Morgen toch verkiezingen VERBIJSTEREND RAPPORT OVER OEGANDA "Mijn man vreesde, dat het einde nabij was...." 'Hij duwde dat machinegeweer in mijn rug DEN UYL EN YAN AGT: samen verantwoordelijk voor de werkgelegenheid DINSDAG 24 MEI 1977 iii.'i.'N.'m.'i. HAZERSWOUDE/onnen - De Hazerswoudse socioloog drs. P. J. Holzscherer, op weg naar zijn werk in Groningen, is vlak na de kaping met nog een aantal reizigers uit de trein gezet omdat er in het rijtuig waar de treinpassa- giers bijeen werden gedre ven, geen zitplaatsen meer over waren. Als eerste mocht hij de trein verlaten en lichtte hij vanuit een nabij gelegen woning de politie in over de kaping. Kort daarop belde hij ook zijn vrouw. Haar vertelde hij dat hij door een gewapende kaper was gesommeerd mee te komen en uit te stappen. Mevr. Holzscherer: "Mijn man vreesde dat zijn einde nabij was. Dat er op hem en de an deren geschoten zou gaan worden. Maar er gebeurde niets. Ze konden ongehin derd door een weiland naar een nabijgelegen woning lo pen. Van daaruit heeft hij alarm geslagen". Volgens de socioloog warep de kapers, althans die hij heeft gezien, erg jonge mensen. Zij zouden zich tijdens de rit naar Onnen erg nerveus hebben gedragen. "Ze liepen constant zenuwachtig de coupe's in en uit". De vrijge laten Hazerswoudenaar had overigens niet de indruk dat vlak na de kaping in de trein paniek is ontstaan. "Er was wel veel herrie maar er werd niet gegild". Onder de direct vrijgelaten passagiers bevond zich ook G. Lefeber uit Lisserbroek, eigenaar van een baggerbe drijf. Hij voert thans voor de PTT een karwei uit in Gro ningen. Hoewel hij al twee keer telefonisch contact met haar heeft gehad is zijn echt genote uit zijn woorden nog niet veel wijzer kunnen worden. "Hij heeft alleen verteld dat hij er heelhuids uit is kunnen komen en voor de rest was hij niet in staat nog wat meer te vertellen. Dat bewijst wel hoezeer hem deze kaping heeft aangegre pen. Normaal is het een bik kelharde die echt wel wat tegenslag kan verdragen. Maar dit moet wel een erg diepe indruk op hem hebben gemaakt". ADVERTENTIE Werk voor jong en oud, man en vrouw. Dat wil het CDA. Daarom- bestaande werkgelegenheid behouden en nieuwe banen scheppen. Voortzetting van het beleid van de CDA-ministers Boersma en Lubbers. Met voorrang voor het terugdringen van jeugdwerkloosheid. Daarom: beter onderwijs en op de prak tijk gerichte scholing, afremmen groei overheidsuitgaven, steun aan investe ringen door het bedrijfsleven en inter nationaal de handen ineen slaan. Kies bewust voor een slagvaardig werkgelegenheidsbeleid. stem CDA 1 van agt DEN HAAG (SP) - Zowel premier Den Uyl als minister Van Agt menen, dat de verkiezingen morgen moeten doorgaan. Den Uyl: "Het opgeven van de verkiezingen zou, dunkt mij, toch kunnen worden uitgelegd als het wijken van onze normale taak en plicht voor een terreuractie, van hoe af schuwelijke aard ook". Hij wees er op, dat kabinetsberaad nodig was, maar dat h\j persoonlijk van mening was, dat de verkiezin gen door moeten gaan. "Onze poging via de vorming van een overlegcommissie tot redelijk overleg te komen met de Zuidmo lukse gemeenschap heeft kennelijk niet het effect gehad deze afschu welijke actie te voorkomen". Minister-president Den Uyl consta teerde dit gisteravond ietwat bitter Zaak tegen röntgenologen voor hof van Den Bosch DEN BOSCH (ANP) - Het ge rechtshof in Den Bosch is gisteren begonnen met de vier dagen du rende behandeling van de zaak te gen de twee röntgenologen uit Val- kenswaard. de 56-jarige P.N.K. en de 61-jarige F.C.W.E. van Z. De rechtbank