MOLUKS VERZOEK IN STUDIE Perscentrum extra 'Onze jongens hebben zestig mensenlevens te bieden Bende terroriseerde bang winkelpersoneel Gisteren nog geen bemiddelaars HET BOEK VAN DE MAAND: "DE MENS IN HET HEELAL'I Kapers wensen geen contact met vrouwen arts WOENSDAG 1 JUNI 1977 DEN HAAG-ASSEN-BOVENSMILDE-DE PUNT (ANP) - De regering had gisteravond nog niet gereageerd op het verzoek van de treinka pers om bemiddelaars naar de trein in De Punt te sturen. De treinkapers vroegen hier gisterochtend om in een gesp rek met het beleidscentrum in Assen. Tot dan toe hadden de Molukkers elke bemiddeling geweigerd. Het verzoek maakt sindsdien onderwerp van gesprek uit zowel in het beleidscentrum in Assen als in het crisiscentrum in het ministerie van justitie in Den Haag. Het contact met de overvallers is volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie sinds gister ochtend weer nogmaal nadat er maandagavond gedurende zeven uur geen contact meer was ge weest. Bij elk contact is er gisteren ASSEN (ANP) - De woordvoerder van het ministerie van Justitie, W. van Leeuwen, heeft gister avond in het beleidscentrum in Assen verklaard dat de Zuidmo- lukse kapers van de trein bij De Punt geen contact willen met een gynacoloog over de gezond heidstoestand van de zwangere vrouw in de trein. Van Leeuwen zei voorts dat het be leidscentrum er bij de kapers nogmaals met kl*»m op heeft aangedrongen de vrouw, die ze ven maanden zwanger is, vrij te laten. Tot slot zei de woordvoerder dat het contact tussen de kapers en het beleidscentrum over een eventuele bemiddelaar voort duurt. bij de treinkapers op aangedrongen de zwangere vrouw vrij te laten, maar de treinkapers hebben aan dit verzoek geen gevolg gegeven. De woordvoerster van justitie in het beleidscentrum in Assen, mevrouw T. Faber, deelde gisteren mee, dat momenteel het oorspronkelijke ei senpakket van de treinkapers in zijn geheel noch in onderdelen on derwerp van gesprek uitmaakt. Verontwaardigd In een open brief aan de regering hebben de vrije Zuidmolukse jon geren uit Bovensmilde en Assen en het bevrijdingsfront van de RMS hun verontwaardiging uitgespro ken over de manier waarop de Ne derlandse regering de treinkaping en de schoolbezetting behandelt. De beide groeperingen zijn ver ontwaardigd dat de regering de po litieke aspecten ervan niet erkent. Twee Zuidmolukse vrouwen die gisterochtend een pakket met voedsel en een megafoon wilden af leveren kregen behalve de mega foon, ook een briefje mee terug. Het beleidscentrum in Assen deelde enige tijd later mee dat op het briefje de bestelling voor de volge nde maaltijd was geschreven. Gelukwensen Uit het hele land zijn honderden ge lukwensen binnengekomen bij de scholieren in Bovensmilde die vier dagen en nachten in hun school ge gijzeld zijn geweest. Onbestelbaar grote hoeveelheden leverde de PTT af in de plaatselijke bibliotheek. Van de kinderen die na hun vrijla ting in het ziekenhuis opgenomen waren is er gistermiddag weer een naar huis gegaan. Er liggen nu nog zes kinderen in het ziekenhuis. Met de kinderen en hun ouders gaat het best volgens de psychiater dr. J. H. Smit van de provinciale stichting voor de geestelijke volksgezond heid in Assen, die de opvang in de bibliotheek in Bovensmilde leidt. Hij legde er nog eens de nadruk op dat ook zeer veel ouders in het op vangcentrum vele uren, zelfs dagen met elkaar hebben doorgebracht tot hun kinderen vrijkwamen. Dit heeft belangrijke contacten opge leverd voor de latere opvang en om aan te sluiten bij de contacten die ook de kinderen onderling hebben. Daarom zal het werk van opvang