Meer dan 75.000 mensen mogen m Leiden stemmen LCC voor autovrij gebied VVD: onjuiste propaganda in advertentie elam b.v. Sinds '74 4500 nieuwe kiezers PPR: wassen in een wasserette goedkoper en beter voor milieu VERKIEZINGSAVOND STADSGEHOORZAAL Mits er voldoende parkeergelegenheid is Nog geen plannen voor tweede deel Trekvliet DINSDAG 24 MEI 1977 LEIDEN morgen naar de stembus mag, is aanzienlijk groter dan bij de gemeenteraadsverkiezingen, die drie jaar geleden wer- Onderzoek den gehouden. Ten opzichte van 1974 zijn er ongeveer 4500 Leiden behoort ook tot die gemeen- nieuwe kiezers bijgekomen. Het totaal aantal is daarmee ten, waar het bureau intomart gekomen op ruim 75.600. Het grotere kiezerskorps heeft het Dat heeft de afgelopen jaren een ook noodzakelijk gemaakt om het nogal grillig verloop gehad. Tijdens aantal stembureaus uit te breiden, de Tweede-Kamerverkiezingen Vooral de forse uitbreiding in de van 1972 kwam ruim 83 procent van Merenwijk is daaraan debet. Waren de kiezers om zijn stem uit te bren- er in 1974 nog 53 stembureaus, dit gen. Tijdens de provinciale staten- jaar zijn het er 57. In de merenwijk verkiezingen van 1974 waren heter zijn vijf nieuwe stembureaus ge- aanmerkelijk minder, namelijk nog opend. In de binnenstad zijn voor geen 73 procent. En het dieptepunt die gedeelten, waar de ontvolking werd bereikt tijdens de raadsver- het sterkst is geweest twee stembu- kiezingen in 1974 toen ruim 37 pro- reaus samengevoegd tot één. cent van de stemgerechtigden ver- Bij de afdeling Bevolking van het stek liet gaan, en het opkomstper- Leidse stadhuis is de afgelopen centage de 63 procent niet eens maanden alles in gereedheid ge- haalde, bracht voor de komende verkiezin gen. Alle stembureaus zullen bezet Volmacht opdracht van de NOS een verkie- zingsonderzoek houdt. In een van de stembureaus, die representatief geacht wordt voor de stad Leiden zullen kiezers - nadat ze hun stem hebben uitgebracht - door enquê teurs en enquêtrices worden on dervraagd, onder meer over de par tij waarop ze hun stem hebben uit gebracht. De gegevens die via de enquête worden verzameld zijn anoniem. Aan de hand van deze en identieke onderzoeken in den lande zullen morgenavond om vijf over zeven via de NOS prognoses worden ge geven over de uiteindelijke zetel verdeling. •k Het kamerlid Jansen eet e van volgelingen t broodje in het Van der Werfpark, te midden LEIDEN - Nog niets dend van de beslissing die de partijtop een uur later zou ne men om de verkiezingscam pagne in verband met de gijze lingen stop te zetten, aten leden van de afdeling Leiden van de PPR gistermiddag rond het middaguur in het Van der Werfpark een broodje. Dat ge beurde in het gezelschap van Leo Jansen, nummer twee op de PPR-lijst voor de verkiezingen van morgen Eerder op de och tend had de groep bezoeken ge bracht aan de rechtswinkel, de lompenhandel van de gebr. De Nobel en aan wasserette Ding- Met de gebr. De Nobel werd van gedachten gewisseld over de in zakkende markt voor oud pa pier en over de mogelijkheden om het huisvuil gescheiden (bruikbaar vuil los van werke lijk vuil) door de reinigings diensten te laten ophalen. Ook kwam daar het gebruik van het zg. "kringlooppapier" aan de orde. Zoals bekend heeft men in gemeentelijke kringen besloten om bij wijze van proef een ge deelte van de stadhuisdrukwer ken op dit papier uit te brengen Bij wasserij Dingjan kwam de moeilijke positie aan de orde van wasserettes, die op het oge nblik in grote aantallen worden opgedoekt. Als mogelijke oplos sing kwam daarbij het afschaf fen van de "dubbele milieuhef fing" aan de orde en het terug brengen van de BTW van het luxe tarief van 18tot het nor male tarief van vier procent. Leo Jansen bestreed echter dat met deze maatregelen het ver dwijnen van wasserettes kon worden voorkomen, omdat de kosten naar zijn mening niet de oorzaak van het slinkende cliën tenbestand zouden zijn, maar eerder de onwetendheid over de werkelijke kosten van het ge bruik van