Bristol pikt 'n graantje mee... Het reisbureau zei op 't laatste nippertje dat de reis niet doorging Vakanties in dezelfde tijd UIT UIT Van consumententrek naar Engeland c? <bQ KLEIN HOTEL IS POPULAIR Innsbruck bevriest de prijzen Eten en slapen naast Autobahn Gids voor het Centraal Massief Jongerenreizen van de ANWB Toerisme naar Nederland DINSDAG 24 MEI 1977 EXTRA PAGINA 2! Het pond staat nog altijd laag; de stroom van continentale koopjesja gers blijft Engeland overspoelenDe meeste Londense hotels zijn voor maanden vooruit volgeboekt. Geen wonder, dat zo langzamerhand ook Britse provinciesteden beginnen in te haken op die lucratieve consu mententrek van het vasteland naar het huidige goedkoopte-eiland bin nen de EG. Bristol is een van die steden. We liswaar in het westen van Enge land, maar via een geregelde lijn dienst (Britse maatschappij Dan-Air, iedere werkdag een vlucht) niet meer dan anderhalf uur vliegen van Schiphol verwij derd. Al kan dat reisje op de heen weg iets langer uitpakken omdat er dan doorgaans een tussenlan ding in Cardiff bij zit. Ongemakkelijk Maar goed, de trip is doenlijk, ook al zit men wat ongemakkelijk ge vouwen in een niet al te ruim vlieg tuigje met luidruchtige turbop ropmotoren. Voor het grootwin kelbedrijf en de hotellerie in Bristol was die luchtverbinding aanleiding genoeg om met name naar onze harde gulden te lonken. Onder het motto: „Waarom naar het ver moeiende Londen, als onze winkels u in alle rust hetzelfde kunnen bie den?" Een Nederlandse touroperator (Britaintours in Rotterdam) biedt sinds dit jaar een vierdaagse arran gement dat per persoon nog net be neden de vierhonderd gulden ligt. Door Joost Calloen' En wat heb je daar nu voor? Wel, behalve het al beschreven lucht transport drie nachten verblijf met ontbijt in een van de vier betere ho tels in Bristol (kamers met bad en tv, het typisch Engelse onbijt, zo vet als men het maar wil hebben). Industriestad Bristol zelf is een industriestad met dik vierhonderdduizend inwoners. Er zijn heel wat mooiere steden in het Verenigd Koninkrijk, dat zeker. Deze stad koestert slechts een handjevol monumenten, waaron der een paar kerken, het oudste theater van Engeland, en een impo sante hangbrug over de rivier Avon, gebouwd door het negen- tiendeeeuwse genie Brunei. De zelfde constructeur bracht ook het eerste met stoomkracht aangedre ven zeeschip op zijn naam: die „Great Britain" ligt nu als een ge restaureerde bezienswaardigheid Prijskaartjes Maar de koopjesbeluste bezoeker zal zijn aandacht wel op prozai- scher zaken richten. Bristol kent inderdaad een behoorlijk winkel- assortiment, inclusief een viertal warenhuizen. Vooral voor kleding en schoeisel kan men goed terecht in een rechtlijnig winkelcentrum, Broadmead genaamd, na de oorlog neergezet in een door bombarde menten verwoest deel van de stad. De Rotterdamse Lijnbaan is archi tectonisch boeiender, maar nog maals: het zal de consument van het vasteland meer om de prijs kaartjes gaan dan om stedebouw- kundige grappen. De prijsverschillen zijn nog altijd aantrekkelijk, al is de kloof tussen Engeland en Nederland wat boe ken, grammofoonplaten, speelgoed en een aantal andere aardse zaken betreft al duidelijk wat geringer worden vergeleken bij zomer vo rig jaar. Wie de boodschappentas in een dag heeft weten te vullen zou er de vol gende morgen maar met een ge huurde auto of gebruik makend van een betaalbare excursie per touringcar (vijftien gulden de man) op uit moeten trekken voor een landelijke impressie