"Iepziekte" bedreigt de bollenstreek PUBLIEK Stroomstoring in Katwijk Leids bejaardenkoor zingt in de finale GESTOLEN VOGELTJES AVIFAUNA GEVONDEN IN LIMBURG Leidse schilder exposeert in Noordwijk PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 3 JUNI 1977 Uniek jubileum Harmonie Valkenburg VALKENBURG - "Valkenburgs Harmonie" viert deze dagen een uniek jubileum: het 75-jarig be staan van de muziekvereniging. Uniek, omdat deze tijd met z'n tv's, radio's en dergelijke niet zo ge schikt is om een muziekvereniging een lang leven te waarborgen. In de tijd dat de Harmonie werd opge richt, om precies te zijn op 26 juni 1902, lag dat echter wat anders. In een kleine dorpsgemeenschap als Valkenburg was weinig te beleven, zodat de muziekvereniging tot één der grootste attracties behoorde. En dat was dan ook te merken aan de belangstelling, voor de buiten concerten bijvoorbeeld. Makkelijk heeft Valkenburgs Harmonie het niet altijd gehad. Zo moest de vereniging een tijdlang repeteren in de zaal van Valken- burger'De Vries. Geen ideale gele genheid, maar toch werd er gemu siceerd dat de stukken eraf vlogen. Zo werden er ook regelmatig bui tenconcerten gegeven in de mu ziektent dié op verschillende plaat sen in het dorp heeft gestaan. Vooral de (na)oorlogse jaren zijn voor de Harmonie niet altijd een voudig geweest, omdat vele in strumenten verloren waren gegaan, en de Harmonie weer van voren af aan moest beginnen. Niet in de laatste plaats door een aantal goede dirigenten en actieve bestuursle den heeft de Harmonie altijd een goed (speel)peil weten te bereiken. Diverse concours-resultaten wijzen daar ook op. Aan het jubileum van de Harmonie kon niet ongemerkt voorbij worden gegaan, zo meenden vorig jaar een IN KATWIJK Huizen Rijnsoever 3e en 4e fase nu toegewezen KATWIJK - Burgemeester en wet- holtders van Katwijk hebben dezer dagen de ongeveer 500 kavels, die beschikbaar zijn in de derde en vierde fase van de uitbreiding Rijn soever voor de bouw van premie koophuizen, aan aanvragers toe gewezen. Omdat er liefst 900 men sen een aanvraag om een huis had den gedaan, hebben B en W rond de 400 mensen die om een woning vroegen, moeten teleurstellen. Bij de selectie die B en W hebben toe gepast hanteerden zij elf criteria om mensen van de lijst van gegadigden af te voeren. Niet in aanmerking komen mensen: die al een eengezinswoning in eige ndom hebben: die in de laatste vijf jaar een premie(flat)woning heb ben kunnen kopen; die al een flat hebben gekocht, tenzij de gezins grootte vier of meer personen is; die zijn verloofd en waarvan één van de partners nog geen 25 jaar is; die al leenstaand zijn en al een zelfstan dige woonruimte hebben; die niet (direct) aan een Katwijks bedrijf als werknemer zijn gebonden; die geen ingezetene zijn van Katwijk en niet economisch daaraan zijn gebonden: die beroepsgebonden zijn aan Katwijk, maar op minder dan 10 km van Katwijk wonen; die nog tot het gezin van hun ouders behoren en niet ouder zijn dan 25 jaar; die inmiddels een bevredige nde oplossing voor hun huisves tingsprobleem hebben gevonden. aantal Valkenburgers. Er werd dan ook een jubileum-commissie in het leven geroepen, onder leiding van de heer M. P. van Stijn, die één en ander heeft voorbereid. Zo open den de 75-jarige Harmonie en de 20-jarige drumband de feestelijk heden rond de viering woensdag avond met een muzikale rondgang door het dorp. Vanavond vindt de trekking plaats van de loterij, die is gehouden om de kosten van de vie ring van het jubileum te dekken. De trekking vindt om