Memoires van voetbalmandarijn Jan Breedeveld Belangrijke versterking hockeyteam Ton Menken WimGomes in Leiden eerste winnaar van zesdaagse amateurs mmSr Kapingen bedreigen doorgaan TT Assen DINSDAG 7 JUNI 1977 SPORT PAGINA 9 Veertig jaar Memoires van sportbestuurders behoren in dit land tot de zeldzaamheden. Die moet je echt met een lantaarntje zoe ken. Vandaar dat ik zeer ver rast was eind vorige week de memoires in handen te krijgen van Jan Breedeveld: "Herinneringen uit mijn loopbaan als bestuurslid van Lugdunum" Van deze Leidse voetbalclub is Breedeveld 40 jaar bestuurs lid geweest, waarvan 33 jaar voorzitter. Een record dat niet zo gemakkelijk zal worden geëvenaard. Zaterdagf avond) jubileert hij en dan zet hij tevens een punt achter zijn bestuurlijke car rière. Het is welletjes geweest. De laatste vooroorlogse voet balmandarijn stapt op. Breedeveld heeft, met hulp van S. Zwarts, van zijn memoires een smakelijk menu gemaakt waarin belangrijke gebeur tenissen en anecdotes elkaar afwisselen. Prachtig is bijv. het verhaal dat Breedeveld op een dag in de kantine aan de Haarlemmertrekvaart een gordijn wegschoof en daar achter tot zijn verbijstering een drietal vrouwen aantrof dat hun kind de borst zat te geven Jammer is wel dat Breedeveld in zijn relaas nogal schaars is met jaartallen waardoor het moeilijk is te bepalen in welke periode sommige door hem aangehaalde gebeurtenissen plaatsgrepen. Beruchte zaak Breedeveld gaat o.a. uitvoerig in op de niet-doorgegane ver huizing van Lugdunum naar de velden in het Vlietpark (Voorschoterweg). Een be ruchte kwestie die in 1968169' speelde en zeer veel inkt heeft doen vloeien. Lugdunum leek toen als eerste in aanmerking te komen voor verhuizing naar de Vliet, omdat de ter reinen aan de Haarlemmer- trekvaart nodig waren om uitbreiding te geven aan het woonwagenkamp. De kikkers zaten daar trouwens weinig plezierig. Breedeveld was in die tijd tevens lid van de raad van beheer van de Leidse Sportstichting die de drie nieuwe velden aan de Vliet moest verdelen. Lugdunum wilde alle velden van het Vlietpark hebben („om onszelf te kunnen zijn"), de Sportstichting achtte het echter nodig de kikkers inwo ning te geven van een ploeg die aan de Boshuizerkade speeldeEr doemde ten slotte een alternatief op in de vorm van de Kikkerpolder II, maar het was op dat moment nog niet duidelijk wanneer dat veldencomplex er zou komen. Breedeveld doet het nu in zijn ,jierinneringen" voorkomen alsof hij door de Sportstich ting in een vergadering ge prest werd om naar de Kik kerpolder te gaan. Hij schrijft: "Ik werd min of meer gedwongen reeds nu een be slissing te nemen... ik stond voor het blok en kon zelfs geen overleg plegen met mijn be stuur". Dit is tamelijk be zijden de ivaarheid, zoals een duikje in het archief leert. Want wat verklaarde Breed eveld op 23 september 1968? Dit: "Van de sportstichting heb ik destijds een situatie schets van het tweede deel Kikkerpolder meegekregen en die is aan het bestuur getoond. Ik heb toen gezegd dat verhui zing naar de Voorschoterweg wel niet haalbaar zou zijn, Een mooi moment in de bestuurscarrière van Jan Breedeveld (links). Hier overhandigt hij burgemeester Vis de sleutel om het fon kelnieuwe clubgebouw van Lugdunum officieel te openen. dat we het tweede deel Kik kerpolder kregen aangeboden en dat het daar wel opuit zou draaien". Dat klopte ook met wat Sportstichting-voorzitter drs.J. P.v.d. Reyden twee da gen eerder had verklaard: "Aan Breedeveld was een si tuatieschets meegegeven om een principe-uitspraak van zijn bestuur te vragen". Breedeveld is dus helemaal niet voor het blok gezet, hij mocht wel degelijk met zijn bestuur overleggen. Het zou