AANTJES WINNAAR (voorlopig) PvdA-fractie stelt lijst 28 eisen op Koelteperiode Cuba en VS is nu voorbij PREMIEBELEID DEUGT NIET In CDA slechts wapenstilstand Ruim 300 Nederlanders in buitenlandse gevangenissen Lesko-concert met 2 hoogtepunten "Geen vrijwilligersleger VRIJDAG 3 JUNI 1977 DEN HAAG (SP) - Mr. W. Aantjes is als overwinnaar te Voorschijn gekomen uit de verbeten machtsstrijd binnen het CDA. Met een overgrote meerderheid Persoonlijke redenen hebben bij heeft de CD A-fractie gisteren de Andriessen de doorslag gegeven bij voormalige AR-voorman voorlopig zijn besluit om terug te treden. "Ik aangewezen als de plaatsvervanger ben niet bitter gestemd", ver van fractievoorzitter Van Agt. klaarde hij. "Zo gaan die dingen in De grote verliezer was ex-KVP- de politiek". Andriessen trok zich leider Andriessen, die zich - na zijn terug omdat hy de oplossing van nederlaag - terugtrok uit het presi- het CDA-conflict „geen strobreed" dium van de CD A-fractie en nu nog in de weg wilde leggen, maar 'gewoon' CD A-kamerlid is. Ook heeft bij de KVP-leider een be- Toch is de vrede binnen het CDA langrijke rol gespeeld dat hij de nog niet definitief getekend. Er is indruk wilde vermijden dat de niet veel meer dan een wapenstil- KVP en CDA gaat overheersen. Het stand gesloten tussen Aantjes en is AR en CHU een doorn in het oog Andriessen. Want Aantjes blijft dat KVP'ers zo langzamerhand alle voorlopig alleen maar voor de duur sleutelposten binnen het CDA be- van de kabinetsformatie de tweede zetten. Fractievoorzitter Van Agt is hian van het CDA, zo is gisteren af- van huis uit een KVP'er. En ook gesproken. Zodra het nieuwe kabi- Steenkamp, de partijvoorzitter van net er zit, barst de machtsstrijd het CDA, komt uit de KVP. Dit pro- binnen het CDA weer in volle he- testantse ongenoegen is één van de vigheid los. Tenzij Andriessen de achtergronden van de machtsstrijd wyk neemt en-met van Agt-minis- binnen het CDA, die al snel DEN HAAG (ANP) - Bijna tweederde van de Nederlanders die in het buitenland gevangen zitten, is aangehouden of veroor deeld wegens het in het bezit heb ben of verhandelen van verdo vende middelen. Dit heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld bij het begin van het vakantieseizoen. Een periode Nederlanders dat in het buiten land gevangen wordt genomen omhoog pleegt te gaan. Van de 336 Nederlanders van wie bekend is dat zij in het buitenland gevangen worden gehouden, zit ten er 215 in verband met verdo vende middelen. In West- Duitsland worden 125 Nederlan ders gevangen gehouden, in Bel gië 48, in Spanje 35, in Zweden twintig, in Frankrijk achttien en in Engeland en Canada negen. Oost-Duitsland is het enige Oos tblokland waar een Nederlander wordt gevangen gehouden. In september vorig jaar zaten we liswaar meer Nederlanders in buitenlandse gevangenissen dan thans, namelijk 397, maar het ministerie vreest dat het aantal de komende maanden zal stijgen. Opnieuw heeft het een waar schuwing doen uitgaan dat bezit van, of handel in, verdovende middelen in het buitenland zwaarder wordt gestraft dan in Nederland, en dat ook het bezit van soft drugs strafbaar is. Door het meenemen van pakjes voor een ander, het naar huis rijden van iemand anders auto, kan men zich aan zware straffen blootstellen. Omdat Nederlanders vaker naar het buitenland gaan, moet het ministerie van Buitenlandse Za ken zich, via de consulaten en consulaire afdelingen van am bassades, meer bezighouden met in moeilijkheden ko- Het afgelopen jaar werd in 720 gevallen financiële hulp verleend (20 procent meer dan in 1975), moesten 50 procent meer geeste lijk gestoorden - 127 tegen 84 - met hulp van de vertegenwoordi gingen in het buitenland worden teruggebracht, kwamen meer Nederlanders in buitenland te overlijden en moesten meer ver misten worden opgespoord. Men herinnert er aan dat Neder landse vertegenwpordigingen in het buitenland vakantiegangers