Begin trekt de kandidatuur van Dajan nu weer in Onderhandelingen nog in volle gang de stad "Terrorisme is misdaad" Mapai NAAST HET NIEUWS Rhodesië bezet NOORD ZUID- DIALOOG Carter benoemt man voor kernkwesties fëllkÉ opent deuren, die voor anderen gesloten blyven. WOENSDAG 1 JUNI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 Europa kan arme landen niet missen PARIJS (SP) - In Parijs ein digt vanavond na anderhalf jaar de Noord-Zuid-dialoog. Het waren de rijken die des tijds angstig geworden door de opeenvolgende verhogin gen van de olieprijzen het in itiatief namen tot deze grote conferentie. Maar de ontwikkelingslanden stelden hun eisen. Zij wilden liever niet over energie praten maar over zaken waar zij meer belang by hebben. Men vond elkaar op de stelling dat alle onderwerpen die samenhan gen met het streven naar een betere economische orde be sproken zouden worden. Sommige ontwikkelingslan den (Algerije) grepen het be gin van de dialoog aan om hun afkeer en hun woede over de houding van de rijke landen uit te storten. Amerika bleef niet achter. Vlak voor de con ferentie begon dreigde Kis singer de hulp aan de armste landen te verminderen wan neer zij de olieproducenten bij hun eisen bleven steunen. De ontwikkelingslanden, ge steund door enkele progress ieve rijke zoals Nederland, wilden in Parijs een nieuw in ternationaal economisch sys teem tot stand brengen. Sommige landen van het zuidelijk blok konden om dat af te dwingen - dreigende taal uitslaan omdat zij zich ge steund wisten door de oliele veranciers. Op die manier leek de dialoog soms op een con frontatie, een ruzie dus, te gaan uitlopen. Grondige veranderingen bij de economische situatie heb ben het verloop van de Parijse besprekingen echter sterk beïnvloed. In de geïndustriali seerde wereld was immers in tussen een ouderwetse eco nomische crisis de gedachten gaan bepalen. Werkloosheid en inflatie, groeiende schul denlasten en krimpende eco nomische groei zijn nu al voor het vierde jaar ons deel. Het gehele beeld veranderde al dus. Terwijl bij het blok ontwikke lingslanden ook olieprodu centen zitten die snel rijk wer den moesten sommige leden van de rijke club thuis ar moede gaan verdelen. Enge land bijvoorbeeld. De Noord-Zuid-dialoog, waar het rijke blok van het noorden de armen van het zuiden zou tref fen, was niet langer zo zwart wit op te delen. Dat heeft effect gehad op de afloop. Want achter de tot twee keer toe vastgelopen besprekingen gaan krachten schuil die een eerlijker verdeling van de rijkdommen gewoon afdwin gen. De olieproducenten heb ben al moeten ervaren dat zij hun prijzen niet onbeperkt kunnen verhogen. Wij raken er van doordrongen onze werkgelegenheid pas te kun nen herstellen zodra ze ginds meer ontwikkeld raken. De nieuwe economische orde is in de Franse hoofdstad niet gevestigd. Maar veel onder ontwikkelde landen hoeven niet meer te smeken om hulp. Wij konden hun grondstoffen al niet missen. Nu blijkt hun ontwikkeling aan onze wel vaart en werkgelegenheid bij te kunnen dragen. NEW YORK (UPI) - De 63-jarige Gerard Smith, onder president Nixon hoofd van het bureau voor toezicht op de bewapening, zou door president Carter zijn benoemd tot ambassadeur in algemene dienst om over kernkwesties te on derhandelen. Dit meldt de Ameri kaanse krant "New York Times". Het blad, dat Amerikaanse rege ringskringen citeert, zegt dat Carter met deze benoeming meer vaart wil zetten achter zijn campagne om de verspreiding van kernwapens te voorkomen. De Amerikaanse regering, aldus de New York Times, raakte ervan overtuigd dat het nodig is na de re cente topconferentie in Londen een nieuwe onderhandelaar te benoe men. Op deze topconferentie drong de Amerikaanse president aan op een onderzoek