CDA eist evenveel ministers als PvdA Tv-interviews met Menten in proces getoond Aanbod voor Almere is VAN DER WIEL Kruisinga op CHU-congres: Lachmon: „Uitstellen staatsbezoek logisch" Ik kies'n bril van van der Wiel Weet u waarom? „Martelen lijkt wel besmettelijke ziekte" IR. MANUSAMA: „MEESTEN VAN ONS KEUREN ACTIES AF" BUITENOM BINNENDOOR ZATERDAG 4 JUNI lü7 UTRECHT (SP, ANP) - Het CDA eist evenveel ministersposten op in het nieuwe kabinet-Den Uyl als de PvdA. Dit heeft dr. R. J. H. Kruisinga, de derde man van het CDA, vanmorgen duidelijk gemaakt op het congres van de CHU in Utrecht. ..Het CDA laat zich niet via allerlei kunstgrepen in een positie drukken, waar zij krachtens Qj de verkiezingsuitslag geen genoegen mee hoeft te nemen", zei hij onomwonden. Tussen de regels door liet Krui singa doorschemeren dat PvdA (53 zetels) en CDA (49 zetels) volgens de verkiezingsuitslag recht hebben op evenveel ministersposten. Voor de zetels die de PvdA meer heeft mogen de socialisten dan de minister-president leveren. Kruisinga staat dus kennelijk een ogen waarin geen kabinet plaats is De voormalige CHU- fractievoorzitter vertrouwde er op dat Den Uyl zich als „een correct „kabinetsformateur zal gedragen en „niet zal proberen de partijen te gen elkaar uit te spelen". Voor de bestaanzekerheid van het kabinet is het onontbeerlijk dat een basis van vertrouwen aan wezig is ook tussen de fracties waarop het kabinet zal steunen, al dus Kruisinga. Als die basis van vertrouwen er tus sen de regeringsfracties niet is vol doet het bouwsel niet aan een noodzakelijk fundament. „Ik zeg dat ook tegen de Partij van de Ar beid". In dit uitgangspunt wordt, volgens Kruisinga, de wens van de christen-democraten naar een wer kelijk homogeen kabinet onder streept. De problemen over de bezetting van het fractiepresidium acht dr. Kruisinga overtrokken weergege ven. „Wij hebben een oplossing ge vonden. Daar is de fractie in over grote meerderheid mee akkoord gegaan. Wij hebben daar nu een dikke streep onder gezet en gaan verenigd samen verder". SOESTD1JK - De Surinaamse president Ferrier heeft gisteren de Ko ningin onderscheiden met de grootordeketen in de ere-orde van de gele ster van de republiek Suriname. Koning in Juliana kreeg als eerste buitenlands staatshoofd deze onderscheiding .Terwijl de Koningin de Surinaamse pre sident dankt (zie foto) schikt mevrouw Ferrier behoedzaam de keten. AMSTERDAM - De gefilmde in terviews die 'Tros Aktua tv* in de zomer van 197G uitzond, met twee getuigen van de executie in augus tus 1941 in Urycz, waarbij Pieter Menten 78) wordt verdacht betrok ken te zijn geweest, zijn gistermid dag op de zitting van de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam vertoond. Deze twee getuigen, ir Micharl Hauptman uit Stockholm' en Abe Pollak uit New 'York. zijn op een der zes zittingen van de rechtbank in mei j.l. gehoord. Mentens raadsman, mr. L. van Heijningen, zei dat de bedoeling ervan was om de verschillen in deze getuigenverklaringen die Haupt man en.Pollak voor de tv hebben afgelegd en die welke ze op de rechtszitting gaven, aan te toneji. Op 14 juni vertrekt een Amster damse justitiedelegatie naar Rus land om in Urycz tegenwoordig te zijn als daar een uit de stukken in de Mentenzaak bekend massagraf door de Russische autoriteiten zal worden geopend. Mr. Van Heijningen zei dat alleen als Menten gaat hij hem wil bege leiden. "Als wij gaan. wilt u dan mee?", vroeg mr. Schroder. Daarop antwoordde mr. Van Heijningen bevestigend. Mmr. Van