Nog geen ver goedingen voor begeleidsters YOS-cursus Komst onderwijsop bouwwerker is nog onzeker zet kroon inDauphiiié Hinault op werk Promoties(SO) Leidse Universiteit Slachttarieven verhoogd IIZSIEÜ Leerlingen richten etalages in bij Y en D DINSDAG 7 JUNI 1977 PAGINA 11 LEIDEN - De problemen op onder wijsgebied en de perikelen rond de bestemmingsplanprocedure Noorderkwartier vórmden de be langrijkste discussiepunten gister- Noord". Het is nog steeds niet zeker, of er een onderwijsopbouwwerker zal komen. Het Koningin Juliana- fonds, dat hiervoor de subsidie zou verlenen, heeft hiertoe advies ge vraagd aan Wethouder Tesselaar. Deze wilde aanvankelijk negatief adviserende raadscommissie heeft echter het uitbrengen van een ad vies op aandringen van het Wijk- kollektief weten uit. te stellen. Het Wijkkollektief zal nu zo spoedig mogelijk een in overleg samenge steld takenpakket voor een onder wijsopbouwwerker aan de raads commissie voorleggen, waarna een beslissing over het uit te brengen advies kan worden genomen. Als mogelijke taken noemt de voorbe reidingscommissie bijv. het bege leiden van de huiswerkklassen en de bijlesdienst, die nu uitsluitend met vrijwilligers werken. Ook zou de onderwijsopbouwwerker zich in eerste instantie op het lager be- rbepsonderwijs moeten richten en een veelal coördinerende functie bij het tot stand brengen van contacten o.a. tussen ouders en verschillende instanties moeten uitoefenen. Open School Gisteravond werd ook uitvoerig van gedachten gewisseld over de wenselijkheid en de positie van een Open-school-experiment in Leiden-Noord. Dit zijn landelijke experimenten, die in een aantal plaatsen in ons land, waaronder Leiden, binnenkort van start zullen gaan). Men vreest voor verwarring binnen de wijk over de positie van de Open School tegenover andere activiteiten op onderwijsgebied, zoals vooral Ouders op Herhaling. Hiermee zijn duidelijke verschillen zoals de beperktere doelgroep van de Open School (17-30-jarigen), na ast verschillen in aanpak. Boven dien wordt aan het deelnemen c de Open School een zekere voor waarde aan het kennisniveau ge steld, hetgeen bij Ouders op Herha ling ontbreekt. Het enthousiasme voor een eventueel Open School- experiment in Noord is binnen het Wijkkollektief gering te noemen. Wel is men van mening, dat, als er een duidelijke behoefte blijkt te be staan, men aan het experiment moet meewerken of althans ernaar verwijzen. Bestemmingsplan Een van de grootste knelpunten bleek gisteravond te zijn de voor lichting over de bestemmingsplan procedure in Noorderkwartier. De door de Welzijnsraad georgani seerde drie cursusavonden zijn op een mislukking uitgelopen; boven dien waren er al - zonder inspraak of medeweten van de betrokkenen - beslissingen genomenDeze situatie is nu op initiatief van een aantal buurtcomité's teruggedraaid en stopgezet. Voor de komende proce dure wil men alle bewoners gaan mobiliseren. Dit zal door de verschillende gele dingen binnen het Wijkkollektief worden gerealiseerd. Het gaat er daarbij vooral ook om, goede voor lichting aan particuliere huiseige- te verstrekkenOm verwa ring te voorkomen is de Werkgroep "Renovatie-Rehabilitatie" omge doopt tot Werkgroep "Wonen", op dat deze ook aan deze belangen aandacht kan gaan schenken. On verantwoorde verkoop en aankoop van huizen oplopend tot een be drag van f120.000) moet m dit ge bied tegengegaan worden. In de be stemmingsplanprocedure zullen volgens het Wijkkollektief ook an dere accenten moeten worden ge legd; er gaan geen afgevaardigden naar de gemeente, de gemeente komt naar door de bewoners zelf ge organiseerde avonden, om vragen te beantwoorden en