RUSTIG BEGONNEN situatie ernstig DEN UYL Crisiscentrum: geeist tegen Vermaning(48) Chemische bedrijven onderzoeken vergift Vondeling weer Kamervoorzitter Tekort op provinciale begroting Nog weinig licht in moord op politieman Gerechtshof stelt vissers in gelijk Hulp aan Cuba gaat door Vijf ministers beraden zich over bemiddeling Als getuige a décharge hield de heer A.M. Wouters (60) een zeer uit voerig betoog dat enkele uren duurde. De heer Wouters zei tot tien jaar geleden amateur-archeoloog te zijn geweest. Hij was nu weer terug gekomen om Vermaning te helpen. "Ik was verbaasd over zijn kennis", aldus de heer Wouters. "Ik heb er zelfs een microscoop van tweedui zend gulden voor gekocht". Voorts had hij voor Vermaning tal rijke proeven gedaan om de echt heid van diens stenen te kunnen bevestigen. Hij had daarvoor te vens contact gehad met het rijksin stituut voor oudheidkundigbode monderzoek en verbaasde zich dat niemand die aan de echtheid van de vondsten van Vermaning twijfelt dat niet hadden gedaan. Met tal rijke slijpproeven was hij er niet in geslaagd de stenen van Vermaning na te maken en hij daagde een ieder uit dat wel te doen. Volgens de heer Wouters zijn de slijpsporen door de natuur aangebracht. De verdediger van Tjerk Verma ning, mr. G.M. Doornbos, uit As sen, achtte wellicht het wettige maar zeker niet het overtuigende bewijs geleverd dat de vondsten van zijn cliënt vals zouden zijn. Zo ja, dan zou de officier van Justitie nog waar moeten maken welke rol Vermaning daarin heeft gespeeld en daar is volgens de raadsman de officier nog niet klaar mee. Die ste nen zijn door anderen als het waren uit de handen van Vermaning ge sleurd die ze eerste na grote aarze ling heeft verkocht. Mr. Doornbos vroeg zich echter eerder af of prof. Bosinski niet vastgebakken zit aan zijn eigen theorie. Onherroepelijk Een groep van 45 dominees, pas toors en andere christenen die in Drente beroepshalve met Moluk- kers te maken hebben heeft in ver band met de gijzelingen een brief geschreven aan de kerken. Daarin dringen ze er op aan na te denken over de positie van de Zuidmoluk- kers en de overheid te steunen zo dat er werkelijk gerechtigheid kan geschieden. DEN HAAG (SP) - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dage lijks bestuur van de provincie, hebben de voorlopige begroting voor komend jaar gereed. Er i een tekort van drie miljoen gulden. Dat is aanzienlijk minder dan op voor gaande begrotingen, maar de mo gelijkheid zit erin dat het werke lijke tekort hoger zal uitvallen. Gs zijn er namelijk van uitgegaan dat er een andjre verdeling van de gel den uit het Provinciefonds (voor naamste inkomstenbron van de provincies) komt met terugwer kende kracht tot 1 januari 1977. Wanneer dat niet doorgaat zal het tekort drie tot zes miljoen hoger zijn. Een onzeker element is ook de stijging van lonen en prijzen. DEN HAAG (SP) - Hoewel formateur Den Uyl gisteren zeer rustig is begonnen met het samenstellen van een nieuw kabinet, is duidelijk dat hem taaie onderhandelingen mèt het CDA te wachten staan. TEGELEN (ANP) - Het onderzoek naar de moord op de Tegelse brigadier van politie, H. Hovens, spitst zich toe op een Duits sprekende man van 25 tot 35 jaar oud met zwart goed verzorgd haar, die door meer getuigen gezien is in de omgeving van de plek waar de brigadier is neergeschoten, met name in de woonkern Heide, vlak bij de Duitse grens. Volgens de politie hebben getuigen verklaard dat deze man zich zenu wachtig en opvallend gedroeg en dat hij een beige regenjas bij zich droeg, plus twee tassen. Ook speurt de politie nog naar een lichtgekleurde Volkswagen van een