Gemeente handelt zelf over grond- verkoop Wemink Raad wil grip houden op gebied bij St. Jorissteeg „Ontzet": een muis met een lange staart Premiewoningen in vrije sector verkocht? Vestiging betoncentrale Morsweg Handjeklap hier over boete niet mogelijk LEIDSE KANTONRECHTER Inspraak de Kooi over reconstructie straten Belangstelling voor complex Sanders Verbouwings- en nieuwbouwplannen voor Endegeest Bouw nieuwe school ELSV in Züid-West Besluiten Leidse raad DINSDAG 7 JUNI 1977 LEIDEN - De gemeente is in onderhandeling getreden met Van der Vliet Wemink Beheer in Amsterdam over de moge- lijkheid om een terrein van de firma Wemink aan de Mors- werg in Leiden aan te kopen. De gemeente zou het terrein op haar beurt weer doorverkopen aan de Leidse Beton Centrale, zodat er een betoncentrale gevestigd zou kunnen worden. Tussen Van der Vliet Wemink en de LBC zijn geen onderhandelingen gaande. Het gros van de rechtzaken gisteren handelde over ver keersovertredingen. Parkeren in de omgeving van de.Pieters- kerk terwijl dat eigenlijk zon der parkeerschijf daar niet mag; het stoplicht op de Hoge Rijndijk dat je niet zo goed schijnt te kunnen zien als je vanaf Zoeterwoude met 70 ki lometer per uur aan komt rijden en er net een vrachtwa gen voor je rijdt of de zon in je gezicht schijnt of zo. De invaliden-parkeerplaatsen kwamen ook weer voor. Ditmaal betrof het een gezins verzorgster die met een paar invalide kinderen op weg was naar de bioscoop. Het was koopavond en zij kon haar auto nergens kwijt. Ten einde raad heeft zij haar passagiers toen bij de bioscoop uit laten stappen, iemand aangespro ken om op de kinderen te letten en is daarna op zoek gegaan naar een plekje om de auto neer te zetten. En dat was een parkeerplaats voor invaliden. De kantonrechter en officier van justitie waren het er over* eens dat zij, gezien de bijzon- dere omstandigheden, niet be boet kon worden. Mensen die een overtreding begaan doen dit vaak in een si tuatie van spanning. Je kunt haast hebben en dan nog net door het oranjelicht heen pro beren te komen. Als je de trein wilt halen of op tijd op een af spraak moet zijn, dan kun je behoorlijk prikkelbaar zijn als je in die spannende momenten gesnapt wordt: een agent die je uitgebreid op je fout gaat wijzen en eens rustig een proces-verbaal opmaakt. Het komt vaak voor dat mensen hun overtreding dan bagatel liseren bij de wijze waarop ze door een agent beledigd menen te zijn. Als een agent zegt: "U bent niet goed van gehoor en u ziet kennelijk ook niet goed", dan kan dat, in je haast, het de druppel zijn die je woede doet overlopen. En als in het ver loop van het gesprek dan het woord geduld valt, dan kan je uitbarsten in een crisis die je ertoe aan kan zetten om "het voor te laten komen". Voor een gastarbeider is het natuurlijk een avontuur om met eigen verdiend geld een- auto te kopen en een rijbewijs te halen. In zijn eigen land gaat vooral het eerste nogal moei lijk. Als het later op overtre dingen aankomt is het in een land als Marokko heel goed mogelijk dat je met een poli tieagent gaat onderhandelen over de hoogte van de bekeu ring. Degene die het langst met argumenten aan komt zetten wint uiteindelijk, en eigenlijk hebben beide partijen daar veel plezier in hoewel het wel eens lijkt dat het hoog oploopt. De teleurstelling is voor een gastarbeider dan ook vaak groot als hij hier in Nederland voor een rechter moet komen, waar het er allemaal nuchter der aan toe gaat. Tot slot: van Rijnsburg naar Oegstgeest is de afstand hon derd meter. Dat wil zeggen: van Rijnsburg