UIT UIT UIT UIT UIT UIT UIT UIT UIT UIT Dit is die gulden Overnachten Autogordel Vier miljoen Hotel-cheque Geld tekort HOORN Huis ruilen Doe vakantie Moeilijk Dezelfde prijs Papieren mee ZATERDAG 4 JUNI 1977 PAGINA 23 Het Oostenrijkse Kircfischlag, een heuvelachtig gebied ten zuiden van Wenen, is vriendelijk voor kinde ren tot veertien jaar. Voor nog geen daalder, om precies te zijn voor f 1,47, kunnen ze een nachtje logeren. Volwassenen beta len voor viertien dagen volpension f288,- kinderen tot veertien jaar be talen hiervoor 187 gulden inclusief het goedkope nachtje. Daarbij be hoort ook gratis toegang tot het verwarmde zwembad. Meer hierover hoort u bij de Frem- denverkehrsverein, A-2860 Kirchschlag, telefoon: 0943-2646-213. Heeft uw auto veiligheidsgordels, dan moet u ze in elk geval omdoen in: België (maar niet in de be bouwde kom), Denemarken, West-Duitsland, Finland en Frank rijk. In Frankrijk tussen 06.00-22.00 uur niet in de bebouwde kom maar weer wel als.er een autoweg door loopt. Ook is er een draagplicht in: Joe goslavië, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk, Sowjet-Unie, Spanje ^iiet in de bebouwde kom), Tsje- Choslowakije, Zweden en Zwitser land. Als de auto van een bouwjaar is dat 6ok in ons land nog geen gordels verplicht zijn, dan hoeft het ook in het buitenland niet. Hebt u echter vrijwillig gordels laten aanbrengen, dan moet u ze ook omdoen bij het rijden in bovengenoemde landen. In de komende vakantiemaanden gaan naar schatting 4 miljoen Ne derlanders met vakantie naar het buitenland. De meesten gaan met de auto of op de motor, zoals al vele jaren achtereen de trend is. Ook is er weinig verandering in de be stemmingen te verwachten. De grote stroom gaat naar Spanje, !Frankrijk, Italië, België, Luxem burg, Duitsland en Oostenrijk. Engeland en Schotland zijn vorig, vakantieseizoen goed doorgebro ken als vakantieland voor Neder landers en dat geldt ook voor Noorwegen, Zweden en Denemar ken. Na de recente devaluatie van de va luta van deze landen zal de belang stelling mogelijk nog wat groter worden om daar met vakantie heen te gaan. trein te vervoeren op zaterdagmor gen tot twaalf uur. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) deed bij de opening van een openluchtexpositie in Schaarsbergen over de fiets voor komen of het vervoer van de fiets per trein aanzienlijk vereenvou digd wordt. Hij noemde wel het vervallen van de veertig kilometer- grens in de zomer, maar vermeldde niet, dat op zaterdagmorgen de fiets voortaan taboe is in de trein. De mogelijkheden voor het mee nemen van de fiets in de trein blijven beperkt. Een reiziger mag eigenhandig zijn rijwiel in de baga geruimte van een trein zetten op maandag tot en met vrijdag tussen 9.30 en 15.30 uur en na 19 uur, op zaterdag dus na 12 uur en op zondag alleen voor 18 uur. Op andere tijd stippen is het verboden. Enige Finse hotelorganisaties heb ben een hotelcheque systeem op gezet. De cheques kosten ongeveer 30 gulden per persoon, men moet er minimaal vier nemen, en daarmee kan men dan terecht in tachtig "be tere" hotels die over heel Finland verspreid liggen. Ontbyt en service zijn bij de cheque-prijs inbegrepen.. Men kan bij vertrek uit een hotel elke keer gratis een volgend hotel laten reserveren. Kinderen tot vier jaar slapen gratis, voor 4-12 jaar be taalt men iets meer