Hafakker: dorp mensenen 50 Tussen station naar een volledige opneming van zwakzinnige in samenleving „Belangrijk dat er veel mensen ,van buiten naar de Hafakker komen..." ZATERDAG 4 JUNI 197 Noordwijkerhout - Nu staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid "groen licht" heeft gege ven voor de bouw van "De Hafakker" kunnen de be leidsmensen van de Bavo, die al ruim drie jaar met de opneming van zwakzinni gen in de "gewone" sa menleving bezig zijn, ein delijk aan de slag. Er moeten (binten besprekingen met de gemeente en provincie om) gesprekken worden gevoerd en er moet voorlichting worden gegeven aan de "verdunners", de mensen die te kennen hebben gegeven in de Hai'akker te willen komen wonen of daar belangstel ling voor hebben. Door Miep de Graaff Belangstelling voor het worie de wijk, samen met zwak/.: gen, is er volgens psychiater h Ókma wel degelijk. Tot r hebben zo'n vijftig mens< reageerd naar aanleiding v, blicaties over de Hafakker Oe belangstellenden reageren van uit verschillende motieven. Zo zijn er ouders die nog een zwak* zinnig kind thuis hebben, die wat ouder worden en beseffen dat het kind later alleen kan komen te staan mocht hen iets gebeuren. Zij willen (al dan niet in het het zelfde huis) met hun zwakzinnig kind in de Hafakker gaan wonen. Een andere groep, tot nu toe de grootste, betreft mensen die van uit een soort idealisme reageren. Dat idealisme is meestal van maatschappelijke aard: mensen die de dorpse sl'eer "van vroeger" missen en die meer betrokken willen zijn bij de buurt waarin zij wonen. Derde en laatste groep: de werkers-begeleiders van de Hufakker-sector in de Bavo zelf. Enthousiast Kay Okma is vooral enthousiast over de reacties van buitenstaan ders, mensen die nog nooit iets met zwakzinnigen te maken heb ben gehad en daardoor een na tuurlijke maatschappelijke on bevangenheid tonen ten opzichte van die zwakzinnige. Okma hoopt vurig dat ze die onbe vangenheid ook houden: "Het is belangrijk dat er een grote groep mensen "van buiten" naar de Ha fakker komt. Mensen die, - in te genstelling tot de werkers binnen de Bavo - nog natuurlijke reac ties vertonen ten opzicht van de zwakzinnige. Hoewel ik wel ver wacht dat het eerste contact tus sen een "buitenstaander" en een zwakzinnige wat moeizaam kan verlopen". Beetje eng Het eerste contact is vaak 'n beetje eng. De zwakzinnige ziet er, in de ogen van een nieuweling, wat merkwaardig uit. Hij heeft, na tuurlijk in het algemeen gespro ken. vaak de neiging iemand me teen te omarmen en het gevoel van het zogenaamd uiterlijk ver toon is vaak minder dan bij "ge- Wij op de Sint Bavo merken dat he lemaal niet meer. Maar het is toch wel degelijk zo dat niks mens elijks de zwakzinnige vreemd is. Ze tonen, net als kinderen bij voorbeeld. veel minder reserves bij vreemden. Ik ben ervan over tuigd dal het aan hen niet zal lig gen als de Hafakker niet slaagt" aldus Okma. die het voor Neder land unieke, woonproject ook zeker toepasbaar acht voor an dere minderheidsgroepen in de samenleving. mensen op het terrein wonen, zo dat we gewoon de andere helft van de Hafakker-bewoners hier naar toe kunnen halen. Economisch gezien komt er pas een risico bij het afbouwen van de wijk. als er goedkeuring is voor het tweede gedeelte. Wat is het risico bij de eerste huizen? Toch zeker alleen maar dat de zwak zinnigen wegtrekken uit de oude kazerne waar ze jarenlang heb ben gewoond?" Toen de Hafakker-sector binnen de Bavo werd gevormd, nu bijna zes jaar geleden, troffen de begelei ders daar verwaarloosde familie relaties aan. Het coritact tussen de zwakzinnigen en hun families was veelal weggeëbd. Volgens psychiater Okma begon men toen met het uitzoeken van de familierelaties en contactda gen te organiseren. Het bezoek uur werd afgeschaft, iets waar aan velen toch niet konden wen nen. Deze familieleden bleven dan ook trouw op de bezoekuren komen. In 1971 Het oude, uit 1914 daterende Sint Bavo gebouw. Achter de grote tuin v Hafakker" gebouwd. Een experiment op het gebied van zwakzinnigen-zorg. i deze inrichting wordt "De "Het idee is alleen nooit geopperd, beeld woonwagenbewoners zich altijd maar moeten aanpassen aan de maatschappij, en waarom niet andersom? Als dit plan werkt zal het. daar ben ik van overtuigd, vele mensen te d.en- ken