Geoloog Staring waardig herdacht Bokser Magielse in kwartfinale 'gewipt Verlies Panatta lag in lijn der verwachtingen Diamanten huwelijks feest bij Onderwater Lezers schrijven Lotto en toto Toegangkelijke expositie Leids museum "Korfbalhappening" bij Ons Eiland VRIJDAG 3 JUNI 1977 Op de expositie wordt ook een beeld gegeven van de inrichting van de werkkamer van Staring. LEIDEN - "De vrees voor een recessie in de (wereldeco nomie door de uitputting van de huidige conventionele energiebronnen als steenkool, olie en aardgas, is te verge lijken met eenzelfde angsttoestand die in Nederland om streeks 1850 heerste, voor de uitputting van venen en turf', aldus luidde de vijfde stelling van een vorige maand ver schenen proefschrift van de hand van J. M. A. Buiskool Toxopeus. Niet voor niets is deze opvatting te rug te vinden in de expositie gewijd aan leven en werk van W. C. H. Sta ring (1808-1877), die deze week in het rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht is geopend. Staring immers werd in 1852 secretaris van de door de toenmalige minister Thorbecke van Binnenlandse Za ken ingestelde commissie, die de opdracht kreeg een geologische kaart van Nederland te maken. De angst voor energieschaarste lag mede aan die opdracht ten gronds lag en zaak was toen om door bo demonderzoek meer zicht te Verkeerschaos Tot mijn grote verbazing las ik bij een foto de opmerking van wet houder Waal, dat de chaos in het centrum van Leiden het gevolg zou zijn van onder andere de verkeers lichten aan de Warmonderweg. Wat Het verkeer heeft daar de laatste ja ren nog nooit zo'n snelle doorstro ming gehad als op dit moment. Bo vendien kan ik me niet voorstellen, dat de chaos op de Breestraat en op de Aalmarkt (richting Kort Rapen- burg) het gevolg zou zijn van de toestand op en rond de Rijnsbur ger weg. Wethouder Waal zal z'n zelfge maakte chaos eens goed onder ogen moeten zien en de oorzaak zoeken waar die te vinden is. Je kunt namelijk de Breestraat niet af sluiten als het Rapenburg afgeslo ten is. Waar moet dat verkeer dan naar toe? Zoals de city-ring maar de helft van de stad omgeeft en de westkant van de stad geen enkele vervanging heeft, is dit een onmo gelijke zaak. Ik hoop dat de gemeenteraad na deze "rioleringswerkzaamheden" tot het wijze inzicht zal komen, dat afsluiting van de Breestraat geen krijgen op de omvang van Neder landse energiebronnen. De commissie kreeg onderdak in paviljoen "Welgelegen" aan de Dreef in Haarlem, totdat in 1855 de commissie wegens hoog oplopende interne conflicten werd ontbonden. Staring mocht het werk aan de ge ologische kaart evenwel in 1856 voortzetten. Vanaf 1858 verschenen verschillende onderdelen, de ein dversie was in '69 klaar. Het werk van Staring kreeg op de wereld landbouwtentoonstelling in Lon den een paar jaar eerder al een gou den medaille. Veel bekender dan genoemde Sta ring, is nog steeds zijn vader, de schrijver, overigens ook een man met grote belangstelling voor na tuur en landbouw. Het door Staring sr. bewoonde en later ook door zijn zoon bewoonde schitterende land goed "De Wildenborch" bij Lo- chem was dan ook de bakermat voor beider interesse in de natuur van Nederland. Staringjr. brak zijn aanvankelijke studie rechten in Leiden af en verruilde deze voor na tuurwetenschappen (de studie ge ologie bestond toen nog niet). Hij deed in zijn studententijd actief mee aan de tiendaagse veldtocht van 1831 (de expositie geeft ook daar informatie over) en richtte zijn latere carrière niet alleen op bode monderzoek, maar ook op land bouw. Hij verbeterde bijvoorbeeld de Brabantse voetploeg en brak een lans voor beter landbouwonderwijs in Nederland. Een gevolg van zijn pleidooi, jaren later, is de oprich ting van de Wageningse Landbouw Hogeschool. Voor de totstandkoming van de ge- ologische kaart, om nog even