Van Agt: geen complete impasse Geloogd Massief Eiken daQje 'Beide zijden werden wijzer door Wij ster' EgS3SiÏÏ«< Xé Meubelfabriek Oisterwijk Journalist Ger Vaders betrokken bij nazorg v^r^benjeb-«- "Samen in Smilde 99 achterhaald rapport SÜP de Meubelmakers uit het zuiden des lands VRIJDAG 3 JUNI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 GRONINGEN - Ger Vaders, jour nalist, is misschien de meest be trokkene van de haast 200 nieuwsgaarders die zich met de voortdurende gijzelingen in Drente bezig houden. Ger Vaders .hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden, was in december 1975 een van de gijzelaarsin de trein.die bij Wijs ter door Zuidrr\olukse jongeren tot stilstand werd gebracht en daar twaalf dagen bleef staan. Op het moment van de overval, op 2 december, begon Ger Vaders aan een dagboek, dat hij na zijn be vrijding, twaalf dagen later, bij zijn krant inleverde voor onver korte publicatie. Vaders oogstte lof en felle kritiek. Emotionele kritiek en %elfs be dreigingen, omdat hij het waagde een vorm van begrip voor de motieven vany zijn Zuid- molukse overvallers op te brengen in het relaas van de periode, dat Neen, ik heb de trein bij De Punt ^en gijzeling niet gezien maar ik kan mij le- 1 vendig voorstellen hoe de zaak er uitziet, van binnen nog beter dan van buiten. De beperkte ruimte, zoveel meter lang, zoveel breed, het halfduister, vermoedelijk minder dan in Wijster, want het is langer licht. Door Ger Vaders De stank die je meer weet dan raadt, maar die je toch benauwt. En elke dag weer het wachten, 's Morgens met hoop maar naar mate de uren verstrijken met wanhoop. Op het laatst ben ie murw en maak je wrange grapjes op de komende bevrijding, maar het komt er op neer dat je eigen lijk niet durft te geloven dat het ooit nog zal eindigen. Ik geloof dat ik de trein eigenlijk wel zou willen zien, niet uit sensatie-zucht, want normaal krijg je mij voor dit soort dingen met geen stok het huis uit en de auto in. Als er ergens een ver keersongeluk is, ga ik er met een grote boog omheen. Waarom- dannu wel? Omdat ik deze kaping helemaal van de andere kant meemaak. Ik zit dagelijks in het medisch-sociale crisiscentrum in het academisch ziekenhuis te Groningen om mee te denken hoe de opvang van ge gijzelden en familieleden moet worden geregeld. Men zegt dat mijn praktische inbreng erg waardevol is en dus zal het wel zo zijn. In dit soort omstandigheden heeft men geen tijd voor niets zeggende complimenten. Het zal vermoedelijk zijn om de problemen van degenen die vlak rond de trein moeten opereren ter plekke te ervaren. Het zal er wel niet van komen, maar wie weet. De kaping is nog niet afgelopen. Natuurlijk vraagt men mij op het ogenblik: „Je was zo kritisch op het gevoerde beleid toen je uit de trein kwam. Ben je dat nu nog?" Sommige idioten schreeuwen het weer door de telefoon, vergezeld van de gebruikelijke bedreigin gen. Wel, in anderhalfjaar is veel veran derd. De Amsterdamse psychia ter W. G. Mulder, de min of meer officiële leider van het crisiscen trum te Groningen, die mij kent van het werk in de projectgroep, zei kortgeleden: „Je praat nu heel anders dan vlak na Wijster". Dat zal ongetwijfled kloppen. Blunders Desondanks is mijn mening er het toen door de overheid ge voerde beleid niet zo gek veel veranderd. Het was chaotisch, zwakke figuren hadden teveel te vertellen, veel informatie ging tussen Beilen en Den Haag verlo ren en bij tijd 'en wijle werd er- geblunderd. Intussen ben ik van vreemdeling in Jeruzalem ingewijde in de tem pel geworden en weet ik dat dit ook de mening (mét variaties uit eraard) van insiders is. Ik vrees dat het neerschrijven van deze woorden een nieuwe stroom van telefoontjes zal opleveren. Het zij zo. ën oorlog: je bent vriend of vijand. En een vriend is kritiekloos tegenover de partij. Een vriend met kritiek is erger dan een verrader: in de ogen van sommigen is hij gevaar lijker voor de eigen zekerheid. Ongetwijfeld zullen er op het oge nblik ook fouten worden ge maakt, maar geen blunders van de eerste orde, lijkt mij. Al sinds anderhalfjaar wordt er al gedacht aan c het opvangen van nieuwe gijzelingen, waarbij de ervarin gen van de Scheveningse gevan genis, de Franse ambassade, de trein in Wijster en het consulaat- generaal in Amsterdam worden gewikt en gewogen.f Er was geen „blauwdruk" aan deze kant - daar wordt nog steeds aan ge werkt. Maar er waren mensen, die sinds december 