Leo de Caluwé: minder geld, dan minder werken JAN V.D. KR1EKE: "ER IS ZOVEEL TE DOEN IN DE LUCHT Zwaar oefenschema voor hockeyselectie Dubbele zege Patrick Sercu Ter voorbereiding WK-Argentinië Supporter dood in fontein ZATERDAG 4 JUNI 1977 SPORT PAGINA 11 LEIDEN - "Parachutespringen hoeft helemaal niet eng te zijn. Het is natuurlijk wel een hoogte waarvan je springt, maar zelfs mensen met hoog tevrees springen met het grootste gemak. Een vriend van me bijvoorbeeld, heeft een ontzettende last van hoogte vrees. Als hij boven op een tra pleer staat, moet ik hem vast houden, maar zodra hij in de lucht zit springt hij met het grootste gemak naar beneden. Echt, het is een sport voor ie dereen. Alleen als die deur van het vliegtuig open gaat, krijg je de neiging om op je benen te gaan staan trillen". Hij zegt het zo gemakkelijk; Jan van Krieke. en probeert je in tussen ook te strikken voor een aantal sprongen bij zijn vereni ging Icarus in Hilversum. Maar de naam van die club roept twij fels op. want was dat niet een hoofdrolspeler uit een mytho logisch verhaal, die samen met zijn vader Daidalos het labyrint met zelfgemaakte vleugels al vliegend wist te ontvluchten? En die. ondanks de waarschu wingen van zijn vader, toch te dicht bij de zon kwam, waar door de was van zijn vleugels smolt en terstond in zee stortte? Jan van de Krieke haalt zijn schouders er bij op. In een ellen lang pleidooi roemt hij zijn sport, de spanning, de kick die je krijgt. Maar wat is dan eigen lijk de sport van het parachu tespringen, afgezien van de paar gymnastische capriolen,' die je moet uithalen om onge schonden de aardkloot weer te toucheren? Zit er geen kamikaze-idee in van "hoe va ker ik het doe, des te groter is de kans dat de chute niet open vliegt?" Supersnel "Het is wel degelijk een sport, zij het wel een gemakkelijke, want je hoeft je niet in te span nen. Maar je hebt er wel een ij- zersterke conditie voor nodig. Je moet met supersnelle refle xen op situaties reageren, die tijdens de val geschieden. Aan de andere kant moetje ook niet domweg in de lucht hangen of liggen, want dan ben je geen goede parachutist. De sprong zelf duurt maar kort, maar als je er mee bezig bent, lijkt het wel of die uren duurt. Je bent tij dens die sprong aan het tellen wanneer de chute open moet, je let op de hoogtemeter, ga zo maar door. Je hoort het suizen van de wind om je heen. Tijdens de val denk je nergens aan, je concentreert je alleen maar. Er is ook geen tijd om van het uit zicht te genieten. Bovendien merk je niet eens hoe hard je naar beneden valt, omdat je geen punt hebt, waar van je dat kan afleiden. En ge vaarlijk is het niet want er is ook nog een reserve-chute. Het sportidee van het parachutesp ringen vind ik, dat je in korte tijd veel moet presteren, wat móét lukken. Ach, er is zoveel te doen in de lucht Minstens tweehonderd spron gen heeft Jan van de Krieke er al op zitten. Minstens tweehon derd maal de voldoening, dat hij heelhuids de grond gehaald heeft. "Je staat onder enorme spanning bij een sprong. Maar als je weer op de grond bent en het is weer gebeurd, dan geeft dat je een geweldige kick. Die spanning, hè? Een tijdje gele den sprong een meisje van onze vereniging naar beneden. Ze deed het goed, maar kwam wel in een greppel terecht. Na af loop was ze tevreden over haar sprong. Maar toen ze later thuis kwam begon ze er ineens van te rillen. Als ze aan parachutesp ringen dacht, trok haar hele li chaam samen. Ze kon gewoon niet meer tegen die spanning. Ze is dan ook gestopt". Opleiding De opleiding om een geoefend parachutist te worden, vergt niet zoveel voorbereidingen. "Je beging met een aantal grondoefeningen. Dat