op zijn belangrijkste werk terug te komen, maakte Staring gebruik van een systeem met correspon denten. Deze deden hem verslag van het bodemonderzoek dat door hen op verschillende plaatsen in het land werd verricht en op basis waarvan hij de kaart samenstelde. Feitelijk identiek aan de werkwijze van de huidige Rijks Geologische Dienst in Haarlem, die ook op een groot aantal plaatsen in het land de beschikking heeft over zg. veld- geologen. Het is voor het eerst dat het rijks tekorten doorberekend in de hu ren. De stijgingen zijn hieraan dus niet te wijten. Óp verzoek heeft de bewonerscommissie wel degelijk inzage in alle exploitatierekenin gen. Het is een grove leugen dat dit niet het geval zou zijn. De kommu- nikatie met het bestuur en de be heerder is hier goed. Voor wat betreft de genoemde cij fers: ook hier klopt niets van. „Ro- senburch" is niet in 1975, doch in 1973 geopend, twee jaren verho ging worden hierdoor vergeten! Ook het bedrag aan huur per 1 juli a.s. is pertinent onjuist. Per ge noemde datum zal slechts een ge ringe verhoging plaatsvinden die voor het grootste gedeelte gecom penseerd zal worden door de stij ging van de individuele huursubsi- diebijdragen. Het verbaast mij zeer dat men rustig durft te beweren, dat de huren per 1 juli a.s. met f 51,-per maand verhoogd zullen worden. Tenslotte: de bewonerscommissie heeft geen enkele behoefte om zit ting te nemen in het hoofdbestuur museum van Geologie en Minera logie behalve de permanente expo sitie in het gebouw aan de Hoog landse Kerkgracht, ook een tijde lijke organiseert. Hoewel de opzet bescheiden is gehouden, recht vaardigt het resultaat een groot be- zoekerspubliek. Met name ook door de eigentijdse vormgeving en door een afwisseling van informa tie over het werk van Staring en over zijn leven, wordt een voor grote groepen toegankelijk beeld gegeven van het belang van Staring voor het bodemonderzoek en de landbouw in Nederland. De huidige expositie die ter gele- aangezien het reeds voldoende in spraak geniet. Ik hoop van harte, dat u in de toe komst - alvorens tot publicatie over te gaan - eerst zult informeren of er werkelijk sprake is van de mening van een bewonerscommissie, dan wel de mening van slechts een en keling. M. C.Broers voorzitter bewonerscommissie „Rosenburch". (Noot van de redactie) Op 29 april maakten bewoners commissies van vijf bejaardenoor den in Zuid-W est (Rijn-en Vliet,Ro senburch, De Parelvissers, Van der Willigenhof en Haagwijk) in een brief aan alle gemeenteraadsleden melding van de problemen die er tussen hen en hun besturen bestaan. In die brief werd ook aangegeven dat nu een Overkoepelende Bewo nerscommissie Zuid-West is opge richt, waarin genoemde vijf com- genheid van de honderdste sterf dag van Staring wordt gehouden, krijgt volgend jaar nog een vervolg in, wederom een tijdelijke teritoon- stelling ter herdenking van het honderdjarig bestaan van het geologie-onderwijs aan de Leidse universiteit. W. H. C. Staring, leven en werk, tot 1 oktober, van maandag tot en met vrijdag tussen tien en twaalf en twee en vijf uur geopend in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, Hooglandse Kerk gracht 17. TON VAN BRUSSEL missies samen proberen aan die problemen een eind te maken. Het door u bedoelde artikel is ge schreven mede op basis van een ge sprek met ongeveer vijftien verte genwoordigers van de vijf commis sies, die van hun hart geen moord kuil hebben gemaakt. In een gesprek met de heer Van Rhijn, de beheerder van Rosen burch werd de in het artike, aange geven stijging van servicekosten bevestigd en werd door de heer Van Rhijn tevens aangegeven dat de kostenstijging noodzakelijk was om de exploitatietekorten te dekken De aangegeven stijging had betrek king op de periode '75-77. Ook de aangegeven verhoging per 1 juli '77 is door de heer