Ecevit kandidaat premier Turkije Andrew Young pleit voor Marshall-plan in Afrika Lefèbvre: Rome flirt met communisme Ontvoerders dreigen met „executie Een stapje vooruit, grote stap achteruit Geen absolute meerderheid UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? hj BUITENLAND DINSDAG 7 JUNI 1977 ADVERTENTIE Deze foto werd gisteren van di recteur Luchino Revelli- Beaumont door het Franse dag blad "Le Monde" ontvangen PARIJS (AFP/Reuter) - Luchino Revelli-Beaumont, directeur van de Franse Fiat-vestigingen, wordt 11 juni "geëxecuteerd"' als de Italiaanse automobielgigant niet op die uiterste termijn de ei sen van zijn ontvoerders heeft in gewilligd. Dit staat in een com muniqué van het "comité voor de eenheid van revolutionaire socia listen", de obscure organisatie die de Fiat-topman op 13 april j.l. kidnapte. Het communiqué, in pover Frans vol spelfouten, zat bij de och tendpost van het gezaghebbende dagblad "Le Monde". De envelop was in Parijs gepost en bevatte naast het dreigement een foto van Revelli-Beaumont. De ontvoer ders gaven geen bijzonderheden over hun eisen aan Fiat, maar deelden mee dat de fabriek ze inmiddels kent. Revelli-Beaumont, schrijven de ontvoerders, is door een tribu naal "ter dood verpordeeld". "Doodvonnissen" zijn eveneens uitgesproken tegen de drie inter nationale Fiat-topdirecteuren, Giovanni Agnelli, Umberto Ag nelli en Nicola Gioia. De "terechtstelling" van Revelli-Beaumont. aldus het communiqué, "kan alleen wor den opgeschort als het bedrijf onvoorwaardelijk en zonder af dingen akkoord gaat met onze ei- Fiat, aldus de ontvoerders, heeft goed kunnen boeren "over de ruggen van zijn arbeiders - op kosten van ons werk en onze honger, onze uitbuiting en ver nedering, onze armoede en ellen de". Over de identiteit van Revelli- Beaumonts ontvoerders is bij de pers niets bekend. Als de politie wel wat weet, bewaart zij het stil zwijgen. Vlak nadat de Fiat-directeur op 13 april bij zijn woning door vier gewapende mannen was over meesterd, eiste een groep drie miljoen francs voor zijn vrijla ting. Deze eis was afkomstig van een "comité ter verdediging van Italiaanse arbeiders in Frank rijk", maar volgens de politie moest deze groep niet au serieux worden genomen. Al eerder ontving de Franse pers foto's van Revelli-Beaumont waarbij sprake was van een "procces". Een foto die door drie bladen op 26 mei werd afgedrukt ging vergezeld van een briefje waarin de ontvoerders zich aan dienden als het comité "voor revolutionair-socialistische rechtvaardigheid" en niet "voor de eenheid van revolutionaire so cialisten", zoals gisteren. Miljoenen Sinds het begin van 1975 is in Italië aan ontvoerders in totaal 60 miljard lire (ongeveer f180 miljoen) uitbetaald als losgeld, zo heeft de Italiaanse politiegis- teren bekendgemaakt. Bij elkaar werden in die periode 150 mensen ontvoerd, van wie 62 in 1975,48 in 1976 en 40 sinds het begin van dit jaar. De gemid delde losprijs was 400 miljoen lire (circa f 1,2 miljoen) per ge val. De biljetten van 50.000 en 100.000 lire die als losgeld zijn uitbetaald, circuleren normaal. Het komt nogal eens voor, dat zij opnieuw worden gebruikt in een volgende ontvoeringszaak, aldus de politie. Zo was het geld dat voor de vrijla ting van Guido de Martino. zoon van een voormalige* secretaris generaal van de Italiaanse socia listische partij, werd betaald al eens eerder in een ontvoerin gszaak gebruikt. Mitchell en Haldeman gaan op 22 juni zitten WASHINGTON (UPI) - John Mitchell, de Amerikaanse oud-minister van justitie en Bob Haldeman, een van de na aste medewerkers van oud president Nixon, beginnen op 22 juni aan het uitzitten van een "open" gevangenisstraf - 30 maanden tot acht jaar - wegens hun aandeel in het verdonke remanen van de Watergate- kwestie. Rechter John Sirica, die Hal deman en Mitchell indertijd veroordeelde, beval het tweetal gisteren zich op 22 juni bij de justitie te melden. Met Sirica's bevel eindigde een juridisch steekspel waarin Hal deman en Mitchell hebben ge