en begeleiding straatsgewijs geschie den, aldus dr. Smit. DEN HAAG (SP)- Op het m in is- terie van Justitie zijn gisteren aan het eind van de middag en gedurende de avond talloze tele foontjes binnengekomen van mensen die hun verontwaardi ging kwijt wilden over de open brief die Zuidmolukse jongeren gistermiddag bekend hadden gemaakt. De regering heeft ver ontwaardigd elk commentaar op de brief geweigerd In de open brief van de Vrije Zuidmolukse Jongeren in Bo vensmilde en Assen en het Be vrijdingsfront RMS uit Eist. HatertGennep, Heer en Tiel wordt de "regering van de staat der Nederlanden te Den Haag" verweten, dat het beleid alleen gericht is op het oplossen van de gijzeling en de kaping en dat met wordt ingegaan op de poli tieke eisen. De regering schijnt nog steeds te denken dat de gijzelaars en de kapers een stelletje extremisti sche rakkers zijn. Deze mening wordt tot onze spijt nogal eens bevestigd door sommige mensen uit de Molukse gemeenschap. Wij kunnen u echter verzekeren dat het in beide gevallen gaat om politiek zeer goed gemoti veerde mensen. Vandaar ook onze verontwaardiging over de behandeling van beide zaken", aldus de open brief. De jongeren zeggen .dat de reoe- de politieke en economische be ring de politieke eisen serieus trekkingen met Indonesië boven dient te nemen en hierover dient te onderhandelen het leven van ongeveer 60 men sen gaan". "Onderhandelen is een kwestie van vraag en aanbod. Onze jongens hebben nu veel te bie den. namelijk 60 mensenlevens, de regering zal hier tegenover toch veel moeten zetten om reëel te kunnen onderhandelen" Verder bieden de jongeren zich dan aan om te bemiddelen. Aan alle kranten, radii i tele- op pen liferent u gistermiddag in Assen uitdruk kelijk verzocht, deze brief woor delijk en onverkort te publice ren. "Bij niet nakomen van deze verzoeken zal de betreffende krant of actualiteitenpro gramma vanaf heden uitge schakeld worden wat betreft de i hfo rmatieve rsch affi ng van onze kant", zo staat er te lezen. "Wij kunnen u verzekeren dat dit de verkeerde manier is. Wij kennen onze jongens en vrezen een gewelddadige afloop wan neer de regering zich slechts be zig blijft houden met een oplos sing voor de bevrijding van de gegijzelden te zoeken, in plaats van op de eisen van onze jon gens in te gaan. Of is het zo dat ASSEN (ANP) - In de afgelopen nacht zijn militairen en politie begonnen met de aanleg van prik keldraadversperringen rond het perscentrum aan de Sleutel bloemstraat in Assen. Voortaan krijgen journalisten pas toegang op vertoon van hun perskaart en een speciale pas. Tot nu toe kon den de binnen- en buitenlandse journalisten het perscentrum on- gecontrolleerd in. Volgens de manschappen die met de aanleg van de versperring zijn belast gaat het louter om een voorzorgsmaatregel. "We zouden niet graag zien dat er iets met de pers gebeurt", zo werd gezegd. Een woordvoerder van de rijkspo litie vertelde dat tot de maatregel is besloten na klachten van Zuid molukse jongeren over de weer gave voor radio en televisie van hun open brief van gisteren aan de regering. Deze media zouden niet hebben voldaan aan „nadrukke lijk verzoek aan de pers" de brief woordelijk en onverkort door te geven. Na deze reactie besloot men tot verscherpte bewaking en con trole, aldus opperwachtmeester Folgerts van de rijkspolitie. Van der Lek ziet af van gijzeling journalisten AMSTERDAM (ANP) - Het PSP- Tweede Kamerlid Bram van der Lek heeft er voorlopig van afgezien de hoofdredacteuren van „De Stem" en „De Limburger", de journalisten L. Leijendekker en F. Hulskorte, te laten gijzelen, zo