Steekspel rond D'66 tussen PvdA en CDA TURKIJE LOSSER VAN NAVO 'Ook Kennedy en Johnson racisten' Hoeveel sex hoort bij de gehuwde staat? BEMIDDELAARSROL VOOR JAN TERLOUW Hulp Pronk voor Nkomo en Moegabe Licht op groen voor een nieuw zwembad ANDREW YOUNG: WOENSDAG 8 JUNI 1977 VARIA PAGINA 19 DEN HAAG (SP) - D'66 zou de rol van bemiddelaar tussen de PvdA en het CDA krijgen. D'66-fractievoorzitter Terlouw zou gisteren van kabinetforma teur Den Uyl de opdracht heb ben gekregen compromisvoor stellen te maken om de verschil- Men tussen PvdA en CDA over de grondpolitiek, de vermoge- nsaanwasdeling, de onderne mingsraden en de investerings regeling te overbruggen. Terlouw moet nu aan het werk. Zijn bedoeling is "het vertrou wen tussen PvdA en CDA" te herstellen. Ook kabinetsforma teur Den Uyl zelf buigt zich over de hervormingsvoorstellen om PvdA en CDA op één spoor te krijgen. De grote verschillen over het her vormingskwartet staan een goede verstandhouding tussen PvdA en CDA in de weg. Als beide partijen het daarover eens worden, zou veel kou van de lucht zijn. Daarom vindt Terlouw dat er over dit viertal hervormingsvoor stellen "helderheid" moet ko men voordat over andere kwes ties gepraat wordt. Vandaar zijn aanbod aan de formateur om te bemiddelen. Binnen een week hoopt de D'66-kopman zijn tus senvoorstellen aan Den Uyl aan te bieden. Plannen Ecevit: npw HAAG (SP) OlTI de Dlaats van D'66 in het SOESTDIJK - Tijdens het jaarlijkse bejaardendefilé dat gisteren op Soestdijk werd gehouden, ontving konin- UT j gin Juliana uit handen van bejaarden uit het Overijsselse De Krim een lekkernij. tweede kabinet-Den Uyl is een steekspel aan de gang tussen de PvdA en het CDA. De PvdA staat er op dat voor D'66 een plaatsje wofdt ingeruimd in het nieuwe kabinet. De christen democraten staan niet te trappelen om D'66 te laten meedoen. In elk geval vinden zij dat deelname van D'66 ten koste moet gaan van het aantal ministerposten dat de PvdA voor zichzelf opeist. Dit wijzen de socialisten ronduit af. De PvdA houdt vast aan haar eis dat er een socialistisch overwicht in kabinet moet zijn. De drie redenen die kabinetsforma teur Den Uyl voor deelname van D'66 heeft zijn: D'66 is een trouwe steunpilaar van het (eerste) kabinet-Den Uyl geweest en heeft de hoofdlijnen van het regeringsbeleid in de ver kiezingscampagne verdedigd. D'66 heeft voor de verkiezingen steeds gezegd weer een kabinet met PvdA en CDA te willen ISTANBOEL - Bulent Ecevit. de winnaar van de zondag gehouden parlementsverkiezingen in Turkije, heeft in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met het Westduitse tijdschrift „Die Zeit" gezegd, dat de veiligheid van zijn land niet langer uitsluitend afhankelijk mag zijn van de Noordatlantische verdrags organisatie, de NAVO. "Onze nationale veiligheid moet niet langer louter afhangen van de NAVO, dat wil zeggen van de Ver enigde Staten. Wij wensen niet lan ger gebruikt te worden als de spreekbuis van het Westen of als zijn speerpunt", zo verklaarde de leider van de linkse Republikeinse Volkspartij. Het NAVO- lidmaatschap van Turkije zou niet mogen leiden tot vervreemding van de buurlanden. Ecevit zei verder, te zullen streven naar een oplossing van het vraagstuk-Cyprus, die bevredigend zou zijn voor beide partijen. Met betrekking tot het vraagstuk van het Turkse lidmaatschap van de EG, zei de Turkse leider, dat Turkije niet slechts betere regelin gen tot stand moet brengen met de negen van de EG, maar tevens