oud type met diverse beschadigingen en met vermoedelijk een kenteken uit het Duitse Vierssen. Deze auto met enige inzittenden is volgens getui gen vanaf dp grens weg richting Maalbeek gereden. Het echtpaar met twee kleine kinderen dat nabij de groeve Wambach is gezien heeft zich intussen bij de politie gemeld. Het blijkt geen nadere aanwijzingen te kunnen geven. Tijdens het voortgezet onderzoek is een pantalon gevonden in genoemde groeve. Het mobiele opsporingsteam heeft de vindplaats nader onder zocht maar zonder resultaat. Het staat overigens niet vast of het gevonden kledingstuk iets met de zaak van doen heeft. Het speciaal door de Duitse politie gevormde team zet in Duitsland het onderzoek voort en werkt zeer nauw samen met de Nederlandse politie. Dat het CDA zich schrap zet voor de informatie, bleek gistermiddag door het benoemen van Andriessen tot voorzitter van de commissie die het CD A-fractiebestuur ter zijde zal staan bij de onderhandelingen. Andriessen is een uiterst taai on derhandelaar en wordt in Den Haag gezien als de man die van christen-democratische zijde het best "in staat moet worden geacht Den Uyl weerwerk te leveren. De demissionaire premier Den Uyl begon gisteren kalm met zijn po gingen een nieuw kabinet te vor men. Nadat hij 's middags met de waarnemend PvdA- fractievoorzitter Van Thijn sprak, ontving hij 's avonds CDA-leider Van Agt. Voor vandaag staan de komst van D'66-leider Terlouw, president Zijlstra van de Nederlandse Bank. voorzitter De Pous van de Sociaal-Economische Raad en di recteur Van de Beid van het Cen traal Planbureau naar het ministe rie van Algemene Zaken op het programma. Uit het rijtje namen valt af te leiden dat Den Uyl van plan is een kabinet te vormen bestaande uit PvdA, CDA en D'66 en dat de formateur de sociaal-economische problemen centraal stelt. CDA-leider Van Agt heeft gisteren ontkend dat de benoeming van Andriessen bedoeld is als een po ging wat goed te maken nadat Aan- tjes vorige week tot waarnemend fractievoorzitter werd gekozen. Aanvankelijk was Andriessen daarvoor uitverkoren, maar na pro testen van AR en CHU trok de KVP-leider zich terug. Andriessen heeft geaarzeld volgens Van Agt of hij zijn benoeming tot voorzitter van de commissie die de formatie begeleidt wèl zou aanvaarden. Maar omdat hij daarvoor unaniem werd gekozen, heeft hij besloten dat wel te doen. CDA-leider Van Agt benadrukte gisteren dat zijn combinatie geen voorwaarden vooraf zal accepteren. H(j zei ook niet van plan te zijn voorrang te verlenen aan de vier hervormingsvoorstellen. "Er mag geen rangorde zijn tussen zaken die geregeld moeten worden", aldus Van Agt. Den Uyl deelde gisteren na afloop van het bezoek dat Van Thijn aan het ministerie van Algemene Za ken bracht mee dat hij allereerst streeft naar het leggen van een ver trouwensbasis tussen de fracties van de drie partijen. De formateur wil daartoe eerst de opstelling peilen van de drie frac ties over de hervormingsvoorstel len. De nadruk zal daarbij liggen op die onderdelen die aanleiding zijn geweest tot de val van het kabinet. Even belangrijk zijn volgens Den Uyl echter de doelstellingen die hij centraal stelt voor het nieuwe kabi net: de bestrijding van de werk loosheid en de inflatie. Kabinetsformateur Den Uyl ontving gisteren op zijn ministerie CDA-lijstlrekker Van Agt. Mogelijk verband tussen kanker en acrylnitril DEN HAAG (ANP) - Het ge rechtshof in Den Haag heeft gis teren negen vissers uit Goeder eede, die ervan beschuldigd waren in 1976 de vangstbeper kingsregeling voor tong en schol te hebben overtreden, ontslagen van rechtsvervol ging. De economische politie