Nieuwe Belgische regering in kiem gesmoord auto bierman Ian Smith noemt inval Rhodesië "zeer succesvol" Sowjet-burgers mogen nu klachten indienen Slotverklaring getuigt van teleurstelling Tindemans geeft formatie-opdracht terug "Ga naar huis gekke Rosalynn" Mitchell en Haldeman in gevang VRIJDAG 3 JUNI 1977 PAGINA MOSKOU (UPI) - De voorgestelde nieuwe nationale grondwet van de Sow jet-Unie bevat een serie garanties voor de rechten en vrij heden van personen, maar daar bij is tevens een voorziening ge troffen dat die niet ten nadele van het socialistische Sowjet- systeem kunnen worden uitgeoe fend. De ontwerp-grondwet zal zaterdag worden'gepubliceerd voor open bare bestudering en bespreking, daarna zal een speciale bijeen komst van de opperste Sowjet in oktober de nieuwe grondwet aannemen. Het officiële persbureau Novosti heefl gisteren enkele bijzonder heden gegeven. "De nieuwe grondwet garandeert de Sowjet- burgers onschendbaarheid van hun persoon en huis en vrijheid van spreken, vergadering, pers vrijheid, vrijheid van straatop tochten en bijeenkomsten. Ook de privacy van de Sowjet- burgers, van hun corresponden tie, telefoongesprekken en tele grammen worden bij wet be schermd. Artikel 52 erkent het recht van de burgers op gewetensvrijheid, het Nieuwe Russische grondwet: recht op een religieuze overtui ging, op godsdienstuitoefening, ofwel op het afwijzen van een ge loofsovertuiging en het uitoefe nen van atheïstische propagan da", aldus het persbureau. Al deze rechten stonden al in de grondwet van Stalin van 1936, maar ten aanzien van mensen die zich tegen het regime keerden is er zelden de hand aan gehouden. "Het ontwerp van de nieuwe grondwet aanvaardt de stelling dat burgers hun rechten en vrij heden op een redelijke manier behoren uit te oefenen, zonder het socialistische systeem te be nadelen. Het zegt dat de rechten en vrijhe den worden verleend in over eenstemming met de belangen van het werkende volk en met het doel hun samenleven in een so cialistische gemeenschap te ver beteren", zo vermeldt Novosti. Artikel 49 van de nieuwe grondwet geeft voor de eerste maal burgers het recht bij officiële instanties voorstellen te doen en klachten in te dienen. Artikel 57 verleent het recht op rechterlijke bescherming „tegen elke inbreuk op het leven, ge zondheid, eigendom en persoon lijke vrijheid, eer en waardigheid van een persoon. Het ontwerp formuleert de plichten van Sowjet-burgers: waarborgen van de belangen van de socialistische staat, versterken van zijn macht en aanzien, behoud van de cultu rele erfenis en bescherming van de natuur". De rechten van de Republieken van de unie worden enigszins uitge breid, waarbij speciaal wordt vermeld, dat de fundamentele grondslagen van de eenheids staat voortdurend moeten wor den versterkt. Aan de grondslagen van het eco nomische en politieke systeem wordt niets veranderd. "Het ont werp zegt dat in de Sowjet-Unie een socialistische gemeenschap is opgebouwd en dat het wer kende volk" wordt veranderd in "Sowjets van volksafgevaardig den". Artikel zes omschrijft de plaats en de rol van de communistische partij in de Sowjet-Unie "en noemt de leidende en stuwende kracht van de Sowjet-Unie". De kiesgerechtigde leeftijd wordt verlaagd tot 18 jaar, tot dusver was dat 21 jaar. LONDEN - Zonder een spier te vertrekken staat deze militair op wacht voor het Londense St. James Paleis, terwijl een schilder zijn wachthuisje een extra kwastje geeft ter gelegenheid van de komende viering van het zilveren regeringsjubileum van koningin Elizabeth. BRUSSEL (ANP) - In België, dat op politiek gebied heel wat gewend is, is