op eisen, voor stellen. en verlangens te reageren. Op 20 juni wordt in de gemeente raad een beslissing genomen over het voorstel om krediet te verlenen voor het vervaardigen van teke ningen voor het nieuwe buurtcen trum, dat waarschijnlijk aan de Bernhardkade zal worden ge bouwd, waar nu clubhuis "de Ze vensprong" staat. Voordat dit be sluit valt, zal het Wijkkollektief eerst nog een informeel gesprek hebben met Ir. Schutte over be paalde wensen voor de indeling. In dit verband zal men ook de moge lijkheden nagaan van een apotheek-afhaaldienstwaar men recepten 's morgens kan brengen en 's avonds kan afhalen, en van een eventueel filiaal van de openbare bibliotheek. LEIDEN - De begeleidsters van de VOS-cursus krijgen voorlopig nog geen vergoeding voor het vrijwilligerswerk, dat men verricht. Een motie, ingediend door PSP-raadslid Hilda Passchier met steun van PvdA en CPN, waarin werd voorgesteld de begeleidsters een vergoeding te geven van 30 gulden per cursusochtend kreeg slechts de steun van een vijftigtal raadsleden. VOS is een afkorting voor Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle ving. De cursussen zijn bedoeld om vrouwen, die na de lagere school geen of weinige verdere opleiding hebben gekregen, een betere in zicht te geven in de huidige maat schappij. Deze VOS-cursussen werden tot dusver gegeven voor vrijwilligsters, die daarvoor geen enkele vergoeding ontvingen. Of dat in de toekomst wel zal ge beuren is nog onduidelijk. De meerderheid van de Leidse raad vond, dat de zaak bekeken zal moe ten worden binnen de gehele wel zijnssector. PSP-raadslid Hilda Passchier was het daarmee niet eens. "Hier zijn geen stafkrachten beschikbaar zoals bij andere vor men van vrijwilligerswerk. De be geleidsters zijn persoonlijk ver antwoordelijk voor de gang van za ken. Het bedrag van dertig gulden per cursusochtend is niet zomaar uit de lucht komen vallen. Het is gebaseerd op een model van de Culturele Raad Zuid-Holland", al dus het PSP-raadslid. "In Vlaar- dingen wordt aan begeleidsters al 60 gulden per cursusochtend be taalt". Ze vond de vergoeding een goede start op weg naar de aanstel ling van beroepskrachten. De reali sering van dat laatste is overigens niet op korte termijn te verwach ten, omdat CRM niet meer geld voor deze sector ter beschikking zal stellen. PPR-raadslid Frits Van Oosten zei dat een honorering nu, een oneven redig zware belasting voor de wel zijnssector zou worden. Ook WD- er Zonnevylle vond dat voorzichtig aan gedaan moet worden met aller lei incidentele subsidies. Wethouder Van Dam vond het ook onjuist nu tot subsidiëring te be sluiten, omdat daardoor complica ties dreigen in andere sectoren waar gewerkt wordt met Vrijwilli gers. Behalve de motie diende Hilda Passchier ook nog een amen dement in waarin B en W worden gevraagd vöör 1 oktober met een voorstel te komen of de VOS- begeleidsters wel of geen vergoe ding krijgen. De stemmen staakten bij 17-17 zodat het amendement in de volgende vergadering opnieuw in stemming zal worden gebracht.' Voor het amendement stemden CDA, PPR, PSP en een deel van de PvdA. LEIDEN - Visvereniging "De Bra sem" hield de eerste we strijd van het seizoen op de Kaag. De vangst was matig. De uitslag: 1. S. Gom- mans 4115 gr (38 st), 2. J. P. v. d. Hulst 3650 (31), 3. K. Keijzer 3475 (26), 4. G. Lakenveld 2800 (14), 5. G. den Dubbelden 2160 (9), 6. P. Era dus 2150il7), 7. B. Eradus 2125 (15), 8. F. v. d. Pou w-Kraan 1845(10). 9. S. den Dubbelden 1775 (14), 10. H. Spies 1630 (11). Viscollege HSV viste ook voor de eerste maal. De vangst was slecht. De uitslag: 1. P. Wondergem 1810 (26). 