komend ont moet je bij de grens een bord met 50 km met een streep er door, en honderd meter verder moet je je weer houden aan de maximumsnelheid van 50 km per uur die de gemeente Oegs tgeest heeft ingesteld. In het niemandsland tussen beide gemeenten kun je dan nog net even jakkeren. HANS DE REGT Toe nu toe is door het college van B rijke voorwaarde, die a W steeds gesteld dat er „geen wettelijke gronden aanwezig zijn", die een beletsel kunnen vormen voor de komst van een betoncen trale aan de Morsweg - tegen welke vestiging door bewoners en wijk- verenigingen bezwaar wordt ge maakt. B en W gaf dit antwoord let terlijk aan het WD-raadslid Kuijers, die in april schriftelijke vragen over deze zaak had gesteld. Zowel van gemeentewege als door een woordvoerder van Van der Vliet Wemink is bevestigd dat de beide partijen in onderhandeling zyn. De woordvoerder van Van der Vliet Wemink zei dat het wat hem betreft niet uitmaakt wat de ge meente van plan is met de grond, „of er nu een betoncentrale of bij wijze van spreken een camping komt, daar blijven wij buiten". Overlast Dat de LBC zelf niet per se aan de Morsweg gevestigd wil worden, is gebleken uit een gesprek dat verte genwoordigers van wijkverenigin- gen onlangs met de directie van dit bedrijf hebben gevoerd. Het is lange tijd de bedoeling van de LBC geweest om van de Zoeterwoudse- weg, waar nu een betoncentrale staat, te verhuizen naar een terrein aan de Sumatrastraat. Zowel de bewoners van De Kooi, diverse in stanties als de gemeente verzetten zich hiertegen, vanwege de te ver wachten overlast (vrachtverkeer, stof, geluidsoverlast). De gemeente weigerde een hinderwetvergun ning af te geven voor de bouw van de centrale aan de sumatrastraat; een beroep hiertegen van de LBC bij de Kroon bleek tevergeefs. Intu- seen zocht de gemeente naar een andere vestigingsplaats en dacht deze op het terrein van Wemink aan de Morsweg gevonden te hebben. In het gesprek met de LBC hebben de wijkverenigingen een andere plek gesuggereerd: een terrein bui ten de stad, bij de begraafplaats Rhijnhof. De LBC zou daar niet onwelwillend tegenoverstaan. Ook deze plek voldoet aan een belang- ging van een betoncentrale wordt gesteld: ligging aan een waterweg. Dit terrein is overigens eigendom van de provincie. Ruil De gemeente igeeft de voorkeur aan het terrein bij Wernink, omdat dat de mogelijkheid biedt tot een soort grondruil met de LBC te komen. De gemeente heeft namelijk belang stelling voor grond, die in het bezit is van een dochteronderneming van de LBC, de firma Fontein. Dit bedrijf heeft grond aan de Suma trastraat, en ook het terrein bij de Zijlpoort, waar nu bouwmaterialen staan opgeslagen, is van Fontein. Als de Zijlpoort gerestaureerd is, zou dit terrein een andere bestem ming'moeten krijgen. Ook in de grond van de LBC aan de Zoeter- woudseweg is de gemeente geïnte resseerd. Vragen Het WD-raadslid Kuijers toont zich intussen weinig gelukkig met de gang van zaken en heeft ander maal schriftelijk vragen over deze kwestie gesteld aan het college van Ben W. Hij vraagt of het juist is dat het idee om de betoncentrale aan de Morsweg te vestigen van wethou der Verboom afkomstig is en of het college akkoord zou gaan met de aankoop van een stuk grond van Wernink, teneinde dit door te ver kopen, samen met gemeentelijke grond, aan de LBC. Kuijers wil we ten of het college bereid is om actief te zoeken naar een andere vesti gingsplaats voor de LBC, die min der overlast veroorzaakt. Hij vraagt zich verder af hoe het college „hard" kan maken dat er geen ver