"Meer ruimte voor kasbouw m ge regio Noordwijkse mavo speelt verkiezingen VLIEGER REDT INVALIDE LIT DE BLUBBER Oud -gemeentesecretaris sprokkelde verhalen HAGENAAR (70) RIJDT ZICH ONDER VRACHTAUTO van Boskoop Raadslid in clinch met burgemeester Stuntman overleden wordt 1 juni geinstalleerd Provincie wil voorrang geven aan route Alphen-Hillegom OVER NIEUWVEEN VAN VROEGER DINSDAG 24 MEI 1977 Bij de spoorwegovergang stond e NOORDWIJKERHOUT Meor ruimtG voor de ALPHEN AAN DEN RIJN - Meer dan 2000 deelnemers(sters) zijn gister- glastuinbouw tussen Noordwijkerhout (het Wes teinde) en Noordwijk (Duinrandweg) iets meer ruimte voor de huizenbouw 'in Noordwijkerhout en de Zilk avond gestart voor de vierdaagse Avond-Laura 1977 Met het aantal 1800 van vorig jaar nog in gedachten had het bestuur dit keer voor 2000 deelnemerskaarten gezorgd, een aantal dat naar men dacht ruimschoots voldoende zou zijn. Dat dit niet het geval was, bleek gisteravond bij de start voor de eerste rit. Vóór zeven uur waren de 2000 deelnemerskaarten al uitgegevenDe iiako- i daarna nog wel deel aan de avondvierdaagse, zonder papie- SASSENHEIM - Een drietal inzittenden van een Simca personenauto is gisteravond in allerijl naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden over gebracht nadat de wagen in de Sassenheimse Hoofdstraat (nabij be jaardentehuis Bernardus) onder een geparkeerde vrachtauto was ge schoten. De inzittenden waren de bestuurder, de 72-jarige C. van der Zwan uit Den Haag, diens echtgenote (70) en een mede-passagiere uit Sassenheim. Deze laatste werd vermoedelijk uit de auto geslingerd waardoor zij ernstige verwondingen aan het gezich opliep en buiten bewustzijn raakte. Het echtpaar Van der Zwan moest worden uitge zaagd en werd eveneens met ernstige verwondingen aan rug, been en armen naar Leiden gebracht. Een aantal spoedoperaties bracht het drietal buiten levensgevaar. Het is de politie in Sassenheim nog een raadse hoe het ongeval is ontstaan. rnnirnipin- vnnr qIIp vpiii<rhpid Vermoedelijk heeft de bestuurder de geparkeerde vrachtauto niet op- g gemerkt De politie vraagt eventuele getuigen contact met haar op te Kii VfrPTYlPPQtPT* nemen. Tel. 02522-19029. LtA lCA de mogelijkheid om ruimte te behouden voor plaatselijke bedrijfsactiviteiten Om precies zes uur vertrokken de eerste groepen voor de 25 km die deze eerste avond moesten worden afgelegd. Gereden werd via de Van Boets- elaerstraat richting brug en Europasingel, langs het zwembad naar de Rijksweg richting Hazerswoude. Over de Gemeneweg werd Hazerswoude-Dorp bereikt en vervolgens de Hoogeveenseweg richting RIJP WETERING - Raadslid Van Boskoop. Terug ging het over het Rietveldsepad Betere autoverbindingen naar het strand tus- Mede dank zij het uitstekende fietsweer w sen Noordwijk en de Langevelderslag. r nog al wat lekke bandeTi te repareren. érgunning af te geven voor het la- Duijkeren (VGA) liet gisteravond ten rijden van een geluidswagen geen uitvallers. Wel vielen duidelijk merken de handelwijze bepaald niet te waarderen -burgemeester Bolten onn" "n"M" y,nh Dat zijn de voornaamste wensen van B en W van Noordwijkerhout zoals neergeschreven in een reactie op het provinciale voorontwerp streekplan voor Zuid-Holland west. De lijs van opmerkingen, die B en W samenstelde na een gesprek met gedeputeerde ir. Buysert over het streekplan, zal donderdag wor den besproken in de raadsvergade ring. Provincie Het streekplan meldt dat er in het overgangsgebied van de duinen naar het polderland in principe geen nieuwe agrarische bedrijven mogen komen omdat het gebied