van dit brokje west-Engeland. Voor dergelijke tochtjes is Bristol een prima uitgangspunt. Wie wat zeelucht wil snuiven kan naar de boulevards van Weston-super- Mare, een soort vooroorlogs Sche- veningen. Spelonken Landschappelijke verrukking bie den vooral de Mendipheuvels met spectaculaire routes als de Cheddar Gorge, diep uitgeslepen in grillig begroeide kalkformaties. Men kan daar in Somerset ook een kijkje nemen in een grottencomplex als dat van Wooky Hole, een keten van onderaardse ruimten die nog steeds verder wordt geexploreerd; nu eens een keer een waarlijk in drukwekkend speleologisch avon tuur. Het buitengoed Longleat, optrekje van de markies van Bath, is zelf volgepakt met kunst- en kitschcol- lecties (en op het ogenblik ook de kostuums uit de tv-serie The Palli- sers), en bovendien omgeven door een uitgestrekt safaripark vol leeuwen, tijgers, neushoorns, oli fanten noem maar op. Of naar Bath En dan zou men dat alles ook nog rustig kunnen vergeten, om een dag door te brengen in de elegante stad Bath. Die is allereerst bekend om z'n nog gave Romeinse badhuis, vorige eeuw hervonden bij afbraak van latere bebouwing, en nog steeds gevoed door dezelfde warme bergbron die kort na het begin van onze jaartelling tot de stichting van dit „Aquea Sulis" heeft ge- leid.Bath: stad met een compleet eigen karakter, bepaald door schit terende, nostalgisch werkende ar chitectuur van twee eeuwen terug, de periode dat de Londense „upper ten" er placht neer te strijken voor wat lui vertier. Vandaag een nog al tijd welvarende plaats met een rijkdom aan intieme winkelstraa tjes en restaurants. Wat men in Bristol niet vindt, kor tom, dat heeft Bath dan nog wel. Onder het motto „Een gewaarschuwd mens..." brengen wij van tijd tot tijd ervarin gen van consumenten, die wij in voorlichtingsbladen aantroffen. Die verhalen kunnen hun nut hebben als waarschuwing. Want wat een ander gisteren over kwam, kan u morgen overkomen. Het samenvallen van de Nederlandse bedrijfs- en schoolvakanties met buitenlandse vakantieperioden kan in veel vakantieoorden tot extra grote drukte leiden. Reden dus om daarmee rekening te houden, als dat moge lijk is. Daarom hier een greep uit een lijst vakantieperioden in Nederland en in het buitenland. Zeeland. Noord-Brabant en Limburg: 18 juni - 31 juli; Noord- en Zuid- Holland: 2 juli - 14 augustus; overige provincies: 25 juni - 14_augustus. Voortgezet onderwijs 25 juni -14 augustus. Bouwvakkers: 2 juli - 23 juli. België Scholen: 30 juni - 31 augustus; bouw: 9 juli - 30 juli. Duitsland Baden-Wurttemberg: 23 juni - 6 augustus; Bayern: 28 juli - 14 september; .Hessen: 25 juli-2 september (Opel Russelsheim 2 augustus -19 augustus): Niedersachsen: 16 juni - 30 juli (VW Wolfsburg 11 juli - 31 juli); Nordrhein-Westfalen: 7 juli - 20 augustus (Ford Keulen) 11 juli - 5 augus tus). Frankrijk Scholen: 15 juni- eind september. Bedrijven: eerste drie weken van augus tus. Oostenrijk Scholen in Wenen. Neder-Oostenrijk en Burgenland: 2 juli - 3 september. Overige deelstaten: 9 juli - 10 september. Spanje Scholen: 24 juni - 10 september. Bedrijven: vooral in augustus. Andere periode De Stichting Recreatie en de ANWB bevelen aan de vakantiepiek (18 juni - 19 augustus) zoveel mogelijk te mijden, als men daartoe in de gelegenheid Bouwvakkers mogen per bedrijf (alle werknemers dus) in een' andere periode met vakantie gaan, mits vallend tussen 1 mei en 1 oktober, na gezamenlijk overleg met de werkgever. Verzuimen „Lezer M. in Appingedam ziet een korting aanbieding in de VARA-gids staan. Vijf pro- cent speciaal voordeel op een vliegreis van twee weken naar Portugal. „We doen het", be sluiten M. en zijn vrouw die allang van plan waren eens een mooie buiten-seizoenreis te maken. Ze boeken. Bij de reisorganisatie Inter land. Het is dan 27 januari. De reis zal beginnen op 17 april op Schiphol. Kosten voor twee per sonen (vliegreis en halfpension 1.652 gulden en 32 cent.) De M.