2. K. Laterveer 1590 (24), 3. P. Bontje 705 (8), 4. K. Jansen 525 (11), 5. Laterveer sr. 525 (9), 6. G. Bontje 450 (7), P. Blok 440 (6), 8. J. Leuering 350 (5), 9. G. de Bruin 285 (5), 10. F. Boot 180 (1). '"Zuid-West" hield een viswedstrijd in de Rijn. De uitslag was: 1. W. Moenen 3550 (55), 2. J. Mooibroek 2660 (44). 3. H. v. d. Laan 2020 (28). 4. H. Schouten 1580 (28), 5. E. Schreu- der 1470 (27), 6. W. v. d. Laan 1460 (23), 7. J. v. d. Lucht 1450 (19), 8. H. Moenen 1330 (24), 9. H. Jansen 1330 (19), 10. L. Kerkman 1320 (11). Visvereniging DVS hield de eerste wedstrijd in het Aarkanaal en in de Rijn. De vangst was zeer slecht. Met 24 man werden slechts 197 maat- vissen gevangen, met een gewicht van 14.400 gram. De uitslag was: 1. H. v. Loon 33 (2300), 2. W. v. Berkel 20 (1255), 3. C. Hoppenbrouwer 15 (1240). 4. W. v. Loon 15 (1085), 5. F. Zandbergen 15 (965), 6. P. Teske 12 (840), 7. J. Korenhof 12 (685), 8. W. Teske 9 (770), 9. J. den Os 10 (660), 10. K. Groenendijk 9 (570). Hengelsport viste in de Vliet bij Leidschendam. Uitslag: 1. Verstra ten jr. 2810 (14). 2. A. v. d. Bos 2060 16). 3. J. Boef 1980 (17), 4. A. Sinteur 1970 (19), 5. R. van Egmond 1520 (10), 6. R. van Leeuwen 1500 (4), 7. Verstraten sr. 1350 (20), 8. W. Masu- rel 1280 (6), 9. J. Brouwer 1100 (14), 10. E. van Houten 1080 (10). De Ruisvoorn viste zijn eérste wedstrijd in de Rijn bij Alphen en Koudekerk. Uitslag 1. W. Weenink 1910 (25), 2. T. Voskuil 1790 (9), 3. A. Laterveer jr. 1510 (15), 4. Hageman 1445 (13), 5. J. Nieuwenburg jr. 1430 (26), 6. A. C. v. d. Meer 1300 (17), 7 D. van Gmkel 1250 (5). 8. G. v. d. Berg 1130 (10), 9. T.-van Daalen 810 (13), 10. J. Niewendijk sr. 710 (13). LEIDEN - De maand juni telt aan de Leidse universiteit dertig pro moties, namelijk twee bij rechtsge leerdheid, twee bij godgeleerdheid, vier bij geneeskunde, vier bij lette ren, veertien bij wiskunde en na tuurwetenschappen, drie bij so ciale wetenschappen en één bij de centrale interfaculteit. Tot doctor in de godgeleerdheid promoveren op 8 juni M.D. Koster (44) uit Meppel en W.E. Verdonk (48) uit Oegstgeest. Tot doctor in de rechtsgeleerdheid promoveren op 14 juni A. Kapteijn (31) uit Leiden en op 22 juni P.J.A. Idenburg (42) uit Noordwijk. Tot doctor in de ge neeskunde zijn gepromoveerd op 1 juni G.J. Hordijk (32) uit Leiden en R.E. Nikkels (40) uit Heerlen en zul len promoveren op 8 juni H.Th. A. Jaspers (30) uit Gouda en 16 juni E. Briët (31) uit Leiden. Tot doctor in de wiskunde en natuurwetens chappen is gepromoveerd W.J. Claas (26) uit Oegstgeest en zullen promoveren op 8 juni A.R. Schep (26) uit Leiden, op 14 juni G.E.E.J.M. van den Thillart (30) uit Leiden en D.D. Honijk (33) uit Lei derdorp, op 15 juni G.B.M. van der Geer (26) uit Leiden, op 16 juni P.W.C. van Calsteren (29) uit Alp hen aan den Rijn en O.D. van Ba tenburg (28) uit Warmond, op 22 juni J.H. Verheijen (31) uit Leider dorp, op 23 juni R.F.R. Dezentje(28) en J.C. Romijn (28) uit Leiden, op 29 juni M.P. de Haas (33) uit Zoeter- meer, op 30 juni Cl. J.P. Hooger- vorst (32) uit Den Haag en E.J.J. Groenen (28) uit Leiden. Tot doctor in de letteren promoveren op 17 juni K.H.R. Borghart (42) uit Berg- schenhoek, op 28 juni K. Piper (42) uit Berlijn en V. February (37) uit Amsterdam en op 29 juni M. Wolf (42) uit San Francisco. Tot doctor in de sociale wetenschappen promo veren op 17 juni D.N.M. de Gruijter (33) uit Leiden, op 22 jupi R.A. Ro mer (47) uit Willemstad (Curasao), op 28 juni mevrouw C.M. Kuiper (51) uit Oegstgeest. Tot doctor in de wijsbegeerte promoveert op 29 juni Th.J.F.M. van Velthoven (43) uit Rosmalen. Veilige straten in Groenoord LEIDEN - De dienst Gemeente werken heeft een