„Herderloos tijdperk" bij de doopsgezinden »',c0TarVêSte Uitgaansverbod op Seychellen Remonstrantse oproep aan bedrijfsleven zacht en 'üchtmild' van smaak Commissie gaat tekort aanpakken BOEKENMARKT MAAKT DE BAVOKERK NUTTIGER Buit juwelendiefstal Valkenburg twee ton Maaskant mag niet weg bij Hermes ieeTg^le DINSDAG 7 JUNI 1977 ■AUliAiMai ZUID-AFRIKA Opheffing van rassenscheiding in kantines, recreatieruim ten, gelijke kansen en behan deling van alle werknemers ongeacht nationaliteit, ras of huidskleur en gelijke betaling voor hetzelfde of vergelijk baar werk. Dat zijn enkele principes die het bedrijfsleven bij zijn vesti gingen en participaties in andere landen in acht zou moeten nemen. De algemene vergadering van de Remonstrantse Broeder schap heeft besloten deze op roep aan het bedrijfsleven te doen. De broederschap wil tevens dat het bedrijfsleven er bij de zuidafrikaanse regering op aandringt, een rondetafel conferentie te beleggen, waaraan alle partijen in Zuid-Afrika kunnen deelne men, ook diegenen die nu ge vangen zitten. De Broeder schap wil aan de Raad van Kerken in Nederland voor stellen ook een dergelijke op roep te doen. Een andere kwestie, waarmee de algemene vergadering zich bezighield, was de vakature van prof. dr. G. J. Hoender- daal die als hoogleraar aan de theologische faculteit 'van de Leidse universiteit met emeritaat zal gaan. Voorgedragen zijn dr. E. J. Kuiper, remonstrants predi kant te Haarlem, en dr. H. J. Adriaanse, wetenschappelijk medewerker aan de universi teit van Leiden. De algemene vergadering sprak voorkeur uit voordr. Kuiper maar heeft de afhandeling van deze zaak verder opgedragen aan de „commissie tot de zaken het bestuur van de Remon strantse Broederschap. De Doopsgezinde Broederschap zit met een tekort aan predikanten. En dat wordt de komende jaren nog veel nijpender. De Algemene Doopsgezinde Sociëteit heeft daarom een commissie aan het werk gezet om voor de langere termijn een planning voor de hele Broederschap te maken. Het feit van het predikantentekort is "vry plotseling" aan het licht ge komen, zo meldt mevrouw J. Woudstra-Gorter, hoofdredactrice van het Algemeen Doopsgezind Weekblad. Mevrouw Woudstra woont in Terhorne (Fr.) en is sinds 1970 secretaresse van de Friese Doopsgezinde Sociëteit. Er is -en er komt binnen afzienbare tijd - een aantal gemeenten vacant die grote moeite hebben om hun vacature vervuld te krijgen, signa leert mevrouw Woudstra in haar hoofdartikel onder de kop "Herder loos tijdperk?". Ook de vooruit zichten op wat langere termijn zijn niet zo gunstig. De eerstkomende jaren studeren er geen studenten van het seminarie af, en het is bo vendien de vraag of alle studenten wel lust hebben in werk in een of meer gemeenten. De komende tien jaar gaat een vrij groot percentage van de huidige predikanten met emeritaat. Mevrouw Woudstra meent, dat dit een zaak is, die men als Broeder schap niet maar gelaten over zich heen hoeft te laten komen. "Laten we alsjeblieft oppassen dat er een concurrentie tussen onze gemeen ten zou gaan ontbranden in de trant van: wie het eerst komt, wie het eerst maalt; wij hebben lekker een dominee en de andere gemeenten moeten zich maar zien te redden" Inspiratie werkterrein zijn". Het gebeurt nogal eens, zo vertelt mevrouw Woudstra, dat een ge meente na een vacante periode verwonderd constateert: dit was een goede tijd; we hebben veel za ken zelf moeten behartigen; we hebben in ons midden onvermoede talenten ontdekt; het was bemoe