LEIDSCH DAGBLAD Molukse kapers vragen nu toch om bemiddelaars Stuntel. Vakbeweging verontrust vandaag Gevaarlijke sadist krijgt vijf jaar cel KOFFIE EN THEE WEERDUURDER Oorspronkelijk eisenpakket geen onderwerp van gesprek DINSDAG 31 MEI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35254 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ASSEN (ANP/SP) - De Zuidmolukse kapers van de trein, die bij het Drentse plaatsje De Punt staat, hebben om bemiddelaars gevraagd. Dit is vanmorgen meegedeeld in het beleidscentrum in Assen. Het verzoek is gedaan tijdens een gesprek tussen de kapers in de trein en het centrum eerder op de morgenHet maakt momenteel onderwerp van gesp rek uit,zowel in het beleidscentrum in Assen als in het crisiscentrum in Den Strand druk bezocht in pinksterweekeinde KATWIJK/NOORDWIJK - Het zonnige weer heeft dit pinksterweekeinde duizenden badgasten Duitsers, naar de kustplaatsen gelokt. In Katwijk was er, volgens de VVV, sprake van "een behoorlijke drukte' Dezelfde vereniging in Noordwijk, bij monde van directeur Rovers sprak over een "record". Volgens deze VVV- De speciale telefoonverbinding De woórdvoerster van justitie, me vrouw T. Faber, zei dat het oor spronkelijke eisenpakket van de treinkapers in zijn geheel noch in onderdelen, momenteel onderwerp van gesprek uitmaakt. De afgelopen dagen werd bekend gemaakt dat de regering van de Zuidmolukse treinkapers en schoolbezetters probeert los te krijgen naar welke buitenlandse bestemming zij willen vertrekken, anders zal er voor hen geen vlieg- amelijk tuigbemanning te vinden zijn. Schiphol hebben geruild tegen de 21 Zuidmolukse gevangenen wier vrijlating zij hebben geëist. Daarna moet nog worden nagegaan of de opgegeven bestemming reëel en uitvoerbaar is. Sinds de gijzelings actie in de Franse ambassade in 1974 is het in de wereld aanzienlijk moeilijker landingsvergunningen te krijgen, zo zegt men in Den Haag. Het contact met de school en de trein loopt bijna steeds via dezelfde persoon die als "een soort chef d'- equipe" van de Zuidmolukkers wordt aangeduid.-Daarnaast heeft het crisiscentrum af en toe ook con tact met één van de gijzelaars: een zesdejaars medisch studente. Dit contact gaat uitsluitend over de gezondheidstoestand van de men sen in de trein. De studente wordt op geen enkele manier gebruikt als bemiddelaarster, aldus justitie. Vanmorgen brachten twee Zuid molukse vrouwen op een wagentje een aantal maaltijden en een mega foon naar de bezette school. De maaltijden werden geaccepteerd, de megafoon ging mee terug. Eén van de vrouwen kreeg een briefje mee. In dat briefje stond de bestel ling voor de volgende maaltijd ge noteerd. Zie verder de pagina binnenland. i heel Noordwijk geen bed j Eisen van DEN HAAG (SP) - De Haagse Zij werd later gevonden door een rechtbank heeft vandaag vijf jaar taxichauffeur die haar naar het po- gevangenisstraf met aftrek opge- litiebureau bracht, vanwaar zij legd aan een 29-jarige binnens- werd vervoerd naar een ziekenhuis, chipper uit Wondelgem, België, Tengevolge van verdachtes mis- terzake van poging to doodslag op handeling mist zij thans een tepel, een Haagse prostituee. De verdachte was ten tijde van het De officier van justitie had driejaar misdrijf nog niet lang op vrije voe- geëist. De rechtbank motiveerde ten na het uitzitten van een vonnis het zware vonnis met de overwe- wegens poging tot verkrachting ging: „Gezien uw verleden en het van een Amsterdamse prostituée. feit dat u elke psychiatrische be- Zij kon op het nippertje worden ge handeling weigert, acht de recht- red door politiemannen die ver- bank u een zeer gevaarlijk mens, dachte betrapten toen hij bezig was die lange tijd uit de maatschappij haar te wurgen in een portiek aan moet worden verwijderd". de Oudezijdsachterburgwal. De man, die alle schuld overigens Voordien was verdachte gedeti- hardnekkig ontkent, had in de neerd geweest in de psychiatrische nacht van 22 januari een jonge pros- kliniek van de gevangenis te Ant- tituée in zijn auto meegenomen. Op werpen, eveneens terzake van een een parkeerterrein aan de Krane- zedenmisdrijf. Thans weigert hij straat wurgde hij haar totdat zij het elke bemoeienis van psychiaters, bewustzijn verloor, waarna hij haar De Haagse officier van justitie op sadistische wijze ernstig ver- noemde hem „een gevaarlijke sa- tussen de trein bij De Punt school in Bovensmilde werkt i der geval niet meer. Nadat e kelijk als oorzaak een technisch mankement werd opgegeven dat niet verholpen zou worden omdat het gevaar voor de PTT-reparateurs te groot zou zijn, blijkt nu dat de autoriteiten zelf de verbinding ver broken hebben. Dat zou zijn ge beurd uit tectische overwegingen. Vanmiddag is het voltallige rege ringscrisisteam weer bijeengeko men: minister-president Den Uyl, de ministers Van Agt, Van der Stoel, Van Doorn en De Gaay Fortman en staatssecretaris Zee- valking. