MOEIZAAM CONTACT MET KAPERS Leiders amateuristisch TOïïTOl Geen verzet gezien tegen kapers Politie zou door buurtbewoners zijn gealarmeerd Draaiboek van Wijster wordt weer gebruikt 99 BVD wist niets over mogelijke Zuidmolukse actie 99 DINSDAG 24 MEI 197 9? ASSEN (ANP) - ..Dat zit fout. dacht ik meteen toen vanmorgen in de trein naar Groningen aan de noodrem werd getrokken Dit vertelt de heer K. Prins, een 38- jarige rijksambtenaar uit het Drentse Yde. Prins zat in de in tercity die gistermorgen werd ge kaapt. Hij werd zo'n 20 minuten na het stilstaan van de trein vrij gelaten, om onduidelijke rede- De heer Prins baseerde zijn ver denkingen dat er iets mis was op het gedrag van een jonge Zuidmo- lukker, die bij hem in de coupé zat. de grootste coupé in het voor ste treinstel. De Zuidmolukker gedroeg zich nerveus en ongedu rig". Nadat de trein tot stilstand was gekomen, wisten de meeste reizi gers niet wat eraan de hand was, aldus Prins. De jonge Molukker was opeens verdwenen. Even la ter verscheen een oudere Moluk ker, ongeveer 38 jaar oud ,die vol gens Prins de leider van de ka ping is. Deze riep de reizigers toe iedereen moet blijven zitten". Vervolgens hoorde Prins twee schoten uit een volgens hem au tomatisch wapen. Vanuit de hal van het treinstel werd in het pla fond van de restauratie gescho ten.Ook de leider van de gijzeling droeg een automatisch wapen, waarvan de loop voortdurend naar het plafond wees. .Na de schoten kon je de kruitdamp als het ware door de coupé zien trek ken", zegt Prins. Hij schat de an dere overvallers jonger dan hun leider: begin twintig. Jk had de indruk dat zeker in begin de gegijzelden rustiger ren dan hun overvallers. Er het bij niemand paniek. Ik heb ook niets van verzet gezien of ge hoord. De machinist kwam nog langs lopen, maar die heb ik niet meer gezien".aid us Prins over het begin van de kaping. Enkele minuten nadat de trein stil stond, dreven de kapers de passagiers bijeen in de grote coupé waar Prins ook zat. Er wa ren niet genoeg zitplaatsenmen sen moesten ook op de grond zit ten Op een gegeven moment riep een Molukker tegen een passagier met een zonnebril: .Deruit"! Na hem mochten weer enkele mensen vertrekken. Na enkele groepjes mocht ook Prins de trein verlaten. .De grond waarop de passagiers de trein mochten verlaten is volgens mij geheel willekeurig geweest", zo zegt Prins. In het begin werden vooral oudere mensen, vrouwen en kinderen aangewezen, maar later gebeurde het aanwijzen volgens Prins „in het wilde weg". Nadat hij uit de trein was ge sprongen. liep Prins met een ou der echtpaar de spoorbaan af,' naar het één a anderhalve kilo meter verder gelegen café Sijts- ma. Daar werden zij opgevangen door enkele politiemensen en de caféhouder. Er ontstond in het café een run op de telefoon. Veel mensen zijn vol gens Prins niet op het hoofdbu reau van politie in Groningen ge hoord. .De mensen die ik bij Sijlsma heb gesproken, heb ik la ter niet allemaal teruggezien in de bus die ons naar het bureau Groningen vervoerde". zegt Prins. VRIES (SP) - "Ik heb vorige week de politie al verteld dat er Zuidmoluk- kers aan het oefenen waren op precies dezelfde plaats waar nu de trein staat". Dat is het verhaal van een landbouwer wiens boerderij in de buurt van de trein staat. "Ik heb gistermorgen om vijf uur de politie gebeld, en ze verteld dat de Zuidmolukkers, gewapend en al, in de greppel lagen. Ja, vlakbij de plaats waar nu die trein staat. Ik ging met mijn trekker juist het land op". Het verhaal van een andere landbouwer. "Vorige week al vertelden Zuidmolukkers uit Assen open en bloot in de trein van Assen naar Groningen: als je leven je lief is ga dan volgende week niet met deze trein". Dat is het verhaal van een jongeman die nu vol belangstelling van een afstandje naar de trein staat te kijken. De politie ontkent al deze verhalen. "Ons niets van bekend", is het com mentaar. Ook minister Van Agt vertelde ons gisteren: "Het is voor het eerst dat ik dit allemaal hoor". Gisteravond laat stond de gekaapte trein roerloos midden in het veld. Er was geen enkele beweging in