is geloof ik wel het allerbelangrijkste van het springen. Daarna maak je acht sprongen aan de 'static- lijn', dat wil zeggen, dat de chute meteen openspringt als je het vliegtuig verlaat. Heb je dat onder de knie, dan mag je een vrije val van een aantal secon den proberen te maken. Het is dan zaak om goed met je benen en handen te werken, want die bepalen de valsnelheid en rich ting. Wil je verder gaan met sp ringen, dan moet je dat goed onder de knie hebben". Jan v.d. Krieke Jan van der Krieke is verder ge gaan. Hij doet mee aan allerlei kampioenschappen en traint regelmatig in Frankrijk. Rela tief springen staat hem het meest aan. Dat houdt in dat men met een aantal mensen tegelijk naar beneden springt en "on derweg" allerlei figuren met el kaar maakt. "Dat is niet gemak kelijk", zegt hij zelf. "Stel, datje met z'n tweeën springt dan be draagt de afstand tussen jou en je partner meten al zo'n vijftig meter. Het is dan zaak om tij dens de vrije val, dus zonder chute, elkaar te bereiken. Han den worden als stuur gebruikt. Maar dat moet wel goed gebeu ren, want een lichte afwijking is voldoende om het doel te mis sen en je partner met grote snelheid voorbij te suizen. Dan is er ook nog het probleem dat de een zwaarder weegt dan de ander en dus sneller naar bene den valt. Ook dat is te regelen, tenminste als er een goede coördinatie is. Morgen om half drie probeert Jan van der Krieke in gezels chap van twee teamgenoten per parachute de wedstrijdbal voor de finale van het LDWS- toernooi heelhuids aan de grond te brengen. "Er zijn daar wel veel bomen. Maar dat mag niet al teveel problemen ople veren. Ik hoop uiteindelijk op de middenstip te belanden". UTRECHT - Het is tegenwoordig niet eenvoudig om hockey- international te zijn. Een uitverkie zing die in tegenstelling tot een profvoetballer geen cent oplevert, maar wel veel moeite en inspan ningen kost en dat zo'n beetje het hele jaar door. Vraag het maar aan tophockeyers zoals Wouter Leefers en Ron Steens, die nu al jaren ach tereen zomer en winter onafgebro ken in de weer zijn om zichzelf in topconditie te houden en nauwe lijks tijd hebben om redelijk va kantie te genieten. En bij de tegenwoordige coach Wim van Heumen is het er zeker niet gemakkelijker op geworden. Van Heumen stelt hoge eisen en windt daar geen doekjes om. Vol- Hagenaar vraagt arbeidstijdverkorting aan DEN Voe.t!,allerl' d.'f een werkloosheidsuitkering ontvangen zijn meer verdient dan met voetballen, anno 19/ geen zeldzaamheid meer. De jongens, die rond hun 18de jaar er Leo: „Een eenvoudig rekensommetje nog van overtuigd zijn door te dringen tot de wereldtop, die aan niets heeft me geleerd, dat de uren die ik anders denken dan voetballen en vaak ook niets anders kunnen en dan in m'n eigen bureau stop veel rond hun 25ste jaar door een eerste divisieclub worden afgedankt omdat rendabeler zijn, dan die ik aan voetballen zou besteden". Diezelfde woordvoerder van de contract een dermate grote bedrijfsvereniging voor geestelijke stap terug, dat het bestaansminimum weer wordt benaderd. zij toch niet zo erg getalenteerd blijken te zijn. Na enkele jaren voor een minimum-salaris te hebben lopen voetballen, kloppen sommigen teleurgesteld aan bij het Arbeidsbureau. De meeste spelers zien echter van deze stap af, want voetbal blijft hun hobby en zo lang zij een WW-uitkering ontvangen - tachtig procent van weinig is erg weinig - kunnen zij niet terugkeren naar de rijen van de amateurvoetballers. Er is echter een nieuwe categorie voetballers die zich nu ook wendt tot het Arbeidsbureau: de groep, die van hun vereniging een lager contract aangeboden krijgen - in het kader van de strijd tegen de rode