half acht in het gemeentehuis plaats. Morgen zal het jubileum ook in het Dorpshuis worden gevierd, van vier tot zes uur, met een receptie. KATWIJK - Een uur hebben de bewoners in de omgeving van de Piet Heinlaan in Katwijk vanmor gen zonder stroom gezeten. De oor zaak hiervan was storing in een ka bel nabij de Zonnebloemschool. In de loop van de ochtend is dit euvel, nadat men eerst voor een provisori sche oplossing had gezorgd, ver holpen. De Leidse amateur-schilder De Boer, die tot 16 juli in restaurant "Cleijburch" in Noordwijk exposeert. eerst in 1917, toen er de natio nale zeilwedstrijden van start gingen. En vanaf 1918 de Kaagweek met toen al zo'n 130 deelnemers, waaronder niet minder dan 27 Twaalf- voetsjollen en 17 Regenbo gen. De houten starttoren die er toen stond werd in 1921 vervangen 'door een beton nen, een ontwerp van archi tect Elout. Hij was het ook die in 1932 een prachtige koepelzaal ont wierp als vervanger van de sociëteitsboerderij. Met veel glas, met aan de voorkant een panoramisch uitzicht over de Kagerplassen en aan de ach terkant een blik over de pol ders. Voor 25.000 Gulden werd de koepelzaal neergezet. Ze staat er nog steeds. De aandeelhouders van toen zijn inmiddels uitgekocht en de vereniging, die overge stapt is op de naam Konin klijke Watersportvereniging De Kaag, is nu eigenaresse. Barbecue De watersportvereniging (bij de toetreding van nieuwe le den wordt er nog steeds ge balloteerd) organiseert rond dit sociëteitsjubileum een tweedaags festijn. Op zater dag 11 juni zijn er onder meer roeiwedstrijden iii Het Hon denhok, (de kom naast de so ciëteit) en een samenkomst op een zolderschuit, waar op gepaste wijze wat feestd- rankjes achterover zullen wordne geslagen. Er is die dag ook een grote barbecue. Zondag 12 juni komt burge meester Dé Vreeze van War mond, ere-voorzitter van de vereniging, een toespraak houden. De Warmondse mu ziekvereniging St. Matthias zorgt daarbij voor een muzi kale feestentourage. landelijk verspreid. Op een lezing eind maart van dit jaar door Ir. P. Taconis, hoofd van de afdeling Bomen, bloemen en planten van de Plantengeneeskundige dienst in Wageningen, kregen de hoofden van de gemeentelijke plantsoenen diensten te horen dat de agressieve stam in 1972 in Friesland de kop had opgestoken. Inmiddels zijn er "haarden" gevormd in Zuid- Limburg, het gebied Kampen- Zwolle en de nieuwe polders. Van uit Noord-Holland nadert de ziekte nu de bollenstreek Aangeven Er is een contactgroep samenge steld die zich bezighoudt met de onderzoeks- en bestrijdingsactivi- teiten. Het volledige iepenbestand in Nederland zal worden geïnven tariseerd door de Plantenziekte- kundige dienst die ook de gezond heidsbeoordeling uitvoert. Staats bosbeheer, de gemeenten en de Plantenziektekundige dienst zul len zich met de bestrijding be moeien. Er is een wet in voorberei ding die eigenaren van iepen ver plicht zieke bomen "aan te geven". Schimmel Intussen gaat het onderzoek naar andere genezingsmethoden dan kappen voort. In Wageningen wordt geëxperimenteerd met vangramen met kever-lokkende middelen en met het injecteren van een vloeistof. In Amsterdam is gebleken dat deze laatste methode soms wel en soms geen effect heeft. In elk geval wordt een iep door de vloeistof niet langer dan één sei zoen tegen de kever beschermd. ALPHEN AAN DEN RIJN - In tensief speurwerk van Avifauna- eigenaar Van der Valk heeft hem het gehoopte succes gebracht: twee waardevolle vogeltjes (zestienhon derd gulden), die deze week uit een volière werden gestolen, werden