zo open mogelijk dient te blijven. Dat wil de provincie met namme laten gelden voor de (landschapsontsie- rende) glastuinbouw. Het Noordwijkerhoutse bestuurs college vindt dat dit uitgangspunt niet reëel is voor het gebied nabij het Westeinde. "Er zijn daar", vin den B en W, "zoveel kleine be drijven met kassen dat die open- heid in dit gebied helemaal niet be- Tenslotte vraagt Noordwijkerhout In De Zilk wil de gemeente, in te genstelling tot de provincie die daar geen uitbreiding wil, de ko mende zeven tot tien jaar zo'n 50 tot 70 huizen neerzetten. De bouw zou moeten beginnen als plan Zeeburg in Noordwijkerhout klaar is. De uitbreiding in De Zilk zou nodig zijn omdat anders jonge woning zoekenden het dorp zullen verlaten endat is niet bevordelijk voor de sociale opbouw. In verband met de werkgelegen- NOORDWIJK - De school is niet heid vragen B en W zich af of het alleen een leennstituut, maar heeft geplande bedrijfsterrein in Victor ook tot taak de leerlingen klaar te wel aangelegd zal mogen worden, maken voor de tegenwoordige De provincie spreekt over centrale maatschappij. Dat was voor direc- bedrijfsterreinen in Lisse, Sassen- tie en leraren van de Willibrord- heim (20 hectare) en Noordwijk (10 mavo in Noordwijk uitgangspunt hectare). In Noordwijkerhout is voor een spel. het spel der verkie- volgens B en W ook ruimte nogdig sc'100' vanwege de veel voorkomende combinatie teelt/handel. De pro vincie bleek volgens B en W nauwe lijks met die combinatie op de hoogte. werd gehouden. Het project was bedoeld als aan sluiting van de geschiedenislessen waarin de werking van het demo cratisch stelsel werd doorgenomen. Ook kwamen in deze lessen be staat." "Onaanvaardbaar" noemen B en W de in het streekplan vermelde regel dat nieuwe bedrijven en nieuwe kassen bij oude bedrijven een plaats moeten vinden bij bestaande ontsluitingswegen. Volgens B en W komt met die regel, die mede moet zorgen dat de bollenstreek zo open mogelijk blijft, een ander uitgang spunt in het streekplan in het ge drang: de handhaving van de agra rische functie van de bollenstreek. In Noordwijkerhout ligt bijna één derde deel van het totaal aan bol- lengrond en B en W, die toch al twij felen aan de economische uitvoer baarheid van het streekplan, vin dend dat de provincie teveel naar het landschap kijkt en te weinig naar de problemen van de land bouw. Bovendien is Noordwijker hout niet, zoals Lisse, Sassenheim en Hillegom, aan een straatweg ge bouwd, zodat het nogal aan ontslui tingswegen ontbreekt. Het gesprek met Buysert had tot gevolg dat Noordwijkerhout de provincie zal gaan voorleggen hoe de situatie van de agarische be drijfsvoering in de gemeente af wijkt van de situatie elders. De pro vincie zal zich bij de nadere plan vorming daarover buigen. Woningbouw Ten aanzien van de woningbouw vragen B en W de provincie om 200 huizen meer tot 1980 dan gepland. De provincie wil de groei van Noordwijkerhout afremmen en het teveel aan bevolking in Lisse huis vesten. Tot 1990 zou Noordwijkerhout oor spronkelijk 14.500 huizen mogen bouwen volgens de provinciale plannen. Om de natuurlijke groei op te vangen zijn er volgens de ge meente 200 tot 300 huizen meer no dig. Tegen dit geringe tekort hebben B en W geen bezwaar, maar uit het gesprek met Buysert bleek dat de provincie 200 huizen heeft meege teld die sinds 1975 zijn gebouwd, zodat het tekort ongeveer dubbel zo groot blijkt te zijn. Noordwijker hout wil die 200 al gebouwde hui zen niet bij het totaal aantal van 14.500 zien inbegrepen. B en W wijzen erop dat een d e 200 huizen niet is