Heijningen maakte en kele kanttekeningen bij de ver toonde films en zei dat Menten het slachtoffer is geworden van het nieuwe wapen, de tv, een massa hysterie. "Wij staan daar machte loos tegenover", aldus pleiter. Getuige-deskundige Van der Leeuw van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie zei dat de Duitse distributiekaart waaruit zou moeten blijken dat Menten in au gustus 1941 in Berlijn zou zijn ge weest "absoluut een vervalst stuk moet zijn". Voorts had de getuige-deskundige een stuk opgesteld dat een inzicht geeft in de betrekkingen van Men ten sedert 1940 met de Sicherheit- spolizei. de Sicherheitsdienst en de S.S. Daarin is ook materiaal ver werkt ui( een uit 1942 daterend Duits dossier over een onderzoek tegen Menten. Na vluchtelige lezing zei mr. Van Heijningen dat dit stuk in hoofd zaak gaat over zaken, waarvoor Menten na de oorlog is berecht. Hij noemde het "een ongewenste stemmingsmakerij". Officier van justitie mr. Habermehl deelde nog mee dat hij van Michael Hauptmann. na diens verhoor dooi de rechtbank, een brief had gekre gen. Hauptmann levert daarin commentaar op een verwijt dat Menten's raadsman hem ter zitting had gemaakt dat zijn verklaringen voor de tv (in de zomer van 1976) niet in overeenstemming waren met zijn late'", voor de rechter commissaris in Amsterdam en ter zitting afgelegde verklaringen. Samengevat kwam het er volgens mr. Habermehl op neer dat Haupt mann indertijd niet was ingesteld op het interview dat hij aan Tros- aktua reporter Ad Horvers in juni *76 had gegeven over de executie Urycz. Het interview had van mid dernacht tot ongeveer 4 uur *s nachts geduurd. Hij had zich niet kunnen voorbereiden en "voor de vuist weg" dingen gezegd die latei- niet correct bleken Na het tv- interciew had hij de zaken op een rijtje gezet en daaruit was de meer gedetailleerde verklaring voor de rechter-commissaris en ter zitting voortgekomen, aldus mr. Haber- mehl's samenvatting van Haupt- mann's brief. Menten wordt ervan verdacht be trokken te zijn geweest bij een exe cutie van 20 tot 30 -personen onder wie acht Joden, op 7 juli 1941 in Podhorodce en op 27 augustus van dat jaar in Urycz, waar 175 tot 200 mannen, vrouwen en kinderen, merendeels joden zouden zijn doodgeschoten. Menten ontkent elke schuld aan deze executies in de twee voormalige Poolse dorpen. Hij zegt nimmer op die tijdstippen daar te zijn geweest. Minimum leeftijd radio-amateurs omlaag tot 16 j. DEN HAAG - De minimumleeftijd voor radiozendamateurs wordt op 1 januari 1978 verlaagd tot zestien jaar. Het kabinet-Den Uyl heeft dat gisteren op vo_orstel van staatsse cretaris Van Huiten (verkeer en wa terstaat) besloten. Tot nu toe moest men achttien zijn om - na geslaagd te zijn voor het amateurzendexa- men - in bezit te komen van een amateurzendmachtiging. In de af gelopen jaren is gebleken dat veel jongeren al op 16-jarige leeftijd vol doende technische kennis hebben te kunnen afleggen. LELYSTAD (ANP) - Vanwege het enorme aantal belangstel lenden voor een woning in Al mere - inmiddels opgelopen tot ongeveer twintigduiénd - heeft de rijksdienst voor de IJssel- meerpolders besloten tot voor lopige stopzetting van de moge lijkheid voor opname in de huisvestingsadministratie. Deze twintigduizend gegadig den, in feite zo'n zestigduizend mensen vertegenwoordigend, overtreffen verre de in de ko mende jaren in Almere be schikbaar komende hoeveel heid huizen, namelijk: tot 1980 ongeveer drieduizend. Binnen afzienbare tijd bestaat er daarom voor de meeste gega