonstratie FLE WOENSDAG 8 JUNI 1977 LEIDEN - De onderhandelingen tussen de gemeente en projectont wikkelaar Kavel bv over de be bouwing van het LBF-terrein zijn stukgelopen op de financiële kant van de zaak. De Wateringse projectontwikke laar heeft de voormalige broodfa briek op de hoek van de Korte Mare en Rijnsburgersingel in juni 1975 gekocht. Voor het plan dat toen in opdracht van Kavel bv was ont worpen voor dit terrein (flats en winkels) weigerde de gemeente in dertijd echter een bouwvergunning af te geven. Tegen deze beslissing van de gemeente is Kavel bv in be roep gegaan, welk beroep in juli dient voor de Raad van State. Terwijl de beroepsprocedure liep hebben de gemeente en Kavel bv echter verder onderhandeld over de bestemming van het terrein. Beide partijen konden elkaar vin den in een bouwplan waarbij ge streefd werd naar de bouw van bijna zestig premiekoopflats. Aan de kant van de molen zou in vijf lagen gebouwd worden, aflopend tot drie lagen aan de kant van de Korte Mare. Langs het water van de singel zou een groenstrook van on geveer twintig meter komen met een ventweg. De flats zouden ge bouwd worden rond een open bin nenterrein. Het struikelblok in de verdere on derhandelingen bleek steeds de fi nanciële kant van de zaak te zijn, en het ziet er nu naar uit dat daarop de plannen stuk zullen lopen. De ge meente eist van Kavel bv dat voor de bouw een zogenaamde exploitatie-overeenkomst gete kend wordt. Dat wil zeggen dat de bouwer de kosten vergoedt die de gemeente moet maken voor bij voorbeeld de aanleg van riolerin gen naar de nieuwbouw, de vent weg langs het water en de aanleg van een aantal parkeerplaatsen. Kavel bv zou ook een bepaald be drag in het fonds voor bovenwijkse voorzieningen moeten storten. LBF-complex: te duur verkocht. lingen daarover opgemerkt dat een dergelijke exploitatie overeenkomst begrijpelijk is bij nieuwbouw in een polder waar alle voorzieningen nog moeten worden aangelegd, maar dat Kavel het nog nooit had meegemaakt dat bij een bouwplan in een binnenstad een exploitatie-overeenkomst gesloten moest worden. De gemeente han teert echter sinds ongeveer ander half jaar een verordening waarin bepaald is dat ook bij bouwplannen in de binnenstad een exploitatie overeenkomst moet worden opge steld. Voor een aantal bouwprojec ten sinds die tijd is dat dan ook daadwerkelijk gebeurd, zeals bij bijvoorbeeld de woningbouw op de hoek van de Van der Werfstraat en de Lege Werfsteeg. Het is echter zeer de vraag of de bouwplannen zoals Kavel bv die ontwikkeld heeft in samenwerking met de gemeente financieel moge lijk zijn als er een exploitatie overeenkomst bij komt. Zelfs is het de vraag of het oude plan (waarin winkels waren opgenomen) in die situatie haalbaar zou zijn. Dit plan zou weer ter discussie kunnen ko men als Kavel bv het beroep bij de Raad van State wint. Bij de gemeente verwijt men Kavel bv teveel betaald te hebben voor het LBF-complex. Door de hoge koopprijs samen met de kosten van e exploitatie-overeenkomst is het de vraag of Kavel bv een enigszins rendabel plan kan ontwerpen. De gemeente heeft zich laatstelijk, in een brief aan Kavel bv, principieel opgesteld: men wil de bestaande verordening die de exploitatie overeenkomsten regelt gewoon handhaven. Daar zit de filosofie achter dat het niet de taak van de gemeente of het rijk is om fina ncieel bij te springen als een derde dooreen te hoge koopprijs in moei lijkheden komt. Van de zijde van Kavel bv betwist men het recht van de gemeente om een exploitatie-overeenkomst te ei- LEIDEN - De vrouwen in Lei den worden opgeroepen om deel te nemen aan