"Als ze gaan slopen» ga ik er voor Tunnelplan Engelendaal van de baan? i-eidse agenda Beheer tennishal in Leiderdorp in handen stichting Dader schietpartij gepakt Plannen kunstcentrum doorkruist STAD EN RAND WOENSDAG 8 JUNI 1877 LEIDERDORP - Wanneer de op en afrit van de Rijksweg 4 (Am sterdam - Rotterdam) bij de Hoge Rijndijk komt te vervallen zal de verkeerssituatie in Leiderdorp totaal veranderen. De afsluiting van die op- en afrit, een plan dat geopperd is in de discussie rond de aanleg van Rijksweg 11, on dergraaft het plan van de Leider- dorpse wethouder E. Drenth, om een tunnel over de Engelendaal te bouwen, bijna volledig. De afsluiting van de afrit Hoge Rijndijk behoort tot de meer waarschijnlijke varianten van het aanlegplan voor de Rijksweg 11. Een en ander zou tot gevolg heb ben dat niet alleen de Hoge Rijn dijk aanzienlijk minder druk wordt, maar ook de Persant Snoepweg en de Engelendaal in Leiderdorp beduidend minder verkeer te verwerken krijgen. Stoplichten Intussen hoeft het niet af te hangen van de afsluiting van die afrit, om Leiderdorp te ontlasten van het grote aanbod van vrachtverkeer en de daaraan gekoppelde ge luidshinder, die met name rond de Engelendaal ter sprake is ge komen. Leiderdorp zelf heeft al eens plannen ingediend om de bewegwijzering op de rijksweg zo te maken dat verkeer naar Lei den wordt afgevoerd via de pro vinciale weg 6 (achter De Bloe- merd) en de Willem de Zwijger laan. In dit geval zou met name het meest storende element op de Engelendaal, het vrachtverkeer van en naar de Leidse veemarkt, buiten Leiderdorp omgeleid kunnen worden. Tot nu toe leek dat een tamelijk onwaarschijnlijk plan omdat ge vreesd werd dat het vrachtver keer toch over de Persant Snoepweg en de Engelendaal zou blijven rijden. Nu er binnenkort een serie stoplichten op de Enge lendaal komt te staan - die een flinke barrière vormen - en er ook verkeerslichten komen op de kruising Hoge Rijndijk/Persant Snoepweg bij de Leiderdorpse brug - is de route achter De Bloemerd om weliswaar nog steeds een omweg, maar wel een weg zonder hinderlijke stoplich ten. De aanleg van de stoplichtinstalla tie op de Engelendaal, de veran dering van het stoplicht op de kruising Persant Snoepweg/Van der Valk Boumanweg en de aan leg van stoplichten bij de Leider- dorpse brug wachten alleen nog op goedkeuring van het Rijk. Die goedkeuring wordt binnen en kele weken verwacht. Het Rijk draagt voor negentig procent bij in de kosten van de installaties. Wat voorlopig blijft is het sluipver- keer, dat via de Lage Rijndijk Leiderdorp binnenrijdt. Dat zou kunnen - worden ondervangen met het al eerder geopperde plan om de Doesbrug af te sluiten voor zwaar verkeer, waardoor de toe gang tot Leiderdorp vanaf die kant geblokkeerd wordt. Vracht verkeer vanuit Koudekerk, Ha- zerswoude en Alphen zal dan via de Hoge Rijndijk rijden. Het kan dan via de Persant Snoepweg naar de provinciale weg 6 geleid worden om daar op de "vracht wagenroute" uit te komen. Plan Drenth Een dergelijke oplossing betekent een fikse aantasting van het "plan Drenth". Wethouder Drenth lan ceerde enkele maanden geleden het plan om over de Engelendaal een tunnel te bouwen, met daarop woningen, om zo de ge luidshinder van met name het vrachtverkeer op die weg tegen te gaan. Wanneer de nieuwe stop lichtinstallatie is gerealiseerd waardoor het vrachtverkeer vrijwel vanzelf naar de provin ciale wegen vijf en zes geleid zal worden, neemt die geluidshinder aanzienlijk af. Deze zal ter plaatse dan weliswaar nog hoog blijven, maar niet extreem, zoals nu het geval is. Wethouder Drenth zelf verwacht overigens niet dan een en ander "concurrentie" voor zijn plan zal betekenen. "Geluidshinder wordt niet alleen veroorzaakt door vrachtverkeer, maar