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken is vandaag als gevolg van de gijzelingen niet naar Londen vertrokken waar hij met EG-collega's besprekingen zou voeren over het tegengaan van het internationale terrorisme. Beperkt wondde. ontvoerders ingewilligd GUATEMALA (Reuter) - De hoop op een spoedige vrijlating van ko lonel Eduardo Casanova Sandoval, de ambassadeur van El Salvador in Guatemala, is toegenomen nadat ^ing kennis genomen van de een belangrijke eis van de ontvoer- ™euwe cijfers van het Centraal ders was ingewilligd. Het linkse Plan Bureau. „Volksleger voor de armen", dat de Volgens nog niet gepubliceerde ambassadeur zondag ontvoerdde, prognoses van het CPB stijgt het had geeist dat een communiqué huidlge aantal werklozen van met de redenen voor de ontvoering 201.600 naar 250.000 a 275.000 dist". Sinds gisteravond is het contact met de Zuidmolukkers uiterst be perkt geweest, 's Middags werd in het crisiscentrum in Assen meege deeld dat de kapers en overvallers er niet meer op stonden dat ook hun gijzelaars met het gevraagde vlieg tuig mee Nederland moesten verla ten. Maar minister Van Agt zei 's avonds te twijfelen aan de ernst van die mededeling. De regering wil eerst weten waar de Zuidmolukkers naar toe willen, eventueel nadat zij de gijzelaars op saties. Hij is van oordeel dat de s tuatie te ernsig i len" tot na de for- af te zwakken: i de stijgende werkloosheid met scherpe kritiek op de rege ringen van El Salvador en Guate mala zou worden voorgelezen op de bijeenkomst van de inter- Amerikaanse Ontwikkelingsbank in Guatemala-stad. In het communiqué, dat na voorle zing onder de gedelegeerden naar de bijeenkomst werd verspreid, wordt een veroordeling uitgespro ken over de vermeende onder drukkingspolitiek van El Salvador en van Guatemala. Ook wordt de Ontwikkelingsbank aangevallen, die volgens het Volksleger wordt beheerst door de Verenigde Staten en multinationale ondernemingen. Droog en zonnig Droog en zonnig. Zwakke tot matige, in de middag tijdelijk vrij krachtige wind uit noord tot noordoost. Minima van 8 graden aan de kust tot 3 graden. Plaat selijk in het binnenland en mogelijk hier en daar nachtvorst. Maxima mor- 114 graden aan zee tot 18 graden om 11.15 uur) Zon op: 5.27 uur; onder: 21.49 uur. Maan op: 20.01 uur; onder: 4.30 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.27 en 14.56 uur, laagwater om 10.33 en 23.11 uur. 1981, als het huidige beleid onge wijzigd wordt voortgezet. FNV en CNV zijn van mening dat op korte termijn maatregelen moeten wor den genomen. Minister Boersma (Sociale Zaken) werkt al aan het organiseren van een "centraal overleg" tussen CNV-voorzitter Lanser vanmorgen de nieuwe werkloos heidscijfers "zorgwekkend" te vin den. Lanser: "Het zou 'n ernstige zaak zijn, daarin te berusten. De in spanningen voor méér werk moe ten zo mogelijk worden vergroot. FNV-voorzitter W. Kok onder schrijft deze mening. Ook hij vindt dat er méér moet gebeuren om gro tere winsten om te zetten in meer werkgelegenheid. Hij bepleit een langere vakantie voor dereen; kortere werktijden t ons werknemers; een vervroegd pensioen voor ouderen, die dat willen. r oudere Na de overwinning op Ex celsior heeft PEC Zwolle de mee ste kanseti op een promotie naar de ere-divisie. Op de foto om helst Hoekstra zijn teamgenoot Banhoffer (18) die het eerste doelpunt voor de Zwollenaren scoorde. RCL heeft het niet gered. De Leiderdorpse debutant in de eerste klasse A van het za terdagvoetbal leek, na de overwinning op naaste con current DOVO van vorige week, uitstekende uitzich ten te hebben op de titel. Leek, want in de laatste en beslissende wedstrijd tegen Zwart Wit'28 liet de ploeg van trainer John Huguenin het volledig afweten. In een matte partij boorden de Rot terdammers acht minuten voor tijd de hoop van RCL 26 PAGINA'S volledig de bodem in. Con current DOVO won wel. En daarmee werd, en in Leider dorp werd dat onderkend, de beste ploeg kampioen. Op landelijk niveau heeft PEC Zwolle in de na- competitie nu de beste pa pieren op die ene plaats die recht geeft op promotie naar de eredivisie. De Zwollena ren wonnen voor de tweede achtereenvolgende maal, nu van Excelsior, dat daardoor verder kansloos werd. MVV nestelde zich door een zege op Volendam naast die club