op lange termijn naar de behoeften aan meer kerne nergie. De produktie van deze ker nenergie zou afdoende ecmntrn- PARIJS (ANP) - In de conferen tie over internationale econo mische samenwerking, de zo genaamde Noord-Zuid-dialoog in Parijs, was gisteravond hog over belangrijke punten geen overeenstemming bereikt. Er is nog geen overeenstemming over het punt van de schulden van ontwikkelingslanden. Staatssecretaris dr. L. J. Brink horst zei in het begin van de avond, dat de kwestie van de schulden "moeilijk zit". Er werd intensief over dit onder werp gepraat. Ook over de grondstoffenproblematiek was het gesprek nog open. De rijke landen hebben nu wel in MADRID-Nu de eerste democra tische verkiezingen in Spanje na 41 jaar ernst beginnen te ivorden, barst een ware posteroorlog los. Ondanks pogingen om de muren postervrij te houden plakken jonge ren gedurende de nachtelijke uren weer overal nieuwe politieke aan plakbiljetten op. Spanje gaat 15 juni naar de stembus. PODGORNI ZOU SCHULDIG ZIJN AAN MASSAMOORD KOPENHAGEN (AFP) - In een vraaggesprek met het Deense so ciaaldemocratische blad „Aktuelt" heeft de 61-jarige Peter Doebienk Doebienko, een uit de Oekraïne af komstige Rus die tot Deen is gena turaliseerd, verklaard dat de afge zette Russische president Nikolai Podgorni verantwoordelijk is voor de dood van 50.000 Russen in het gebied van Poltawa in de Oekraïne. Doebienko zei dat hij destijds de namen had genoteerd van alle Oe- kraïeners wier doodvonnis pers oonlijk door Podgorni onderte kend was. De tot Deen genaturali seerde Rus had Podgorni voor het eerst in 1931 ontmoet en wel in Pol tawa. De toekomstige Russische president was toen onder meer be last met het toezicht op de naleving van de wet en de besluiten van het Kremlin. De broer van Doebienko die toen zeventien was, was een van de slachtoffers van Podgorni. In de laatste wereldoorlog namen de Duitsers hem gevangen, zij zonden hem naar Kopenhagen. Na zijn be vrijding in 1945 bleef hij in Dene marken. Doebienko had het zijn plicht gevonden te vertellen wat hij van Podgorni wist, nu deze man geen machtspositie meer be kleedt". leerd moeten worden om de ver spreiding van kernwapens te kun nen voorkomen. Carter heeft van het toezicht op de verspreiding van kernwapens één van de belang rijkste punten van zijn buiten landse politiek gemaakt. Hij heeft bezwaar gemaakt tegen de verkoop van opwerkingsfabrieken door West-Duitsland aan Brazilië en door Frankrijk aan Pakistan. Met plutonium dat door deze fabrieken van kernafval kan worden ge maakt, kunnen kernbommen wor den gefabriceerd. Smith zou onder meer opnieuw moeten gaan onderhandelen over nagenoeg alle 30 akkoorden over samenwerking op kerngebied die de V.S. met andere landen hebben gesloten. Op grond van deze over eenkomsten leveren de V.S. kern technologie of verrijkt uranium aan landen die bezig zijn met de uitvoe ring van een kernenergieprogram. beginsel aanvaard dat er een gemeenschappelijk fonds voor de financiering van buffervoor raden grondstoffen moet ko men, maar ze hebben niet aan gegeven wat zij nu precies on der een gemeenschappelijk fonds verstaan, hoe groot het moet worden, hoe en onder welke omstandigheden het fonds moet worden gebruikt, wie het moet beheren enzo- Er wordt nu over beraadslaagd, hoeveel van de inhoud van een eventuele overeenkomst tot oprichting van een gemee nschappelijk fonds op deze conferentie in Parijs al moet worden vastgesteld, dan wel of er helemaal niets moet worden vastgesteld en met een neutrale formulering moet worden vol staan. De ontwikkelingslanden willen onder meer, dat er nu een termijn wordt genoemd waarbinnen de bijdragen van het Westen voor het fonds be schikbaar komen. De ontwikkelingslanden hebben de