een werkgroep ,JDe vrouw en werkgelegenheid in Leiden". Dit gebeurde gister avond in het Vrouwencafé aan de de Nieuwe Rijn. De oproep kwam van verschillende groe peringen, zowel uit vakbondsk ringen als uit de politiek. Iedere individuele vrouw is welkom om mee te werken. De bedoeling is om een onderzoek in te stellen naar de achtergronden en de problemen van de werkende vrouw of de vrouw die aan de slag wil. Het is echter nog niet helemaal duidelijk hoe de opzet zal zijn. In ieder geval zal men van de concrete situatie in Lei den uitgaan. Zoals de kinder opvang of de mogelijkheden vaii omscholingde positie van de vrouw bij het gewestelijk ar beidsbureau of het aantal vrouwen onder de hogere amb tenaren. Dat een dergelijk on derzoek nodig is heeft de gemee nteraad van Leiden bij de be groting mei 1976 al aanvaard. Dit vertelde Anne van der Zan- de. voormalig raadslid van PSP. Zij had naar aanleiding van onrustbarende landelijke cijfers betreffende toonverschil len tussen mannen en vrouwen- en werkloosheidscijfers, bij de r>r> toen beslotexx dat er zo'n onder zoek moest komen, maar tot op heden is er nog geen begin mee gemaakt. Namens het FNV- vrouwensecretariaat besprak ook Elske Ter Veld het thema van de vrouw en de werkgele genheid. Zij vertelde dat „de centrale plaats van het gezin in de samenleving" het grootste probleem blijft. De rol van de man daarbinnen als de kost winner zorgt voor vele onrecht vaardigheden. Bijvoorbeeld het feit dat de werkloze gehuwde vrouw na een half jaar, in te genstelling tot de werkloze ge huwde maxi, geen recht meer heeft opeen werkloosheids uitkering .Ook heeft de gehuwde vrouw niet het recht om voor zichzelf een bijstandsuitkering aan te vragen. Dat moet haar man voor haar doen. Volgens Elske ter Veld moet de vrouw zowel binnen de vakbonden als daarbuiten zich meer strijd baar opstellen. Zo moet zij er dan langzaam maar zeker voor zorgen dat de praktijk inder daad zal voldoen aan de richt lijnen die in Europees verband zijn gegeven: Geen discrimina tie van vrouwen op de arbeid smarkt. LEIDEN - De cijfers over de mogelijk nog te bouwen woningen in Leiden, zoals die staan in de nota over het volkshuisvestingsbeleid, blijken nu al weer achter haald te zijn. Mede op grond van deze becijfering was de gemeente tot de conclusie gekomen dat het nodig is nu te beginnen met het ont werpen van bouwplannen voor de Stevenshofjespol- der. Gisteravond voerde wethouder Waal (stadsont wikkeling) in de voor de nota belegde commissie vergadering aan dat de ver wachte bouw van 1200 wo ningen in Roomburg (gep land voor 1982 en 1983) wel licht niet in die mate door zou kunnen gaan als deze bouwplaats bestemd zou worden voor industrie. Niet alle raadsleden namen het de wethouder in dank af dat hij op het laatste moment in de maanden lange discussies over de woning bouw met deze ommezwaai kwam. Zijn partijgenoot Ranner verweet hem dat hij „een joker uit de hoed toverde". Wethouder Waal was gisteravond aan het begin van de discussie met zijn .joker" gekomen. Op de vraag of de nieuwe plannen voor het Aca demisch Ziekenhuis van invloed zouden zijn op de noodzaak om al dan niet de Stevenshof te bebou wen (de polder tussen Vink en Haagse Schouw, achter de Rijn dijk) had hij geantwoord dat bij deze nieuwe plannen er wellicht 700 woningen meer in de Leeu wenhoek gebouwd zouden kunnen worden, maar dat die aantallen wegvielen tegen de woningen die niet in Roomburg gebouwd zouden kunnen worden. Wethouder Waal en zijn collega Verboom (volkshuisvesting) werd verweten dat elke discussie over toekomstige woningbouw in de lucht komt te