BMW's 7-SERIE Autodichtheid groeit niet zo hard aif verwacht De jonge kinderen op de autovoorbank Speciale versies van be staande modellen Vlënneer zuinig? De 1502 uit produktie General Electric bouwt aan elektrische auto ZATERDAG 4 JUNI 1977 PAGINA 21 De autodichtheid in ons land heeft in vergelijking met het buitenland een achterstand van een jaar. Dat betekent, dat niet eind 1980 maar eind 1981 de autodichtheid 1:3 zal zijn, althans als de prognose in het jaarverslag 1976 van de RAI in Amsterdam klopt. Voorts houdt één en ander in, dat ons land eind 19814.66 miljoen auto's zal tellen. Vooral de tragere bevolkingsgroei beïnvloedt dit cijfer. Het zal dan ook in belangrijke mate van de ontwikkeling van de bevolking afhangen welke omvang ons autopark in 2000 en daarna zal bereiken. Daarnaast is er uiteraard de vraag van het verzadigingspunt. De RAI meent, dat thans geen andere conclusie kan worden getrokken dan dat het autopark naar alle waarschijnlijkheid vijf tot zes miljoen wagens zal omvatten. Nederland heeft zich geschaard in de rij van hoog-gemotoriseerde landen, zonder echter voorop te lopen. Integendeel. In Europa neemt ons land een van de lagere plaatsen in, slechts gevolgd doör Noorwegen, Oosten rijk, Finland, Ierland en Spanje. Op 1 augustus 1975, bedroeg de auto dichtheid in ons land bij een bevolking van 13.6 miljoen 1:4 tegen 1:9.7 medio 1965. Op 'n totaal van 3.4 miljoen personenauto's waren er 3.2 miljoen in gebruik bij gezinnen en 200.000 bij anderen (dienst- en zakenauto's). De auto in gebruik bij gezinnen kunnen als volgt worden verdeeld: gezinsauto's 84 procent (waarvan 76 procent op naam van de man en 8 procent op naam van de vrouw) auto's van alleenstaanden 4 procent, "tweede auto's" van gehuwde vrouwen 4 procent en andere "tweede auto's" (inwonende kinderen) 8 procent. De gemiddelde bezetting per auto neemt toe. In 1960 was de gemiddelde bezetting 1.67 persoon en tien jaar later 1.92. Sindsdien is er een grote stijging opgetreden, tot 2.05 in 1975. Gezien naar verplaatsingsmotief zijn er grote verschillen in bezetting. Zo is deze in het woon-werkverkeer (waar juist een hoog cijfer wenselijk zou zijn) 1.5. Nog lager is het cijfer in het zakelijk verkeer 1.35. Daarentegen wordt de auto in de vakantie door gemiddeld 2.9 personen gebruikt en in het overige particuliere verkeer-waar 45 procent van de kilometers verreden worden-door 2.5. In 1976 zijn in totaal ruim 508 000 nieuwe auto's verkocht, waarmee voor het eerst het half miljoen werd overschreden. In 1975 bedroeg het ver koopcijfer ruim 480.000. Eind 1976 werd het caravanpark in ons land op 332.000 geschat, augustus 1976 waren er ruim 72.000 motorfietsen en bromfietsen, begin 1977 1.25 miljoen. Eind vorig jaar waren 8.5 miljoen fietsen in gebruik. Vorig jaar werden 10.091 snorfietsen afgeleverd, aldus het RAI-jaarverslag. De snorfiets De invoering van de snorfiets heeft volgens de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) echter nauwelijks invloed gehad op de totale verkeersveiligheid. In 1976 kwamen 4 snorfietsers om en raakten nog eens 11 snorfietsers gewond. De overleden snorfietsers waren allen ouder dan 70. Bij de gewonden waren 9 van de 11 ouder dan 64. Snorfietsers onder de 65 jaar waren ongeveer net zo veilig als fietsers, daar boven waren snorfietsers minstens zo onveilig als bromfietsers. De SWOV verzamelde deze gegevens om na te gaan wat de werkelijke invloed is van de snorfiets op