een eigen machine. Hij was er een voorstander van te benadrukken dat wassen in een wasserette aanmerkelijk milieuvriendelijker en goedko per is dan het wassen thuis en meende dat de overheid met het verbreiden van die gedachte een steentje tot het behoud van was serettes kon bijdragen. Een boottocht door de stad, een bezoek aan de Kooi en een ver kiezingsbijeenkomst in het Breehuys kwamen in verband met de gebeurtenissen in Gro ningen en Drente te vervallen. zijn met voldoende alles vlot verloopt hoopt Wat betreft de morgen te houden morgenavond omstreeks half Kamerverkiezingen zijn de tien alle stemmen te hebben geteld en verzameld in het centrale punt: het stadhuis. Bijeenkomst De einduitslag van de verkiezingen zal in Leiden bekend worden ge maakt op de verkiezingsbijeen komst, die alle Leidse partijafde lingen organiseren in de Stadsge hoorzaal. Alle partijen hebben daar een eigen hoekje, terwijl belang stellenden via een groot scherm de Europa-cup-voetbalwedstrijd kunnen volgen, die op de verkie zingsavond wordt gespeeld. Rond de verkiezingen in Leiden is een aantal onbekende factoren. In de eerste plaats is dat het opkomst percentage van kiesgerechtigden. wachtingen nogal optimistisch. Vérwacht wordt dat het opkomst percentage weer boven de tachtig zal liggen, al zal het goede of slechte weer dat percentage belangrijk kunnen beïnvloeden. De eindtel- ling van de Leidse stemmen zal plaatsvinden met behulp van het computercentrum van hetEner giebedrijf Rijnland aan de Lange- gracht. Onzeker is behalve de opkomst ook het aantal Leidse kiezers dat zijn stem per volmacht laat uitbrengen. Als gevolg van een wijziging in de kieswet zijn de mogelijkheiden om bij volmacht te laten stemmen flink verruimd. Bij de afdeling Bevol king in Leiden zijn in totaal 432 volmachten officieel aangevraagd maar men gaat ervan uit dat het Vragen aan B en W ADVERTENTIE ledereen is welkom morgenavond in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal te Leiden waar politiek en sport hand in hand gaan. Verkiezinasuitslaaen en europacupfinale via 24 m2 Groot- scherm t.v. en 6 kleurtoestellen. Voorts rechtstreeks telex verbinding met het A.N.P. en commentaren van diverse politieke partijen. Einde ca. 01.00 uur. Vrij toegang. LEIDEN - De fractie van de WD in de gemeenteraad heeft in schriftelijke vra gen aan het college van B en W grote bezwaren ge maakt tegen de wijze 1 waarop het college in de n wekelijkse mededelinge nadvertentie van afgelo pen vrijdag in de krant propaganda zou hebben gevoerd voor het kabinet Den Uyl. In de bedoelde advertentie werd aangegeven dat door het beleid van dit kabinet de stadsvernieu wing op gang is gekomen en de restauratie van de schouwburg en de nieuwbouw van het zwem bad De Zijl is gerealiseerd. De WD-fractie acht dit ook de ver dienste van vorigè colleges en kabinetten. Voorbereidingen van genoemde werkzaamheden zijn, aldus de brief, al weer eerder in gang gezet. de brief schrijft de WD "met groot leedwezen en niet tot ge ringe verbazing te hebben kennis genomen van de advertentie". De fractie vraagt zich af of juist met het oog op de verkiezingen de gemeentelijke voorlichting van het progressieve meerderheids- college niet voorzichtiger en minder eenzijdig zou moeten worden aangepaKt. De fractie stelt voor, de inhoud van de mededelingenadvertentie in het vervolg, waar het dit soort za ken betreft, voor te leggen aan de raadscommissie die zich met voorlichting bezig houdt. LEIDEN - De sexshop op de Haven is afgelopen nacht beplakt met kreten, waaruit blijkt dat de plakkers niet zo gelukkig zijn met het bestaan van dit soort winkels. Misbruik van sex maakt je geest kapot", stond er o.m. te lezen. Een voorbijganger heeft waargenomen dat de plakwerk- zaamheden werden verricht door twee De politie betrapte de afgelopen nacht een 25-jarige Rotterdammer die in de Hooglandsekerkchoorsteeg soortgelijke affiches bezig was op te plakken De affiches en het plakmateriaal werden in