LEIDSCH DAGBLAD Weer geen eten voor passagiers gekaapte trein „Regering moet ingaan op alle gestelde eisen" Ambnlancc haalt kind uit school Meeuwis eiken: deèchfe eiKeiuneubels yiEEUWlS Ministerskeuze verwekt politieke storm in Israël Den Uyl: nog geen zicht op oplossing Ministers bijeen in Den Haag UEvanURK DONDERDAG 26 MEI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35251 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zuidmolukse jongerenbeweging Gerakan Pattimura: ALPHEN AAN DEN RIJN - De Zuid-Molukse jongerenbewe ging Gerakan Pattimura meent dat de regering Den Uyl spot met gevoelens van de gegijzelden in de Punt en Bovensmilde door niet in te gaan op de eisen zoals die zijn gesteld door de treinka pers en de bezetters van de school. De beweging, die intern opkomt voor een herformulering van het RMS-ideaal, zegt het tragisch te vinden, dat in het eisenpakket ook de kinderen zouden mee moeten en vraagt zich af, of dat ethisch wel verantwoord is. Ten aanzien van de gegijzelden in de trein stelt Gerakan Pattimura in een in Alphen aan den Rijn uit gegeven perscommuniqué ech ter: "De regering moet toch wel zeer ernstig rekening houden met de gestelde eisen". Over het niet ingaan op de eisen van kapers en bezetters zegt Ge rakan Pattimura: "Door deze halsstarrige, dan wel provoce rende houding in te nemen, ho pen de Nederlandse beleids voerders de verantwoordelijk heid volledig in de schoenen te schuiven van onze Zuidmolukse kameraden. Ieder redelijk mens zal moeten inzien, dat een derge lijke paternalistische houding van de Nederlandse regering zal leiden tot verscherping van de (bestaande) problemen, met als gevolg, dat de bezetting onver minderd doorgaat". Gerakan Pattimura zegt solidair te zijn met de intentie van de politieke acties van de Zuidmolukse na tionalisten, maar is van oordeel, dat het fysiek geweld, dat ge bruikt wordt niet de juiste met hode is. terwijl betreurt wordt. De beweging, die bestaat uit werkende jongeren, scholieren en studenten, wijst er in z'n ver klaring nadrukkelijk op, dat de gewelddadige acties beslist niet los gezien moeten worden van de totale problematiek. Als een van de oorzaken wordt ge noemd: "Sinds het verblijf van de Zuid-Molukkershierte lande wordt een struisvogel-politiek ten opzichte van hen gevoerd. Derhalve is het begrijpelijk, dat Zuidmolukse jongeren naar ge welddadige middelen grijpen ter ondersteuning van hun poli tieke acties. Het polariserings- proces tussen Nederlanders en Zuid-Molukkers zal met de dag toenemen. Koningin laat zich informeren DEN HAAG (ANP) - Koningin Ju liana heeft vandaag achtereenvol gens dr. Th. L. M. Thurlings, voor zitter van de Eerste Kamer, ir. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer en dr. M. Ruppert, vice-president van de Raad van State ontvangen om zich te laten informeren over de ontstane poli tieke situatie na de verkiezingen van gisteren. BOVENSMILDE - Kort na het middaguur is uit de school in Bo vensmilde een van de leerlingetjes vrijgelaten. De bezetters gaven toe stemming Madeleine Witjes, die in de tweede klas zat, naar het zieken huis over te laten brengen omdat zij "inwendige problemen" had. Een uur daarvoor had hoofdonderwij zer Van Vliet vanuit de school ge meld dat een van de meisjes zich niet goed voelde. Hij had waarne mingen gedaan die elke leek zou kunnen doen en gaf ondermeer de polsslag door aan dr. Mulder. Ver volgens vroeg hij wat hij moest doen. Na overleg tussen dr. Mulder en enkele artsen werd geadviseerd dat het meisje naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De Nederlandse Spoorwegen heb ben verder vandaag een 'vrij defini tieve' lijst opgesteld van de gegij zelde treinreizigers. Er staan de namen op van in totaal 56 mensen: 36 mannen en 20 vrouwen. Het to taal kan ook 57 zijn, maar over een reiziger bestaat nog geen absolute zekerheid. De jongste gijzelaar is, voor zover nu bekend een meisje van zestien jaar en de oudste een man van 58. De spoorwegen hebben bevestigd, dat zich