dan de halve prijs. Eenpersoons kamers 8 gul den toeslag. Het systeem werkt van juni tot september. Nadere inlich tingen bij het Fins Nationaal Ver keersbureau, Kleine- Gartmanplantsoen 21, Amsterdam, telefoon 020-233059. Zonder geld in het buitenland: het kan iedereen overkomen. Machtig daarom, voordat u met vakantie gaat, familie tot het opnemen van geld. Houders van een postgirorekening kunnen hun girokantoor (Den Haag 070-791090 of Arnhem 085-672351) vanuit het buitenland ook zelf verzoeken geld aan hen over te maken. Meestal wordt het dezelfde dag nog telegrafisch overgemaakt. Het maximumbedrag verschilt per land. Houders van een bankrekening kunnen hun bank vragen wat te doen in geval van geldgebrek. Schilderachtig hoekje in Aarhuus Wie er van houdt op de markt rond te dwalen kan van 8 juni tot en met 10 augustus iedere woensdag zijn hart ophalen in Hoorn. Onder het motto "Hoorn, van alle markten thuis", zullen naast de gebruike lijke marktactiviteiten, speciale manifestaties plaatshebben. Zo is er op het Nationaal kampioens chap steenwerpen op woensdag 8 juni: op de Nationale openlucht damdag op 15 juni, demonstraties kantklossen op 22 juni en een ori- In de maand juli staat op het pro gramma een "ezeltjes-dag" 6 juli, een veilig-verkeer-dag, 13 juli en het nationaal kampioenschap openlucht sjoelen 20 juli; ook aan de ouderen is gedacht. Zij kunnen meedoen aan het openluchtkam pioenschap biljarten libre op 27 juli. Flipperenthousiasten kunnen op woensdag 3 augustus terecht ^uens het Nationaal openlucht kampioenschap flipperen en de laatste woensdag zal geheel in be slag worden genomen door een binnenstad-kermis met als attrac tie voor de kinderen clowns en voor de ouderen een jazz-concert. Op maandag 15 augustus is er een Lappendag, een markttraditie die nog uit de middeleeuwen stamt. De "lapjes-baas" is dan de belang rijkste man in Hoorn. Voor meer informatie: WV Hoorn telefoon 02290-18193. Het is al jaren aan de gang: inwo ners van het Deense Aarhuus ruilen hun huis in de vakantie met buiten landers. Een vakantie met vrijwel gesloten beurzen, dus. Al die tijd gaat het al erg goed, zeggen ze in Aarhuus. Er komen vrijwel geen klachten over onzorgvuldig ge bruik of beschadiging van huis raad. Wie er voor voelt, kan een aanvraagformulier krijgen bij het Deens Verkeersbureau, Keizers gracht 518, Amsterdam, tel. 020-226717. De druivenpluk in Frankrijk is niet de enige "doe-vakantie" die geld opbrengt. Ook in Engeland zijn mogelijkheden. Het Nederlandse MAI-bureau, Mauritsweg 50, in Rotterdam (tele foon: 010-147780) verstrekt inlich tingen over vakantiewerk in Groot-Brittannië. Een werkvergunning is niet nodig. Bij hef Britse Toeristenbureau, Leidseplein 5 in Amsterdam is de brochure "Young visitors tot Bri tain" te verkrijgen. Daarin staan nog meer adressen van bemidde lende organisaties. Dat zijn bij voorbeeld de bureaus waar men in lichtingen kan krijgen over "Farm camps". Op die boerderijen helpt men by het oogsten van fruit en an dere gewassen. Ook in de folder "Groot Brittannië - reistips voor jongeren" staan heel wat mogelijkheden voor een doe- vakantie in Engeland en Schotland. Maar die laatstgenoemde brengen geen geld op. Wie op vakantie in Oostenrijk eens goed hard wil rijden zonder zich te hoeven storen aan welke snel heidsbeperking dan ook, kan te recht op