cijfers - en dit contract weigeren te tekenen. Arbeidsbureau Leo de Caluwe, de rechtervleugelverdediger van de Haagse FC, is een van de jongens, die zich bij het arbeidsbureau heeft gemeld met de mededeling er niet te piekeren het nieuwe contract belangen enz. draagt ook praktische oplossing aan. Hij vraagt zich af waarom voetbalclubs niet dezelfde weg bewandelen als andere bedrijven die tijdelijk in financiële moeilijkheden zijn gekomen. Het aanvragen van arbeidstijdverkor ting. Heel simpel, om even bij het voorbeeld van De Caluwe te blijven. FC Den Haag zou onmiddellijk voor rijksuitkering in aanmerking Door Peter Dijkgraaf (veertig procent minder salaris) te tekenen. Leo eerlijk: „Het aantal uren wat je er instopt en de inspanningen wegen niet langer op tegen het geld, dat er tegenover staat." Twee weken geleden kreeg hijeen oproep van arbeidsbureau en heeft De Caluwe zijn motieven uiteengezet. Hij heeft daarna officieel bericht ontvangen van dat GAB en van de Bedrijfsvereniging, dat hij staat ingeschreven en per 1 juli een uitkering ontvangt indien hij voor die tijd niet elders onder dak is gekomen. „Ik doe alles Leo de Caluwe: arbeidstijdverkorting Even voor de goede orde: Net als ieder ander bedrijf in ons land kan een betaalde voetbalorganisatie, club op eigen houtje. Krijg ik geen of stichting, uitsluitend overgaan tot uitkering, dan kan ik altijd nog de verlaging van het salaris hulp inschakelen van de VVCS, de a toestemming van het plaatselijke spelersvakbond". arbeidsbureau. Maar iedere club kan Die bedrijfsvereniging i plaats van vier keer twee keer week zou laten trainen en hem dan een lager contract aanbieden. Ja wel, zult u zich afvragen, maar zo'n arbeidstijdverkorting is altijd van tijdelijke aard en dus zou zo'n aanvullende uitkering snel worden stopgezet. Dat zal echter een moeilijke beslissing worden voor de minister van sociale zaken, want juist zijn collega van CRM houdt, keurig het rapport van de commissie Christiaanse napratend vol, dat het betaalde voetbal via een eenmalige saneringssubsidie gezond is te maken. Dus tot dan maar arbeidstijdverkorting aanvragen, voor de pas ingestelde stichting arbeidsbemiddeling op dit moment via wat simpele cijfertjes aantonen hoe slecht het wel niet gaat in het betaald voetbal en dus vliegen overal de contracten omlaag. Boos Alom boze spelers, ook bij Ajax, waar de halve selectie met rebellie dreigt en bij Feyenoord.^waar Willy Kreuz roept best te begrijpen in salaris achteruit te gaan na de matige prestaties van het afgelopen seizoen, maar dat hij er niets voor voelt een gehalveerd contract te tekenen. Voor dit soort spelers resteert nog altijd een redelijk inkomen, royaal boven de welzijnsgrens - om de gedachten te bepalen. Kreuz's nieuwe contract moet geschat worden rond de 60.000 gulden - maar voor een grote groep spelers ligt dat anders. Voor De Caluwe, Ouwehand en Swanenburg van FC Den Haag bijvoorbeeld, betekent het verhaal KNVB liggen in ieder geval ook i apart, want voetballers vallen overal dit opzicht bergen werk te wachten, buiten, worden nog altijd net als artiesten door de maatschappij niet als normale werknemers beschouwd. De heren betaalde voetballers zijn ondergebracht: bij: de Bedrijfsvereniging voor gezond heid, geestelijke en maatschappelijke belangen, voor de hand liggend nietwaar. Een woordvoerder van deze bedrijfsvereniging: „Er bestaat inderdaad geen enkele juris predentie over contractweigeraars en dus zal ieder geval apart bekeken worden, of de man inaanmerking komt voor een aanvullende uitkering of niet". Rekensommetje Moeilijke gevallen vaak, zoals De Caluwe, die een eigen ontwerpbureautje heeft opgezet, waarmee