PROCES TEGEN DAILY MAIL 9 12,5% V Verkiezingsslag Spanje begonnen Geen hoger beroep helpers Nixon 3 (T l Rabin neemt heft weer in handen Frankrijk aan vooravond van algemene staking "Amerika zal regering Z.-Afrika in goede richting duwen Kwestie-British Leyland Zeerechtconferentie van de VN begonnen Nogt/m 28 mei ZOMERKORTING UW LAATSTE KANS OM NOG TE PROFITEREN! SlIIlsES Wéér 4 jaar 'n CDA/PvdA- regering? Asjeblieft niet! DAAROM NU kiezen linkse mensen DINSDAG 24 MEI 1977 BUITENLAND PAGINA 17 WASHINGTON (Reuter) - Het dat zij geen eerlijk proces had Shakespeare-gezelschap een vragen hun verzoek nog eens in WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse opperste ge rechtshof heeft gisteren afwij zend beschikt op een verzoek om een behandeling in hoger beroep van John Ehrlichman, Bob Haldeman en John Mi- chell. Deze drie voormalige na aste medewerkers van Oud president Richard Nixon wer den op 1 januari 1975 wegens hun aandeel in de pogingen om het Watergate-schandaal in de doofpot te stoppen, veroor deeld tot gevangenisstraffen tussen de 30 maanden en achte jaar. In hun beroep hadden zij gesteld dat zij geen eerlijk proces had den gekregen als gevolg van alle publiciteit rondom het schandaal, dat de rechter in hun proces, John Sirica, be vooroordeeld zou zijn geweest en dat de man die het meest wist over hun rol in de Watergate-zaak, niet als getuige was gehoord. \Tixon die in augustus 1974 ge dwongen was als president af te treden, werd destijds om ge zondheidsredenen niet opge roepen als getuige. Ehrlichman had gesteld dat hij net zo min zijn verdediging had kunnen zonder Nixon, als een Shakespeare-gezelschap voorstelling van „Hamlet" zou kunnen geven zonder Hamlet zelf. Hoe de rechters van het opperste gerechtshof over het verzoek van het drietal hebben ge stemd, werd niet meegedeeld. Alleen werd gezegd dat opper rechter William Rehnquist niet aan de behandeling van het verzoek heeft deelgenomen, omdat hij indertijd bij het mi nisterie van Justitie werkte, toen Mitchell minister was. Ehrlichman, Haldeman en Mit chell hebben 25 dagen de tijd om het opperste gerechtshof te vragen hun verzoek nog eens ii overweging te nemen. Van de drie is Ehrlichman de enige die - op eigen verzoek - aan het uit zitten van zijn straf is begon nen. De öndere twee bevinden zich tegen storting van een borgsom om vrije voeten, in afwachting van de afhandeling van hun zaak in hoger beroep. Wat Ehrlichman op het ogenblik uitzit is een vonnis van 20 maanden dat hem in verband met een ander aspect van Wa tergate is opgelegd. Als hij deze straf er op heeft zitten, gaat het vonnis lopen dJt hem in de .doofpot-affaire werd gegeven. Van links naar rechts Ehrlichman, Haldeman en Mitchell. Verwacht wordt dat Haldeman en Mitchell binnen een maand naar de gevangenis zullen gaan. de oud-president een maand na zijn aftreden door zijn opvol ger, Gerald Ford, pardon kreeg voor al hetgeen hij in verband met het Watergate-schandaal op zijn geweten mocht hebben. _,OESAKA (Reuter) - De Ameri kaanse V.N.-ambassadeur And rew Young heeft gisteren in Zambia verklaard, dat de V.S. hun ter beschikking staande methoden zullen bezigen om de regering van Zuid-Afrika te du wen in de richting van een zwart meerderheidsbewind. De Zambiaanse president Kaoenda was weliswaar verheugd over deze verklaring van Young maar maakte niettemin duidelijk, dat hij het niet eens was over de nad ruk die Young legde op het vreedzame karakter van de ma nier waarop het meerderheids- bewind tot stand moet komen. Kaoenda zinspeelde erop, dat hij troepen naar Rhodesië zou kun nen zenden, indien