de Salzburg Ring. Daar kan men van negen uur 's ochtends tot zonsondergang racen met zijn eigen auto. Er moet wel voor be taald worden. Een kwartier rijden komt op ongeveer zeven gulden. De fiets meenemen in de trein kan sinds 22 mei ook in de zomermaan den over een langere afstand dan veertig kilometer. Nu nog geldt de beperking, dat in de maanden juli en augustus de fiets slechts over een afstand van veertig kilometer in de trein mee kan. Tegenover deze kleine verruiming van de mogelijkheden staat een nieuwe beperking. Het is vanaf die datum uitgesloten de fiets in de Het nieuwe spoorboekje is er weer, reikend tot mei volgend jaar. Het is dezelfde prijs gebleven als het vori ge, namelijk f3,80. Voor de vaste gebruikers van deze treintijden- almanak ongetwijfeld een plezie rige constatering na de verhogin gen die sinds 1974 voortdurend toe sloegen: van f2,45 naar f3,50 naar f3,80. Misschien kon men de prijs dit jaar wel zo laten doordat het aantal pagina's met informatie werd teruggebracht van 542 naar 511Er staan niet meer zoveel gege vens in over de streekbussen, ver klaart de NS dienaangaande, want die veranderden toch steeds. En er rijden 50 treinen' minder dan voor heen. Japan komt steeds meer in de be langstelling als toeristenoord. In 1976 werd het land door bijna 915.000 vakantiegangers bezocht, een stijging ten opzichte van het jaar daarvoor van 12,7 procent. Het aantal Nederlanders dat voor zaken of toerisme naar Japan reist neemt eveneens jaarlijks toe. De meeste bezoekers gaan in de pe riode mei tot en met oktober, met gewoonlijk een kleine inzinking in de maand juni. Dit blijkt uit de statistieken van de Japanse Nationale Toeristen Orga nisatie in Amsterdam. Het ministerie van financiën waar schuwt vakantiegangers: voorkom narigheid bij uw terugkeer uit het buitenland. Zorg er bijvoorbeeld voor dat u een factuur of een garan tiebewijs by u hebt waarmee u zo nodig kunt bewijzen dat u uw foto toestel of filmapparaat gewoon in Nederland hebt gekocht. En denk eraan dat u ook papieren moet hebben van caravans, baga gewagentjes en andere aanhang wagens achter uw auto. Dus resp. registratiebewijs of inlegvel bij uw auto-kentekenbewijs voor de cara van: en identiteitsbewijs of factuur voor andere aanhangers. In goed anderhalf jaar tijd is de kof fie in Nederland verschrikkelijk Veel duurder geworden. Neem iriaar eens de prijs van een pak D.E.-roodmerk. Dat kostte in juli 1975 nog 2.14. Eind april van dit jaar was de prijs opgelopen naar maar eventjes 6,26. Ongeveer drie keer zoveel, dus. Dat tikt aan in de gezinsuitgaven. Als je rekent dat een gemiddeld ge zin met twee kinderen zeven pak ken koffie per maand nodig heeft, {lan is zo'n gezin daar nu 29 gulden per maand méér aan kwijt dan an derhalf jaar geleden. Geen wonder, dat koffie een van de hoofdschuldigen is aan de stijging van de kosten van levensonder houd. Consumentenorganisaties zijn daar natuurlijk door gealarmeerd. Bij verschillende gelegenheden in de afgelopen anderhalfjaar hebben zij al hardop de vraag laten horen of er nu helemaal niks te doen is tegen die hoge koffieprijzen. ■Het antwoord was altijd: "Nee, dat komt door misoogsten en vorst in ^Brazilië. Er is nu te weinig koffie in Öe wereld en daardoor wordt ze erg duur, want de vraag ernaar is •groot". Is dat waar? Wordt door die natuur lijke