plan gereed ter beveiliging van de Hansenstraat en de Pasteurstraat in de wijk Groe noord. In beide straten zullen ver keersdrempels worden aangelegd om hoge snelheden van auto's te gen te gaan. Daarnaast zal de stoep op de hoek van de Hansenstraat en de Groenoordstraat worden door getrokken. LEIDEN - Het is deze week een drukke boel in de etalages van Vroom en Dreesmann aan de Aalmarkt en de Maarsman- steeg in Leiden. Want 21 leer lingen van het Nationaal Insti tuut voor Middelbaar Econo misch en Technisch Onderwijs zullen daar tot en met vrijdag ervaring opdoen in het inrich ten van etalages. Het is het zesde achtereenvolgende jaar dat scholieren van het Nimeto uit Utrecht in Leiden te gast zijn bij V D. Als thema is voor dit jaar "Le ven onder de zon" gekozen. Onder dat motto zullen de ko mende dagen in de etalages tropische planten, vissen, vo gels en dieren, vervaardigd van papier, een plaatsje krijgen in de etalages. De hele operatie gebeurt in samen werking met het etalage-team van het Leidse warenhuis en staat onder leiding van de do cent Hulsel. De tweede-jaars leerlingen- de totale opleiding duurt vier jaar - verblijven tijdens de stage van een week in het jeugdcentrum "De Korte Vliet" aan de Vlietweg. Vrij dagavond wordt daar de Leidse "sessie" met een feestje besloten. Docent Hulsel: "We beginnen in Leiden langzamerhand enige bekendheid te krijgen. Vanochtend hoorde je opmer kingen als: kijk, de school is er weer. Voor de leerlingen is het belangrijk dat ze nu ook eens buiten de beslotenheid van de school kunnen werken. Dat vereist enige aanpassing. Het is een vreemde gewaarwor ding om bij je werk steeds op je handen gekeken te worden door passanten". De werk zaamheden van de etaleurs- in-wording zullen een week of drie te zien zijn. Daarna zullen ze plaats moeten maken voor de beginnende opruiming. Op de foto: een deel van de Nimeto-leerlingen aan het werk in de etalages van V D. Eén cent per kilo meer LEIDEN - Met 25 tegen 9 stemmen heeft de Leidse gemeenteraad gis teravond besloten om de slacht huistarieven te verhogen met één cent per ilo. Tegen de verhoging stemden de voltallige CDA-fractie en de éénmans-fractie van SGP/GPV. Bij de behandeling van het voorstel las burgemeester Vis een telegram voor van de slagersfe deratie, waarin bezwaar werd ge maakt tegen de tariefsverhoging, omdat er rondom het slachthuis een aantal problemen speelt dat eerst opgelost moet worden. CDA'er Van Zijp sloot daarbij aan met de opmerking, dat eerst deze zaken tot klaarheid moeten worden gebracht en dat daarna pas over de tariefsverhoging beslist zou mogen worden. Eén van de kwesties die speelt zijn de dienstwoningen, die tot de inboedel van het slachthuis behoren, maar waarvoor plannen waren om ze over te hevelen tegen kostprijs naar het gemeentelijk grondbedrijf. Een deel van de raad verzet zich daar heftig tegen. Men is van me ning, dat de gelden die deze wonin gen waard zijn, gestort moeten worden in een fonds, waaruit in de toekomst vernieuwingen slachthuis bekostigd kunnen wor den. Wethouder Van Dam (Fian- ciën) heeft tegen dat laatste punt bezwaren, maar kreeg in de fina nciële commissie slechts geringe steun voor zijn ideeën. Gisteravond kondigde hij aan, dat naar een nieuwe oplossing wordt gezocht, maar dat de hele kwestie los staat van de tariefsverhoging. Met de toezegging, dat over de dienstwoningen binnen afzienbare tijd nog zal worden gesproken, ging uiteindelijk ook de WD mee met het voorstel. THONON-LES-BAINS - Bernard Hinault heeft de Dauphiné Liberé niet alleen gewonnen, de jeugdige Breton heeft in de etappe-wedstrijd te vens aangetoond dat hij alle eigenschappen