gebouwd voor de plaatselijke bevolking. Als voorbeeld worden twintig huizen genoemd die voor het personeel van Sancta Maria zijn gebouwd. Na ongeluk op koninginnedag in Bodegraven BODEGRAVEN - De Rotterdamse stuntman Jan Vos (38) is in het Zuiderziekenhuis overleden, waar hij werd verpleegd voor ernstige brandwonden, die hij op koningin nedag in Bodegraven had opgelo pen tijdens één van zijn spectacu laire stunts. Op die dag sprong Vos met zijn motor door een brandende koepel, die omviel toen de stunt man erdoor reed. Hij raakte be kneld en kon pas worden bevrijd toen de vlammen waren geblust. WIELRENNEN - Jos de Bruin uit Alphen heeft gisteren in St. Willi- brord een wielerwedstrijd voor ju nioren gewonnen. Het was zijn derde zege dit.jaar. de provincie aandacht voor betere autoverbindingen naar het strand tussen Noordwijk en de Langevel derslag. Op topdagen zijn er veel UC1UC verkeers- en vooral parkeerpro- vqetBAL - In het kader blemen. Er wordt gedacht aan be- jubileumviermg speelt Rooden- tere parkeergelegenheid bjj, met burgVanavon(j 0p sportpark Noord name. de Dumdamse slag. De aan- eenb wedst,.ijd tegen het kam- leg zou gepaard moeten gaan met ioens.eam van -g^Het onderlinge de aanleg van een fietsroute. gue) b ml Qm lg 00 um, grippen als ministerraad, parle ment, de werking van Eerste en Tweede Kamer aan de orde. Tijdens het spel der verkiezingen werd het aantal partijen beperkt tot tien. De docenten kregen door lo ting ieder een partij toegewezen, hetgeen bij de leerlingen soms de nodige hilariteit wekte. De leerlin gen werden ook in eenzelfde aantal groepen verdeeld, en iedere groep kreeg willekeurig een leraar, dus een partij, toegewezen. Elke leerlingengroep bestond uit eenzelfde aantal eerste, tweede en derde klassers om een gelijkwaar dige verdeling van krachten te krijgen. Elke docent kreeg vijf mi nuten per groep om het programma van de door hem gelote partij dui delijk te maken. Daarna gingen de groepen zelfstandig het pro gramma van de partijen nader uit werken. Het propaganda-matenaal hiervoor was al verzameld en be stond uit tekeningen, bandopna mes. lichtbeelden, collaees. slag- Dit incident speelde zich onlangs af toen de gymnastiekvereniging Ha- rambee toestemming vroeg om de traditionele Hanepoelloop in Rijp- wetering aan te kondigen. Het ver zoek vond geen genade bij de bur gervader. Derhalve moest de ge luidswagen op stal blijven staan. Van Duijkeren zei daar gisteravond tijdens de raadsvergadering over. "Een traditie, die in al die jaren is opgebouwd kun je niet zo maar on gedaan maken." Burgemeester Bolten liet zich ech ter niet uit het veld slaan en las een verklaring voor dat het gemeente zinnen en sandwich-borden. In de bestuur de bevoegdheid heeft ge- aula van de school kon men bij de luidsoverlastte verbieden. "Ook uit door elke partij ingerichte stand de het oogpunt van het milieu kan niet nodige informatie krijgen en traden onbeperkt voor deze gelegenheden diverse sprekers op om de stand- vergunningen worden afgegeven." punten van hun partij uit te leggen. Verder merkte Bolten op dat Ha- De strijd werd gestreden in een rambee 5 april de vergunning had sportieve sfeer. kunnen atTialen. De vereniging BOSKOOP - De heer J.H. Reinders zal woensdag (1 juni) worden geïn stalleerd als burgemeester van Boskoop. Dit gebeurt tijdens een buitengewone openbare vergade ring, die in het gemeentehuis wordt gehouden. Aanvang drie uur. kwam echter pas twee weken erna. Toen pas kwam het bestuur van de vereniging erachter dat er geen ge bruik mocht worden gemaakt van een geluidswagen. Deze