Rhodesische strijdkrachten de Zambiaanse grens zouden overschrijden om zwarte nationalistische guerrilla strijders aan te pakken. De Zambiaanse leider heeft giste ren nog meegedeeld over infor matie te beschikken dat premier Smith van Rhodesië drie maal heeft willen aftreden, maar dat premier Vorster van Zuid-Afrika hem hiervan weerhouden heeft. Vorster, zo had Kaoenda uit be trouwbare bron vernomen, zou westelijke steun voor zijn plan nen voor de onafhankelijkheid van Namibië willen hebben. In dien Vorster deze steun zou krijgen, zou hij Smith aan het westen kunnen uitleveren. Andrew Young heeft zich tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika niet gehouden aah de afspraak die hierover was gemaakt tussen de Verenigde Staten en Zuid-Afrika, zo heeft de Zuidafrikaanse minis ter van Binnenlandse Zaken Connie Mulder gisteren ver klaard. De Zuidafrikaanse rege ring neemt die zaak hoogst ern stig op, aldus Mulder, die overi gens niet duidelijk maakte welke consequenties zijn land daaraan denkt te verbinden. Volgens Mulder had Young zich volgens afspraak moeten ont houden van alle uitspraken "die controversieel zijn of hartstoch ten kunnen opwekken". Waar nemers menen dat de Zuidafri kaanse bezwaren zich richten te gen de contacten die Young had met oppositieleiders, en tegen een geheime ontmoeting met twee studentenleiders uit Sowe- to. Ook heeft Young de Zuidafri kaanse negers aangespoord tot een campagne van geweldloos verzet. De Zuidafrikaanse radio leverde gisteren ook kritiek op het Ame rikaanse beleid inzake zuidelijk Afrika. Volgens de commentator va'n de staatsomroep heeft de Amerikaanse politiek tot doel de Zuidafrikanen te demoraliseren, en leidt dit beleid tot conflicten, ellende en "vroeg of laat tot Marx isme". LONDEN (Reuter) - De "National Enterprise Board", de dienst die in 1975 door de socialistische regering werd op gericht om het industriële herstel van Groot-Brittannië te coördineren, heeft gisteren bekendgemaakt dat zij een ge rechtelijke procedure tegen het dagblad Daily Mail zal aan spannen wegens smaad. De Daily Mail heeft geschreven dat het reusachtige staatsautomobiel- bedrijf Leyland in het buitenland op ruime schaal smeergeld heeft betaald om orders te krijgen. In de procedure die de NEB - die een aandelenkapitaal van 95 pro cent in Leyland heeft - tegen de Daily Mail zal aanspannen, zullen hoofdredacteur David English en eigenaars, Associated Newspapers, als verantwoordelijken worden aangemerkt. Brief CANNES - Aan de hand van de Franse acteur MichelGalabru verscheen Het gewraakte bericht in het dag- gisteren de Duitse actrice Romy Schneider op het filmfestival van Cannes blad verscheen vorige week don- voor de vertoning van de film 'Gruppenbild mit Dame' van Alexander derdag onder de kop "wereldom- Petrovic.Het was voor het eerst sinds een paar maanden dat Romy Schnei- vattend omkopingsschandaal door der, die zeven maanden zwanger is, in de openbaarheid treedt. leyland In het stuk kwam veel- JERUZALEM (AFP) - Premier Jitzhak Rabin van Israël heeft zijn verlof beëindigd en zal opnieuw de huidige regering leiden tot dat een nieuwe regering zal zijn gevormd, zo is gister avond in Jeruzalem officieel bekendgemaakt. Rabin ging ruim een maand gele den met verlof naar aanleiding van de veroordeling van zijn vrouw Lea tot een zware boete wegens het clandestien aanhouden van een bankrekening in Washington. Ra bin belastte zijn opvolger aan het hoofd van de arbeiderspartij, de minister van defensie Shimon Pe res, tot zijn "zaakwaarnemer". In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de