Van Rhijn niet ont kend. Hoewel een groot deel van de servi cekosten kan worden terugontvan gen door toepassing van de huur subsidieregeling, achtten de bewo nerscommissies dit een oneigenlijk gebruik van de huursubsidierege ling. De bewonerscommissie (ook die van Rosenburch) heeft in ge noemd gesprek wel degelijk de be hoefte aangegeven om in het hoofd bestuur zitting te nemen. PAGINA 15 LEIDEN - Het echtpaar Onderwater-IJzerman viert van daag, 3 juni, zijn zestigjarige brui loft. Op zijn flat, zeshoog in ge bouw "Rosenburch", ontvingen het vanmiddag bezoek van de burgemeester en diens echtgeno te. De heer en mevrouw Onderwater zijn geboren en getogen Leidena- ars. Ze kennen de Uiterstegracht van toen daar nog water was. Het grootste deel van hun leven heb ben ze gewoond op een boven huis aan de Formosastraat van de Kooiwijk. De laatste jaren werd dat wat omstandig; de heer en mevrouw Onderwater zijn, door hun hoge leeftijd, slecht ter been en er is nu ook moeilijk aan hulp te komen. Een maand terug ver huisden ze naar hun nieuwe fla tje, en genieten nu van het com fort en het mooie uitzicht over Zuid-West. Mevrouw Onderwater, 83 jaar, moest op twaalfjarige leeftijd aan de slag om de kost te verdienen. Dat was in de sajetfabriek Clos en Leembrugge. Ze werkte van 's ochtends 6 tot 's avonds 7. En dat voor f 2.- per week. Haar man, 82 jaar. die ook op z'n twaalfde als houtbewerker-meubelmaker in de leer ging, werkte later bij de "Lichtfabriek" als stoker, zeg maar, tot aan zijn pensioen. In de begintijd van hun huwelijk was het hard werken, vooral toen er kinderen gingen komen. Het was een andere, armoedige tijd. Maar veel gezelliger dan nu: de mensen uit de buurt leefden veel meer met elkaar mee, anders dan nu met het koele scherm van de tv. Zaterdagsavonds, als het werk ach ter de rug was, gingen de mannen met een putsemmer de kade schoonmaken; nu komt er ge eneens een hand meer aan te pas". De jongeren zijn misschien wel verwend met de sociale voor zieningen. En ze leren veel te lang en te veel Terwijl vroeger iedere aardappel geteld moest worden, bij het eten; en als de heer des huizes de deurtjes van de bedstee op een kier zette als hij na het eten met. de kippen op stok ging; de kinde ren op zolder onder de pannen sliepen, de jongens aan de ene kant, de meisjes aan de andere, heeft fam. Onderwater het nu rijk samen. Ze hebben elkaar en er is nog de tv die "de heie wereld in de kamer kan halen". Druk zal het zaterdag zeker worden als de kinderen, klein- en achter kleinkinderen, afkomstig van over het hele land een bezoek komen brengen. oplossing is en men zich niet zal la ten leiden door het doordrammen van de heer Cees Waal. Het weren van het autoverkeer uit de binnenstad, zonder voldoende parkeermogelijkheden in de di recte omgeving is de doodsteek voor de zaken in het centrum en dit slaat in z'n geheel terug op onze stad Leiden en z'n werkgelegen heid. De winkelcentra in de omge ving, zoals Leidsenhage, Lange- voort Oegstgeest enz. bieden volop vrije parkeergelegenheid, goede bereikbaarheid en waar bovendien alle branches uitstekend verte genwoordigd zijn! H. M. van den Bos, Rijnsburgerweg 185. LEIDEN Servicekosten Uw artikel dd. 26 mei jl. over c actie tegen hoge servicekosten voor mij aanleiding om als volgt te reageren. U spreekt over een vijftal bewo nerscommissies die in Zuid-West actie gaan voeren. Voor de goede orde deel ik u mede, dat de bewo nerscommissie van Rosenburch" daar beslist niet bij is. Onze bewo nerscommissie weet niets van een gezamenlijk overleg af. Hoewel uw artikel anders doet vermoeden be staat er geen enkele reden om actie te gaan voeren. Het is in „Rosen burch" bijzonder prettig wonen, er zijn goede kontakten zowel tussen de bewoners onderling als met de beheerder en zijn personeel. Naar mijn mening zijn hier