voorstellen van de groep van acht,- bestaande uit de Euro pese Gemeenschap en zeven industrielanden, kritisch ont vangen, zei staatssecretaris Brinkhorst gisteravond. Er is een minderheid van de ont wikkelingslanden die niet te vreden is met wat de rijke lan den aanbieden. Dit is een verhoging van de offi ciële ontwikkelingshulp, een extra hulp van een miljard dol lar voor de armste landen, dat het Westen alles doet om het gesprek gaande te houden en tot een goed einde te brengen, aldus staatssecretaris Brink horst. Terwijl aan de ene kant dus nog niet is voldaan aan de wensen van de ontwikkelingslanden en enige belangrijke punten nog geheel open zijn, is aan de an dere kant ook nog niet voldaan in een brief aan Jigael Jadin, de lei der van de Democratische bewe ging voor verandering (Dash), zei Begin dat "alles open is voor on derhandeling", inclusief de vraag wie welke functie krijgt in het toe komstige kabinet. De Dash heeft Begin laten weten dat zij bereid zij beried is te probe ren een regering met het Likoed- blok te vormen. De partij van Jadin behoudt zich echter het recht voor deelneming aan een nieuwe coalitie te weigeren als zij bezwaar zou hebben tegen een v^n de kandidaat-ministers. Voor de televisie verklaarde Jadin dat zijn beweging misschien de post van Buitenlandse Zaken voor zich zal opeisen als Dajan deel van het kabinet uitmaakt. Hij zei dat de bedoeling hiervan is een concrete invloed te hebben op de politiek van de nieuwe regering en een te genwicht te vormen tegen "havi ken" als Ezer Weizman en Ariel Sharon wanneer die in het kabinet zitting zouden nemen. De Liko^d-partij kwarn uit de jong ste algemene verkiezingen als grootste partij tevoorschijn met 43 parlementszetels. Maar de steun van de "Democratische beweging", diel5 zetels behaalde in het 120 ze tels tellende parlement, lijkt on ontbeerlijk om, met nog andere kleine partijen, een stabiele rege ring te kunnen vormen. De huidige Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Jigal Allon heeft gisteren de Amerikaanse Ambassadeur Samuel Lewis ont boden om hem de zorg van de Israë lische regering over te brengen over de jongste verklaringen van de Amerikaanse president Jimmy Carter inzake Israëlische concess ies in een regeling van het conflict met de Arabische landen. "Onze bezorgdheid is toegenomen na re cente verklaringen waarin nieuwe elementen werden geïntroduceerd SALISBURY (Reuter) - Rhodesi- sche troepen hebben de stad Mapai in Mozambique bezet op 75 kilome ter van de Rhodesische grens en zullen daar voorshands blijven. Generaal Peter Walls, bevelhebber van de Rhodesische strijdkrachten, heeft gisteren op een persconferen tie meegedeeld dat zijn strijdkrach ten die zondag Mozambique waren binnengetrokken, maandagoch tend vroeg Mapai hadden veroverd. Zij zullen in Mozambique blijven "tot de terroristen in het gebied zijn uitgeschakeld". Generaal Walls zei dat zijn troepen zich pas zullen terugtrekken als zij hun missie hebben voltooid. Er wa ren geen burgers in Mapai toen de Rhodesische troepen binnentrok ken. De woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Staten zich onge rust maken over de zuiveringsactie van een Rhodesische eenheid in Mo7amhicine en over het necatief aan de wens van het Westen om een overlegmechanisme tot stand te brengen over prijzen en aanvoer en andere aspecten van het energievraagstuk. Daarover moet nog druk worden overlegd. In kringen van de conferentie is men geneigd te onderstrepen, dat de energie zaken een belangrijk punt van de conferentie vormen. Het is niet duidelijk, in hoeverre hier het oude "voor wat hoort wat" een rol speelt en of de toeschie telijkheid van de rijke landen afhangt van de afspraken, die zij op het gebied van de ener