hangen als allerlei cij fers op het laatste moment weer worden veranderd. Waal stelde dat in de nota de „best mogelijke voor uitberekening" was gemaakt. „De ervaring leert dat er altijd afwijkin gen zijn; zie alle voorafgaande in formatieve nota's maar eens met alle voornemens." Hij verwachtte dit jaar een vertraging in de bouw- stroom, die misschien in de volge nde jaren door zal zetten. „Er zijn altijd meer factoren die de plannen vertragen, dan versnellen. Het is daarom wel gezond dat we de eers tkomende jaren nog boven de 900 benodigde woningen per jaar zit ten. Periodiek zullen we de stand van zaken moeten waarderen: we moeten de vraag vergelijken met de mogelijkheden. In verband met al lerlei onzekere factoren moeten we tijdig procedures voor bouwplan nen beginnen om niet vast te lo pen". Met dat laatste doelde de wethouder op de plannen voor de Stevenshof waaraan hij zou willen beginnen. Desgevraagd verklaarde Waal de wijziging in de plannen voor Roomburg ajs volgt. Hoewel de meeste betrokkenen de voorkeur hadden uitgesproken voor wo ningbouw in Roomburg, was ook de mogelijkheid van enkele indus trieterreinen in de plannen meege nomen. Op het stadhuis worden nog steeds heftige discussies ge voerd over de behoefte die er in Leiden aan industrieterrein zou be staan. De beschikbare hoeveelheid grond is ook in regionaal opzicht van be lang. Omdat buiten Roomburg niet veel plaatsen meer aanwezig zijn, waar nog industrie gevestigd zou kunnen worden, wil Waal nu eerst de mogelijkheden daar onderzoe ken. In de verdere, matte discussie over de volkshuisvestingsnota werden geen fundamentele zaken meer aangeroerdd. Uit de stemming on der de raadsleden werd duidelijk dat de kaarten geschud zijn, na de maandenlange discussie en het compromis dat de progressieve partners PvdA en PPR/D'66 heb ben gesloten over de bouw van de Stevenshof. Er zal in de raad ge hoord de discussies een meerder heid voor zijn om nu met de ont wikkeling van plannen te beginnen zodat wellicht in 1983 de eerste wo ningen daar opgeleverd kunnen worden. LEIDEN - Het kerkbestuur van de Lode wijkskerk heeft plannen voor een restauratie van het carillon en het aanbrengen van uurwerk in de toren van het kerkgebouw aan het Steenschuur. Omdat de parochie-gemeenschap niet in staat is de kosten van het plan helemaal zelf op te brengen is er een verzoek om financiële steun gedaan aan de gemeente Leiden, de Rijks dienst voorde Monumentenzorg, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Het kerkbestuur is sinds 1062 eigenaar van de bij de kerk behorende toren. Aan het eind van de zestiende eeuw, om precies te zijn in 1598 werd de toren uitgerust met een carillon bestaande uit totaal zeventien klokken. Die situatie bleef tot 1714 gehandhaafd. Daarna is het carillon versmolten tot twee luidklokken. In de Tweede Wereldoorlog zijn de klokken door de Duitse bezetter en gebruikt in de oorlogsindustrie. Uit een recent gehouden historisch onderzoek is gebleken dat het uit 1598 daterende uurwerk, op enkele onderdelen na, nog steeds in de toren aan wezig is. In 1962 is met een subsidie van een speciaal voor dat doel opge richt klokkenfonds opnieuw een speelwerk en de toren aangebracht. Dit carillon is voor het kerkbestuur een grote zorg, omdat het onderhoud, bij gebrek aan geld, de laatste jaren achterwege gebleven is. Omdat langer uitstel van reparatie en vervanging van doorgeroeste onderdelen niet lan ger verantwoord was, heeft het kerkbestuur stappen ondernomen om te komen tot restauratie. De fabrikant van de klokken, de firma Eijsbouts in Asten, heeft een rap port opgesteld, waarin