1975 diepgaand over de zaak hadden nagedacht en die nu beschikbaar waren om de hulpverlening te improvise ren. Naar mijn gevoel met suc- Om een voorbeeld te les van Wijster werd in de prak tijk gebracht: de nazorg moet ge lijk met de gijzeling beginnen, en niet passief worden bedreven, maar actief. Alle praatjes, pro fessoraal of niet, die het tegen deel suggereren, berusten op ge brek aan kennis. Maar ook de tegenpartij heeft ge leerd, en zoals vaker in oorlogen heeft de verliezer meer geleerd dan de winnaar. Dick Mulder, die in Amsterdam het contact met de kapers heeft on derhouden en ook nu weer de grote man is bij het ondermijnen van de weerstand van de Moluk- kers zal (zonder dat ik hem ge sproken heb) vermoedelijk wel willen toegeven dat hij voor ver rassingen is komen te staan. Lessen er van de kant van de Zuidmo- lukkers in de trein en de school geen ultimatum. Ze hadden ge leerd dat men crisis- en beleids centrum de kans moet geven zich te organiseren voor men er eise- n aan stelt. LES NUMMER TWEE (en die is erg bemoedigend): zodra er slachtof fers zijn gevallen, valt er met de Nederlandse overheid niet meer te praten en is er geen sprake meer van een vrije aftocht. LES NUMMER DRIE (en minder leuk): het hoort tot de tactiek, ze ker in de.eerste dagen, om de ka pers wat besef van de realiteit bij te brengen (het heet, hun geïnfla- teerde super-ego moet tot nor male proporties worden terugge bracht). Hoe doe je dat? Door te chicaneren. Ze vragen bijvoor beeld om eten en handdoeken op een bepaalde tijd. Je brengt wel eten, ondermijnen: komt het eten te laat, dan weiger je het. Men zegt dat een superbrein deze acties te Bovensmilde en De Punt heeft opgezet. Het is mogelijk. Maar waarom? De Molukkers kunnen uitstekend lezen en over al dit soort zaken is gepubliceerd. En als verliezer heb je, nog meer dan de winnaar, er belang bij om te ontdekken wat er de vorige keer is fout gegaan. Dat brengt mij op LES NUMMER VIER: tussen kapers en gegijzel den ontstaan persoonlijke ver houdingen, die aan de ene kant bij de passagiers begrip doen ontstaan voor de motieven van de Molukkers, maar aan de andere kant de vastberadenheid van de kapers ondergraaft. Zij hebben dus meer passagiers dan de vorige keer gegijzeld, zo dat er minder kans is dat zij „de gezichten gaan herkennen". Als ik dat allemaal overdenk, dan vrees ik dat de kaping nog lang- zal duren. Ik hoop dat ik ongelijk heb. druk gemaakt over de manier waarop "Den Haagde nazorg van de gijzelaars van Wijster deed. Samen met "de dokter" (Prins), "de dominee" (Timmer) en nog enkele ex-gegijzelden uit 1975 kwam hij een halfjaar gele den naar het Binnenhof om over het gebrek aan een behoorlijke begeleiding van de gijzelaars van-toen een protest te brengen. Vaders is vrijwel direct na het in richten van de crisis- en beleids centra in Den Haag en Drente be trokken geworden bij het vooruit lopen op de nazorg van diegenen die nu in de trein bij De Punt ge vangen worden gehouden. Als deskundige ditmaal. Als journalist, toch ook, leverde hij vanaf de andere kant de volgende beschouwing over de gijzeling van 1977. Nog steeds gesprek over de gewenste bemiddeling VVWl trampolines mS9t9«ol>beHietsen '""■"wËircwwGhet'~ DE PUNT-Ten behoeve van de politie heeft de PTT in een weiland, niet ver van de gekaapte trein bij De Punt, een zendmast geplaatst. De politie kan de trein nu van alle kanten in het oog houden. De mast wekte de woede op van de kapers die er een paar maal op schoten. De apparatuur raakte daardoor gedeeltelijk defect. BOVENSMILDE (SP) - De op bouwwerker van de Drentse gemeente Smilde zat er gis- ermiddag wat verslagen bij. Vóór hem op tafel lag een klein geschrift, dat "Samen in Smil de" heette. Het zou afgelopen vrijdagavond huis-aan-huis bezorgd zijn geworden in het lintdorp aan de oostkant van de Drentse Hoofdvaart, dat nu al tien dagen in de ban van een gijzeling is. Het had een rapport zullen zijn van hoe het in Smilde had kunnen zijn als 'dit' niet ge beurd was", zei men nog. Met 'dit' werd de gijzeling in de school bedoeld; meer dan hon derd kinderen waren in Bo vensmilde haast vier etmalen lang vastgehouden door verte genwoordigers van het meest 'luidgebekte' deel van het dorp: de Zuidmolukkers. Het rapport "Samen in Smil de" doet onder meer lezen: "Vanuit de Molukse gemee nschap komt de wens naar vo ren accomodatie te krijgen voor congressen, negorijfees ten en trouwpartijen". En