LEIDSCH mDAGBLAD KAPERS: „KINDEREN NIET VRIJ" Wethouder Seijbel van Benthuizen overleden als gevolg vechtpartij Tot bescherming van hun eigen veiligheid 'tUciitstltr showroomkeukens Jongen (17) uit Waddinxveen en Lissenaar in gekaapte trein Wat een beeldje... vihamifbuttinger nv Éekneld in brievenbus „Opkomst is groot" WOENSDAG 25 MEI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35250 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HAMMOND ORGELS Ttoffrii-ljitijo VOOR VERSE KOFFIE EN VERSE BROODJES UITERSTGRACHT 2 - LEIDEN Extra editie Donderdagmorgen 26/5 ver schijnt het Leidsch Dag blad met een extra editie waarin opgenomen uitslagen en nabeschouwingen over de verkiezingen en de laatste ontwikkelingen omtrent het gijzelingsdrama in Glimmen en Bovensmilde. Daarnaast verschijnt het Leidsch Dagblad donderdag avond op de normale tijd met de avondeditie. onzer verslaggevers) BENTHUIZEN - Rene Seijbel. de Benthuizer wethouder die een maand geleden bij een vechtpartij voor zijn woning een schedel- en hersenletsel opliep, is gistermiddag in het Elisabethziekenhuis aan deze verwondingen overleden. Seijbel is sinds 22 april niet meer bij kennis geweest. De 53-jarige Marinus Seijbel werd op 15 december in Mid delburg geboren. Na de oor log - van 1945 tot 1950 - was hij werkzaam bij de Stichting van de Arbeid. In 1950 werd hij afdelingshoofd en archi varis bij de Sociaal Economi sche Raad, een functie die hij tot op heden heeft bekleed. Seijbel kwam zeven jaar gele den in de gemeenteraad van Benthuizen. Drie jaar later, bij een van de vele wisselin gen, werd hij tot wethouder gekozen. Seijbel, die lid was van de Partij van de Arbeid, was getrouwd maar had geen kinderen. In januari van dit jaar werd hij, samen met zijn collega- wethouder C. van Noort, ge arresteerd op verdenking van het verduisteren van ver trouwelijke post van de toe nmalig burgemeester I. J. P. Keijzer. De beschuldiging werd echter ingetrokken en er kwamen zelfs excuses van de politie en het openbaar ministerie, nadat daar in de Tweede Kamer op aange drongen werd. De gang van zaken noodzaakte burgemee ster Keijzer tot aftreden. Op vrijdag 22 april raakte Seij bel in een vechtpartij met de 39-jarige bouwvakker MP uit Benthuizen ernstig gewond. Dit nadat in het gemee nschapscentrum De Tas - Seijbel was voorzitter van de beherende Stichting - ruzie was ontstaan toen Seijbel een opmerking maakte over een barschuld van enkele tientjes van de bouwvakker. Toen Seijbel vertrok ging P hem achterna. Voor zijn woning werd hij neergeslagen waar bij Seijbel ernstig schedel- en hersenletsel opliep. In de loop van vandaag is er sectie ver richt. De gemeenteraad van Benthui zen zal morgenavond om ze ven uur in een buitengewone gemeentevergadering bij eenkomen. Die kreet slaat op haast elke japonnen-kreatie van Waals. Japonnen, die helemaal afgestemd zijn op de eisen en wensen, die de vrouw in 1977 aan 'n goed mode- X l./Ci huis mag stellen. DusWaals! Wllinlll Haarlemmerstr. 114 MrHHIll Leiden ASSEN (SP, ANP) - De Zuidmolukse treinka pers en de Zuidmolukse bezetters van de school in Bovensmilde hebben vanmorgen laten weten de kinderen in de school niet te willen vrijlaten. Zij beschouwen de kinderen als „de bescher ming voor hun eigen veiligheid". De regering wil echter pas over de Zuidmolukse eisen pra ten als de 105 kinderen zijn vrijgelaten. Het tijdstip van 2 uur is vanmiddag verstreken zonder dat dat noodlottige gevolgen heeft gehad voor de gegijzelde schoolkinderen en treinpassagiers. Op het tijdstip van twee uur zouden de Zuidmolukkers een aantal