de verkeersveiligheid. Voor de invoering van de snorfiets vermoedde de SWOV reeds dat die invloed gering zou zijn, mede omdat het aantal snorfietsers klein zou blijven. Nu blijkt het aantal snorfietsers ongeveer één jaar na de invoering van dit vervoer middel nog veel geringer te zijn dan de prognoses reeds aangaven. Gezien de ontwikkeling van de verkoop verwacht de SWOV niet dat het aantal snorfietsen sterk zal toenemen, tenzij bv. de prijs of de wettelijke maatregelen veranderen. De mening over het dragen van een helm op een snorfiets is veranderd. In 1975 vond 59 pet. dat niet nodig, in 1976 was dit percentage gedaald tot 45 pet. Met de introduktie van de nieuwe 7-serie is nu de gehele modellenlijn van de Duitse autofabrikant BMW aange past. Deze serie vervangt de huidige 2500,2800,3,0 en 3,3 li versies (reeds uit produktie) en bestaat uit de type 728, 730 en 733 i. Dezer dagen worden deze auto's in West-Duitsland leverbaar. De exportlanden volgen iets later. In Neder land kunnen de eerste exem plaren volgende maand wor den geleverd. BMW-produktieleider Hans Koch zei op een persconfe rentie in München, dat de fa briek van de 7-serie jaarlijks 40.000 auto's zal gaan produ ceren. Dat zijn er 150 per dag. Hij verwacht, dat de helft van deze fabricage bestemd is voor de export. De Verenigde Staten zal de belangrijkste af zetmarkt buiten West-Europa worden. Koch gelooft niet, dat de Ame rikaanse automobielindstrie op korte termijn grote aantal len kleinere auto's zal gaan produceren. ..Ook al zijn de anti-auto maatregelen in Amerika nog zo zwaar, ik kan me gewoon niet voorstellen dat men auto's van het Euro pese formaat op grote schaal zal gaan bouwen.', aldus Hans Koch. De Nederlandse importeur van BMW (Alimpo) hoopt nog dit jaar enkele honderden exem plaren van de 7-serie te kun nen afzetten. De prijs van de 728 komt op rond f 42.000.-. van de 730 op 48.000.- en van de 733 i op 56.000,-. Volgens „directeur R. Esser zijn deze prijzen sterk concurrerend met die van bijvoorbeeld Mercedes-Benz, Jaquar en Volvo. Van de sinds 1969 in Nederland verkrijgbare ^500 - 3,3 serie zijn er ruim 7400 stuks verkocht. De imponerende cockpit Ssser maakte voorts bekend, dat het kleinste BMW-model, de 1502, nu uit-produktie is genomen. Er komt geen an der model voor in de plaats, zodat het modellenpro- gramtna begint met de 3-serie (de 316 kost ruim 17.000) en dan oploopt via de 5-serie en 6-serie (coupé-uitvoeringen Een strak uiterlijk en luxueus interieur met veel comfort zijn de belangrijkste kenmer ken van de nieuwe 7-serie. die een keuze biedt uit drie 6—ci linder motoren (728 met 2.8 li ter motor van 170 DIN/PK, 730 met 3 liter motor van 184 DIN/PK en 733 i met 3,3 liter motor en benzine-inspuiting van 197 DIN/PK). Als top- snelheden van de drie uitvoe ringen worden respectieve lijk opgegeven 192.200 en 205 km/uur en als acceleratie tijden van 0-100 km/uur. 10.1, 9.6 en 8.9 sec. Volgens de fa briek bedraagt het gemid delde benzineverbruik bij 100 km/uur 111,7. Zowel voor- als achterin biedt het nieuwe model een grote mate van comfort. De stoelen zijn verstelbaar en door mid del van een paneel met con trolelampjes kan in eén oog opslag worden bekeken of oliepeil, remvloeistof, dikte van de remblokjes en de wer king van rem- en achterlich ten in orde zijn. Tot de stan daarduitvoering behoren on der meer verwarmde achter ruit. getint glas, stuurbe krachtiging. elektrisch ver stelbare buitenspiegel