in Den Bosch veroor deelde op 30 november 1976 bei den, ter zake van het medeplegen van valsheid in geschrifte (valse declaraties) tot negen maanden ge vangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Dit was conform de eis van de offi cier van justitie. Op 183 onderzochte declaraties hadden de twee röntgenologen in 1972 volgens een rijksaccountant 4.653 teveel gedeclareerd. Het St. Josephziekenhuis in Ein dhoven heeft in 1974 580.000 gulden van het honorarium van dé röntge nologen geblokkeerd. Dit is gedaan voor het geval de ziekenfondsen een schadeclaim bij het ziekenhuis indienen tegen de twee röntgeno logen. Dr. K. zei in hoger beroep te zijn gekomen omdat hij zich niet schul dig voelt aan de administratieve fouten van de röntger.administratie van het ziekenhuis. Zijn collega Van Z. verklaarde zich niet schul dig te voelen aan valsheid in ge schrifte. Rijksaccountant G.C.L. Kleijnen als getuige-deskundige door het hof gehoord, zei dat in 1972 voor vier categorièen röntgenonderzoe ken (maag, wervelkolom, nieren en schedels) steeds drie coderin gsnummers waren genoteerd, die correspondeerden met drie bedra gen. Volgens hem waren ze op deze wijze 5.869 zogenaamde automa tismen ontstaan. Een als getuige gehoorde laborante ze» dat zij in opdracht van dr. Van Z. drie coder ingsnummers - ongeacht de om vang van het onderzoek - had moe ten vermelden. Deed zij dit niet, dan kreeg zij daar opmerkingen over van de röntgenoloog. over de 'commissie overleg Zuid- Molukkers-Nederlanders', die na de dramatische gebeurtenissen in Wijster en Amsterdam in januari van het vorig jaar werd ingesteld. Het instellen van was het vervolg op het topgesprek, dat premier Den Uyl en de minister Van Agt (Justitie), De Gaay Fort man (Binnenlandse Zaken), Van Doorn (CRM) en Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) kort na de gijzelingen van december 1975 met de Zuidmolukse leiders hebben gehad. Op dit niveau kreeg het ge sprek geen vervolg, maar een ge mengde commissie van Nederlan ders en Zuid-Molukkers kreeg de opdracht zich te beraden over 'de problemen in de Nederlandse sa menleving, ontstaan doordat onder de Zuid-Molukkers in Nederland verwachtingen leven en politieke idealen worden nagestreefd, die de Nederlandse regering niet kan de len, maar waarvan zij het bestaan en de ernst onderkent". De Zuid molukse leiders toonden zich toe- ndertijd erg gelukkig met het feit, dat de Nederlandse regering voor het eerst hun politieke ideaal had erkend. Maar met die erkenning al leen, komt er geen vrije republiek der Zuid-MoluKken. Het aanvankelijke enthousiasme is bij grote delen van de Zuidmolukse gemeenschap in dit anderhalf jaar wel weggeëbd. De beraadslagingen zijn geheim en ook het feit, dat geen minister of staatssecretaris van de commissie deel uitmaakt wekt veel onvredp Een man, die de gijzelingen heeft zien aankomen, is de Nederlandse professor dr. H. Baudet - een ver trouweling van de Zuidmolukkers. In De Tijd zei hij een halfjaar gele den: "Ik heb het idee dat men de dingen teveel op hun beloop laat, alles maar ophangt aan die com missie. De Molukse jongeren had den er alles van verwacht, waren erg tevreden over de instelling er van en vervolgens laat men hen maanden in het onzekere." Het vaak langdurige stilzwijgen rond de commissie is volgens Baudet een voedingsbodem voor gevoe lens van onvrede. Tot nu toe heeft de c rapport uitgebracht. Veel opzien barends werd daarin niet naar vo- fen gebracht. Over enkele maanden komt waarschijnlijk een tweede rapport, deze keer over het beleid in de loop der