gievoorziening kunnen berei die slechts de taaie Arabische standpunten kunnen verharden", aldus een functionaris van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem. Hij zei dat Allon reage erde op verklaringen van Carter en andere Amerikaanse functionaris sen over de noodzaak van een Pa lestijns vaderland, over betaling van compensatie aan Palestijnse vluchtelingen en over een terug keer naar de grenzen van voor de oorlog van 1967. Ministers van binnenlandse zaken in Londen: LONDEN (SP) - Terrorisme is ten alle tijde een misdaad, welk motief er ook voor aangevoerd wordt. Dat zegt het slotcommuniqué na een bijeenkomst van de Europese mi nisters van Binnenlandse Zaken die gisteren in Londen is gehouden. Op de bijeenkomst, waarbij zoals bekend minister De Gaay Fortman niet aanwezig kon zijn, hebben de ministers van de negen lidstaten afgesproken, bij elke daad van ter rorisme samen te werken. Er zal verder een uitwisseling komen van politiemensen om ervaringen en gegevens op te doen. Ook zal er na uwer samengewerkt worden in de bestrijding van illegale wapenhan del. effect dat deze kan hebben "op de onderhandelingen om tot een rege ling te komen". De woordvoerder zei dat Amérika de regering van Ian Smith van dit standpunt op de hoogte heeft ge bracht. De Britse minister van Buiten landse Zaken David Owen, die in Parijs de Noord-Zuid-dialoog bij woont, heeft gisteravond verklaard dat hij de Rhodesische militaire ac tie in Mozambique veroordeelt. Hij achtte de kans groot dat er door deze actie een groot conflict ont staat in dit gebied. De Britse minister zei dat hij al con tact met de regering van Mozambi que had gehad over deze kwestie. Ook heeft hij hierover al gesproken met zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance, evenals V.N.- secretaris Kurt Waldheim. Waldheim heeft zich in scherpe bewoordingen uitgelaten over de Rhodesische aanval in Mozambi que. ken. Volgens conferentiekrin gen moet de belangrijkheid van de onderhandelingery over energiezaken niet worden on derschat. De energiezaken worden samen met de financiële zaken in één werkgroep behandeld, omdat naar de mening van de ontwik kelingslanden, de energiek westie niet los van de algemene economische kwestie kan wor den bezien. Een tweede werk groep houdt zich bezig met de grondstoffenproblemen en een derde werkgroep spreekt over de ontwikkelingshulp en de schuldenkwestie. ADVERTENTIE NIET HOGEROP Vele Britse bedrijfsleiders geven er nu minder om hoger op in hun bedrijf te komen dan vijf jaar geleden omdat promotie het betalen van meer belasting inhoudt. Dit staat in een verslag, getiteld "topzorgen", dat is opgesteld door de firma "Anthony Gibbs" die bedrijven adviseert. Het onderzoek heeft zich uitgestrekt over 500 directeuren en bedrijfsleiders die meer dan 35.000 gulden per jaar verdienen. Het enthousiasme van de jeugd noch een salaris van zo'n 85.000 gulden per jaar kan deze apathie bij de bedrijfsleiders wegnemen, aldus het verslag. De Britten die meer dan 35.000 gulden per jaar verdienen, hebben de afgelopen twee jaar geen salarisverhoging gekregen krachtens de eerste en tweede fase van het zogenaamde sociale contract. Dit is de overeenkomst die de Britse Labourregering en het vakverbond TUC hebben gesloten over een loonstop op vrijwillige basis. 