tegensp&eden elke koffie- prijsverhoging die we met de rege lmaat van de klok afgekondigd krijgen, helemaal verantwoord? Het Konsumenten Kontakt (het bureau van vakbeweging en enkele huishoudorganisaties) is daar een diepgaande studie van gaap ma ken. De conclusie stond dezer da gen in de krant "De koffie is mo menteel een gulden te duur. Van de overheidscontrole op de koffie prijzen deugt niets". Dat zou niet zo mooi zijn, als het zo was. Wat heeft de consumentenor ganisatie daar voor bewijzen van? Die bewijsvoering staat in "Het koffiedossier" een boekje met tach tig dichtbedrukte bladzijde op pocketformaat, dat zojuist is uitge bracht. 'Het Konsumenten Kontakt wijst daarin beschuldigend naar de in ternationale koffiehandel en dito speculanten, en ook naar de koffie- -branders. Mikpunt is vooral Douwe Egberts. Dat is geen wonder, want Douwe Egberts is de grootste in ons land er. hij handhaaft bovendien met ijze ren hand zijn vastgestelde ver koopprijzen. In marktaandelen ziet het er bij ons zo uit D.E. 57%, Van Nelle 17 Gala van Niemeijer 7 Albert Heijn 4 Kanis Gunnik (ook van D.E.) 5 r/'<overige fabrieks- en winkelmerken 10 Verdachte dingen Het Konsumenten Kontakt regi streerde verdachte dingen: Eer gaan uit de koffielanden jaarlijks 54 miljoen balen koffie de wereld in. Maar in 1975/76 waren het er in eens 60 miljoen. Waar bleven die 6 mil joen extra balen koffie? In de statis tieken van de wereld-koffiehandel zijn ze "zoek". Er wordt wel eens gesuggereerd dat ze gehamsterd zouden zijn, en in de provisiekasten van de huisvrouwen terecht zijn gekomen. De consumentenorganisatie zegt echter: "Die extra hoeveelheid is door de koffiebranders en handela ren opgekocht". Maar ook in de voorraad cijfers van de koffiehan del is daar niets van terug te vinden. Heeft men zich in het geheim inge dekt om de nog goedkoop inge kochte extra voorraden nu* tegen veel hogere verkoopprijzen aan de consument door te geven? Voordelige inkoop Het Konsumenten Kontakt ver denkt Douwe Egberts ervan dat hij telkens grote voordelige inkopen heeft gedaan die niet hebben mee geteld als het pak koffie daarna weer duurder werd gemaakt we gens de prijsstijgingen op de we reldmarkt. Douwe Egberts zou ook nog extra profijt hebben gehad van speciaal voordelige inkoopcontrac ten bij koffieproducenten, die al waren afgesloten. De consumentenorganisatie be toogt: "D.E. verpakt ruim vier mil joen pakken koffie per week. Als D.E. in de hel hausse van prijs stijgingen in staat is om een dub beltje "voor te blijven" op de wer kelijk betaalde prijzen, dan levert dit per maand ruim 1,6 miljoen gul den extra op". Het Konsumenten Kontakt 'bere kent dat de Nederlandse koffie branders in deze periode van prijs stijgingen heel wat dubbeltjes- "voor" zijn gebleven. Half april be droeg de voorsprong van de koffie- industrie ongeveer een gulden per pak. Dus zoveel méér had zij de prijs voor de consument verhoogd, vergeleken met de prijzen die zij zelf bij de import van koffiebonen Ik laat het daarom-zoveel mogelijk had moeten betalen. vereenvoudigd - hierbij zien. Er Die gulden teveel was mede te dan- staat boven: "Dit is die gulden". Ik ken aan de toestemming die de branders van het ministerie economische zaken kregen om hun af:fabrieksprijzen met 75- cent te verhogen.... Het lijstje met cijfers dat het Kon sumenten Kontakt