orde op zaken moet stellen in eigen huis en een andere structuur moet ge ven aan zijn Volgens de jongste maar nog steeds niet-officiële uitslag zal Ecevits partij 214 zetels krijgen in de 450 zetels tellende nationale vergade ring - 12 minder dan de absolute meerderheid. De partij van Ecevits rechtse rivaal premier Suleyman Demirel krijgt 189 zetels. Demirel zei, dat het duidelijk is, dat geen partij een duidelijk mandaat heeft gekregen om te regeren en dat weer een periode van coalitierege- ren Turkije te wachten staat. Politieke waarnemers menen, dat Ecevit, die gezworen heeft een re- Y uil verwerking wil stortplaats in Leiderdorp OEGSTGEEST - Er moet, nu de stortplaats Roomburg dichtgaat, een nieuwe vuilstortplaats komen in Leiderdorp. Tot die conclusie kwam men gisteravond tijdens de ledenvergadering van de Algemene Raad Gemeenschappelijke Vuil verwerking voor Leiden en Om streken, gehouden in het Oegs- tgeester gemeentehuis. Dat pro bleem zal bij GS aanhangig worden gemaakt. Verder wil men de hulp van GS in roepen bij het nemen van maatre gelen om het illegaal storten van vuil tegen te gaan. Op dit moment wordt per week zo'n tweehonderd ton vuil clandestien gestort. DEN HAAG (SP) - Minister Pronk (Ontwikkelingshulp) heeft beslo ten opnieuw hulp te geven aan de bevrijdingsbewegingen in Rhode- sië (Zimbabwe). De groepen die onder leiding staan van Kkomo en Moegabe ontvangen ieder een bedrag van een half mil joen gulden. Dit is humanitaire hulp, de "bevrijdingsoorlog" in Rhodesië wordt er dus niet mee be taald. gering te zullen vormen met of zon der een absolute meerderheid, twee mogelijkheden heeft. De eerste, die door de. meeste aanhangers van Ecevits Republikeinse Volkspartij wordt verkozen, zou ?ijn, een min derheidsregering, die bij elkaar naar schatting over 47 zetels zullen beschikken. Indien deze mogelijk heid niet te verwezelijken zou blijken, zou Ecevit gedwongen kunnen worden tot het aangaan van een coalitie met de rechtse, mohammedaans gezinde Nationale Heilspartij. Een dergelijke coalitie werd ook in 1974 gevormd, maar bleek uiteindelijk geen succes te zijn. Vanavond zou CDA-fractieleider Van Agt aan kabinetsformateur Den Uyl laten weten hoe de christen-democraten denken over deelneming van D'66. Formateur Den Uyl wil D'66 er per se bij hebben. Gisteren heeft hij dat D'66-fractieleider Terlouw duide lijk gemaakt. Mocht het CDA vandaag D'66 bot weg als regeringspartner afwijzen, dan is volgens politieke kringen in Den Haag de kans groot dat Den Uyl zijn eerste formatiepoging op geeft. Den Uyl stuurt aan op een progressief kabinet waarvan PvdA, D'66 en CDA deel uit maken. D'66 - dat twee zetels heeft ge wonnen - is een progressieve partij. (In PvdA-kringen ziet men D'66 als een bondgenoot met behulp van wie het CDA tot nog verdergaande 5 geprest kan worden.) IN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN - Uiterlijk op 1 september komen exacte cij fers op tafel over de haalbaar heid van een nieuw zwembad in Voorschoten. Het college van B en W heeft gisteravond in een gezamenlijke vergadering van een drietal raadscommissies het groene licht gekregen om de onderhandelingen hierover te beginnen met de Stevin Ont- wikkelings Maatschappij (S.O.M.). De commissieleden kregen een keuze uit drie mogelijkheden: een zwembad in het Micropoli- sprojekt in de wijk Bijdorp I; aanbouwen van een zwemgele- genheid bij het instructiebad en de bouw van een open- en over- dektbad in de wijk Adegeest. De