beslag genomen; de man werd bekeurd. ADVERTENTIE Voor een betrouwbare occasion Haarlemmerweg 2*4 Telefoon 071-121210 Celstraf voor Leiderdorpse en Leidse inbrekers DEN HAAG - Een 25-jarige filmo perator uit Leiden en een 32-jarige straatmaker uit Leiderdorp zijn door de Haagse rechtbank veroor deeld tot ieder vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een 38-jarige metselaar uit Leiden kreeg tien maanden. Het drietal had eind vorig jaar en begin dit jaar diverse inbraken gepleegd. Dat betrof o.m. een inbraak in het bijkantoor van een bank aan het Rozenburg in Leiderdorp, waar Perzische tapijten, een staande klok, een hangende klok, Chinese vazen, en twee schilderijen werden gestolen. Ook in 'het museum De Lakenhal in Leiden werd antiek weggehaald nadat de mannen zich door middel van een valse sleutel toegang hadden verschaft tot het kantoor. Tenslotte werd er ook in het academiegebouw van de Leidse universiteit ingebroken na een uit voerige klimpartij over omheinin gen en muren. Uit een woning aan de Witte Singel werd eveneens an tiek weggehaald, een Friese staartklok en enkele schilderijen. Gevangenis na diefstallen DEN HAAG - „Het Leids< City Centrum is niet tegen' een autovrij gebied in de binnenstad, als er maar voldoende parkeergele genheid is in de omge ving". Tijdens het beroep tegen de ver keersmaatregelen rond de Brees- traat dat gistermiddag voor de Raad van State diende bracht ad vocaat mr. Teekens sr. nog eens de bezwaren naar voren die de in het LCC verzamelde winkeliers hebben tegen de gemeentelijke plannen om als proef een ge deelte van de Breestraat voor doorgaand verkeer af te sluiten. De winkeliers vinden dat met een dergelijke maatregel gewacht moet worden tot de resultaten van alle gaan onderzoeken over de Leidse binnenstad op tafel lig gen en er een algemeen plan voor de binnenstad kan worden opge steld. Na deze algemene opmerkingen liep de discussie voor de Raad van State uit op de vraag of het college van B en W, na de uit spraak van de gemeenteraad om de Breestraat op proef af te slui ten, het juiste wetsartikel heeft toegepast bij het doorvoeren van de benodigde verkeersmaatrege len. Wethouder Waal plaatste daarover de opmerking dat de gemeente misschien wel het verkeerde ar tikel heeft toegepast maar dat in het moderne recht dan toch meer op de geest dan op de letter gelet wordt. De strijdende partijen advocaten Teekens jr. en dt de Raad van State verenigd: op de achtergrond het LCC-bestuurlinks vooraan de rechts van hun wethouder Waal en twee gemeentelijke woordvoerders. Terwijl de woordvoerder van het LCC, mr. Teekens, naar voren bracht dat „de geringste ingreep het wankele evenwicht kan ver storen" en „een kleine verslech tering voldoende is om de zaak helemaal kapot te maken", werd van gemeentezijde opgemerkt dat „voortdurend en regelmatig overleg" is geweest en dat alle be langhebbenden het eens waren over een te nemen proef. „Met het LCC is er geen principieel maar een gradueel verschil. Als er nu geen proef genomen wordt moet men bij latere ingrepen lou ter afgaan op theoretische be schouwingen". Verder bracht de gemeente naar dat de rnieuwing vai walmuren en de riolering va marktenroute urgent is; wil men daar eind 1977 of begin 1978 mee beginnen, dan moet nu eerst de riolering in de Breestraat ver nieuw worden. Het opbreken van de Breestraat wil de gemeente aangrijpen om een proef te ne men met het weren van het door gaand verkeer. Staatsraad Kan, voor wie het be roep diende zal zich nog beraden het verzoek van het LCC de ver keersmaatregelen te schorsen; de bedoeling van het LCC is dat tij dens die schorsing dan rustig be keken kan worden op het besluit tot de proefreconstructie vernie tigd moet worden of niet. Hij merkte tijden de discussies over de verkeerssituatie in Leiden wel op, dat hij er kortgeleden slechte ervaringen mee had. „Ik was in Leiden voor een promo tie, ik had de grootste moeite het te bereiken. Met hulp van de poli tie kreeg ik