die geld, betaalkaarten of che ques zijn kwijtgera.akt eventueel een voorschot kunnen verst rekken voor de terugreis naar Neder land, maar niet voor het voortzet ten van de vakantie. Raakt men in het buitenland zijn paspoort kwijt, dan wordt in de regel geen nieuw paspoort, maar een „lais sez passer" voor een enkele reis naar Nederland verstrekt - alleen wanneer men zich voldoende heeft kunnen legitimeren - en dit betekent in ieder geval het afbre ken van de vakentie. ter wordt. In CD A-kringen werd gisteren ern stig rekening gehouden met de mogelijkheid dat Van Agt niet te rugkeert in het nieuwe kabinet, maar de CDA-fractie gaat aanvoe- reh. Dit om de vrede in de christen-democratische gelederen te bewaren. Goodwill Door de harde strijd om de tweede plaats heeft Aantjes veel goodwill in de CDA-fractie verloren. Er gin gen gisteren in kringen van KVP en CHU al stemmen op van kamerle den die hem onder geen beding als de opvolger van Van Agt persoonlijk gevecht De Hollandse Nieuwe is e tussen Aantjes en Andriessen. aankondiging van het uitwisselen van diplomaten tussen Cuba en de Verenigde Staten is er een einde gekomen aan de periode van koele verhoudingen tussen beide staten. Sinds 1961 waren de diplomatieke betrekkingen tussen Washington en Havanna verbroken. De relaties tussen de twee landen hebben hoogtepunten en diepte punten gekend sinds de Verenigde Staten de oorlog verklaarden aan de Spaanse koloniale heersers op Cuba in 1898. Dat leidde in dat Gistermiddag konden vele haring stalletjes de driekleur uitsteken ten teken dat zelfde jaar tot de onafhankelijkheid WASHINGTON (Reuter) - Met de oorlog hielden de Amerikanen een marinebasis over in de haven van Guantanamo, die tot op heden nog altijd in tact is. r beschikbaar zijn. De koers op de eerste dag liep op tot f3,75 per stuk. het Caraïbische eiland. Aan de Omdat Andriessen voor de anti revolutionairen binnen het CDA onaanvaardbaar is, dreigt de CDA- fraotie na het vertrek van Van Agt hopeloos verdeeld achter te blijven. Dit zou voor Van Agt reden zijn om maar niet in het nieuwe kabinet te stappen. Fractieleider Van Agt benadrukte gisteren na afloop van het uren lange fractieberaad van het CDA dat Aantjes niet als zijn opvolger is aangewezen. Zolang de kabinets formatie duürt is hij de tweede Opgewassen Lakse houding van onderwijs-ministerie kost 1,3 miljoen gulden DEN HAAG (SP) - Bij het minis terie van economische zaken zal het verslag van de Algemene Rekenkamer over 1976, dat gis teren verscheen, bepaald niet met gejuich zijn ontvangen. In het verslag wordt in een aan tal concrete gevallen het minis terie op de vingers getikt voor het ten onrechte geven van pre mies aan bedrijven. In een toelichting voegde de voorzitter van de Rekenkamer, drs. H. Peschar, daar aan toe: "Men wijkt hardnekkig en veel vuldig af van regelingen die men zelf heeft opgesteld". Een op merking die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Het is voor het eerst dat de Re kenkamer aandacht heeft be steed aan premieregelingen. Men onderzocht die premies die voor bedrijfsvestiging- en uit breiding worden gegeven in ge bieden met structurele werkge legenheidsproblemen. Van 1971 tot en met 1976 was daarmee een bedrag van 718 miljoen gulden gemoeid. Aan de hand van vijf voorbeel den toont de Algemene Reken kamer aan dat door het ministe rie de hand wordt gelicht, met de voorwaarden voor de premiere geling. Namen van bedrijven worden daarbij met opzet niet genoemd in het verslag van de Rekenkamer, omdat men alleen het gevoerde beleid interessant vindt en niet de feiten. Boven dien zou het noemen van namen, zo vreest de Rekenkamer, een ongewenste sfeer rond de be trokken bedrijven kunnen scheppen. Voorzitter Peschar registreerde gisteren dat de minister van economische zaken in een reac tie op alle punten de Rekenka mer gelijk geeft, maar dat men begrip vroeg voor de afwijkin gen gezien de belangen