uitbreiding van het be staande instruktiebad werd verworpen, omdat het huidige instructiebad vrijwel niet meer te herstellen is. Wethouder Oos- terbaan (financiën) berekende dat een exploitatietekort van f 350.000 per jaar te dragen is. Tot dit tekort waren enige bereke ningen opgesteld, welke echter niet openbaar gemaakt werden. De heer Voet van de S.O.M. gaf een verklaring voor het verschil in bouwkosten tussen het bad in Micropolis en dat in Adege est. Het bad in Micropolis wordt ingebouwd en moet daardoor geheel geluiddicht gemaakt worden. De constructie van een dergelijk bad bleek kostbaarder dan dat van een vrijstaand bad. Met de realiteit dat Voorscho ten inmiddels al 35 jaar praat over een zwembad en nooit verder kwam dan een eenvou dig instructiebad dat thans éi- genlijk niet bruikbaar meer is, kwam de commissie na bijna drie uur praten tot de intentie verklaring dat Voorschoten niet zonder zwemgelegenheid kan blijven. De voorlopige kosten voor de bouw van een zwembad door Stevin in het Micropolisprojekt worden geraamd op f 5,- mil joen, de kosten voor een zwem bad in Adegeest op f 4,- miljoen. De eisen gesteld aan het Micro- polisbad zijn veel zwaarder dan die van het bad in Adegeest. Ge tracht zal worden een bad te rea liseren dat voldoet aan de eisen maar zonder luxe. De woord voerder van Stevin verwachtte dat dan de kosten voor beide baden ongeveer gelijk zouden uitkomen. Na zijn gesprek met Den Uyl noemde,Terlouw het „vanzelfspre kend" dat D'66 aan het tweede kabinet-Den Uyl deelneemt. Hij vond het weinig fatsoenlijk dat het CDA nu opeens van D'66 af wil. In CD A-kringen wordt er op gewe zen dat het helemaal niet nodig is dat D'66 meedoet. PvdA en CDA hebben - zonder D'66 - een royale meerderheid van 102 zetels in de Tweede Kamer. Volgens dë christen-democraten is D'66 „een lelijke sta-in-de-weg" die alleen maar zetels kost. Maar als de PvdA er op staat dat D'66 meedoet, moet ze zelf maar een plaatsje inruimen voor de Democraten, zo is de heer sende CDA-opvatting. De CDA-top staat een kabinet voor ogen met acht progressieve minis ters en acht CDA'ers, waarvan Den Uyl ministerpresident is. De PvdA daarentegen stuurt aan op een kabinet-Den Uvl waarin acht PvdA-ers, één D'66-er en zeven CDA-ers zitten. In zo'n opzet heb ben de socialisten - dankzij de dubbeltellende stem van premier Den Uyl bij stakende stemmen - al tijd de meerderheid. Ook als de D'66-minister samen met de christen-democraten één front maakt tegen de PvdA- bewindslieden. Dit is het CDA „te gortig", zo werd gisteren gezegd. In het uiterste ge val willen de christen-democraten genoegen nemen met een 7- 1-7-verdeling: zeven PvdA-ers, één D'66-er en zeven CDA-ers. Wilhelmina-beeld DEN HAAG (ANP) - Nog dit jaar wordt in het gebouw van de Tweede Kamer een beeld geplaatst van koningin Wilhelmina. Het beeld, een replica van het Wilhelmina-beeld in Rotterdam, wordt geplaatst in de zogenoemde anti-chambre, waar gistermiddag een borstbeeld werd onthuld van oud-premier mr. P.S. Gerbrandy. Het borstbeeld is geschonken door de AR-partij. WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young heeft gisteren ge zegd dat ook de oud-presidenten Kennedy en Johnson „racisten" kunnen worden genoemd, aan gezien zij Afrika in hun buiten landse politiek al even stiefmoe derlijk hebben behandeld als hun opvolgers Nixon en Ford. Rofid Young, zelf een neger, is grote deining ontstaan doordat hij Nixon en Ford in een vraagge sprek met Playboy „racisten" noemde. Young werd gisteren gehoord door de commissie voor buitenlandse betrekkingen van het Congres. Enkele uren later zou hij naar het Witte Huis gaan voor een onder houd met president Carter. Woordvoerders" van het Witte Huis ontkenden overigens dat Young „op het matje" moest ko men. Young herhaalde dat zijn woorden niet los mogen worden gezien van hun context - een waarde oordeel over de Amerikaanse Afrika-politiek in het recente ver leden. Hij ontkende Nixon en Ford pers oonlijk te hebben willen beledi gen. „Ik definieer het begrip ra cisme als een soort ongevoelig heid voor culturele verschillen", zei Young toen hij door een aantal Republikeinse commissieleden door de mangel werd gehaald. Toen een van de Republikeinen Young daarop vroeg of deze defi nitie dan niet ook van toepassing is op de (Democratische) presi denten Kennedy en Johnson, antwoordde Young: „Dat klopt, maar ik stel geen belang in het uit de sloot halen van oude koeien". Hoewel de Republikeinen sterk aandringen op Youngs aftreden, lijkt het Witte Huis vooralsnog geen consequenties te willen verbinden aan het Playboy- interview. Young is een persoon lijke vriend van Carter en kan een potje bij hem breken. Algemeen hoort men de theorie dat Young extra krediet geniet omdat hij een exponent is van het zwarte kie zerscorps dat Carter vorig jaar aan de winst hielp. Young zelf heeft gezegd dat hij bereid is zijn functie neer te leggen als Carter vindt dat hij niet langer kan wor den gehandhaafd. „Het moet niet zo zijn" zei Young „dat ik er ge makkelijk van af kom vanwege de zwarte kiezers". Na afloop van zijn gesprek met Car ter zei een opgewekte Young dat de president hem geen standje heeft gegeven. „Hij heeft me ook niet gezegd dat ik m'n mond moest houden", aldus Young. Het onderhoud had niets te maken met het Playboy-interview als zondanig, maar ging over Youngs Afrika-trip zodanig, algemene zaken zijn VN-werk betreffende. Zeventien christelijke vrouwen verenigingen in ons land, verenigd in het oecumenisch Vrouwencon tact, hebben de Indonesische ad miraal Sudomo (die christen is) een brief geschreven, waarin zij drin gend vrijlating vragen voor alle vrouwen die al jaren om politieke redenen gevangen zitten. In deze brief vragen de vrouwen zich af, hoe het mogelijk is, dat Indonesië zovelen gevangen houdt zonder dat er een proces tegen hen is gevoerd. Immers, het land pretendeert een rechtstraat te zijn. De verenigingen maken zich vooral zorgen om die vrouwen die eind vo rig jaar van de vrouwengevangenis van Semarang zijn overgebracht naar een andere gevangenis, waar zij,in een volstrekt isolement moe ten leven. O Het rk pastorale team van de Utrechtse binnenstad heeft een verzoek van de conservatieve be weging "Confrontatie" afgewezen om over een kerk in Utrecht te mo gen beschikken voor de herden king van haar 12V2-jarig bestaan. Het team vreest, dat de toch al zo gevoelige verhoudingen in de Utrechtse binnenstad daardoor zouden worden verstoord. "Con frontatie" is "bijzonder gekwetst' door deze afwijzing. Om de 9 gereformeerde kerken in het gebied Amsterdam beter toe te rusten tot getuigenis en dienst in de samenleving van de stad, besloot de regio Amsterdam van deze ker ken onlangs tot invoering van de functie van "agglomeratie- predikant". Voor deze functie is nu benoemd dr. C. H. Koetsier (44), sinds 1969 landelijk secretaris voor ontwikkelingssamenwerking van de Geref. Kerken. Hij zal 1 novem ber als zodanig in dienst