achter tennisser Yilas Pollentier rijdt zich in rose trui Marianne Heeren: „Ik kon er echt niet meer tegen" Vrij spel m Verrassende zege 'amateur' Thung Voormalige ster in nieuwe rol WOENSDAG 8 JUNI 1977 SPORT PAGINA 13 Ze heeft haar keuze bewust gemaakt. Na een seizoen vol problemen met de bond gaf ze de voorkeur aan plezier boven de ontzeggingen, die topsport nu eenmaal eist. „Eigenlijk had ik het al veel eerder moe ten doen. Het ging gewoon niet bij Pro Patria. Ik heb in die tien maanden niet één keer met plezier getraind. Die harde aanpak, ik kon er niet tegen". „Ik wil best hard trainen. Maar als dat niet in een gemoede lijke sfeer gaat, lijden mijn prestaties eronder. Hans van Zetten is een prima trainer, maar tegen zijn onpersoon lijke benadering was ik niet opgewassen. Hij ziet turnsters als instrumenten, waardoor tijdens de trainingen geen plaats is voor gezelligheid. De meeste meisjes bij Pro Patria weten niet beter, maar ik heb bij de NKGB met zoveel ple zier getraind, dat ik in Zoe- termeer al snel heimwee kreeg", vertelt de nationale kampioene, die maandag avond alweer bij haar oude club trainde. Hoewel Hans van Zetten za terdag door de beslissing van Marianne Heeren (19) werd verrast, zagen velen de breuk toch aankomen. Ik had vooral in het begin aanpassingsmoei lijkheden, maar ben tijdens de trainingen niet voldoende op gevangen. Trainer Hans van Zetten is het daar niet mee eens: „Ik heb veel rekening met haar gehou- Marianne Heeren: niet één keer met plezier getraind. den. Omdat zij slechts eenmaal per week in Zoetermeer trainde voorzag ik problemen. Tijdens wedstrijden bleef Ma rianne niet bij de ploeg, maar ging ze in de kantine een siga retje roken. Dat komt het ploegverband niet ten goede" Mentaliteit „Ook mij", vervolgt de succes volle trainer, „is de reden van Marian's vertrek niet hele maal bekend wel is mij duide lijk geworden dat ze mentaal een nederlaag moeilijk incas- seerd. De concurrentie binnen Pro Patria en het KNGV was natuurlijk veel groter dan bij de NKGB. Daar had ze moeite mee'. „Marianne Heeren is een groot talent. Als ze harder en vaker zou trainen, zou zij de prestatie van Ann Smulders (19de tij dens de Olympische Spelen) kunnen overtreffen. Daar wa ren ook buitenlandse trainers het over eens. Ze was echter niet bereid tot het uiterste te gaan". Marianne Heeren hoopt bij Excelsior en de NKGB ook successen te boeken. Ze is niet van plan te stoppen, al zal haar studie in Tilburg aan de spor- tacademie veel tijd opeisen. „Ik ben het afgelopen jaar bij Pro Patria niet vooruit gegaan. En omdat ik dus nog op het zelfde niveau ben als vroeger bij de NKGB, zie ik de toe komst rooskleurig tegemoet". PARIJS - Als men behoorlijke aanleg voor sport heeft en het de bedoeling is er een goed belegde boterham in te verdienen is het aan te bevelen zich op de tennissport te richten. De prijzengelden rijzen daar hoe langer hoe meer de pan uit en 100.000 gulden voor het winnen van een toer nooi is geen zeldzaamheid meer. Er stappen dan ook steeds meer tennismiljonairs rond, die het al hoog en breed voor hun 25ste levensjaar helemaal hebben gemaakt. In het verleden stond de golfsport erom bekend, dat er zulke „enor me" bedragen met het kunstig slaan tegen het balletje te verdie nen waren en daarna kreeg de voetbalsport het aureool van de rijkdom, maar de proftennissers halen over deze sporten mina chtend de schouders op, evenals trouwens voor de autosport, waarin