probeerd herziening van hun vonnis te krijgen. Het hoogge rechtshof van de Verenigde Staten heeft een appèl van de twee medewerkers van Nixon niet ontvankelijk verklaard. Mitchell en Haldeman kunnen tot en met 17 juni nog een aller laatste smeekschrift indienen maar het hoogste Amerikaanse rechtscollege komt vrijwel nooit van een eerdere uitspraak terug. Haldeman gisteren na de uit spraak: "Ik heb een hoop te zeggen en ik zal het allemaal zeggen in mijn boek. Het komt dit najaar uit". ANKARA (Reuter/UPI) - De Turkse sociaaldemocratische politicus Bulent Ecevit heeft gisteren gezegd dat hij de formateur van de volgende regering van Turkije wordt, nu vaststaat dat zijn Republikeinse Volkspartij in elk geval de zondag gehouden, vervroegde Kamerverkiezingen heeft gewonnen. Al ziet het er niet naar uit dat zij daarbij de absolute meerderheid heeft behaald. Volgens de laatste cijfers krijgt Ecevits partij in de nieuwe natio nale vergadering van 450 zetels, 218 zetels, tegen de Gerechtigheidspar- tij van aftredend premier SuJey- man Demirel, 188. Levensvatbaar Absolute meerderheid of niet, het staat wel vast dat Ecevit een leves vatbaar kabinet kan vormen. De Gerechtigheidspartij heeft het op haar beurt goed gedaan en grote winst geboekt. In 1973 won zij maar 149 zetels De verkiezingen hebben een duide lijke polarisatie rond de twee grote partijen te zien gegeven.De vroeger zo belangrijke centrumpartijen zul len het moeten stellen met elk één of twee afgevaardigden in de nieuwe volksvertegenwoordiging. De enige andere partij die vooruit ging was de ultra-rechtse Partij van de Nationale Beweging, die een twaalftal zetels heeft gewonnen, in •vergelijking met 3 in 1973. Zowel de Republikeinse Volkspar tij als de Gerechtigheidspartij lijken zetels te hebben gewonnen ten koste van de sterk Islamitische Partij van Nationale Redding, die de grootste partner van de gerech tigheidspartij in Demirels coalitie De partij van Nationale Redding krijgt een zetel of 22, van de 48 in het zittende parlement. Dichter Ecevit is 51 jaar. In zijn vrije tijd studeert hij Sankrit en Indische Fi losofie en hij is dichter. In verkie zingsredevoeringen heeft hij een gedicht van eigen hand voorgedra gen waarin de Grieks-Tukse vriendschap wordt bezongen. Die vriendschap werd wreed ver stoord toen Ecevit in 1974 opdracht gaf tot de Turkse invasie op Cyprus. Washington was er zo boos over dat het zijn militaire hulp aan Turkije stopzette, wat voor Turkije weer aanleiding vormde om de Ameri kaanse militaire installaties in Tur kije onder Turks toezicht te plaat- Na de verkiezingsoverwinning van Bulent Ecevit trekken zijn aanhangers dansend door de straten van Ankara. Volgens de laatste cijfers krijgt Edevit's Republikeinse Volkspartij 218 van de 450 zetels. Cyprus-conflict kan oplossen. En daarmee zou de spanning worden weggenomen die heerst in het oos telijke deel van de Middellandse Zee en zou uiteindelijk de afbrok kelende zuidoostelijke flank van de NAVO worden gestut. Over de winst die de ultra-rechtse Nationale-Actiepartij heeft ge boekt, kan nog worden g Amnesty International haar had beschuldigd van het veroorzaken van de meeste geweldplegingen i de verkiezingstijd. Deze kostten Ecevit uitbundig gevierd, vooral voor het hoofdkwartier van zijn' partij. Maar een paar straten verderop zei Demirel, leider het leven. Ecevit zelf tieve gerechtigheidspartij u~ overleefde vijf aanslagen op zijn le- mier, "hij heeft geen 222 zetels ge- ven- kregen en zal daarom een coalitie- In Ankara is de overwinning van kabinet moeten vormen". WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse ambassa deur bij de Verenigde Na ties, Andrew Young, heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten een soort Marshall-plan voor Afrika zouden moeten overwegen, als het beste middel om communisti sche expansie in dat we relddeel tegen te gaan. Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar. Alphens Dagblad, Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» •drw: S.v.p. In bloktoUer» lnvull«nl In l»d»f vak)» ».v.p. »»n letter Vakant totdra»: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres. Het naar de toenmalige Ameri kaanse minister van buiten landse zaken George Marshall genoemde plan heeft er destijds in belangrijke mate toe bijgedra gen dat Europa zich na de Tweede Wereldoorlog econo misch kon herstellen. In een verslag over zijn recente be zoek aan Afrika verklaarde Young voor de senaatscommissie voor buitenlandse zaken, dat het Marshall-plan destijds ook heeft gezorgd voor een indamming van het communisme in Europa. Volgens hem werken de huidige economische moeilijkeheden in Afrika en het beleid van de blanke minderheidsregeringen moeilijkheden het zuiden het communisme in de hand. Daarom moest men niet alleen zorgen voor een zwart meerder heidsbewind in de betrokken sta ten, maar ook voor economische bijstand. Young zei dat de zwarte leiders in Afrika een snelle overgang naar het zwarte meerderheidsregime wensen, maar dat zij het betwijfe len of de VS met hen diplomatie daar spoedig genoeg voor kun nen zorgen om nieuwe geweld dadige acties te voorkomen. Hij voegde hieraan toe, dat de ge loofwaardigheid van Amerika in zwart Afrika nu groter is dan ooit. Intussen heeft de Rhodesische oud-premier Garfield Todd ver klaar, dat er nog steeds tijd is om te onderhandelen over een vreedzame regeling in Rhodesié, waarbij de meeste blanken voor goed in het land zouden kunnen blijven. Verder uitstel zou zijns inziens echter leiden tot een la biele situatie. Todd die met zijn dochter in Rho desié gevangen heeft gezeten wegens zijn verzet tegen het blanke minderheidskabinet van premier Ian Smith, sprak voor de Andrew Young New York te zijn gekomen steun te bepleiten voor nieuwe onderhandelingsronde om tot een zwart meederheids- bewind in zijn land te komen. Het Sowjetrussische persbureau Tass is gisteren uitgevaren tegen Andrew Young, die niets zou na laten om de aandacht op zichzelf te vestigen. "Absurd" noemt Tass de opmer king van Young in een recent in terview met "Playboy", dat oud- president Nixon met de Sowjet- Unie onder een hoedje speelde bij het om de tuin leiden van het Amerikaanse volk in verdragen over ontwapening die beider lan den sloten. Tass veronderstelt dat Young dit heeft gezegd uit ijdelheid, "daar de Amerikaanse diplomaat niets schuwt om de aandacht op zich zelf te vestigen". President Carter heeft gisteren overigens geweigerd. Young in het openbaar af te vallen, nadat deze in hetzelfde vraaggesprek met "Playbou" de gewezen pre sidenten Gerald Ford en Richard Nixon "racisten" had genoemd. Wel liet de woordvoerder van het Witte Huis weten, dat Carter de uitspraak van Young niet onder schrijft. Strijd om schone Rijn: WIESBADEN (SP) - De strijd om een schonere Rijn is zoiets als de springprocessie van Echternach: een stapje vooruit, een forse stap achteruit. Een vorig jaar december ondertekend zoutverdrag had moe ten leiden tot verminderde zout- vracht (met 6 procent) van de Rijn, vooral de beperking van de lozin gen door de Franse kalimijnen in de Elzas. Maar onder druk van de Westduitse deelstaat Baden- Würtemberg loost Frankrijk toch weer méér zout dan in het alom be jubelde verdrag plechtig was vast gelegd. De Duitsers zijn namelijk beducht voor de ophoping van zout op het Franse schiereilandje Fess- enheim omdat dit het grondwater te sterk verzilt. Dit Duits-Franse onderonsje was al bekonkeld op het moment dat in Bonn tijdens de ondertekening van het zoutverdrag onze Nederlandse minister Wester terp van verkeer en waterstaat de verdragstekst als een belangrijke doorbraak op weg naar een zuivere Rijn bejubelde. Geen vreugde heerste dan ook op de zesde conferentie van de inter nationale werkgroep van (82) wa terleidingsbedrijven in het Rijnge bied (IAWR), die gisteren in Wies- baden is begonnen. Bij laag water, zo stelde de Nederlander ir. C. van der Veen vast, nemen de zoutcon- centraties nog steeds toe. De voorzitter van de IAWR, Maar ten Schalekamp