en te gen meerprijs kan de autc worden uitgerust met een au tomaat of een centrale deur vergrendeling. die op de 733 i standaard is uitgerust. Tot de veiligheidsvoorzienin gen behoren een rol beugel in het dak en een beschermde benzinetank. Door een nieuwe voorasconstructie kon het rijcomfort van de 7-serie worden verbeterd, terwijl het geluidsniveau in de auto (ook bij hoge snelhe den) tot een minimum kon worden gereduceerd. Het blijkt dat nog niet iedereen op de hoogte is van het feit dat voor het vervoer van kinderen op de voorbank van auto's on langs ruimere bepalingen van kracht zijn geworden. Thans mogen ook kinderen vanaf vier jaar op de voorbank meerijden als ze een heupgordel om heb ben. Voorheen was de leeftijds grens zes jaar. Deze nieuwe re geling is gemaakt, omdat geble ken is dat kinderen vanaf vier jaar al profijt kunnen hebben van een heupgordel. Tevens is bepaald dat nu ook kinderen jonger dan vier jaar op de voorbank mogen worden vervoerdmits ze in een goedge keurd kinderzitje zijn geplaatst dat deugdelijk is bevestigd. Zulke kinderzitjes moeten dan wel aan strenge kwaliteitseisen voldoen. Zxj zijn herkenbaar aan het blauwe goedkeurings- merk van het Instituut voor Wegtransportmiddelen TNO (1WITNO). Voor vervoer op de achterbank gelden geen bepalingenMaar het verdient de voorkeur ook op de achterbank kinderen in een gordel of een zitje-te t Overigens is beveiligd op de voorbank altijd nog beter dan onbeveiligd op de achterbank\e Voor kinderen ouder dan' 12 jaar geldt voor de draagplicht van gordels dezelfde regeling als voor volwassenenVoor ge handicapte kinderen die niet in een kinderzitje of een gordel kunnen zitten, maar die wel door andere behoorlijke bevei liging kunnen worden be schermd, kan de minister .van Verkeer en Waterstaat onthef fing verlenen van het verbod op de voorbank te zitteii. Het Franse Instituut voor Indus triële Vormgeving heeft vorig jaar de zogenaamde "Grote Prijs 1976" toegekend aan Renault voor de vorm waarin de Renault 14 was gegoten. Zo zien we maar weer, dat smaken kunnen ver schillen. Want deze jongste Re nault vinden wij beslist niet de mooiste van de lange lijn, die het Franse staatsbedrijf te bieden heeft. Wat erg gedrongen. Het komt op ons over of de wagen het slachtoffer is geweest van een botsing. Uiterst persoonlijk. Een kwestie van smaak. Maar we moeten on middellijk toegeven, dat het al lemaal wel functioneel is. Het zit goed uitgekiend in elkaar. Die wat vreemd gevormde achterpar tij maakt wel dat de achterbank prettig naar achteren geschoven kon worden (zonder dat het ging ten koste van de bagageruimte), waardoor het ook voor achterin zittenden goed toeven is in deze Renault 14. Er zit voldoende glas in. De neus loopt sterk naar voren af, waar door men een goed zicht op de weg heeft. En dan heeft Renault ook bij dit model de voorkeur ge geven aan schildbumpers van kunststof boven normale chroom bumpers. Ook al niet mooi, maar het schijnt in de praktijk goed te voldoen. Optimale bescherming kan goed aansluiten aan de ca- rosserielijn", zegt Renault er zelf De instap van deze Renault 14 is ondanks de vier portieren ruim genoeg. En dan komen we te recht op met levendige stofjes, goed gevormde stoelen, waarvan de zitting wellicht voor sommige benen wat aan de korte kant is, maar ze zitten in elk geval rede lijk comfortabel. De pook van deze voorwielaandrij ver (veel vloerruimte) zit op een handige plaats vlak naast het