bij dit belang rijke onderdeel van zijn betoog af drukt, ziet er voor de leek erg inge wikkeld uit. Maar ik vind het toch wel van erg veel belang voor het prijsbewustzijn van de consument. heb er zo duidelijk mogelijk onder gezet hoe u het lezen moet. Door L. Bakker Drie maanden Bij die lijst met berekeningen is men er van uit gegaan dat de kof fiebranders altijd drie maanden voorraad aan koffiebonen in huis hebben (vaak is dat in de praktijk méér). Dus dat de importprijs ook pas drie maanden later doorwerkt in de verkoopprijzen. Anders ge steld: de consumentenprijs van ja nuari 1977 weerspiegelt de invoer prijs van november 1976, de con sumentenprijs van april '77 is - als In deze cijferlijst kunt u zien hoe het Konsumenten Kon takt aan de berekening komt, dat de koffie momenteel af- fabriek een gulden teveel zou kosten. In de eerste kolom staan de maanden van de afgelopen anderhalfjaar. De tweede kolom laat u zien met hoeveel cent de invoer prijzen van ruwe bonen, die nodig zijn om een half pond koffie te maken, in die maan den telkens zijn gestegen (en soms gedaald). In de derde kolom is dat van maand tot maand bij elkaar geteld. Dus bijvoorbeeld: van november op december 1975 kwam er 5 cent bij de 3 cent van de vorige maand, en daarom werd er een verhoging genoteerd van 3 naar 8. Nog een voorbeeld: in oktober 1976 was eralies bijeen al 1,19 op de invoerprijs gekomen. In no vember kwam daar weer 15 cent bovenop. Zodat er toen 1.34 in de lijst kwam te staan. De vierde kolom laat de ver hogingen zien die volgens de fabrikanten in ons land nodig waren om de stijging van de invoerprijzen op te vangen. In de vijfde kolom zijn die ook weer in zo'n alles-bij-elkaar- optelling gezet. (Kumulatieve ontwikkeling heet dat. Daarom staat er "kum. ontw." boven kolommen 3 en 5). Nog even volhouden. Hier volgt de uitkomst van al dat tellen. Als Grondstofkosten. af-fabrieksprijzen e n verschil In centen per 250 gram 1 2 3 4 5 6 maand stijging Kum af-fabrpr Kóm verschil of daling ontw stijging ontw kol 5 en per mnd van 2 of daling van 4 juni 75 juli - 3 3 4 3 aug - 2 5 4 5 sept 4 1 4 4 10 4 V10 6 okt -v 7 3 4 27 - 37 34 nov 0 •4 3 - 37 4 34 dec 5 4 8 4 37 4 29 jan 76 14 4 22 -• 11 4 48 4 26 feb f 19 •41 - 48 - 7 mrt - 5 4. 4ö 4 48 4 2 apr 7 39 -r 16 4 64 -- 25 me» 4- 7 46 4 1 4 4 78 4 32 luns 1 4 45 25 103 -+ 58 juli 4 18 63 4 103 40 auc 4 12 75 - 42 4 145 4 70 sept - 3 2 4 107 - 145 4 38 oki 12 19 -* 145 4 26 nov 4 1b 4 134 4 35 4 180 - 4b dec 4 6 4 140 -f 14 4 194 -t 54 jan '77 13 4 127 4 194 67 feb -36 4 163 4 20 4214 51 maart - 3 4 166 4 214 48 april - 19 185 - 75 4 289 104 je nou de optelling 5 met de optelling 3 vergelijkt, wat zie je dan? Vijf loopt veel hoger op. Telkens een beetje meer cen ten bij de fabrieksprijzen van pakken "roodmerk", dan bij de iiivoerpryzen van ruwo koffie. De verhogingen van de fabrieksprijzen lopen verder en verder uit. In april van dit jaar waren ze zodoende 1,04 meer verhoogd dan zo te zien volgens de prijsstijgingen van de invoer nodig was geweest. De public relations afdeling van Douwe Egberts verspreidt sinds het oplopen van de koffieprijzen van tijd tot tijd onder de pers zoge noemde informatiebulletins, waarin redeneringen staan dat kof fie eigenlijk geen dure drank is, dat de winstmarges van de branders kleiner is geworden, en dergelijke. Er zijn