ook ab surd zijn geweest als dat niet had gekund. Zijn mede bestuursleden bleven echter achter de verhuizing naar de Vliet staan. Ik kan hem de verklaring van Doove cs. van september-1968 nog tonen. Terecht dat die andere bestuurs leden hels op hem waren toen zij later uit de krant moesten vernemen dat hij hun oordeel in de beslissende Sportstichting-vergadering volkomen had genegeerd en eigenhandig voor Kikkerpol der II had gekozen. Want nogmaals: wanneer zou dat klaar zijn? Ten onrechte haalt Breedeveld nu in zijn herinneringen tegen hen uit: "Ik zal maar niet vertellen wat ik in die pe riode door mijn mede bestuursleden naar mijn hoofd geslingerd kreeg. Het ergste was nog niet erg ge noeg. Zo wordt men vaak be loond voor alles wat men doet Vaak door lieden die zelf weinig of niets presteren"zo schrijft hij. Het spijt midat ik deze oude koe even uit de sloot moest vis sen, maar Breedeveld dwingt mij er toe. Het complex Kik kerpolder II mag er nu nog zo prachtig bij liggende manier waarop Breedeveld toen op trad was niet juist Je kunt als voorzitter niet lak hebben aan de rest van je bestuur. Voor half Lugdunum over mij heen valt,zeg ik er bij dat mijn res pect voor hem er niet minder om is. Veertig jaar bestuurs lid van een bepaald niet zo gemakkelijke club,dat ismeer dan een prestatie, het is een krachttoer. Maar ik vind óók dat op schrift gestelde herin neringen op vitale plekken niet de gestalte van een sprookje moeten aannemen. Schotten We moeten niet zo'n trammelant maken over het feit dat die Schotten na Engeland-Schot- land de grasmat van Wem bley probeerden te rooien. Sinds eeuwen staat dat volk bekend om zijn zuinigheid. Dat weten we toch. Nou, wat de Schotten op Wembley de den was gevolg geven aan hun oerzuinige gevoelens. Ergens anders de graspolletjes pak ken, dat scheelt thuis weer een weilandje. Niks nieuws onder de zon. Zondag De gemeenteraad van Bunscho ten (Spakenburg) heeft zich onlangs in principe uitge sproken tegen het beschikbaar stellen van gelden waarvan sportaccommodaties worden aangelegd die op zondag ge bruikt kunnen worden. Tegen het voorstel stemde de enige niet-confessionele fractie in de raad. Argument van het college van B en W is dat het overgrote deel van de bevolking geen sport beoefening op zondag wil en dat voorkomen moet worden dat het onderwerp aan de orde komt op een manier die onrust zaait in het dorp,zoals het kort geding over de ope ningstijden van het zwembad vorig jaar. Ik heb moeite met dat soort be sluiten. Het doet me denken aan 20 jaar geleden toen ik enige tijd in een dorp onder de rook van Leiden woonde, waar men dezelfde principes huldigde. Ik woonde dicht bij een kerk en op zondagochtend werd ik al tijd door de klok op een mati- neus uur uit bed gerammeld. Ik sprak daar eens een predi kant over aan: "Wordt er ook gedacht aan de zondagsrust van de niet-praktizerend ge lovige?" Ik moest dat maar accepteren vond hij. "Goed", zei ik, "maar laat mensen als ik dan ook op zondag vrijelijk hun gang gaan; leven en laten leven". Maar dat kon weer niet volgens de predikant. In Bunschoten heeft de woord voerder van de enige niet- confessionele fractie gespro ken van "een acte van onver draagzaamheid". Ik ben het daar van harte mee eens. Formeel heeft de gemeente (he laas) het recht zo'n besluit te nemen, maar de intense into lerantie die er uitspreekt je gens diegenen die hun zondag anders willen besteden En fin. laat ik nu maar ophou den, want ik merk dat ik dit stukje zit te schrijven met ge kromde tenen in de schoenen. Ik zou waratje nog kwaad wor den. Kuisheid Correspondentie over de Stich ting tot Behoud van de Kuis heid der Vrouw. De heer T. M. te L. U vindt het merkwaardig dat een man voorzitter is van de bovengenoemde stichting. Dat is in het geheel niet vreemd. De kuisheid der vrouw is een heet hangijzer die een koele, doortastende mannenhand vereist. Die heeft de huidige voorzitter zonneklaar. Mevr. A.R.