rechter in Rotterdam had hen tot f 251 boete veroordeeld, in hoger beroep had de procureur-generaal bij het ge rechtshof boetes geëist, varië rend van f 8000 tot f 20.000. Het hof vond dat de Neder landse minister van Landbouw en Visserij ten onrechte een be schikking had uitgevaardigd om de internationale bespre kingen aan Nederland toege wezen maximum- vangsthoeveelheden tong en schol onder de individuele Ne derlandse vissers te verdelen. Zo'n regeling, vond het hof, had in de Nederlandse visserijwet moeten zijn neergelegd of door die wet op ondubbelzinnige wijze moeten zijn gedelegeerd. De visserijwet geeft de minister wel de bevoegdheid, bij alge mene maatregel van bestuur regelen te stellen in het belang van de zeevisserij, ter verzeke ring van de naleving van inter nationale overeenkomsten. De internationale overeenkomst waar het in dit geval om gaat is het noordoost-atlantische vis serijverdrag, op grond waarvan vorig jaar de maximum- vangsthoeveelheden per aan gesloten land is toegewezen. Wat op grond van het verdrag aan de aangesloten staten is aanbevolen, zo meent het hof, begrenst de bevoegdheid van de nationale minister tot het stellen van nadere regelingen. ropa die bij de produktie kunststoffen he* giftige acrylnitril verwerken gaan medische gege vens uitwisselen over werknemers die met deze grondstoffen te maken hebben. Het initiatief tot deze uit wisseling is genomen door DSM in Heerlen, samen met Du Pont de Nemoure in Dordrecht, één van de belangrijkste afnemers van acrylni tril in Nederland. Ook de kun strubberfabriek Ciago in Arnhem is een afnemer. Acrylnitril, eveneens bekend onder de naam vinylcianide, propeenni- tril en acrylonitril, kwam vorige- week opnieuw in het nieuws toen uitkomsten van Amerikaanse on derzoekingen uitwezen dat er een verband tussen kanker en het be wuste produkt bestaat. Bij som mige werknemers van Du Pont in South Carolina (Amerika) werd een verhoogd risico tot het krijgen van kanker aangetoond - al ging het hier om werknemers die twintig jaar ge leden bij de verwerking waren be trokken. Volgens de Industriebond NW zijn naar aanleiding van het Ameri kaanse rapport nu ook in Neder land extra veiligheidsmaatregelen in voorbereiding genomen op basis van het geheime Amerikaanse rap port. Du Pont in Dordrecht ontkent dat het rapport geheim is zoals het NW beweert: "Ons Amerikaanse moederbedrijf heeft juist het begin van het onderzoek aangekondigd de uitkomst meegedeeld aan het personeel. Ook onze Nederlamdse werknemers weten ervan". Een DSM-woordvoerder in Heer len zegt dat ook daar de uitkomst met het personeel is doorgespro ken. DSM is inmiddels wel overge gaan tot het aanhouden van een scherpere veiligheidsmarge. Voor heen was het toegestaan dat 20 deeltjes acrylnitril in de werk ruimte voorkwamen per miljoen delen lucht, nu wordt twee deeltjes als norm gehanteerd. Du Pont de Nemoure in Dordrecht doet dat al geruime tijd. "Behalve verfijnder meetappara tuur gaan we ademhalingsappara- tuur verplicht voorschrijven in ge vallen dat die norm van twee deel tjes onverhoopt wordt overschre den. Daarnaast willen we een epidemiologisch-toxisch onder zoek starten in geheel Europa, waar alle gebruikers van acrylnitril aan meewerken. Het ziet er naar uit dat men op dat initiatief positief reage ert", aldus een DSM-woordvoerder te Heerlen. De hoofdinspecteur voor de volks gezondheid heeft inmiddels beslo ten aanvragen voor toelating van nieuwe materialen, waarin acryni- tril is toegepast, voorlopig af te wijzen. De bewuste stof wordt na melijk gebruikt voor de produktie van bekers en borden van kunststof kampeer-setsjen