digend, samen aan de slag te gaan; we zien nu ook scherp waar we vooral een predikant voor nodig hebben. "Hij of zij hoeft beslist geen ma nusje van alles te zijn die alle kar weitjes moet opknappen die wij la ten liggen. We hebben hem of haar nodig als contactpersoon tussen alle werkers in de gemeente, als in spirator en instructeur; de man of vrouw die de grote lijnen met ons bespreekt, de zwakken opvangt en de sterken een taak wijst; die met theologisch inzicht kan zeggen waar het om gaat, en hoe en waar wij Gods evangelie in deze wereld gestalte kunnen geven". - Over de inmiddels gevormde commissie die zich met het predi kantentekort gaat bezighouden, zegt mevrouw Woudstra (die vóór haar huwelijk zelf predikante is geweest) tenslotte; "Maar wat kan een commissie uitrichten als niet alle gemeenten meedenken en be zig zijn met de functie van de ge meente en de plaats van de predi kant daarin?". een predikant vergrijzing Uit rooms-katholieke kring in ons land komen soortgelijke geluiden over teruggang in het pastores bestand, al is daar de term "herder- loosheid" nog niet gevallen. Op een vorige week gehouden vergadering van de priesterraad in het bisdom Den Bosch deelde de vicaris- generaal, mgr. dr. J. van Laarho ven, mee, dat het aantal priesters (nu ongeveer 1000 voor 400 paro chies) de komende jaren zeker met 25 per jaar zal dalen, terwijl er geen of nauwelijks nieuwe voor in de plaats komen. De vergrijzing in de priesterkring neemt toe: 40 procent is 55 jaar en ouder; slechts 15 pro cent is jonger dan 40 jaar. De leiding van het bisdom heeft dan ook alle hoop gevestigd op een actieve geloofsgemeenschap of groepen van actieve gelovigen, waarbinnen een klimaat heerst dat kansen schept voor nieuwe ambtsdragers. Volgens mgr. Van Laarhoven hebben de priesters van nu de taak als inspirators van de gelovigen op te treden. Nieuwe functionarissen, zoals districts catecheten (voor de begeleiding van schoolteams), catechese docenten en pastorale werkers, nemen steeds meer taken in de kerk over op het gebied van ver kondiging, eredienst en gemee nschapsvorming. Een poging om er iets aan te doen is, aldus mevrouw Woudstra: jonge mensen inspireren om voor predi kant te gaan leren. "Laten we dan wel weten dat we een vrij lange stu die eisen: na het gymnasium op het ogenblik zeker een studie van zes jaar". Bovendien bloeit de inspiratie voor het werk van predikant daar op waar mensen overtuigd zijn van het grote belang van evangelieverkon diging in deze wereld cn waar men sen zinvol bezig zijn zich daarvoor in te zetten. Mevrouw Woudstra: "Van gemeenten waar stelregel is: het zal onze tijd nog wel uitduren, wij houden de gemeente nog wel een paar jaar in stand, maar een toekomst zien we niet meer, hoeven we geen inspiratie te verwachten. Evenmin zal dit een aantrekkelijk Onze gothische „kathedralen" raken, door allerlei oorzaken, steeds meer buiten gebruik, althans wat hun eigenlijke bestemming aangaat. Sommigen vinden dat bedroevend, anderen zien het als een logische ontwikkeling omdat de middeleeuwse bouwsels niet meer deugen voor het functioneren van de kerk in de moderne samenleving. Maar hoe men het ook benadert elke poging om deze monumenten uit vervlogen eeu wen in stand te houden door andere bestemmingen voor ze te zoeken - naast eventueel kerkelijk gebruik - verdient ondersteuning, omdat ze een voornaam bestanddeel zijn van ons cultuurbezit. Ook de Bavokerk in het hart van Haarlem wordt voor kerkelijke doe leinden nog