heeft zijn raadsman, mr. W. van Benne- kom, bekend gemaakt. In plaats daarvan zal hij in appel gaan tegen de beslissing van rechtsbankpresi dent mr. W. J. Borgerhoff Mulder, die vorige week in kort geding af wijzend heeft beschikt op Van der Leks eis de journalisten een dwangsom van f 100 per dag op te leggen. Een en an,der houdt verband met het feit, dat de hoofdredacteuren blijven weigeren de bronnen te onthullen, waaruit hun zou zijn ge bleken dat de naam van Van der Lek voorkomt op de zogenaamde „KGB-lijst" van Elseviers Magazi- ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - Een waar schrikbewind heeft een bende ge- weldlustige winkeldieven maan den lang uitgeoefend in de grote warenhuizen te Den Haag, Rijswijk en Leidschendam. Met drie of vier man sterk terroriseerden zij het winkelpersoneel en de mensen van de diverse veiligheidsdiensten, die lijdzaam moesten toezien hoe on der hun ogen de kledingrekken werden geplunderd. Door Sybe Stam Verkoopsters die aanmerkingen maakten, naar de telefoon grepen of zelfs maar waagden te kijken naar de dieven, werden op agress ieve wijze uitgescholden en be dreigd. Leden van de veiligheids diensten werden gemolesteerd en bedreigd met de dood. Vrijwel niemand durfde tegen de rovers op te treden of aangifte te doen bij de politie, uit angst voor represailles. Dit blijkt ter zitting van de Haagse rechtbank waar officier van justitie mr. E. van der Schans in totaal vier jaar gevangenisstraf met aftrek eist tegen hoofddader Willem (23). Broer Chris (24), die in januari en februari zijn voornaamste com pagnon in de misdaad zou zijn ge weest, hoort een straf tegen zich ei sen van twee jaar en acht maanden. Alle getuigen in deze zaak zijn nog steeds zo beducht voor repressail- les, dat rechtbankpresident mr. C. Sto.'k aanleiding vindt de zitting achter gesloten deuren te houden. Slechts de politie, de reclassering en de persvertegenwoordigers mo gen blijven, doch de publieke tri bune moet worden ontruimd, naar de president meedeelt: "in verband met de veiligheid van de getuigen". Vier getuigen worden gehoord, van wie er één, een bedrijfssurveillant van C. en A., door de politie van huis moet worden gehaald omdat hij er de voorkeur aan had gegeven niet te verschijnen. Een vrouwelijk lid van de bende winkeldieven, zelf al tot anderhalf jaar veroordeeld, kan eveneens slechts met moeite worden bewogen tot het afleggen van een verklaring. In haar woning in Den Haag was het hoofdkwartier gevestigd van de bende, waarvan bijna alle leden zwaar aan de heroïne waren. Zij had in haar eigen huis niets te vertellen. Schoorvoetend bekent zij ter zit ting vele malen met de broers mee op roof te zijn geweest. De directie van de Bijenkorf heeft in een ongevraagd geschreven brief aan de officier van justitie meege deeld dat sinds de arrestatie van de broers - op 25 februari, toen zij werden betrapt op een inbraak - de rust in het warenhuis is weerge keerd. Ter toelichting verklaart een Haagse politierechercheur dat on der het verkopend personeel en de bednjfssurveillanten een ware angstpsychose had geheerst. Pas nadat de broers waren gearres teerd had de politie stukje bij beetje de feiten gehoord van de nog steeds bange personeelsleden. In totaal had men van zeven verkopers en verkoopsters en van zes bedrijfs- surveillanten verklaringen losge kregen. Ook in de vestigingen van V. en D. in Rijswijk, in Leidsenhage in Leidschendam en bij de vesti gingen van C. en A. stootte de poli tie op een panische angst om tegen de broers te getuigen. Het hele vorige jaar al gebeurden de roverijen met intimidatie