treden. Hem zal een grote vrijheid worden gelaten om dit experiment inhoud te geven. Hij begint met enig wijk- werk, om de problemen van de grote stad nader te leren kennen, maar zal zich, evenals bij ontwikke lingssamenwerking, in feite blijven bezighouden met de vragen van kerk en samenleving, alleen nu op kleinere schaal. O Hervormde Kerk: beroepen te Kruiningen J. H. Dorgelo Souburg, te Hoorn J. G. Barnhoorn Hauler- wijk, te Zeist C. den Boer Wagenin- gen; aangenomen naar Stadskanaal kandidaat A. Mulder Vries, de be noeming tot legerpredikant kandi daat H. van den Berg Utrecht; be dankt voor Nieuw-Weerdinge A. Meijeringh Nijland. Geref. Kerken: Beroepen te Leeuwarden A. P. Ma rais Purmerend; aangenomen naar Amsterdam-C. B. Borreman Em- men, naar Zutphen P. Paulus Scha rend ij ke. Gaullisten LONDEN (SP) - In het algemene spraakgebruik betekent „samenle ven als broer en zuster" dat je niet met elkaar naar bed gaat. Maar wat is nu „samenleven als man en- vrouw?" Door Katherine Whitehorn In Engeland gebruikt de wet het onaantrekkelijke begrip „samen wonen". De bokkesprongen, die de wet maakt om te bepalen, wat dat woord nu precies betekent, zouden grappig zijn als ze niet vaak zo tra gisch waren en als ze niet onlangs een nieuwe wending hadden ge kregen door een verandering in de Engelse immigratie-bepalingen. Jarenlang werd „samenwonenr" slechts in verband gebracht met al leenstaande moeders die een bij standsuitkering krijgen. Maar als de vrouw een minnaar krijgt, willen de autoriteiten niet graag geld uit betalen aan een - in hun ogen, maar niet officieel - getrouwd stel. Dat zou niet eerlijk zijn, zeggen zij, te genover diegenen die net boter briefje hebben getekend. Dus gaat de staat buitengewoon ver om er achter te komen of twee men sen zich feitelijk als een getrouwd stel gedragen. Ambtenaren klim men zelfs in bomen om een blik in de slaapkamers te werpen; zij on dervragen de kinderen en informe ren by de buren die hen meestal ook al van tevoren getipt hebben. Volgens die opsporingsambtena ren gaat het hun helemaal niet al leen om de „sex", maar uitsluitend om de financiële ondersteuning. In de praktijk blijken ze echter toch liever vragen te stellen over „sex" dan dat ze zich met het vervelende „Wie betaalt voor wat?" bezighou den. En er zijn tragische gevallen bekend van vrouwen die weken of maanden zonder geld zaten, ook al stelde een rechtbank later in hoger beroep vast dat ze helemaal niet s- amenwoonden. Vooral weduwen hebben het moei lijk, want zij nemen wel eens een huurder in huis om eventuele in brekers af te schrikken of om de huur te kunnen opbrengen. Als er dan een of andere verhouding tus sen beiden ontstaat, kan de vrouw grote moeite hebben met het bewijs dat de huurder weliswaar niet afke rig is van een nummertje op de sofa maar dat hij evenmin van plan is om haar vijf kinderen te onderhou den of het dak te repareren. Pogingen om uit te zoeken of er werkelijk sprake is van een huwe lijk, als de betrokkenen dat ont kennen, gaan nu gepaard met even krankzinnige speurtochten naar niet-gehuwden die juist beweren- dat ze wel getrouwd zijn. Recht Het begon toen, onder luid applaus van feministen, het Britse parle ment bepaalde dat een vrouw met een niet-Engelse echtgenoot even veel recht had om hem naar Enge land te halen als een Engelsman met een buitenlandse echtgenote. Dat betekende een geweldige kans voor iedere vader om een neef, vriend of zakenrelatie, die hij het land wilde