maatregel namen B en W omdat Harambee vorig jaar wél reclame had gemaakt terwijl dit niet was toegestaan. "Als "het bestuur van Harambee eerder de vergunning had afge haald, had het een beroep kunnen doen op de wet Arob, die klachten behandelt van burgers die zich te kort voelen gedaan. Maar daarvoor was de tijd tekort. Dat betreur ik. Ik was ook wel nieuwsgierig naar de uitslag geweest," aldus burgemee ster Bolten. HAARLEMMERMEER - Provinciale Staten van Noord-Holland willen dat de provinciale weg S 20 (Leimuiden-Nieuw Vennep) spoedig wordt doorgetrokken naar Hillegom. De Staten hebben in een motie aangedrongen bij Gedeputeerde Staten om dit doortrekken een hoge prioriteit te geven. GS hebben zich achter de motie gesteld en dit aan de gemeente Haarlemmermeer meegedeeld. De gemeente hoopt nu dat de verbinding Alphen-Hillegom zo spoedig mogelijk tot stand komt. De rechtstreekse verbin ding tussen Rijn- en Bollenstreek zal met name de Venneperweg en de Hoofdweg ontlasten. Deze twee wegen, beide vrij smal, kunnen de toenemende verkeersstroom zo langzamerhand niet meer verwerken. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. flink in c blubber vast De 82-jarige Warmonder Gerard Bergman heeft zich heilig voorge nomen zijn gemotoriseerse invalidewagentje voortaan wat om zichtiger over het smalle polderpad bij de Sassenheimse vuilstort plaats te manoeuvreren, nadat een stuurfout hem dezer dagen bijna het leven kostte. De hoogbejaarde, die steeds de stille polder opzoekt om van daaruit het watersportgebeu- ren op de Kagerplas te kun nen gadeslaan, verkeek zich bij het "achteruit steken" op de breedte van de weg en tuimelde, zittend in zijn ver voermiddel, achterover in de baggersloot. Aan het toeval dat op dat mo ment de 30-jarige Transavia verkeersvlieger Han Luch- singer in de buurt zijn hond uitliet dankt Bergman dat hij op het nippertje van de ver drinkingsdood kon worden gered. De verkeersvlieger "Ik hoorde gemompel vanuit de sloot kant. Een vreemde gewaar wording. Want van iemand die in nood verkeert verwacht je eerder dat 'ie het op een schreeuwen zet. Maar waar schijnlijk had deze man zo de schrik te pakken dat 'ie na uwelijks in staat was een woord uit te brengen. Geluk kig dat ik 'm hoorde. Een an dere wandelaar was er al voorbij gelopen. Toen ik in de sloot keek ontdekte ik alleen nog maar een met olie be smeurd, gestoppeld gezicht. Ik had niet veel later moeten komen. Diep was die sloot niet. Maar er stond wel erg veel bagger in. Die man kon bedacht zich geen moment. Kleedde zich razendsnel uit en stond even later in de bag gersloot te zwoegen om de Warmonder, die zelf niet de kracht had mee te werken, op het droge te hijsen. Met be hulp van een paar gealar meerde buurbewoners lukte dat uiteindelijk. Va zijn redding voelde de 82- jarige er aanvankelijk weinig voor om door de politie naar zijn Sassenheimse logeerad res te worden vervoerd. Hij stond er op, ook al zat hij van onder tot boven onder de bagger, zelf de rit in zijn inva lidewagentje te maken. Uit eindelijk kon men hem toch overreden mee te rijden. De met zijn gebrek geen kant op. De invalidewagen lag boven op zijn benen. Hij zou zijn verdronken.".De sinds kort in Sassenheim wonende piloot -jarige heeft aan zijn ang stig polderavontuur een uit de kom getrokken arm over gehouden. "Dat is door het sjoren gekomen", zegt Berg man. "Ik zat flink in de blub ber vast. Maar ik heb liever dit dan dat het slecht met me zou zijn afgelopen. Dan had ik nooit meer naar de zeilboten op de Kagerplas kunnen gaan kijken." De al jaren