gisteravond de meest verwarde poli tieke situatie uit de Belgische parlementaire geschiede nis ontstaan. Op het moment namelijk dat de leden van de nieuwe regering beëdigd zouden worden door koning Boudewijn, weigerden vier ministers naar die beëd igingsplechtigheid te komen. SALISBURY (UPI/AFP/ Reuter) - De Rhodesische premier Ian Smith heeft de acties van zijn militaire groepen in Mozambique gisteren „zeer succesvol" genoemd. Smith gelooft niet dat de acties de Brits- Amerikaanse vredespogingen in gevaar brengen. Luitenant-generaal Peter Walls, de opperbevelhebber van de Rhodesi sche militairen zei dat zijn troepen zich hadden teruggetrokken omdat hun opdracht om wapen- en munitie-opslagplaatsen van de ter roristen te vernietigen was vol tooid", aldus Walls. sië gewaarschuwd dat de actie in Mozambique ernstige internatio nale gevolgen kan hebben en heeft Engeland beschuldigd van aan moediging van de aanval. Het pers bureau Tass noemde de inval „pira terij", die leidt tot verscherping van de toestand in het zuiden van Afri ka. De verklaring van de Britse re gering dat die geen'geweld tegen Smith zal gebruiken „is een recht streekse aanmoediging van de Rhodesische racisten, tot gewa pende overvallen op buurlanden over te gaan", aldus Tass. QUITO (Reuter) - Rosalynn Carter, echtgenote van de Ame rikaanse president, brengt op het ogenblik een bezoek aan Latijns-AmerikaIn Quito, de hoofdstad van Ecuador, bezocht zij een schooi, waar jongens een vakopleiding krijgen. Toen mevrouw Carter gister avond bij het parlementsge bouw aankwam om besprekin gen te voeren met Ecuado- riaanse leiders, was het welkom echter minder vriendelijk. Pro testerende studenten schreeuw den haar toe: "Ga naar huis gekke Rosalynn Carter". Onge veer 150 studenten gooiden met stenen en rookbommen naar de presidentsvrouw. Later ver klaarde mevrouw Carter, dat zij wel wat lawüai had gehoord, maar niet wist wat het was. Het waren de vier ministers van de Franstalige christen democratische partij, die van hun partijbestuur de opdracht kregen thüis te blijven. De reden die werd opgegeven was: de Franstalige christen-democraten zijn onvol doende aan hun trekken gekomen voor wat betreft de zwaarte van de portefeuilles. De portefeuilles die de Franstalige christen-democraten in de afgelo pen weken van politiek onderhan delen hadden binnengehaald wa ren die van Defensie, Sociale Za ken, Landbouw en Nationale Op voeding (Onderwijs). De kabinetsformateur, Leo Tinde mans, die na een grote persoonlijke overwinning in de verkiezingen van 17 april, alles in het werk ge steld had om een vier- partijenregering te vormen (christen-democraten, socialisten, Vlaamse Volksunie en de Franse Taaipartij FDF) legde op het mo ment dat de Franstalige christen democraten hem die kool stoofden, het moede hoofd in de schoot. Hij ging naar de koning en vroeg hem ontslag van de formatieopdracht. Koning Boudewijn kon niet anders doen dan Tindemans vragen dat ontslag in beraad te houden. Tin demans, die Europese bekendheid verwierf door zijn rapport over de toekomstige Europese Unie, ver klaarde gisteravond dat de huidige situatie aantoont hoezeer de Belgi sche instellingen vermolmd zijn. Kaakslag Voor Tindemans moet de politieke kaakslag die hem werd toegebracht door (zij het dan Franstalige) partij genoten hard zijn aangekomen. Zes Hij ontkende berichten uit Mo zambique dat zijn commandogroep in gevecht gewikkeld was geweest met Mozambikaanse soldaten. Zijn mannen hebben volgens hem al leen contact gehad met. „Rhodesi sche terroristen" die vechten voor een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië. Het