geven. Je kunt ook zeggen dat het plan door een aantal men sen nu pas serieus genomen wordt, mu een man als staatsse cretaris Hendriks er z'n toe stemming voor heeft gegeven. Okma verwacht dat meer van der gelijke projécten zullen volgen. "Wel zal het voor de laatste twijfe laar overtuigen worden, en al verwacht een aantal mensen dat we op ons gezicht vallen Terug naar de "Verdunners", de buitenstaanders die in de Hafak ker zullen gaan wonen. Kay Okma wil ze vanaf het prilste be gin bij de opzet van de wijk gaan betrekken. Zo krijgen de "verdunners" alle tijd om kennis te maken met de zwakzinnigen die nu nog in de oude Hafakker wonen. Ze wor den dan bij de leefgroepen (er zijn er zeven in de Hafakker, drie van elf en vier van zeventien mensen) ingedeeld. "Zodat buitenstaanders de kans krijgen doo«- de uiterlijke dingen bij de zwakzinnige heen te kijken" zegt Okma. "Dat is eigen lijk de belangrijkste selectie. Niet alleen het idealisme telt, neen, want verkijk je niet op dat pro bleem. Die acceptatie van de zwakzinnige, dat is niet iets dat vanzelf wel goed komt De "verdunners" zullen nauw be trokken worden bij de totstand koming van de wijk. Ook bij het bouwproces en het schetsplan voor de Hafakker, dat zó zal wor den opgezet dat nog talloze va rianten mogelijk zijn en dat ie dereen zijn wensen kenbaar kan maken. Okma zegt het heel belangrijk te vinden "dat iedereen z'n zegje kan doen. Een klein aantal "ver dunners" is nu al bij de plannen betrokken, met de anderen wil len we zo snel mogelijk contact opnemen". "De toewijzing van huisjes in de Hafakker ligt bij ons, daar willen' we by provincie en de gemeente Noordwijkerhout wel de nadruk op leggen. Het moet niet zo zijn dat de gemeente Noordwijker hout de woningzoekenden hier loost. Bovendien zou dat niet kunnen, want die mensen heb ben helemaal niet bewust geko zen voor zo'n samenlevingsvorm. Wel zijn we blij met de gemeente, die altijd achter onze plannen is blijven staan en ons hopenlijk gaat helpen door voor sommige "verdunners" individuele huur subsidie te verstrekken." Die huursubsidie moet er volgens Okma komen voor de laagstbe taalden, die ook een kans moeten krijgen in de Hafakker te gaan wónen. De huren van de Hafakker-huizen zullen schom melen rond de vijfhonderd gul den. Tegenstrijdig Het eerste gedeelte ran het Hafakker-bouwplan komt nog op een vrij grote afstand van het dorp Noordwijkerhout te liggen. Okma geeft toe dat dit een tegen strijdigheid is. "Dan praatje over integratie en dan ga je expres op wat afstand van die samenleving zitten. Maar vergeet niet, er is een schakel: "dë verdunners" die hier in de maatschappij werken, en vrienden en kennissen hebben die hier altijd welkom zijn. We nodigen ook Noordwijkerhou- ters uit. Verenigingen mogen bij ons in het dorp vergaderen en dergelijke, ook nu staan we open voor iedereen en zijn we blij als er mensen in de Hafakker komen kijken. En als er meer "verdun ners" komen (als zou blijken dat bijvoorbeeld de verhouding één op één niet juist is) dan breiden we uit in de richting van het dorp. Op ons eigen terrein is daar nog ruimte voor". Okma noemt de periode waarin de helft van de zwakzinnigen in het nieuwe, en de andere helft nog in het oude Bavo-gebouw ver blijven "een gekke tijd". "Toch is het een aanvaardbare con cessie om het eerst met de helft van de bewoners te proberen. Vergeet niet: het Hafakker-dorp wordt een soort proeftuin. Het kost handenvol geld. Dan is het toch terecht dat er een waarborg wordt gesteld Als het fout gaat bij de eerste fase van de Hafakker-nieuivbouw, als bijvoorbeeld de "verdunners" wegtrekken, dan is er niets aan de hand. Want er kunnen volgens het eerste plandeel honderd Slagboom Okma: "De mensen stróomden naar buiten. Ze zaten niet langer opgesloten. De eerste reactie hier op de Bavo en in het dorp was: hoe-kan dat nou? Vooral de men sen uit het dorp die alleen ge wend waren aan een kleine groep bevoorrechte zwakzinnigen die er "normaal" uitzagen en af en toe in het dorp kwamen". de tachtig werkers. Het moet overzichtelijk blijven, reden ook dat de Hafakker zoals die nu be staat in kleinere groepen is on derverdeeld. met elk een eigen leiding. De kleinere groepen binnen de Ha fakker zullen eerst in deze vorm naar het "dorp" verhuizen: dat betekent zeven, acht