ook door personenauto's en het zal bij de Engelendaal dan ook wel altijd een herrie blijven", aldus de wet houder, "Daarom blijft terugd ringen van de geluidshinder noodzakelijk. Rijksweg Intussen wordt Leiderdorp door een ander "gevaar" bedreigd: met name door het plan om de Rijksweg 4 te verbreden tot zes banen. Al eerder heeft wethouder Drenth gewezen op de onverantwoord hoge geluidsoverlast, die het ver keer op de weg, zoals hij er nu ligt, veroorzaakt - met name in de wijken die dicht bij de rijksweg liggen. "Verbreding van die weg", aldus Drenth, "Zou een onverantwoordde verhoging van die geluidsoverlast zijn en daar zitten we niet op te wachten. We blijven er daarom bij alle be stemmingsplannen van uitgaan dat die weg vierbaans blijft". Ook voor het, nog zeer vage, pro vinciale plan om de baan Leids- chendam - Roelofarendsveen achter de Oranjewijk om te laten lopen is Drenth niet te vinden. "Officieel weten we daar zelfs nog niets van, maar als je dat gaat doen komt de Oranjewijk "tussen twee vuren" te liggen en daar voel ik niets voor". HANS MEIJER Woensdag Kennedylaan 1L LEIDERDORP - Alle plannen voor de vestiging van een galerie of kunstenaarscentrum in de vroegere herberg op de hoek van de Bruggestraat en het Jaagpad lijken bijna letterlijk in het water te vallen. Het plan van de provincie, om de Oude Rijn te verbreden en tegelijkertijd een fietspad langs de Oude Rijn aan te leggen zal namelijk ten koste gaan van dat pand. Een stuk ervan zal moeten worden afgebroken. Rien van der Nat: doorwaadbare plaats i LEIDERDORP - De Leiderdorpse commissie voor onderwijs, sport en cultuur is er gisteravond, na een uitvoerige discussie, in geslaagd een advies te geven over het ge bruik- van de tennishal, die de ten nisclub De Munnik gaat bouwen aan de Hoogmadeseweg. De hal zal worden beheerd dooreen stichting, die ook de verdeling van de ruimte regelt. De hal zal wordne beheerd door een stichting, die ook de ver deling van de ruimte regelt. De ge meente zal in de voorwaarden voor het garanderen van de lening, die voor de bouw gesloten moet wor den, de belangen van andere sport verenigingen veilig stellen. Dat laatste was voor de commissie een moeilijk punt, dat is ontstaan door het feit dat behalve de tennis vereniging De Munnik ook nog twee andere sportverenigingen ge bruik van de hal willen maken. Doordat de bouw van een sporthal in Leiderdorp waarschijnlijk nog enkele jaren op zich zal laten wach ten zijn de korfbalvereniging Velo- citas en de hockeyclub Alecto in ernstige moeilijkheden gekomen. Goede hoop Aanvankelijk had Leiderdorp wel goede hoop op de snelle bouw van een sporthal. Nu Leiderdorp geen middelbaar onderwijs krijgt gaat de bouw van de sporthal voorlopig niet door, omdat het onderwijs een noodzakelijke pijler voor de exploi tatie is. De hal zal nu in de nieuw bouwwijk "Buitenhof' gereali seerd worden en dienst doen als gymnastiekruimte voor de ver schillende lagere scholen. De bouw van die hal laat echter nog tenmin ste vijfjaar op zich wachten. Intussen heeft Leiderdorp geen ac commodatie voor micro-korfbal en zaalhockey en omdat Leiden heeft meegedeeld het gebruik van de Groenoordhallen door verenigin gen van buiten Leiden terug te zul len dringen, doemden levensgrote moeilijkheden op. Het zag er naar uit dat Velocitas zijn thuisweds trijden dit seizoen in Lisse zou moe ten gaan spelen. Moeizaam Met de bouw van de tennishal is dan nu toch, hoewel moeizaam, een oplossing geyónden, door Alecto en Velocitas gebruik te laten ma ken van die hal. Deze is echter eige ndom van De Munnik en verschil lende leden van de onderwijscom missie, onder wie de heren Verdier (CDA), Reugebrink (CDA), Beze- mer (PvdA) en mevrouw Gehner (WD), zeiden alleen te vrezen dat de positie