in het Limburgse Reuver bij een voge lhandelaar aangetroffen. Van der Valk heeft beide beestjes döor de politie in dit dorp in beslag laten nemen. De man beweerde dat de vogels door een onbekende bij hem waren afgeleverd toen hij niet thuis Overigens kan de ziekte zich ook zonder kever verspreiden, als ver schillende iepen onderling via de wortels met elkaar in contact staan. Het schimmel kan dan "overlo pen". Schimmel kan zonder kever en kever kan zonder schimmel. Samen helpen ze elkaar echter, zo dat ze graag samenleven. De kever vindt voedsel voor de schimmel en de schimmel maakt een broed plaats voor de kever. NOORDWIJK - Na een succesvolle tentoonstelling, enkele maanden geleden in Katwijk, exposeert Lei- denaar P. C. de Boer nu tot 16 juli in het Noordwijks restaurant "De Cleijburch". In het restaurant han gen twintig schilderijen, aquarel len, etsen en tekeningen van de amateur-schilder. Cleijburch De expositie in Noordwijk is het di recte gevolg van die bij het Kat- wijkse meubelcentrum Baalber- gen. Cleijburch-directeur Menken kwam naar Katwijk, zag de exposi tie en wist De Boer ervan te over tuigen om iets dergelijks ook in zijn restaurant op te zetten. Suggestief De "stijl" van de Leidse schilder is volgens zijn zeggen niet in één woord samen te vatten. Hij noemt zichzelf wel behoudend en schil dert naturalistisch, niet- fotografisch. Sfeerwerken zoals bijvoorbeeld een in de mist ge schilderd huis spreken hem erg aan. Zijn aquarellen daarentegen zijn suggestief; er wordt niet con creet in weergegeven. Nooit De Boer, hij heeft nooit les gehad maar schildert van kindsbeen af, is lid van de Leidse kunstkring Ars Aemula waar hij nog jaar geleden exposeerde. Momenteel heeft hij het druk met het afwerken van de opdrachten die hij kreeg naar aan leiding van de Katwijkse expositie. Die opdrachten behelsden veelal zeegezichten en portretten De Boer is blij met die belangstelling voor zijn werk, maar wil ook in die op drachten graag 'n eigen visie zien en houden. straat slenterende werklozen slechte behuizing ett noem maar op. Allemaal negatieve dingen Contact Mógen we er als zangkoor dan trots op zijn dat er uit onze buurt nu ook eens wat posi tiefs tevoorschijn komt. En dat slaat heus niet alleen op het zingen Het gaat ook om het betere contact van buurt bewoners onderling. Vroeger bekommerde je je nooit om mensen die een straat verder woondenNu je er mee in een koortje zit zeg je, verrek, het zijn toch leuke mensen.Ik kom er niL bij diversen over de vloer. Met anderen is het net zo. Kijk, dat heb ben we met ons koortje ook bereikt. Snap HILLEGOM - De "Iepziekte" dreigt toe te slaan in de bollenstreek. Terwijl er deze winter in de verschillende gemeenten al hier en daar aangetaste iepen zijn gerooid is het dit voorjaar in Hillegom uitgedraaid op een ware epidemie. De plantsoenendienst kapte en dodelijk - schimmel dat de sap- verbrandde daar de afgelopen stroom afsnijdt en dat verspreid week al zo'n veertig bomen; i wordt door de Iepspinkever die i aantal oudere bomen gaan vandaag de boom eieren legt. Om ook de particuliere bomen te kunnen rooien is er, landelijk, een regeling getroffen die de eigenaar i of morgen voor de bijl. In totaal zijn zes oudere bomen aangetast. Twee bij Treslong, twee in het Wilhelmi- napark, één bij Draka en tenslotte tegemoet komt dat de rooikosten één particuliere boom bij dr. Van worden vergoed. "De waarde van der Kaade. zo'n boom zelf is onschatbaar", al- das Parmentier. Een ander pro bleem is het signaleren van de ziekte bij de