hij zo langzamerhand LONDEN - Een Engelse voetbal liefhebber is gisteren omgekomen toen hij van een standbeeld in een van de fonteinen op Trafalgar Square in Londen dook. Op het plein hadden zich gisteravond vele duizenden voetbalsupporters ver zameld in afwachting van de weds trijd Engeland-Schotland. die van daag voor het Britse voetbalkam pioenschap in het Wembley- stadion wordt gespeeld. De supporter klom op een bijna vijf meter hoog standbeeld en dook in het slechts zestig centimeter diepe water. Na het tragische ongeval veegde bereden politie het plein schoon. De autoriteiten in Londen schatten dat er gisteravond 30.000 voetbalsupporters op de been wa- Bob Paisley de manager van de Europese bekerhouder Liverpool is voor de tweede achtereenvolge nde maal gekozen tot de beste Britse voetbalmanager. Voor zijn uitverkiezing door 25 Britse voet baljournalisten krijgt Paisley een bedrag van 10.000 gulden en een mooie beker. Door Piet Kienhuis gens jaar maart staat het wereld kampioenschap te wachten in Ar gentinië en nu de competitie achter de rug is acht de bondscoach zijn kans schoon een fikse oefencam pagne met het oog op Buenos Aires op'gang te brengen. Van Heumen weet wat hij wil en weet ook waar Nederland vorig jaar bij de Olympische Spelen in Mon treal in tekort is geschoten. Hij ana lyseert koel en zakelijk: „Een paar plaatsen zijn in ons nationale team niet sterk genoeg bezet. Het verde digen op de lijn was in Montreal sterk. We hadden er goede spelers voor, zoals Bolhuis en Jebbink, die Sikking goed bijstonden, maar onze tragiek was ook in Montreal dat we door zo'n fout op de lijn van Wim van Heumen Nieuw-Zeeland verloren en buiten de medailles vielen. We hebben het geluk dat we nu in Paul Litjens en Ties Kruize over twee sterke straf- cornerschutters beschikken, maar wat betreft het aangeven en stop pen bij die korte hoekslagen heb ben we onvoldoende mensen". Twintig man Uit zijn voorlopige selectie van 23 spelers, begin april opgesteld, zijn enkelen weggevallen. Hans Kruize heeft in verband met zijn studie be dankt en verder komen er niet meer in voor Joosten (van MEP), Leopold (van Hattem) en Irving van Nes (van Oranje Zwart). Onlangs is Ties Kruize dus weer aan de uitver korenen toegevoegd, zodat Van Heumen voorlopig verder gaat met twintig man. Hetgeen betekent dat er nog vier zullen moeten afvallen. De bondscoach heeft alle spelers verzekerd dat niemand zeker is van de uiteindelijke selectie. „De lijst van spelers is ook nog niet defini tief', aldus Van Heumen. „In de nieuwe competitie komen er mis schien nog wel enkelen bij". Taminiau Van Heumen hoopt ook nog altijd een beroep te kunnen doen op Bart Taminiau. hoewel de Tilburger in tussen de dertig al bijna is gena derd. Hij is nog altijd niet afgestu deerd en hoopt dit binnenkort te zullen doen en dan zou hij alsnog kunnen meedoen aan het vijflan- dentoernooi dat van 21 tot 26 juni in Amstelveen wordt gehouden, met deelname van West-Duitsland, Spanje, Engeland, Japan, Jong Oranje (Nederland wit) en Neder land. Daarna volgt voor het natio nale elftal een trip naar Canada van 1 tot 17 juli, met onder meer vier officiële interlands tegen Canada en een tegen de Verenigde Staten. Half september wordt dan in Lim burg aan de Lahn meegedaan aan een vierlandentoernooi, weer met Duitsland, Spanje en Engeland en van 10 tot 23 december gaat de se lectie op toernee door India en mo gelijk Pakistan. Van Heumen: „Bij die trip naar In dia hoop ik al veertien spelers defi nitief te hebben aangewezen". Een handicap vindt hij, dat de voorbe reidingen voor het wereldkam pioenschap midden in de winter vallen, waaronder het zaalhockey zal moeten lijden. Om