maar beperkt gebruikt. Men probeert haar nu op andere manieren nuttig te maken. Zo werd vorige week in het schip van de kerk een boekenmarkt gehouden als onderdeel van boekenweek in de Spaar- nestad. De plaatselijke boekhandel had er een groot aantal kramen neergezet, die alle dagen veel aftrek vonden (foto rechts). Zondag hadden de Wilde Ganzen van de IKON voor het eerst geen concreet doel voor hun vlucht; de luisteraars kon den een bedrag geven ter "vrije beschikking", waardoor projec ten geholpen kunnen worden die te klein zijn om voor een af zonderlijke vlucht in aanmer king te komen. De stichting Wilde Ganzen deed dat omdat zij 20 jaar bestaat. In die tijd heeft ze 21,7 miljoen gulden bij een gekregen voor directe hulpverlening. Initiatiefnemer van de Wilde Ganzen was destijds de heer J. Timmer, penningmeester van het toenmalige IKOR. Hij kwam op het idee, de luisteraars naar de radio-kerkdiensten op zondagmorgen te laten mee doen aan de collecten in de diensten. En zo wordt sindsdien elke zondag een "goed doel" genoemd waaraan luisteraars een geldelijke bijdrage kunnen leveren. Samen op weg Ds. B.J. Aalbers, gerefor meerd predikant in Geldrop, heeft de benoeming aanvaard tot landelijk secretaris van de raad "Samen op weg", die tot taak heeft het samengaan van de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken te begelei den en te bevorderen. Hij zal zijn nieuwe werk op 1 septem ber op "De Horst" in Drieber gen beginnen. Ds. Aalbers, die 48 jaar is, heeft op dit terrein al de nodige erva ring opgedaan, met name in zijn huidige en in zijn vorige ge meente, Geldrop en Dronten. Geldrop werd in 1970 de eerste federatie tussen hervormden en gereformeerden in ons land. De samenwerking is er 100 pro cent; er is alleen juridisch nog sprake van een hervormde ge meente en een gereformeerde kerk. De gereformeerde synode zal ds. Aalbers in haar eerstvolge nde zitting benoemen tot pre dikant in algemene dienst. Beroepingswerk: Her vormde Kerk - beroepen te Us- selo S. de Roest Den Burg (Texel), te Zeist J. Lugtigheid Sneek; bedankt voor Veenen- daal, Wekerom, Stellendam en Kamerik W. Westland Veen; voor Ridderkerk J. Jongerden Harderwijk, voor Sirjansland A. J. Timmer Lunteren. Geref. Kerken: aangenomen d^ be noeming door de classis Am sterdam tot predikant voor ge tuigenis en dienst dr. C.H. Koetsier, secretaris voor ont wikkelingssamenwerking, De Bilt; beroepen te Gorinchem J.C. van Egmond Epe; bedankt voor IJmuiden J. Vlaardinger- broek Leeuwarden. Geref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Voorburg en voor Capelle aan de IJssel C. J. Smelik Ens chede, voor Meppel J. Klamer Zaandam. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Rijnsburg J.Kievit Ermelo; aangenomen naar Amsterdam-Nieuw-west J.H. Carlier Leiden, naar Apeldoorn G. Leendertse Middelburg; be dankt voor Den Haag T. Harder Rozenburg, voor Nieuw- Vennep J. van Dijken Dedems- vaart. Geref. Kerken Vrijge maakt. Buiten Verband: aan genomen naar Vlaardingen kandidaat A. M. van Leeuwen Utrecht; bedankt voor Kampen A.H. Algra Sliedrecht. Geref. Gemeenten: bedankt voor Sprang M. Mondria Waarden- burg. "Ontoelaatbaar" De regio Edam van de Her vormde Kerk is verontrust over de voorgenomen reis van een delegatie van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk naar Zuid-Afrika in het komende najaar. Men heeft dat officieel uitgesproken. De reis wordt een "ontoelaatbare door kruising" genoemd van het hervormd beleid ten aanzien van de