Projectgroep: Stadscentrum in Leiden moet niet verder uitdijen Demonstratie bij AZL opgeschort Veel lof voor bouwplan van universiteit "We maken een plan voor een leeglopende ballon Massief eiken broodspinde Nu f1495 Werk voor PvdA in stadhuis Dienstbevel om direct aan het werk te gaan VRIJDAG 3 JUNI 1977 LEIDEN - Het is eigenlijk al tien over twaalf. We maken een plan voor een leeglopende ballon". Met deze woorden bracht dc heer Yap, één van de externe deskundigen die de gemeente heeft aangetrok ken voor de ontwikkeling van de binnenstad, gisteravond zijn zorg tot uitdrukking over de toe komst van het winkelapparaat in het Leidse centrum. Hij deed dit tijdens een oriënte rende bespreking met de raads commissie voor economische aangelegenheden over de nota "Berichten uit de Binnenstads winkel", die vandaag door de projectgroep Binnenstad is uit gebracht. Hij drong er bij de commissieleden op aan om de problematiek van het Leidse winkelapparaat boven politieke conflicten verheven te houden. "De situatie die ik in Leiden heb aangetroffen, is slech ter dan in andere grote steden", aldus Yap. die ook adviseur is van de gemeente Groningen. Hij ontkende overigens dat de pro blemen voor de winkels te wijten zijn aan verkeersmoeilijkheden in de binnenstad. "In Leiden heb je geen echte ver keersproblemen. Er is luer een spits van hooguit anderhalf uur", aldus Yap. Evenmin meende hij dat er gebrek aan parkeergele genheid is. "Waar het wel om gaat is dat de parkeeraccommodatie, veel meer op een aantal plekken geconcentreerd moet worden". Hij noemde in dit verband de Bees tenmarkt, Kaasmarkt en Garen- markt. Oorzaken van de achte ruitlopende winkelfunctie van het Leidse centrum zijn volgens Yap veel meer de "overbewinke- ling"- Leiden heeft teveel winkels - en de langgerektheid van het winkelgebied, die de aantrek kingskracht ervan verkleint. LEIDEN - Het centrum in de Leidse binnenstad moet niet verder uitdijen, maar meer geconcentreerd worden in het hartje van de stad. Op die manier wordt er bijgedragen aan het voorkomen van nog meer problemen dan er nu al zijn. Daarom moet de bouw van winkels op het Schuttersveld worden afgewezen. Het huidige stadscentrum zou éen dergelijke concurrentie niet of nauwelijks kunnen verdragen. Ook een verdere ontwikkeling tussen Blauwpoortsbrug en station moet worden tegengegaan. Dat staat in de vandaag gepubli ceerde nota "Berichten uit de bin nenstadswinkel", een tussenrap port van de Projektgroep Binnens tad, die bezig is met de voorberei ding van een structuurplan voor het centrum van Leiden. Het rap port geeft een uitvoerig verslag van de onderzoekingen, die tot dusver zijn verricht om de binnenstad van Leiden in beeld te brengen. Volgens de samenstellers van de nota kan een grotere concentratie van het stadscentrum de bei eik baarheid duidelijker en daardoor overzichtelijker maken. "Omdat de automobilisten nu niet precies ge noeg weten waar zij hun auto het beste kunnen of mogen parkeren, worden de woongebieden, die di rect aan het centrum grenzen, on nodig veel belast". De bereikbaarheid van de binnens tad is volgens de projektgroep vooral een probleem voor het ge motoriseerde verkeer. "Voor de fietsers speelt dit probleem veel minder, zeker wanneer er op een aantal plaatsen in de binnenstad voldoende stallingsruimte wordt vrijgemaakt. Dat de Breestraat en de Haarlem merstraat zich in oostelijke richting uitbreiden wordt toegeschreven aan het feit dat zich aan die kant de meeste parkeergelegenheid be vindt (Garenmarkt, Kaasmarkt, Ir. Driessenstraat. "Bijna alleen daar is het stadscentrum goed bereik baar en redelijk goed toegankelijk. De Haarlemmerstraat ontwikkelt zich ook in westelijke richting (Steenstraat en Stationsweg). ADVERTENTIE Staaltje van vakmanschap deze schitterende massief eiken broodspinde. Hoewel, u kunt er uiteraard ook andere dingen in