en ge weld regelmatig, maar begin van dit jaar was het letterlijk iedere dag raak. Zodra Willem en Chris met hun handlangers in een der waren huizen werden gesignaleerd, placht een geheim codenummer te wor den omgeroepen, waardoor pers oneel en controleurs onmiddellijk in staat van alarm kwamen. Het hielp weinig of niets. Terwijl de handlangers bliksemsnel hun slag sloegen, maakten Willem en Chris zo veel agressief kabaal tegen net personeel, dat de dieven met de buit waren verdwenen voordat er voldoende sterkte aan surveillan ten bijeen was om de rovers aan te pakken. Wie het toch probeerde, verging het slecht. Een controleur van de vei- Alarm ligheidsdienst werd op 25 maart vo rig jaar in C. en A. door Willem met een judo-heupworp tegen de grond gesmakt en bleef bewusteloos lig gen, terwijl het bloed hem uit de mond liep. Willem, ter zitting: "ik deed het in paniek, omdat ik door zeven man in het nauw was gedre- Zijn advocaat mr. De Jongh Sweemer betoogt dat dit feitelijk de enige keer is geweest dat Willem echt krachtig en gewelddadig is opgetreden. Verder deed hij het voornamelijk met zijn mond, maar de advocaat vindt dat men aan zijn doodsbedreigingen niet te zwaar moet tillen: in de Schilderswijk is het normaal om zich in zulke be woordingen af te reageren. Voor Chris bepleitte mr. Sprong een korte straf met reclasseringsbege- leiding. Vonnis 14 juni. Onderzoek levert nog niets op TEGELEN (ANP) - Het na de gewelddadige dood van de brigadier van de gemeentepolitie Tegelen, H. Hovens, begonnen onderzoek heeft nog geen spoor van de dader of daders opgeleverd. Zestig man van de mobiele eenheid hebben gisteren de omgeving waar de politieman werd doodgeschoten zorgvuldig uitgekamd, maar niets bij zonders gevonden. Wel is een stuk van een kogel gevonden dat vermoede lijk afkomstig is van het moordwapen. Het wapen zelf of een andere belangrijke aanwijzing is evenwel niet gevonden. Het recherche-bijstandsteam heeft intussen met ruim twintig man alle binnengekomen meldingen, ongeveer dertig, nagetrokken maar ook dit heeft niets opgeleverd. De binnengekomen tips zijn in hoofdzaak afkom stig van wandelaars en fietsers, die zondag in het recreatiegebied Wam- bach zijn geweest op het moment dat brigadier Hovens werd neergescho ten. Verscheidene recreanten hebben de schoten gehoord maar beweer den verder niets gezien te hebben. HET BOEK VAN DE MAAND: 'DE MENS IN HET HEELAL'! IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F 18,50. NA 2 JUU F 31,50. Sterrenkundige en ruimtevaart- kenner Chriet Titulaer. Is het heelal begrensd of oneindig? Is er leven op andere planeten? Hoe is de mens ontstaan? Vragen die iedereen bezig houden. Chriet Titulaer (een gewaardeerd sterrenkundige en ruimtevaartkenner) heeft daarom met "De mens in het heelal" een overzichtelijk beeldverhaal gemaakt. Aan de hand van indrukwekkende foto's (waarvan vele nog nooit gepubli ceerd historische prenten en tekeningen vertelt hij over het ontstaan van de mens. de aarde en de maan. Maar ook over andere planeten en hun manen, de zon. de kometen en meteoren.Over de sterren.de Melkweg en het heelal. En natuurlijk de ruimtevaart. U be leeft de maanlanding opnieuw. U ziet Jupiter en Saturnus in kleur. En nog veel meer adembenemende gebeurtenissen in de kosmos. "De mens in het heelal" is een prach tig uitgevoerd boekwerk u steeds weer naar terug grijpt en dat u een beter "zicht geeft bij de agen die ons bestaan in het heelal oproepen. OM TE ONTHOUDEN! 3 juni is het sterren kijkdag. Uw boekhandel weet er meer van.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7