die op het spel stonden. Dat begrip kon Peschar echter niet of nauwelijks opbrengen, omdat hoewel het de minister uiteraard toegestaan is van de eigen regels,af te wijken, daar aan toch bezwaren kleven. Het schept bijvoorbeeld een basis voor ongelijkheid. Een bedrijf dat met een goed verhaal aankomt op het minis terie en wijst op de bijzondere sociale omstandigheden of de regionale situatie, komt dan eerder in aanmerking voor een buiten de regels vallende pre mie, dan een bedrijf dat gewoon een verzoek indient. De Algemene Rekenkamer maakt in het verslag over 1976 melding van één uitgave op de rijksbegroting die zij niet wenst goed te keuren. Het gaat om een bedrag van 350.000 gulden, dat het ministerie van economische zaken in 1974 als premie gaf aan een melkonderneming die twee fabrieken samenvoegde tot één. De Rekenkamer meent, dat de betreffende premieregeling daarop niet van toepassing is, dat hij bovendien ten onrechte met terugwerkende kracht is verleend en dat daarnaast de zaak valt onder landbouw en visserij en niet onder economi sche zaken. Nu de Rekenkamer goedkeuring van deze begro tingspost weigert, zal bij de Sta ten Generaal een apart wets voorstel moeten worden inge diend waarbij de uitgave alsnog door de Algemene Rekenkamer zal worden opgenomen onder de rijksuitgaven. Scherpe kritiek in het verslag krijgt ook het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Dat ministerie reageerde in di verse gevallen uiterst laks, zo werd tien jaar gewacht met het beantwoorden van een brief van de voormalige Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam over de verkoop van een gebouw. De opbrengst van de verkoop (1,3 miljoen gulden) stortte de hogeschool tenslotte maar in een stichting. Twee jaar later tekende het ministerie (uit eraard vergeefs) daar nog eens protest tegen aan. Na zijn nederlaag is Andriessen niet definitief uitgespeeld. Er be staat alle kans dat hij in het 'forma tieteam' van het CDA - lijstaan voerder Van Agt in de onderhande lingen met de PvdA zal assisteren - wordt opgenomen. Andriessen zelf maakte gisteren duidelijk dat hij het zou „betreuren" als de kabi netsformatie buiten hem om zla gebeuren. De voormalige KVP- leider staat bekend als een taai on derhandelaar, één van de weinigen die opgewassen is tegen PvdA- voorman Den Uyl. Ook is Andriessens politieke toe komst na zijn nederlaag niet in gevaar. In CD A-kringen hield AMSTERDAM (SP) - De fractie van de Partij van de gisteren óp dat Andriêssèn Arbeid in de Tweede Kamer „zo goed ais zeker" minister heeft een lijst opgesteld met achtentwintig eisen over de Ondernemingsraden i bij laag dat hem ecu minister- post is aangeboden om de bittere zogeheten Vier hervor- pil te vergulden ming^voorstellen. het veilig stellen van de sociale 2 kerheid. Het partijbestuur vindt dat zo snel De bevoegdheden van de onder- mogelijk een nieuw kabinet moet nemingsraden zullen verder uitge breid moeten worden met advies- en beroepsrechten over economi sche aangelegenheden. De ondernemingsraden zullen Chili-comité opgericht ROME/MOSKOU/SANTIAGO (Reuter/AFP) - Het bureau van de spcialistische internationale heeft gisteren besloten een Chili-comité op te richten ter voorbereiding van blijven geven een internationale conferentie over de omzettmg Chili die 27 en 28 augustus in Ne- derland zal worden gehouden. Het De filmregisseur en producer belangrijkste doel van het comité is Castle, rdie grote bekend- het geven van morele steurt aan het heid verwierf doorzijn horrorfilms, Chileense volk om het huidige mill- 63-jarige leeftijd in Los Ange- taire regime te boven te komen en overleden. Castle behaalde zijn Deze 28 punten zijn inmiddels op genomen door het partijbestuur en zullen ongetwijfeld betrokken worden bij de formatie van een nieuw Kabinet door Den Uyl. Het partijbestuur heeft verder een voorlopige uitspraak op papjer ge zet voor de partijraad van de