trouwenscrisis is met de bevolking van het Morskwartier, gezien de vele protestbrieven, die er bij de gemeente zijn gedeponeerd. „Hoe denkt het college de inspraak te re gelen, of moeten wij concluderen dat alles al in kannen en kruiken is?", zo vraagt het WD-raadslid zich af. LEIDEN - Met regenpakken aan vertrok gisteravond een boven verwachting hoog aantal deelnemers voor de eerste rit in de door Swift georganiseerde fietsvierdaagseDe tocht verliepondanks het slechte weer, probleemloos en voerde de fietsers van het clubhuis aan de Trompstraat naar Zoeterwoude en de polders in de richting van BenthuizenBij de start verschenen 125 fietsers, waaronder opvallend veel huisvrouwen. LEIDEN - dinsdag wordt in de kantine van de bedrijfs- technische school aan de Medusa straat een bijeenkomst gehouden, waar wijkbewoners hun oordeel kunnen geven over een reconstruc tieplan voor een aantal straten in de Kooi. Het plan, dat is gemaakt in het kader van de rehabilitatie van de Kooi, omvat een andere indeling voor de Parkstraat, de Javastraat, de Atjehstraat, de Lombokstraat, de Ambonstraat en de Driftstraat. Versmalling van rijbanen, waar door parkeerstroken kunnen wor den aangelegd en bomen kunnen worden geplant en het doortrekken van trottoirs op hoeken van straten, maken onderdeel van het plan uit. LEIDEN - Dr. E. C. H. Marx is be noemd tot gewoon hoogleraar in de organisatiekunde aan de Leidse universiteit. Tot nu toe was hij aan dezelfde universiteit lector in de leer van de interne organisatie en van het personeelsbeleid. Prof. Marx (54) werkte o.a. mee aan het opzetten van de eerste sensitivity- trainingen in Nederland via de stu diekring voor groepsarbeid. Alle betrokkenen hebben inmid dels van het gemeentelijk bureau voorlichting een uitnodiging met tekening voor de bijeenkomst ge kregen. Voor bejaarden en even tueel ook andere belangstellenden die op de avondbijeenkomst niet aanwezig, kunnen zijn, wordt om drie uur in het ADVERTEN1 IE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. LEIDEN - Ruim 230 wande laars verschenen gisteravond bij de start van de avondvier daagse in het sportpark van VTL aan de Voorschoterweg Een dikke vijftig meer dan men had verwacht, zeker gezien het slechte weer. Voor veel deelne mers was het de eerste keer. Ge lopen werd over twee afstanden (10 en 12 km) in de richting van Valkenburg. Aan deze. in het verleden door de Wandelkring Leiden en Omstreken georgani seerde tocht, deden drie wande laars voor de 20e keer LEIDEN - De Leidse raad heeft gisteravond besloten om een zogenaamd "voorberei- dingsbesluit" te nemen voor het gebied, dat wordt omsloten door Levendaal, St. Joris steeg, Kaardesteeg en Korevaarstraat. Zoals wij gisteren reeds meldden is een dergelijk besluit genomen om ongewenste ontwikke lingen in dit gebied tegen te gaan nu de zeep fabriek van Sanders zich elders wil gaap ves tigen en particulieren belangstelling hebben getoond voor de gebouwen, die Sanders ach terlaat. CDA-fractieleider Driessen constateerde, dat het de zoveelste keer in korte tijd is, dat een dergelijk besluit genomen moet worden voor een klein deel van de Leidse binnenstad. Hij noemde dat een schoolvoorbeeld hoc-beleid en uit een oogpunt van ruimte lijke ordening zeer ongewenst. "Het middel van het voorbereidingsbesluit wordt gehanteerd om initiatieven van parti culieren ondergeschikt te maken aan de be langen van de gemeente". Hij vroeg zich af of de gemeente in staat zou zijn om binnen een jaar voor dit gebied een bestemmingsplan te maken zoals wettelijk is