premier is verklaard, dat de hoofdzaak van Rabin zal zijn, te zorgen voor een harmonische overdracht van de re geringsbevoegdheden aan de ko mende regering-Begin. De gezondheidstoestand van Me- nachem Begin is bevredigend, zo heeft gisteravond de directeur ver klaard van het ziekenhuis waarin de winnaar van de verkiezingen - van 17 mei in Israël is opgenomen. Begin, die twee maanden geleden door een hartaanval werd getrof fen, blijkt geen nieuwe aanval ge had te hebben. De pijn in de borst waarover hij klaagde en die aanlei ding was voor zijn opneming in de nacht van zondag op maandag, zou in hoofdzaak te wijten zijn aan overwerktheid. Verwacht wordt, dat Begin, die gisteren de dag goed is doorgekomen, nog een week in het ziekenhuis zal blijven ter ob servatie en voor zijn rust. In politieke kringen in Tel Aviv vraagt men zich echter af, of de 64- jarige Begin niet gedwongen zal zijn zijn politieke activiteit te ver minderen waardoor de benoeming van een vice-premier nodig zou zijn, die een deel van de taak, die Begin wacht zou kunnen overne- vuldig de naam voor van de presi dent van de NEB, Lord Ryder. In de bekendmaking van het insti tuut stond dat deze een aanzienlijk bedrag aan smartegeld zou eisen, maar dat dit bij toewijzing ten goede zou komen aan de liefdadig heid. Veel in het artikel in de Daily Mail draaide om een brief die Ryder zou hebben geschreven aan de direc teur van Leyland, Alex Park, en waarin werd verwezen naar "spe ciale bankrekeningsregelingen". Maar een hooggeplaatst lid van de financiële afdeling van Leyland, Graham Barton, heeft in het open baar toegegeven dat hij de brief heeft vervalst. Hij zei dat dit dom „Waakhond" Hoofdredacteur English heeft Lord Ryder zijn verontschuldigingen aangeboden en gezegd dat de be trokken journalisten "niet diep gaand genoeg te werk zijn gegaan". Dit volgens hem ondanks het feit dat veel papieren die door Barton waren overgelegd, echt gebleken De persraad, een orgaan waarin academici, zakenlieden en journa listen samenwerken en dat op treedt als "waakhond" voor de pers, heeft gisteren in de loop van de dag meegedeeld dat hij onmid dellijk een onderzoek in de kwestie instelt. De raad heeft overigens geen juridische bevoegdheden. Ook de top van Leyland stelt een onderzoek in en heeft ontkend dat betalingen zijn gedaan waarvan de rechtmatigheid binnen de Britse wetgeving betwist zou kunnen worden. EDINBURGH - Prins Charles is gisteren doorzijn moederkoningin Elizabeth van Engeland, in de St. Giles-kathedraal opgenomen in de oudste Schotse ridderorde de 'Thist le'. De prins is daarvoor getooid met een zwart-fluwelen hoed met witte pluimen en in het traditionele ge waad van de leden van de orde, die in 809 werd i önderhande- de internationale het zeerecht ge- PARIJS - (Reuter) - Frankrijk be vond zich gisteren aan de voor avond van een algemene 24- uursstaking vandaag die de groot ste werkonderbreking zou kunner zijn sinds het arbeiders- en studen- tenoproer van 1968. De staking, die wordt gesteunc door vakorganisaties die variërer van uiterst links tot gematigd, dreigt het openbare leven geheel stil te leggen. De vakbonden hebben voor hun stakingsparool een voedingsbo dem gevonden in het algemene on genoegen over premier Raymond Barre's bestedingsbeperkingswet geving en de stijgende werkloos heid. Ruim vijf miljoen werknemers zijn bij de bonden die meedoen aange sloten. Zij vertegenwoordigen ruim een vijfde van het geheel aan Franse werknemer^. Miljoenen zullen graag of niet moe ten meedoen, omdat de staking hel hun onmogelijk maakt hun werk te bereiken. Anderen zullen