in een ultimatum vervatte eisen ingewilligd willen zien. Dat tijdstip is overigens alleen in brieven aan een omroe porganisatie genoemd en niet in de brief aan de regering. In het beleidscentrum in Den Haag wist men aan het begin van de middag dan ook nog steeds niet waar men aan toe was. Vanmorgen, even na elf uur, ver scheen een groepje van ongeveer vijftien kinderen voor een open raam van de bezette school. Zij rie pen: „Van Agt, wij willen leven". Achter de kinderen stonden bewa pende Molukkers. Onmiddellijk na dit voorval begaven de ouders van de gegijzelde kinderen zich naar de afzetting. Ook in de Molukse wijk ging iedereen de straat op om te zien wat er aan de hand was. Deze plotselinge toeloop veroorzaakte kennelijk enige paniek bij de over vallers. Eén van de onderwijzers riep daarop vanuit het bezette schoolgebouw per megafoon dat iedereen zich uit de omgeving van de school moest verwijderen: ..Trekt u zich terug, ouders, in het belang van de kinderen". Hij her haalde dat tweemaal. Aan deze op roep gaven de meesten gehoor al moest de politie enige huilende moeders tegenhouden die door de afrastering probeerden te breken. Rond tien voor half een ging een wat oudere Molukse man gekleed in een blauw pak naar de school toe. Hij had eerst via een megafoon con tact gezocht met de overvallers. Er vond een vrij uitvoerige conversa tie via de megafoons in het Maleis plaats. Toen de man naderde werd door een open tuimelraam opnieuw een geweerloop zichtbaar. De Molukse man, wiens identiteit niet bekend is, is enkele minuten bij de school geweest. Daarna liep hij weer weg en verdween tussen de bebouwing. Het gebeuren werd gadegeslagen door ongeveer dertig Molukkers. Voordat de man naar de school ging, werd Moluks gezang gehoord dat via een luidspreker werd ver spreid Het is niet duidelijk waar dit geluid vandaan kwam. Het kwam niet uit de school. De heer Zeevalking toonde van daag veel vertrouwen in een even tuele bemiddelingsrol van de Zuidmolukse oud-leraar Kuhu- wael. Zeevalking noemde de heer Kuhuwael voor de radio "een van de meest in aanmerking komende personen". De heer Kuhuwael arri veerde vanochtend in Assen om te trachten verdere contacten te leg gen. Zuidmolukse jongeren uit Tiel hebben in een open brief aan de re gering zich volledig achter de acties van hun 'broeders en zuster(s)' in De Punt en Bovensmilde gesteld. Daarentegen verklaarde vanmor gen de heer Lokollo, leider van het Zuidmolukse crisiscentrum in Ca- pelle aan de IJssel: „Wij schamen ons dat kinderen misbruikt wor den". De heer Kuhuwael zal ook namens Zoals die uiterst modieuze met leer afgebiesde suède jacks. Nou, Proveste heeft ze. En nog veel meer leer: jassen, jacks met rits. In veel stijlen en kleuren. Ook grote maten. PROVESTE MODE HAARLEMMERSTRAAT 149 LEIDEN TEL 071-121075 ISCHUIN TEGENOVER DE wegens veranderingen in onze showroom bieden wij enkele I aan met hoge korting kom snel kijken in de toonzaal van: keukens Tenniscenter Leiden met Pinksteren tennissen?! Bel nu voor een abonnement, ook losse verhuur mogelijk 071-769310. Haagse Schouwweg 10, Leiden. ons van de overvallers in de school eisen dat eerst de kinderen moeten worden vrijgelaten." Inmiddels is, uit regeringsbronnen vernomen dat de leider van de ge coördineerde actie zich waarschijn lijk aan boord van de trein bevindt omdat alle contacten, die door de terroristen worden ondernomen, van de trein komen. De Zuidmolukse treinkapers en de bezetters in de school in Bovens milde krijgen in de loop van de dag een verbinding met elkaar. Het wordt een soort