stuur, maar dirigeerde in onze testauto een verrassend stugge versnellingsbak. Bovendien za ten de versnellingen wat onge lukkig dicht bij elkaar, zodat we in het begin nogal eens in de verkeerde terecht kwamen. Het dashboard zou leuk sober zijn geweest, ware het niet, dat men midden in het "klokhuis" vlak achter het stuur een batterij van fel gekleurde waarschuwings lampjes heeft aangebracht, die niet alleen bontkleurig aandoen als ze branden, maar ook niet brandend de aandacht erg opei- sen. Maar het is natuurlijk wel bijzonder functioneel. Opnieuw dus: erg nuttig, maar niet bijster mooi. De Renault 14 wordt in twee uit voeringen geleverd, nl. het type en het type TL. Het verschil zit hem niet alleen in de prijs: 14.000 en 14.700 gulden, maar ook in een al of niet rembekrachtiging en wat meer luxe aan de binnen kant. Mechanisch en motorisch is er echter geen onderscheid tus sen de twee typen. In beide typen zit een vier cilinder lijnmotor van 1.218 cc inhoud die 57 DIN-pk kan leveren. Wat on der de gegeven omstandigheden goed is voor een maximum snelheid van even over de 150 ki lometer op de teller. Het is in de lagere regionen een uiterst pittige krachtbron, maar als men een maal wat snelheid heeft - laten we zeggen boven de 100 kilome ter - dan weet de motor niet zo veel kracht extra meer te produ ceren. Dan gaat de snelheidsme ter vrij traag naar de hogere cij fers. Een wagen dus, die prachtig past in het straatje van demissio nair minister Westerterp: niet te veel vermogen boven de maxi mum toelaatbare snelheid. Als verbruik geeft de fabriek op "1 op 15.6 bij 90 km per uur con stante snelheid". Uiteraard een fictief gegeven omdat men zo nooit kan rijden. Maar onze me tingen draaiden op de 1 op 11 tot 1 op 12'/2Niet slecht zo'n middenklasser. Ook niet uit zonderlijk goed, maar met een tank van 38 liter toch altijd goed voor een actieradius van ruim over de vierhonderd kilometer. En met wat voorzichtiger rijden is dat zeker voor wat uitbreiding vatbaar. De wagen heeft een vijfde deur met een mee-scharnierende hoeden- plank. Bovendien is de achter bank geheel wegklapbaar. Dit modernisme maakt het mogelijk de op zichzelf niet overweldigen de bagageruimte van 335 ku bieke decimeter te vergroten tot bijna het drievoudige. En dan kan men - om zo te zeggen - er de hele familie mee verhuizen. De Renault 14 ligt voortreffelijk op de weg. Zelfs in snel genomen bochten helt zijn carrosserie niet bijzonder over. De vering is uit ermate prettig door de onafhan kelijke wielophangingen met schroefveren voor en torsiesta ven achter. De Renault heeft al leen de neiging in het snellere bochtenwerk aan de achterkant iets uit te breken, maar dat is een eigenschap die men al snel on derkent en dan gemakkelijk in bedwang houdt. Zodat we alles bij elkaar de Renault 14 een aantrekkelijke auto kun nen noemen, al vinden we - zoals' gezegd - de vormgeving niet het gelukkigste deel van het totale concept. Anderen denken daar duidelijk anders over. Maar voor de rest is het een praktische, goed hanteerbare, behoorlijke comfor tabele, redelijke ruime en aan vaardbaar vinnige auto, die voor zijn prijs veel te bieden heeft. Vauxhall, Citroen en British Ley- land hebben reeds of zullen spe ciale uitvoeringen van al bestaande modellen op de markt brengen. Vauxhall Om te beginnen heeft General Mo tors een bijzondere versie van de VX 4/90 serie uitgebracht. Uitge rust met een 2279 cc vier cilinder motor met