onder de gijzelaars een zwangere vrouw bevindt die medi cijnen nodig heeft. Breestraat- reconstructie voorlopig van de baan (Van onze verslaggever) LEIDEN - De Raad van State heeft vanmiddag uitspraak gedaan in het beroep dat het Leids City Cen trum heeft aangespannen tegen de gemeentelijke verkeersmaatrege len in verband met de reconstruc tie van de Breestraat. Dit bete kent, dat de reconstructie pas kan worden uitgevoerd, nadat de Kroon uitspraak heeft gedaan in het beroep dat het LCC tegen het totale reconstructieplan heeft in gediend. Een dergelijke uitspraak zal op zijn minst nog enkele maanden op zich laten wachten. DEN HAAG (ANP) - De be sprekingen met de kapers in school en trein vinden voort gang maar uitzicht op een con crete oplossing is er nog niet. Premier Den Uyl zei dit van middag tijdens een korte pers conferentie voor het departe ment van Justitie in Den Haag. "Er woret gepraat en daarbij staat voorop onze enorme zorg voor de mensen in de school en de trein. Ik hoop dat langs de weg van deze contacten toch wellicht een oplossing kan worden gevonden", zo zei de bewindsman. Wijster, Amsterdam en enkele andere gijzelingen hebben ook geruime tijd geduurd. Hoe lan ger, hoe afmattender, hoe af schuwelijker. Bovendien zijn hier kinderen in het geding, dat maant tot spoed, aldus Den Uyl, die evenals later minister Van Agt opnieuw niet te veel mede delingen wilde doen. De minister van Justitie zei wel dat "we hier met lieden te ma ken hebben die niet voor een kleintje vervaard zijn. Maar wij laten ons niet uit het veld slaan, wij behouden onze eigen koel bloedigheid". De kapers is duidelijk gemaakt dat de levering van voedsel en water voor de gegijzelden vol strekt niet achterwege mag blijven. "Wil een gespreksbasis blijven bestaan dan kunnen wij niet dulden dat zulke essentiële voorzieningen worden tegen gehouden". Volgens Van Agt is de situatie niet dezelfde als gisteren, maar hij kon geen verdere inlichtin gen hieromtrent verstrekken. Er is veelvuldig, zelfs intensief contact. Desgevraagd vertelde de minister dat de toestand in school en trein, "de allerbe roerdste omstandigheden in aanmerking nemend, niet slecht is". Meeuwis maakt de meeste massief eiken meubels zelf. Het brandmerk is de garantie. Let er op. DEN HAAG/DE PUNT/BOVENSMILDE (ANP) - Rust 'rond de school. Bij de trein geweigerd voedsel en een gijzelaar die tussen half negen en negen uur geboeid en geblinddoekt buiten de trein heeft gestaan. In Den Haag de normale procedure: even na elf uur is het kabinetsberaad op het ministerie van Justitie in Den Haag weer op gang gekomen. Evenals eerdere dagen nemen deel aan het beraad minister-president Den Uyl, de ministers Van Agt, Van der Stoel, De Gaay Fortman, Van Doorn en staatssecretaris Zee- valking. Vierde dag bezetters voedsel. Eten en drinken voor de treinpassagiers werd om' zeven uur klaar gezet op een lorry, rustige nacht gingen de pas- Maar een kwartier later laadden mi- de trein en de kinderen litairen de lorry echter af. „Het is de bezette school vandaag hun niet nodig dat onze gijzelaars eten vierde gijzelingsdag in. Even na krijgen", zeiden de kapers tegen half negen ontstond er enige paniek het beleidscentrum, toen er weer een gijzelaar buiten de trein werd gezet. Maar evenals gis teravond werd de in een spijker broek en groen jack geklede man na een tijdje weer naar binnen ge haald. De toestand voor de gijze laars in de trein wordt overigens steeds moeilijker. Al sinds dins- coördinatiecentrum in Assen, zijn Niet ongerust dagmiddag hebben zij geen eten of drinken meer gehad. Ook vanmorgen weigerden de treinka pers, evenals trouwens de school- Splinternieuwe FIAT 133 geheel rijklaar voor f 7999,- 1 jaar garantie ongeacht het aantal km. i een snelle en korrekte service, bel voor een proefrit HUISMAN B V. tel: 144345 Leiden Parana-Pine Sponning-schroten 99 cent PER METER voor wand en plafond. Afname per stuk. Nog 12 andere houtsoorten voorradig! Tóch even kijken bij DEROUTBAAN ZEIEBOUWCENTRUM ZIJLDIJK 22 - LEIDERDORP TEL. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek de inzittenden van de trein echter nog lang niet uitgehongerd. „Ge zien de hoeveelheid voedsel, die de laatste keer is afgegeven, ben ik over hun toestand niet ongerust", aldus dr. Mantingh. Volgens hem is in de trein ook nog voldoende water aanwezig. In de trein begint lang zamerhand wel een tekort te be staan aan andere benodigdheden, zoals toiletpapier en dergelijke. De bezette school in Bovensmilde kreeg gistermiddag voor het laatst eten. Het menu bestond onder meer uit soep, bonen en gehaktbal len, aldus mevrouw Faber, voor lichtster van Justitie. Volgens haar is het contact met de Molukkers nog steeds erg zakelijk. Dr. D. Mul der, die vanuit het beleidscentrum in Assen met de schoolbezetters praat, spreekt van een „reël men selijk contact". Het contact met de schoolbezetters is vanmorgen rond half acht weer hervat. Ook met de treinkapers wordt weer gesproken. SPECIALE AANBIEDING Dames-, heren- en kinderrij broeken in diverse modellen. Zware helanca-kwaliteit. dus perfekte pasvorm en makkelijk wasbaar In beige, met lederen strappings. Normale prijs nu t)9,- Kindermaten van 70,- -nu 35,- sporthuisnentrum Zonnig en droog Matige tot krachtige oostelijke wind. Minima ongeveer 7 graden, maximum temperaturen morgen van 17 graden op de Wadden tot 24 graden plaatselijk in Zon op: 5.31 uur, onder: 21.41 uu Maan op: 14.45 uur, onder: 2.34 Hoogwater te Katwijk te 10.46 ei uur, laagwater te 6.09 en 18.50 u Steinway&Sons" 13.300.- 10.750.- TCHAIKA W 7.450.- 5.495.- Heagele* i.ioo.. 4.100.- Vleugels Ibach* 19.400.- 14.100.- Bösendorfer* 27.900.. 18.600.- Yamaha* UATtr- 9.350.- Stemway&Sons* 35.400.. 20.900.- 9 ESTONIA (n.euw) 29.400:- 19.900.- Bluthner* 29.900T- 18.300.- Grotrian Steinweg 21.4007- 15.900.- BECHNER (nieuw) 12.450;. 10.850.- Bechstein* 24.5007- 13.400.- Dajan op buitenlandse zaken Rotterdam 5'nds i898 Westersingel 42, lel (010)363500 Dagelijks'geopend van 9 17.30 uur. Vrijdag koopavond van. 19-21 uur. JERUZALEM (AFP) - Een akkoord tussen Likoed- leider Menachim Begin en de oud-minister van de fensie van de Arbeiderspartij Mosje Dajan om deze laatste te maken tot minister van buitenlandse zaken van een bewind van de rechts-nationalistische Likoed-partij heeft in het politieke leven .van Israël een storm veroorzaakt. De onderhandelingen inzake een coalitie tussen Likoed, die de grootste partij werd na de verkiezingen van 17 mei, en de democratische bewe ging voor hervorming - Dash - van prof. Jigael Jadin, die in eën klap 14 zetels behaalde en de derde partij werd, zijn door dit akkoord tussen Likoed en Dajan onderbroken. Jadin sprak van een "eenzijdige daad, die uitzonderlijk ernstig is. Het feit dat Jadin zich door dit akkoord nog voordat de echte onderhandelingen over de formatie op gang waren gekomen, beroofd zag van een van de belangrijkste portefeuilles die hij vermoedelijk zou opeisen, wordt ernstig opgenomen. Een tweede ronde van besprekingen werd derhalve geannuleerd. Een leider van de Arbeiderspartij die door de verkie zingsnederlaag naar de tweede plaats verwezen werd, Jisrael Kargman, sprak van "politieke prostitutie en verraad". Hij deed een beroep op Dajan het parlement te verlaten en drong er bij de partij op aan hem uit haar gelederen te verwijderen. Likoed-leiders haastten zich naar het ziekbed van hun leider, Menachem Begin om de ontstane situatie te bespreken. Begin en Dajan waren het eens geworden over mati ging van het standpunt van Likoed om niet de weste lijke oever van de Jordaan prijs te geven. Volgens dit akkoord "zal elk besluit van Israël betreffende de toe komst (de annexatie) van cis-Jordanië worden uitge steld tot na de vredesonderhandelingen tussen Israël en de Arabische staten. Anderzijds is het aan de Kness- eth (parlement) en niet aan de regering te beslissen over de toekomst van dit gebied", aldus de tekst van de overeenkomst van Begin en Dajan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1