voorgeschreven. In zijn reactie zei wethouder Waal dat uit de grote belangstelling van particuliere zijde voor de Leidse binnenstad afgeleid zou kun nen worden, dat het beleid dat de gemeente op dit punt voert, positief worden gewaar deerd. De reden dat de gemeente het middel van het voorbereidingsbesluit hanteert schreef wethouder Waal toen aan het ontbre ken vn wettelijke regelingen om ongewenste ontwikkelingen op bepaalde punten in de stad tegen te gaan. Wethouder Waal: "Gezien de ligging van het gebied is het van groot belang dat de be stemming van dit gebied voor de toekomst wordt opengehouden. Het zou onjuist zijn wanneer particulieren in de eerste plaats het beleid in een gemeente gaan bepalen". Overigens zegde hij CD A-er Driessen toe te zul len streven naar het handhaven van de wette lijk voorgeschreven termijnen. LEIDEN - PPR/D'66-raadslid Lau rens Beijen heeft in de Leidse raad gisteravond gevraagd wat de ge meente er aan kan doen, wanneer een bouwbedrijf aanvankelijk zegt premiewoningen te zullen bouwen, en deze woningen later toch tegen veel hogere prijzen in de vrije sec tor aan de man probeert e brengen. Als voorbeeld noemde Beijen de bouw van een negental woningen op de hoek van de Lege Werfsteeg en de Van der Werfstraat door De Bolster. Volgens Beijen is men bezig deze woningen in de vrije sector te ver kopen, terwijl de oorspronkelijke bedoeling was dat ze in de premie- sector zouden vallen. "Er worden voor deze woningen al prijzen van twee ton genoemd", aldus Beijen. Het PPR-D'66-raadslid bracht de kwestie ter sprake bij de behande ling van de nota "Maredorp in de Steigers" waarin plannen voor de rehabilitatie voor het gebied tussen Oude Vest, Havenplein, Oude Rijn en Lange Mare worden voorbereid. Beijen toonde zich verheugd met de voortgang van het werk, maar merkte op dat het nog allemaal voorbereidende werkzaamheden zijn en het tijd wordt dat Marecjorp daadwerkelijk in de steigers wordt gezet. Wat de Haarlemmerstraat be treft vroeg hij om enige haast te maken met een zogenaamde "harde afsluiting' van de Haar lemmerstraat. Een afsluiting die al leen de toegang van alarmverkeer mogelijk maakt. Verder vroeg hij te bekijken of het mogelijk is in de Pelikaanstraat vrijliggende fiets paden aan te leggen. CDA-raadslid Bleijie vroeg te on derzoeken of er ter hoogte van de Pelikaanstraat een voetganger stunnel kan worden aangelegd. Hij constateerde dat het winkelge deelte van de Haarlemmerstraat tussen Pelikaanstraat en Haven plein steeds meer beschouwd wordt als een "pijnlijke blinde darm". Hij wees erop dat door de tunnel een grotere eenheid in het winkelgebied tot stand gebracht zou kunnen worden. Bovendien zou er dan een einde komen aan de gevaarlijke verkeerssituatie op dat punt. "Vele weggebruikers storen zich ter plaatse niet aan de ver keerslichten", aldus Bleijie. "Dat geldt zowel voor de voetgangers die moeten oversteken als voor passe rende automobilisten en fietsers". LEIDEN - Dat muisjes soms zeer lange staarten kunnen hebben is gebleken met de viering van 400 jaar Leidens ontzet in 1974. Nu, bijna drie jaar later, is de Leidse gemeenteraad nog steeds bezig om de financiële afwikkeling van deze zaak tot een goed einde te brengen. Binnen de raad heerste gisteravond dan ook duidelijk een stemming, om er nu maar defini tief een punt achter te zetten. Voordat de Leidse raad dat deed, maakte PPR/D'66-raadslid Beijen een optelsommetje van wat de fes tiviteiten de gemeente nu uitein delijk hebben gekost. Daarbij hield hij nog geen rekening met de tijd, die ambtenaren en