jaren van de Neder landse regering ten aanzien van de Zuidmolukkers. Eind van het jaar moet een derde rapport volgen over de situatie in het gebied van de Zuid-Molukken. En waarschijnlijk zal men dan con stateren, dat men geen steek verder is. Ook al zou men het willen, de Nederlandse regering is niet bij machte het verlangen van de Zuidmolukkers - een vrije repu bliek der Zuid-Molukken - tot wer kelijkheid te maken. Mevrouiv Letterie-Bootsman veilig terug bij haar man in Voor burg. ASSEN (SP) - "Meteen toen ik die zes Molukkers binnen zag komen wist ik dat het een ka ping moest zijn. Er ging iets door me heen van .nu worden we gegijzeld. Ze keken zo ver wilderd en ze schoten naar vo ren toe. Onmiddellijk sloten ze de deuren af met van die kabel- sloten voor fietsenIn het Maleis schreeuwden ze naar elkaar. En toen riepen ze: "Kaping, rustig blijven", een paar keer achter elkaar. Het was afschuwelijk, twee kerels hadden machinege weren en die anderen pistolen. "Ik vroeg aan een van die Mo lukkers water aan de hand was, maar hij riep alleen maar: Op staannaar vorenEn hij duwde direct de loop van dat machinegeweer in m'n rug. Ik zie hem nog voor me. Een vent met een helemaal kaal hoofd en een lange bruine regenjhs aan. Ik zie ze trouwens allemaal nog voor me. Ook dat meisje. Die zat al eerder in de trein. Zij had die machinegeweren in haar tas van spijkerstofTot in de klein ste details nauwkeurig vertelt mevrouw H. Letterie-Bootsman (56) uit de Von Geuzesstraat in Voorburg hoe zij de gijzeling van treinstel 747 zag gebeuren. Als één van de laatsten werd zij kort na de kaping vrijgelaten, omda t ze onderweg was naar de begrafenis van een familielid in Groningen. ,Jiet was afschuwelijk. Oude mensen sloegen de armen om el kaar heen Anderen begonnen te huilen. De kapers waren erg grof. Ze schreeuwden dat alle mannen op de grond moesten gaan zittenToen alles weer een beetje rustig was, maakten ze de deuren weer open, zodat er een beetje frisse lucht binnen kon komen. De kaping begon precies om tien over negen. Ik heb op m'n horloge gekeken. Met die vuurwapens stonden ze op de mensen gericht en een schoot er in het plafond. Toen die deuren weer open waren, riep éen van de kapers tegen een man: Komt U eens hier." Ik dacht: die gaan ze doodschieten. En ik zag m'n eigen leven nog als in een flits voorbijschieten. De man vroeg of hij z'n bagage mee moest ne men Dat moest. Ze maakten z'n koffer open. Een andere passa gier bêgon van de zenuwen heel hard te lachen. Hij moest ook naar voren komen. Toen schreeuwde die zuid-Molukker DeruitEn ze konden gaan. Daarna een huilend vrouwtje en een bejaard echtpaar, van wie de vrouw moest worden op genomen." "Ik moet naar een begrafenis riep ik ineens naar die kerels." "Een moment", kreeg ik als antwoord en even later werd er ook tegen mij geroepen dat ik eruit kon gaan. Dat was steeds alles wat er gezegd werd: "Der- uit". Bij de deur stond een kaper met lang haar, hij droeg een rode trui. Hij had ook een ge weer. Die hadden ze gewoon in plastic tasjes de trein in gedra genDie jongen was erg beleefd. Meisjes die de trein uit mochten lieten hun brood liggen voor de achterblijversEr werd heel erg gehuild. Een man liet al z'n spul len liggen toen hij eruit mocht. De passagiers die moesten blijven, waren vooral jonge mensen. Ik schat dat het er zo n stuk of vijftig waren." "Op het moment dat ik uit de trein washeb ik het op een lopen gezet. Ik was doodsbangdat ze ons toch nog achterna zouden komen. Onder het lopen b'en ik gaan bidden. Uiteindelijk werd ik opgevangen door de