particuliere bomen, van welke de gemeente vaak niet ééns weet dat ze bestaan. "Een iep", zo licht Parmentier voor, "is te her kennen aan de scheve bladvoet. De linkerhelft van het blad begint ho ger op de steel dan de rechter of omgekeerd". Waarna Parmentier vervolgt: "Een te herkennen Door Wim Fortuyn Hoofd van de plantsoenendienst in Hillegom W.A.M. Parmentier vreest dat het daarbij niet blijft. "Wij vrezen met grote vreze", is zijn reactie. "We blijven waakzaam t aantastingen en hopen dat aangetaste iep ook de bevolking ons daarbij helpt. Aangetaste bomen worden meteen opgeruimd voorkomen". doordat de bladeren aan de kruin beginnen 'uit te vallen. Daardoor verspreiding te ontstaan "vaantjes", kale geraam- takjes met hier en daar een Bomen bij particulieren vormen afhangend blaadje", nog wel eens een probleem bij de Terwijl men in Hillegom spreekt bestrijding van de iepziekte, ver- van een epidemie komen uit de an- oorzaakt door een - voor de boom dere bollengemeenten nog betrek kelijk gunstige, zij het bezorgde, berichten. Plantsoenopzichter G. Roem uit Lisse: "We hebben in de winter wel een enkele oude boom opgeruimd. Dit voorjaar hebben we nog niets gesignaleerd maar ik ben als de dood dat het overslaat. Twee, drie jaar geleden hadden we ook wat zieke iepen in het bosplant soen. Na analyse in Wageningen bij de Plantenziektekundige dienst bleek dat het om een niet kwaad aardige vorm ging". Hoewel men in Hillegom meent pok in de Zilk aangetaste bomen te hebben gezien is de heer A. de Boer van de gemeente Noord wij kerhout niets bekend van een "explosie". „We hebben deze winter een aantal oude bomen in de Zilk en bij de Bavo verwijderd maar momenteel hebben we geen nieuwe gevallen gesignaleerd". "Oude bomen" en „kwaadaardige vorm" zijn begrippen die bij de Terwijl 31 bejaarden de longen vol zuigen om het derde couplet van het twee-stemmige „Vlag in de wind" te kunnen inzetten, begint in het zaaltje van het Leidse dienstencentrum Noord (Van Hoogen- dorpstraat) luid een hond te blaften. Buiten ziet 'ie een andere hond lopen. De concentratie is even weg. Het incidentje geeft de bejaar den een moment de gelegen heid om wat te gaan verzitten een opmerking tegen de buurman of- vrouw te maken Maar zodra de hond door zijn zingende baas apart is gezet, zijn de blikken weer strak ge richt op de dirigente of de par tituur. Er wordt serieus geoefend. Het is de generale repetitie voor een voor de bejaarden uiterst belangrijke wedstrijd, waar aan ze morgen in Hilversum deelnemen. Met hun koor Noorderlichtbehoren ze tot de 12 koren in Nederland die zijn doorgedrongen tot de fi nale van het VARA- bejaarden zangconcours. De Leidenaars, met in hun gele deren de nog fris van de stem banden zingende 80-jarige mevrouw Volkers, zijn inge deeld in de categorie „premiè re". Ze hebben vijftig procent kans dat ze op de eerste plaats beslag leggen, want er is maar één tegenstander in de groep. ,Jieerlijk koor" ,tEen heerlijk koor', zegt dirige nte mevrouw Eriks uit Voor schoten. ,Jiij andere bejaar denkoren heb je wel eens dat de mensen maar wat voor zich uit zitten te zingen Maar deze zijn op hun manier nog fana tiek. Ze willen er persé wat moois van maken. Nou, het resultaat blijft dan ook niet uit. Het koor bestaat pas ruim drie jaar. En dan al in de finale van een landelijk zangconcours. Ik vind het knap". De 31 glunderen. Koor coördinator Singerling, op doktersadvies zijn partij in het koor meezingend:geiden Noord staat een beetje ongun stig bekend, als een achterge bleven gebied met veel op