kwijt. Oerdegelijke houten penkonstruktie en een lust voor het oog. Natuurlijk bij Meubeldroom Nog veel meer moois Bij Meubeldroom vindt u stijlmeubelen, klassiek en eiken zoals u ze maar zelden ziet. Meestal uit eigen fabriek en daarom zo goedkoop. En als u dat wilt kunnen wij uw aankoop tot 100 o/o financieren. Het huidige stadscentrum, zo zegt de nota bestaat in feit uit twee zelf standige delen, die in elkaar over lopen. De een wordt gevormd door de Haarlemmerstraat rond de He- ma, welke via de Donkersteeg en de Hoogstraat, de Breestraat bereikt en daar uitloopt tot nabij de Koorn- brugsteeg. De ander is de Brees traat, die via de Hoogstraat door loopt in de Haarlemmerstraat en 'daar verwijst tot aan de Mare en de Jan Vossensteeg. De bezoeker van het centrum kiest bewust of onbe wust voor een van de twee. Iemand die in de Haarlemmerstraat wil zijn, parkeert zijn auto meestal op de Kaasmarkt of op de Ir. Driessenstraat, doet vervolgens zijn boodschappen in de Haarlem merstraat en komt hoogstens tot Vroom en Dreesmann of Peek en Cloppenburg aan de Breestraat. Wil hij in de Breestraat zijn, dan par keert hij zijn auto waarschijnlijk op de Garenmarkt, doet vervolgens zijn boodschappen op de Brees traat en directe omgeving en haalt het dan nog net om er een stukje van de Haarlemmerstraat "bij te nemen". Behoefte Omdat de twee delen op de Hoog straat in elkaar overlopen is het daar altijd zo ontzettend druk en is juist daar behoefte aan meer voet gangersverbindingen. Tussen de Kippebrug bij de Vrouwensteeg en de Karnemelksbrug bij het Gange tje zouden naast de Hoogstraat nog tenminste twee nieuwe dwarsver bindingen moeten komen. Overi gens moet men volgens de projekt groep de afstanden die het Leidse stadscentrum nu al heeft niet on derschatten. De loopafstand van Het meest centrale pun meeste voetgangers komen en waar overlappen het Gangetje tot aan de Blauw poortsbrug (begin van de Haar lemmerstraat) bedraagt ongeveer 1000 meter. Van de Haven tot aan de Blauwpoortsbrug is het zelfs 1100 meter. Vandaar ook het plei dooi voor meer concentratie. In het rapport worden ook de resul taten weergegeven van een enquê te, die onder de bezoekers van de Leidato werd gehouden. De vragen hadden allemaal betrekking op de Leidse binnenstad. Het bleek dat ruim de helft van de geënquêteer den (totaal 509), die in Leiden woonden meer dan tien maal per maand winkelde in de Leidse bin nenstad. Daaruit wordt afgeleid, dat de voorzieningen in het cen trum door deze groep voldoende worden geacht. Viermaal De mate waarin men elders winkelt (Den Haag, Rotterdam, Amster dam) beperkt zich bij 70% van alle geënquêteerden tot maximaal viermaal per jaar. "Als dit voor de meeste mensen die in Leiden en omgeving wonen, zou gelden, dan hoeven de winkeliers in de bin nenstad zich niet zoveel zorgen te LEIDEN - Het structuurplan van de universiteit voor nieuwbouw op het Witte Singel- en Doelenterrein oogstte gisteravond in de commis sie voor ruimtelijke ordening veel lof. Enige twijfel besto d er echter wel over de geplande parkeervoor zieningen en over het al dan niet opengraven van e Trekvliet. Ham (CDA) en Van de Meij (SGP/GPV) bleven tegen het plan om van de gedempte Trekvliet een gracht te maken. Ham en Kuijers (VVD) verwacht ten dat de 320 plaatsen in de par keerkelders aan de Witte Singel te weinig zouden zijn voor de 3000 studenten met bijbehorend pers oneel en vreesden overlast voor de omliggende woonwijken. Van de zijde van de universiteit werd ech ter aangevoerd dat uit een aantal enquêtes was gebleken dat de nei ging om met de auto naar de uni versiteit te komen de laatste jaren minder is geworden. Van de stu denten komt nu tien procent met de auto. van het personeel eenentwin- ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 maken", aldus de projektgroep. "De mensen die het vaakst in de grote steden hun