raadsle den er in hebben gestoken. Op dat laatste punt, bijvoorbeeld is het de gemeentelijke commissie die rekeningen controleert geweest, die nogal wat uren gespendeerd heeft om een aantal financiële knopen te ontwarren. Opgeteld kwam Beijen tot een to taal bedrag van 399.000 gulden. Dat het een dure zaak geweest is blijkt uit het feit, dat de raad aan vankelijk een bedrag van 94.000 gulden ter beschikking had ge steld en later nog eens 115.000 gul den. Samen ruim twee ton, terwijl het uiteindelijk het dubbele heeft gekost. Conclusie van Beijen: "Een verontrustende zaak". O Meer Leids nieuws op pagina 11 Höppener: meer informatie. LEIDEN - De Leidse raad is gister avond akkoord gegaan met de bouw van een nieuwe kleuter- en lagere school aan de PC Hooftlaan en de Vondellaan voor een bedrag van bijna drie miljoen gulden. Het nieuwe schoolgebouw dient ter vervanging van het schoolgebouw van de Eerste Leidse Schoolver eniging aan het Noordeinde 1. PPR-raadslid Van Oosten hield gis teravond een pleidooi om het schoolgebouw dat straks wordt achtergelaten te gebruiken om daarin de opleiding museologie te huisvesten. Deze opleiding zal vol gens de bestaande plannen onder dak krijgen in het pand Rapenburg 48, Maar de slechte staat waarin dat gebouw verkeert vereist een zo langdurige opknapbeurt, dat on derbrenging in het gebouw aan het Noordeinde de voorkeur verdient. LEIDEN - Ruim 170.000 gulden heeft de Leidse raad gisteravond beschikbaar gesteld voor de voor bereiding van een aantal verbouwings- en nieuwbouwplan nen bij het psychiatrisch zieken huis Endegeest. Tot die plannen behoort onder meer de aankoop van de gemeente Oegstgeest en de verbouwing van de Julianaschool, die zich tegenover de hoofdingang van Endegeest bevindt. De school is bestemd om daarin de opleiding voor leerling- verplegenden te huisvesten. Tot dusver werden van deze school voor dit doel al enkele lokalen ge huurd, maar verbouwing is nood zakelijk in verband met de ernstige geluidshinder, die wordt onder vonden van het centrale ketelhuis. Pvd A-raadslid Höppener vroeg gis teravond om bij de officiële aan koop van de school meer informa tie te verschaffen over de regionali sering van de opleiding wordt gewerkt. In de vroegere onderwijzerswoning van de school is op het ogenblik de polikliniek van Endegeest geves tigd, maar ook dat pand voldoet niet aan de eisen. Er zijn onvol doende kamers voor artsen en ook goede wachtruimten ontbreken. De bedoeling is dat de woning wordt afgebroken en dat er een nieuwe polikliniek komt. Höppe ner (PvdA) stelde wel als voor waarde dat in de komende tijd be keken wordt hoe groot de behoefte aan poliklinische hulp is en of er mogelijkheden zijn om de polikli niek te decentraliseren. Bijvoor beeld door het openen van spreekuren in de andere Leidse ziekenhuizen. Ten slotte kwam gisteravond aan de orde het plan om het centrale magazijn te verbouwen tot een re creatieruimte voor de patiënten'. PvdA-er Höppener bepleitte, alvo rens de tekeningen gemaakt wor den, overleg met de patiënten en de ouderverenigingen. LEIDEN - De Leidse raad ging gisteravond akkoord met: het beschikbaar stellen van gelden voor een herindeling van de beel dengang en de aanschaf van depotstellingen in museum De Lakenhal; het aanvaarden van een schenking van t 25.000 van de Vereniging Rem brandt voor de aanschaf van een schilderij van Jan Lievens: de bouw van 70 woningen aan de Langegracht. Overigens is de bouw van deze woningen al geruime tijd geleden begonnen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3