een raming van de kosten is gemaakt. Het herstel van het carillon en de vervanging van de klokkenstoel zal ruim 34.000 gulden kosten, het aanbrengen van een uurwerk en de restauratie van het 16de eeuwse uurwerk en een automatische ophaalinrichting van de ge wichten rond 80.000 gulden. Voorlopig wil het kerkbestuur alleen de eerste twee onderdelen laten uitvoeren. Uit eigen middelen is men in staat daarvoor een bedrag van 9 a 10.000 gulden op tafel te brengen. Het resterende bedrag van bijna 50.000 gulden, zal men proberen bijeen te brengen via een actie onder de paro chianen en andere belangstellenden van de Lodewijkskerk. Men verwacht echter niet dat het gehele bedrag op die manier kan worden ingezameld. Reden waarom men bij rijk, provincie en gemeente heeft aangeklopt om financiële steun. Overigens is de parochiegemeenschap al geruime tijd bezig met de restau ratie van de kerk. Zo werd het gehele interieur van de kerk opnieuw geschilderd en is er een nieuw verwarmingssysteem aangebracht. De to tale kosten, die rond 40.000 gulden bedragen, werden door de parochianen zelf bijeengebracht. Woningen Van der Werfstraat in vrije sector LEIDEN - De negen woningen op de hoek Van der Werfstraat/Lege Werfsteeg worden geen premie koopwoningen. De bouwer en ei genaar van de grond, de firma De Bolster heeft besloten de huizen in de vrije sector te verkopen, hoewel het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening de premie-aanvraag voor deze wonin gen in Maredorp al had De wonin gen zouden dan, exclusief de aftrek voor de premie, maximaal 117.000 gulden kunnen kosten, goedge keurd. De prijzen van de woningen varië ren van 139.500 voor een drieka merwoning tot 206.000 voor een vijfkamerwoning. De woningen zijn gebouwd aan een gemee nschappelijke binnentuin. De bouw is bijna voltooid. Het feit dat deze woningen, die aanvankelijk in de premiesfeer zouden worden verkocht, nu toch in de vrije sector zijn terecht gekomen, is afgelopen maandagavond in de gemeente raad aan de orde gesteld door het raadslid Beijen (PPR/D'66). Hij in formeerde bij die gelegenheid wat de gemeente hiertegen zou kunnen ondernemen. ADVERTENTIE Hel recepl voor warm medeleven, 'n boeket. Uw Fleuropbloemisl zorgt dal uw groei in kannen en kruiken kon Waar dan ook. Fleurop Interflora slaat ei voor in koninginnegracht 135. Den Haag LEIDEN - Er moet een halt wor den toegeroepen aan de vacatu restops en aan het bezuinigings beleid. Bovendien moet "Den Haag" meer geld en personele middelen beschikbaar stellen. Met deze eisen gaan morgen stu denten, wetenschappers en ander personeel van de Leidse universi teit de straat op om een demon stratieve optocht te houden. De tocht begint om twaalf uur in het Van der Werf-park en eindigt bij het bureau van de universiteit aan de Stationsweg 46. Daar zal een "meeting" worden ge houden met een enkele toespraak. De demonstratie komt cp een moment dat de discussies over de vacaturestops en bezuinigingen aan de Leidse universiteit nog volop aan de gang zijn. Het begon allemaal in maart van dit jaar toen de leiding van het bureau en het bestuur van de faculteit sociale wetenschappen een vacaturestop afkondigden; vacatu res mochten niet meer worden opge vuld. Dat gebeurde vooruitlopend op een even tuele beslissing hierover door het col lege van bestuur, dat al had laten door schemeren dat er maatregelen te ver wachten waren. In de maanden januari en februari waren de personeelsbudget ten van het bureau en de faculteit name lijk flink overschreden en dat zou bete kenen dat de universiteit aan het eind van dit jaar met een onaanvaardbaar