'ZELFCORRIGEREND' Sterrekundigen van de Amerikaanse Berkeley-universiteit hebben dezer dagen een nieuwe telescoop in gebruik genomen die alle at mosferische vertekeningen corrigeert. Breking van lichtstralen in de aardse atmosfeer noodzaakte de astronomen (niet alleen in Berkeley, maar overal), hetzij op grote hoogte sterrewachten te bouwen, hetzij te opereren met kunstma- De nieuwe telescoop van Berkeley, een eigen ontwikkeling, bestaat uit een stelsel van zes spiegels die hun brandpuntsafstand binnen duizendsten van seconden kunnen aanpassen aan de wisselende atmosferische condities en de daaruit resulterende aberraties. Via reflectoren gaat het "vertekende" licht naar een computer die alle noodzakelijke correcties berekent en uitvoert. Het resultaat is volgens de universiteit een geheel zuiver beeld van de sterrenhemel. ROKEN Een roker verkort met het roken van een sigaret zijn leven met 5,5 minuut, bijna net zo lang als hij erover doet om de sigaret op te roken. Wanneer iemand ophoudt met roken, dan duurt het toch nog 10 tot 15 jaar voordat het extra stervensrisico helemaal verdwenen is. Dit is de conclusie van een rapport, dat is opgesteld door het Britse koninklijke college van doktoren. In het rapport "roken of gezond heid" stelt het college vast dat het roken van sigaretten nog altijd een belangrijke doodsoorzaak is, te vergelijken met epidemiën in het verleden. Bij de mannen is het aantal stervensgevallen als gevolg van longkanker onder 65 jaar weliswaar iets afgenomen, bij vrouwen boven de 45 jaar is dit toegenomen. "Bovendien hebben rokers tweemaal zoveel de kans op een hartin farct en zware rokers zelfs 3,5 maal". Ook bij vrouwen neemt de kans op een hartinfarct toe naar mate meer gerookt wordt, zo stellen de artsen vast. Bij plotseling overlijden, vooral bij jonge mannen, is het roken van sigaretten een belangrijke oorzaak Behalve de invloed op het sterftecijfer heeft het roken volgens het rapport ook een grote invloed op het ziektecijfer en het ziektever zuim. "In Groot-Brittanniê gaan per jaar 50 miljoen werkdagen ver loren door het roken". De artsen hebben ook geconcludeerd dat 80 procent van de kinderen die met roken beginnen, het niet meer kunnen of willen laten. Hoe eerder men ermee begint hoe groter de kans op een vroegere dood, zo zeggen zij. Het aantal babies dat in de eerste week van hun leven sterft is 30 procent groter bij moeders die sigaretten roken na al vier maanden of langer in verwachting te zijn. De verhoging van de prijs voor een pakje sigaretten is altijd gevolgd door een daling van de verkoop maar volgens de artsen zijn de prijzen relatief lager dan bijvoorbeeld in 1945. Zij zien een grotere taak voor de regeringen om de strijd tegen het roken aan te binden. Zij wijzen erop dat alles wordt gedaan om het verkeer veiliger te maken terwijl het aantal doden door roken vier maal zo hoog is als door het verkeer. TEL AVIV (UPI/Reuter) - De kandidaat-premier van Israël, Menachem Begin, en zijn rechtse Likoed-partij hebben de kandidatuur van Mosje Dajan voor de func tie van minister van Buitenlandse Zaken in een nieuwe regering ongedaan gemaakt. Tevens heeft Begin mogelijke coalitiepartners opge roepen de onderhandelingen over het vormen van een nieuwe Isralische regering te hervatten. /fefrë.metde verhalen waarover Nederland praat! Plotseling zei RIA BREMER: ,,Ik word arts"! PRIVÉ onthult het vreemde dilemma in het leven van een TV-presentatrice. KONINGIN WILHELMINA herleefde, maar Prins BERNHARD mocht haar niet zien. TED DE BRAAK: ,,Mijn scheiding van Bella was onvermijdelijk" Wie werd de nieuwe vrouw in zijn leven? RUUD KROL's vrouw is bang voor de vuur-en-vlam meisjes. Een nieuwe aflevering in onze serie over vrouwen van supersterren. L_I Straalt UW GEZICHT uit wie en hoe u werkelijk bent? Een PRIVÉ-proef leert het! DE PREMIERSVROUW snakt naar de vrijheid... Lees NU het ware verhaal van de flirt van Margaret Trudeau, de vrouw van de Canadese premier, met pop-idool Mick Iedereen praat over OLIVER'S STORY, die begint waar LOVE STORY eindigt. Nu overal te koop, 1,25. Abonneren kan natuurlijk ook. Bel 020-585.3190.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9