socia listen die morgen in Arnhem wordt gehouden. Daarin staat onder kabinet voorrang moet de werkloosheid, winst in werk en i „brede democratische" bewe ging in Chili te stichten. grootste i (als producer) met de film "Rosemary's Baby". worden gevormd, waartoe overleg moet worden geopend met CDA en D'66. Verder moet onderzocht worden hoe de PPR zich tegen "een op deze manier tot stand te brengen progressief kabinet" opstelt. Wel moet volgens het partijbestuur, gelet op het belang van de hervor mingsvoorstellen voor een doel treffende bestrijding van de werk loosheid eerst zekerheid worden verkregen over het aanvaarden van deze vier voorstellen. - A - -. De 28 eisen die de PvdA-fractie heeft opgesteld over de vier her vormingsvoorstellen omvat on- dat het dermeer de volgende punten: Grondpolitiek Bij de wijziging ningswet wordt een aanvaardbare teSverschÏÏferl regeling van de negatieve ontwik- De beiangen van het fonds, de kelingsschade voorgesteld, zoals ondernemingsraden en de werk- deze eerder door de frqctieleden nemers moeten afdoende worden Van ThijnenWierengaisgeformu- beschermd onder meer door te leerd. voorkomen dat bestaande winstde- De gemeenten moeten ook voor keursrecht krijgen bij het verkopen van landbouwgronden. initiatiefrechten moeten krijgen ten aanzien van het hele beleid van de ondernemingen. Het recht op informatie van de ondernemingsraden zal versterkt moeten worden. Uitgangspunt is het oorspronke- het kabinet, dus zonder de nota van wijzigingen, omdat daarin bepalingen zijn op genomen die de opbrengsten voor de VAD onnodig drukken. In de vermogensaanwas moeten t de rechten van de werknemers ge- 'Ük zijn aan de rechten van kapi- ",m"' aalverschaffers. De belangen lingsregelingen worden aangetast. LEIDEN - Het Leids studenten kamerorkest LESKO heeft als een van zijn doelstellingen het meer be kendheid geven aan twintigste eeuwse componisten, Zo vernamen wij uit het programmaboekje. Gister avond werd in het LAK-theater aan het Levendaal weer eens een poging in die richting gewaagd. Aan vankelijk, met name in Hindemith's Fünf Stücke Op. 44,4 neigde mijn voorkeur naar een grammofoonpla- tenconcert, daar de prestaties van de musici hier zelfs de toets van een milde kritiek niet of nauwelijks kon den doorstaan. Doch de vioolsolo in het vijfde stuk leek een kentering te brengen en zo steeg het peil gaandeweg via aanhoorbaar tot zeer genietbaar. Twee hoogtepunten: Bartóks Contrasts, zeer goed vertolkt door een drietal solisten, en Schönbergs Pierrot lunaire, een van de meest indringende wer ken van deze componist. De "Sprechstimme" hierin werd uitgevoerd door Djoke Winkler Prins- die de slechts aan te tippen toonhoogten naar mijn smaak wat al'te egaliserend met elkaar verbond, waardoor een soort sirene-effekt bereikt werd, temeer waar haar woord interpretatie tamelijk vlak bleef. Het succes van Clockwork van LESKO's dirigent Benjamin Ashkenazy was voor een groot deel te dan ken aan de perfecte lichtregie. De in dit werk gesym boliseerde tijd ging traag voorbij, en verder vind ik het nogal onmenselijk om iemand op z'n vrije avond aan een wekker te herinneren, want - zo zegt het spreekwoord - al heeft de wekker een gouden bel, men wenst het kreng toch naar de hel. RON HARMS Investeringsrekening De omvang van het bedrag (on geveer 13 miljard) is te hoog voor uitsluitende subsidiëring van het bedrijfsleven. Een deel zal moeten worden besteed aan het scheppen van arbeidsplaatsen door de over heid in de sectoren openbaar ver voer, milieubehoud en energiebe sparing. Bedrijven die investeren in stadsvernieuwingsgebieden moe ten extra geld krijgen. Diktator Fulgencio Batista, die de scepter zwaaide tot 1959, zette de voormalige president Gerardo Ma- chado in 1933 met Amerikaanse steun op een zijspoor. Sinds Fidel Castro het bewind van Batista om ver gooide, zijn de volgende zaken in de Cubaans-Amerikaanse be trekkingen in het oog gesprongen: 1960 - Cuba nationaliseert voor honderden miljoenen dollars Ame rikaans eigendom. De Verenigde Staten slaan terug door de Cu baanse suikerimport sterk af te remmen. Hierdoor ontstaat een ernstige economische crisis op het eiland. Cuba knoopt in datzelfde jaar volledige diplomatieke banden aan met de Sowjet-Unie en execu teert drie Amerikanen die een anti-Castro invasiemacht geleid zouden hebben. 