telefoonlijn, aldus justitiewoordvoerder Van Leeu wen. De schoolbezetters hadden om de verbinding gevraagd. Het Engelse ministerie van de fensie heeft vandaag bekendge maakt dat op verzoek van de Ne derlandse autoriteiten een aantal specialisten, geoefend in het op treden tegen terroristen, naar Ne derland zijn gevlogen. Hun voor naamste werkterrein was totnu- toe Noord-Ierland. De Indonesi sche regering heeft vandaag Ne derland haar goede diensten aan geboden om te helpen de gijzelin gen tot een goed einde te brengen. Leer Suède (van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Liefde voor de partij heeft een 29-jarige Leidenaar gis teravond parten gespeeld. De poli tiek bewuste Nederlander meende er goed aan te doen op het laatste moment nog verkiezingsfolders van D'66 huis aan huis te bezorgen. Hij deed dat echter zo gehaast dat zijn wijsvinger op een gegeven ogenblik bekneld raakte in de brie venbus van een woning aan de Lage Morsweg. Toen de man desal niettemin zijn hand uit de brieven bus trachtte terug te trekken ver loor hij het topje van zijn vinger. De actieve Leidenaar moest door de EHD naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht. (Van één onzer verslaggevers) ASSEN - In de gekaapte trein bij het plaatsje De Punt worden ook de 17-jarige Peter Putker uit Waddinxveen en de heer Van Noort uit Lisse gegijzeld. Hun namen staan op de totnutoe nog niet openbaar gemaakte lijst die de Nederlandse Spoorwegen op grond van telefoontjes en an dere gegevens heeft samenge steld. Overigens, verandert die lijst nog steeds. Peter Putker, wonend bij zijn ou ders aan de Vondellaan in Wad dinxveen, was maandag op weg naar zijn werk op een bagger schip in Delfzijl. Toen zijn ou ders vernamen dat hij niet op zijn werk was gearriveerd zijn zij gisterochtend naar Assen af gereisd. Volgens de Nederlandse Spoor wegen kan met redelijkheid worden aangenomen dat er zich 55 gegijzelden in de trein bevin den. Van vijf mensen weet men nog niet zeker of zij ook tot de gegijzelde passagiers behoren. Nog steeds komen er bij de Spoorwegen telefoontjes binnen van mensen die nieuwe namen van passagiers opgeven. Eve neens blijken nog steeds men sen, van wie werd vermoed dat zij in de trein zaten, veilig en wel thuis te zitten. Droog en zonnig Droog cn zonnig weer. Matige tot vrij krachtige aan de kust tijdelijk krach tige oostelijke wind. Minimumtempe raturen omstreeks 10, maxima morgen van 18 graden op de Wadden tot 25 gra den plaatselijk in het binnenland. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 5.32 uur; onder 21.43 uur Maan op: 13.32 uur; onder: 2 09 uur Hoogwater te Katwijk te 9.39 en 22.13 uur, laagwater te 5.08 en 17.38 uur. LEIDEN - De opkomst voor de Tweede-Kamerverkiezingen lijkt dit jaar in Leiden erg hoog te worden. Dat is althans de ind ruk, die rond het middaguur bestond bij de afdeling Bevol king van het Leidse stadhuis. De heer Koppelaar van die afde ling: „Ik ben vanochtend een aantal stembureaus langsge- gaan en in elk bureau kreeg ik te horen dat het in de ochtenduren erg druk was. De mensen in het stembureau hebben geen oge nblik met de armen over elkaar behoeven te zitten. Direct om acht uur begon het al. Rond tien uur waren in de meeste stembu reaus al zo'n 250 kiezérs ge weest en rond 12 uur lag dat per stembureau tussen de 350 en 400. Uitgaand van het feit, dat elk stembureau gemiddeld 1300 kiezers omvat ligt dat percen tage erg hoog". Tijdens de vorige kamerverkie zingen in 1972 lag het opkomst percentage in Leiden op 83 4 procent.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1