digden niet of nauwelijks kans op toewijzing van een huis daar Temeer, omdat de stroom men sen uit Amsterdam, die voor een andere woning in aanmer king komen, nog zal toenemen. In overeenstemming met de taakstelling van Almere, een bijdrage te leveren aan de stadsvernieuwing van Amster dam en het behoud van het Gooi, hebben bewoners van Amsterdam, wier huizen wor den gesloopt, en urgente wo ningzoekenden uit het Gooi en de Vechtstreek voorrang bij toewijzing. Ook wordt rekening gehouden, aldus de rijksdienst, met economische binding. ADVERTENTIE V.d. Wiel is gastvrij. Is vakkundig. Heeft enorme keuze in perfekt geslepen glazen, al dan niet ontspiegeld, ja dan nee met kleurverloop. V.d. Wiel zorgt dat je er opvallend uitziet. Daarom: Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel: 071-124108 DEN HAAG (ANP) - "Het is begrij pelijk en logisch, dat de Neder landse regering het staatsbezoek van de Surinaamse president Fer rier aan Nederland heeft uitge steld". Dit zei de leider van de Suri naamse oppositiepartij VHP, J. Lachmon, gisteren als reactie op een uitspraak van zijn partijgenoot Nurmohammed, die het uitstel een trap tegen het scheenbeen van heel het Surinaamse volk noemde. De heer Lachmon, die voor een pri- vèbezoek in Nederland is, vond het overigens wel begrijpelijk dat zijn plaatsvervanger in Suriname dit commentaar op het niet doorgaan van het bezoek heeft gegeven. "Maar als hij de sfeer hier in Neder land zou proeven, zou de heer Nurmohammed begrijpen dat de gijzelingen iedere andere gebeur tenis overschaduwen", aldus- de leider van de Surinaamse Hervor mingspartij. Medische groep Amnesty: AMSTERDAM (ANP) „Het marte len in de wereld neemt toe, wij zou den willen dat artsen overal ter we reld dit verschijnsel gaan be schouwen als een besmettelijke ziekte, waarin zij zich dienen te verdiepen uit hoofde van hun be roep". Dit heeft de Deense arts Inge Lunde Nielsen gisteren i A.mster- dam verklaard bij de officiële pre sentatie van het rapport ..martelin gen. het bewijs geleverd", dat door de Deense medische groep van Amnesty International is samenge steld. Het rapport is inmiddels in verscheidene talen vertaald, ook in Stockholm en Londen werd het gisteren officieel gepresenteerd. De Deense medische groep van Amnesty International werd in ok tober 1974 opgericht door een aan tal artsen met het doel deze organi satie bij te staan in haar strijd tegen het martelen. De voornaamste aan leiding tot dit initiatief waren her haalde bewijzen dat in een groot aantal landen artsen betrokken wa ren bij folteringen, hetzij door be paalde martelmethoden aan te ge ven, hetzij door te bepalen in hoe verre een bepaald slachtoffer mar teling kon doorstaan. Voornaamste dóel van de Denen was ook hun col lega's overal ter wereld eivan te weerhouden aan martelingen mee te werken. De groep zet zich verder in voor een betere opvang en bege leiding van slachtoffers van folte ring. zowel psychisch als lichame lijk. Derde doel is verbetering van de medische research op het gebied van marteling, en daarvan vormt dit rapport de neerslag. In Nederland bestaat op dit gebied sedert 1975 de "medische beroeps groep", zo vertelt de arts Jeanne Smeulders. die van deze groep deel uitmaakt. De groep bestaat uit veertien artsen, vier verpleegkun digen en drie medische studenten. Het ligt in de bedoeling de gege vens te bundelen, zo mogelijk in de vorm van een medische publicatie. ASSEN (SP) - Ir. J. A. Manusama, president van de Repubhk Meluku Selatan weet vanavond of