Liverpool: cup dankzij enorm zelfvertrouwen "Maar ik ben er nog niet.. Vogts: "Keegan sterk* Dammer Rob Clerc ziek naar DONDERDAG 26 MEI 1977 ROME - Liverpool is giste ren in Rome na Manchester United de tweede Engelse club geworden, die de Eu ropacup voor landskam pioenen heeft veroverd. Voor ongeveer 60.000 toe schouwers (zeker de helft kwam uit Engeland en West-Duitsland) versloeg Liverpool de Westduitse kampioen Borussia Mon- chengladbach met 3-1. Liverpool werd de opvolger van Bayern München, dat de Euro pese beker de laatste drie jaar in bezit had door overwinningen op achtereenvolgens Atletico Mad rid, Leeds United, en Saint Etienne. Borussia Möncheng- ladbach kreeg geen kans tegen de energieke Engelsen, die het grootste gedeelte van de weds trijd in de aanval waren. In de eerste helft, die kwalitatief het minst aantrekkelijke gedeelte van de wedstrijd was, nam Liver pool met 1-0 de leiding door een fraaie treffer van McDermott in de 28ste minuut. Zes minuten na de hervatting zorgde de half fitte Deen Simonsen met een schitte rend diagonaal schot van grote afstand voor de gelijkmaker. Onbegrensd Liverpool liet zich geen moment uit zijn spel brengen. Met onbe grensd zelfvertrouwen gingen de Engelsen ten aanval. Succes bleef niet uit. Na een slim geno men hoekschop van Heighway kopte Smith de bal hard langs de vertwijfeld uitvallende Kneib (2-1). Acht minuten voor tijd resulteerde een van de vele vinnige duels tus sen Vogts en Keegan in een straf schop voor Liverpool. Daar wist Phil Neal wel raad mee (3-1). De Europacup was voor Liverpool, dat een uiterst vermoeiend sei zoen (met alleen als schoon heidsvlekje het verlies in de fi nale van de FA-cup) triomfante lijk afsloot. De Westduitsers gaven de strijd nog lang niet op. Stielike kreeg een kans, maar miste, Simonsen verbruikte tot tweemaal toe iets te veel tijd om aan te leggen en daarmee was het Duitse kruit vrijwel verschoten. Aan de andere kant verleidde de uiterst actieve Kevin Keegan, die met de Hamburgers Sportverein in onderhandeling is, Berti Vogts tot steeds grovere overtredingen. Het kon haast niet uitblijven. In de 82ste minuut vergreep de blonde achterspeler zich aan Keegan binnen het strafschop gebied. De Franse scheidsrechter Wurz (hij was de derde Franse arbiter in de europacupfinale in de laatste drie jaar) wees resoluut naar de witte stip. Bedaard zette Phil Neal Li verpool vervolgens op 3-1. De Eu ropacup kon Liverpool niet meer ontgaan. Met de moed der wan hoop probeerde Borussia nog wat terug te doen, maar de preci sie ontbrak om enige kans van slagen te hebben. Terry McDermott (r.) heeft uitgehaald; Liverpool leidt met 1-0. Borussia-doelman Kneib e verslagen. Pijn verbeten Simonsen bewees zijn waarde kort- na de hervatting. De Deen, die de pijn, veroorzaakt door een bless ure verbeet, haalde van de linker zijde van het veld onbedaarlijk hard uit: 1-1. De sprong van Cle- mence moest wel haast te laat komen. Liverpool schudde de tegenslag als een natte hond van zich af en bleef energiek de richting van het doel van Kneib opzoeken. Twaalf minuten na de gelijkmaker van Simonsen kreeg Liverpool al weer zicht op de winst. Heighway liet de bal uit een hoekschop scherp draaiend op het hoofd van de naar voren gekomen Smith komen. De Engelsman beukte met alle kracht die in hem was tegen de bal. Kneib kon alleen maar verbluft achter zich kijken. Toen was het uiteraard te laat: 2-1. ROME - „We hadden vanavond onze beste vorm nodig om een club als Liverpool te verslaan". Dat zei een teleurgestelde Berti Vogts gister avond na de Europacupfinale. „Die vorm hadden we niet. HSV mag zich gelukkig prijzen met een man als Kevin Keegan, want dat is