verpakkingsma teriaal, al komen deze laatste na uwelijks in Nederland voor. DEN HAAG/ASSEN (ANP) - Rond de twee gijze lingen in Drente zijn gisteren geen nieuwe ont wikkelingen geweest. Naarmate het langer duurt voor er iets positiefs gebeurt, wordt de situatie alleen maar ernstiger. Dit zei een woordvoerder van het crisiscentrum in Den Haag. ASSEN (ANP) - De officier van Justitie mr. C.J. van Epenhuysen heeft gisteravond bij de rechtbank in Assen opnieuw wegens oplich ting vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist te gen de amateur-archeoloog Tjerk Vermaning. Voorts verbeurdver klaring van de stenen die in beslag genomen zijn en die nog eigendom zijn van Vermaning en teruggave aan de eigenaar van de overige ste nen. De officier baseerde zich bij zijn eis voornamelijk op het rapport van getuige professor Bosinski. Vol gens deze archeoloog zijn de vonds ten van de 48-jarige amateur- archeoloog modern van aard, kunstmatig geslepen en zeker niet authentieke vondsten uit het midden-paleolithicum. De afwasbare oppervlakteglans is kunstmatig op de stenen aange bracht. Volgens de getuige- deskundige is het een vettige sub stantie die ook door veel gebruik op de stenen kan zijn gekomen. Opzet telijk aanbrengen van deze glans kan niet worden aangetoond. Prof. Bosinski kon geen uitsluitsel geven waarmee de stenen geslepen zou den zijn, hoewel hij zelf eenvoudige slijpproeven op door hem in Drenthe gevonden vuurstenen heeft gedaan. De vijf betrokken ministers hebben gisteren uitvoerig overleg gepleegd over de vraag of een tweede contact tussen mevrouw Soumokil, dokter Tan en de treinkapers zinvol is. Tot nu toe zijn er geen aanwijzingen dat dat het geval is. Over nieuwe con tactpersonen wordt momenteel niet gesproken. Persoonlijk De psychiater dr. Mulder heeft vier maal contact met de treinkapers gehad. De gesprekken hadden een "algemeen karakter, hoewel het dr. Mulder gelukt is de contacten een persoonlijke toets te geven: op het menselijke vlak heeft de psychiater wat meer tot de kapers kunnen doordringen", aldus de woord voerder op het ministerie van Justi tie. Hij noemde de contacten met de trein opener dan met de school. Met de schoolbezetters is gisteren maar eenmaal - over "huishoudelijke za ken" - gesproken. Gescheiden In de gekaapte trein zitten mannen en vrouwen gescheiden en is hun bewegingsvrijheid beperkt. Dat zei mevrouw Faber van Justitie in het beleidscentrum in Assen. Ze kon niet zeggen of er een vertrouwens relatie groeit tussen terroristen en gijzelaars, zoals destijds in Wijster gebeurde. In de trein zitten zestien vrouwen en 36 mannen gegijzeld. Zij hebben volgens mevrouw Faber tamelijk veel' dekens maar de slaapmogelijkheden zijn weinig comfortabel. Ook is het 's nachts koud in de trein. De treinkapers hebben er niet in toegestemd dat de passagiers de beschikking krijgen over warmere en eigen kleding. De Molukkers zitten volgens mevrouw Faber niet tussen de passagiers. Wat zich nu in Drente heeft afge speeld noemen ze onherroepelijk. „Hoe de gijzelingen ook aflopen, we kunnen straks niet meer over gaan tot de orde van dag". Het is het recht en de plicht van de Zuidmo- lukse gemeenschap om allereerst voor zichzelf de eigen situatie tot klaarheid te brengen. „Maar juist omdat wij voor elkaar verantwoor delijkheid dragen zien we met angst en zorg de toekomst van onze eigen, Nederlandse samenleving tegemoet", aldus de brief. GRONINGEN (ANP) - Bij een ont ploffing in de fabriek van Philips voor huishoudelijke apparaten in Groningen is naar schatting voor enige honderdduizenden guldens schade aangericht. Zes personen die gewond werden