politie." Toch betekende dat nog niet het einde van alles voor mevrouw Letterie. De politie bracht haar naar Groningenwaar ze lang werd verhoordEen van de ka pers wist ze, volgens haar zeg gen, van foto's te herkennen. Naar de begrafenis is ze niet meer gegaan. Om half vier stapte ze weer op de trein om terug te gaan naar Voorburg. (van een onzer verslagge vers) LEIDEN - De lange schrale gestalte van Niall Mac- Dermot (60) glijdt stil langs het overvloedig an tiek in de lounge van de Leidse gelegenheid Nieuw-Minerva. Hij nes telt zich met zorg op een eerbiedwaardige crapaud. Een gentleman van de ei landen hier voor de kust, maar wel graag Ier van komaf. MacDermot is secretaris-generaal van de internationale commissie van juristen (IC J), de organisatie die vanuit de hoofdzetel in Ge neve al een kwart eeuw lang een waakzaam oog laat gaan over de helaas talrijke landen die het met de mensenrechten niet nauw nemen. Hij is een paar dagen de gast van het Nederlandse Juris ten Comité voor de mensenrech ten, huiselijk gezegd het Neder landse filiaal van de internatio nale commissie. Nog maar een week geleden is de internationale commissie van ju risten met een verbijsterend rap port gekomen over Oeganda, 166 bladzijden vol slachtingen en martelingen door president Amin en zijn regiem. De aantal len slachtoffers zijn nauwelijks te schatten. Waarschijnlijk is het in elk geval de honderdduizend ge passeerd. MacDermot zegt dat dit Oeganda- rapport in zoverre afwijkt van veel onderzoek dat de commissie eerder heeft gepubliceerd, dat er geen vertegenwoordigers van de ICJ ter plaatse hebben kunnen kijken. Het is informatie van Af rikanen die zijn gevlucht. Twijfel aan de feitelijke waarheid van de getuigenissen acht hij niet nodig, omdat alle verklaringen steeds opnieuw aan de hand van andere zijn gecheckt. "Deze rapporten met de botte bijl publiceren we alleen als er op generlei andere manier een mogelijkheid is om tot een dialoog te komen met lan den, waar de mensenrechten ern stig worden bedreigd. Met Oe ganda was op geen enkele wijze een basis van gespreke voorhan den". De ICJ zijn in de 25 jaren van haar bestaan stormachtige ontwikke lingen niet bespaard. Zij stamt uit het hoogtij van de koude oorlog en de aanleiding tot haar oprich ting was de wens om te onder zoeken, hoe het met de mensen rechten in de Oostbloklanden was gesteld. Alleen al de plaats van oprichting, Berlijn, had in die dagen iets van ideologische pro vocatie. De argwaan van de socialistische landen jegens de ICJ is gebleven. Men klopte bijvoorbeeld tever geefs aan in Moskou om de juri dische zekerheden voor gevan genen te onderzoeken. Ander zijds maakt de Sovjet-Unie soms uitgebreid melding van de be vindingen van de ICJ in landen met een rechtse dictatuur. Dat is nog niet zo lang geleden gebeurt met een rapport over de situatie in Chili. MacDermot is oud-parlementslid voor de Labourparty in het Britse Lagerhuis. In de jaren zestig be kleedde hij enige tijd een minis terspost op financiën en later op stadsplanning onder de toenma lige regering-Wilson. Z(jn eigen visie op de Derde Wereld, oogst van overvloedig reizen, illus treert dat de ICJ enigszins is weggegroeid van de deftige en vooral door westerse idealen ge- inspireerde beginjaren. De com missie telt veertig leden, stuk voor stuk juristen van formaat; de helft ongeveer is uit de ont wikkelingslanden afkomstig. MacDermot: "tot ver in de jaren zestig dachten de juristen, ook die uit de Derde Wereld, uitslui tend in consepties ontleend aan de westerse wereld. Pas na 1968 zijn we op talrijke