zo ook gegevens verspreid over het verkoop van de koffie prijzen in andere landen. Dat komt volgens D.E. neer op ongeveer het zelfde als in Nederland, zij het dan met geringere verhogingen in En geland en. België. De consumentenorganisatie ver wijt D.E. nu dat hij cijfers gebruikt die de zaak versluieren. branders eikaars voorbeeld me teen, als de prijzen werden ver hoogd. De een verhoogde ook vaak minder dan de ander. D.E. in Denemarken In Denemarken gebeurde in juli 1976 iets vreemds. Twee koffie branders verlaagden hun prijzen met 35%. Zij zeiden dat zij zich dat tegenover hun concurrenten kon den veroorloven dankzij "een an ders v gerichte inkoopstructuur". Leuk voor de Denen. Maar van wie waren die twee koffiebranderijen? Daar zult u van opkijken: voor de ene helft behoorden ze toe aan het Westduitse concern Jacobs, en voor de andere helft aan de Neder landse brander Douwe Egberts. Buitenland minder Dezelfde D.E. zat toen juist in Ne- snp1 derland bij het ministerie van eco- nomische zaken te onderhandelen Volgens het Konsumenten Kon- over wéér een prijsverhoging. Na- takt is er, tegenover de vele grote melijk eentje van 47 cent, die ook verhogingen die ons land in ijl- inderdaad in augustus bij ons van tempo naar een drie keer zo hoge kracht werd. koffieprijs hebben gevoerd, in het buitenland de prijs veel minder snel omhoog gejaagd. In Amerika, waar toch zo is ge protesteerd, betaalde men in juli '75 voor 250 gram koffie 1.80. En in november 1976 was de prijs wel verhoogd, maar niet verder dan tot 3.06 per 250 gram. In Oostenrijk kwam de eerste prijsverhoging pas in maar 1976 (45 tot 60 cent pér 250 gram). In Zwitserland werd de koffie ook pas in maart '76 duurder. In ja nuari 1977 kostte koffie nog altijd slechts tussen de 3.40 en 4.30, afhankelijk van de soort. Frankrijk "bevroor" de koffie prijzen eind '76. In mei 1976 golden er nog prijzen van 1.60 per 250 gram goedkope Afrikaanse koffie, en 2.20 per 250 gram voor duur dere soorten. De Belgen konden in juni 1976 in warenhuizen nog altijd de dessert- koffie van Douwe Egberts kopen voor 3.74 per 250 gram. De advie sprijs die D.E. daar toen zelf opgaf, 'was 4.65 per 250 gram. In West-Duitsland heerst grote concurrentie in de koffiesector. Lang niet elke keer volgden de Geheimhouding Dit alles was slechts een greep uit de zeer uitvoerige argumentatie van het Konsumenten Kontakt. De consumentenorganisatie beklaagt zich erover dat het ministerie zich bij alle verzoeken om gegevens over de koffieprijs verschuilt ach ter zijn geheimhoudings-plicht. Een open onderzoek naar de kof fieprijzen lijkt mij nu toch, na alles wat er wordt aangevoerd in "Het Koffiedossier", wel wat belangrij ker dan de drang tot ambtelijke zwijgzaamheid. De Nederlander betaalt momenteel goud geld voor zijn koffie. We wil den nu toch wel graag eventjes héél zeker weten of er in die hoge prijs niet een gulden teveel zit. •Wie het hele "Koffiedpssier" wil bezitten, kan het bestellen bij het Konsumenten Kontakt, Leeuwen- daallaan 10 te Rijswijk, tel. (070)-904148. Het kost 4.50. Voor die prijs komt u bijvoorbeeld ook nog te weten hoeveel de winst van de tussenhandel is gestegen, hoe veel de fiscus aan btw opstrijkt over de hogere prijzen, en hoe het komt dat Douwe Egberts eigenlijk De Jong heet.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23