de buurt waar te nemen. Met de kapers was ook nog geen enkel contact geweest. De spoorlijn ligt in een moerassig gebied dat de Idermaden heet. De Idermaden liggen in een rui)verkave- lingsgebied. Omdat het een beschermd natuurgebied is wordt het echter ongemoeid gelaten. Aan de ene kant dus het moeras, aan de andere kant eerst de Drentse Aa en de autosnelweg Groningen-Assen Het bos van Glimmen, dat tegen het moerasgebied aan ligt, is gistermiddag door de politie onderzocht omdat geruchten wilden dat er nog Zuidmolukse helpers verborgen lagen. Er is niemand gevonden. In een wijde kring ligt een politiecordon. De wegen zijn afgezet In de weilanden liggen leden van de mobiele eenheid, gewapend met kara bijn. Op honderden meters afstand ligt hier en daar een boerderij. Langs de buitenste ring van de afzetting reden gisteravond al vele honderden nieuwsgierigen hun rondje. De bovenleiding van de trein is tegen half zes gisteravond naar beneden gelaten. Dat betekent dat de trein geen stroom meer heeft. Vroeg in de, middag probeerden enkele fotografen dichter bij de trein te komen, maar ze vertrokken weer nadat de kapers enkele malen op hen hadden geschoten. Een dramatisch beeld va dichtgeplakte school opent schot gehouden 191 i de gijzeling van de schoolkinderen in Bovensmüde .Terwijl hoofdonderwijzer Eef van der Vliet d >m de voedselpakketten in ontvangst te nemen wordt hij dooreen geweer uit het geopende raam ASSEN (ANP, SP) - Sinds gisteravond tien uur heeft het crisiscentrum in Assen een directe verbinding met de door Zuidmolukkers gekaapte trein. Twee mannen mochten een veldtelefoon naar de trein brengen, zo ver telde NS-voorlichter A. J. Meinsma. Het verzoek daartoe was gedaan per megafoon. Volgens Meinsma werd er na het installeren heel kort met de kapers gesproken „maar alleen om te zien of de veldtelefoon werkte." Ook had gisteravond contact plaats tussen het crisiscentrum en de openbare basissschool in Bovens- milde. In een telefoongesprek tus sen het gegijzelde schoolhoofd en het crisiscentrum werd afgespro ken dat eten en dekens naar de school zouden worden gebracht. Kort na tien uur werden 110 voeds elpakketten met o.a. belegde broodjes en vruchten en 110 dekens op een karretje de school binnen gebracht. Politiestaat Noch bij de binnenlandse veilig heidsdienst, noch bij het speciale terreurteam van de politie waren inlichtingen binnengekomen over een mogelijke Zuidmolukse actie. ,,Maar", aldus minister Van Agt gis teren in het beleidscentrum in As sen, „dat kan je niemand kwalijk nemen. Als je zoiets wilt voorko men, wilt uitsluiten, moet je een reeks van maatregelen nemen die de rechtsstaat om zeep brengen. Dan worden we een politiestaat en daar moet ik niet aan denken. Dan zou je alle telefoongesprekken moeten afluisteren van Zuidmo lukkers, dan zou je ook alle Moluk- kers moeten laten schaduwen en voortdurend hun woningen door zoeken". Minister Van Agt noemde de beide gijzelingen afschuwelijk. Hij zei verder: ,,Ik ben er kapot van, wat is dat nou toch, kinderen gijze len, onbeschrijflijk ellendig. We zullen dan ook alles doen om de kinderen en natuurlijk ook de treinpassagiers, te bevrijden." Instructies De minister was gisteren naar het beleidscentrum gekomen om de meest wezenlijke instructies te ge ven en de algemene beleidslijn duidelijk te maken. Daarna vertrok hij weer naar Den Haag. Van Agt: „De minister hoort niet op de plaats des onheils. Hij moet daar verre van zijn, om in alle rust de meest moei lijke beslissingen te kunnen ne men. Overigens, al mijn aandacht is nu geconcentreerd op de gijzelin gen en niet op de verkiezingen". De minister dacht dat er duidelijk ver band bestond tussen de verkiezin gen en het plannen van de gijzelac- ties. Van Agt: „Het is erg moeilijk om in toeval te geloven". Consternatie Consternatie ontstond gisteravond over een mededeling in het NOS- journaal dat in Vlaardingen ook een treinkaping zou hebben plaatsge vonden. Later bleek dit bericht on juist te zijn. Een machinist van de stoptrein Rotterdam, richting Hoek van Hol land, zag bij het passeren van het