meedoen uit solidariteit. De staking treft de industrie, het openbare vervoer, het onderwijs en de energievoorziehing. De kranten hebben besloten niet te verschijnen, de meeste banken zul len vermoedelijk dicht blijven, de treinen van de Parijse onder grondse zullen niet rijden en er zal geen of weinig post worden be zorgd. De twee grootste vakorganisaties, de communistische Confederation Générale du Travail (CGT) en de uiterst linkse conféderation Fran- <;aise du Travail (CFDT), organise ren vandaag massale protestmar sen tegen het regeringsbeleid in Parijs en de andere grote steden. De zwaar beproefde coalitie van gaullisten, centristen en republi keinen waar president Valéry Gi- scard d'Estaing mee regeert, doet of haar neus bloedt. Woordvoerders in Barre's depart ment beperkten zichzelf tot de ver onderstelling dat de werkonder breking van vandaag "niet veel meer dan een vlam in de pan" zou zijn. ADVERTENTIE op 3 Suisses breigarens, op sokken, kousen, ankiets of Fitalon gezondheidsondergoed LEIDEN - Botermarkt 13 •J| Randwerk speciaalzaak Mondale terug naar Amerika LONDEN (UPI) - De Amerikaanse vice-president Walter Mondale is gisteren huiswaarts gekeerd te neinde president Carter verslag uit te brengen van de besprekingen, die hij in de afgelopen negen dagen gevoerd heeft in onderscheidenlijk Portugal, Spanje, Oostenrijk, Joe goslavië en Engeland. Mondale vloog naar Washington te rug, nadat hij de Engelse leiders op de hoogte had gesteld van de resul taten van zijn vorige week in Wenen gevoerde besprekingen met de Zuidafrikaanse premier John Vor ster. Volgens Mondale zijn Engeland en de V.S. het "volledig eens" over de wijze om een zwart meerderheids- bewind tot stand te brengen in zo wel Rhodesië als Namibië. De Amerikaanse vice-president zei ook, dat ondanks Vorsters verwer ping van wijzigingen in het Zuidaf rikaanse apartheidsbeleid, Vorster "onvoorwaardelijke steun" toe zegde voor overdracht in 1978 van het bewind in Rhodesië aan een zwarte meerderheid en voor stap pen, die tot een dergelijke situatie in Namibië zouden kunnen leiden. gisteren eei lingsronde conferentie opend. De gedelegeerden uit 150 landen buigen zich de komende weken bovenal over de opengebleven vraag wie de schatten van de zee bodem moet exploiteren en hoe ze verdeeld moeten worden. Het algemene doel van de in 1973 begonnen en óver verschillende fa sen verdeeldje conferentie is het uitwerken tfan een nieuwe zee- rechtconvéntie. De voorzitter van de conferentie, sloten. Hamilton S. Amerasinghe van Sri Lanka, heeft tevoren gewaar schuwd dat de tijd dringt en dat de regeringen steeds ongeduldiger worden over de duur van de confe rentie. De Amerikaanse delegatieleider, Elliot Richardson, zei dat de zee rechtconferentie een hele generatie de keuze biedt tussen "orde en anarchie". Hij toonde zich gema tigd optimistisch over.de vooruit zichten op een compromis zeebodemexploitatie. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties ver- De regering kon zich gisteren toch klaarde op een persconferentie even in de handen wrijven door een vlak voor de conferentie, dat het enthousiaste ontvangst van haar hem droef te moede was dat men staatslening van 8 miljard frank, nog geen doorbraak had weten te Onderminister van Financiën Ro bereiken. Toch zei ook hij vertrou- bert Boulin deelde mee dat driek- wen te hebben dat men daarin en de wart van het bedrag was bijeenge- nieuwe ronde zou slagen. bracht uit particuliere bron. ADVERTENTIE Maar dagbladen van uiteenlopend politiek kaliber hebben verklaard dat de staking, als manifestatie van algemene ontevredenheid, een