het me rendeel van zijn Zuidmolukse volk achter hem staat. Scherper gesteld: of een meerderheid de daden in De Punt en Bovensmilde goedkeurt. De president en zijn kabinet heb ben zich immers tegen de acties verklaard en vanmiddag en van avond zal op een congres in Capelle aan de IJssel duidelijk worden of de afgevaardigden uit de Zuidmo lukse wijken die visie delen. Hij zelf gaat de confrontatie met de leiders uit zijn volk vol vertrouwen tegemoet. „Mijn leiderschap heeft al eens eer der ter discussie gestaan. Bij de vo rige gijzelingsacties heb ik bemid deld. Die pogingen werden mij niet door allen in dank afgenomen, maar het vertrouwen bleef. On langs heeft in onze rijen de Vietna mese kwestie gespeeld. Na aan vankelijk enthousiasme, vooral in de jongere, wat radicalere kringen, ging de overgrote meerderheid achter mij staan op het Moord- rechtse congres. Het was een duidelijke nederlaag voor dominee Metiary uit Assen, che steeds duidelijker de radicale jongeren opzoekt. De verhouding tussen ir. Manusama en de Asser dominee is wel z;eer bekoeld en vol gens uitlatingen'in de nabijheid van Metiary weigert deze nog met de president te spreken. Vanmiddag kon een confrontatie toch niet uitblijven. Ir. Manusama: „Het congres is samengesteld uit twee tot drie afgevaardigden uit elke woonwijk. Uit Assen komt on der andere de dominee met wat jongeren. Mocht er een notie van wantrouwen worden ingediend en mocht die motie door veel mensen worden gesteund, dan moet ik mijn consequenties trekken." Ir. J. A. Manusama is weliswaar president „voor het leven", maar hij heeft er nooit een geheim van ge maakt, dat hij zal opstappen als een meerderheid zijn standpunt, visie, en in dit geval veroordeling van de acties niet deelt. „Ik kan natuurlijk niets voorspel len", vertelde hij voor het begin van het congres, „maar ik geloof nog al tijd d t de meesten van ons volk acties als Wijster, De Punt en Bo vensmilde niet goedkeuren.'* Bemiddelaars Over de bemiddelaars was ir. J. A. Manusama zeer tevreden. Dr. Hassan Tan (56) heeft vele jaren van 1966 tot 1973 in ons kabinet ge zeten als minister van Volksge zondheid en Soc. Zaken. Hij was de voorganger van dr. Tutuhatunowa, die wij als bemiddelaar hadden voorgesteld." Dr. Tan, die in Grollo woont, en in Enschede werkt, is een heel rustige, bedachtzame man. Hij is zeer ge schikt voorde positie, waarin zowel het crisisteam als ook de jongens in de trein hem goed achten. Mis schien dat ik me wel heb verbaasd over het feit, dat deze jongeren hem hebben geaccepteerd, maar tens lotte heeft hij na Vaassen lange tijd ir. Assen gewerkt. Hij is een echte Zuidmolukker." Ook ten aanzien van mevrouw Soumokil, de weduwe van dr. Chris Soumokil. zijn voorganger als pre sident, is ir. Manusama tevreden: „Ja, ook mevrouw Soumokil lijkt mij tenslotte geschikt." Dokter (1) Ja, ja, die geneesheren toch. Dokter tegen u en mij maar steeds erop hameren, meer be weging nemen, de benen strek ken enzovoorts, maar zelf' moord en brand schreeuwen, als dokter een stukje moet lo pen. Ik begrijp nu ook ineens waarom het blad "Arts en Auto" de Story is van de medische stand. Die vertoning bij het acade misch ziekenhuis op donderdag sloeg natuurlijk alles. Gelukkig dat dokter Oetker en dokter Dralle dat niet meer hebben hoeven mee te maken. De me dicijnmannen en hun verpleeg kundig gevolg rukten in geslo ten blikken colonnes op: verbe ten het in een schaapsbonten foudraal gestoken stuurwiel omklemmend. Wat was hier aan de hand? Had men de geneesheren