men alleen maar zijn leven in de waagschaal stelt. Als men een enigszins gearriveerde tenniscrack is, stroomt het geld bovendien ook nog van alle kanten toe van onder nemingen. die via de grote mannen reclame willen maken en daar in het algemeen ook wel de nódige tonnen voor over hebben. Nieuwe figuur Een nieuwe figuur is de laatste tijd nu in tennis-profkringen opgedo ken, de impressario, de rechter hand van een toptennisser, hoewel deze wel zelf nog de inspanningen COL DRUSCIE - De Italiaan Gui- seppe Perletto heeft gisteren de ze ventiende etappe vaxi de Ronde van Italië gewonnen. Het was een rit van 220 kilometer van Conegliano Veneto naar Col Cruscie. Michel Pollentier (Bel), die derde werd, heeft de leiding in het algemeen klassement overgenomen van de Italiaan Francesco Moser. De Ronde van Italië kent na de zeven tiende etappe nog slechts twee kanshebbers voor de eindzege: Francesco Moser en de Belg Michel Pollentier. De overige kanshebbers werden in de eerste van de drie etappes door de Dolomieten duide lijk verslagen. Gianbattaista Ba- ronchelli liep een achterstand op van twee-en-een-halve minuut, de Belg Johan de Muynck staat nu op twaalf minuten en de winnaar van vorig jaar, de Italiaanse veteraan Felice Gimondi op een kwartier. In de komende dagen volgen nog twee zware etappes door de Dolomieten. Dan een tijdrit en verder vlakke rit ten naar Milaan. De uitslag van de zeventiende etappe is: 1. Guiseppe Perletto (Ita) 6.43.35, 2. Mario Beccia (Ita) op 9 sec. 3. Michel Pollentier (Bel) z.t. Het algemeen klassement na de ze ventiende etappe luidt: 1. Michel Pollentier (Bel) 88.05.29, 2. France sco Moser (Ita) op 3 sec. 3. Wladi- miro Panizza (Ita) op 2.01. Milk-race Het opgeven van de Poolse oud- wereldkampioen Ryszard Szur- kowski was de opvallendste ge beurtenis gisteren in de negende etappe van de 'Milkrace', de Ronde van Groot-Brittannië voor ama teurs. Szurköwski kwam ten val doordat een schaap plotseling de weg overstak. Hij raakte daarbij gewond aan het hoofd en aan de benen en kon niet meer verder rijden. Met de leider in het punten klassement kwamen ook de Rus Vladimir Kaminski en de Zwitser Daniel Müller ten val. Zij konden echter de race wel voortzetten. De etappe door Wales (169 kilome ter van Llandudno naar Aberyst wyth) was een zeer rustige rit. Hij eindigde in een massasprint, waarin de Tsjech Kalis de rapste was en Scheuneman en Tak respec tievelijk derde en vierde werden. In de algemene rangschikking veran derde nagenoeg niets. Sajid Goess- ejnov uit de Sovjet Unie vertrekt ook vandaag weer in de leiderstrui. De uitslag van de negende etappe is: 1. Frantisek Kalis (Tsj) de 169 kilometer in 4.25.54, 2. Jan Bieniek (Pol), 3. Bert Scheuneman (Ned), 4. Ad Tak (Ned). Algemeen klassement: 1. S^jid Goessejnov (Sov) 34.36.34, 2. Alf Segersall (Zwe) op 8 sec. 3. Paul Carbutt (Gbr) op 19 sec. 13. Van der Steen 34.39,52, 14. Tak 34.40,41, 45. Scheuneman 35.03,32, 59. Vooys 36.14,13, 60. Van Kollenburg 36.34,57. Ronde van Oostenrijk De Oostenrijker Siegfried Denk heeft gisteren de zesde etappe ge wonnen van de Ronde van Oosten rijk. Het was een rit van Kuhtai naar Mittersell over 139 kilometer. De leiders in de algemene rangschik king spaarden zich voor de zware rit van vandaag, die ondermeer over de Grossglockner voert. Eerste na zes ritten is de Oostenrij ker Rudolf Mitteregger. De uitslag van de zesde etappe is: 1. Siegfried Denk (Oos) de 139 kilo meter in 3 uur, 