op de tweede plaats. Freddy Maertens, de man die alles wil winnen wat er te winnen valt, zal zeker de Giro niet op zijn erelijst kunnen bijschrijven. De we reldkampioen smakte in de eindsprint van de negende etappe van de Ronde van Italië tegen het wegdek. En daarmee was voor hem de Ronde afgelopen-. Teleurstelling niet alleen in Leiderdorp, maar ook in het naburige Zoeterwoude. De tweestrijd tussen Meerburg en Alphense Boys om één plaats in de vierde klasse liep voor de Zoeterwoudse club verkeerd af. Overigens waren er twee duels nodig om de beslissing te brengen. Alphense Boys won de re prise met 1-0. De transfermarkt was dit jaar vrij rustig. Alleen Noordwijk, Rijnsburgse Boys en LFC boekten rede lijke winst. PAG. 13-21 werkgevers en werknemersorgani- pakket "noodzakelijke maatrege- STICHTING VOORZIENINGEN GEHANDICAPTEN NOORDELIJK ZUID-HOLLAND Onze Stichting, die en aantal voorzieningen voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten beheert, zoekt voor haar Centraal Bu reau een: ADMINISTRATIEF MEDEWERK(ST)ER die na een inwerkperiode in staat moet zijn om zelfstandig een groot deel van de administratie te voeren. Opleidingsniveau: havo of meao. Ook diegenen, die dit jaar eindexamen havo (met keuze-pakket handelswetenschappen) of meao hebben gedaan, komen voor deze funktie in aanmerking. Salaris, afhankelijk van leeftijd en ervaring, varieert tussen de 1 608,64 en 2.363.70. De vakantietoeslag bedraagt 8%. i elefonische inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de heer J. J. Cozijn, tel. 071-155342 Schriftelijke sollicitaties te richten aan Centraal Bureau Rijnsbur- gerweg 158 te Leiden. J Paul Desmond overleden NEW YORK - De jazz-musicus Paul Desmond, die wordt be schouwd als één van de grootste alt-saxofonisten ter wereld en die lange tijd deel heeft uitge maakt van het kwartet Dave Brubeck, is gisteren in de leef tijd van 52 jaar aan longkanker overleden. Desmond werd bekend toen hij met de pianist Dave Brubeck, de bassist Gene Wright en de drummer Joe Morello het Brubeck-kwartet vormde. Vol gens Brubeck is Desmond voor het laatst in februari in het openbaar opgetreden in het Lincoln Center in New York, samen met Brubeck en zijn zoons. "Hij was erg ziek, maar hij speelde fantastisch", aldus Brubeck Fractievoorzitters bij de koningin DEN HAAG (ANP) - Koningin Ju liana heeft vandaag en zal ook mor gen de fractievoorzitters uit de vo rige week gekozen Tweede Kamer consulteren in het kader van de ka binetsformatie. De consultatie ge schiedt op het paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Vanmiddag werden de voorzitters van de vier grootste fracties PvdA (Den Uyl), CDA (Van Agt), WD (Wiegel) en D'66 (Terlouw) ontvan gen. Morgen volgen de overige frac tievoorzitters. AMSTERDAM - Met ingang van 2 juni wordt de koffie opnieuw fors duurder en zal ook de prijs van thee omhoog gaan, zo heeft de Vereni ging van Nederlandse koffiebran- ders en theepakkers meegedeeld. De consumentenprijs van koffie gaat met 56 cent per pak van 250 gram omhoog als gevolg van de verwerking van grondstoffen, die eerder tegen verder gestegen prijzen op de wereldmarkt zijn in gekocht. De consumentenprijs van thee zal worden verhoogd met gemiddeld 17 cent per pakje van 100 gram en met 12 cent per doosje met 20 theezakjes van 4 gram. Deze verho ging is het gevolg van de gestegen inkoopprijzen van thee op de we reldmarkt. Het is de vierde maal dit jaar dat de koffieprijs omhoog gaat en dit be tekent dat de prijs van 250 gram koffie in nog geen half jaar met chtvorst hebben daar al bijna een rijksdaalder is gestegen, schade aangericht. In februari ging de prijs met 24 cent omhoog, in maart met 78 cent en in april met 84 cent. De thee prijsverhoging is de tweede dit jaar. In februari ging de prijs per 100 gram en per doosje van 20 theezak jes met gemiddeld 7 cent omhoog. Na de vorige koffieprijsverhoging kwamen felle protesten los. De consumentenbond riep haar Euro pese zusterorganisaties op samen over te gaan tot een Westeuropese actie tot minder gebruik van koffie. Minister Lubbers zei echter dat de prijsverhoging achterliep op de marktontwikkeling. Ook zei hij het niet mogelijk te achten de koffie prijs te verlagen door opschorting van de invoerrechten op koffie, door verlaging van de btw of door subsidiering. Inmiddels zijn de vooruitzichten voor de oogst in de Braziliaanse provincie Parana slecht. Na- grote 4 weken lang hei :eidsch dagblac ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsture Dagblad Antwoordnumn

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1