mee gedeeld dat zij verplicht waren om een bijscholingscursus in de acupunctuur te volgen? Neen. Was hun dan misschien opge legd om voortaan punctueel te werken mét een agenda en zón der lange wachttijden van de patiënten? Opnieuw, neen. Kwam dan de ergernis mis schien voort uit de in het och tendnieuws vernomen tijding dat het opperwezen de ziekten had afgeschaft? Ook dat niet. Alle emotie wortelde in de rampzalige beslissing om het aantal parkeerplaatsen op het ziekenhuisterrein drastisch in te krimpen, omdat de brand weer er niet gemakkelijk in en de patiënten er niet gemakke lijk uit kunnen komen. Een arts die gewoon was, zich per automobiel van zijn woning van de Rijnsburgerweg naar het academisch ziekenhuis te ver plaatsen. zag zijn wereld instor ten. Een andere heelmeester bij wie uitgerekend de dag tevoren de olie en het water ververst wa ren, moest zich spoorslags on der psychiatrische behandeling laten stellen. De vraag of het leven nog wel zin had zonder parkeerplaats werd opeens weer van een grote actualiteit. Een wanhopige ver pleegster legde de thermometer aan in de uitlaat van haar lelijke eend en constateerde dat het speelgenootje hoge koorts had. Dokter (2) Iedereen die in een overbe volkte binnenstad werkt, kent het euvel van het parkeren. Voorzover hij in zijn vervoer- sgewoonten volhardt en zich van huis naar arbeid per bolide verplaatst, is hij gewend dat hij het troeteldier niet voor de deur van het kantoor kan laten gra zen. Hij raakt vele honderden meters verderop verzeild en maakt van de nood een deugd door er ferm de pas in te zetten. Uit de mond van zo'n employé in onze binnensteden verneemt men zelden de klacht dat het hem te veel is om na overwerk nog eens vijf minuten naar de auto te moeten lopen. Evenmin hoort men dat dit gezonde on gerief de te leveren arbeidspres tatie ongunstig beïnvloedt. Dit soort flauwekul wordt daaren tegen wel door die opgewonden artsen van het AZL te berde ge bracht. Je ziet het voor je, die chirurg heeft een stukje moeten lopen van zijn Volvo naar de operatiekamer en hij weet in eens niet meer waar de blinde darm zit. Dokter (3) Daar blijft natuurlijk wel de dolle statuskant van de nieuwe regeling: hoogleraren en lecto ren krijgen sowieso het bege erde vignet dat toegang geeft tot het beloofde land, de elyseische parkeervelden. Onderscheid moet er zijn, niet waar. En als hooggeleerde he ren inderdaad van die schnab belaars zijn, zoals een progress ief weekblad ons wil laten gelo ven, dan is tijd geld en een par keerplaats bij de hand money. Begrip Ik werk nu verder de verkeers- paragraaf van deze week maar af. Dan maak ik u graag deelge noot van mijn grote ergernis over de één of andere televi siespot van het Verbond voor Veilig Verkeer. Het doel van het filmpje is om begrip voor de mede-weggebruiker op te wek ken. Hij rijdt je wel tegen de vlakte, hij spot wel met de ver keersregels, maar hij is ook maar een mens en feilbaar. Op de film davert zo'n grote vrachtwagen met aanhang over de weg. Dan slaat de chauffeur zonder op of om te kijken recht saf en kwakt een bromfietsend meisje dat rechtdoor wil en dus voorrang heeft bij deze ma- nouevre pardoes tegen de trot toirtegels. Het loopt nog goed af. Alleen de bromfiets is gemal traiteerd. Een normale vrouw- zou vervolgens de chauffeur de ogen uitkrabben. Het meisje balt slechts vol gramschap de vuist. Als ik nou de bedoeling van de filmmakers goed vat dan zou ze dat zelfs niet moeten doen. Ze zou juist begrip moe ten opbrengen voor die