te kort zou komen te zitten. De vacaturestops bij het bureau (admini stratie etc.) en de faculteit wekten grote verontwaardiging bij studenten, we tenschappelijk en niet- wetenschappelijk personeel. Een pro testbijeenkomst in april was het gevolg. Er werd een resolutie aangenomen, waarin geëist werd dat de vacaturestops onmiddellijk zouden worden ingetrok ken. Ook moest er in Den Haag op meer middelen worden aangedrongen. En kele dagen na de bijeenkomst werd de resolutie, voorzien van zo'n 875 handte keningen, aangeboden aan het college van bestuur. Meerjarenafspraken Het probleem van de vacaturestops en be zuinigingen is voor een belangrijk deel terug te voeren op het nogal ingewik kelde systeem van de meerjarenafspra ken. Dat zijn afspraken tussen het col lege van bestuur enerzijds en de centrale diensten en faculteiten anderzijds. Door deze meerjarenafspraken wist de uni versiteit tot nu toe jaarlijks - zij het tijde lijk - personele middelen over te hou den. De diensten en faculteiten konden tot dusver elk jaar opnieuw van deze "rek" in de middelen profiteren. In dat opzicht zou men dus kunnen spreken van een doelmatig personeelsbeleid. Met het geld dat men overhield konden de diensten en faculteiten tijdelijk extra personeel aantrekken. En dat gebeurde ook wel. Alleen werd dat personeel hier en daar niet als tijdelijk personeel inge past. En dat kwam weer door het chroni sche personeelsgebrek waarmee diverse diensten en faculteiten te kampen had den. Het "boventallige" personeel werd dus als blijvend personeel ingezet, waardoor het op een gegeven moment niet meer gemist kon worden. Toen de gemiddelde salarislast van de universiteit als gevolg van de Haagse be zuinigingswoede vorig jaar met onge veer 4 procent omlaag moest, zat men dan ook met de gebakken' peren. Het bleek dat het bureau niet minder dan twintig tot dertig "manjaarequivalen ten" teveel had en ook de faculteit so ciale wetenschappen had de grens van het toelaatbare overschreden. Een vaca turestop was het gevolg. Bezuinigingen Inmiddels is binnen het bureau meege deeld dat tijdelijke aanstellingen die dit jaar aflopen, tot uiterlijk december zul len worden verlengd, indien dat nood zakelijk is. Met sociale wetenschappen is het college van bestuur overeengeko men dat er met ingang van september zes niet-wetenschappelijke plaatsen mogen worden opgevuld en dat vacatu res van student-assistenten (die onder wijs geven) pas per 1 september weer mogen worden bezet. Intussen zijn er ook bij geneeskunde en wiskunde en na tuurwetenschappen bezuinigingsmaat regelen in deze sfeer gemomen. Het is zelfs niet denkbeeldig, zo werd enkele weken geleden van de zijde van het col lege van bestuur meegedeeld, dat er straks voor de hele universiteit een vaca turestop komt. De studenten, het wetenschappelijk en niet-wetenschappelijk personeel, die morgen de demonstratie organiseren, vinden dat allemaal onaanvaardbaar. "Dit", zo lieten enkelen van hen gisteren weten, "omdat de vacaturestops ten koste gaan van het onderwijs, het onder zoek, de werksfeer en het promotiebe leid". WIM WIRTZ Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Wisseling bij Leger des Heils LEIDEN - De korpsofficier Hayo J. Ruijsink van het Leger des Heils in Leiden is overgeplaatst naar Leeu warden. Hij zal daar met zijn vrouw aan een veelomvattend korpswerk leiding gaan geven. Kapitein R B Poppema, die de lei ding van het korps te Gouda had, is, ook met zijn vrouw, tot opvolger van officier Ruijsink benoemd. Morgen heeft de "commandowisse ling" plaats.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3