een erg sterke speler. Die strafschop was juist". „De ploeg heeft te verdedigend gespeeld", meende trainer Udo Lattek van Borussia. „Ik weet ook niet hoe dat kwam. In de tweede helft ging het van tijd tot tijd beter. Maar het tweede doelpunt van de Engelsen heeft ons weer van de goede weg afgebracht." Aanvoerder Emlyn Hughes van Liverpool had zich de finalewedstrijd zwaarder voorgesteld. „Borussia kan vast beter dan het hier liet zien. We zijn er trots op dat we als tweede Engelse club deze beker mee naar ons eiland kunnen nemen". Bart van Est wint zesde rit Olympia's ronde Twee spitsen Liverpool, dat afgelopen zaterdag een teleurstelling moest incasse ren door het verlies in de ein dstrijd van het toernooi om de Engelse beker (Manchester Uni ted won met 2-1), verscheen met slechts twee spitsen: Keegan en Heighway. Trainer Bob Paisley had John Toshack op de reserve bank laten zitten, een ongewone ervaring -voor .de topscorer uit Wales. Borussia Mönchengladbach nam spoedig het initiatief. Al in de vijfde minuut ontstond er voor de Westduitsers een goede sco ringskans, maar Jupp Heynckes aarzelde na een vrije trap van Stielike zo lang dat vleugelver dediger Neal op tijd kon in grijpen. De Engelsen begrepen snel dat zij toch de aanval moesten kiezen. Dit leidde in de 13de minuut tot een afstandschot van Kennedy, waar doelman Kneib, die on danks de drukkende hitte met een lange trainingsbroek speel de, nog maar net zijn vuist onder kon krijgen. Drie minuten later moest Rainer Bonhof er aan te pas komen om zijn doelman te assisteren bij een inzet van Jimmy Case. Alert Borussia bleef alert In de 22ste minuut zag Jupp Heynckes zijn kans schoon. Hij schoof de bal naar Bonhof ter hoogte van de middencirkel. Deze leek met ze- venmijlsstappen een enorm stuk van het veld te overbruggen. Van ongeveer 25 meter afstand schoot de energieke Westduitser vervol gens buiten bereik van doelman Clemence tegen de paal. Even daarna verving Udo Lattek bij Borussia Wimmer door Kulik. Hij kwam er juist op tijd in om een koude douche mee te maken. McDermott ontving de bal bij een Engelse aanval van Heighway en de nummer elf van Liverpool zag het gat naast Kneib (1-0). De on geveer 18.000 Engelse fans waren haast uitzinnig van vreugde. Liverpool bleef in de resterende tijd voor de pauze de betere ploeg. Borussia, dat in de kleine, haast onmisbare Deen Simonsen een half fitte kracht telde (pro fessor Schneider moest hem en kele injecties toedienen voor het begin), worstelde met zichzelf maar kwam voorlopig niet boven de schrik uit. DIEREN - Twee ploegen beheersen Olympia's Ron de. Hoewel de dappere for matie van Batavus zich daar gisteren in de weinig ener verende kilometers tussen Schijndel en Dieren fana tiek tegen heeft verzet hield de gezamenlijke inspanning van paarse rood-wit-blauwe rijders het peloton onder controle. Met het eigenlijk te voorspellen resultaat. De belangen van elkaar respec terend, greep de pas nege ntienjarige Bart van Est voor Van Erp de publiciteit van de ritzege en verbeterde de even jonge Jos Lammer- tink zijn positie in het alge meen klassement. Wielrenners stemden óók DIEREN - Precies 40 procent van de Nederlandse renners, die in Olympia's toer nog in de strijd zijn, heeft gisteren ge bruik gemaakt van hun stem recht. Op één na lieten allen hun stem bij volmacht uit brengen, alleen Bart van Est ging in Dinteloord zelf naar de stembus. Opvallend was dat de leden uit de ploegen van Am- stel en Elite-Ketting allemaal stemden, maar dat uit de ploeg van gemeenteraadslid Rini Wagtmans (Rucphen's belang) er slechts één gebruik maakte van de mogelijkheid bij vol macht te stemmen. Door Henk Kruithof De jeugdigste renner