vracht wagenchauffeur die zijn ver keersregels niet kent en zijn mede-weggebruikers aan z'n laars lapt. Als dat nou een bijdrage aan veilig verkeer moet betekenen, dan weet ik nog wel een aardig scenariootje. Zet een wandelaar op een zebrapad, laat hem scheppen door een auto en toon hem daarna op zijn ziekbed, in het gips, terwijl hij telefonisch een bloemetje voor de automo bilist bestelt. Het komt immers op begrip aan. En zo'n wande laar moet toch inzien dat een au tomobilist ook liever zijn gas pedaal indrukt dan zijn rem? Politiek Helemaal godsdiensttwisten waren het de afgelopen dagen nog niet, maar het ging er wel aardig op lijken. De stembussen waren nog maar nauwelijks van hun papieren last verlost, of het CDA raakte op drift. Om het met een variant op Joost van den Vondel te zeggen: drie par tijen gloeiende aaneengesmeed dat had het moeten wezenmaar het werd een gelijmde kop en schotel. En zoiets blijf je altijd zien. Rome tegenover Calvijn. Daar leek het op. Alle Roomsen lie pen te hoop achter de tengere schouders van Frans Andries- sen, tenminste zoon van de hei lige moederkerk. Aantjes daar entegen is een zoon der refor matie. Daar zijn heel goede mensen onder, zo leerde, ik vroeger op mijn katholieke schooltje, maar het blijven na tuurlijk wel dwalenden. Eenheid maakt macht. Het CDA maakt daar dan een potje van voor ophet vuur en als het gerecht is opgediend mag ie dereen naar de lekkerste hapjes zoeken; asperges van de KVP, bruine bonen voor de AR, een roomsoes voor de club van Kruisinga. Uit het bedrijfsleven is bekend dat na fusies de mensen van het dan gecombineerde manage ment toch altijd het meeste op hebben met de collega's die ze vóór de fusie al hadden. Soms is er zelfs sprake van argwaan en men houdt zeker terdege in de gaten dat het benoemingsbe leid in overeenstemming is met de verhoudingen. Meestal doet men nog wel pogingen om die tegenstellingen naar buiten toe enigszins bij te schilderen. Het CDA is, alle fraaie bespiegelin gen ten spijt, natuurlijk ook de fusie van drie politieke be drijven die sinds jaar en dag de omzet zagen slinken. Het ver schil met het bedrijfsleven is echter dat men in de eerste poli tieke beslissingen bij het CDA niet eens de schijn meer heeft willen ophouden dat er met schone, algemeen christelijk geïnspireerde leien zou worden begonnen. Er lag ook geen ,zakelijk-pol itieke overweging ten grondslag aan dat kiezen voor Andriessen door die kat holieke CDA'ers. De progress- ievelingen zouden bij Aantjes een goed-gunstiger houding te genover de PvdA kunnen ver wachten en zouden derhalve op Aantjes hebben kunnen en - voor de geloofwaardigheid - hebben moeten stemmen. Maar zij stemden op Andriessen, want die kenden ze nog van de KVP. Zo werd nummer twee van de lijst één louter een hokje op het stembiljet. Dat tweeë neenhalf maal de kiesdeler uit dat stemhokje werd gebraden, wisten we toen nog niet. Enfin, u kent het vervolg. Aan tjes is alsnog voorlopig tweede man na Van Agt geworden. "Ik ben niet bitter gestemd", zei een CDA-politicus eergisteren. Dat was zeker Aantjes zult u zeggen na alle gesol. Nee, het was Aan tjes niet die dat zei. Het was Frans Andriessen. Het marte laarschap heeft in de katholieke zedenleer altijd een prominen ter plaats ingenomen dan in de reformatorische. Soms maakt de politiek het mooiste in ons wakker. Twaalf dagen in een trein. Die duren 288 uur, 17.280 minuten, 1.036.800 seconden. Soms duren ze een heel mens enleven. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7