geleden ge pensioneerde Nieuw- veense oud- gemeentesecretaris J.J. Roovers verveelt zich nog geen, moment, ge zien zijn deze week uit gekomen nieuwe ver halenbundel. Het is al weer zijn derde en hij gaf er de naam "Ge sprokkeld in oud- Nieuwveen" aan. Het 150 bladzijden tellende boekwerkje zit een stuk beter in elkaar dan de meeste van soortgelijke, met een nostal gisch sausje overgoten "boek jes van toen". Roovers heeft zich er niet met een Jantje van Leiden afgemaakt door een willekeurig aantal oude pren ten van wat uitgebreide on derschriften te voorzien. Hij heeft er echt werk van ge maakt en het resultaat bestaat uit 55 vertellingen en be schrijvingen over oud en nieuw Nieuwveen. Stuk voor stuk vlot leesbaar, uitgezon derd de paar eerste verhalen, die betrekking hebben op gemeentelijke en polderver ordeningen van vroeger. Een taaie materie die de oud gemeentesecretaris teverge efs soepel heeft proberen te verwoorden. Het best op dreef is Roovers in zijn "van-horen-zeggen- verhalen". Daar heeft hij er in dit boekje en ook in zijn eer dere bundels heel wat van ge componeerd. Dat deed hij aan de hand van zijn verzameling dorpspraatjes en roddels, waar hij altijd een willig oor voor heeft gehad. Hij heeft ze genoteerd en venti leert ze hier en daar in zijn boekjes. Het liefst berijdt hij dan zijn stokpaardje tovena rij, spoken en verschijningen. Daar heeft het nooit aan ont broken in dit vroeger puur Een foto waar oud-Nieuwveners nog menigeen zullen herken nen: het zilveren jubileum van huisarts B. Nout (midden met echt genote). katholieke en vrij arme, afge legen dorp. Als voormalig ambtenaar werpt hij uiteraard ook een blik in de gemeentelijke keuken. Het is wel eens aardig om te lezen waar de Nieuwveense ge meenteraad anno 1905 zoal over discussieerde. Op 13 december van dat jaar ging dat onder meer over de straatschenderij. Centraal in de discussie stond het belletje trekken en het naar binnen- werpen van een paar kiezels teentjes tijdens een kerk dienst. Simpele jongensstre ken, die toen zeer ernstig werden genomen. In "Gesprokkeld in oud- Nieuwveen" ook wat infor matie over het historisch ge groeide gegeven dat Nieuw- veners en Nieuwkopers (bu ren) bar slecht met elkaar kunnen opschieten. Een voorbeeld. In de twintiger jaren was het schering en in slag dat groepjes jongelui uit beide plaatsen elkaar troffen op de W.P. Speelmanweg waar de heren tot bloedens toe met elkaar aan het knok ken sloegen. Meestal met als aanleiding dat een Nieuw- koopse verkering had gekre gen met een Nieuwveender, en omgekeerd. Ik lees ook voor het eerst dat het woord "kerkschaap" zijn oor sprong kent in Nieuwveen. Om de kas van de kerk, arm bestuur of diakonie aan wat extra geldmiddelen te helpen (naast de al gebruikelijke kerkveiling), werd door het Nieuwveense kerkbestuur steeds in het vooijaar voor weinig geld een aantal lam meren aangekocht en onder gebracht bij veehouders- parochianen, die de dieren geheel gratis groot brachten. De aldus opgekweekte en la ter verkochte lammeren kre gen de naam "kerkschaap". Ook Nieuwveen kent zijn dorpsfiguren. Eén van de be kendste was straatmuzikant Hage Vis, een zwerver die uit eindelijk rust vond in een af geknotte watermolen bij het Jaagpad. Begin 1971 werd de muzikant langs een weg in de buurt van Mijdrecht dood aangetroffen, zijn harmonica vastgebonden op zijn rug. Hage had weinig kennissen. Roovers was er één van. In zijn boekje staat het gedicht opgenomen dat hij vlak na de dood van de straatmuzikant op papier zette.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4