-'s hebben er echt zin in. Ze rege len gauw alles: Vakantie-aanvraag voor meneer M. Een ver vangingsregeling voor mevrouw M., die ook werkt. Tijdig afscheid gaan nemen van een ern stig ziek familielid. Langs gaan bij een oom en een tante die juist in de vakantie 55 jaar ge trouwd zullen zijn. Vreemd geld wisselen bij de bank. Zorgen dat er geen onbetaalde rekenin gen van gas, licht of telefoon blijven liggen. Ziezo, de M.'s hebben hun zaakjes keurig op tijd geregeld. Eind volgende week komt de grote dag van vertrek. Vrijdag de 9e komt er een brief van Interland. Ze denken: dat zullen de bijzonderheden zijn voor de vliegreis, de kaartjes en zo. Heel wat anders Maar nee, het is heel wat anders. Een kort briefje van Interland, vlak voor het vertrek van de lang besproken reis naar Portugal. Er staat in: „Geachte heer, Hierdoor moeten wij u helaas meedelen dat wij de reis naar Algarve op 17 april a.s. wegens gebrek aan deelnemers niet volgens de gepubliceerde reissom kunnen uit voeren. De reis is alleen mogelijk op basis van een individuele ITE. De toeslag hiervoor be draagt 207 gulden per persoon."f M.'s kunnen geen kant meer uit. Het is voor hen of 414 gul den extra betalen, of hun vakantie helemaal verspelen. Want als zij snel een aantal andere reisbureaus afbellen om te vragen of zij nog mee konden naar Portugal, blijken die volge boekt te zijn. De M.'s betalen dus 414 gulden, vragen voor de zoveelste keer of dan toch in elk geval het hotel in Portugal goed zal zijn, dus niet een of ander contractpension ofzo, dat ei genlijk niet zozeer voor toeristen bestemd is. En dan stappen ze op Schiphol in een lijnvlieg- tuig. Eenmaal in Portugal, blijkt dat het hotel half vol zit met gerepatrieerde kolonialen uit Angola.. Niks aan te doen Als ze weer terug zijn, gaan de M.'s klagen bij Interland. De reisorganisatie antwoordt op hun brieven dat het nu eenmaal zo is: voor een laag vliegtarief is een verplicht aantal personen no dig, en in het voor- en naseizoen wordt dat aan tal wel eens niet gehaald. Wat de repatrianten betreft zegt Interland dat het daar spijtig ge noeg, ook niets aan kan doen. Men heeft de Portugezen gevraagd geen toeristen en vaste contractgasten samen in een hotel op te bergen, maar ja ze hebben het toch gedaan... Wel belooft Interland meneer M., dat men in de toekomst op dergelijke situaties extra attent zal zijn. Onze tussenkomst helpt onze lezer niets. Inter land laat ons weten: „Wij zijn van mening dat van onze zijde alles werd gedaan om de heer M. een juiste voorstelling van onze positie te ge ven. Mocht de heer M. zich daarmee niet kun nen verenigen, dan kan hij zich eventueel rich ten tot de instanties die voor het oplossen van geschillen op reisgebied zijn ingesteld". „Juridisch goed Commentaar van lezer M.: „Je krijgt VARA- korting, maar op zo'n manier ben je duurder uit dan bij een ander reisbureau. Nee, Interland heeft zich-zelf als „arbeiders-reisbureau" geen dienst bewezen. Ze hadden toch zeker zelf ook wel in de gaten dat de reis niet liep. Waarom de klanten dan zo lang in het onzekere