dubbele carburateur en een vermogen van 116 pk. Goed voor een top van ruim 170 km per uur. Met een vijfversnellingsbak. Uiterlijk herkenbaar aan zware raamlijsten, gewijzigde grille, sportwielen en een spoiler. Extra voorzieningen binnenin omvatten achterruitverwarming, sportstuur, oprolgordels, halogeen koplampen en een elektrische ruitensproeier. Citroën Er komt een GTI-uitvoering van de Citroën CX, een luxueus uitge voerde wagen met een vijfversnel lingsbak en elektronische benzine inspuiting. Voor mensen, die meer acceleratie en prestatie wensen. Pas in oktober begint de export van deze auto's, die in ons land om en nabij de 32.000 gulden zullen gaan kosten. Van de CX zijn er in drie jaar een kwart miljoen geprodu ceerd. Vorig jaar werd de dieseluit voering geïntroduceerd, die nu ruim dertig procent van de totale verkoop uitmaakt. Leyland Aan de toch al flink lange lijst van Allegro's heeft British Leyland er nog één toegevoegd: de 1304 spe cial. De wagen is uitgerust met de motor van de 1300, maar heeft een schep extra's meegekregen. Hij moet 12.790 gulden opbrengen. Daarvoor krijgt men ondermeer een vinyl dak, zonwerend glas, ve- lour bekleding, met leer overtrok ken stuurwiel, dubbeltonige claxon en naast meer van deze aan trekkelijke accessoires iets nog be- langnjkers: betere geluidsisolatie. Minder kabaal, dus meer rust en groter comfort. Met het oog op de toenemende wens van de Amerikaanse regering minder afhankelijk te zijn van de invoer van ruwe olie, is het Ameri kaanse concern General Electric begonnen aan de ontwikkeling van een experimentele elektrische au to. De prestaties van deze auto zullen bijna tweemaal beter moeten zijn dan die van de huidige elektrische voertuigen, zo meent deze onder neming, die het project uitvoert te zamen met Triad Services, ESB en Chrysler. Het is de bedoeling een elektrische auto "van de grond af' opnieuw te ontwerpen in plaats van een proto type te construeren op basis van bestaande uitvoeringen. De auto zal aan verschillende eisen moeten voldoen: topsnelheid minimaal 90 km/uur, accelereren van 0-50 km/uur in 10 seconden, een con sumentenprijs van circa 14.000 gulden, een minimale levensduur van 160.000 km en de bedrijfskos ten mogen niet meer dan circa 10 dollarcent bedragen. Ook zal deze elextrische auto een actieradius moeten hebben van tenminste 120 km en het laden van de accu's mag niet langer dan zes uur duren. Wanneer het voertuig gereed zal zijn voor daadwerkelijke experi menten is nog niet bekend. Wel is het zo, dat geen van de betrokken ondernemingen op dit moment concrete plannen heeft om elektri sche auto's in serieproduktie op de markt te brengen. In de eerste plaats kwamen wij in de vierde versnelling een wat gie rende motor tegen. Het kan aan ons exemplaar hebben gelegen. Zo niet, dan is dat misschien wel te verhelpen. En tenslotte: bij elke instap spoten wij de ruiten nat. Omdat de rui tensproeier nog ouderwets naast de pedalen zat. Moet dat nu? Niet goedkoop (f 149.50), wel nuttig is de benzineverbruik- meter, die het technisch bu reau Groen uit Baarn uit Duitsland naar ons land heeft overgeheveld. Men kan op elk moment zien hoeveel benzine de auto gebruikt. Bij elke snel heid. Bij elke belading. Al of niet met caravan. Het rijden kan er op worden afgestemd. Dus kan zo'n apparaatje dat volgens de importeur gemak kelijk kan worden ingebouwd zeer bezuinigend werken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21