station Vlaardingen aan de over kant op het perron zes Molukkers staan. Buiten Vlaardingen stopte hij daarop zijn trein en waar schuwde zijn collega van de stop trein Hoek van Holland, richting Rotterdam. Deze weigerde toen het station Vlaardingen binnen te rijden. Hij bracht zijn trein tot stil stand en die trein heeft daar een tijdlang gestaan. De gemeentepolitie van Vlaardin gen is na het alarm uitgerukt en heeft de vijf Zuidmolukkers voor onderzoek meegenomen. Volgens de politie in Vlaardingen waren de zes „verdachte" mannen op het station Vlaardingen-Oost geen Zuidmolukkers, maar Indo nesische zeelui die per trein naar Rotterdam wilden gaan om daar te passagieren. Zij waren gisteren met hun schip aangekomen in de Vul kaanhaven in Vlaardingen. Nadat de Vlaardingse politie de zes door de spoorwegen van kapingsactivi teiten verdachte mannen had ge fouilleerd en geen wapens had ge vonden werden de zeelui terugge bracht naar hun schip. Zelfbeheersing Minister-president Den Uyl heeft gisteravond opgeroepen tot zelfbe heersing tegenover de twee gijze lingsacties, door hem omschreven als „terreurdaden". Den Uyl: „Het roept ontsteltenis op. woede ook. ontzaglijke woede, maar ik denk dat ons hele volk en de regering ook in deze dagen en uren vooral een grote mate van zelfbeheersing aan de dag moet leggen. We moeten dit afschuwe lijke feit onder ogen zien en al onze aandacht daarop richten, dat we zo snel mogelijk de kinderen en de passagiers uit de trein bevrijden". DEN HAAG (SP) - Rijkspolitie, le ger. justitie en psychiaters in het crisiscentrum in Assen zullen ge- Voornaamste grief jonge radicalen: CAPELLE AAN DEN IJSSEL (SP) - De vriendelijke mededeel zaamheid, die de Zuidmolukse leiders de laatste jaren bij diverse acties van hun rebelse jongeren aan de dag hadden gelegd, is sinds gisteren gekanaliseerd in het ten huize van RMS-minister Lokollo in Capelle aan den IJssel ingerichte crisiscentrum. Alle RMS-ministers, ooit altijd bereid tot commentaar, verwezen giste ren naar het crisiscentrum van Lokollo. En daar bleek uit alles wat er (niet)gebeurde een van de belangrijkste motieven waarom de geradicaliseerde jongeren uit de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland weer tot zelfmoordac ties zijn overgegaan: zij verwijten de RMS-leiders al lang naïviteit en amateurisme. De heer Lokollo gisteren: "Vo rige keer kwam alles op het hoofd van Manusama neer. Hij moest al les doen en als er kritiek was, was dat ook op hem. Daarvoor willen we hem sparen. We kunnen nu verschillende Zuidmolukkers in- Lokollo zetten, die respect bij het volk afdwingen En: "Ik had er geen enkel vemoe- den van, dat er iets stond te ge beuren. We hebben de laatste tijd helemaal geen ontevreden gelui den gehoord" Het mag achteraf makkelijk pra ten zijn om te zeggen: dat had juist aanleiding moeten zijn tot enige ongerustheid, het mag ook een enormiteit heten in het licht van recente gebeurtenissen. Het is immers nog maar iets meer dan een maand geleden dat dui delijk werd, hoe verdeeld de RMS-leiding is, hoe zich nu voor het eerst duidelijk een afschei ding tussen "duiven" en haviken aftekende. Die haviken-vleugel wordt geleid door dominee Me- tiary, de dominee zoals hij in Mo lukse kring heet. Metiary was vo rig jaar de leider van een kleine delegatie van de Badan Perga- tuan, die in Parijs tweemaal be- van de republiek Vietnam, Charpentier. Jonge Zuidmolukkers zouden in Vietnam getraind worden in guerilla-technieken en de RMS zou door Vietnam worden er kend. De enige voorwaarden die Ho Tsji Minh-stad stelde was dat de RMS zich vóór het commu nisme/socialisme zou verklaren. Manusama wist van dit alles niets af en de enthousiast uit Parijs te ruggekeerde delegatie zou Ma nusama onder druk zetten en hem dwingen af te treden. Maar Manusama wist zich bij alle mildheid die hij tentoonspreidt genoegzaam te handhaven. Manusama verklaarde dat Char pentier als een oplichter moest worden beschouwd en dat Me tiary zich had laten "inpakken". Vlak voordat de 27e herdenking van de proclamatie van de RMS op 25 april in de Haagse