De Kaag-sociëteit: alleen per roeiboot bereikbaar. De fraaie koepelzaal dateert uit 1932. huidige ziekte een grote rol spelen. In 1930 tot 1945 was er voor het laatst sprake van een epidemie in Nederland die zeer veel bomen het leven heeft gekost. Niettemin wer den verschillende oude iepen ge spaard terwijl daarna een nieuw soort iep, beter bestnad tegen de verspreider, de iepspinkever, werd gekweekt. Sinds 1960 zijn alleen deze iepen nog maar geplant. De iepspinkever ging echter met de ontwikkelingen mee en naast het oude soort kwam er een nieuw, dat ook de nieuwe iepen aan kon tas ten. Waren het nu alleen de oude bomen die zijn aangetast in Hille gom dan was er nog de geruststel ling dat ook alleen de oude, niet- of semieagressieve kever randwaart. Dat is echter niet het geval. Ook nieuwere, resistentere bomen zijn aangetast. De „agressieve" kever heeft toegeslagen. De iepziekte heeft zich intussen na de traditionele roeiweds trijden op de Ringvaart. Zo ging dat toen. Overigens, niemand maakte zich daar erg druk om. Dat studenten ge durende de Kaagweek uit de band sprongen hoorde bij het feest. Het voortbestaan van de Kaagsociëteit is er in elk geval niet door in gedrang ge komen. Vanaf de ingebruikneming zijn inmiddels zestig jaar verstre ken. Wat een verschil met 1917. Toen ingenieur Jan van Hoolwerff in dat jaar de Zeil-, Roei- en motorsportvereni ging De Kaag oprichtte was het clublokaal van de socië- teitnog een plompe boerderij. Voor 4500 Gulden aange kocht. Veerboom Om 'm te kunnen financieren werd de N.V. Hotel Restau rant De Kaag opgericht. Ruim twintig verenigingsleden meldden zich als aandeel houder en gezamenlijk wer den zij eigenaar van een on roerend goed met gebreken. De clubleden moesten het bij voorbeeld zonder elektra stellen. Petroleum en kaar sen brachten licht in de duis ternis. En er was ook geen water. Dat moest per schui tje worden aangevoerd (de sociëteit is alleen per boot bereikbaar). In de drukke Kaagweken moest er zelfs een waterschip uit Amster dam komen om voldoende voorraad te creëren. En op de plas was het ook nog behelpen. De meeste vaartui gen hadden nog geen moto ren. Waren aangewezen op de wind of op de vaarboom. De sociëteit heeft niet alleen de functie vervuld van clubhuis, maar ook die van startpunt voor wedstrijden. Voor het 'wij vrezen net grote vreze.*" Voor zover ze daar hun neus lieten zien hebben vooral de studenten die in de jaren twintig in Leiden studeer den zich na een jaartje blokken steeds heerlijk af kun nen reageren op het terrein van de Kaagsociëteit in Warmond. Die constatering valt niet moei lijk te trekken, "na het lezen van een historisch overzicht dat oud-voorzitter L. van der Steur heeft gemaakt ter gele genheid van het nu 60-jarig bestaan van de sociëteit. Uit zijn verhaal blijkt dat vooral tijdens de Kaagweken de stu denten daar ongehinderd flink wat stoom hebben kun nen afblazen. Dat gebeurde dan in een naast de sociëteit gelegen feesttent met wanden van houten schotten en een zeildoekdak, waaronder op „wilde avonden" volop met glaswerk werd gesmeten en op de vuist werd gegaan. Een Leids studentenstrijkje (pia no, viool, bas) produceerde in de tussentijd gezellige ach tergrondmuziek. En waren de Leidse studenten onderling niet aan het „dop pen", dan bonden ze massaal de strijd aan tegen collega's uit andere plaatsen die de so ciëteit bezochten, als verzetje zangfinakf inïfl v ersum 06 koorlcden van het ..Noorderlicht": morgen moeten ze naar de VARA-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4