boodschappen doen, behoren tot de groep autobe zitters. Bij een toename van het au tobezit, zo zegt de nota zal het be zoek aan de Leidse binnenstad af nemen. Dit komt dan niet doordat de binnenstad van Leiden minder goed per auto bereikbaar zou zijn geworden. Het is immers een alge meen bekend feit, dat de bereik baarheid van de winkelcentra in de grote steden nog veel moeilijker is. De reden moet gezocht worden in enerzijds de toenemende mobiliteit en de consumenten en anderzijds in de grotere afwisseling en het ruimere aanbod van goederen, die de winkelcentra in de grotere ste den te bieden hebben. Het zou ech ter te ver voeren", aldus de projekt groep", om nu al te concluderen, dat de aantrekkelijkheid van de Leidse binnenstad op omliggende gemeenten aan het afnemen is. Daarvoor zou men uitgebreidere onderzoekingen moeten doen". Nog één conclusie uit de Leidato- enquète: in alle leeftijdscategoriën is men ontrevreden over de uit gaansmogelijkheden in de bin nenstad. LEIDEN - In de gemeentelijke huis drukkerij in het Leidse stadhuis is gewerkt aan propagandanummers voor de Partij van de Arbeid. Dat bevestigt het Leids college van B en W in antwoord op schriftelijke vra gen van het raadslid Van der Mey (SGPIGPV). De PvdA-bladen wer den er niet gedrukt maar vergaard en gelijmd en volgens het college ging het om een uitzonderlijk geval. Voor het werk is door de PvdA aan de gemeente een bedrag van f250,- betaald. Op de vraag van Van der Mey of het college het juist vindt, dat door ge meenteambtenaren in diensttijd werk voor derden wordt verricht, antwoordt het college bevestigend. "Behalve door de huisdrukkerij kan ook door anderen of op andere wijze steun worden verleend aan de activiteiten van de met raadsleden verbonden groeperingen. Volgens het college past dat in een ruimere dienstverlening aan die groeperin gen. Zo vinden er in het stadhuis gere geld vergaderingen plaats van werkgroepen van partijen of over leggroepen op regionaal niveau. B en W zeggen dat er wel bepaalde grenzen worden getrokken. Zo wordt er in de huisdrukkerij alleen iets voor derden gedaan wanneer geen normale werkzaamheden voorhanden zijn. Verder wil men geen concurrent zijn van particu liere bedrijven die op een bepaald terrein werkzaam zijn. tig procent. Daarbij moet., zo werd gesteld, in de gaten worden gehou den dat nooit iedereen tegelijker tijd aanwezig is. Gewoonlijk is slechts vijftig procent van de stu denten aanwezig en negentig pro cent van het personeel. Wethouder Waal voegde daaraan toe dat men niet de illusie moest hebben dat met meer plaatsen de problemen in de wijk zouden zijn opgelost. Met de politie moet nog verder overlegd worden hoe de controle in de wijk aangepakt moet worden. Vanwege de kosten was Van der Meij (SGP/GPV) tegen het open graven van de Trekvliet. Hams overwegende bezwaar was dat men van deze vliet een gracht wilde ma ken met stenen wallekanten zoals die in de binnenstad te vinden zijn. Hij noemde dat „een extreme vorm van nostalgie" en pleitte dan liever voor een plantsoentje. De architect van de universiteitsbibliotheek Van Kasteel wees erop dat de nieuwbouw een stedelijk karakter zou moeten hebben waarbij een gracht een betere overgang zou kunnen vormen naar de woningen van de Rijn- en Schiekade dan groen. Open dag Korte Vliet-school LEIDEN - De Korte Vlietschool. bestemd voor zeer moeilijk lerende kinderen, houdt morgen van 11 tot 16 uur een open dag in het nieuwe schoolgebouw aan de Schubert- laan 131. Tot voor kort zaten de leer lingen verspreid over een aantal oude schoolgebouwen. De Korte Vlietschool is een samenwerkings-school voor alle richtingen met een eigen bestuur van iedere richting: openbaar, prot. chr. en r.k. aangevuld met een verT tegenwoordiger van iedere ouder vereniging. Het secretariaat geza menlijke ouderverenigingen van ouders van geestelijk gehandicap ten is