enkele bewoners van „Rosenburch" aan het woord geweest die niet namens de commissie spraken, doch slechts hun eigen beweringen ge ventileerd hebben. Wat in het arti kel over „Rosenburch" geschreven werd is voor het grootste gedeelte volkomen onwaar! In „Rosenburch" worden tot op heden nog steeds geen exploitatie- HALLE - Adrie Magielse, de Ne derlandse kampioen in het mid dengewicht, is gisteren bij de Eu ropese bokskampioenschappen in Halle in de kwartfinales uitgescha keld. De bokser uit Standaarbuiten (Nbr) verloor door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde van de Oostduitser Bernd Wittenburg. Met Adrie Magielse werd gister avond in Halle de derde en laatste Nederlandse deelnemer uitge schakeld. De Brabander trof het niet dat hij tegenover de Oostduit ser Bernd Wittenburg, die bij de vo rige Europese kampioenschappen beslag legde op het zilver, kwam te staan. De sterke Oostduitser haalde de Nederlandse kampioen twee maal naar het canvas. Toen Wittenburg een dermate groot overwicht kreeg dat Magielse wel erg veel moest in- i, greep de scheidsrechter De Deen Jörgen Hansen is gis teravond in Randers Europees kampioen bij de profs in het wel- tergewicht geworden. Hij versloeg de Italiaanse titelhouder Marco Scano door knock out in de vijfde ronde. PARIJS - De uitschakeling van ti telhouder Adriano Panatta was het in de lijn van de verwachtingen lig gende vervolg op de uitschakeling van de als eerste geplaatste Ilie Na- stase een dag tevoren bij de open Franse tenniskampioenschappen. De als vijfde geplaatste Raul Rami rez versloeg de om zijti vastheid ge vreesde Italiaan met 7-6, 6-3, 7-5. Nastase en Panatta kwamen bij de jongste Italiaanse kampioens chappen eveneens niet verder dan de laatste acht. Vervolgens won Guillermo Vilas met 6-4, 6-0, 6-4 van Wojtek Fibak, Daardoor komt het in de halve finales van morgen tot de confrontaties Ramirez-Vilas en Gottfried-Dent. Ramirez heeft in de zeven voor gaande ontmoetingen tegen Vilas altijd verloren. De 23 jarige Mexi caan, die ook vorig jaar tot de halve finales doordrong, toonde zich gis teren in uithoudingsvermogen en tactisch inzicht de meerdere van Panatta, die nooit op zijn scherpst speelde. Nadat twaalf games voor bij waren gegaan met serveren, had de Italiaan de pech dat bij 6-6 in de tiebreak zijn backhand iets te ver uitschoot. Ook op het volgende punt sloeg hij de bal uit, waardoor het beslissende spel met 8-6 naar Ramirez ging. De weerslag, die het had op Panatta was sterk. Ander halve set bood de Italiaan weinig meer dan plichtmatig verzet. Bij een achterstand van 1-5 in de derde set veerde hij op. Hij slaagde erin zijn achterstand ongedaan te ma ken. Ramirez zag het gevaar.'Hij legde al zijn kracht in de volgende serveer-beurt. Hield hem en pakte vervolgens de opslag van Panatta voor de partij. „Ik ben erg moe", aldus de Italiaan. „Ik heb teveel wedstrijden achtereen gespeeld". Ramirez gaf toe, dat de comeback van Panatta in de derde set hem voor problemen had geplaatst. „Ik herinnerde mij hoe hij dat vorig jaar deed (Panatta kwam toen terug van matchpoint tegen) en ik wist dat in twee games achtereen goed zou moeten spelen. Dat is precies wat er gebeurde", aldus Ramirez. Guillermo Vilas had een merk waardig zwakke start tegen Wojtek Fibak. In de eerste drie games maakte hij welgeteld twee slagen. Toen had hij de maat genomen van de Pool, die er niet meer aan te pas Panatta: uitgeschakeld door Ramii Kwam. Vilas won de tweede set in precies 12 minuten en gaf daarin slechts zeven punten prijs. Tot tweemaal toe brak hij Fibaks' ser vice op love. Bij het begin van de derde set deed hij dat nog eens om vervolgens een voorsprong te ne men van 2-0. Na tien games hield de Pool eindelijk zijn service en ge bruikmakend van een moment van verslappende concentratie aan de