Rhodesische optreden was zondagochtend vroeg begonnen met de vernietiging van een guerrilla-kampement, vijf kilome ter van de grens. De twee andere bases die zijn vernietigd lagen in Jorge do Limpopo en Madulo Pan. Nu Salisbury heeft laten weten dat 1 de Rhodesische troepen zich heb- l ben teruggetrokken ziet Engeland af van het voornemen de Rhodesi sche inval in Mozambique ter sprake te brengen in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties De Britse minister van Buiten landse Zaken, David Owen heeft de Rhodesische mededeling „met grote opluchting" ontvangen. Mo zambique heeft gisteravond be kend gemaakt dat het een aantal Rhodesische militairen gevangen heeft genomen tijdens de inval. Hoeveel Rhodesiërs gevangen werden genomen, werd niet ge zegd. De Sowjet-Unie heeft Rhode- De gijzelingen. Wat deed de regering met het Vietnamese bemiddelingsaanbod? Sinds woensdagmiddag 25 mei halfvier wist de regering dat van Vietnamese zijde het aanbod was gedaan om in de gijzelingszaak te bemiddelen. Hoe reageerde de regering op dit aanbod? Lees de ontwikkelingen deze week in nieuwe weken lang heeft hij met eindeloos geduld de onderhandelingen over het vormen van een nieuwe rege ring geleid. Die onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regering waren voor België uiter mate belangrijk. Tindemans wilde namelijk dat de komende regering voor eens en altijd schoon schip zou mèken met de zogenoemde com munautaire kwesties in België, d.w.z. een eind maken aan de taal- problematie door de gewestvor ming in België voorgoed te regelen. Hij had daarvoor de medewerking nodig van twee volstrekt tegenge stelde "taaipartijen", de Vlaamse Volksunie en het voornamelijk Brusselse FDF, het front van Franssprekenden. Wekenlang Het is Tindemans gelukt om christen-democraten, socialisten, Volksunie en FDF rond één tafel te krijgen. Na wekenlange onderhan delingen ontstond bij deze vier par tijen een overeenkomst over hoe de toekomstige Belgische staatsvorm er uit zou moeten zien. Daarna wer den de vier partijen het zelfs eens over een toekomstige economisch-sociale politiek. Nadat aan al deze onderhandelingsel lende een eind gekomen was moest er nog gebokst worden over een portefeuilleverdeling in de rege ring. Ook daar werd men het, nadat Tindemans de moed al leek opge geven te hebben, tenslotte woens dag over eens. Gistermiddag maakte een woordvoerder van de koning die portefeuilleverdeling bekend: 23 ministers en zeven staatssecretarissen zou die nieuwe regering omvatten, zes Neder landssprekende christen democratische ministers (en twee staatssecretarissen), vier Fransta lige christen-democratische minis ters, vier Nederlandstalige socialis tische ministers en één staatssecre taris, en vijf Franssprekende socia listische ministers (plus twee staatssecretarissen), twee Volksunie-ministers (en één staats secretaris) en twee FDF-ministers (plus één staatssecretaris). Een van alle zorgen verloste Tin demans kondigde gistermiddag omstreeks vier uur de namen van de nieuwe regeringsleden aan en hij zei erbij dat het gezelschap om streeks half zes door koning Bou dewijn beëdigd zou worden. Dat ging dus op het laatste moment niet door omdat de Franstalige christen-democraten weigerden. Noord-Zuid-dialoog PARIJS (ANP) - De negentien ontwikkelingslanden, waaronder de olielanden, aan de ene kant en de industrielanden aan de andere, zijn teleurgesteld over de uitkomst van de Noord-Zuid-dialoog, die in Pa rijs is gehouden. Dat staat in een slotverklaring, die vannacht aan de pers is uitgereikt. Na een opsomming van wat wel en niet is overeengekomen, zegt