huidige republiek Zuid-Afrika. Het regionale be stuur van deze kerk roept het bestuur van de Gereformeerde Bond op zich alsnog in solidari teit met de kerk te Het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika (van dr. Beyers Naudé) heeft in een nieuwe verklaring aan Pax Christi Ne derland en de werkgroep Kai- ros nog eens zijn standpunt in zake investeringen in Zuid- Afrika uiteengezet. Dit naar aanleiding van een nieuwe ves tiging van Akzo in het thuisland Kwazulu. Het instituut erkent, dat het plan van Akzo redelijke voorde len lijkt te bieden aan de 35 zwarte werknemers, maar daar tegenover staat dat Akzo, vol gens het instituut, de situatie in Zuid-Afrika lijkt uit te buiten ten gunste van blanke inves teerders, vooral uit Europa. Het bedrijf steunt in sterke mate het apartheidssysteem, noemt geen mogelijkheid voor zwarte Afri kanen om te investeren in het projekt of opgenomen te wor den in de raad van commissa rissen en is meer gericht op het voordeel van de investeerders dan op steun aan de hulpbe hoevenden in het thuisland. Akzo trekt zich niets aan van de oproep van zwarte leiders en organisaties om niet te investe ren in Zuid-Afrika totdat het land een vrije samenleving zal zijn. Het Chr. Instituut blijft bij zijn standpunt dat economische druk een van de weinige over gebleven vreedzame methoden is om veranderingen van bete kenis aan te brengen. Promotie In de koffiebar van Youth for Christ Leiden, Middelstegracht 47, wordt vrijdagavond 10 juni de film "The girl who ran out of night" vertoond. Ds. W E. Verdonk te Oegs- tgeest, docent namens de Her vormde Kerk aan de Leidse universiteit, hoopt op 15 juni aan deze universiteit te promo veren tot doctor in de godge leerdheid. De promotie is om kwart over 4. Van 1964 tot april 1975 was ds. Verdonk hervormd predikant in Oegstgeest. ADVERTENTIE WARSCHAU - André van der Gisteren werd hij ontvangen door Louw, burgemeester van Rotter- zijn ambtgenoot Majewski van de dam, brengt een bezoek aan Polen. Poolse hoofdstad Warschau. VALKENBURG (ANP) - Nog on bekende daders hebben ingebro ken in de precies één méand be staande Limburgse vestiging van een landelijk juweliersbedrijf, dat gelijk met de opening van het Val- kenburgse casino in hetzelfde ge bouw een filiaal begon. Naar de directie van het juweliers- bedrijf in Utrecht gisteren mee deelde bedraagt de waarde van de buit ongeveer twee ton. In geen ge val meer dan tweeëneenhalve ton. Volgens haar is de schade beperkt gebleven omdat de inbrekers alleen de zogenaamde nachtetalages heb ben leeggehaald. De veel duurdere artikelen die 's nachts in de brand kast worden bewaard zijn namelijk niet verdwenen omdat de brand kast niet is opengebroken. De poli tie van Valkenburg zei hangende het onderzoek nog geen medede lingen te kunnen doen. De inbraak is ontdekt door person eel van de juwelierszaak, dat zon dagmiddag om 2 uur de zaak wilde openen. Van buiten af was niets te zien omdat de rolluiken waren neergelaten voor de etalages. De daders hebben de deur geforceerd en hebben, eenmaal, binnen de eta lages van de achterkant leegge haald. Ze zijn er met gouden horlo ges, ringen, armbanden, broches en soortgelijke geschenken vandoor gegaan. Het is voor de directie een volsla gen raadsel dat de inbraak die be slist met geluid gepaard is gegaan niet is opgemerkt door de bewa kingsdienst. Voetbal - De wedstrijden voor de tweede voorronde van de Zuid- amerikaanse zone van het toernooi om het wereldkampioenschap zul len in