1961 - Washington verbreekt de diplomatieke banden met Havanna en later in het jaar st eunt de nieuwe president John Kennedy een mis lukte invasie van Cubaanse banne lingen in de Varkensbaai; 1962 - De Verenigde Staten kondigen een algehele handels blokkade af; 1963 - In de zomer brengt de in stallatie van Russische raketten op Cuba de wereld op de rand van een oorlog als Amerika het eiland blok keert en de Sowjet-Unie dwingt de raketten weg te halen onder be dreiging van een nucleaire aanval; 1965 - Amerikaans-Cubaanse overeenkomst over een door Ame rika uitgevoerde luchtbrug van Cubanen die hun land willen verla ten; 1969 - De Verenigde Staten slui ten in hun land het kantoor van het Cubaanse persbureau Prensa Lati- na, nadat het Amerikaanse persbu reau in Cuba hetzelfde is overko- 1973 - Februari - Washington en Havanna sluiten een akkoord om vliegtuigkapingen tegen te gaan; 1973 - september Cuba be schuldigt de Verenigde Staten van een beslissend aandeel in de om verwerping van het linkse bewind van de Chileense president Allen- 1975 - Augustus, de Verenigde Staten verzachten de handelsblok kade; 1975 - December, Fidel Castro verklaart dat de Amerikaanse in lichtingendienst CIA tussen 1960 en 1965 acht moordaanslagen op zijn leven heeft beraamd; 1976 - Februari, de relaties berei ken een nieuw dieptepunt als pre sident Ford Castro èrvan beschul digt zich als een internationale bandiet te gedragen in Angola; 1976 - Oktober, Castro zegt het anti-kapingsverdrag op nadat hij de CIA beschuldigd heeft betrokken te zijn geweest bij sabotage aan een Cubaans vliegtuig dat neerstort waarbij 73 mensen het leven laten; 1977 - Januari, de nieuwe Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, herroept de mening van zijn voorganger Kis singer dat Cuba eerst zijn troepen uit Angola moet terugtrekken alvo rens over een normalisatie van de betrekkingen kan worden gespro ken; 1977 - Februari, Castro ver klaart het een genoegen te vinden als hij zou kunnen spreken met president Carter en hij zegt dat hij geïnteresseerd is in de religieuze en morele overtuigingen van de Ame rikaanse president; 1977 - April, een Amerikaanse PORT DICKSONMALEIS1E - Meer dan 600 passagiers van het Noorse cruiseschip Rasa Sajang zijn gisteren in de Straat van Malakka van boord basketbalploeg vliegt naar Cuba gegaan nadat op het schip brand was uitgebroken. Twee bemanningsleden om een Caribische versie van de zijn bij het blussen van de brand om het leven gekomen, drie anderen zogenaamde "pmg-pong"-pclitiek worden Jiog vermist. Op de foto de aankomst van een van de reddingsboten te lanceren, die leidde tot een toe- i Port Dickson. i de Ver- Het postbusnummer van de Wereldomroep is niet 22 zoals in de krant van gisteren ab usievelijk werd gemeld maar 222. 99 1977 - Mei, de eerste groep Amerikaanse toeristen bezoekt DEN HAAG (ANP) - De staats- kader vrijwilligersmacht. Bij de be- Cuba; commissie die de wenselijkheid en sluitvorming hebben onder meer 1977 - Juni, de Verenigde Sta de mogelijkheid van een vrijwilli- de kosten, het te verwachten wer- ten en Cuba komen overeen diplo- gersleger onderzoekt heeft met vingsresultaat en bepaalde maat- matieke waarnemers uit te wisse- veertien tegen acht stemmen beslo- schappelijke aspecten een belang- len die opereren vanuit neutrale ten dat het voorshands geen aanbe- rijke rol gespeeld. ambassades in eikaars hoofdste- veling verd ient over te gaan tot een den.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17