Koning Boude wijn kan toch regering beëdigen Oppositieleiders in Pakistan vrij mm Europese verkiezingen nog onzeker Na plotseling ontstane politieke crisis in België: „Rhodesië heeft zich onder druk teruggetrokken Diensttijd Zuid-Af rika verdubbeld ZATERDAG 4 JUNI 1977 Roberto Rossellini overleden ROME (AFP) - De Italiaanse film regisseur Roberto Rossellini is gis teren in Rome overleden. Hij was vorige maand 71 jaar oud gewor den. De regisseur die wel de „vader van het Italiaanse neo-realisme" in de filmkunst wordt genoemd, over leed kort nadat hij onwel was ge worden in zijn appartement in de chique Romeinse wijk Parioli. Rossellini is internationaal vooral bekend geworden door zijn films „Rome, open stad" en „Paisa", die hij in resp. 1945 en 1946 maakte. BRUSSEL (ANP) - Ongeveer 24 uur later dan was voorzien hebben de leden van de Belgische regering gisteren rond vijf uur 's middags de eed afgelegd. Daarmee kwam een onverwacht einde aan een even plotseling ontstane politieke crisis, donderdagavond, toen vier Waalse christen democratische ministers, op bevel van het be stuur van hun partij (de PSC), weigerden naar het paleis te komen om de eed af te leggen. De reden die de PSC voor haar bezwaar van de PSC kwam opmer- merkwaardig gedrag gaf was dat ze vreesde te weinig greep op de uit voering van de toekomstige staats hervorming te zullen hebben. Dat UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). S.v.p. In bloklettors Invullen! ii leder vakje a.v.p. NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede --ja zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording voor het niet tijdig arriveren van kranten op kantieadres. kelijk laat. Inbreuk Wat men de PSC in België het meest kwalijk nam is dat deze par tij, door haar gedrag, min of meer een inbreuk gemaakt heeft op de in de grondwet neergelegde rechten van het staatshoofd. De vier PSC- ministers weigerden zich namelijk te laten beëdigen nadat ze eerst ak koord gegaan waren met hun be noeming en nadat het hof de be noeming van de nieuwe regerings ploeg al bekend gemaakt had. De 23 ministers en zeven staatsse cretarissen die gisteren beëdigd werden zijn dezelfde als die don derdag al beëdigd zouden worden. Eerste minister is Tindemans zelf. Er zijn twee vice-premiers: de Waalse socialist Hurez, die tevens minister van het openbaar ambt is en de Franstalige christen democraat P. Vandenboeynants die de portefeuille behoudt die hij al had: minister van defensie. Rene van Elslande, in het vorige kabinet minister van buitenlandse zaken, heeft nu de portefeuille van justitie gekregen De Franstalige socialist Simonet, die lid was van de vorige Europese Commissie, heeft de portefeuille van buiten landse zaken overgenomen. Verzekering Later op de avond verklaarde Tin demans dat de Franse vleugel van de christen-democratische partij uiteindelijk akkoord was gegaan met de nieuwe samenstelling van het kabinet nadat de verzekering was gegeven dat de Franse kabi netsleden betrokken zouden wor den bij de besluitvorming aan gaande het probleem van de decen tralisatie. Het is de bedoeling gro tere volmachten voor economi sche, financiële en culturele kwes ties toe te wijzen aan de drie gewes ten Brussel, Vlaanderen, en Wallo- Koning Boudewijn heeft gisteren in de toespraak die hij hield ter ge legenheid van de beëdiging van de nieuwe regering, duidelijk ge maakt dat hij niet erg ingenomen was met de recente gebeurtenissen rond de regeringsformatie. Ook Tindemans maakte in zijn antwoord toespelingen op het op treden van de Waalse christen democratische ministers. Vliegtuig stort neer tijdens show PARIJS (Reuter) - Bij een demon stratievlucht tijdens de internatio nale luchtvaartshow op het vliegr veld Le Bourget bij Parijs is giste ren een Amerikaans militair toestel neergestort. De piloot is omgekomen. Nelson Howard, een invlieger van Fair- schild, maakte een looping met een Fairchild A-10 direct na de start. Enkele ogenblikken later stortte het vliegtuig neer op de startbaan. Het schoot nog een driehonderd meter door en vloog toen in brand. ISLAMABAD (Reuter/DPA) - De Pakistaanse regering heeft gisteren besloten de laatste drie oppositie leiders die nog gevangen zitten plus het grootste deel van de overige po litieke gevangenen vrij te laten en de perscensuur op te heffen. Het besluit viel in de eerste ge spreksronde tussen premier