30 minuten en 3 se conden, 2. Leo Karner (Oos) z.t 3. Friedrich van Löffelholz Wdl) z.t. 7. Langerijs z.t. Algemeen klassement: 1. Rudolf Mitteregger (Oos) 16.26.04, 2. Jiri Konecny (Tsj) op 56 seconden, 3. Leo Karner (Oos) op 1.20, 11. Lan gerijs 16.33,33. van de wedstrijden en toernooien voor zijn rekening moet nemen. De splinternieuwe triomfator van de open Franse kampioenschappen in Parijs, de gefortuneerde Argentijn Guillermo Vilas, heeft een derge lijke figuur sinds enige tijd in dienst genomen. Met het indirecte gevolg waarschijnlijk, dat deze „eeuwige tweede" met vlag en wimpel door het hoog genoteerde Parijse toernooi is gewandeld. De kleine Vilas, zoon van een rijke advocaat, heeft sinds enige tijd de voormalige Roemeense toptennis ser Ion Tiriac in loondienst als zijn „impressario", als zaakwaarnemer, mentale coach en trainer. Tot nu toe was er al een aantal profs dat ergens in Amerika een manager heeft, die allerlei zaken op afstand voor hen regelen, zoals o.a. Tom Okker, maar Tiriac reist overal met zijn werkge ver mee en zorgt er bijvoorbeeld ook voor dat diens rackets piekfijn in orde zijn en de juiste spanning vertonen. Tiriac, nu 39 jaar, vormde destijds met zijn grillige landgenoot Ilie Na- stase een geducht dubbel en samen brachten zij het enkele malen tot de zg. challengeround van de Davis Cup Jaren verkeerde Tiriac ook in het enkelspel internationaal in de voorste gelederen, waar hu, evenals vriend Ilie, bekendheid kreeg door zijn grillen en grollen op de baan. Tiriac, die twee jaar geleden nog in Nederland optrad in de Amro- zcsdaagse toen Tom Okker moest uitvallen, is nu dus secondant van de 25-jarige Vilas. En hij zal daar ongetwijfeld geen burgermanssa laris aan over houden, want bu der gelijke vooraanstaande tennis cracks moet men direct in de orde van grootte van tonnen rekenen. En zo'n salaris verdient een ster als Vi las alleen al door bij voorbeeld een bepaald soort tennisschoenen te willen dragen Vertrouwensman De Roemeen met zijn wilde haren en vervaarlijke snor heeft de laatste jaren ook nog in de Amerikaanse stedencompetitie gespeeld, maar hij acht nu de tijd gekomen om zich in een wat passievere tennisrol op te stellen. Tiriac heeft zich al ge ruime tijd bezig gehouden met het nu en dan coachen van collega's. Zo begeleidde hij zijn landgenoot Na- stase naar de top en stond hij de Italiaan Panatta ter zijde. En ook r tot impressario. Guillermo Vilas diende hij al een jaar of acht van advies in de training en tijdens toernooien. Hierdoor kreeg deze schilderachtige vogel van het internationale tennisleven al een zekere bekendheid ook bij andere spelers, zoals de Spanjaard Manuel Orantes en de Italiaan Paulo Bertolucci. Van velen was hij zo langzamerhand de vertrou wensman geworden. Dat bracht de intelligente Vilas twee jaar geleden al op het idee Tiriac, niet zozeer als trainer, maar als impressario aan zich te verbinden, verbinden, dus niet zonder succes als men op Pa rijs terug kijkt, waar hij in 22 sets slechts 44 games behoefde prijs te geven. Zijn verdere streven is o.m. Woudstra weer beschikbaar ALKMAAR - AZ'67 heeft zich opnieuw versterkt. Middenvelder Jan Peters van NEC zal de komende twee seizoenen de de kleuren van de Alkmaarse UEFA-cupdeelnemer verdedigen. AZ en NEC kwamen gis teravond tot overeenstemming over de transfer van de international. Over de hoogte van het transferbedrag wilde AZ-voorzitter Arie Ligt- hart geen mededelingen