bezit die hem tot een groot renner maken. De 22-jarige coureur, die zaterdag bij een val in een ravijn pijnlijke verwondingen opliep en daags daarop zijn comfortabele voor sprong zag slinken tot maar zeven tien seconden heeft zich ook in de individuele tijdrit die de Dauphiné Liberé besloot uiterst knap verde digd. Hij moest uiteraard de ritzege aan zijn landgenoot Bernard Thevevet laten, Frankrijks hoop voor de ko mende Tour. Thevenet slaagde er echter juist niet in die winst te boe ken die hem tevens aan de top van het klassement zou brengen. Wel geteld negen seconden kwam hij tekort. Opnieuw toonde Hinault karakter. Hij eiste in die rit over 36,5 kilome ter een tweede plaats op. Zijn ach terstand op Thevenet bedroeg acht seconden. Daarvan verdiende The venet er nog vijf door de tijdver- goeding zodat het werkelijke ver schil maar drie seconden was. In de eerste halve etappe over 89 kilometer werd de strijd gemeden. Het peloton kwam dan ook in ge sloten gelederen op de finish aan waar Patrick Sercu zich de rapste toonde in de sprint. Het eindklassement: 1. Hinault 38.31,17; 2. Thevenetop 9 sec.; 3. Van Impe (Bel) op 2.02; 4. Agostinho op 3.215. Danguillaume op 5.32; 6. Nazabal (Spa) op 6.40; 7. Zoetemelk (Ned) op 6.518. Merckx op 8.23 ,v De Nederlander Ad Tak is giste ren tweede geworden in de achtste etappe van de ..Molkrace", een rit over 166 kilometer van Brighton naar Llandudno. De zege was voor de Pool Mieczslaw Nowicki die de afstand aflegde in 4 uur 41 min 27 sec. Hij versloeg Tak in de ein dsprint. De Rus Sajid Goessainov behoudt de leiding in de algemene rangschikking. De zestiende etappe van de Ronde van Italië, in twee gedeelten gereden, heeft gisteren geen enkele wijziging in de top van de algemene rangschikking veroorzaakt. In beide gevallen bracht een massa sprint de beslissing. In gesloten ge lederen bereikten de renners beide malen de finish. In de rit over 107 kilometer die in de morgenuren werd gereden toonde de Belg Mare De Meyer zich de rap ste. Later op de dag zegevierde de Italiaan Pierino Gavazzi, die in de eerste helft van de zestiende etappe derde was geworden achter De Meyer en Marino Basso. KESSLER IN DIENST BIJ INNSBRUCK INNSBRÜCK - Georg Kessler, oud-bondscoach van de KNVB die kortelings ontslag genomen heeft bij de bundesligaclub Hertha BSC, heeft een contract met een looptijd van twee jaar getekend bij de Oos tenrijkse ranglijstaanvoerder Wac- ker Innsbrück. Ajax heeft gisteren in Tel Aviv 1-1 gespeeld tegen een Israëlisch "all star team". Beide treffers vielen na de rust. Pas vier minuten voor het eindsig naal gaf Obed Machness de Israë liërs de leiding. Een minuut later zorgde Simon Tahamata met een lob voor de gelijkmaker. Via de handen van de keeper ging de bal in het doel. Een aantal Grand Prix-coureurswaaronder Niki Lauda (foto) was gisteren op Zandvoort om hun wagens te testenZij hadden de weersomstandigheden (regen, wind) bepaald niet mee. Lauda, die ook nog even in de wagen van Laffite stapte, kwalificeerde de training dan ook als zinloos. Vandaag proberen de coureurs het nogmaals. Het door FC Utrecht georgani seerde internationale "Utrecht'77", dat op 29 en 31 juli in stadion Gal genwaard gehouden wordt, is rond. De Belgische kampioen Club Brugge, Ipswich Town (derde in de afgelopen Engelse competitie) en Feyenoord nemen naast FC Utrecht deel aan het eerste interna tionale voetbaltoernooi in Utrecht sinds de oprichting van FC Utrecht. Het wedstrijdprogramma wordt in twee gedeelten afgewerkt: op vrij dag 29 juli speelt Feyenoord tegen Club Brugge en FC Utrecht tegen Ipswich Town.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11