congressen de rechtsregels gaan formuleren. Er zijn natuurlijk universele regels. In de V.S. spreekt men bij de ern stigste misdrijven tegen de Gesprek met secretaris generaal van internationale commissie van juristen Niall MacDermot (rechts) tussen het antiek. Naast hem, zijn i Thoolen mensenrechten wel van de grote drie: dat zijn de ontkenning van het recht op leven, zoals bij bloedbaden, willekeurige execu ties en verdwijningen, daarnaast het systematisch gebruik van martelingen op verdachten en het langdurig in hechtenis hou den zonder proces. Daartegen moet men zich universeel te weer stellen. Veel moeilijker wordt het, wanneer men bepaalde maatregelen betrekt op een poli tiek systeem. Verleden jaar nog, in Dar-es-Salaam hebben we een uitgebreid seminar gewijd aan het recht in landen met een één- partijensysteem. Er zijn in de Derde Wereld soms heel goede redenen, waarom er geen levens krachtige regering kan groeien. De landen zijn vaak kunstmatige partijvorming, die langs de lijnen van de stammen verloopt. Hun probleem is niet veelvormigheid, maar integendeel juist de een heid. Hoe smeedt men een natio nale geest uit zo'n onderling ver deelde samenleving?" MacDermot's aarzelen bij wat wen selijk is in die nieuwe landen, wordt niet verminderd door zijn jaren als lid van het Lagerhuis, soms niet zonder aanmatiging, de 'moeder der parlementen' ge noemd. Hij zegt: "wat gebeurde in de afgelopen tien jaar in het Verenigd Koninkrijk? Het deel- parlement in Noord-Ierland werd door Londen buitenspel gezet. Men zetten mensen vast zonder proces en we verdedigen het, door te zeggen dat er daar een noodsituatie bestond". Ook de vrijheid van meningsuiting, hoog in het vaandel van de wes terse democratieën, benadert MacDermot met enige slagen om de arm. Hij zegt: "er moeten dan wel enige voorwaarden vooraf vervuld zijn. Er moet over en weer een stuk vereenzelviging zijn met het land, waar men woont en de staatsinstellingen die men heeft. Voorts moet er een oppositie zijn, die via onderling aanvaarde spelregels de macht wil trachten over te nemen. Er moet voldoende kennis zijn". Ook daaraan ontbreekt het vol gens MacDermot in de meeste ontwikkelingslanden. Vanmiddag hield MacDermot een openbaar college in een van de zalen van het historische Gra vensteen in Leiden. Titel: "de ex- medewerker, de Leidse jurist mr. Hans plosie van de mensenrechten". Daarin heeft hij het vooral over het nieuwe Amerikaanse eland onder president Carter. Hij is daar erg blij mee. roemt Carter als politicus en in diens afstand ne men van de detente-strategie van Henry Kissinger "Maar", zegt hij. "het is met alleen Carter Hij is vooral ook. wat er in het Con gres leeft en dat wordt goeddeels weer bewogen door talrijke groe pen in de Amerikaanse samenle ving De kerk vooral; die hebben de mensenrechten tussen hun tanden". Een ongeduldige man, deze Mac Dermot. Kan spijkerhard zijn, zeggen intimiti. Straks volgt hem Hans Thoolen (29), nu nog we tenschappelijk medewerker staatsrecht aan de Leidse Uni versiteit. Hij krijgt een promi nente secretariaatsfunctie op het hoofdkwartier in Geneve. Alweer iemand uit de Eerste Wereld, in- plaats vanuit de Derde. MacDer mot beaamt dat: "we zoeken nog naar zo'n man. maar dan van bui ten Europa. Het zou trouwens tijd worden dat mijn opvolger als secretaris-generaal straks uit de Derde Wereld komt". Maar voorlopig beent een keurige westerse gentleman door zonnig Nederland. Hij moet het Rijks museum zien en ook nog snel een bord van Delfts Blauw kopen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9