mensen voor één Hafakker-huisje. Gro tere groepen moeten gehalveerd worden zodat dertien groepen van acht mensen ontstaan". Okma verwacht dat die opsplitsing "een hele klus" zal zijn. "Natuur lijk moeten mensen die elkaar graag mogen zoveel mogelijk bij elkaar blijven. Ze mogen zelf ook bepalen met wie ze het liefst in een huisje willen wonen. Het is nu ook niet meer zo als vroe ger. dat de zwakzinnige niks van zichzelf had, niet eens een kastje, alleen maar een bed in een einde loos lange slaapzaal. Met kunst en vliegwerk hebben we gepro beerd de bewoners in elk geval een eigen hoekje te geven. Het woongedeelte in het huidige Hafakker-gebouw bij de Bavo is redelijk. We ontvangen zelf ook graag mensen in 'n prettige ruim te. en vaak gaan we dan naar de gemeenschapsruimte toe, ook met eigen vrienden". Okma stelt met het project "De Haf akker" perse niebduurder te wil len zijn dan een zwakzinnigenin richting, wat de bouw en person eelsvoorziening bétreft. De kos ten voor huizen van de "verdun ners" vallen natuurlijk buiten de verpleegprijs. Het is begrijpelijk dat van de kant van het dorp problemen naar vo ren kwamen, vooral nadat zelfs de slagboom en de portier bij de ingang waren verdwenen De Hai'akker telt nu honderd be woners. De beleidsmensen wil len dat aantal graag bevriezen. Een gedachte die hen niet in dank wordt afgenomen omdat een "fatsoenlijke" inrichting moet bestaan uit zo'n driehonderd zwakzinnigen. Okma is het niet met die gedachte eens. "We hebben nu al moeite het geheel te overzien. Je hebt niet alleen met de bewoners te maken, maar ook met familie en Scheef Financiële problemen zijn er bij de Bavo niet of nauwelijks. Deson danks meent Okma dat de ver houding van de financiële verde ling tussen zwakzinnigen- en zie kenzorg volkomen scheef ligt. "In ziekenhuizen wordt er kapita len besteed aan een apparaat dat een paar mensen tot nut is. Voor zwakzinnigen is in het algemeen veel minder geld beschikbaar. Oorzaak: lichamelijke ziekte spreekt nu eenmaal meer aan, zoiets kan iedereen gebeuren. Maar zwakzinnigheid staat ver der van je af'. Psychiater Kav Okma (links), fervent pleitbezorger van "De Hafakker"-gedachte: "Als dit plan werkt zal het veel mensen te denken geven...". NOORDWIJKERHOUT - Het project van het psychiatrisch centrum Sint Bavo in Noord wijkerhout "De Hafakker'' behelst de bouw van 39 huizen waarin zwakzinnigen en "gewone" mensen (zoals de begeleiders, familieleden maar ook buitenstaanders naast elkaar gaan wonen. Verdunning De realisering van "De Hafak ker". waarmee nu de defini tieve toestemming is afgeko men eind volgend jaar kan worden begonnen, kan wor den gezien als een tussensta tion van de inrichting naar volledige integratie van de zwakzinnige in de samenle ving. Het idee dat in ruim drie jaar voor de bouw van een derge lijke wijk is gegroeid, gaat uit van het zogenaamde "ver dunningsplan": gewone mensen geven zwakzinnigen de ruimte om zichzelf te zijn in een gemeenschap. In zo'n ge meenschapals "De Hafakker dragen ook de zwakzinnigen in tegenstelling tot het leveri in een besloten inrichtingeigen verantwoordelijkheden. Ze worden ook meer bij het maatschappelijk leven be trokken. Verbinding "De Haf akker" i: nu nog de i de x r de- x Sint Bavo. Dit deel n 1971 betrokken. Er honderd zwakzinni gen (in totaal herbergt de Bavo 700 mensen) die alle maal meeverhuizen naar het nieuwe Hafakker-dorp, ach ter de gigantische tuin van de Bavo. Overigens zal De Hafakker vol komen losstaan van de inrich ting: het nieuwe "dorp" krijgt een directe verbindingsweg naar Noordwijkerhout. De eerste fase van het plan, dat nu dus het fiat van de staats secretaris heeft verkregen, biedt plaats aan vijftig zwak zinnigen en evenzovele "ge wone" mensen. De overige vijftig Haf akker-bewoners wachten in het huidige ge bouw totdat het eerste plan gedeelte is gerealiseerd. Ervaringen Pas als de begeleidingscommis sie ervaringen heeft opge daan met het eerste plan (de bouw van 20 huizen, waarvan er 7 voor zwakzinnigen be stemd zijn) en als is gebleken dat het plan aanslaat zal met het tweede gedeelte een begin worden gemaakt. Voor realisering van de eerste fase van "De Hafakkeris zes miljoen gulden nodig (op ba sis van het prijspeil medio

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13