uit het pelo ton schoof dankzij de ontwikkelin gen in de finale in de totaalstand langs Soka's Ad Prinsen en zijn Amstel-ploeggenoot Leo van Vliet. Die, om het succes van de bierbri gade van Herman Krott nog com pleter te maken hard genoeg spurtte (negende) om vandaag in de groene (punten) trui te kunnen ver trekken. Weinig nieuws derhalve in de te vToeg besliste Nederlandse Ronde. Hassink en zijn helpers kwamen geen moment in moeilijkheden. De plaagstoten van de Belgen (na het falen van Goossens door coach Ro ger de Corte bestraffend toege sproken) konden de nationale kampioen niet verontrusten. Evenmin eigenlijk als de bijzonder knap geregisseerde aanval van Ba tavus. Zeeuw Johnnie Verbeke en Groninger Geert Schipper zwoeg den zich, met "in de bagage" mili tair Gernt Vixseboxse, naar een maximale winst van twee minuten. Scheveninger Gerrit Pronk, Piet Kuijs en Piet Hoekstra stopten af zolang ze daartoe de macht hadden. Maar dat was op de glooiingen van de Veluwe niet lang genoeg. Van Vliet trok de groep op gang. Van Erp en ook Ketting wilden best helpen. Bij de Posbank (115 kilo meter) gaf Verbeke het op. De twee regerende formaties gebruikten het overgebleven bruggehoofd om hun pionnen vooruit te schuiven. Lammertink: "Van Est ging als eerste. Ik heb even gewacht. Maar toen ik Schür in moeilijkheden zag ben ik ook gegaan". Samen bereikten de twee (met Bie- rings) meest opvallende jonge ta lenten snel het leidende duo. Waar ze zich, met de zekerheid van vol doende steun in de rug, op maakten voor de finale. Van Est: "In de plaatselijke ronde heeft Lammertink het eenmaal ge probeerd. Voor de spurt was ik tenslotte niet bang. Alleen Schip per kende ik niet, maar hij koos aan de verkeerde kant van Jos, die de sprint inzette, positie. Tegen de hekken. Toen was ik zeker". Dappere Bart uit Dinteloord ver diende dat succes ook. Als een van de meest strijdlustigen uit het pelo ton neemt hij nog wel eens teveel risico's. "Een gebrek aan ervaring nog", typeert Van Erp-wegkapitein Van der Kruijs, het soms onbezon nen rijden van de tweedejaars ama teur, die enkele weken geleden nog de Driedaagse door Noord-Holland won. "Ik ben er", geeft Van Est eer lijk toe, "dan ook lang nog niet. In Limburg ben ik mezelf goed tegen gekomen". Ook Lammertink heeft nog veel te leren. De renner uit Wierden, in maart nog koersend tussen de ju nioren, wil dat ook. Heeft na het cross-seizoen (met een nationale jeugdtitel) al veel gegeven in zijn eerste wegklassiekers. Krott, na de derde plaats van Lammertink be grijpend: "We moeten hem nu goed terughouden. Na de Ronde van de Achterhoek en het nationaal kam pioenschap mag hij nog mee naar Bohemen, maar alleen om te leren. Al komt hij daar iedere dag op een kwartier binnen. Dat geeft niets. De WK zal ik hem ontraden. Dat is nog net iets te zwaar. En hopelijk is ook sterk genoeg om "nee" te zeggen de aanbiedingen van de organisatoren van criteria. Dan heb ik veel liever dat Jos van de winter weer lekker gaat veldrijden. Want voor hem is het nu nog allemaal maar een stage. Ik geniet elke dag van zijn strijd lust, maar eigenlijk moet hij het toch volgend jaar gaan maken. Nu gaat het vooral nog om Hassink". i Est wint de sprint Uitslag Uitslag zesde etappe: 1. Bart van Est (Erp) de 143 km in 3.20,49 (met tijdvergoeding 3.20,34), 2. Gerrit Vixseboxse (Mil) z.t. (3.20,39), 3. Jos Lammertink (Amst) z.t. (3.20,44), 4. Geert Schipper (Bat.) z.t., 5. Jiri Svoboda (Tsj) 3.21,18. Klassement Algemeen klassement: 1. Hassink (Ams) 22 uur, 25 minuten, 25 secon den, 2. Schür (Elm) op 3.39, 3 Lammertink (Arnst) op 3.57, 4 Ad Prinsen (Sok) op 4.07, 5. Van Vliet (Ams) op 4.18, 6. Van Leeuwen (Erp) op 5.11, 