uiteindelijk een plaatsje bij de Pieterskerk, an ders was ik nu nog niet terug". LEIDEN - Voor het tweede ge deelte van de Trekvliet (tussen Groenhovenstraat en de Jan van Goyenkade) heeft de gemeente nog Bijenmarkt in Sterrewacht LEIDEN - Komende zaterdag zal voor het eerst in Leiden een bijen- markt gehouden worden. Ter gele genheid van het 65-jarig bestaan van de afdeling Leiden en omstre ken van de Vereniging ter bevorde ring van de bijenteelt zal deze milieu-bijenmarkt worden georga niseerd samen met verenigingen op het gebied van natuurbescherming en milieuzorg. Verder zullen nog al lerhande activiteiten plaatsvinden in en rond de Sterrewacht, waar wethouder Tesselaar zaterdagoch tend 11 uur de markt opent. Centraal op de markt staat de han del in en keuring van aangevoerde bijenkasten en bijenkorven. Im kers zullen bij erkende handelaren het nodige materiaal aantreffen, terwijl op de markt ook Neder landse honing verkrijgbaar zal zijn. De Leidse bijenvereniging behoort met 100 leden tot de grote afdelin gen in het land en wil met deze milieu-bijenmarkt niet alleen im kers maar een zo breed mogelijk publiek bereiken. Daarom zijn er naast filmvoorstellingen een aantal stands met oude ambachten als wolspinnen, kantklossen en korf- vlechten. Verder werken het LAK mee en de volksdansgroep Krici Krici Ticek. geen concreet plan uitgewerkt om deze gedempte vliet weer open te graven met het oog op "de ernstige financiële consequenties". Tijdens een informatieavond met bewoners van de Rijn- en Schiekade verleden jaar werd een schetsplan getoond voor woningbouw op dit gedeelte van de Trekvliet. De bewoners ble ken daar toen niet enthousiast over te zijn en vroegen onder andere om te bekijken of de Trekvliet daar weer opengegraven zou kunnen worden net als het plan is met het eerste gedeelte. Dit komt naar voren in antwoorden van B en W op vragen van het raads lid Anne van de Zande (PSP), waarbij B en W ontkennen verleden jaar aan de bewoners van het tweede gedeelte van de Trekvliet een voorlichtingsavond te hebben beloofd, het PSP-raadslid had ge vraagd waarom deze beloofde avond nog niet gehouden is. B en W verwachten na de vakantie de be woners over mogelijke oplossingen voor het tweede gedeelte van de Trekvliet te kunnen informeren. LEIDEN - De postduivenvereni ging de Blauwkras vloog vanaf Noyon. Uitslag: 1-2-4 F. v. d. Wete ring; 3 P. Sloos; 5-7 G. Tang; 6 W. Wel; 8 T. Houweling; 9 P. Gijsman; 10 B. Diersman. De pv De Reisduif vloog met 194 duiven eveneens van Noyon. Uit slag: 1-2-5-6 K. v. d. Berg; 3 C. Strik; 4-8-10 P. Mooten; 7 F. v. Duuren; 9 H. Scheurwater. DEN HAAG - De Haagse recht bank heeft een 21-jarige Hagenaar veroordeeld tot een jaar en tien maanden gevangenisstraf wegens door hem gepleegde inbraken en diefstallen in Alphen aan den Rijn, Leiden, Oegstgeest en enkele an dere plaatsen. In Alphen aan den Rijn kwam de man in een winkel, waar hij kans zag twee dames van hun tas te be roven. Bij zijn arrestatie werden de tassen bij de man thuis gevonden. Voor de rechtbank was dat de enige diefstal die verdachte vlot bekende, de overige hem ten laste gelegde feiten ontkende hij. De officier van justitie had een jaar en acht maan den gevangenisstraf geëist. ADVERTENTIE - - voor korte en langere termijn nieuwe Opeis Kadett Special, Kadett City en Ascona bij het autoverhuurbedrijf van u-V bekende Opel-dealer Motorhuis Verhuur een naam die borg staat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend nieuwe auto's, alle auto's met autoradio, zeer gunstige voorwaarden bij verhuur op langere termijn, snel een auto voor u klaar, ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: verhuur volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontract, kosteloos reserveren, vraag inlichtingen aan: UPu Motorhuis Verhuur Vondellaart 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar de heer Th. W. de Goede (na 18.00uur071-891195)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3