gelaten? Zeker, juridisch zitten ze goed, daarom hoef ik ook niet naar de geschillencommissie reizen te gaan. Want in de voorwaarden staat dat ze voor de achtste dag voor vertrek nog kunnen afzeg gen. Dus wat wil je: hun afzeggingsbrief stond gedateerd op de 8e, en de reis zou de 17e ver- trekkken... De heer M. vraagt ook nog aan de chef van de afdeling Reisbemiddeling van de ANWB wat die daar nou van denkt. Hier volgt, tenslotte, nog diens commentaar „U vraagt ons hoe wij staan tegenover berichtgeving circa vier weken voor vertrek van het al dan niet doorgaan van een reis. Deze termijn achten wij alleszins ac ceptabel. Bij de door ons zelf georganiseerde reizen proberen wij zelfs een langere termijn aan te houden. Dat is niet altijd mogelijk, want vooral voor voor- en najaarsreizen wordt vaak nog laat geboekt. Een mededeling 9 dagen voor vertrek vinden wij niet erg netjes. Met de reis-i voorwaarden in de hand is Interland volkomen gedekt. Die staan namelijk een termijn van 8 dagen toe. Naar onze mening had Interland u eerder een brief kunnen schrijven, waaruit bleek dat de kans op het doorgaan van de reis gering was". (Uit Koopkracht). Het schoolhoofd, de directeur of de rector moeten daarvooi* echter wei eerst toestemming geven. Sommige schoolleiders vinden vakantie wel een voldoende „gewichtige reden" om verzuim toe te staan, veel anderen verzetten zich met kracht. In Frankrijk is uiivoerig onder zocht wat de toerist in een hotel ver langt. En al zijn de uitkomsten niet zonder meer op de omstandigheden in Nederland over te planten, het blad Horeca acht de gegevens ook vooreen deel op het Nederlandse ho- telbedrijf toepasbaar. Drie van de vijf toeristenzo zegt het marktonderzoek, zoeken het liefst hun heil in een hotel met 20 kamers of minder. Als buitenlanders niet meegeteld worden, wordt dat 43 procent van de Franse reizigers. De helft van de reizigers geeft de voorkeur aan een zogenaamde her- bergstijl, en modern willen twee van de tien reizigers ondergebracht worden. Verder blijkt uit het onderzoek, dat 16 procent een klassieke sfeer wenst en 13 op de 100 ondervraagden lo geerden liever in een motel. Douche en stilte Uit het door Horeca geciteerde rap port blijkt ook nog dat 57 procent van de reizigers een douche bij de kamer als eis stelt en 56 procent een eigen w.c. Geen geluidshinder verlangen 42 van de 100 reizigers en 30 procent wenst een ligbad. Bij dit alles wordt aangetekend dat de Fransen minder veeleisend zijn dan de buitenlandse toeristen. Vanzelfsprekend is, dat hoe meer men voor het verblijf moet betalen hoe hoger de eisen zijn die men eraan stelt. Recreatie Extra verlangens van de vakantie gangers betreffen voornamelijk het terrein van de recreatie, zoals een bibliotheek, leeszaal, tv, terras, tuin, tennisveld en een zwembad. Ook heeft de toerist een duidelijk verlangen uitgesproken voor op vangmogelijkheden voor kinderen zoals een aparte eetzaal en speel ruimte. Tenslotte bleek dat 2 van de 3 F ran- sen best de maaltijd in het hotel wil gebruiken, maar dat slechts de helft van de buitenlandse gasten dat wil. Joegoslavië kreeg minder toeristen Het aantal buitenlandse bezoekers «n Joego-Slavië is vorig jaar zeven procent lager geweest dan in 1975. Men had gerekend op een stijging van het toerisme. Als oorzaak wordt genoemd de ge stegen prijzen ten opzichte van een aantal andere vakantielanden. Ook zouden er wel veel luxe hotels aan de kust zijn, maar relatief te weinig voordeliger gelegenheden tot overnachten. Deze feiten