gevestigd aan de Witte Singel 65, tel. 071-124230. Commissie niet voor kantoren Haver en Gort LEIDEN - De raadscommissie voor economische aangelegenhe den is gisteravond akkoord gegaan met het bestemmingsplan voor de Haver- en Gortbuurt, zonder de wens uit te spreken er enige wijzi gingen in aan te brengen. De com missie volgde dus niet de suggestie, die enkele leden van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening hadden gedaan, om in Haver en Gort ook wat kantoorruimte te creëren, met name aan het Leven daal. De projectgroep van bewoners, die het bestemmingsplan heeft voor bereid heeft gisteren uitgesproken fel tegen kantoorvestiging van kan toren in Haver en Gort te zijn. "Onze opdracht was om er een woonwijk van te maken", zei één van de leden van de projectgroep gisteravond in de commissieverga dering. De aanwezige commissie leden bleken het goeddeels met hem eens te zijn. LEIDEN - De demonstratie artsen en verpleegkundigen tegen de nieuwe parkeerregeling op het terrein van het Academisch Zie kenhuis is vanochtend opgeschort. Van de directie van het AZL en het college van bestuur van de univer siteit hebben de demonstranten gisteravond een dienstbevel gekre gen om onmiddellijk weer aan het werk te gaan. Staatssecretaris Klein heeft deze maatregel in een gesprek met de ziekenhuis-directie "passend en van een juiste gestrengheid" ge noemd. De demonstranten zelf hebben vanochtend een verklaring laten uitgaan waarin zij meedelen dat zij een protest-demonstratie hebben opgeschort. Dat houdt in, dat als de wensen niet worden in gewilligd zij opnieuw tot een de monstratie kunnen overgaan. De artsen en verpleegkundigen verwachten van de directei van het AZL dat deze op korte termijn "zichtbare maatregelen" neemt, zodat medewerkers, die niet met hun auto het zieken huisterrein op mogen alsnog een parkeerplaats kunnen krijgen. Zij vinden dat de parkeercommissie die begin dit jaar de 500 parkeerplaatsen van het ziekenhuis moest verdelen, een slechte selectieprocedure heeft ge volgd. artsen die geen parkeervignet heb ben gekregen stonden gisteren met hun auto's voor de ingang van het AZL te demonstreren.' Enkele van hen lieten weten, dat zij recht hadden op een parkeerplaats vanwege de onregelmatige diens ten die zij moesten draaien. Als zij niet met de auto het ziekenhuister rein op zouden mogen, zou dat op den duur hun werklust ontnemen, zo luidde het argument. Overigens is nog niet duidelijk waarom hoogleraren en lectoren van de selectieprocedure waren uitgezonderd Zij hebben namelijk zonder enige uitzondering een par keervignet gekregen. Officieel heet het, dat dit is gebeurd vanwege de vele externe contacten, die deze AZL-medewerkers hebben, maar ingewijden weten te vertellen, dat sommige hoogleraren en lectoren druk hebben uitgeoefend op de di rectie om een parkeerplaats te krijgen. Daarbij zouden diverse dreigementen zijn geuit. Langs beide kanten van de Wassenaarseweg stonden gistermiddag tientallen auto's geparkeerd. Uitvloeisel voorioDi^noe vïn krTeht'rv wol* van de parkeerdemonstratie van artsen en verpleegkundigenvoorlopig nog van Kracht. De rege- Ook vinden zij dat de directie, die al De artsen en verpleegkundigen ning van hun functie. Ze delen ver- sinds 1971 bezig is een betere par- wijzen erop, dat met name ver- der mee, dat juist de vignethouders keersituatie te creëren eerder tot' pleegkundigen en laboranten door aan het demonstratieve protest voor iedereen aanvaardbare resul- de nieuwe parkeerregeling ernstig hebben meegedaan. Dat laatste is taten had moeten komen. belemmerd worden in de uitoefe- overigens niet helemaal waar. Ook rege ling werd ingesteld op aandrang van de Leidse brandweer. Er be staat goede kans dat er naast het AZL op redelijke korte termijn een parkeerplaats met 850 plaatsen wordt aangelegd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3