Zoel- fikar Ali Bhoetto en vertegenwoor digers van de in oppositie zijnde Pakistaanse nationale alliantie (PNA). De besprekingen hebben MAPOETO (Reuter/UPI) - De te rugtrekking van de Rhodesische troepen uit Mozambique is een af tocht onder druk van het Mozam- bikaanse leger, zo heeft een woord voerder van het ministerie van De fensie in Mapoeto gisteren ver klaard. Zondag waren Rhodesische troe pen de Mozambikaanse provincie Gaza binnengetrokken, waarbij zij doorstootten naar Mapai, op 75 km over de grens. Het doel was de ver nietiging van enkele guerrillabases vanwaar aanvallen zouden zijn ge daan op Rhodesisch gebied. Mili taire leiders in Salisbury deelden donderdag mee dat de Rhodesische troepen Mapai hadden verlaten na kampen en opslagplaatsen van zwarte verzetsstrijders te hebben verwoest. Volgens hen was er geen strijd geleverd* met Mozambi kaanse eenheden. Mozambique maakte donderdag avond bekend dat het in de provin cie Tete enkele Rhodesische mili tairen had aangehouden. Dit ge bied ligt honderden kilometers ten noorden van Mapai. Bijzonderhe den over deze gevangenneming werden niet gegeven. Na een actie van zes dagen waren gisteren Rhodesische troepen be zig zich terug te trekken uit Mo zambique. Een militaire woord voerder sprak van een "tactische terugtrekking" en toonde buitge maakte wapens van Sowjet en Chi nese makelij. Er wordt in Mozambique niet meer gevochten en "de troepen worden zo spoedig mogelijk terug ver wacht". ten doel een uitweg te vinden voor de politieke crisis die het maat schappelijk leven in Pakistan ver lamt sinds de omstreden verkiezin gen in maart van dit jaar. Na afloop van het overleg gisteren lieten beide partijen weten dat er flinke vooruitgang is geboekt. Zij spraken de hoop uit dat een rege ling van het conflict tussen de rege ring en de oppositie niet lang meer op zich zal laten wachten. De crisis werd acuut toen de oppo sitie de bevolking opriep tegen het beleid van Bhoetto te protesteren, onder meer omdat hij met de uit slag van de verkiezingen geknoeid zou hebben om aan de macht te kunnen blijven. Zij die wegens overtreding van de bepalingen, geldend voor de uit zonderingstoestand, gearresteerd zijn, zullen eveneens worden vrij gelaten. In het communiqué, uitge geven na afloop van de eerste ge spreksronde, wordt gezegd dat hun vrijlating gezien moet worden als een eerste stap op de weg die moet leiden tot invrijheidssteiling van alle politieke gevangenen. De rege ring zei voorts toe geen nieuwe ar restaties meer te zullen verrichten. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren bevestigd dat de V.S. geen A- 7-aanvalsbommenwerpers aan Pa kistan zullen verkopen omdat dat in strijd zou zijn met de nieuwe po litiek van wapenuitvoer van presi dent Carter. Pakistan had om levering van 110 toestelllen, onderdelen en oplei ding gevraagd, ter waarde van 600 miljoen dollar. Het besluit inzake Pakistan is ge nomen omdat de verkoop van de vliegtuigen betekend zou hebben dat in Zuid-Azië een belangrijk modern wapensysteem zou worden ingevoerd. DEN HAAG (SP) - De kansen dat de Europese verkiezingen in juni 1978 doorgaan zijn een stuk kleiner geworden. Premier Den Uyl zei gisteravond - na af loop van het wekelijkse kabi netsberaad - dat het "schrik beeld" dat juni '78 niet gehaald kan worden steeds dichterbij komt. "Al hopen we er wel op", zo voegde hij er aan toe. De oorzaak ligt in Engeland. De Engelse Labour-regering .maakt helemaal geen haast met het opstellen van een nationale regering voor de rechtstreekse verkiezing van het Europese parlement. De Engelse socialisten hebben nog altijd weinig op met de Eu ropese Gemeenschap, die zij als de zondebok van de malaise in Engeland aanwijzen. Donder dag zinspeelde de Engelse mi nister van energie, Tony Benn, al op uittreden van Engeland uit de EG Met een anti-EG- campagne probeert Labour een verkiezingsnederlaag af te wenden. Vorig jaar hebben de negen landen van de Gemeenschap in Brussel afgesproken dat er in mei of juni 1978 voor het eerst een rechtstreekse verkiezing voor het Europese parlement gehouden zal worden. Ook En geland tekende dit akkoord. Elke regering verbond zich de Europese verkiezing in eigen land te zullen voorbereiden. De Nederlandse regeling voor de rechtstreekse verkiezingen voor het Europarlement ver keert in een vergevorderd sta dium. Zodra het nieuwe kabi net er zit, zal