de groep van negentien olie- en ont wikkelingslanden, dat weliswaar vooruitgang is geboekt bij be paalde voorstellen van hun kant, maar "tot ons leedwezen is er geen overeenstemming bereikt over de meeste voorstellen inzake structu rele veranderingen in de interna tionale economische orde en over maatregelen om dringende pro blemen op te lossen". De groep van negentien meent, dat het resultaat van de Noord-Zuid- dialoog achterblijft bij de doelstel lingen. Die beogen via een veelom vattend programma te komen tot een nieuwe, rechtvaardige econo mische orde. De ontwikkelde landen zeggen in de slotverklaring, prijs te stellen op de geest van samenwerking waarin de conferentie is gehouden. Ze wil len die geest in stand houden bij besprekingen met de ontwikke lingslanden op andere plaatsen. Ze betreuren, dat geen overeenstem ming is bereikt op enkele belang rijke punten, zoals bepaalde aspec ten van samenwerking op het ge bied van energie en over particu liere buitenlandse investeringen. In de slotverklaring wordt nog on derstreept, dat energie, grondstof fen, ontwikkelingssamenwerking en financiën zaken zijn, die nauw samenhangen. Volgens de beide co-presidenten* van de Noord-Zuid-dialoog, de Ca nadees Allan J. MacCeachen en de Venezolaan Manuel Perez Guerre ro, is vooruitgang geboekt. Ze ver klaarden dat na afloop op een pers conferentie. Ze ontkenden, dat po gingen tot koehandel waren onder nomen. met dien verstande, dat de industrielanden aanbiedingen hadden gedaan om een permanente energiedialoog te krijgen. Perez Guerrero zei geen aanwijzin gen te hebben, dat de concessies van de geïndustrialiseerde ianden groter waren dan de ontwikkelings landen wilden toegeven. Volgens hem is een dialoog over energieza ken mogelijk, maar dan binnen de organen van de Verenigde Naties en in combinatie met andere eco nomische onderwerpen. Van een afzonderlijke energiedialoog kan geen sprake zijn. De Canadese co-president zei over de energiedialoog, dat het Westen niet de bedoeling heeft gehad zich te bemoeien met de olieprijs. Vandaag en morgen in 't Vatte Gat nieuwe haring met ijskoude oud Hollandsche corenwijn 4,50 Wijn en Sherry bodega 't Vatte Gat Raamsteeg 16 hoek Garenmarkt. Dagelijks behalve zondag's geopend van 16.00 uur tot 20.00 uur. WASHINGTON (DPA'UPI) - Het vertwijfelde verzet van twee hoofd figuren van het Watergate- schandaal, de vroegere minister van justitie John Mitchell en Nixons adviseur uit de tijd dat deze nog president was, Bob Haldeman, heeft geen succes gehad. Zij zullen op 22 juni in de gevangenis worden opgesloten om de gevangenisstraf te ondergaan waartoe zij op 1 ja nuari 1975 werden veroordeeld. Het hof legde toen dit tweetal en een derde medewerker van Nixon, John Ehrlichman, gevangenisstraf fen op van dertig maanden tot acht jaar. Ehrlichman had geen hoger beroep tegen het vonnis aangete kend en hij ondergaat op het ogenb lik zijn straf. Gisteren maakte federale rechter John Sirica bekend dat het verzoek van Mitchell en Haldeman om uit stel van hun straf hangende een nieuw beroep op het Amerikaanse hooggerechtshof was afgewezen. Het Watergate-schandual, dat be gon met een inbraak in het hoofd kwartier van de Democratische partij in Washington op 12 juni 1972, was het tot dusver grootste politieke schandaal in de Ameri kaanse geschiedenis. Het resultaat ervan was dat op 9 augustus 1974 president Nixon gedwongen werd zich terug te trekken. In tegenstel ling tot zijn medewerkers werd hij niet juridisch vervolgd als gevolg van een gratieverlening door zijn opvolger Gerald Ford.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9