-H. te L. U bent afge wezen door de stichting en nu vraagt u waar u in beroep kunt gaan. Dit kan niet. Kuisheid izzer of izzer niet. Die kati met niet via een com missie van beroep verwerven. Alleen een vlekkeloze levens wandel kan u redden. Mevr. E.v.dB.te L. Is u daar nu al weer. terwijl uw kuisheid toch al beneden de maat is be vonden. U wilt opgroeiende jongemannen kuisheidsgor dels laten ontwerpen. Nee, driewerf neen. U brengt deze jongemannen op ideeën die juist verre van hen moeten worden gehouden. LEIDEN - Jean Martin, Harrie Wietheesen, Theo Dietsz en Jiri Anton spelen het volgend jaar voor Ton Menken- ijshockey, het door de gelijknamige ijshal-eigenaar ge sponsorde eerste team van de Leiden Lions. Een opval lende transfer naar de nieuwe club, die in de tweede divisie zal uitkomen en zijn thuiswedstrijden afwisselend zal spe len in Leiden - waar de met particulier geld neergezette hal in het eerste seizoen een redelijke winst heeft opgeleverd - en in Dordrecht, waar vorige week het hoogste punt werd bereikt. Ton Menken: "Opleiding Nederlandse spelers staat voorop" Behoedzaam draait het peloton op het spekgladde parcours de eerste bocht in. "Voor geen prijs willen we een tweede "Raak"-situatie creëren", zegt de 36-jarige Ton Menken over zijn ijshockeyteam in oprichting. Menken doelt met zijn uitspraak dat men kost wat het kost wil voor komen om met een team van bui tenlandse krachten van de tweede naar de eerste divisie te verhuizen. "De opleiding van Nederlandse spelers staat voorop: Aan onze spe lers stellen we hoge eisen: om zowel in de wedstrijd hun best te doen maar daarnaast ook de opleiding van de jeugd ter hand te nemen". De bedoeling van Ton Menken was om met zijn eigen kweek in de derde divisie uit te komen. Toen echter Harrie Wielheezen en Theo Dietz de nieuwe situatie bij HYS- Intervam niet zagen zitten, gingen ze in Leiden informeren naar de mogelijkheden om daar te kunnen gaan spelen. Wielheezen en Dietz hebben daarmee het roer volledig omgegooid in Leiden. Na verschil lende besprekingen werd het dui delijk dat er op korte termijn een redelijk tweede divisie-team op po ten kon worden gezet. Naast deze twee ex-HYS spelers kwam ook Jean Martin naar de Sleutelstad. Martin gaat in het team optreden als speler en tevens de coördinatie van de ijshockeyscholen van Men ken in Leiden en in Dordrecht ter hand nemen. Andere bekende ge zichten die het team van Ton Men ken zullen versterken zijn Jiri An ton, die het vorig jaar uitkwam voor Geleen, maar zich door een veran dering van werkkring genoodzaakt zag te verhuizen naar Dordrecht en Frank Dobbelaar die twee jaar ge leden in Nijmegen speelde. Rob Verboom, ook ex-HYS, gaat het eerste team van Ton Menken coac hen. Naast deze toch niet gering namen is men op dit moment nog bezig om andere spelers te inte resseren om in Leiden te gaan spe len. De eigen kweek blijft echter de bo ventoon voeren. Uit de school, die verleden jaar is gesticht kan men een tiental talentvolle spelers halen die het ijshockey in Nederland een impuls zullen gaan geven. LEIDEN - Wim Gomes is gister avond de eerste winnaar geworden in de amateurwielerzesdaagse, dis de komende dagen ook nog in Den Haag (2x) Loosduinen, Temeuzen en Scheveningen verrreden zal worden. Veel betekende de zege niet voor hem en voor het handje vol publiek, dat rond het parcours Koninginnelaan en omgeving de regen trotseerde, en getuige was van de