Hou- trusthallen werd gevierd, raakte de escapade van Metiary bekend, verwacht dat de breuk in de Hou- trusthallen wel zou blijken, maar het werd niet zo duidelijk. Welis waar was er voor Metairy geen plaats meer op de eerste rij, waar Manusama en zijn ministers ge zeten waren, maar Metiary had de RMS-president wel degelijk de hand geschud, geassisteerd bij het traditionele vlag hijsen en een korte bijbeltekst voorgelezen Manusama ging het bekend ge worden conflict niet uit de weg, maar deed het voorkomen als een poging van buitenaf om ver deeldheid te zaaien in de RMS- gelederen. Zelfs het ronddelen van een pamflet in Houtrust waarin stond dat de Zuidmo lukse republiek een progressief socialisme nastreefde, werd door Manusama als een misverstand verklaard: Metiary zou de pam fletten niet laten vervaardigen, maar ze waren de deur al uit. Wel veroordeelde hij de in het pamflet verwoorde voorwaarde van de Vietnamezen. Toch had iedereen het gezien: Metiary lag dwars. Nog vorige week verklaarde hij in een weekblad-interview dat hij iets concreets bereikt wil hebben voordat hij over twee jaar het voorzitterschap van de Badan Persatuan neerlegt. Over Manusama in hetzelfde vraaggesprek: "De heer Manu sama is natuurlijk anti-geweld, maar er moet iets gebeuren. Want hij heeft zelf meegemaakt hoe de jongeren zijn. Als leider moet je niet alleen zo (armen over elkaar) zitten en alleen maar komen als er iets fout is gegaan. Dat is mijn ondervinding na de gijzelingen in Wassenaar, Beilen en Amster dam". De geweldloze Manusama heeft in de loop van de jaren ook wel enige contacten met diverse re geringen van andere landen ge had, maar het leek meer bedoeld om de radicale jongeren rustig te houden dan dat er sprake was van structurele contacten. De jongeren zien veel meer in be vrijdingsbewegingen als het Fre tilin op Oost-Timor, Swapo in Namibië en de Papoea's. Boven dien hebben ze belangstellend minister Pronk gevolgd, toen die aankondigde dat hij een herzie ning wilde van ontwikkelings hulp aan Indonesië. (De aanwe zigheid van minister Pronk by het overleg op het crisiscentrum in Den Haag mag waarschijnlijk in dat licht bezien worden). De door Palestijnen en andere bevrijdingsbewegingen geïnspi reerde radicale jonge Zuidmo lukkers hebben uit reactie op de voorzichtige lijn van Manusama c.s. naar het wapen van weer een gijzeling gegrepen. Van welke omvang die radicale groep is we ten ook de RMS-leiders niet. Als er iemand van hen is, die dat wël weet is het dominee Metiary. En ook hy zal het ver van zich werpen, dat onschuldige kinde ren en wederom wreed overval len treinpassagiers de inzet zijn van een onwerkelijk streven. Want wat kan de Nederlandse re gering bieden? En wat hebben de Molukken hen te bieden? bruik maken van het draaiboek dat naar aanleiding van de gijzeling in Wijster eind 1975 is samengesteld. Een team van psychologen houdt zich nog steeds bezig met het ver volgonderzoek van de eerste groep ex-gijzelaars. Het streven is volgens de beleidsvoerders op gericht, via megafoons of andere verbindings mogelijkheden, een "gespreksthe rapie" op gang te brengen. Psychiater Dick Mulder (53) die ook bij de treinkaping in Wijster was ingeschakeld, wilde gisteren bij het contact met de bezetters van de school in Bovensmilde aanvan kelijk liever niet met een megafoon werken. Hij zei. dat te moeilijk te vinden, maar later bleek het de enige moge lijkheid. Dr Mulder heeft in tegen stelling tot anderhalf jaar geleden een heel team van artsen en psy chiaters achter zich staan. In een openbare leeszaal in Smilde is een centrum ingericht voor de ouders van de gegijzelde kinderen. In dat centrum zijn een psychiater en enige maatschappelijk-werkers aanwezig. In het Academisch Ziekenhuis in Groningen is gisteren in de loop van de dag een communicatiecen trum ingericht. Hier is het begelei dingsteam van de overheid, dat ook belast is met de nazorg van de ge gijzelden van de trein in Wijster. gevestigd om sociale opvang te bieden aan mogelijke passagiers uil de nu gekaapte trein.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7