binnenloodsen, met zijn Britse dochter te laten trouwen. Je zou zeggen dat dit voor Aziaten niet erg opzienbarend is, omdat door de ouders opgelegde huwelijken in India en Pakistan normaal zijn. De moeilijkheid is dat ook de Azia tische meisjes die lang genoeg in Engeland hebben gewoond „Brit se" ideeën over een vrije huwe lijkskeuze hebben opgedaan. En de regering die deze huwelijken be schouwt als een geheimzinnige Aziatische zwendel, probeert erachter te komen of dit al dan niet „echte" huwelijken zijn. Dus han gen de ambtenaren opnieuw in de bomen, ondervragen ze de buren en vallen ze de huizen binnen om toch maar een blik op het bed te kun nen werpen. Hun waakzaamheid zorgt er mis schien voor dat de echtgenoot het raadzamer acht om naar bed te gaan met zijn immigratie-bruid. Maar dat idee zal wel niet bij de ambtena ren zijn opgekomen, die eerder ach terdochtig dan subtiel zijn. Dus is het voor die arme zielen moeilijk uit te maken wat nu precies een „echt" huwelijk is. Betekent het sex? En dat in de jaren zeventig? Dat zou eerder een mop zijn. Betekent het dat de vrouw bepaalde huishoude lijke taken heeft? In een modern vrij huwelijk zou je bijna kunnen zeggen dat een vrouw eerder de hemden strijkt van de man die juist haar echtgenoot niet is. Betekent een „echt" huwelijk dat de man zijn vrouw financieel moet onderhou den? Talloze veel lanterfanters - of kunstenaars - zouden bij het idee alleen al een- diepe zucht slaken. Of betekent een „echt" huwelijk misschien toewijding, vriendelijk heid of kameraadschap? Als je het huwelijk op die manier definieert, kun je even waarschijnlijk tot de conclusie komen dat de man mét zijn hond is getrouwd. Misschien moet de ambtenarij nog eens een brochure uitbrengen waarin normen zijn opgesteld voor een sex-bemoeial. Het boekje zal niet alleen de toestand van het bed moeten beschrijven, maar ook wie het opmaakt, wie het pasteitje in de ijskast heeft klaar gemaakt, of het kind de huurder „oom" noemt (in de omgekeerde situatie bestaat er zelfs een nog ingewikkelder ver houding), of ze samen naar het TV- journaal kijken en of ze samen eten terwijl ze samen naar het journa al kijken. Maar als we bedenken dat kaarsen pas een paar jaar geleden werden afgevoerd van de standaardbere kening van kosten van levenson derhoud, is het twijfelachtig of ook met dit boekje de Britse ambtenarij met zijn tijd meegaat. OBSERVER DIENST willen baas in eigen huis zijn PARIJS (Reuter/DPA) - De Franse gaullistische partij (RPF), grootste parlementaire steunpilaar van de regeringscoalitie, wil nader natio naal en internationaal beraad alvo rens akkoord te gaan met recht streekse verkiezingen voor het Eu ropese Parlement. De gaullisten zijn van mening dat het wetsvoorstel van de regering de eigen Franse souvereiniteit in on voldoende mate waarborgt. Wan neer de nationale vergadering vol gende week gaat praten over het regeringsvoorstel zal de RPF- fractie een motie indienen met het voorstel er pas in een later stadium over te stemmen. Dit standpunt werd gisteren bekend gemaakt door partijleider Jacques Chirac. Waarnemers beschouwen het gaul listische besluit als een slag in het gezicht van de regering-Barre. Chirac onderstreepte dat hij nu, nog maar negen maanden voor de verkiezingen, niet aanstuurt op een regeringscrisis. Hij beklemtoonde voorts dat de gaullisten niet princi pieel afwijzend staan tegenover rechtstreekse Euro-verkiezingen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19