uit Zurich, zei te hopen dat de avonturen met het zoutverdrag niet kenmerkend zul-; len zijn voor het chemieverdrag, dat vorig jaar eveneens in Bonn in hoerastemming werd ondertekend. Want daarbij werd niet veel méér vastgelegd dan dat de Rijnstaten zullen overleggen hoe moeilijk af breekbare stoffen uit de Rijn kun nen worden verwijderd. De Rijn is een kwetsbare levens ader. Hij voert slechts 0,2 procent af van alle water in de rivieren der Westelijke wereld, maar in zijn stroomgebied bevinden zich wel 20 procent van alle chemische indus trieën in het Westen. Bedrijven die vanwege het gevaar der concurren tie met name in de Bondsrepubliek meteen moord en brand schreeu wen als men hen vraagt hoeveel zij van welke gifstoffen dagelijks weer in de Rijn lozen. De natuurkundige professor Sontheimer zei gisteren "Bij het opmaken van een inventa ris van gifstoffen in de Rijn moetje als een detective tewerk gaan. En dat om gegevens te verzamelen die in feite vrij toegankelijk zouden moeten zijn". ROME (AFP/AFP) - De Franse, in Zwitserland optredende en door Rome niet erkende aartsbisschop mgr. Marcel Lefèbre heeft gisteren ten paleize Pallavicini in Rome, heftige kritiek geoefend op de eo- cumene van de rooms-katholieke kerk. Monseigneur Lefèbre protesteerde tegen audiënties die door de paus verleend worden aan communisten (een dezer dagen is de Hongaarse communistenleider Kadar te gast) en tegen de behandeling die anti communistische bisschoppen van het Vaticaan krijgen (Lefèbre noemde de Spaanse prelaat mgr. Morcillo) in tegenstelling tot prela ten "die de communisten gunstig zijn gezind, zoals kardinaal Marty van Parijs, mgr. Helder Camara van Olinda en Recife, kardinaal Enri que Tarancon van Madrid, mgr. Baum van Washington en kardi naal Silva Henriquez van Santiago in Chili". Lefèbre hekelde de bisschoppen die intercommunie toestaan en zei dat het de getrouwe katholieken zijn die uit de kerk worden gejaagd. Het hoofd van het traditionele priesterseminarie in Econe in Zwitserland protesteerde verder tegen "onaanvaardbare liturgische veranderingen en tegen de ontaar ding van het priesterambt". De nieuwe betekenis die de kerk vol gens hem toekent aan de gods dienstvrijheid plaatst haar op een en hetzelfde vlak als de andere godsdiensten. Mgr. Lefèbre had tevoren een ex posé gegeven van zijn moeilijkhe den met de heilige stoel. Hij be schreef zijn persconferentie als "uitsluitend bedoeld als informatie voor de katholieken". De aartsbisschop had in het paleis Pallavacini ingeleid zullen worden door de vice-voorzitter van de Ita liaanse monarchistische unie, de hertog van Colonna van Stigliano, maar in een verklaring heeft hij ge zegd waarom hij er van afzag. De massamedia hadden de confe rentie volgens hem gemaakt tot een "uitdaging aan de paus". De persconferentie werd bijge woond door 1.500 genodigden. Men had aanvankelijk slechts op 400 ge rekend. Kardinaal Ugo Poletti, de bisschop die het bisdom Rome voor de paus bestuurt, heeft een vergeefs beroep op mgr. Lefèbre gedaan, de paus niet in zijn eigen diocees uit te da- Paus Paulus heeft gislern zijn "erngstige verontrusting" kenbaar gemaakt over het feit dat sommige rooms-katholieke een partij kun nen aanhangen waarvan de daden en de ideologie, naar hij zei, "on verenigbaar zijn met het christelijk geloof'. De paus heeft gezegd om welke partij het ging, maar volgens Vati- kaanse bronnen was zijn opmer king een duidelijke zinspeling op roomskatholieken in Italié, Frank rijk en andere Latijnse landen die de communisten steunen. Tegen een groep Franse bisschop pen die hij in audiëntie ontving en in hun eigen taal toesprak, zei de paus: "Wij nemen met ernstige veront rusting waar dat sommige mensen menen, dat het in naam van de so lidariteit mogelijk is dat ware chris tenen zelfs aanhanger kunnen zijn van een partij waarvan beginselen en acties zijn afgeleid van een ideo logie die onverenigbaar is met het christelijk geloof".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14