overzijde, kwam er wezenlijke ver andering in de krachtsverhoudin gen. Fibaks' backhand bleef onbe- LEIDEN - Ons Eiland viert dit jaar zijn 30-jarig bestaan. De Leidse korfbalvereniging is van plan dit morgen op grootse wijze te laten plaatsvinden. Het belangrijkste onderdeel van de als "korfbalhap- pening" aangekondigde gebeurte nis wordt het zogenaamde wereld record "paalschieten". Dit houdt in, dat 4 spelers(sters) gedurende 12 uur achter elkaar zoveel mogelijk doelpunten proberen te maken De korven staan op 6 meter afstand trouwbaar, waardoor Vilas de be langrijke punten kon pakken. De eerste titel van de Franse kam pioenschappen, die op de eerste twaalf dagen meer dan 150.000 toe schouwers hebben getrokken, ging naar de Amerikaans/Tsjechische combinatie Pam Teeguarden/Re- gine Marsikova. In de finale van het dames dubbelspel wonnen zij met 5-7, 6-4, 6-2 van de Amerikaanse Rayni Fox en de Australische He len Gourlay. Teeguarden en Marsi kova kregen elk 1600 dollar. van elkaar met aan beide kanten 2 spelers. Het huidige record is in het bezit van de Belgische vereniging Rapid Gent. De Belgen hebben trouwens toegezegd getuige te wil len zijn van de recordpoging, waar van de reglementen indertijd door het KNKV zijn opgesteld. Aan die reglementen moet dan ook strikt de hand worden gehouden. Als omlijsting van dit zaterdag (aanvang: 7.00 uur en finish om 19.00 uur) wordt op het terrein aan DEN HAAG - Zowel bij de toto als de lotto van deze week is de hoofd prijs erin gebleven. Hoewel in to taal niet minder dan 21.669 prijzen vielen, meldde niemand zich voor de hoofdprijzen. Voor viervijfde is de eerste prijs verdeeld over de overige prijzen. Eénvijfde deel blijft staan. Bij de lotto gaat. het naar de jackpot van lotto 23 van zondag 5 juni en bij de toto gaat het naar de jackpot van toto 33 van 14/15 augustus a.s. De cijfers: Lotto 22 Inleg: 3.367.404,-. Prijzen bedrag; f 1.711.013.96. Tweede prijs: 9 win naars, die bruto elk f32.690,80 ont- de Brahmslaan een soort markt kennis georganiseerd met verschil lende activiteiten: een toernooi voor Leidse korfbalverenigingen om een uurrecord te stellen; een rommelmarkt; kraampjes w.o. een pottenbakker; kinderspelen en als sluitstuk een teakwon-do demon stratie door sportschool Aat v. d. Luit (tussen 16.30 en 17.30 uur). Op deze manier probeert de vereniging tevens de bewoners van Zuid-west vangen. Derde prijs: 117 winnaars, die elk bruto f3.198,20 ontvangen. Vierde prijs: 6.854 winnaars, die elk f 66,20 ontvangen. Vijfde prijs: 13.786 winnaars, die elk f 32,90 ont vangen. Jackpot voor lotto 23 van zondag 5 juni a.s. f 135.265,58. Toto 22: Inleg f320.199,-. Prijzenbedra.g: f 152.094,53. Tweede prijs: 53 win naars, die elk bruto f 1.100,- ont vangen. Derde prijs: 850 winnaars, die elk f86,40 ontvangen. Jackpot voor toto 33 van 14/15 augustus a.s. f 20.279,27. en Noord-Holland te betrekken uij het geheel. De toegang is gratis. A.s. Zaterdag vindt weer als sluit stuk van het korfbalseizoen in Lei den, het traditionele schooltoer- nooi plaats. Sportcomplex Room burg vormt vanaf 8.30 uur het strijdtoneel van exact 90 teams, weer verdeeld naar bekwaamheid (geoefend en ongeoefend" bij het la ger onderwijs o.a.). De finales van het voortgezet onderwijs beginnen om 16.20 uur. Jörgen Hansen ADVERTENTIE LOWS 50 T0URN00I Programma voor 4 juni ASC-LDWS11.00 Sleutels - Lugdunum 11.00 OPTREDEN F0URTY FOUR DEGREES om 13.30 uur D0C0S-LFC 14.30 VTL - Roodenburg 14.30 5 JUNI FINALES, aanvang 11.00 Parachutespringen door "Icarus" ADVERTENTIE Ideaal voor het hele gezin van 27 mei tot en met 5 juni Desportbeursin de Ton Menken Ijshal in Leiden (vlakbij het station) Entree Volwassenen f 4, - Kinderen van 4 12 jaar f 2,50 Tal van attrakties om naar te kijken èn zelf te doen ~j

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15