vele valpartijen die zich op het spiegelgladde parcours voor deden. Die troosteloze omstandigheden zorgden er voor dat Gomes weinig tegenstand kreeg: want het deel nemersveld was op het einde van de koers tot de helft uitgedund. Daarnaast zorgde de winnaar er gis teren voor, dat zijn finish op de Herenstraat weinig relief zou krijgen, omdat hij zich bijna de hele race door Eric Waasdorp op sleep touw liet nemen. Gomes zorgde er alleen wel goed voor, dat de aan trekkelijke premies in zijn zak ver dwenen en klopte Waasdorp uit eindelijk in de eindsprint zo'n hon derd meter voor de finish. Een anti-climax. Over zijn niets zeggende zege deed hij dan ook koeltjes, erkende ook dat hij Waasdorp het vuile werk op had laten knappen. Wel tevreden was hij over het feit dat zijn recente schorsing door de wielerbond was opgeheven. "Ik heb me in een koers Finish een anti-climax eens onbehoorlijk tegen de juryle den gedragen. Daarvoor hebben ze me toen geschorst. Daartegen ben ik onverwacht in beroep gegaan. Het gevolg was dat de heren be stuursleden het ook niet meer wis ten en de schorsing maar ongedaan maakten. Wat de koers betreft, wist ik, dat ik Waasdorp in de spurt zou kunnen kloppen. Ik wist ook dat hij eraan kon trekken. Daarom ben ik maar gewoon achter hem blijven rijden". De enige, die nog wat kleur aan de verregende koers gaf, was Leide- naar Peter Post. Hij had echter gis teravond Vrouwe Fortuna niet aan zijn zijde, want hij reed op de be langrijke momenten lek. Maar tel kens weer wist hij terug te komen. De beslissende slag, toen Waasdorp en Gomes in de beginfase al uit het peloton wegsprongen, miste hij, toen er een spaak van zijn wiel brak. Even daarna sprong hij toch weer uit het peloton, maar weer werd hem door het pechtvogeltje een halt toe geroepen. Vanavond hoopt Post zich te kunnen revancheren: "Ik probeer bij de eerste vijf te ko men. Het is me duidelijk geworden dat ik goed mee kon komen, alleen de pech hè. Vier keer heb ik van fiets moeten wisselen, uitslag: 1. Wim Gomes; 2. Eric Waasdorp; 3. Cees Kleine; 4. Piet Franken; 5. Bart Jouvenaar; 6. Herman van de Berg; 7. Martin Rietveld; 8. Gerrit Looyenstein; 9. Mattie van de Toren; 10. Joop Ket- tenis; 12. (onder voorbehoud) Peter Post ASSEN - Als de kapingen in de Punt en Bovensmilde nog veel lan ger duren, is de kans groot dat de TT van Assen dit jaar niet doorgaat. De organisatie van het motorspor tevenement, dat voor zaterdag 25 juni op de agenda staat, is in grote mate afhankelijk van de rijkspolitie en het rode kruis. De beschikbaar heid van deze mensen is door de kapingen een groot vraagteken ge worden. Tevens zijn de hotels in de omgeving van Assen niet of nauwe lijks te bereiken. De organisatoren van de TT, die gisteren een bespreking hadden, werken voorlopig volgens plan normaal door. Mochten de kapin gen nog enkele dagen voortduren, dan zal' er opnieuw worden be raadslaagd. Het Nederlands team Johan van de Wal en Tonnie van Schijndel is op een Kawasaki vijfde geworden in 1000 kilometer race van Misano Adriatico Winnaar werd het Engels-Franse duo Green/Maigret op een Honda. Het tweetal legde de 1000 kilometer af in 7 uur 37 minu ten en 45 seconden, wat een gemid delde snelheid van 131,211 kilome ter per uur betekende. Op de tweede plaats eindigde het Britse duo Wood/Williams op een Honda met een ronde achterstand. Derde werd het Italiaanse team Santerel- li/Venanzi op een Ducati met zes ronden achterstand. Johan van de Wal en Tonnie van Schijndel ein digden met zeven ronden achters tand. "DIE UJOJJCT MOS KALQ2. LAAT 2K3J MÓÓfZ ELfeÊL WEDSTPUD I LI (AAL GLAD SLHEGSJ COOG Z'/J F &Af2&ieR

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9