zijn door het Joegoslavisch bureau voor de statistiek onder aandacht van de overheid gebracht. De prijzen voor het winter- sportseizoen 1977-1978 in In nsbruck zullen worden bevro ren. Het komt er op neer dat de tarieven van arrangementen •naar dit wintersportoord op hetzelfde peil blijven als dit sei zoen. Ook zal men het gratis vervoer van skiërs per bus van de hotels in de stad naar de ka belbanen en liften handhaven. Wegrestaurants en hotels direct aan de Duitse Autobahn gele gen zijn doorgaans aanmerke lijk duurder dan de horecabed rijven op geringe afstand naast de Autobahn. Vakantiegangers doen er goed aan zich dat bij de komende vakantie te realiseren. De samenstellers van het in de Duitse taal gestelde gidsje „Links und Rechts der Auto bahn 1977" zijn van die weten schap uitgegaan bij het ver vaardigen van het boekje. Het is trouwens ook nog zo, dat de horecabedrijven die niet vlak bij zo'n autosnelweg liggen vaak een wat betere sfeer heb ben, dat de kwaliteit beter is en dat het er rustiger toeven is. Duidelijke kaartjes met opga ven van afstanden, uitritten en aansluitingen, benzinepompen enz. maken het mogelijk zonder' veel gezoek een geschikt hotel of restaurant te vinden. Aan de portemonnee is ook gedacht want er zijn ook prijsaandui dingen opgenomen. De ANWB-kantoren en veel boekwinkels verkopen de gids voor 4 gulden. Ook is het werkje te bestellen door 5,75 (het ex traatje is voor de portokosten) over te maken op girorekening 888605 van Peters Uitgeversmij. in Deventer. Op het strookje vermelden: „Links und Rechts der Autobahn". Gids voor het Centraal Massief Wie voornemens is een vakantie door te brengen in een van de Franse streken die als geheel bekend staan als het Massif Central kan plezier hebben van de zojuist verschenen zomer- gids „Decouverte du Massif Central". Alle gedeelten van de streek, zoals de Aubrac, de Livradois, de Pilat,"enz. zijn afzonderlijk beschreven met de prijzen van een aantal hotels en vakantie woningen. De 68 pagina's tellende bro chure is gratis verkrijgbaar in een Nederlandse vertaling bij het Nationaal Frans Verkeers bureau, Prinsengracht 670 in Amsterdam. (Telefoon 020- 24.75.34. Jongerenreizen van de ANWB Zelf kamp maken, vuur aanleg gen, je eten bij elkaar halen en klaarmaken. En dat alles in een van de fraaiste natuurparken van Europa. Welke jongere zou dat niet willen? Het is een van de mogelijkhe den die de ANWB te bieden heeft als jongerenreis. De basis van het programma reizen voor jongeren werd in de tijd van de energiecrisis gelegd. Een alternatief om anders dan per auto op vakantie te gaan werd toen gevonden in de fiets vakanties. Ze werden een- groot succes. Intussen werd het programma flink uitgebreid. Behalve de fietsreizen worden nu ook ka- noreizen aangeboden, een trek tocht door Turkije, zweefvlie gen en parachutespringen en een internationaal wildernis kamp in Lapland. Het programma „Jongerenva kanties" is gratis te verkrijgen bij elk ANWB-kantoor. De meeste toeristen naar ons land komen, volgens het CBS, uit Duitsland, dan volgt Enge land en Ierland, vervolgens Frankrijk, de Skandinavische landen en België. Als men het totaal hier aange komen toeristen uitdrukt in percentages, en dan gezien over de gehele wereld, dan staat Eu- *ropa met 71,1 procent boven aan, gevolgd door Amerika met 22,1 procent, de Pacific en Zuid Oost Azië met 3 procent, Afrika 1,6 procent, het Midden-Oosten 1,4 procent en Zuidwest Azië 0,7 procent.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21