afgevoerd ble ken slechts lichte verwondingen te hebben zoals snijwondenEen van Ontploffing in Groningen hen verblijft voor observatie nog in het ziekenhuis. De ontploffing, gistermiddag om kwart voor vier. had plaats in een fabriekshal die als gieterij diende. Hier werden onder meer de onder stukken gemaakt voor strijkijzers. De explosie ontstond mogelijk als gevolg van moeilijkheden met een afzuiginstallatieDe explosie ging met zo'n sterke luchtdruk gepaard dat een van de gevels van de hal werd omgeslagen. Elders in het be drijf was veel glasschade. In de hal werkten op het moment van de ex plosie ongeveer twaalf DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk van ontwikkelingshulp heeft in overleg met de landsadvo caat besloten de hulpverlening aan Cuba op normale wijze voort te zet ten. Enkele weken geleden liet me vrouw Pineiro Gonzalez, de we duwe van een voormalig chauffeur van de Cubaanse ambassade in Den Haag beslag leggen op alle gelden die de Nederlandse regering heeft uitgetrokken of nog zal uittrekken voor ontwikkelingshulp aan Cuba. De weduwe vordert het bedrag van een miljoen gulden omdat Cu baanse ambassade voor haar man geen sociale lasten had afgedragen in de tijd dat hij werkzaam was bij de ambassade. Als gevolg hiervan krijgt zij nu haar man is overleden, geen aww-uitkering. Het tempo van de besteding van de voor Cuba gereserveerde hulpgel den zal zodanig zijn dat in ieder ge val voldoende fondsen overblijven- om aan een eventuele verplichting', tot afgifte van het geëiste schade vergoedingsbedrag kan worden voldaan. Op 4 oktober zal bij de rechtbank in- Den Haag het proces beginnen te-! gen de staat Cuba in verband met de eis tot schadevergoeding. Op \T- mei is het beslag op het geld voor. ontwikkelingshulp aan Cuba door een deurwaarder overhandigd aan! de procureur-generaal van de Hoge Raad. DEN HAAG CSP) - De socialist Anne Vondeling zal deze week herkozen worden als voorzitter van de Tweede Kamer. Het CDA heeft gisteren besloten de kundi- datuur van Vondeling te steunen. Dit besluit werd genomen, nadat de demissionaire premier Den Uyl. ie tevens fractievoorzitter is van de PvdA, contact had opge nomen met CDA-leider Van Agt. Dei i Uyl vroeg daarbij of het CDA bereid zou zijn de kandidatuur van Vondeling te steunen. De herbenoeming van Vondeling kwam op losse schroeven te staan, nadat de Kamervoorzitter zich kritisch had uitgelaten over Van Agt tijdens de verkiezingsstrijd. Hij zei toen moeite te hebbeb met het benoemen van Van Agt als Kamerlid omdat deze had ver klaard een aversie te hebbeb te gen politiek. De fractie van het CDA besloot met overgrote meerderheid giste ren om het herkiezen van Vonde ling mogelijk te maken. Van Agt: "We hebben besloten niet om te zien in wrok en niet vooruit te zien in wraak". Vondeling zelf zei gisteren dat de Tweede Kamer die vandaag voor het laatst bijeen is in zijn oude samenstelling harder heeft ge werkt dan enige andere Kamer daarvoor. Het aantal vergade ringen noemde hij onvoorstel baar. Verbijsterd zei hij te zijn door de mededeling dat een gekozen Ka merlid. haar benoeming niet heeft ard. Vondeling doelde daarmee op Meta van Beek, die voor D'66 als achtste op de lijst stond. "Dat is in hoge mate onge past. Ik stond daarvan perplex", aldus Vondeling. De berichten rond fractievoorzit ter Drees van DS'70 die te kennen heeft gegeven zich te zullen bera den op de bezetting van zijn zetel hebben Vondeling ook verbaasd. "Het is een ongebruikelijke slap, die grenst aan kiezersbedrog", gaf de Kamervoorzitter als zijn mening te kennen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7