Cali worden gehouden. Brazi lië, Bolivia en Peru strijden voor twee plaatsen in het eindtoernooi. Nummer drie speelt twee weds trijden tegen Hongarije voor de derde plaats. Voetbal - Het Russische dagblad Prawda heeft kritiek geleverd op de prestaties van het nationale team, dat vorige week werd uitgescha keld voor het wereldkampioens chap voetbal. NAIROBI (Reuter) - De machthebbers op de Seychellen hebben een uitgaansverbod in gesteld, zo is gisteren bekendge maakt door de Keniase radio. Overtreders van het verbod zul len worden doodgeschoten, zo werd gezegd. De nieuwe president van de eilan dengroep, oud-premier Albert René, heeft voorts de voorlopige sluiting van alle scholen gelast en alle arbeiders die niet nodig zijn voor essentiële diensten, opge dragen thuis te blijven. De president heeft tevens bevolen dat alle Britse politiemannen op de eilanden het land moeten ver laten. De procureur-generaal, J. A. Brien Quinn zal worden gede porteerd. Volgens Britse politie-officieren die na de staatsgreep op de Sey chellen werden uitgewezen zijn er zondag bij de coup tenminste vier slachtoffers gevallen. De nieuwe machthebbers in de sinds vorig jaar onafhankelijke archi pel - ten oosten van de Indische oceaan zouden het volk 'wapens en alcohol' hebben gegeven. De vijf politiemannen, onder lei ding van oud-commissaris J. P. Sommerville, arriveerden giste ren met tien landgenoten in Pa rijs. Bij hun aankomst verklaar den zij dat zij zich ernstig onge rust maken over de toekomst van de Seychellen, de 15 uitgewezen Britten werden zondag in de hoofdstad Mahé op een vliegtuig van Air France gezet. Dat ge beurde onder bedreiging met vuurwapens. Onder de uitgewe zenen bevindt zich de vroegere president van het (koloniale) hooggerechtshof. In een telefonisch interview met een Brits radiostation zei de nieuwe president van de Seychel- Dammen - De organisatoren van het negende Suikerdamtoernooi hebben geen uitnodigingen ge-' stuurd naar de Sowjet-Unie. Hoogst waarschijnlijk is Harm Wiersma wel van de partij. Wielrennen - De Oostenrijker Ru- dolf Mittereger heeft gisteren de leiding in de Ronde van Oostenrijk overgenomen van zijn landgenoot Hans Summer. De Tsjech Prchal won de vijfde etappe. Beste Neder lander was Martin Havik. Hij werd 27ste. len dat de nieuwe machthebbers niet zullen toestaan dat de Sowjet-Unie de strategisch gele gen eilanden onder controle krijgt. "Wij hechten veel waarde aan onze niet gebonden positie Hij ontkende ook dat de Sowjet-Unie de hand in de staatsgreep zou hebben gehad "Wij zijn geen communisten". President Amin van Oeganda heeft het nieuwe bewind op de Sey chellen gefeliciteerd met diens geslaagde staatsgreep. SCHIEDAM - Hermes DVS ge eft zijn trainer Bob Maaskant geen toestemming op te stap pen en als manager in dienst te treden bij de Deventer ere divisieclub Go Ahead Egles. Het bestuur van de Schiedamse eerste klasser kwam gister avond tot die beslissing, om dat er geen alternatief is Secretaris Willemse: "Wij heb ben Maaskant gecontracteerd omdat we snel naar de hoofd klasse terug willen en daar mee uit. Wanneer Go Ahead Egles ons een trainer had be zorgd van hetzelfde niveau als Maaskant had de zaak mis schien wel anders gelegen. Ook wij zijn niet in korte tijd in staat om naar een nieuwe trainer uit te zien". "Waar blijft overigens de rechtsgeldigheid van een contract wanneer eentrainer zomaar tussentijds kan op stappen", aldus Willemse

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13