bij het hoofdstuk onderwijs zegt het rapport, "de wensen betreffen een integratie van kleuter- en lager onderwijs en een verdergaande opvang van de Molukkers, door hun tweet aligheid en andere cultuur". En zo verder, een rapport lang. "Ons onderzoek zal zijn waarde niet verliezen", verze kerde de opbouwwerker in Smilde tegen de toege stroomde wereldpers, "maar het is nu wel achterhaald na tuurlijk". Van de zestien mensen van het onderzoeksteam waren er vier uit de Zuidmolukse gemee nschap aangeworven. Zij wa ren niet op de persconferentie. DEN HAAG/ASSEN/BO- VENSMILDE/DE PUNT (ANP) - De contacten met de kapers in de trein bij De Punt en de bezetters van de school in Bovens milde bevinden zich niet in een complete impasse. Er wordt nog steeds ge sproken, vooral over de gewenste bemiddeling. Minister Van Agt van Jus titie heeft dit gisteravond verklaard. Het is nog niet bekend wie er a!s bemiddelaars zullen gaan funge ren tussen de Zuidmolukse ka pers in de trein bij De Punt en de autoriteiten. Sinds de afwijzing door zowel autoriteiten als Zuidmolukkers van de door elk der partijen voorgestelde bemid delaars wordt nog steeds driftig gezocht naar nieuwe bemidde laars. Gisteravond was nog niet bekend of inmiddels nieuwe con tactpersonen zijn gevonden. Vanuit het crisiscentrum in het mi nisterie van justitie in Den Haag is gisteren v/el meegedeeld dat zich een aantal Molukkers heeft aangemeld om de rol van bemid delaar op zich te nemen. De woordvoerder van justitie in het beleidscentrum in Assen zei gis teravond dat er 's middags enkele gesprekken met de treinkapers waren geweest. Zowel van de kant van de Zuidmo lukkers als van de kant 1 regering vielen w mogelijke bemiddelaars. Geen van de hiervoor in aanmerking komende personen is al afgewe- koord bereikt over het aanwijzen van een bemiddelaar, aldus de woordvoerder. Alle mogelijke bemiddelaars die over en weer genoemd zijn zijn Zuid- Molukkers. Gisterochtend waren er ook enkele contacten geweest tussen het be leidscentrum en de treinkapers, maar toen ging het uitsluitend om eten en drinken en medi cijnen. Er gingen ook genees middelen naar de trein die vol gens de woordvoerster van justi tie een doorsnee vormen van wat de Nederlandse burger in het al gemeen pleegt te slikken. Zodat er niets uit af te leiden valt over de gezondheidstoestand van de gij zelaars. In het beleidscentrum is niet bekend hoe het met de man is die woensdag in de trein flauw viel. Zowel naar de gekaapte trein als naar de bezette school is gisteren weer eten en drinken gebracht. Bij het pakket voor de trein zat een bijbel die een particulier liet bezorgen voor de zwangere me vrouw P. Ellenbroek-Prinsen. Wat bij dit transport opviel waren vier gebaksdozen. Of er in deze dozen gebak zat. wat zou kunnen wijzen op de viering van een ver jaardag of zo, of iets anders is niet bekend gemaakt. De recher cheurs die de voedseltransporten verzorgen meenden' dat het voedseltransport niet zo gespan nen meer verloopt. De betrekkelijke rust rond de ge kaapte trein bij De Punt werd gis termiddag verbroken door scho ten vanuit de trein. Het bleek dat de kapers zich stoorden aan een zendmast die woensdag was neergezet voor het gesloten tele visiecircuit van de politie. De Mo lukkers eisten in een gesprek met het beleidscentrum dat de mast weggehaald zou worden. Men maakte de treinkapers echter duidelijk dat zij zich er niet over op hoefden te winden en dat de mast zou blijven staan, omdat de politie deze nodig heeft. Op het ministerie van justitie waren in de loop van gisteren nog geen reacties binnengekomen op de tweede brief van Zuidmolukse jongeren, waarin deze stellen dat het allerminst hun bedoeling is geweest om de regering te chan teren in de gijzelingszaak. Een zegsman van justitie zei het wel positief te beoordelen dat er op heldering is gegeven en dat er de nadruk is gelegd op de mens elijke kant en wel dat men zegt dat de passagiers en het onder wijzend personeel vrij moeten. "Infaam" blijft men het vinden dat in de brief doorklinkt dat voor bepaalde doeleinden kinderen en volwassenen gegijzeld mogen, worden Prinses Margriet is gisteren de rode-kruisposten in Drente, ook die in de omgeving van trein en de school in Bovensmilde langs gegaan. ADVERTENTIE Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 018914670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 21 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7