verstrekken. Aangenomen mag echter worden, dat het om een bedrag van rond de 800.000 gulden gaat. Met het aantrek ken van Peters heeft AZ de slag van Ajax gewonnen. De landskampioen was eveneens geïnteresseerd in de Nijmegenaar. Vandaag, wanneer Ajax terugkeert van een trip naar Israël, zou er opnieuw worden ge sproken met Peters.... DELFT - Jimmy Woudstra heeft zich weer beschikbaar gesteld voor het nationale basketbalteam. De Nederlandse Amerikaan die het komende seizoen als playing coach gaat optreden voor het Delftse Pio neer/Punch heeft positief gereage erd op het verzoek van bondscoach Jan Janbróers om zich weer bij de selectie te voegen. Een welkome versterking voor de ploeg, die me dio september deelneemt aan de Europese a-kampioenschappen die in België (Oostende en Luik) wor den gehouden. Woudstra had geen interesse om aan de voorberei dende toernooien in Bremerhaven en Luik en de kwalificatieronden in Stockholm en Helsinki mee te doen. Goede leerling En volgens de zelfverzekerde Tiriac moet dat mogelijk zijn. „Guillermo beschikt over een geweldige fy sieke conditie", verklaart hij, „en hij is onvermoeibaar. Bovendien wordt hij nooit humeurig. Hij kan geweldig incasseren en hij is een leerling die wil luisteren. Zo heeft hij bijvoorbeeld uitstekende be nen maar hij gebruikt ze nogal eens verkeerd. En er zijn meer van die kleineringen die correctie behoe ven. Zo loopt hij dikwijls verkeerd op de baan en zijn service moet be ter worden geplaatst. Vooral zijn eerste service sloeg hij nogal slecht. Dat is al een stuk beter geworden, zoals Parijs heeft laten zien. Hij concentreert zich nu ten volle op die eerste service en zo hoort het ook". Tiriac wil nu nog van de baselines peler Vilas een aanvallende speler maken met een gedegen volley. „Hij moet agressiever worden en op de juiste momenten naar het net gaan", vindt Tiriac. En het ziet er, gezien de resultaten van Parijs, naar uit, dat de Roemeen zijn geld als impressario dubbel en dwars te rugverdient. Door Oscar van der Kroon OOSTERHOUT - Marianne Heeren heeft gekozen. Einde lijk voelt de Oosterhoutse turnster zich weer op haar ge mak. Na wekenlang twijfelen brak de nationale kampioene met haar club Pro Patria, daarmee de weg naar een in ternationale carrière afsnij dend. Want nu ze is terugge keerd bij haar oude vereniging Excelsior kan zij niet meer uitkomen voor het KNGV. Bij de Katholieke Bond is slechts een bescheiden rol in de ano nimiteit voor haar weggelegd. NOTTINGHAM - Rolf Thung heeft in het sterk bezette internationale tennistoernooi van Nottingham, dat op gras wordt gespeeld, een zeer verrassende prestatie geleverd in de eerste ronde. Hij kwam tegenover het jonge Engelse talent Buster Mottram te staan en versloeg de Brit met 7-5, 6-4. Mottram heeft in het verleden o.a. al overwinningen behaald op Ashe en Borg en neemt op het ogenblik de achtste plaats in op de Grand Prix- lijst. Voordien had Thung zich al door drie voorwedstrijden gewerkt om het hoofdtoernooi te bereiken. Onze landgenoot heeft juist onlangs beslo ten het proftennis de rug toe te keren en te gaan studeren in september, omdat zijn prestaties het laatste jaar beneden de verwachtingen waren gebleven. Misschien dat hij daarom nu plotseling vrijuit speelde. Louk Sanders kwam niet door de kwalificatiewedstrijden heen. Hij sneu velde in de derde en laatste ronde tegen de Japanner Ken Hirai in drie sets.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13