ern stige slag betekent voor het aanzien van de regering. De CGT en de CFDT dragen res pectievelijk 2.400.000 en ongeveer 1 miljoen stakers aan. De gematigde Force Ouvrière, de bond van kan toorpersoneel en christelijke bon den hebben zich in verschillende gradaties van spontaniteit aange- Voor militant links is de staking een slag voor het hele economische beleid van de regering, die terrein verliest in alle onderzoeken naar de openbare mening en daarmee in maart van het volgend jaar kamer verkiezingen moet ingaan. De gematigden hebben beperkter doelstellingen. Zij zijn voorlopig tevreden met minder overheidsbe- r de perkingen op de groei der lonen en herstel van het vrije cao-overleg. iMADRID (Reuter/UPI) - Vandaag begint in Spanje de officiële verkie zingscampagne voor de parle mentsverkiezingen van 15 juni, de eerste vrije verkiezingen in 41 jaar. Kort na middernacht gingen de eerste verkiezingswerkers al aan de slag met het aanplakken van affi ches. En om twee uur vannacht meldde een plaatselijk persbureau dat de eerste twee uur van de ver kiezingscampagne zonder vecht partijen tussen plakkers van ver schillende politieke richting waren verlopen. De verkiezingscampagne wordt overschaduwd door de dreiging van politiek geweld, met name van de kant van Baskische separatis ten. De regering heeft deze week eert poging gedaan de onrust in Baskenland te dempen door poli tieke gevangenen vrij te laten op voorwaarde, dat ze het land verla ten. Daardoor zijn de gemoederen van omvangrijke politieke stro mingen en vakbonden in Basken land tot bedaren gebracht, maar de militante stroming in de afschei dingsbeweging ETA lijkt er geen genoegen mee te nemen. Zij kon digde aan de strijd voort te zetten zolang de regering de politieke as piraties van de Basken blijft nege ren, en "volhardt in haar provoce- i anti-democratische hou- De politieke partijen hebben drie weken de tijd om hun standpunten uiteen te zetten aan de Spaanse kie zers, die onder Franco tientallen ja ren in politieke onwetendheid zijn gelaten. Veel partijen missen het geld en de mankracht om de 25 mil joen kiezers rechtstreeks te bena deren, en hechten veel belang aan de rol van de staatsradio en televi sie tijdens de campagne. De rege ring heeft toegezegd dat radio en televisie neutraal zullen blijven. De berichtgeving zal beperkt blijven tot informatie die door de partijen zelf wordt verschaft. Maar van links tot rechts klagen de partijen dat premier Suarez een oneerlijk voor deel krijgt toebedeeld voor zijn centrum-alliantie, omdat de televi sie wel verslagen over zijn officiële optreden blijft geven. Op de mil joenen affiches van de centrum alliantie komt bij het portret van Suarez de tekst "stem centrum, de veilige weg naar democratie" te staan. De voorzitter van de communisti sche partij, de 81-jarige Dolores Ibarruri, net terug uit tientallen ja ren ballingschap in de Sowjet- Unie, begint vandaag haar cam pagne in de noordelijke mijn- provincie Asturië. La Passionaria wil in de Cortes worden gekozen voor hetzelfde district dat ze in 1936 vertegenwoordigde. De leider van de christendemocratische partij, Joaquin Ruiz Gimenez voorspelde dat geen enkele partij een ruime meerderheid zal krijgen. "Dat is volgens ons ook goed, want dan zul len er compromissen gesloten moe ten worden. Drie of vier groepen zullen hoge ogen moeten gooien". De belangrijkste deelnemers aan de verkiezingen zijn de centrum alliantie van premier Suarez, de rechtse volksalliantie, de christen-democraten, de socialis ten en de communisten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17