7. Spijker (Ams) op 7.15,8. Bienngs (Mil) op 7.59,9. Van Est (Erp) op 8.03, 10. Van der Steen (Mil) op 8.32. Giro De Italiaan Francesco Moser heeft gisteren de Belgische alleswinnaar Freddy Maertens voorlopig het recht ontzegd de Giro d'Italia op dezelfde wijze te beheersen als de Ronde van Spanje enkele weken terug. Freddy Maertens. de we reldkampioen, werd in de vijfde etappe van de Ronde van Italië, een rit over 215 kilometer van Pescara naar Monteluco, verslagen en van de eerste plaats verdrongen door de vice-wereldkampioen Moser. Beide renners plaatsten zich niet bij de eerste tein, maar het verschil onderling was twintig seconden. En dat nu zijn de verschillen die tellen met slechts twee echte kans hebbers in de strijd. De Italiaan Ma rio Beccia won de rit en staat achter Moser tweede in de algemene rang schikking met 8 seconden achters tand. Maertens is vijfde met 17 se conden achterstand. HET V-TEK&J \ioti WS was MI£Tc££Mcee> ece.V- VJEPK(£2fl0G«-3TO/JT-jeS BRUSSEL (ANP) - In het toernooi om de Europese damtitel in Brussel heeft de Nederlandse deelnemer Rob Clerc zijn partij in de achtste ronde gisteren niet meer gespeeld en is ziek naar huis teruggekeerd. De tegen hem behaalde drie punten werden vervallen verklaard. De twee koplopers Vigne en Ver- poest speelden hun onderlinge duel remise. De Belgische kam pioen kreeg geen enkele kans. De Ruiter kwam door een zege op Lepsic op twee punten achter de' leiders die hij beiden nog ontmoet. Deze wedstrijd kan dus nog de Ne derlandse zege opleveren. De uitslagen achtste ronde: Letsjinski (Sov) - Fanelli (Ita) 1-1; Vigne (Fra) - Verpoest (Bel) 1-1; De Ruiter (Ned) - Lepsic (Jsl) 2-0; Sja- wel (Sov) - Bottero (Mon) 2-0; Clerc (Ned) - Malis (Tsj) afgelast wegens ziekte van Clerc; Delhom (Fra) - Borochov (Isr) 0-2; Marini (Ita) - Guignard (Zwi) 2-0 De stand is nu: 1. Verpoest en Vigne 14 punten. 2. De Ruiter 12 (uit 7 partijen), 4. Lets jinski 11 (uit 7), 5. Sjawel 10 (uit 76. Fanelli 7, 7. Delhom, Borochov en Malis 6 (uit 7), 10. Marini 4 (uit 7), 11. Bottero 3, 12. Guignard 2 (uit 7), 13. Lepsic 1. Pilic verslagen PARIJS - Ook de derde dag van het toernooi om de open Franse kam pioenschappen in Parijs heeft geen echte verrassingen opgeleverd. Nog steeds worden de partijen in de eerste ronde van de enkelspelen af gewerkt en dat betekent, dat alleen het kaf van het koren wordt ge scheiden. Slechts een belangrijke speler sneuvelde gisteren. De Joe goslaaf Niki Pilic moest zijn meer dere erkennen in de Australiër Phil Dent, die in vijf sets won (6-1, 6-4, 6-7, 4-6, 4-6). Een paar dagen voor het af lopen van zijn militaire diens tplicht is Louk Sanders gisteren beèdigd tot tweede luitenant bij de Koninklijke Luchtmacht. De nationale tenniskampioen zwaait officieel zaterdag'af uit dienst, waarna hij zich volledig aan de tennissport gaat wijden. Op zeer korte termijn voor zijn club Tilburg (die in het aan staande weekeinde kampioen kan worden)daarna voor zich zelf. Volgende week reist de in Lei den wonende Sanders (27 met een doctorandus-titel bedrijfs economieinde zak) af naar Not tingham om daar een toernooi te spelen. Dertien juni moet hij deelnemen aan het kwalifica tietoernooi voor Wimbledon en ook daarna zal hij zich nog full time met tennissen gaan bezig houden. "Als volgend jaar de competitie in Nederland weer op hetzelfde tijdstip wordt gespeeld, zal ik daaraan waarschijnlijk niet meer deelnemen. Juist in die tijd worden namelijk ook grote Eu ropese toernooien gehouden. Daaraan doe ik dan liever mee. Ik denk dat ik dan van het ten nissen net kan leven". Sanders heeft gisteren overi gens op de VVD gestemd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7