het interna tionale contact met hel zaalhockey niet te verliezen zal Nederland wel twee interlands spelen, tegen Duitsland en Engeland. Conditie „En de conditie zal voor Argentinië beter moeten zijn dan in Montreal het geval was", dreigt Van Heumen ook nog. „We zullen in het begin van het jaar zelfs op de middagen veldtrainingen moeten houden. We moeten dat voor de spelers zien op te lossen met maatschappelijke be geleiding. Want ik wil voor Buenos Aires alle plaatsen goed bezet heb ben", weet hij. De bondscoach vindt dat er tussen Jong Oranje en de nationale selec tie nog een te grote kloof ligt. Daarom wil hij Jong Oranje ook la ten spelen tegen Polen en de Sowjet-Unie, welke teams de vol gende week in ons land zijn en voorts dus laten deelnemen aan het vijflandentoernooi. „Ik wil ze op hoog niveau laten demonstreren wat v ze waard zijn", aldus Van- Heumen. In Argentinië zal tijdens het we- reldtoernooi gewoon op gras wor den gespeeld, evenals waarschijn lijk tijdens de Olympische Spele- n in 1980 in Moskou. VALENCE - De vijfde dag van de Franse etappewedstrijd Dauphinè Liberè, die door de meeste renners werd aangegre pen als voorbereiding op de Ronde van Frankrijk, was een zeer saaie. Er werden twee rit ten met een totale afstand van 248 kilometer tussen Macon via Vienne en Valence verreden. Er gebeurde hoegenaamd niets. Tweemaal sprintte het peloton massaal en tweemaal won Pa trick Sercu. De Belgische ko ning van de winterbanen is weer in topvorm gekomen. Donderdag won hij ook al. Sercu bracht gisteren zijn totaal aantal overwinningen op de weg in dit seizoen op elf. In het weekeinde valt de beslissing over de eindzege. Vandaag en morgen gaan- de renners het hooggebergte in. Joop Zoete melk, die gisteren nog 40 se conden achterstand had op de Fransman Bernard Hinault, behoort tot de kanshebbers. Hij maakte de eerste dagen van de Dauphiné Liberé een erg frisse indruk. Milkrace De vijfde etappe van de Mil- Met ingang van het komende sei zoen zal het in de Engelse voetbal competitie zijn toegestaan reclame op de shirts te dragen. De Engelse voetbalbond (FA) maakte gisteren bekend geen bezwaar meer te heb ben tegen het dragen van reclame op het shirt. De FA komt daarmee tegemoet aan de wensen van enkele clubs, die hopen door het dragen van reclame extra-inkomsten te krace is gisteren in een com plete chaos geëindigd. Een groot deel van het peloton ren ners werd de verkeerde weg in gestuurd. In de verwarring kwamen verschillende valparti jen voor en het mocht een won der heten dat zich geen ernstige ongelukken voor deden. De 21-jarige Zweed Claes Gö- ransson kon zijn eerste interna tionale succes boeken, nadat een kopgroepje van drie renn- ners, bestaande uit Tsjarfoelin- (Sov). Biernek (Pol) en Bartoni- cek (Tsj) dat inmiddels onbe reikbaar was geworden voor het peleton, de verkeerde weg werd ingestuurd. Ad Tak legde ach ter de Zweed beslag op de tweede plaats. Het algemeen klassement onderging aan de kop geen wijzigingen. Giro De dertiende etappe van de Ronde van Italië heeft in het te ken gestaan van een lange vlucht van vier voor het alge meen klassement onbelang rijke Italianen. Het viertal ont snapte al na zeven kilometer, bouwde een voorsprong op van meer dan dertien minuten en hield daar genoeg van over om éen van hen de vlucht te laten winnen. De strijd om de over winning ging na een vlucht van 180 kilometer nog slechts tus sen twee: Tartoni en Parecchi- ni. Foresti en Colombo hadden moeten lossen. Tartoni won de sprint tegen Parecchini, die vo rig jaar na een hele lange solo een etappe in de Ronde van Frankrijk won, met banddikte.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11