de Tweede Kamer zich er mee bezig houden. PRETORIA (Reuter) - In Zuid- Af rika wordt de militaire diensttijd met ingang van januari verdubbeld tot twee jaar, zo heeft de regering gisteren bekendgemaakt. De dienstplicht geldt uitsluitend voor blanken. Volgens het in Lon den gevestigde internationale insti tuut voor strategische studies had Zuid-Afrika vorig jaar 51.500 man onder de wapenen, onder wie 35.400 dienstplichtigen. Na hun op leiding moeten dienstplichtigen periodiek opkomen voor dienst bij de rescrve-sti ijdkrachten. De ver plichting om deel te nemen aan herhalingsoefeningen is nu ver lengd tot 30 dagen per jaar, gedu rende acht jaar na de eerste oefe ning. Tot dusver goldt deze ver plichting voor 19 dagen per jaar ge durende vijfjaar. De verlenging van de dienstplicht waartoe nu besloten is, was al sinds maart verwacht, toen een uitbrei ding noodzakelijk was genoemd. Teng Hsiao-ping SINGAPORE (SP) - Voorzitter Hoea Koeo-fengs belofte van 1 mei om de hervorming en modernise ring van het Chinese leger te ver snellen zou wel eens het eind kun nen blijken van harde onderhande lingen binnen het verdeelde Polit bureau van de Chinese communis tische partij. Het resultaat van die onderhandelingen kan niet alleen zijn naaste rivaal het vooruitzicht ontnemen om prertiier te -worden, maar ook leiden tot een verre gaande herwaardering van de theo rieën van Mao. Berichten dat voormalig vice- premier Teng Hsiao-ping vorig jaar door de "Bende van Vier" beroofd van al zijn functies, op 1 mei her steld zou worden in een vooraan staande positie nu de Vier in onge nade zijn gevallen, zijn onjuist ge bleken. In plaats daarvan werd voorzitter Hoea "in een opgetogen sfeer van eenheid en overwinning" in de schijnwerpers gezet als de held van de Dag van de Arbeid en op een gigantisch schilderij voorgesteld als de waardige opvolgel- van Mao. Hij zou echter wel eens meer dan alleen een opvolger kunnen blijken. Hij is verantwoordelijk geweest voor de samenstelling van deel vijf van de "Geselecteerde Werken" van zijn geëerde voorgan ger en heeft daarom voor zichzelf de zeventig passages "geselec teerd" die hij persoonlijk geschikt achtte voor opname in wat wel eens China's Nieuwe Testament zou kunnen blijken. Minstens vijf mil joen exemplaren worden er van ge drukt en de partij heeft elke Chi nees opgeroepen het werk te be studeren. De meeste passages die op Teng be trekking hebben zijn lovend, geen enkele veroordeelt hem. Dat is niet zo vreemd, want Hoea en Teng houden er soortgelijke zo niet iden tieke denkbeelden op na over hoe China en de revolutie zich in de na bije toekomst dienen te ontwikke len. Machtsstrijd groep van politieke en militaire ve teranen die hem vorig jaat steun den als de man die zij konden ma nipuleren om de Volksrepubliek te verlossen van de linkse Bende van Vier en die door zo te behandelen oogluiken het verdwijnen van Teng toelieten. Hun machtscentrum is Peking. Rond Teng staan de regionale lei ders die hem verwelkomden in de zuidelijke provincies toen hij in on genade was gevallen en die hun ba sis hebben in de stad Kanton met zijn formidabele commandant "ij zervreter" Hsoe Shih-joe. Hoea, een betrekkelijke nieuwko mer, had vele redenen om de erva ring en briljante Teng in zijn ploeg op te willen nemen. Maar hij stond voor twee problemen: hoe er voor te zorgen dat het ook zijn ploeg zou blijven en niet die van Teng en hoe Tengs vrienden in het zuiden op hun gemak te stellen zonder zijn ei gen vrienden in het noorden voor het hoofd te stoten. Dat Hoea Teng geen premier h'eeft gemaakt in zijn plaats, waarbij hij zelf voorzitter van de partij zou blijven wordt niet zozeer toege schreven aan politiek meningsver schillen als wel aan een machts strijd tussen fracties in het Politbu reau waarin de twee mannen tegen testelde polen waren. Rond Hoea staat de "noordelijke" Volksleger De verdeeldheid is meer geweest dan een strijd om eigen positie tus sen concurrerende leiders, of - ge vaarlijker nog - concurrerende ge bieden. Hsoe Shih-joe is in direct verband gebracht met drie scherpe artike len, die geschreven zouden zijn door militairen van verschillende legereenheden, en waarin vorige maand onderstreept werd hoe noodzakelijk het is het Schinese le ger uit het slop te halen en te voor zien van verfijnde moderne wapens en uitrustingstukken die het op ge lijk niveau met het "sociaal- imperialistische" Rusland zouden brengen. Dat was bijna kotterij.eng zelf werd door de radicalen verweten dat hij een beroepsleger wilde dat een echte oorlog kon voeren, niet alleen een ideologische woordenstrijd. En dat was volgens de radicalen in strijd met Mao's richtlijnen inzake het "volksleger" waarin het indi vidu in de massa en niet de machine - de beslissende factor is waarvoor politiek indoctrinatie dus van het grootste belang is. Hoea had al eerder beloofd, een "leger als de Chinese Muur" op te zullen bouwen - tezijnertijd. Maar bij het selecteren van passages uit de heilige schrift van de dode voor zitter maakte hij tot het kernstuk een rede, getiteld "Over de tien rea liteiten", waarin Mao de onderlinge verhoudingen tussen defensie, zware industrie, lichte industrie en landbouw vastlegde op een manier die voor veel commandanten on aanvaardbaar was. "Slechts bij snellere groei van de economische opbouw kan er snel lere voortgang bij de opbouw van de defensie zijn", had Mao gezegd. De uitgaven voor defensie moeten verminderd worden "opdat er meer geld vrijkomt voor het bouwen van meer fabrieken en voor meer ma chines. Maar "eenzijdige nadruk op zware industrie" was ook fout. Landbouw en lichte industrie moe ten nadruk krijgen want dan wordt de vorming van kapitaal versneld zodat we de zware industrie met grotere en betere resultaten kun nen ontwikkelen". Laatste plaats Daarmee kwam de defensie op de laatste plaats. Aangezien het plan om-van China tegen het eind van de eeuw een moderen industriële staat te maken als zwaar getroffen is door de economische "sabotage" van de Bende van Vier, de aardbeving van Tangsjan en de zware droogte ver keerde Hoea niet in de positie om iemand te kunnen toestaan voor te dringen in de rij. Maar de militairen achter Teng hadden sterke argumenten. Een tweeledige defensiepolitiek, on- wikkeld volgens Mao's visie van de "volksoorlog", heeft China opge scheept met enerzijds een massa slechtbewapende soldaten en bur gerwachters en anderzijds zo'n 300 kernbommen en raketten en weinig daar tussenin, behalve dan tien slordig uitgeruste pantserdi- viesies en mogelijk 100 Gevechts vliegtuigen. Wat de Chinezen deerlyk missen, zijn allerlei zaken als raket waarschuwingssystemen, lucht verdedigingsradar, onderschep pingsjagers, geleide wapens, ja zelfs speciale legeringen. Niemand weet hoe ver en hoe snel Hoea wil gaan of zal worden bij het sneller moderniseren van het leger. Zijn belofte van 1 mei komt tege moet aan de eisen van Tengs fractie en maakt kennelijk deel uit van een uitgebreidere overeenkomst waarmee hij het recht heeft ver worven om de wat overheersende Teng de post van premier te ont houden, maar hem- toch te gebrui ken als zijn adviseur op bestuurs gebied. De tijd zal het moeten leren. Het geharrewar is echter niet voor bij. Er was op z'n minst éénbericht dat militaire en partijkaders in Kanton Peking op het hart hebben gedrukt om "tekortkomingen en fouten" van Mao te onderzoeken. Eind april meldde de officiële pers dat Mao zelf de Culturele Revolutie van de jaren zestig voor zeventig procent succesvol en voor dertig procent als een mislukking had be schouwd. Die "fouten" waren kennelijk be slissingen die geweld, bijna chaos tijdens de veelbewogen periode veroorzaakten en waarvoor de Be nde van Vier officieel de schuld heeft gekregen. Maar Mao was de drijvende kracht Hoea Koeo-feng en als zijn onfeilbaarheid in twijfel zal worden getrokken zou Hoea wel eens tot de conclusie kunnen ko men dat hij - om zijn positie te ver stevigen - niet alleen moet instem men met een sneller hervorming van het leger in een moderne ge stroomlijnde strijdmacht maar ook Mao's idee van de volksoorlog en zijn belofte dat de vijand "in een zee van Chinezen zal ondergaan" moet herzien. Dat zou het begin kunnen zijn van een proces waarin niet alleen de mi litairen en de massa, maar ook Mao zelf "omgevormd" worden. De pragmatische ruimheid van op vattingen die Hoea al heeft getoond bij het samenstellen van Deel Vijf van Mao's denkbeelden heeft het beeld opgeroepen van een jongere, meer op de praktijk ingestelde en buigzamer Messias dan de boze oude man die de Culturele Revolu tie leidde. Het Maoisme van 1980 zou dan misschien niet meer te herkennen kunnen zijn als de "ge dachten" van Mao die in 1976 over leed.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9