van Alecto en Velocitas erg onzeker wordt. Allen droegen oplossingen aan om die positie te garanderen, variërend van een goed huurcontract tot aanpassing van statuten van de beherende stichting en zelfs de vorming van een totaal nieuwe stichting met daarin evenredige vertegenwoor digingen van Alecto, Velocitas, De Munnik en de gemeente. Wethouder mevrouw Tichler bleef bij het aanvankelijke plan om de gemeente de hal te laten huren, ten behoeve van de beide sportvereni gingen, en om via de garantie voor de geldlening voorwaarden voor de positie van de beide „gastvereni- gingen" in te bouwen. De commis sie ging daar, met uitzondering van de heren Verdier en Reugebrink, mee akkoord. Dat betekent dat de drie mooist- gelegen ateliers aan de Rijnkant moeten verdwijnen: een ernstige aantasting van het hele plan. Ook komt er dan niets terecht van het voornemen om de „doorwaadbare plaats", zoals die daar vroeger was, weer in ere te herstellen. Ongeveer een jaar geleden kwam de Leiderdorpse graficus Rien van der Nat met een plan op de proppen om van het pand, waarin hij zelf woont, een soort kunstenaarscen trum te maken. Op de benedenver dieping zouden ateliers komen voor allerlei kunstenaars en bij voorbeeld handwerklieden zoals de stoelenmatter, die er nu al een plaats heeft gevonden. In de ge meenteraad was men enthousiast over het plan, maar Leiderdorp heeft nauwelijks financiële midde len om het pand op te knappen. Ook de Rijksdienst voor Monu mentenzorg bleek niet bereid een eventuele restauratie te subsidië ren. Daarom zijn Rien van der Nat en enkele anderen nu zelf maar be gonnen met het opknappen van de benedenverdieping van de woning, die in september klaar moet zijn. Dan moet aan de voorzijde - aan de kant van de Hoofdstraat - de galerie „De Hollandsche Tuvn" geopend worden met een tentoonstelling waaraan in ieder geval Rien van der Nat zelf en de Oegstgeester kunste- naresse Jetty Wery deelnemen. Zij maakt keramiek. Ondanks de drei ging van afbraak van een deel van het pand wordt er naarstig doorge werkt om de galerie op tijd klaar te krijgen. Rien van der Nat heeft verder het idee geopperd om de vroegere „doorwaadbareplaats" weer in ere te herstellen. Aan het einde van de Bruggestraat ligt nu een oud brug- gehoofd, dat de plaats van vroegere brug op die plaats keert. Daarvoor echter was e „doorwaadbareplaats" en Van der Nat wil - in plaats van een oplo pende weg naar het bruggehoofd, het wegdek weer laten zakken en langzaam af laten lopen naar het water. Daar zouden dan kunstena ars kunnen werken. De overbuurman van Van der Nat - reclameman Van Brussel - heeft in tussen aangekondigd in het ach terste deel van zijn drukkerij een wijnproeflokaal te maken, met een terrasje. Het verkeer - nu nog alleen wandelaars - kan als dit plan door gaat het Jaagpad bereiken dooreen steegje aan de andere kant van Riens huis. Dat zou ook kunnen wanneer de provincie bereid is het fietspad tot aan, en niet langs het huis van Van der Nat te laten lopen. Het plan om een stuk van het huis af te breken uit de Leiderdorpse monumentencommissie, die er niet zoveel bezwaar tegen heeft om een stukje op te geven, waardoor de rest van het pand behouden kan blijven. Maar het huis van Van der Nat heeft een rijke historie. Het staat er al sinds de veertiende eeuw. Aanvan kelijk was het woonhuis, maar later ook herberg „De Hollandsche Kennedylaan lij Oegstgeest, informa tieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werkavond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis. Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30 uur vm-12.30 uur nam. Stadhuis, commissie algemene bestuur lijke aangelegenheden. 8 uur nam.; frac- tieverg. PvdA, 8 uur nam. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, Ledenver gadering vakbonden over de Leidse Ap paraten Fabriek, 8 uur nam. Donderdag Tuyn" en boerderij. Het heeft zelfs een tijdje als raadszaal dienst ge daan, was hotel, bood huisvesting aan de Detailhandelsschool en de Leiderdorpse dienst gemeente werken. Met de naast gelegen Bruggestraat en het er achter lo pende Jaagpad vormt het een van de meest karakteristieke plekjes van Leiderdorp, dat Van der Nat niet zomaar wil opgeven voor de aanleg van een fietspad: „Als ze hier gaan breken ga ik er vóór lig gen". HANNEKE MEIJER Aan de Pedagogische Akademie "De La Salle" in Heemstede be haalden de acte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwij zeres), de hoofdacte: J. C. T. Au- gustinus en A. M. C. Bakker, Sas- senheim; C. J. M. Bruggeman, Lis- se; J. E. A. M. Commandeur, Noordwijk aan Zee; J. M. J. van Duin, Noordwijkerhout; Y. F. A. van der Eerden, Lisse; J. A. T. Kie- boom, Lisse; J. C. Leenes, Noord- wijkerhout; R. A. J. van Lierop, Hil- legom; M. A. E. v.d. Ploeg, Hille- gom; M. A. W. Vermeij, Lisse; W. J. A. M. Beenakker, Nieuw Vennep; S. L. C. Bergman, Noordwijker- hout; H. M. van der Meer, Noord- wijk; A. M. Mertens, Noordwijk; R. Visser, Hillegom; T. J. R. van Went, Noordwijk; P. M. van den Wilden berg, Lisse, C. J. J. van der Zwet, Sassenheim. Dirk van Santhorst (hier bij burgemeester Detmers) ZOETER WOUD E - Met de opening van de Braderie op het Watertje beleefde Zoeterwoude één van zijn hoogtepunten in de viering van het 700-jarig be staan. Dirk van Santhorst in hoogst eigen persoon kwam even overwippen uit de grijze historie, om burgemeester Detmers en de burgers van Zoe terwoude te begroeten. Nadat de burgemeester de braderie of ficieel geopend had, trok hij samen met Dirk van Santhorst het Watertje over. Een Watertje dat door de plaat selijke middenstand was ver anderd in een lange, kronke lende marktplaats. Werkelijk honderden mensen begaven zich op het oudste en meest ka rakteristieke stukje Zoeter woude. Aan de zijde van het wa ter waren ongeveer 50 markt kramen neergezet. De meeste Zoeterwoudse middenstanders verkochten er hun waar aan een talrijk en gezellig publiek. Er was voor iedereen wel iets te beleven, want er was van alles te koop. Van antiek tot fruit en van sieraden tot aan een glas bier. Men kon er ook zien hoe er aan een spinnewiel wol gesponnen werd, terwijl verderop een pot- uit de grijze historie overgewipt. tebakker met zijn werk bezig Ook de gewone bakkers hadden het druk met speciale lekkerni jen. De boerenblaaskapel hield er met zijn muziek de stemming goed in. Vanmiddag om 3 uur werd de nu al succesvolle bra derie voortgezet. A.s. zondag, de sluitingsdag van de festiviteiten, heeft de Coórdinatie-commissie een verrassing in petto voor de ge hele Zoeterwoudse bevolking. Iedereen wordt verzocht te voet, 's avonds omstreeks ne gen uur op het Molenpad aan wezig te zijn. Aldaar zal dan als eindë van Zoeterwoude 700 een enorme happening plaatsvin den. Wat er staat te gebeuren, werd nog niet bekend gemaakt. Watertoren is niet te koop VOORSCHOTEN - De voormalige watertoren aan de Papelaan wprdt niet verkocht aan de Stichting Mi lieuwoningen te Leidén. Wethou der Oosterbaan deelde de drie raadscommissies gisteravond mee dat deze Stichting een bod van f95.000,- gedaan heft op de toren om deze te gebruiken als proefpro- jekt voor zonnewarmte. De gemeenteraad heeft echter vo rig jaar een sloopvergunning afge geven. De watertoren kan voor de watervoorziening niet meer ge bruikt worden en verkeert in een slechte staat van onderhoud. Om dat bij de toren ook nog 1500 m2 •grond zit, meende o.a. de heer Ie- stra (PCC) dat de prijs te laag is. Het argument dat de doorslag gaf om de verkoop niet door te laten gaari was van planologische aard. Indien de spoorwegovergang in de Papelaan gereconstrueerd wordt, dan staat de watertoren waarschijnlijk een goede verbreding van de Papelaan in de weg. De wethouder kreeg wel de vrijheid om te bezien of de toren eventueel verhuurd kan worden aan de Stich ting, de meerderheid ziet echter slopen van de toren als een goede oplossing om van het onderhoud af te komen. Pieterskerkhof 19, Architektenburo, gratis advies, 8-9 uur nam., tel. 142771. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-caféavond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal, Leidseweg 33, Voor schoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden- bond. 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. Stadhuis, informatieve raadsvergade ring projectgroep binnenstad, 7.30 uur Gemeentehuis Warmond, economische aangelegenheden, 7.30 u nam.; gemeenteraad, 9 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, Gemeentehuis Oegstgeest, verkeer en vervoer, 8 uur nam. Aula Noord-Hoflandschool, hoorzitting Rijksweg 11, 8 uur nam. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hoge ndorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw, Bin nenstad, Gerecht 10, tel. 143503, woe. 16.30-17.30 uur. Noord, van Hogendorp- straat36, tel. 144912, m?. 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, tel. 149726, di. 10.30—11.30 uur. Morskwartier, Morsch- wijk Topaaslaan, tel. 761196, woe. 10.00-11.00 uur. Tuinstadwijk, Herens traat 45. tel. 144112, vr. 10.30-11.30 uur. Stadhuis. Stadhuisplein, tel. 145344, do. 17.30-19.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen, dag. van 14-16.30 uur, di., informatie middag; woe., klaverjassen, wóe en vr. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum LEIDEN - De Leidse politie heeft de dader aangehouden van de schietpartij in de Haarlemmers traat, waarbij een 18-jarige inwoner van Alphen gewond is geraakt. Het is een 18-jarige Leidenaar, die heeft bekend twee schoten op de Alphe- naar te hebben afgevuurd. De jeug dige Leidenaar, van wie het signa lement bekend was, is in zijn wo ning aangehouden. De schietpartij heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag voorgedaan in de Haarlemmers traat ter hoogte van de Hartebrug- kerk. De schoten werden gelost ty- dens een ruzie tussen een groepje jongelui uit Alphen en een aantal Leidenaars. De ruzie ontstond, toen een voorbijgangster voor hoer werd uitgemaakt. Volgens de politie staat nog niet vast wie dat scheld woord gebezigd heeft, vermoede lijk niet de jongeman op wie werd geschoten. Deze werd in bovenarm en schouder getroffen en moest in het Academisch Ziekenhuis wor den opgenomen. Het vuurwapen is nog niet opgespoord. Met fiets tegen klep vrachtauto LEIDEN - De 57-jarige Leidse me vrouw I. J. M. P. raakte gewond, toen ze gisterochtend op het Be vrijdingsplein met haar fiets tegen de zijklep van een vrachtwagen reed. De vrouw, die een hoofdwond kreeg, zou te laat hebben opge merkt dat de klep van de bij de su permarkt geparkeerde wagen ge opend was. Burgerlijke stand LEIDEN - Overleden: G. van Duijn (1934) man; M. Rietveld (1977) man. Geboren: Sander z v R. J. Knetsch en A. P. M. Turk, Serbil d v C. Durmus en H. Yildiz, Bastiaan z v R. R. Vrijbergen en I. J. de Slegte, Sven-Olle z v H. A. M. Ooijendyken E. J. Guldemond, John, z v J. J. Douwes en J. H. Dileman, Annalisa d v P. G. R. Lo Galbo en H. M. M. Vana ken, Cassandra, d v A. H. Verweij en C. W. van den Hoek, Aijan z v M. J. P. van Maren en A. P. van den Berg, Daniël, z v D J. Boon en A. Jongeleen. Getrouwd: M.O.den Duik en C. J.E.van der Velden, H. J. M. Oomens en Y. M. S. Bentveld. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnefnent 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2